Arafat: Declararea stării de urgenţă este menită să ajute, nu să creeze probleme / Subiectul nu trebuie speculat, nici politizat

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2020, 3:01 Actualitate | Coronavirus


Raed Arafat
Foto: AGERPRES
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, face apel la "o atitudine civică responsabilă", spunând că declararea stării de urgenţă este menită să ajute, să sprijine şi în niciun caz să creeze probleme. El afirmă că subiectul nu trebuie nici politizat, nici speculat.

Arafat scrie, într-un mesaj postat pe Facebook, că în urma anunţului preşedintelui Klaus Iohannis despre declararea stării de urgenţă au început speculaţiile, mesajele de panică şi mai ales mesajele care pot determina un anumit comportament al populaţiei.

"Au apărut afirmaţii în mass-media cum că alimentele vor fi raţionalizate sau că circulaţia va fi închisă ... etc. Au apărut filmări regizate de persoane care iau situaţia în glumă arătând cum fuge un individ îmbrăcat în alb după un alt individ insinuând ca situaţia este scăpată de sub control. Mass media, cei care postează pe reţelele de socializare şi fiecare dintre noi ca cetăţeni responsabili va trebui să adoptăm o atitudine civică responsabilă", afirmă Arafat.

Șeful DSU mai spune că declararea stării de urgenţă este menită să ajute, să sprijine şi în niciun caz să creeze probleme. "Acest subiect nu trebuie speculat şi nici politizat. Este nevoie să fim solidari şi să avem încredere unii în ceilalţi", adăugă Raed Arafat.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, sâmbătă seara, că România va intra în stare de urgență începând de luni. Anunțul a fost făcut la Palatul Cotroceni după depunerea jurământului de către Cabinetul Orban. Această stare de urgență va face posibilă alocarea de noi resurse, mai mulți bani pentru medicamente și aparatura medicală necesară, cu proceduri simplificate, a spus președintele.

În România, până la această oră, au fost înregistrate 123 de cazuri de infecții coronavirus.

SUA, Italia, Bulgaria și Spania sunt printre statele care au decretat și ele stare de urgență din cauza pandemiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12258 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    atitudinea civica e educatia (Duminică, 15 martie 2020, 3:24)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu comentarii la comentarii? individul nu transmite nimic, care sint actiunile, cum le explica si la ce sa ne asteptam . in schimb ce vedem? lumea face haz de necaz, altii cinta, altii sinte precauti, politicienii voteaza un guvern in o zi acelasi pe care l-au dat jos. cei care gestioneaza situatia numai de educat si explicat populatiei nu se ocupa. deci care sint nebunii?
    • +8 (8 voturi)    
      Te poți aștepta la următoarele (Duminică, 15 martie 2020, 4:36)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      1. Cazurile vor crește exponențial în următoarele zile/ săptămîni. Regula e în general că se dublează la 3 zile. E posibil ca în România să fie ușor diferit, pentru că vor veni/au venit deja fff mulți oameni din Italia și Spania. Oricum, cazurile vor fi mult mai numeroase.

      2. Singura posibilitate de a mitiga cumva criza este distanțarea socială: ieșiți cît mai puțin din casă. Aveți de mers la job/ la medic/ la supermarket/ la farmacie? Dacă nu, stați în casă în următoarele două săptămîni. Nu vă întîlniți cu prietenii sau familia, chiar dacă nu vă aflați în grupele de risc, ca să nu aglomerați spitalele, care vor trebui să facă față infecțiilor aduse din străinătate. Fără cinema/ bar/ mall/ petrecere etc.

      3. Încercați să nu vă gîndiți doar la dvs. Singurul mod în care se poate trece peste vărful pandemiei fără dezastre ca în Italia sau SUA este dacă se înțelege că protejarea te ajută nu doar pe tine ci și pe alții. Nu vă repeziți să goliți supermarketurile și nu vă gîndiți doar la dvs. Stînd acasă, vă ajutați părinții și bunicii să nu se infecteze. Nu va fi ușor, dar în cele din urmă va trece.
    • +1 (7 voturi)    
      In carantina (Duminică, 15 martie 2020, 9:57)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      e mai rau ca in lagar. Ce masuri a luat individu ca sa nu intri sanatos in carantina si acolo sa te imbolnavesti ? De orice boala, inclusiv Covid 19 !
  • 0 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 15 martie 2020, 3:45)

    [anonim]

    • -2 (8 voturi)    
      marel doftor (Duminică, 15 martie 2020, 10:19)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui

      vorbeste de funie in casa spanzuratullui, caci vuvuzelele si latrinele un' se scalda el cu placere, alea fac cel mai mare tambalau panicard.
    • -2 (6 voturi)    
      " de ce este inca in functie dupa Colectiv (Duminică, 15 martie 2020, 14:05)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui

      Pentru ca asta este tara in care impostorii sunt promovati cu osardie la conducerea treburilor statului ?
      Pentru ca indeplineste misiunile pe care i le dau baietii - oricat de penibil ar deveni prin tupeul lui prostesc , in incercarea de a indeplini sarcina primita ( vezi reactia dupa cazul Caracal )?
      De ce credeti ca a fost rapid reevaluat de ministrul de interne , Velea ?
      Pentru ca Arahat e competent & indispensabil ?
      Sau pentru ca i s-a explicat ministrului Velea ca e util baietilor in pozitia respectiva ?
      Cum se explica oare faptul ca s-a impamantenit atat de temeinic ideea ca Arahat nu are nici o responsabilitate in esecurile repetate ale DSU , desi detine o functie politica - secretar de stat in MI ?
      Minune mare , nu ?
  • -11 (21 voturi)    
    Nu am încredere în Arafat, omu tuturor guvernelor! (Duminică, 15 martie 2020, 3:47)

    simplex1 [utilizator]

    Raed Arafat este omul tuturor guvernelor și președinților. Nu îmi inspira nici o încredere. Klaus Iohannis pregătește o lovitura de stat. Sub pretextul coronavirusului chinezesc dorește sa reducă parlamentul la zero, desființându-l practic de luni, 16 Martie 2020.

    Tara nu se poate lasă condusa de un șef de stat cu puteri absolute care nici etnic roman nu este și asupra căruia planează suspiciunea extrem de întemeiată ca lucrează pentru CIA.
  • 0 (8 voturi)    
    Nebunii Ruleaza Foite de “adevar” (Duminică, 15 martie 2020, 7:49)

    un domn [utilizator]

    Si canta ....

    https://campaniamea.declic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase

    Aici ii cuibul Infectiilor
  • +1 (13 voturi)    
    Gagaragiu (Duminică, 15 martie 2020, 8:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe mână astuia am ajuns! Vai de noi!
  • -1 (15 voturi)    
    demis Arafat (Duminică, 15 martie 2020, 8:12)

    Kosmos [utilizator]

    Se face valva pt o raceala si asta o stie si el. Se profita la maxim . Prea multi paraziti care au terminat medicina si au devenit traficanti de medicamemte si echipamente
    • +2 (8 voturi)    
      Dupa tine chiar toata lumea e proasta si (Duminică, 15 martie 2020, 9:55)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      face atata caz de pentru o simpla raceala, vezi cate state au declarat aceasta masura exceptionala si-apoi posteaza?