Medic de la spitalul din Suceava despre coronavirus: E Satana, e ceva de pe altă lume. Stați acasă, nu e o glumă, e un virus teribil!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2020, 9:31 Actualitate | Coronavirus


Medic din Suceava
Foto: Arhiva personala
​Mesajul unei tinere doctorițe de la Spitalul Județean din Suceava, unde 72 de cadre medicale sunt infectate cu coronavirus, a fost făcut public de sora ei. Tânăra este medic oncolog la Suceava și, potrivit spuselor surorii ei, a rămas singură, alături de un alt medic oncolog și de un medic ATI, sa aibă în grijă toată secția de Boli infecțioase de la spitalul din Suceava, plină de pacienți bolnavi de coronavirus. COVID 19 este descris de tânăra doctoriță ca "Satana, e ceva de pe altă lume".

"Îmi tremură fiecare centimetru de corp și îmi doresc ca și ultimul idiot care încă mai are senzația că asta e doar o răceală, să înțeleagă că e un virus teribil", este mesajul surorii tinerei doctorițe de la Spitalul din Suceava.

Mesajul surorii tinerei doctorițe din Suceava a fost distribuit pe Facebook de Vlad Voiculescu, fost ministru al Sănătății.

Simona Semen scrie că "Situația din Suceava este strigătoare la cer. 70 de cadre medicale infectate. Medici expuși fără nicun fel de echipament de protecție virusului ucigător care este, descris simplu, de sora mea, medic oncolog, singura rămasă alături de un alt medic oncolog și un medic ATI sa aibă în grijă toată secția de infecțioase din Suceava, plină de pacienți bolnavi de corona, ca 'Satana, e ceva de pe altă lume'.

"Îmi tremură fiecare cm de corp și îmi doresc ca și ultimul idiot care încă mai are senzația că asta e doar o răceală, să înțeleagă că e un virus teribil și că oamenii ca sora mea au ales meseria asta să renunțe la intimitate, la viață personală, la timp liber, la nopți, la vacanțe, dar nu ! Stați acasă! Înțelegeți că nu este o glumă!", este mesajul Simonei Semen, sora doctoriței din Suceava.

Ea adaugă că "Orice medic din țara asta care va muri, va muri din cauza egoismului și prostiei absolute care definește poporul ăsta care numai de bici învață. În vremuri de război nu ne batem joc de singurii care luptă. Îi protejăm. Oricum, Oricât. Cu orice preț.Când sora ta, pe care ai purtat-o în brațe de la 1 săptămână îți spune, 'oricum sunt infectată, nu știu ce va fi' ai vrea să ai puterea sa proiectezi durerea asta în sufletele tuturor celor care se plimbă sfidător și se uită în scârbă la tine cel care porți mănuși la cumpărături sau le spui tuturor să stea dracu acasă! Nu vă bateți joc de cei care nu pot alege!"


Citește și:












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















139602 vizualizari

  • -29 (85 voturi)    
    la ce ajuta stirea asta (Marţi, 24 martie 2020, 9:34)

    Hans Metter [utilizator]

    si asa lumea e panicata. penibila goana dupa senzational in absolut orice situatie.
    • +38 (60 voturi)    
      Pai poate ca ... (Marţi, 24 martie 2020, 9:45)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      ...macar in ceasul al 12-lea pricep si aia care au iesit la gratare ca nu e de gluma.
      • -37 (51 voturi)    
        Ce naționalitate are? ca românca nu este. (Marţi, 24 martie 2020, 10:21)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Din ce scrie Simona Semen, sora acelei doctorițe, rezulta în mod evident o ura nemaipomenita pe romani. Citat: "Orice medic din țara asta care va muri, va muri din cauza egoismului și prostiei absolute care definește poporul ăsta care numai de bici învață.". Ce naționalitate are individa?
        • +11 (19 voturi)    
          Citeste Cioran (Marţi, 24 martie 2020, 10:44)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          si ai sa intelegi ce este poporul roman!
          Eu sunt roman, dar ma intelnesc in fiecare zi cu semeni de-ai mei descrisi atat de bine de doamna doctor.
          Biciul, nu constiinta il invata pe om si pe roman!
          Doar cand ii ajunge cutitul la os, pare ca intelege.
          Ce crezi ca sunt aia care au iesit la gratare sambata?!
          Se cunoaste ca esti simplex, esti chiar infiorator de simplex!
          • +11 (13 voturi)    
            d-ra a zis un lucru mare: (Marţi, 24 martie 2020, 14:02)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            "Orice medic din țara asta care va muri, va muri din cauza egoismului și prostiei absolute care definește poporul ăsta care numai de bici învață''.
            Asa este, din pacate am spus-o si eu de mai multe ori: pe roman doar cu parul il civilizezi.
            • 0 (0 voturi)    
              te cred (Miercuri, 25 martie 2020, 0:01)

              ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              dar cred ca mai degraba o sa moara din cauza a catorva nume: ilici, vacaroiu, vadim, vantu, patriciu, udrea, basescu, nastase, ponta, dragnea, viorica, manda, olguta, oprisan, badalau, iordache, nicolicea, tariceanu - si lista-i lunga.
              Daca tot dam coltzu, sper s-o facem cu totii, ca buni romani. Sa nu ne lasam patriotii prada chinezilor, cu care dealtfel au afaceri stralucitoare prin lipsa de transparenta.
          • +2 (2 voturi)    
            Ce Cioran...? (Miercuri, 25 martie 2020, 0:19)

            patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Nu-și poate citi nici numele din buletin.
        • +15 (23 voturi)    
          tare-s curios (Marţi, 24 martie 2020, 10:48)

          stupidu [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          cind o sa horcai pe un pat de spital si ramii fara aer o sa-l intrebi pe medic ce nationalitate are? mama ta de roman verde de dupa tastatura.
        • +5 (15 voturi)    
          nu conteaza (Marţi, 24 martie 2020, 11:15)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          are creier, spre deosebire de....alte nationalitati
        • +7 (15 voturi)    
          din pacate.. (Marţi, 24 martie 2020, 11:35)

          AdriEu [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Romanii cu suficienta minte sa fie considerati oameni normali, sunt putini, foarte putini. Din pacate prostia si nesimtirea definesc poporul NOSTRU la ora actuala. Atunci cand spiritul civic trebuie sa iasa in fata, atunci cand un popor poate decide soarta propriei tari, el decide sa se "prostitueze" si sa isi vada individual prorpiul interes, da din pacate, astia SUNTEM noi!
        • +7 (13 voturi)    
          Doctorita are dreptate (Marţi, 24 martie 2020, 13:11)

          Torquemada13 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Orice tara este oglinda poporului care o locuieste. O axioma cunoscuta. Daca Romania arata in halul in care arata este din cauza precaritatii majoritatii. Cand faci copii ii educi nu stai prin carciumi. Stefan cel Mare a facut din Moldova un stat redutabil dar.......a folosit intens securea si streangul. Savurati "democratia" romaneasca. Si Covid-19 o savureaza.
        • -3 (9 voturi)    
          Apar intrebarile necomfrotabile. (Marţi, 24 martie 2020, 13:23)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Dar asta e un lucru bun. Deobicei o singura nationalitate e activa emotional-politic pe social.
        • 0 (2 voturi)    
          simplex1? (Marţi, 24 martie 2020, 22:33)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Eu nu ma intreb ce nationalitate ai, sau ce culoare ai, eu ma intreb daca esti sanatos la cap, din ce poti sa debitezi pe aici, am ajunsa la concluzia ca sanatos nu esti.
        • +1 (1 vot)    
          Română. (Miercuri, 25 martie 2020, 0:17)

          patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          E de naționalitate română.
          Poate ai vrut să întrebi de ce etnie este.
          Dar în ignoranța ta - specifică extremiștilor nationaliști lipsiți de creier, de empatie și de elementară educație - nu ești capabil să folosești cu acuratețe limba nației căreia, cică, îi aparții.

