FOTO Armata face un spital mobil lângă București pentru bolnavii de coronavirus. Ce dotări va avea

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2020, 8:35 Actualitate | Coronavirus


Spital mobil COVID-19
Foto: MApN
Ministerul Apărării Naționale instalează un spital mobil containerizat de nivel ROL 2 la Institutul „Ana Aslan” din Otopeni, pentru tratarea cazurilor ușoare și medii de coronavirus.

Potrivit MApN, formațiunea medicală ROL 2 va avea în compunere corturi medicale și containere - care cuprind, printre altele, unități de triaj, laborator, radiologie, sterilizare, zonă de decontaminare.

Lucrările au început miercuri, iar spitalul mobil va fi operațional administrativ în cinci zile, iar din punct de vedere medical, după parcurgerea etapelor de autorizare și acreditare.

Această unitate spitalicească a mai fost instalată pentru situaţii reale, doar o singură dată, tot în incinta spitalului Ana Aslan, în anul 2015, atunci fiind pregătit pentru eventuale cazuri de Ebola.












Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11203 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    in sfarsit... (Joi, 19 martie 2020, 8:57)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. fac si burtosii astia ceva util.
    bine, ca nu fac ei.. pun pe altii.
  • +7 (17 voturi)    
    hai sa vedem (Joi, 19 martie 2020, 9:33)

    eGerula [utilizator]

    in cate zile ridica si ei un cort. Batem China?!
  • +1 (9 voturi)    
    O gluma cred (Joi, 19 martie 2020, 10:32)

    Doru1963 [utilizator]

    Spitale neconstrutie de 30 de ani si altele lasate in paragina de politicieni mincinosi.

    Acum vor sa ridice "spital mobil".

    Temperaturile in timpul noptii acum sunt in jur de 3 grade, in Aprilie in jur de 6 grade, si vor fi asa pana in Mai cand de abia vor 12 grade.

    Spoiala care o incearca acum politicienii e de ras-plans.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai cercetează subiectul înainte (Joi, 19 martie 2020, 15:15)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      de a comenta.Află că sunt spitale de campanie cu căldură și condiții mai bune decât la spitalul lui
      Oprescu.Dar ce te costă să insulți și să dezinformezi.Teci la Rossiya Today.
  • 0 (4 voturi)    
    Exercitii... (Joi, 19 martie 2020, 11:11)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Probabil s-au gandit sa iasa cu ceva de imagine, in eventualitatea in care va aparea si OUG-ul de plafonare a pensiilor speciale.
    Montam 2-3 corturi tip Decathlon cu 2-3 saltele si gata, facem spital! :))))
  • +2 (2 voturi)    
    Am respect pentru medicii militari. (Joi, 19 martie 2020, 13:45)

    asavreau [utilizator]

    Și spitalele militare și medicii militari sunt mai omenoși cu pacienții decât cei din spitalele civile.În situația de acum nu i-aș mai condamna nici pe cei civili(medici).Au de muncă cât nu mai pot și merită ascultați și lăsați s-și facă treaba.Consider comentariile Martha Logu,eGerula,Dan ...,nesimțite.Nu cred că ar fi curajoși să acorde asistență medicală unui bolnav Covid-19.Au curaj pe net.
  • +1 (1 vot)    
    ocazie (Joi, 19 martie 2020, 19:05)

    rsbl [utilizator]

    Mi se pare o mare ocazie pentru toate unitatile CBRN din MAPN si MAI sa exerseze in conditii reale lupta cu gazele toxice si virusii din Bucuresti.