Șapte primari din Moldova au semnat înființarea alianței „Moldova se Dezvoltă” după modelul „Alianța Vestului”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 17 decembrie 2018, 16:29 Actualitate | Administratie Locala


Moldova se Dezvolta
Foto: Hotnews
Primarii municipiilor Iași, Suceava, Botoșani, Piatra Neamț, Roman, Vatra Dornei și Câmpulung Moldovenesc au înființat, luni, alianța „Moldova se Dezvoltă”, după modelul „Alianța Vestului” semnată recent de primarii din Cluj, Oradea, Arad și Timișoara. Primarii din Nordul Moldovei vor ca prin noua alianță să promoveze marile proiecte de infrastructură de care Moldova are nevoie, investiții publice sau private, precum și proiecte in educație, sănătate, mediu și turism.

Documentul a fost semnat de primari din Suceava - Ion Lungu (PNL), Câmpulung Moldovenesc - Mihăiță Negură (PNL), Vatra Dornei - Ilie Boancheș (PNL), Botoșani - Cătălin Flutur (PNL), Roman - Lucian Micu (PNL), Piatra Neamț - Dragoș Chitic (PNL) și Iași - Mihai Chirica (independent), notează StiriSuceava.net.

Cei șapte primari își propun să demareze proiecte pentru dezvoltarea zonei de Nord-Est a țării.

Principala țintă a acestei alianțe este promovarea a două proiecte de infrastructura cu fonduri asigurate de Comisia Europeană: Autostrada Est-Vest și Autostrada Nord-Sud, care sa lege Moldova de capitala țării. Primarii reclamă lipsa unei strategii guvernamentale coerente de dezvoltare și alocare a resurselor, lucru care a dus la această inițiativă, transmite inRoman.ro.

„Asocierea este cu scopul de a avea eficiență în promovarea proiectelor noi de infrastructură, de investiții publice sau private, a proiectelor in educație, sănătate, mediu, turism. Sursele de finanțare vor fi cele locale, guvernamentale sau europene, de la caz la caz. Prin promovarea acestor proiecte dorim sa diminuăm decalajul de dezvoltare care există între Moldova și celelalte regiuni”, a explicat primarul Ion Lungu.

Citește și:

Alianța Vestului, o alternativă pentru românii care vor să migreze? Primele proiecte concrete: Drum expres de 110 km și linie electrificată între Oradea și Arad

O nouă asociere în Transilvania: După Alianţa Vestului, primarul Cătălin Cherecheș anunță lansarea Provinciei Transilvania de Nord


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6073 vizualizari

  • -39 (57 voturi)    
    Moldova se dezvolta (Luni, 17 decembrie 2018, 16:35)

    galeo [utilizator]

    "Moldova se dezvolta" suna mai putin separatist si arogant decat "alianta vestului"
    • +27 (41 voturi)    
      natafletulache (Luni, 17 decembrie 2018, 16:47)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Mai pesedache, doar Moldova civilizata se dezvolta, nu zonele unde stapaneste ciuma rosie.
    • +15 (19 voturi)    
      Tu esti ala care se mandreste (Luni, 17 decembrie 2018, 17:38)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ca Romania e prima in UE?
  • -40 (50 voturi)    
    La fel de rau. Asta voiau si "ei", oricine ar fi.. (Luni, 17 decembrie 2018, 16:37)

    D-or [utilizator]

    Un alt pas spre regionalizarea efectiva.
    Ne intoarcem cu 420 de ani in urma cu iluzia unui progres marunt.
    • +17 (29 voturi)    
      hehe (Luni, 17 decembrie 2018, 16:50)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Doamne AJUTA, Dumnezeu sa va auda ivane !!! Si pe tine si pe colegul tau de votca galeo si pe aia de o sa mai apareti (gpavel, zizin, kng david hotel, etc).

      Sa ramaneti voi intre voi, postacii rusi plus teleormanenii lui daddy si restul camarilei psd si sa va dati intre voi salarii uriase si pensii nesimtite din banii munciti de voi. Ce buna ar fi o secesiune rapida...