          Nu e ură împotriva românilor, e furie la adresa prostiei universale. Te-ai simțit vizat, pare-se.

          Bravo, esti un candidat perfect pentru premiul Darwin.
      • -6 (18 voturi)    
        In poza doctorița apare bine echipata pt Covid19!! (Marţi, 24 martie 2020, 10:48)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Daca cea din poza este doctorița în cauza, echipamentul pe care îl poarta este după ultimul răcnet al standardelor anti coronavirus chinezesc. Nu înțeleg ce dorește. Mai bine de asa nici medicii militari nu sunt protejați.

        Daca masca respectiva nu te apară, altceva mai bun nu exista. Ca doctor care câștigi peste 2000 Euro net pe luna, de iți iei un apartament la fiecare 2 ani, nu ai cum sa emiți pretenții. Ai destul. Nu iți convine costumul, dai 4000 Euro și iți iei unul de astronaut sa te simți psihologic mai în siguranță deși nici acela nu te protejează 100%.
    • +33 (49 voturi)    
      Ajuta (Marţi, 24 martie 2020, 9:46)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Si daca mai convinge 2-3 sa stea in case in loc sa umble bezmetici, tot e ceva.
      • -8 (22 voturi)    
        daca e satana (Marţi, 24 martie 2020, 11:21)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

        eu trag concluzia ca trebuie sa mergem cu totii la biserica.... o prostie de stire
    • +25 (47 voturi)    
      Ajuta (Marţi, 24 martie 2020, 9:47)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Poate berbeci ca tine inteleg sa stea in casa. Dar nu cred ca merge nici cu o suta de mesaje pe zi.
      • -10 (18 voturi)    
        nu ajuta (Marţi, 24 martie 2020, 11:22)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        nici 100 de mesaje de genul asta.. daca e sa intelegi, intelegi din prima, nu e nevoie de panica.

        sa spui ca e satana, e cel putin penibil. eventual poate se duce aia mai slabi de ingeri la biserica... deci efectul pe dos
        • -1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 martie 2020, 12:17)

          [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

        • +4 (6 voturi)    
          Bisericile (Marţi, 24 martie 2020, 13:00)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          e... inchise.
          Asta ca sa intelegi si tu!
          Doar daca se vorbeste agramat ca voi, merge!
    • +16 (30 voturi)    
      sa vada cei ce (Marţi, 24 martie 2020, 9:47)

      utilizator0527 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      ce nu au ochi sa vada. O data in plus.
    • -25 (59 voturi)    
      10% din salariul brut in fiecare luna (Marţi, 24 martie 2020, 9:53)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      PENTRU CE PLATIM 10% DIN SALARIUL BRUT IN FIECARE LUNA DOAMNA/DOMNUL MEDIC?!?
      Platim 10% din salariul brut in fiecare luna ca sa ne zica arafat, costache si altii ca tine sa stam acasa?
      Platim 10% din salariul brut in fiecare luna ca voi cei care ar trebui sa stiti cum sa identifcati un tip sau altul de ifectie sa nu fiti in stare sa il identificati? Voi sunteti doctori sau simpli medici care asteapta sa fie invatati de altii ce trebuie sa faca?
      Deci pentru ce platim 10% din salariul brut in fiecare luna doamna/domnul medic?!?
      • +19 (27 voturi)    
        . (Marţi, 24 martie 2020, 10:26)

        Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        Multi nu inteleg cum functioneaza o epidemie. E simplu. Fiecare infectat infecteaza alti 2-3 in medie, daca nu se iau masuri. E logic ca daca 1 infecteaza 2, care apoi dau la inca 4, apoi la 8, 16, 32,... e doar o chestiune de timp pina infectia ii prinde pe toti (de fapt incepe sa se opreasca pe la 60%, ca se intilnesc bolnavi cu bolnavi si nu mai are la cine sa se transmita). Epidemiile au cresteri exponentiale. Problema apare cind boala da in complicatii, afecteaza organe vitale si poate duce la moarte. Altfel, cu guturaiul obisnuit nu prea isi bate nimeni capul.

        Ca sa opresti epidemia trebuie pur si simplu sa impiedici transmisia. Sa o duci la sub 1 infectat nou / infectat vechi. Cit mai sub, cit mai aproape de 0; dar orice valoare sub 1 e buna. Orice peste 1 e rau.

        Din cauza asta trebuie sa se stea in casa. Ca sa nu se intilneasca oamenii si sa nu dea ocazia virusului sa se transmita. Cu cit mai bine aplicam regula asta, cu atit mai repede se termina epidemia. O aplicam foarte bine - in 3 saptamini putem sa reluam o parte din activitatile normale.

        Treaba asta e valabila in special pentru cei care au risc de infectare mai mare, cum sunt cei veniti din zone cu epidemie. Din pacate e posibil ca acolo sa se incadreze si multi vinzatori, farmacisti, medici. Ar trebui testati toti ca sa poata sa se izoleze.
        • +1 (1 vot)    
          pai a luat masuri tov medic manager bre (Miercuri, 25 martie 2020, 0:03)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

          sub amanintarea ruperii contractului, i-a adus pe toti gramada

          macar arestat, se mai poate ?
      • +4 (12 voturi)    
        :)) (Marţi, 24 martie 2020, 11:40)

        AdriEu [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Nu esti zdravan la cap! Sincer iti spun, esti bolnav! Nu pricepi nimic din pacate si din cauza celor ca tine, ne ducem de rapa! Meritati sa fiti izolati pe o insula, toti cei ca tine!
      • +7 (13 voturi)    
        Asculta aici "Fulg de nea" (Marţi, 24 martie 2020, 11:53)

        This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        McDonalds face cateva miliarde de burgeri in fiecare an. Daca dumneata mergi la un drive-in si comanzi sa iti faca 1 milion de burgeri cam ce crezi, vei putea fi servit? Si culmea, tu chiar ii platesti burgerii!!!
        Sper ca aceasta analogie sa te faca sa intelegi ca aia 10% pe care ii platesti lunar nu au nimic de-a face cu situatia actuala. Ceea ce se intampla acum este o supra-solicitare extrema a logisticii sanitare. Sunt tari super bogate care sunt depasite de fenomen, si vii tu acuma cu astia 10% ai tai.
        Stai naibii in casa si nu te mai tot vaicari ca o bocitoare!
      • +2 (6 voturi)    
        Iată răspunsul pe care-l meriți: (Marţi, 24 martie 2020, 11:54)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        https://www.youtube.com/watch?v=VgWl82rno6U
    • -4 (48 voturi)    
      ai mare dreptate ... (Marţi, 24 martie 2020, 10:02)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Panica nu e folositoare dar se pare ca in Romania de ani de zile ni se cultiva panica si frica!!!Frica nu are treaba cu ratiunea!!! "Virus teribil"......?Mergeti va rog la un spital de oncologie ca sa vedeti intradevar o boala teribila...(50 de mii de romani mor anual de cancer pulmonar)?Daca CNA-ul isi facea intradevar treaba .....era amendat hotnews-ul pentru asemenea articole!Rusine!!!
      • +4 (14 voturi)    
        E democratie (Marţi, 24 martie 2020, 10:18)

        Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui florin4u

        Parca nu s-a abolit libertatea de expresie. Daca asa gindeste si e om informat, de ce sa nu spuna exact asa?
      • +5 (13 voturi)    
        daca te tine in casa (Marţi, 24 martie 2020, 10:20)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        e folositoare
        • -5 (13 voturi)    
          oare? (Marţi, 24 martie 2020, 10:34)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          Sper si cei care ne conduc sa nu fie la fel de "destepti" ca tine.Ingropam economia si "unora ca tine" li se pare ca e ok.Statul in casa si izolarea sociala ....nu sunt sinonime!Avem nevoie de izolare sociala doar pentru categoriile de varsta inaintata si pentru cei cu probleme preexistente...pentru restul NU!!!
        • -1 (7 voturi)    
          ... (Marţi, 24 martie 2020, 10:51)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          Calea de a ne autoimuniza categoriile tinere de varsta si fara probleme ...era calea de urmat.Autoritatile au decis sa ne autoizolam cu totii ....f bine....dar hai sa nu dam cu pietre in economie...Am colegi de munca...care au intrat in medicale(fara si fie bolnavi) de frica virusului...Sa speram ca statul poate sa sustina 1 milion de romani care vor intra in somaj tehnic!Corona virus nu e gripa spaniola de la 1918 care a decimat populatia cu ~50 milioane de locuitori!In rest...numai de bine!
      • +4 (8 voturi)    
        din fericire (Marţi, 24 martie 2020, 12:05)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        bolile mai grave nu sunt transmisibile, sau nu devin epidemii. epidemie de cancer, sau insuficienta renala inca nu s'a vazut.
        dar, daca e bine cum procedeaza guvernantii, dece au decretat externarea bolnavilor cronici, si a altora cu nevoi de ingrijiri medicale in conditii de spital ?
        dece nu controleaza depozitele farmaceutice sa scoata in farmacii medicamente care lipsesc. sau sa aduca din alte parti. ue vorbea de redistribuiri de material de protective si medicamente....
    • -10 (22 voturi)    
      exact (Marţi, 24 martie 2020, 10:04)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Cov-sars-2 exitsa, infectii exista, dar massmedia selecteaza numai ce e rau. De faptul ca 70% se vindeca, nu se mai spune. Nici de faptul ca virus nu ataca copiii.
    • +7 (9 voturi)    
      nu e toata lumea panicata (Marţi, 24 martie 2020, 11:14)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      in dimineata asta am vazut personal medical pe strada in halat si saboti

      asta e un lucru pe care nu il intelegeam nici in vremuri normale, d'apoi acum
      eu lucrez intr-o fabrica unde nu am voie sa ies din incinta cu echipamentul de lucru (halat, pantofi)

      chiar nu vede nimeni asta ????
      • -4 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 martie 2020, 12:20)

        [anonim] i-a raspuns lui natbl73

        • +6 (6 voturi)    
          nu sunt sigur ca am inteles ce vrei (Marţi, 24 martie 2020, 14:51)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui

          sa spui,
          eu ma refeream doar la faptul ca "se duc pana la colt" intr-un echipament care ar trebui sa fie steril, mandri ca "eu lucrez la spital"
    • +3 (3 voturi)    
      mda.. (Marţi, 24 martie 2020, 11:30)

      AdriEu [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      asta probabil se intreaba si cei ce umbla teleleu pe strazi fara nici o noima! E avertisment pentru cei care nu vor sa priceapa situatia in care umanitatea se afla!
    • -1 (9 voturi)    
      ajuta mai mult (Marţi, 24 martie 2020, 11:57)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      decat bombaneala lui klauz, care ne asigura ca e floare la ureche, trece ca o raceala, ca numai la batrani...etc.

      deci, in italia batranii nu mai sunt pusi la ventilatoare, lasati sa moara in spital, pe dusumele., adica tratati de virus.
      se ajunge la pe vremea lui caragea, scapa cine poate, cine nu la groapa cu var.

      la noi, daca n'ai virus, poti muri ...sanatos de cancer, diabet, de ciroza, de rinichi. prin decret, cine nu are virusul e dat acasa din spitale. sa moara omul pe perna lui, nu ?!
      sa nu mai vorbim de lipsurile din farmacii, de care nu mai vorbeste nimeni.
      oare, cauta cineva prin depozitele farmaceutice sa vada dece nu sunt medicamente pt. diabet, in farmacii ?!
      nu este asta privare de dreptul la viata a fiecarui cetatean ?!

      toata populatia nu este testata, nici macar toate cadrele medicacale, in schimb sica, cel care isi ducea traiul cu trei mii pe luna, ca pe pamant era mai greu, izolat la vila lac, cu piscina, si testat de cateva ori, sa fie sigur ca prinde anticipatele.
      ca pe vremea lui al batran, cand umbla o vorba ca poporul o duce bine, prin reprezentantii sai....

      cica ar chema sefii de partide, acum ca a fost declarat sanatos (?) pt. a restabili, a amana alegerile locale, comasate cu palavramentarele.
      mai draga, fara jena, fac ceva pe toti politicienii, si zic ca, prost cine se mai duce la alegeri.
      ar trebui ca sa nu se mai prezinte nimeni la urne, sa le transmita un mesaj clar ca nu mai sunt doriti.
      e momentul trecerii la alegeri adevarate, uninominale, cu candidate trecuti prin alegeri primare, propusi si selectati de alegatori, de popor, nu de rahaturile de partide politice. toate o apa si'un pamant. bande de furi. ei sun satana pe pamant.
  • -18 (56 voturi)    
    :)))))) E Satana :))))) (Marţi, 24 martie 2020, 9:45)

    Lok [utilizator]

    Cum sa te discreditezi ca doctor, apoi ca medic, apoi ca profesionist si in ultmul rand dar cel mai important ca om, si apoi sa mai expui si pareri de valoare.
    • +4 (20 voturi)    
      :))) e Mos Craciun :)) (Marţi, 24 martie 2020, 9:52)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      .. doar ca vine tot timpul anului.
    • -16 (28 voturi)    
      e din Moldova (Marţi, 24 martie 2020, 9:53)

      MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      la Suceava e voie
      si la Craiova
    • +4 (18 voturi)    
      Superman (Marţi, 24 martie 2020, 10:02)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Alt Superman in spatele tastaturii... nu mai am nimic de comentat.
    • +20 (30 voturi)    
      Ca medic... (Marţi, 24 martie 2020, 10:05)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ...trebuie sa vaorbesti pe intelesul pacientului.Daca ii spui ca actioneaza la nivelul ARN-ului mitocondrial de exemplu,nu va intelege nimic,daca ii spui ca e Satana ,poate pricepe ceva.
      • -17 (29 voturi)    
        Ca medic nu trebuie sa faci pe tine la SARS. (Marţi, 24 martie 2020, 10:12)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Se presupune ca vei avea placuta ocazie sa vezi pacienti cu cele mai contagioase afectiuni, unele fara tratament sau vaccin, unele cum mortalitate de 80%. Sa isi ia scutece la munca ca nu sunt goale rafturile.
        • 0 (12 voturi)    
          aia de respira greu.. era sor-sa bă (Marţi, 24 martie 2020, 10:32)

          gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          mesajul este al surorii doctoritei.
          • 0 (2 voturi)    
            Mesajul este postat de sora (Marţi, 24 martie 2020, 11:36)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

