Sibiu: Asistent medical de la Terapie Intensivă, testat pozitiv pentru coronavirus / "Bătălia trebuia începută cu testarea personalului... Materialele stau inchise"

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 0:40 Actualitate | Coronavirus


Test coronavirus
Foto: pixabay.com
Un asistent medical de la Terapie Intensivă a fost testat pozitiv la coronavirus și este internat la Boli Infecțioase, de sâmbătă noaptea. Acesta a declarat, pentru Mediafax, că starea sa este „relativ bună”.

Sergiu Danciu, asistent medical la Terapie Intensivă, în Sibiu, a fost testat pozitiv pentru coronavirus și internat, sâmbătă noaptea, la Boli Infecțioase. El spune că „în bătălia covid trebuia început cu testarea personalului, și apoi a tuturor pacienților care veneau la spital, nu să intri în contact fără să ști”.

„Să stai în terapie să ți se spună că nu mai vine cazul și în 20 minute apare la ușă.... Bine că șefii stau acasă și vorbesc doar prin telefon, materiale închise la șeful de secție în vestiar... medici care stau în cabinet și asistenții și infirmierele să intre la pacienții suspecți.... Stati 8 ore că nu sunt materiale! Nu se știe dacă are covid, dar nici nu l-am testat! Rușine Spitalul Clinic Județean Sibiu secția ATI #pozitivcovid19☹asistent medical”, scrie asistentul medical pe Facebook.

Contactat de Mediafax, asistentul a spus că starea lui este „relativ bună”. „Sunt relativ bine. Am febră 38 și tușesc”, a spus el.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12487 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Covidu (Duminică, 29 martie 2020, 0:57)

    Electorul [utilizator]

    Domnule asistent ar trebui sa te duci la sefii aia sa-i feliciti personal si cât mai prietenește pentru capacitatea profesionala si grija fata de personal in înfăptuirea actului medical.
  • -3 (13 voturi)    
    România continuă procesul de imunizare a medicilor (Duminică, 29 martie 2020, 1:05)

    Nyk1 [utilizator]

    În curând, toate cadrele medicale din România care supraviețuiesc vor putea trata COVID-19 chiar și fără materiale de protecție, dobândind imunitate în urma contractării bolii și eventualei însănătoșiri (acolo unde este cazul)!
  • +9 (11 voturi)    
    spargeti usa (Duminică, 29 martie 2020, 1:20)

    Coco Whistle [utilizator]

    normal ca le tin ptr 'premianti' ptr ca nu e asa, pina si meiul se cerne de neghina, incercati la popa daniel, va pot explica ei de ce o cladire mastodont in competitie cu acea casa a poporului facuta tot de tovarasi alte sute de cladiri goale sint mai importante decit spitalele, sau organizarea democratica si prosperitatea romanului. Banditii si tovarasii....acesta e poporul roman de atitea sute de ani. ne-au mitraliat. prevad 50000 victime in urmatoarele 2-3 luni si adaugati voi rata deceselor. la fel cum ne miscam cred ca nu intelegeti pericolul. faceti ceva acum, miine e prea tirziu. nu mai puteti fi nepasatori, coruptia ucide.
  • +5 (5 voturi)    
    N-ai cu ce???ncsf!!! (Duminică, 29 martie 2020, 8:09)

    persuasiv [utilizator]

    Ce credeati???Ca dupa ce votezi cu spatele,sau deloc,curge lapte si miere???E tara lui ''lasa-i,ba,sa fure,da' sa ne deaie si noua ceva''.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu a tratat nimic și sa îmbolnăvit? (Duminică, 29 martie 2020, 10:36)

    asavreau [utilizator]

    Asta se întâmplă când nu sunt testați toți care intră în spital:personalul medical trebuie testat periodic pentru a vedea dacă în timpul tratamentelor nu sa infectat.Dacă se depistează personal medical infectat trebuie schimbate protocoalele.
  • 0 (4 voturi)    
    Bravo Baiatu! (Duminică, 29 martie 2020, 10:42)

    ..13 [utilizator]

    Baiatu a iesit frumos pe post!
    Baiatu a inceput sa spuna apasat niste adevaruri!