      Dumnezeu sa va auda ivanilor !!!
      • -11 (23 voturi)    
        Sunt roman. Si nu uit asta. (Luni, 17 decembrie 2018, 17:43)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Nu sunt nici rus - nu le stiu nici alfabetul - , intimplator, nu sunt nici teleormanean - desi nu-i nimic rau in asta - , nu sunt nici PSD-ist.

        Sunt roman si nu ma las prostit de nimeni. Nici de stinga, nici de dreapta.
        • +13 (21 voturi)    
          nu te prosteste nimeni (Luni, 17 decembrie 2018, 18:16)

          ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          ca nu e nevoie.
        • +1 (1 vot)    
          Da, da (Marţi, 18 decembrie 2018, 0:52)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          mai Aliosa, esti rus sau sluga platita de rusi
    • -7 (27 voturi)    
      Ne intoarcem (Luni, 17 decembrie 2018, 16:51)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Romania e tara fara viitor. A aparut pe harta prin vointa marilor puteri si va disparea curând. Un teritoriu populat de hoti unde hotii conduc si fura tot, nu merita sa mai existe ca stat.
      • +6 (14 voturi)    
        Nu mor caii cind vor ciinii (Luni, 17 decembrie 2018, 17:47)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Si inainte de a va bate voi capul cu ce meritam noi, amintiti-va de furcile ascutite din 1907.
        Le mai avem.
      • +8 (14 voturi)    
        Dacia (Luni, 17 decembrie 2018, 17:48)

        crisab [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Ai auzit de Dacia? Asa-i ca ai origini asiatice? :)))
      • +14 (20 voturi)    
        Au murit milioane de romani pt asta (Luni, 17 decembrie 2018, 18:06)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Mai lasa-ne cu "vointa marilor puteri".
      • +2 (4 voturi)    
        Ia zi tu (Luni, 17 decembrie 2018, 19:25)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Cine ofera logistica de fura hotii astia asa bine?
    • +9 (13 voturi)    
      V-ati marit salariile (Luni, 17 decembrie 2018, 17:41)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Si acum va luptati sa va mentitneti privilegiile?
  • +24 (28 voturi)    
    Sa nu uite de calea ferată! (Luni, 17 decembrie 2018, 16:43)

    nick24 [utilizator]

    Ca e la pământ în Moldova și NU EXISTĂ niciun proiect de reabilitare sau macar de reparație și întreținere pe Ploiesti-Bacău- Pașcani-Suceava/Iasi.
    • +14 (16 voturi)    
      Bacau e PSD-ist ! (Luni, 17 decembrie 2018, 17:26)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Deci ...
  • -26 (38 voturi)    
    eu astept inca 5 primari sa formeze o alianta (Luni, 17 decembrie 2018, 16:45)

    cucuveaua mov [utilizator]

    ma refer la primarii din Sfantu Gheorghe, Gheorghieni, Miercurea Ciuc, Targu Secuiesc si Odorheiu Secuiesc
    • +11 (19 voturi)    
      Nu alianta, ci autonomie (Luni, 17 decembrie 2018, 16:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      Ca sa nu mai fure mafia teleormaneana tot.
    • +12 (18 voturi)    
      dreptul la libera asociere (Luni, 17 decembrie 2018, 16:54)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      este constitutional.
    • +18 (20 voturi)    
      mai asteapta... (Luni, 17 decembrie 2018, 17:06)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      ... ca acum sunt la furat si defrisat.
    • +10 (18 voturi)    
      aia mentionati de tine se vor alia (Luni, 17 decembrie 2018, 17:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      cu : Vaslui - Bacau-Buzau si Kim Jong Oprishan za president
    • +5 (11 voturi)    
      Aia exista, dar la secret. Si-i provoaca pe naivi (Luni, 17 decembrie 2018, 17:32)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      sa-si faca si ei aliante. Contra cui?
    • -2 (8 voturi)    
      sper sa ne lase sa intram la ei (Luni, 17 decembrie 2018, 17:32)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      oricum vor fi saraci lipiti, ca UDMR este tot un PSD, dar mai bozgor
  • +6 (8 voturi)    
    . (Luni, 17 decembrie 2018, 17:21)

    andrei_2013 [utilizator]

    Eu le urez succes, dar mi-e teama ca totul o sa ramana la stadiul de: niste hartii semnate
  • -10 (14 voturi)    
    Contra cui sunt aliantele astea? (Luni, 17 decembrie 2018, 17:37)

    D-or [utilizator]

    Termenul de alianta implica existenta unui mediu intern, al aliantei, in contrapondere cu altii, prezentati in mod explicit sau definiti ipotetic.