            Mesajul este al doctoritei.
            • 0 (2 voturi)    
              scrie clar (Marţi, 24 martie 2020, 15:14)

              gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              "este mesajul Simonei Semen, sora doctoriței din Suceava." Tu ce articol ai citit? Sau nu l-ai citit? Daca nu l-ai citit, de ce comentezi?
            • 0 (2 voturi)    
              uite (Marţi, 24 martie 2020, 15:19)

              gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Doctorita zice doar asta:
              'Satana, e ceva de pe altă lume'
              'oricum sunt infectată, nu știu ce va fi'
              Iar toata lamentarea aia de care zici tu este a surorii.
      • 0 (0 voturi)    
        Multora din tara le place de satana (Miercuri, 25 martie 2020, 0:06)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        chiar l-ar vrea inapoi.
        fie ca-i cizmarul sau ilici sau dragnea, chipul lui sukar sa fie la icoana.
        sa curga berea si sa iasa micii din pamant.

        mastile e pentru fraieri, e vreo problema ?
        auzit pe viu.
    • -4 (18 voturi)    
      Virușii asigură echilibrul natural. (Marţi, 24 martie 2020, 10:20)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Când mediul natural este poluat de prea multă viață intervin virușii și fac curățenie. Asta se întâmplă nu numai cu oamenii ci cu toate ființele vii.
      • +2 (6 voturi)    
        Oops.. (Marţi, 24 martie 2020, 11:54)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        .. se pare ca la noi a curatat niste pensionari. Oare unde se va sfarsi numaratoarea?
        • -4 (4 voturi)    
          La Veneția apa a devenit limpede (Marţi, 24 martie 2020, 12:16)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          datorită virușilor, sunt cam 50 de milioane intr-o singură linguriță de apă de mare și atacă în principal bacterii. Deci virușii se opresc din curățat când mediul devine curat ca lacrima.
          • 0 (0 voturi)    
            Ce microscop ai ? (Miercuri, 25 martie 2020, 0:07)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

            sigur nu e telescop de Dacie ?
    • +6 (16 voturi)    
      astia au icoane in cabinet (Marţi, 24 martie 2020, 10:28)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu intamplator s-a intamplat asta in Suceava.
      Acolo sunt medici anti-vaccin, pornind de la paranoia cu ortodoxia.
      • +2 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 martie 2020, 11:20)

        [anonim] i-a raspuns lui levierul

  • -9 (35 voturi)    
    Doctorii vobesc aiurea iohanis stie: (Marţi, 24 martie 2020, 9:48)

    mihaipricop [utilizator]

    Citat din 12.03.2020, Presedintele Romaniei:
    ”Am două veşti care mi s-au părut bune despre criza generată de coronavirus: M-am interesat de starea celor declaraţi bolnavi şi am constatat că starea lor este bună, mulţi dintre ei nu au niciun simptom. Unii au simptome de răceală, unii de gripă. Până şi persoanele în vârstă au o stare acceptabilă. Asta ca să demitizăm boala, fiindcă am citit câteva articole unde se vorbea despre un virus ucigaș într-o manieră foarte apocaliptică. La noi avem noroc şi cei găsiţi cu coronavirus au o stare mai bună decât s-au aşteptat unii”
    • +3 (9 voturi)    
      . (Marţi, 24 martie 2020, 10:36)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui mihaipricop

      In 12 martie, acum 12 zile, erau 59 cazuri totale gasite. Acum sunt cam de 10 ori mai multi in total + 8 morti (sau pe acolo, ca nu e clar de ce au murit toti). Peste inca 12 zile, in ritmul actual, vom avea cam 6000 cazuri cumulate. Eu zic ca si cu vesti bune, tot arata rau.

      Daca astazi se ia o masura eficienta de oprire a epidemiei, efectul se va vedea cam peste 12 zile, la alea 6000 cazuri. Daca se lua acum 12 zile azi se vedea efectul. Chinezii au avut scadere la 12 zile dupa ce au luat masuri serioase.
  • -4 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 martie 2020, 9:57)

    [anonim]

  • -10 (22 voturi)    
    Citat: "Prostia absoluta care definește romanii" (Marţi, 24 martie 2020, 9:57)

    simplex1 [utilizator]

    Citat: "prostiei absolute care definește poporul ăsta care numai de bici învață"

    Eu ma întreb ce naționalitate are Simona Semen, sora acelei doctorițe? ca parca citează din Alina Mungiu.

    Citat: Ea adaugă că "Orice medic din țara asta care va muri, va muri din cauza egoismului și prostiei absolute care definește poporul ăsta care numai de bici învață. În vremuri de război nu ne batem joc de singurii care luptă. Îi protejăm. Oricum, Oricât. Cu orice preț.Când sora ta, pe care ai purtat-o în brațe de la 1 săptămână îți spune, 'oricum sunt infectată, nu știu ce va fi' ai vrea să ai puterea sa proiectezi durerea asta în sufletele tuturor celor care se plimbă sfidător și se uită în scârbă la tine cel care porți mănuși la cumpărături sau le spui tuturor să stea dracu acasă! Nu vă bateți joc de cei care nu pot alege!"
    • +4 (16 voturi)    
      De ce, vrei sa vorbesti in rusa cu ea ? (Marţi, 24 martie 2020, 10:18)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Stai linistit, ce ai citat este fragmentul in care are 100% dreptate.
    • +3 (11 voturi)    
      . (Marţi, 24 martie 2020, 10:38)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui simplex1

      Cind vor muri oameni in spitale pentru ca nu sunt destule aparate de ventilare, atunci vor mai avea vreo valoare criticile care i se aduc pe aici?
      • +1 (7 voturi)    
        ce ma? (Marţi, 24 martie 2020, 11:56)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        duduia aduce cruci in loc de ventilatoare. si na.. ca ne salveaza de SATANA!
  • +10 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 martie 2020, 10:00)

    [anonim]

    • -2 (4 voturi)    
      Nu, turma de plimbareti (Marţi, 24 martie 2020, 12:21)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui

      Turma de plimbareti a adus virusul, nu turma de credinciosi.
      • 0 (0 voturi)    
        In Franta evanghelistii au dansat afara gramada (Miercuri, 25 martie 2020, 0:11)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        plimbareti sunt si credinciosii, indiferent in ce.
  • +12 (30 voturi)    
    este o abordare subiectiva.. (Marţi, 24 martie 2020, 10:01)

    cata1975 [utilizator]

    Medicii s-au imbolnavit din cauza lipsei de echipament si a protocoalelor adecvate, nu ptr ca au avut de tratat zeci sau sute de cazuri...ci cateva. Sincer, se da prea mult vina pe populatie..si nu pe autoritati..noi, cetatenii, suntem datori sa protejam sistemul, cand ar tb sa fie invers..
    • +3 (5 voturi)    
      . (Marţi, 24 martie 2020, 10:42)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui cata1975

      Cetatenii trebuie sa se protejeze pe ei, unii de altii, impiedicind virusul sa se transmita. Oricum la noi sistemul medical probabil va colapsa inainte sa atinga limita materiala, ceea ce e o problema si mai mare, inseamna ca se va intimpla prea repede.

