VIDEO Imagini din locul unde Armata face un spital mobil pentru bolnavii de coronavirus

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2020, 17:03 Actualitate | Coronavirus


Armata construieste un spital mobil
Foto: MApN
Un spital mobil containerizat de nivel ROL 2 este amenajat în prezent de către Ministerul Apărării Naționale la Institutul „Ana Aslan” din Otopeni, pentru tratarea cazurilor ușoare și medii de coronavirus. Spitalul mobil containerizat ar urma să fie gata în cinci zile și va avea în compunere corturi medicale și containere - care cuprind, printre altele, unități de triaj, laborator, radiologie, sterilizare, zonă de decontaminare.



Lucrările la spitalul mobil au început miercuri
, unitatea va fi operațională administrativ în cinci zile, iar din punct de vedere medical va fi gata după parcurgerea etapelor de autorizare și acreditare.

Joi forțe si mijloace puse la dispoziție de Batalionul 96 Geniu din Bucureşti au executat lucrări de amenajare genistică a unui teren, în timp ce s-a declanșat deplasarea formațiunii medicale ROL 2 de la sediul Bazei 2 Logistică ”Valahia” din Ploiești către Institutul ”Ana Aslan” din București.

Potrivit MApN, formațiunea medicală ROL 2 va avea în compunere corturi medicale și containere - care cuprind, printre altele, unități de triaj, laborator, radiologie, sterilizare, zonă de decontaminare.

Această unitate spitalicească a mai fost instalată pentru situaţii reale, doar o singură dată, tot în incinta spitalului Ana Aslan, în anul 2015, atunci fiind pregătit pentru eventuale cazuri de Ebola.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17496 vizualizari

  • -18 (26 voturi)    
    melcul, racul si brotacul. (Joi, 19 martie 2020, 17:24)

    Zett [utilizator]

    )))) va fi realizat pana la viitoarea pandemie????)))
    • +13 (15 voturi)    
      In timpul exercițiilor se fac asemenea spitale (Joi, 19 martie 2020, 18:53)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Zett

      Din punct de vedere al armatei, asamblarea spitalului de campanie din module poate fi privita ca un exercițiu, care oricum era efectuat anul acesta.
    • +4 (6 voturi)    
      Bai frate (Joi, 19 martie 2020, 21:50)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Zett

      Chiar asa multi.... avem pe aici?
      • +3 (3 voturi)    
        Individul este în serviciu comandat. (Vineri, 20 martie 2020, 7:40)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Se observă activarea trolilor soviet-ruși indiferent
        de subiect,iar atunci când este vorba de vreo
        acțiune a Armatei fac spume la gură și atacă
        pensile militare de stat.
  • +4 (6 voturi)    
    Ptr acasa (Joi, 19 martie 2020, 17:24)

    Ozmo [utilizator]

    https://airlinestravel.ro/viziteaza-13-gradini-zoologice-prin-live-streaming-video-live.html
  • +11 (11 voturi)    
    Bravo (Joi, 19 martie 2020, 17:29)

    ..13 [utilizator]

    Experienta fostului Gen Ciuca isi spune cuvantul.

    A luat acordul de la Premarie?
    Ca stim ca in alte locuri premarii se pot razgandi..
  • +22 (22 voturi)    
    in acest moment (Joi, 19 martie 2020, 17:30)

    Wheelwright [utilizator]

    In momente de criza armata e importanta.

    Respect si sper sa nu ajungem intr-o criza ca Italia.
  • -15 (27 voturi)    
    Spitalul mobil este pentru barosani (Joi, 19 martie 2020, 17:33)

    CezarN [utilizator]

    - Alo, sunt Dorneanu de la CCR, va rog sa trimiteti spitalul mobil pana la mine acasa ca nu stiu ce mi-au pus astia in spaga si m-am stricat la stomac. :)
  • +22 (22 voturi)    
    Unde sunt aplaudacii Chinei? (Joi, 19 martie 2020, 17:38)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Iaca face si Romania un spital de campanie in 5 zile.
    E mai mic decat ala chinezesc, dar si tara noastra e „putin mai mica” decat China.
    Mancatorii de kkt care exulta ori de cate ori au ocazia sa scrie mizerii despre tara asta poate vor avea onoarea de a fi tratati acolo. Hai noroc!
    • +9 (9 voturi)    
      Liviu plesoianu (Joi, 19 martie 2020, 18:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Unul dintre ei

      Mai nou Adulator al Chinei
  • -2 (6 voturi)    
    pff (Joi, 19 martie 2020, 18:40)

    Mariamoto [utilizator]

    cum ramane cu catedrala?! sa ne rugam zic! Firea nu a fost in stare sa construiasca un spiral, construieste armata...
  • +4 (8 voturi)    
    tehnica militara (Joi, 19 martie 2020, 19:13)

    middle_brick [utilizator]

    Bine dotata armata vedem un dozer shantui, o chnezarie de doi bani, ce combinatii o fi si in sistemul de achizitii al armatei? Nu se puteau lua caterpillar, komatsu,... pe acelasi principiu al PSD pe care Firea a luat otokar in loc de merceres, doar ca aici este vorba de armata romana,
  • -2 (10 voturi)    
    Bla, bla, bla..... cate paturi? (Joi, 19 martie 2020, 20:25)

    Vladf555 [utilizator]

    Cate paturi?

    Asta e intrebarea, sa lasam gargara si PR-ul ieftin.
  • 0 (4 voturi)    
    Guvernul, Armata si Presedintele... (Vineri, 20 martie 2020, 6:43)

    Anticorp [utilizator]

    Este bine ca intr-un final si-au dat seama ca asa trebuie procedat insa nu la Ana Aslan sau undeva in munti, la granita si pe aeroporturile internationale trebuia si nu acum...acum o luna macar ca nu-i tinea nimeni din treaba dar...atata se poate. Asa ca o tenta umoristica, la una din organizarile de santier am mult mai multe containere decat monteaza armata acum si tinand cont de cara vodka, coniac si tzuica s-a baut in ele...sunt muuult mai sterile decat ale armatei, putin retapitzate si niste aparate de radiografie bagate in ele si gata spitalul.