Managerul Spitalului Rădăuți, unitate care a devenit unitate suport pentru Covid-19: Am primit 25 de măști de la statul român / Dacă nu vom primi rapid ajutor, nu vom rezista mult

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 16:23 Actualitate | Coronavirus


Echipamente pentru coronavirus in spital
Foto: Profimedia Images
Spitalul Municipal Rădăuţi are nevoie de personal, materiale sanitare şi medicamente, în condiţiile în care a devenit unitate de suport, având în vedere evoluţia COVID-19. Managerul spitalului spune că a primit ”25 de măscuțe de la statul roman... 25, nu 25 de mii” și a ajuns să solicite sprijin de la populație.

Managerul unităţii medicale, Traian Andronachi, a transmis către autorităţile competente, duminică, un apel pentru sprijin în suplimentarea personalului şi alocarea de fonduri pentru echipamente şi medicamente.

„Dacă nu vom primi rapid ajutor este extrem de clar că nu vom rezista mult. Iar deschiderea UPU Suceava nu reprezintă o soluţie favorabilă atât timp cât nu este susţinută de secţiile necesare funcţionării, în condiţiile în care cele mai multe cazuri sunt direcţionate la noi, la Rădăuţi. Mai mult, pentru unele cazuri care sunt trimise la noi nu avem personal de specialitate. Am mai avut aproape 48 de ore şi ajutorul unor medici de la Iaşi, dar prin deschiderea UPU Suceava aceştia au plecat acolo, iar acest lucru pune o presiune şi mai mare pe cadrele medicale de la Rădăuţi”, a spus Andronache, potrivit Mediafax.

Potrivit managerului, Spitalul Municipal Rădăuţi are 460 de paturi, iar dacă va prelua şi pacienţii de la Suceava ar însemna un plus de peste 1.200 de paturi, adică bani şi angajaţi suplimentari.

„Nu ne este ruşine sa spunem adevărul şi să solicităm sprijin de la populaţie atât timp cât sprijinul solicitat de la Consiliul Judeţean, DSP, MS, adică autorităţi ale statului în subordinea guvernului, sprijin solicitat prin adrese ca s-a îngălbenit faxul (că e urgență şi nu trimitem cu poșta), nu au primit niciun răspuns până astăzi, 29 martie 2020, ora 13.20... Ba, era să uit, am primit 25 de măscuțe de la statul roman... 25, nu 25 de mii”, a mai spus managerul.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8842 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Asta au ramas... (Duminică, 29 martie 2020, 16:31)

    ggiiggii [utilizator]

    dupa ce ati furat cu totii din ele( de la director...la portar si bucatarese).
    Acum va simtiti umiliti, va simtiti in pericol...dar 30 de ani de furt, de spaga, de nesimtire, unde sunt aia 30 de ani?
    Ia aduceti voi de acasa spagile luate timp de 30 de ani si luati-va masti, si constume, si cele necesare.
    • 0 (2 voturi)    
      J (Duminică, 29 martie 2020, 17:43)

      Ghioc [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Nu stii si nu stii ca nu stii! E plina lumea de destepti ca tine! N-a cerut nimeni bani de la stat; dar cu banii nu poti cumpara nimic din ce trebuie dpdv medical, cand toata lumea are nevoie; nici macar n-ai citit articolul cap coada!
  • -8 (12 voturi)    
    Câtă mărinimie.. (Duminică, 29 martie 2020, 16:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. pe „statul” român (aka gruparea de politruci „liberale” + seful lor de la Grivco). Ne ramane sa intonam imnul de 5 ri pe zi, daca ajută la ceva.

    PNL < 5%. Hai ca se poate!
    • +5 (7 voturi)    
      PSD + Grivco (Duminică, 29 martie 2020, 16:59)

      asdasd222 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce se mai bucura PSD-istul de tine?!

      Daca eram cu Dancila probabil eram pe primul loc in Europa la numar de decese.

      Apropo, ai uitat ce s-a intamplat recent cu fostul ministru al sanatatii? Dna. Pintea a fost acuzata ca a luat 100.000 euro spaga ca manager de spital.
      • -6 (8 voturi)    
        Pe bune? (Duminică, 29 martie 2020, 17:22)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui asdasd222

        Ești sigur despre ce spui? Sau ești doar postac peneleu?
        • -1 (3 voturi)    
          J (Duminică, 29 martie 2020, 17:47)

          Ghioc [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Postaci plini de kakao! Ciori platite sa para papagali!
  • -2 (6 voturi)    
    statul va vrea... (Duminică, 29 martie 2020, 16:50)

    Coco Whistle [utilizator]

    banditi, tovarasi, morti sau plecati. poate ca e momentul renasterii romaniei, cu oameni noi, scoliti pe bune si prin propriile puteri nu ca cei 'sponsorizati'.dar cu un profesor pe post de presedinte care accepta plagiatorii...mai stam o tura....cite vieti avem ca sa permitem distrugerea Romaniei?
  • +8 (10 voturi)    
    Deci: (Duminică, 29 martie 2020, 16:53)

    fdaniel [utilizator]

    Din banii primiți LUNAR de la mine/noi, via statul român, voi nu ați cumpărat NIMIC! Magazia era goală !!!