      In fata unei epidemii deja nu mai e asa de important cine e vinovat, ci cine se lupta. Iar cetatenii se pot lupta stind departe de altii.
  • +4 (34 voturi)    
    mda (Marţi, 24 martie 2020, 10:04)

    SoulSearcher [utilizator]

    nu gasesc butonul de: REPORT THIS AS FAKE NEWS

    pls hotnews, nu mai publicati astfel de pareri ale femeilor panicate de alti idioti

    NU ESTE SATANA, daca era SATANA era un virus din categoria ebolei sau a tifosului, unde 1 din 2 moare dupa ce este infectat
    • -2 (8 voturi)    
      ba este "satana" (Marţi, 24 martie 2020, 11:01)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Pt. ca este un virus NOU, probabil un mutant, atestat de-abia in dec. 2019, de care nu stim mare lucru, cu contagiozitate de 100 de or mai mare decat cea a lui sars-1 sau mers sau west nile. Si care face mutatii continue. (Italia se pare ca e facut praf de un Cov-sars-2 mutant).
      • 0 (0 voturi)    
        Italia este facuta praf de mafie (Miercuri, 25 martie 2020, 0:14)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        de fapt de mafii la plural, cea chineza dandu-si mana cu cea locala.
        Si mai sunt si socialistii care zbierau "saruta un chinez" si "nu inchidem orasul", contribuind din plin la raspandirea virusului.
    • -1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 martie 2020, 11:25)

      [anonim] i-a raspuns lui SoulSearcher

    • +3 (7 voturi)    
      eee, hai sa fim ingaduitori.. (Marţi, 24 martie 2020, 11:57)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ... daca nu e Satana, poate e macar un verisor de-al lui de gradul al 3-lea..
    • +1 (1 vot)    
      Avand in vedere (Marţi, 24 martie 2020, 20:43)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      cat de suparati si panicati sunt oamenii in aceste zile, fix asta cu satana le trebuia, saracii. Dar ce pretentie sa ai? De 30 de ani traim cu stiri de la ora 5 si toate porcariile panicarde care au imbolnavit de inima pensionarele. Avem spitale sub orice critica dar aruncam aberatii cu satane, ceva cu specific romanesc.
  • -9 (19 voturi)    
    de ce? (Marţi, 24 martie 2020, 10:06)

    Toni_Romania [utilizator]

    DE CE in Italia, unde de o luna armata ii tine in casa, au in continuare mii de infectati noi pe zi? Virus nu e cumva viabil in praful strazii, pe durate lungi, si deci oricum il inhalam, ca e peste tot??
    • +12 (16 voturi)    
      offfff (Marţi, 24 martie 2020, 10:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      perioada de incubatie de 14 zile iti spune ceva?!

      il iei azi si ai simtome peste 2 saptamani!

      daca instituezi carantina azi, rezultatele le vei vedea peste 2 saptamani!

      de asemenea nu testezi toata populatia deci e posibil ca sa nu descoperi cazul azi cand ii apar simtomele ci peste cateva zile!
    • +13 (13 voturi)    
      italienii nu stau in case (Marţi, 24 martie 2020, 10:24)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      sunt 2 saptamani de cand s-a facut o pseudoizolare. oamenii in continuare ies si se plimba. poate nu ai vazut poze cu metroul plin. companiile de telefonie raporteaza ca foarte multa populatie se muta dintr-un loc in altul.
      • -1 (3 voturi)    
        pai stiu (Marţi, 24 martie 2020, 10:37)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        ca la noi
      • -1 (5 voturi)    
        Si totusi, numarul cazurilor scade (Marţi, 24 martie 2020, 11:55)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Si iata ca desi nu stau in case, numarul cazurilor scade. Au fost 2 zile la rand cu scaderi masive. Oare de ce?
        • +2 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 martie 2020, 12:27)

          [anonim] i-a raspuns lui copci

          • 0 (0 voturi)    
            Cum sa se sperie ? (Miercuri, 25 martie 2020, 0:15)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui

            doar is fratii lui.
    • 0 (4 voturi)    
      De la instituirea carantinei (Marţi, 24 martie 2020, 11:02)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      mai dureaza vreo doua saptamani pana apar efectele, dar in Italia deja se vad. Tara a intrat in curba descendenta:
      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/italy/
      Uitati-va la nr de cazuri noi si de decese pe zi
  • -5 (17 voturi)    
    Fleosc! (Marţi, 24 martie 2020, 10:09)

    Marionette [utilizator]

    Inteleg deja ca e grav dar asemenea stiri sunt idioate!
  • +10 (12 voturi)    
    Nu, se moare din cauza politicienilor (Marţi, 24 martie 2020, 10:10)

    ac [utilizator]

    Faptul ca electoratul voteaza numai incompetenti si imbuibati si tradatori de tara nu e o scuza.
  • +5 (11 voturi)    
    nu-i mai pomeniti numele (Marţi, 24 martie 2020, 10:13)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    nu e bre de pe alta planeta e de-acilea dintre fiintele d-aici. e o forma de viata bine ca n-am populat alte planete ca le faceam praf si p-alea. si nu-i mai pomeniti numele lu nea ala ca el atunci vine cand isi aude numele :))
  • +1 (15 voturi)    
    e satana?! (Marţi, 24 martie 2020, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    cica medic... hai si cu o incantatie ca sa fie totul corect!
    • +3 (7 voturi)    
      arunca masca de pe fata.. (Marţi, 24 martie 2020, 11:58)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ... si scoate crucea din buzunar. da-i cu aghiazma sa alungi Satana..
    • 0 (0 voturi)    
      Vine imediat (Marţi, 24 martie 2020, 20:47)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      tata popa si se invart in jurul spitalului de cateva ori cu icoana facatoare de minuni. Si gata, caz rezolvat.
  • -3 (17 voturi)    
    mda, curajos medic (Marţi, 24 martie 2020, 10:14)

    pmct [utilizator]

    Daca doctorita asta se sperie asa de rau de acest virus cu rata de mortalitate de 3-4% ce sa spunem daca va fi pusa in fata unui virus de tip Ebola?

    Cred ca si-a gresit meseria poate trebuia sa faca altceva. MEDICINA NU ESTE PENTRU TOT I!!!
    • +7 (11 voturi)    
      nu e de gluma (Marţi, 24 martie 2020, 10:41)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      Rata de mortalitate este mult mai mre in randul varstnicilor.

      Si pandemia nu s-a terminat.

      Rata asta nu inseamna nimic daca ai parintii sau bunicii infectati.

      Nu este deloc o gluma.

      Moartea de coronavirus este prin sufocare lenta. Tine-ti respirati 2 minute si vei vedea cum e.

      Celor norocosi le cedeaza rapid rinichii si scapa de suferinta.