    Deci, impotriva cui - principial - se formeaza aceste aliante?
    • +13 (13 voturi)    
      Contra birocratiei, centralizarii excesive si hotiei (Luni, 17 decembrie 2018, 18:20)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Altfel spus, impotriva functionarilor care pun bete in roate dezvoltarii Romaniei. E OK pentru tine, sau ti se pare ca aceste lucruri nu sunt suficient de rele pentru ca sa ne aliem impotriva lor?
    • +11 (11 voturi)    
      Nu, nu implica asa ceva (Luni, 17 decembrie 2018, 18:21)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Alianta este "punere impreuna". Singurul dusman fiind problemele de rezolvat.
      • +2 (4 voturi)    
        "problemele de rezolvat." (Luni, 17 decembrie 2018, 20:53)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Nu aici este dusmanul. Problemele pot fi rezolvate daca exista interes si competenta. Nu exista problema sa nu fie rezolvata, doar daca este aberanta. Dar nu este cazul aici.

        Dusmanul este PSD-ul care nu poate lasa pe nimeni
        altcineva sa demonstreze ca poate rezolva probleme nerezolvabile ptr PSD. Ar inseamna sfarsitul PSD.
        Dar asta incumba un risc si mai mare: incercand sa blocheze initiativele acestor Asociatii independente isi vor pune in cap toti locuitorii din zona respectiva si atunci adio voturi in zona respectiva.
  • +6 (10 voturi)    
    Se adevereste ce am prezis (Luni, 17 decembrie 2018, 17:41)

    emil bobu [utilizator]

    Ca vom ajunge sa traim in sectorul privat, independent de statul roman. Banii vor veni de la UE.

    Ca romanii vor trai fara sa ceara nimic statului PSD, care oricum nu e in stare sa ne ofere nimic.

    Iar statul PSD se va prabusi, cu el prabusindu-se si toate slugile, inclusiv ministrii PSD, primarii, secretarii, sefii de CJ si postacii de pe net.
    • +11 (13 voturi)    
      Nu, aici gresesti (Luni, 17 decembrie 2018, 18:24)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Statul roman nu inseamna functionarii centralisti si corupti care franeaza dezvoltarea Romaniei. Prin aliante regionale de fapt reformam statul si il facem asa cum trebuia sa fie de la inceput: un sistem aflat in slujba comunitatilor care il compun, nu o entitate abuziva, sovietica, care exploateaza acele comunitati.
  • -1 (9 voturi)    
    Si? Sa facă și ungurii, să facă cine vrea (Luni, 17 decembrie 2018, 17:44)

    mircea_cjn [utilizator]

    Că doar n-o sa stea toată lumea la dispoziția lui Dragnea, Dancilă, Codrin Ștefănescu și olguța cu amantul. Care au agenda antenei 3 , n-au nimic comun cu dezvoltarea țarii.
    Să-și facă republică separata teleormanul.
  • +11 (15 voturi)    
    Succes! (Luni, 17 decembrie 2018, 17:47)

    crisab [utilizator]

    Succes, e mare nevoie de proiecte viabile regionale, de la centru s-a vazut rezultatul dupa 3 decenii!
  • -15 (15 voturi)    
    Se aliază păduchii? (Luni, 17 decembrie 2018, 18:13)

    prec [utilizator]

    Fac o gașcă mai mare?
    • +11 (11 voturi)    
      Nu, dar vad ca scriu comentarii pe aici (Luni, 17 decembrie 2018, 18:38)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ...
  • +12 (16 voturi)    
    Sariti, fratilor intru PSD (Luni, 17 decembrie 2018, 18:16)

    ipolitic [utilizator]

    Astia vor sa rupa Moldova de Nord si sa se uneasca cu Elvetia
    • +6 (12 voturi)    
      Pai, cum sa spun, (Luni, 17 decembrie 2018, 18:27)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Moldova de Nord cel putin este Europa Centrala, la fel ca Transilvania, si la fel ca Elvetia, si spre deosebire de Bucuresti care este "sud-est" adica mai spre turci, spre unde se simt ei relaxati si "ca acasa".