    Păi 25 buc/ZERO = un procent infinit de mărinime pentru o hoție atât de mare.
    • -1 (3 voturi)    
      J (Duminică, 29 martie 2020, 17:46)

      Ghioc [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Am cumparat mai baiete cu bani de la sponsori nu cu aia pe care ti i-a luat si tie statul roman! Dar nu stii si nu stii ca nu stii!
  • +9 (13 voturi)    
    25 de măscuțe de la statul roman.... (Duminică, 29 martie 2020, 16:58)

    BadDream [utilizator]

    Buna ziua Dl. Traian Andronachi,

    STATUL esti matale bre' Dl. Manager. Lucrezi la stat esti platit de stat, esti statul.
    Unde ai fost pana acum? Nu s-au folosit pana acum masti in spitale?
    Bre' Dl. Traian Andronachi, matale trebuie sa cunosti toate astea ca un profesionis sa anticipezi situatiile de criza. Ai avut acces la informatii tot timpul.
    Spune te rog ce ai facut din Decembrie 2019 pana azi pentru pregatirea situatiilor prezente?
    Un referat, o comanda de materiale sanitare pentru a intampina situatia de azi ?

    STATUL sa rezolvi bre,

    Nimeni nu esti perfect, toata lumea gresesti, mai ales matale bre' Traiane.

    Valabil pentru cei din stat care au stat !
    • +3 (5 voturi)    
      Nenea managerule. (Duminică, 29 martie 2020, 17:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui BadDream

      Să ne spui care-i schema de personal la spital.Cine se ocupă cu aprovizionarea,cine este purtător de cuvânt,că dacă le faci d-ta pe toate nu ești un bun manager.În plus,ai niște foruri ierarhice.Ce crezi că ar trebui să facă alea.Numai să le spui d-ta //să trăiți șefu//!Și în Biblie se spune că//cere și ți se va da//.Ne îngrozim când vedem câtă indiferență și necunoaștere este în spitale.//Măscuțele//trebuiau să fie în spital cu sutele și dacă nu era COVID 19.
  • +6 (10 voturi)    
    al dreaqului... (Duminică, 29 martie 2020, 17:11)

    exilatul [utilizator]

    dar la spaga rezistati de zeci de ani de zile...toti care lucreaza in sistemul de sanatate sunt complici la distrugerea lui....ar trebui sa fie condamnati la munca in folosul comunitatii ...
    • +2 (6 voturi)    
      Spaga si (Duminică, 29 martie 2020, 17:35)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      salarii nesimtite. E tot ce i-a interesat. Cu totii sunt partasii mizeriei din sistemul de sanatate. Prin tacerea lor sunt complicii unui sistem CRIMINAL.

      Apropo, ati auzit de vreun medic fara o viloaie cu 1-2 etaje? Intre si eu...
      • -3 (3 voturi)    
        J (Duminică, 29 martie 2020, 19:48)

        Ghioc [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Mai rasfirati baietzi, mai rasfiratzi, C-or crede cititorii ca voi sunteti vocea neamului, mercenari jegosi si fara scrupule ce sunteti!!
    • +1 (1 vot)    
      in 90 dupa Revolutie (Luni, 30 martie 2020, 3:14)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      veneau ajutoarele cu medicamente din strainatate.

      prima grija a medicilor si asistentelor era cum sa le imparta cinstit intre ei.

      la bolnavi nu mai ajungea nimic.

      s-a schimbat ceva? nope.
  • -3 (5 voturi)    
    o mica rugaminte ... (Duminică, 29 martie 2020, 18:10)

    Anonim007 [utilizator]

    Dragi doctori, ceea ce va rog este putin pe langa subiectul articolului, dar sunteti singurii care ne puteti razbuna pentru umilintele ultimilor ani. Va aduceti aminte cum au fost trantite mai toate procesele de catre onor instantele , CCR din romania precum CACO mpletele de judecata nu au fost SPECIALIZATE pe fapte de coruptie, ca si cand pentru coruptie ar exista o lege speciala. Asa sa procedati si dvs cu vasnicii nostri politicieni si magistrati, politruci cu functii in CA AGA etc. Sa le spuneti ca NU SUNTETI SPECIALIZATI in tratarea CODVID-19 si sa mai astepte pana cand veti dobandi si aceasta calitate. (Nu mai zic ca ati putea sa-i refuzati doar pentru simplul motiv ca nu aveti echipamente de protectie). Multumesc.