      Vrei ca oameniii sa fie de fier? Uite ca nu sunt. Daca doctoritei nu-i pasa ai fi spus ca nu are suflet. Ea incearca sa spuna ca nu e de gluma
      • +1 (7 voturi)    
        da lasa-i domnule sa moara linistiti.. (Marţi, 24 martie 2020, 11:58)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        ... ca-s batrani si bolnavi.. pe ei i-a intrebat cineva daca vor sa mai traiasca pe acest pamant?
        • 0 (2 voturi)    
          asasinat (Marţi, 24 martie 2020, 15:07)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          A fi llanga un batran acum ieste echivalent cu a-l sufica cu perna ,

          Asta e problema - ne omoram batranii, este un asasinat, nu o sinucidere.
          • 0 (0 voturi)    
            Corectez, nu ni-i omoram noi (Miercuri, 25 martie 2020, 0:18)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

            ci asiaticii, in speta chinezii, mai bine zis republica populara chineza, care sta la baza problemei.
            Nu ar fi incorect sa afirmam ca sunt satana in carne si oase, cel putin la nivel de conducere si servicii secrete.
  • +16 (24 voturi)    
    Are dreptate intr-o singura privinta: (Marţi, 24 martie 2020, 10:17)

    clint [utilizator]

    si anume poporul roman. Intr-adevar, daca in anul 2020 nu avem masti si halate, spitalele arata ca niste spelunci iar cadrele medicale au emigrat, toate acestea sunt pentru ca noi nu am putut vota un lider autentic. Liderul nu face pomeni si nu promite locuri caldute sub soare. Un lider stie sa te faca sa tragi la caruta si daca e nevoie, sa strangi cureaua. Nu avem asa ceva. Toti, absolut toti sunt niste populisti infecti. Satisfactia personala nu trebuie sa fie lene si castiguri facile ci bucria ca dupa ce ai tras ca un nebun, te opresti si vezi ca nu a fost in zadar. Noi nu mai stim ce inseamna asta, daca am stiut vreodata.

    Bineinteles, bravul popor roman, va da vina pe politicieni. Ca ei nu s-au trezit dupa nici 30 de ani, e totusi democratie. Batranii au dat cu stampila pe niste hoti care le-au promis castiguri imediate, 50 lei la pensie, da-i dracu de medici, sa plece, da-le dracu de spitale, noi ne tratam cum stim din batrani! Acum vor muri pe capete si vor da vina pe chinezi, pe lilieci, pe Iohannis, pe cine pot. Evident ei n-au nicio vina!
    "Cultura" de tip PCR - noi suntem buricul pamantului, strainii sunt de vina - va trai mai mult ca ei.
  • -4 (8 voturi)    
    de asta unii uita (Marţi, 24 martie 2020, 10:18)

    Toni_Romania [utilizator]

    Sur les dix semaines d’épidémie grippale (du 5 décembre 2016 au 12 février 2017), le nombre de décès en excès est estimé à 21.200, selon un rapport publié mercredi par Santé Publique France. Ce chiffre, obtenu à partir de l’extrapolation des données collectées dans 3000 communes françaises, est légèrement supérieur à la surmortalité lors de la saison d’épidémie grippale 2014-2015 (18.300 personnes). Mercredi 8 mars, l’agence sanitaire a rendu public un autre bilan préliminaire, établi cette fois grâce à des outils mathématiques plus précis. L’agence estime désormais que 70% des décès en excès, soit environ 14.400 sont imputables à l’épidémie de grippe.

    https://sante.lefigaro.fr/article/la-surmortalite-cet-hiver-plus-importante-lors-de-la-derniere-grande-epidemie-de-grippe/
  • +2 (18 voturi)    
    articola panicard (Marţi, 24 martie 2020, 10:26)

    mihai2015 [utilizator]

    ce se intampla in cazul Ebola ?, acolo nimeni nu spunea de Satana, etc
    Articol panicard, doctorii infectatii la Suceava sint toti asimptomatici, boala lui peste
    peste 14 zile vom avea 72 cadre medicale imunizate, care vor actiona fara panica
    • +1 (5 voturi)    
      cand am avut noi Ebola? (Marţi, 24 martie 2020, 11:29)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      in ultimii 46 de ani nu, ti-o spun eu
  • +1 (27 voturi)    
    prostie cu halat alb (Marţi, 24 martie 2020, 10:32)

    razeshu [utilizator]

    Ar trebui o analiza atenta a ADN ului romanilor sa depisteze gena dezbinarii si sa o izoleze.
    Ca de obicei romanul vede nu e in stare sa isi vad abarna din ochi dar e foarte preocupat de paiul din ochiul celuilalt.
    E sport nationla sa vezi invrajbiti pensionari vs tineri, lucratori la stat vs privat, it isti vs restul angajatilor si era de asteptat sa avem si medici vs bolnavi.
    Dna doctor nu vede nici o problema la managementul defectuos, la lipsa de echipare, proceduri lipsa sau/si nerespectate dar tuna si spumega la adresa bolnavilor.
    Bolnavii, aceste unelte ale lui Satana, s-au napustit asupra medicilor imbracati ca niste lupi hulpavi asupra mieilor de Paste si i-au terminat.
    E posibil ca naratiune asta sa tina la babele pupatoare de icoane si care inca si fac cruce cand aud de curentul electric.
    Probabil vor muri multe din cadrele medicale infectate la Suceava. E un fel de sinucidere in grup de fapt. Ma astept sa fie la fel si la Universitar. Cand intreg protocolul si sansa de a avea un test depind de raspunsul la intrebarea " ati venit in contact cu cineva din Italia? " inseamna ca nu putem pune nici o baza pe adunatura asta numita pompos "sistem medical".
    Da , stiu, sunt carcotas. Recunosc ca, la fel ca toata lumea, in ultimele 2 saptamani i-am intrebat pe toti cei cu care m-am intersectat pe strada sau in mijloacele de transport daca au fost in Italia sau au fost in contact cu persoane venite de acolo astfel incat sa pot completa formularul in deplina cunostinta de cauza.
    Curios, sau poate nu, dna doctor nu aminteste nimic de managerul spitalului din Suceava, nimic de felul in care i-a obligat sa vina la spital pe angajati, chiar si pe cei care trebuiau sa stea acasa mintind cu nerusinare , invocand decizii inexistente ale Guvernului.
    Urmand traditia neaosha de a scoate victima vinovata intotdeauna au pus tunurile pe bolnavi. Pentur o comunicare eficienta l-au mentionat si pe dl dracu. :) Dracu e prea ocupat sa vare coada,ii livreaza managerii medici 24/7
    • +1 (7 voturi)    
      "tuna si spumega la adresa bolnavilor" (Marţi, 24 martie 2020, 11:32)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      mai citeste o data articolul

      se adreseaza celor sanatosi, sa nu se imbilnaveasca si sa devina transmitatori
      bolnavii sunt deja internati/izolati

      hai, ca nu e greu
      • 0 (6 voturi)    
        eu am citit dar tu nu ai inteles (Marţi, 24 martie 2020, 13:03)

        razeshu [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        "ultimul idiot care încă mai are senzația că asta e doar o răceală" - senzatia o pot avea doar cei bolnavi. Ceilalti pot avea pareri, opinii, ... . Si oricum nu conteaza. Au fost pe blat pana acum cu sefimea din spital, nu am auzit pe vreunu sa se revolte, nu tin minte sa fi luat vreo atitudine de-a lungul timpului, la suceava a fost liniste si pace si in timpul manifestatiilor pe OUG13, .. etc . Daca nu au avut minte si smt civic atunci nu vor avea nici acum si nici in viitor.
        Doamna aia trebuia sa se adreseze strict factorilor de decizie care au esuat lamenabil in dotarea si instruirea cadrelor medicale. Atat.
        Cat despre iesit din casa - te scoate statul cu forta ca sa mergi la somaj, sa iti iei tratamentul de cancer, sa iti iei de mancare - tu crezi ca batranii peste 70 de ani care nu au masina sa isi aduca zeci de kg de mancare trebuie sa moara de foame in casa ? Ai auzit de vreo initiativa a vreunei primarii sa se ocupe de acesti sarmani ?Crezi ca netflix tine de foame ?
        Daca nici in clipele astea nu ne dam seama ca acum e un Colectiv mai mare si ca radacina problemelor e in lipsa noastra de actiune si de simt civic nu mai avem nici o sansa ca natie.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu mai suntem natie (Miercuri, 25 martie 2020, 0:21)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