      Deci Da, Moldova (de Nord cel putin) si Transilvania trebuie sa fie ca Elvetia, intr-un club Central European. Romania de Sud poate sa vina si ea daca vrea cu adevarat (cine chiar vrea, poate) si poate sau poate sa ramana cu turcii daca asa doreste.
  • -4 (10 voturi)    
    Sud-ișii își bata joc de Moldova!!! (Luni, 17 decembrie 2018, 18:28)

    Entiu [utilizator]

    De ce oare Sud-ișii își bata joc de Moldova?
    Pai atunci hai sa rupem țara-n trei sau patru - Ardeal, Moldova si Valahia.... si sa ne vedem fiecare de treaba noastră.
    De ce nu este lăsată Moldova să fie legată de vest? Pentru Bucovina, Moldova nu se gasesc niciodata fonduri ca, deh, nu-s bani! Moldova este lasata mereu in saracie.
    Ei isi fac acolo in SUD tot ce vor: autostrazi, constructii deosebite in detrimentul moldovenilor care totusi au cersit sa se faca unirea la 7/19 august 1858.
    In Moldova foarte rar se face cite ceva, aproape nimica...totdeauna doar prin forte proprii si mereu este tinuta in mare saracie.
  • +7 (11 voturi)    
    Sa ii aud acum pe pesedistii frustrati (Luni, 17 decembrie 2018, 18:38)

    andipetre [utilizator]

    si pe personajul ala semianonim dar vajnic - Cumpanasu, parca - urland ca vor si astia sa se uneasca cu Ungaria. Sau cu Ucraina, Turcia, Rusia, Finlanda, orice o fi acolo bun ca sperietoare menita sa ii ajute pe birocratii incompetenti de la centru sa isi mentina privilegiile.
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Luni, 17 decembrie 2018, 19:29)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Se apropie alegerile, dupa ce trec uita de aliante si promisiuni. La nivel local n-au facut mare lucru acei magnifici, dar ei se asociaza sa impinga autostrazi.

    Cand o zbura porcul.....

    Dar hei, niste promisiuni fara baza prostilor alegatori nu ii costa nimic
  • -3 (7 voturi)    
    Primari PSD (Luni, 17 decembrie 2018, 21:39)

    florinos [utilizator]

    Această alianță este o glumă, marea diferență față de Vest este că in Moldova primarii sunt din PSD, adică acel partid care a condus România mai bine de 22 de ani si nu a fost in stare sa construiasca nici macar 1 km de autostrada in Moldova.
    • +4 (4 voturi)    
      N-ai citit articolul, nu-i asa? (Marţi, 18 decembrie 2018, 1:00)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Comentezi doar asa, sa te vezi pe-aici...
      Ia mai citeste, cati primari psd-isti sunt implicati? Zero.
    • +3 (3 voturi)    
      Unde vezi tu PSD? (Marţi, 18 decembrie 2018, 11:26)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Ion Lungu (PNL), Câmpulung Moldovenesc - Mihăiță Negură (PNL), Vatra Dornei - Ilie Boancheș (PNL), Botoșani - Cătălin Flutur (PNL), Roman - Lucian Micu (PNL), Piatra Neamț - Dragoș Chitic (PNL) și Iași - Mihai Chirica (independent)
  • +1 (1 vot)    
    va dati seama ce se intampla? (Marţi, 18 decembrie 2018, 17:02)

    ..13 [utilizator]

    fara Bucuresti, fara Cluj, Timisoara, Oradea, Iasi si alte localitati mai importante sunt mancati pesedistii.

    Lor le mai ramane spatiul rural - cu mortii lor cu toti - si ceva localitati mai mici.

    La revedere - moartea lor este sigura!