Președintele Iohannis decretează stare de urgență de luni, din cauza epidemiei coronavirus

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:05 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a anunțat, sâmbătă seara, că România va intra în stare de urgență începând de luni. Anunțul a fost făcut la Palatul Cotroceni după depunerea jurământului de către Cabinetul Orban 2. Această stare de urgență va face posibilă alocarea de noi resurse, mai mulți bani pentru medicamente și aparatura medicală necesară, cu proceduri simplificate. În România, până la această oră, au fost înregistrate 109 cazuri de infecții coronavirus. SUA, Italia, Bulgaria și Spania sunt printre statele care au decretat și ele stare de urgență din cauza pandemiei.

Declarațiile integrale ale președintelui Klaus Iohannis:

  • Astăzi Guvernul a fost votat, învestit, și a depus jurământul în condiții foarte speciale din cauza epidemiei de coronavirus. În primul rând, felicitări noului guvern și le doresc mult succes. Apreciez în mod deosebit votul care s-a dat astăzi în Parlamentul României. Astăzi din Parlamentul României s-a transmis un mesaj de unitate. Sunt foarte bucuros să constat că majoritatea parlamentarilor și partidelor parlamentare au înțeles importanţa acestui moment, greutatea acestui moment și nevoia unei acțiuni unitare pentru România și pentru români.
  • Prima prioritate pentru noul guvern este, evident, continuarea luptei împotriva epidemiei de coronavirus, continuarea luptei pentru a gestiona eficient întreaga criză care s-a generat. Guvernul care își preia acum mandatul este guvernul care și până acum a lucrat cu motoarele turate, a lucrat bine pentru a gestiona această criză. Acum, cu toate forțele, vom continua această luptă. Noul guvern împreună cu mine ne vom dedica toate energiile sută la sută, pentru a gestiona eficient această criză și, evident, după ce se termină această criză pentru a guverna foarte bine pentru români și pentru România.
  • Este foarte important ca măsurile care vor fi luate să fie luate la timp, să fie luate în așa fel încât să prindă. Iar pentru a face posibilă această luptă cu toate instrumentele prevăzute de lege, am decis să decretez stare de urgență la începutul săptămânii viitoare.
  • Această stare de urgență va face posibilă alocarea de noi resurse importante pentru gestionarea crizei. În acest fel, Guvernul va avea posibilitatea să aloce mai mulți bani domeniului sănătății, mai mulți bani pentru medicamente, mai mulți bani pentru aparatura medicală absolut necesară. În același fel, această situație va permite să se realizeze achiziții într-un timp foarte scurt, cu proceduri simplificate, punând astfel la dispoziția Guvernului toate instrumentele necesare pentru a gestiona în modul cel mai eficient criza generată de coronavirus.
  • Dar - dragi români, autoritățile își fac treaba, Guvernul și-a făcut treaba și până acum foarte bine - dar singuri nu vom reuși să facem decât o parte din treaba care trebuie făcută. Avem nevoie de voi, dragi români! Avem nevoie de voi să respectați îndrumările, indicațiile autorităților.
  • Avem nevoie să respectați regulile de igienă care sunt transmise pe canalele publice. Și, da, avem nevoie să evitați contactele care nu sunt absolut necesare. Știu că acest lucru este puțin mai greu. Și, da, avem nevoie să vă informați corect, să vă informați corect din surse publice, direct de la autorități. Pentru a veni în sprijinul părinților care au copii de vârstă școlară, am promulgat tot astăzi legea care permite părinților, în condiții speciale, când școala este suspendată, să stea acasă, ca să îngrijească copiii.
  • Dragi români, Împreună, și numai împreună, vom reuși să trecem cu bine și peste această criză! Vă doresc tuturor multă sănătate!
Potrivit articolului 93 din Constituție care reglementează măsurile excepționale pe care le poate lua șeful statului, ”preşedintele României instituie, potrivit legii, starea de asediu sau starea de urgenţă în întreaga ţară ori în unele unităţi administrativ-teritoriale şi solicită Parlamentului încuviinţarea măsurii adoptate, în cel mult 5 zile de la luarea acesteia. Dacă Parlamentul nu se află în sesiune, el se convoacă de drept în cel mult 48 de ore de la instituirea stării de asediu sau a stării de urgenţă şi funcţionează pe toată durata acestora”.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















52305 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    Știam (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Unitatea strânsă între PNL și PSD. Aceeasi mizerie.
    • -5 (9 voturi)    
      Stare urgenta = CIA preia puterea prin Iohannis! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 20:17)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ne aflam în fata unei lovituri de stat. Starea de urgenta este un simplu pretext pentru Klaus Iohannis de a pune în aplicare planul CIA prin care președintele (agent CIA) preia puterea absoluta în Romania. Parlamentul își va pierde orice drepturi.

      Nu vad cum Iohannis cu puteri nelimitate ar rezolva situația coronavirusului chinezesc în Romania.

      S-a văzut deja ca nu este bun pentru asa misiune dificila. A îndemnat oamenii sa nu golească magazinele și cetățenii au făcut exact pe dos și nu este vina lor ci a președintelui care a generat o stare de nesiguranța cu un mesaj negândit.

      Se pun restricții la fiecare supermagazin pe categorii de mărfuri: "Articol permis doar unul de persoana" ; "Maxim opt articole în total", etc.