          suntem triburi dusmane: patriotii, aia care halesc salam cu soia - versus diasporenii - care nu mai sunt buni cand nu trimet purcoaie de bani.
          sa fi fost dracne afara din parnaie, era mana cereasca chestia asta pentru el.
      • 0 (0 voturi)    
        bolnavii sunt deja internati/izolati (Miercuri, 25 martie 2020, 0:20)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        unde, la stana ?
        ca daca-i sa ddam crezare tot spitalul deci orasul este un focar.
        ce sa izolezi intr-un focar ?
  • +4 (14 voturi)    
    mda (Marţi, 24 martie 2020, 10:36)

    martel55 [utilizator]

    la suceava de vina e in primul prostia si incapocitatea medicilor de spune NU unor ordine ilegale si periculose, obedienta fata de sef in defavoarea respectarii regulilor
  • 0 (12 voturi)    
    contaminarea de pe suprafete (Marţi, 24 martie 2020, 10:37)

    Dedalus [utilizator]

    Are perfecta dreptate.

    Nu mor doar batranii de acest virus. Si chiar daca ar muri doar persoane peste 70 de ani, asta ne-ar da dreptul sa ii ucidem cu buna stiinta?

    Pentru ca asta face:
    - oricine umbla brambura
    - oricine nu intelege ca distanta sociala inseamna minim 1 m pentru discutie si minim 2 metri pentru persoane care tuseesc sau stranuts
    - oricne nu intelege ca virusul se ia si de pe suprafete, nu doar prin ccontactul cu o alta perrsoana
    - oricine nu intelege ca dezinfectarea trebuie sa fie corecta si completa pentru a fi eficienta

    Contaminarea de pe suprafete este cea care faciliteaza epidemia.

    Daca inaintea ta s-a asezat pe banca cineva contaminat care s-a sprijin it de cotiera bancii cu mana in care a stranutat, te vei contamina si tu cand te sprijini de aceeasi cotiera.

    Este nevoie de doar cateva picaturi invizibile de saliva care ajung in nas sau in ochi pentru a te contamina.
    • +1 (3 voturi)    
      au de ales (Marţi, 24 martie 2020, 13:05)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      batranii au de ales intre a muri in casa de foame si a se risca "afara" mergand la cumparaturi. Vorbesti din prisma omului satul si cu camara plina se pare. sa ca idee - cam cate kg crezi ca poate cara un batran zilnic ? Cati din ei crezi tu ca mai conduc masina ?
      • +1 (3 voturi)    
        are cine aduce mancare (Marţi, 24 martie 2020, 15:10)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        Se poate trai fara hrana 30 de zile.,

        Un batran contaminat cu coronavirus moare 100%

        ===

        Apartinatorii ii pot aduce hrana la usa, biserica poate sa o faca, la fel si primaria.

        Pot face acelasi lucru vecinii, magazinele de proximitate - si multi altii.

        Se poate,, daca ne pasa de altii. Insa, intr-adevar, multor romani nu le pasa decat de ei.
        • +1 (1 vot)    
          complet fals (Marţi, 24 martie 2020, 17:01)

          razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          vezi ca tocmai a supravietuit o batrana de 90+ ani in Italia dupa tratament in spital. Nu esti informat si generalizezi.
          solutii din astea din spatele tastaturii sunt usor de dat, la fel fac si politicienii:
          sa ii ajute biserica, primaria, vecinii... Adica esti lasat la mana si bunavointa unora care nua u dovedit niciodata vreo competenta in organizarea unor astfel de actiuni decat poate in mod izolat.
          Ideea e ca toate astea trebuiau puse intr un cadru bine definit, cu atributii si obligatii pentru toate partile implicate. e foarte usor sa zici - stati in casa. Sa stai tu in greva foamei 30 de zile, nu sunt toti tineri si sanatosi sa reziste la asa ceva.
          Cine ii duce la spital regulat pe cei care au nevoie de dializa ? Dar pe cei care-s in somaj si nu sunt pensionati inca, cine le faciliteaza emnarea lunara a adeverintei ? Cine ii duce la spital sau cine le procura medicamentele lunare celor bolnavi de cancer ? Dar de inima ?
          Toti analfabetii functionali isi dau cu parerea pe net in totala necunoastere de situatie in loc sa se scoata capul din bula si sa se documenteze.
          • 0 (0 voturi)    
            si atunci cum ai vrea sa fie? (Marţi, 24 martie 2020, 22:38)

            Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

            Si solutia ta care e?

            Sa ii ajute guvernul pe toti?

            Sa lasam batranii sa moara ca sa poata sa cumpere o paine?

            Sa te plangi e usor, sa gasesti solutii e mai greu.

            Explica-mi de ce biserica nu ar trebui sa ajute.

            Daca nu vrei sa intelegi ca e important sa fim fiinte umane macar acum, nu vrei si gata! Poti sa te plangi mai departe - asta nu va ajuta pe nimeni,

            PS- tu nu esti in spatele tastaturii? Toti de pe aici sunt la tastatura. Economiseste te rog din timpul pretios al altora si nu mai debita platitudini. Mai bine te-ai gandi sa scrii ceva util,
            • 0 (0 voturi)    
              cum ziceam (Miercuri, 25 martie 2020, 2:26)

              razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

              citesti repede, uiti mult si intelegi putin.
              Eu sunt itnr-o tara cu apa calda, asfalt si iluminat public unde m-am oferit voluntar, exista diverse asociatii de voluntari, inclusiv arondate bisericilor, exista numere de telefon gratuite si o firma specializata doar pe livrarea de produse alimentare si farmaceutice celor in varsta sau care din motive de sanatate nu se pot deplasa.
              Nu e perfect dar e un angrenaj complicat si perfectibil si toata lumea isi da interesul sa il ajusteze si optimizeze din mers iar oamenii nu se simt abandonati si izolati.
              Cred ca fiecare trebuie sa isi faca partea de treaba, inclusiv biserica. Dar nu despre asta era vorba in articol.
              Vorbim totusi de un oras cu primar PNL interesat mai mult d ebeculete si protejarea mafiei lemnului din zona. Si guvernul asta natang da legi strambe cu norme d eimplementare care nu rezolva problema decat partial si genereaza in schimb alte necazuri. Grija guvernului trebuia s afie de saptamani bune aprovizionarea cu kit uri de teste, masti, ventilatoare, dezinfectanti si instruirea cadrelor medicale. Acum au un spital inchis cu medici bolnavi si altul pe car enu au fost in stare sa il deschida. Si singurii vinovati sunt cei care ies din casa.
              Tara stramba cu totul, asta e Romania. Unde Guvernul stinge incendiul cu benzina si se lauda ca a intervenit la timp, Si fraierii pleaca dupa fenta si aplauda leaderhsip-ul.
    • 0 (0 voturi)    
      nu toata lumea este infectata (Miercuri, 25 martie 2020, 0:23)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      supraestimam virusul. am fi avut zeci de mii de asfixiati pe strazi si-n spitale numai in vest, pe unde tranziteaza "diasporenii diabolici".
      e uman sa panicam, dar sa n-o facem cum punem botu afara, ca putem lesne sa redevenim oameni ai pesterilor, si fara virus si fara un dram de minte.
  • +4 (4 voturi)    
    doar o coincidenta? (Marţi, 24 martie 2020, 10:38)