    Felicitari!!!

    Too late!

    Totusi baiatu de ce nu a zis nimicutza putin mai inainte???

    Nu credea ca o sa-l atace tocmai pe dansul Covidul ?Nu vroia sa se puna rau cu sefii???

    In fata mortii toti suntem egali!

    Toti avem datoria de a starpi prostia, atat cat putem, si de aceea se recomanda spunerea adevarului, asa cum il vede fiecare, din timp pentru ca numai astfel
    putem salva cat mai multe vieti omenesti!

    Populismul desantat loveste acum politicienii...
    care mai de care vine cu un logo de parca logo-ul ala sau cantecelul o sa ne apare de covid..

    Tristutz

    Practic masurile necesare pentru protectia populatiie nici acum nu sunt luate corespunzator - ce pacat.

    Avem conducatorii pe care ii meritam - all over the world!
    • +2 (4 voturi)    
      poate a spus dinainte (Duminică, 29 martie 2020, 12:36)

      was [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Poate domnul asistent a mai spus despre problema dar nu a fost auzit. Acum cand este confirmat pozitiv, acum este auzit.
    • +2 (4 voturi)    
      Baiatu a spus cu mult inainte! (Duminică, 29 martie 2020, 13:26)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      http://www.turnulsfatului.ro/2019/04/10/scandal-fara-precedent-cea-mai-grea-sectie-spitalului-judetean-ori-noi-ori-ea/
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Duminică, 29 martie 2020, 17:39)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Baiatu a zis dar sistemul

      Nu si Nu

      ca asa trebe sa fie

      O lectie buna de invatat, daca se poate.

      Si pentru asistent si pentru sefa sa si restul sefilor!
      Poate sa coste vieti omenesti - cine le pune la loc???

      Trist rau de tot.

      Poti sa te duci in targ acum sa iti cumperi singur echipament de protectie si sa iti faci testarea??? Nu prea...

      cand ai nevoie de sistem mai mult si mai mult acesta nu raspunde...
  • +2 (4 voturi)    
    stare relativ buna cu 38 temperatura... (Duminică, 29 martie 2020, 10:48)

    ..13 [utilizator]

    Nu este chiar buna pentru ca tusea arata ca ceva s-a intamplat acolo si oricand se poate deteriora starea sa....

    Multa sanatate si sa aiba mai multa grija de el si de familia sa!

    Atat!
  • +1 (1 vot)    
    Ar fi bun și un istoric la cadrele medicale. (Duminică, 29 martie 2020, 14:28)

    asavreau [utilizator]

    Și dacă sunt cadre medicale cu istoric medical care-i poate pune în pericol față de COVID-19,de ce nu sunt retrași,puși în alte puncte de acordare asistență medicală.Eu consider cu risc la COVID și medicii/asistentele care fumează.
  • 0 (0 voturi)    
    D-l asistent medical nu spune tot , (Duminică, 29 martie 2020, 21:30)

    kokos [utilizator]

    nu spune ca dupa ultimele verificari facute el s-a infectat in afara spitalului in timp ce ingrijea la domiciliu o familie revenita din Germania , lucru interzis.Cat de inconstient poti sa fii ca tu , asistent medical in sectia ATI sa ingrijesti la domiciliu persoane intoarse din strainatate si sa nu anunti spitalul despre asta?

    http://www.turnulsfatului.ro/2020/03/29/spitalul-confirma-primul-caz-covid-19-din-judet-un-asistent-care-ar-fi-lucrat-la-o-familie-revenita-din-germania/
    • +1 (1 vot)    
      cum sa te contaminezi de la cineva fara corona? (Luni, 30 martie 2020, 14:44)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      In Sibiu nu era nici un caz confirmat la acea data. Spitalul vrea sa arunce pisica moartă în alta curte!