      Apeluri ca al lui Iohannis crează incertitudine, sperie lumea.

      Președintelui putin ii pasa de romani. El are ordin de la CIA sa preia total puterea în Romania folosindu-se de orice pretext.
  • +2 (8 voturi)    
    Bă cât tupeu (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:45)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Și acum două zile era un mesaj de unitate în Parlament sau atunci nu se pune pentru că nu era Ludovicul la cârmă?
  • 0 (8 voturi)    
    Doar coronavirusul crede mesajul de uitate (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:47)

    CezarN [utilizator]

    Poate s-a dat un mesaj PE unitate sa nu se mai dea la gioale pe fata, ci sa se faca mai discret. :))
  • +3 (15 voturi)    
    Lasati (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:48)

    briciu [utilizator]

    Omul sa doarma ca e weekend si apoi a muncit din greu toata saptamana !!
  • -3 (17 voturi)    
    Liber la furat (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Costache, liber la furat... Privatii tăi pot sa se imbuibe la greu. Tovarasul Vela - ai puterea, tu si hiata ta de complci cu hotii din MAI, precum si brutele din jandarmerie + infractorii din politie. Sare de urgenta fara biocide, fara dezinfectani, cu cocine in loc de locuri de carantuna, fara masti... CU un gubern de INCOMPETENTI AVIZI DE CIOLAN, starea de urgenta decretata de Fikusul de la Grivco e o nadă pentru populimea cre baga botul la acesti circari.
  • -8 (14 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:54)

    srpc [utilizator]

    a intarziat doar vreo 3 saptamani cu starea de urgenta
  • +7 (15 voturi)    
    Idiotilor !!! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:55)

    Ozmo [utilizator]

    Idiotilor, ma refer la Iohanis si Parlament, explicati ce inseamna statea de urgenta !
    ALTFEL, O SA FIE HAOS IN ROMANIA !!!!
    • +1 (1 vot)    
      Ce noroc . (Sâmbătă, 14 martie 2020, 20:18)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      ... ca pina acu' n-o fost .
  • +2 (8 voturi)    
    Luni? (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:00)

    Tomato [utilizator]

    De ce abia luni? In weekend nu se lucreaza?
  • +1 (13 voturi)    
    De ce nu de azi, de acum? (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Se odihnește cumva virusul duminica și nu mai infectează pe nimeni în ziua lui liberă, urmând să reia creșterea exponențială doar luni?

    Și apropo, ce stare de urgență e aceea când poți intra în România fără autoizolare la domiciliu și fără carantină, venind dinspre Austria? Toți cei care sosesc din afara țării ar trebui să intre forțat în carantină instituționalizată.
    • 0 (2 voturi)    
      . (Sâmbătă, 14 martie 2020, 20:14)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      pe unde vin din Austria, ca la unguri e inchis?
  • +2 (12 voturi)    
    ce stare de urgenta omule (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:11)

    Kosmos [utilizator]

    La gripa au murit mai m.ulti. nici un deces la coronshitu asta.
  • +4 (10 voturi)    
    tardiv, polenta voda! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:16)

    Zett [utilizator]

    aeroporturi bucuresti: mizerie cat cuprinde, luceste jegul mai abitir decat leceafarul, grupuri sanitare infecte din care lipsesc substantele biocide.
    apa chioara, galeata cu zoaie, mopul si bipeda de serviciu sunt pe metereze in lupta cu virusii pe aeroporturile bucurestiului, in rest: pute a mandrete de romani!
    • 0 (4 voturi)    
      Se rezolva (Sâmbătă, 14 martie 2020, 20:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Zett

      Daca e stare de urgenta, ia problema Arahat in mana si o rezolva Plus carieristul Vela, tatal infractorilor din MAI si al brutelor din Jandarmerie, el insusi un INCOMPETENT JALNIC din Gubernul `Liberal" Organ2.

      Guvernul de incompetenti Organ II duce tara de râpă...
  • -1 (5 voturi)    
    "Această stare de urgență va face posibilă..." (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:24)

    ac [utilizator]

    Acelasi lucru se putea face prin HG sau OUG. De ce era nevoie de starea de urgenta?
  • 0 (8 voturi)    
    gata (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:33)

    lider [utilizator]

    S-a trezit...!
  • +1 (7 voturi)    
    "faking" news (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:43)

    patru.oameni [utilizator]

    nu "decreteaza" ci a anuntat ca "va decreta"
  • 0 (16 voturi)    
    gata democratia (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:54)

    Je__ [utilizator]

    am ajuns sa o vedem si pe asta


    acum niste neni, vor conduce si vor face ce vor

    dupa 30 de ani, uite ca ne-am intors in dictatura
  • +1 (13 voturi)    
    Stare de urgenta???? (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:55)

    POMPIERUL [utilizator]

    Achizitii directe de medicamente si dezinfectanti?? Parca am mai vazut filmul asta in alta regie când cu aviara. Uite asa aflam dece s-a imprumutat guvernul Mandolina I acum cateva saptamani in urma.
  • 0 (4 voturi)    
    dicatura mascata de criza (Sâmbătă, 14 martie 2020, 20:20)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce sa zic, poate e timpul sa reactionam!