    Toni_Romania [utilizator]

    corelare cu nr.infectii covid?

    https://www.statista.com/chart/4111/do-europeans-wash-their-hands-after-using-the-toilet/
    • +3 (5 voturi)    
      Nu (Marţi, 24 martie 2020, 11:34)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Virusul se transmite prin saliva, secretii nazale si prin materii fecale. Deci nu e o coincidenta.
    • +5 (7 voturi)    
      ete na.. (Marţi, 24 martie 2020, 12:00)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      ... pupi icoana si-ti trece. Nauz ca virusul asta e Satana...
  • +1 (9 voturi)    
    apocalipsa, satana, virus teribil (Marţi, 24 martie 2020, 10:48)

    Itsoc [utilizator]

    deci doctoreasa asta e oncolog? cati ani de scoala a facut? a auzit de gripa spaniola? de variola? de pesta neagra? de ebola?
    alea sunt cauzate de virusi/bacterii teribile.
    coronavirus este o gripa mai contagioasa si mai virulenta dar nu extrem de letala. dovada ca rata de recuperare e peste 85% iar din cazurile active doar 5% sunt in stare serioasa.

    ce e insa satana e spaga din buzunarele medicilor romani si ce e apocalipsa sunt conditiile absolut deplorabile din sistemul medical romanesc. virusul ala teribil este coruptia si nepasarea care face de 100x mai multe victime in romania decat coronavirus.

    articol de tot rahatul.
    • 0 (0 voturi)    
      Imi aminteste de vizita facuta prin 2006 (Miercuri, 25 martie 2020, 0:31)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      ca student la stomato la studentie, in Cluj.
      Nu exagerez daca iti spun ca era decor din Resident Evil: cladire veche, de sec. XIX, cu faianta veche si scaune ponosite si sange si dinti peste tot. Mi se rupsese o plomba cu tot cu masea, mai tinea acolo, insa zombi-ul care tragea si tragea de ea mi-a zis ca visez, n-am nimic rupt.
      Si e studentie.
      Imagineza-ti ce face unul ca asta ajuns manager.
      De fapt ce sa-ti mai imaginezi, avem tabloul viu in Suceava.
  • 0 (8 voturi)    
    te faci de rusine (Marţi, 24 martie 2020, 11:02)

    andreiu [utilizator]

    A descoperit virusul cum au descoperit unii apa acum.
    Cadru medicat se minueaza de un virus care, in afara ca e f usor transmisibil, e destul de bland ?
    Nu citesc si ei informari, lucrari despre virusuri, nu se mai documenteaza deloc pana nu se izbesc de asa ceva ?
    Exact asa invata unii acum sa se spele pe maini.
    • 0 (2 voturi)    
      nu e bland deloc (Marţi, 24 martie 2020, 15:13)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      E asa de "bland" incat omoara peste 80% din batranii peste 65 de ani.

      Avand o rata de transmise R0 de aproape 3, poate ucide toti batranii.Odata cu cei ingrijiti, se imbolnavesc si mor si medicii,

      In plus omoara si tineri.
  • +3 (5 voturi)    
    este (Marţi, 24 martie 2020, 11:17)

    comentator12 [utilizator]

    un comentariu, o opinie a unei fete care traieste teama la un alt nivel fata de noi toti, care nu suntem in spitale, ci acasa sau intr-un alt loc sigur si scriem comentarii...

    Sora ei este in contact permanent cu pacienti infectati si e normal sa se exprime asa fata pe romanii care nu inteleg si nici nu o sa inteleaga care e treaba cu izolarea si carantina...

    cati romani din cei intrati in tara in ultimele 2 saptamani au respectat carantina/autoizolarea??...
    care sunt urmarile nepasarii lor si indolentei autoritatilor o sa se vada incepand de saptamana asta.
  • +2 (4 voturi)    
    la OMS se zice altfel (Marţi, 24 martie 2020, 11:18)

    Toni_Romania [utilizator]

    Most people infected with the COVID-19 virus will experience mild to moderate respiratory illness and recover without requiring special treatment. Older people, and those with underlying medical problems like cardiovascular disease, diabetes, chronic respiratory disease, and cancer are more likely to develop serious illness.

    https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_1
    • 0 (2 voturi)    
      perspectiva (Marţi, 24 martie 2020, 15:15)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Mortalitatea globala a atins 14%.

      Textul spunne "most" - nu e totuna cu "all"!

      Pare ok cand te uiti la altii, dar daca faci parte din cei care nu sunt "most" perspectiva se schimba automat.

      Si nu! Nu omoara doar batrani!
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 martie 2020, 11:48)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Dr Aku: (Miercuri, 25 martie 2020, 0:38)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui

      "imi mai puteti spune si Dr Aknea".
  • -1 (5 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 24 martie 2020, 12:00)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    si la cernobal au trimis repede autoritatile in mod obligatoriu civili si militari nevinovati, sa lucreze cu mainile goale ... ati auzit de granguri care-au patit ceva ...??? tot amaratii au crapat ... asa si-aici, scapa doar cine poate ...
  • -1 (3 voturi)    
    Popor de masochisti? (Marţi, 24 martie 2020, 13:10)

    ww [utilizator]

    He he, ce va mai place sa fiti facuti troaca de porci. I-auzi: prosti, nesimtiti, nu stim numai de bici. Si dna bugetara platita din munca prostilor primeste pe deasupra si aplauze de la cei care au deja fantezii cu ea.
    Eii, sa fi zis asa ceva despre tigani, unguri sau LGBT, ca se lua deja atitudine. Incepand cu "dac-as fi fost eu presedinte", cu Madonna si terminand cu regina UK si cu Ursula - Regina celui de-al patrulea Reich, fiecare avea ceva de spus.
    Fratii mei, mai aveti o farama de demnitate in voi?
  • +1 (3 voturi)    
    Popor naspa...valul de prostie (Marţi, 24 martie 2020, 13:59)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ar trebui sa fim precum koreea de nord si de sud. majoritatea ar trebui tinuti in cea de nord. Valul de prostie ne omoara mai mult devit virusul. Gestionarea crizei nu se face cum trebuie, numai cu oameni noi se face schimbarea. Prostii nu vor fi niciodata educati si din pacate nici virusul nu ne va ajuta sa scapam de ei.
  • +1 (1 vot)    
    hai ma lasi (Marţi, 24 martie 2020, 23:27)

    kthor7 [utilizator]

    Cel mai mult ma irita persoanele isterice de genul asta. Uite Satana, aoleu dar ce virus, aoleu dar sa vedeti ca altul ca asta nu mai este! Nu, nu e adevarat! Probabil tanara doctorita si-a gresit cariera! Locul ei era la o manastire, acolo se ruga si nu mai venea Satana!
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur nu sunt ei si spitalele lor (Marţi, 24 martie 2020, 23:58)

    ruskimushki [utilizator]

    din secolele trecute ?
    Ce bine erau un dragnea si-o viorica acum ctitorind niste spitale - fie si numai o piatra de colt.
    S-au dus vitejii cei din vechime.

    Asta e atunci cand tu ai spitale de Disneyland in creierii muntilor, basca fara echipamente.
    Ca timp de 30 de ani ai notat in carnetel tot ce cuvanta ilici, in timp ce plangeai dupa ceasca.

    Sa fie de meditat pentru vietatile care ne vor urma noua.