O nouă asociere în Transilvania: După Alianţa Vestului, primarul Cătălin Cherecheș anunță lansarea Provinciei Transilvania de Nord

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 decembrie 2018, 21:18 Actualitate | Esenţial


Catalin Chereches
Foto: Hotnews
Mai multe localități și consilii județene din Maramureș, Satu Mare, Sălaj și Bistrița vor lansa, până în 15 ianuarie 2019, o asociere numită „Provincia Transilvania de Nord”, scopul fiind consolidarea statului prin dezvoltarea economică a zonei, transmite Mediafax.

Primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheș, inițiatorul ideii, a declarat că „Provincia Transilvania de Nord” nu își propune să fie un proiect cu tentă politică.

”Vom lansa până în 15 ianuarie 2019 Provincia Transilvania de Nord, o asociere a președinților de consilii județene de la Maramureș, Satu Mare, Sălaj și Bistrița-Năsăud, a primarilor municipiilor reședință de județ de la Baia Mare, Satu Mare, Zalău și Bistrița, alături de primarii de orașe și municipii din cele patru județe. Scopul este consolidarea statului român prin dezvoltare economică a zonei, o orientare spre competivitatea globală. Nu dorim să apărem ca o replică a Alianței Vestului, nu suntem un proiect cu tentă politică, ne dorim doar dezvoltarea Transilvaniei de Nord. Prin acest demers nu ne dorim să avem o relevanță doar la nivel regional sau național, ci să construim ceva bun și pentru Europa și să sprijinim demersul european de a aduce, de exemplu, Ucraina, mai aproape de stabilitate și echilibru”, a spus Cherecheș.

Potrivit acestuia, nu va exista o structură în care cineva va fi numit președinte, ci va fi o structură colegială în care se va urmări ca proiectele discutate să fie lansate în dezbatere publică timp de două săptămâni, iar oricine va avea un punct de vedere se va putea exprima prin vot, printr-un sistem informatic.

”Lansarea Provinciei Transilvania de Nord va avea loc la București, după care va urma o altă lansare la Bruxelles”, a precizat Cătălin Cherecheș.

Edilul a explicat că viitoarea structură susține dezvoltarea infrastructurii rutiere și feroviare, urmând să fie realizate din fonduri proprii studii de prefezabilitate și fezabilitate care să fie avizate de autoritățile centrale de la București, dar proiectele strategice să fie finanțate direct de la Bruxelles.

”Primul lucru la care ne gândim este drumul rapid, sau un soi de autostradă, între Baia Mare și Satu Mare, completat cu o centură metropolitană a municipiului Baia Mare, apoi vom continua cu drumul spre Baia Sprie și unul spre Sighetu Marmației, pentru a dezvolta și orașele mici. Vom continua cu un pod rutier care să lege România de Ucraina, după care să facem drumul rapid Baia Mare – Zalău, respectiv intersecția cu Autostrada Transilvania. Ne dorim și infrastructura rutieră și feroviară spre Bistrița”, a subliniat Cherecheș.

În același timp, Provincia Transilvania de Nord se va implica în dezvoltarea unor proiecte pe turism, cultură, sport, educație – învățământ profesional.

”Sunt lucruri importante pe care le-au gândit și colegii noștri din Alianța Vestului și mă aștept să se întâmple o regionalizare informală a României pe aceste baze ale unor asociații create din dorința de a ne dezvolta economic, social, cultural. Cred că patriotismul local va deveni motorul dezvoltării României”, a conchis primarul de Baia Mare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6771 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Degringolada totala (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:44)

    Anonym [utilizator]

    Oare fac autostrada pe vreu nplan national? Sau asa pe unde vor? :)
    Dar nu sunt de invinovatit, pt ca lipsa de implicare si incompetenta Centrului te indeamna sa faci si initiative nestructurate.
    Noroc cu cei patru primari ca au aratat ca se poate ;)

    Extrem de bine venite aceste descentralizari, la fix inainte de ani electorali ;)
    • +6 (10 voturi)    
      Planul national de autostrazi: un mare succes (Miercuri, 12 decembrie 2018, 3:42)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Asa e cum spui tu, autostrazile trebuie neaparat construite pe planuri nationale facute de politicieni la Guvern, ca avem cate unul din asta in fiecare an si la fiecare ministru al Transporturilor. Fara harti prezentate cu fanfara nu se poate! Vrem plan, vrem promisiuni! Autostrazile pot sa fie invizibile, in rest, daca plan este.

      Cate autostrazi ai vazut tu construite dupa "planurile nationale" pe care le invoci? Iti place sa-ti conduci masina pe ele?
    • +6 (10 voturi)    
      e simplu (Miercuri, 12 decembrie 2018, 7:34)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      sa te uiti pe harta de la Bruxelles, coridorul TEN-T plus alea secundare. ala e planul national. cine vrei sa-l deseneze, veorica ?
    • -6 (14 voturi)    
      DNA: "Chereches, Falca si Robu sunt PENALI!" (Miercuri, 12 decembrie 2018, 9:17)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      S-au gasit toti PENALII bagati de DNA la PUSCARIE sa isi faca aliante. Niste penali ataca justitia si isi fac aliante pentru a se promova electoral. Chereches a fost reales primar cat timp era la PUSCARIE! S-au aliat si cu Boc, catelusul lui Basescu.
      • -1 (1 vot)    
        si care e problema? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 20:21)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        atata timp cat sunt penali eficienti si cresc nivelul de trai, e ok. Uita-te la ultimele statistici cu salariile medii: cele mai ridicate sunt la acesti..."penali" :) P/S: de parca la Bucuresti ai avea o pleiada de cinstiti.
  • +16 (20 voturi)    
    Mda (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cand statul te abandoneaza, ajungi sa te ocupi singur de probleme. Poate la 2020 lumea se desteapta si voteaza ce trebuie, nu USL...
    • +2 (6 voturi)    
      de doi bani sperante (Miercuri, 12 decembrie 2018, 10:14)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Oamenii in Romania au avut tot timpul cu cine sa voteze, insa Ratiu a luat 2% si Coposu nu a fost niciodata membru al parlamentului.
      Daca as putea, as paria ca PSD si PNL se vor alia din nou, pentru ca asta rezulta si din ceea ce voteaza romanii, nu numai din interesul unor infractori.
    • +5 (5 voturi)    
      Ce trebuie? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 12:43)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Daca "ce trebuie" inseamna PNL ai dat-o in bara, sunt bot in bot cu PSD, "opozitia" din parlament e doar pentru spectacol.
      • 0 (2 voturi)    
        nu PNL (Miercuri, 12 decembrie 2018, 21:28)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

        Am zis sa nu voteze USL. USL = PSD+PNL+multe anexe. Daca vorbim de PCR2, includem si UDMR.

        Eu ma gandeam la USR, sincer, dar romanii au avut ocazia sa voteze USR, dar au preferat pomenile coruptilor... deci, cred ca visez malai.
        • +1 (1 vot)    
          USL (Joi, 13 decembrie 2018, 0:08)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Asa e, scuze, m-am repezit ca..., ai scris ce trebuia mentionand USL, am crezut ca vad USR, mea culpa
  • -2 (18 voturi)    
    Politicienii români inventează pe loc obiective :) (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:46)

    Harald [utilizator]

    În mod sigur ideile astea nu existau acum 3 zile. ”Cherecheș croind la planuri din cuțite și pahară” :)
    • +4 (6 voturi)    
      foarte posibil sa aveti dreptate ... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 9:35)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      ... pe moment.
      Ce conteaza ar fi daca aceste aliante vor schimba modul in care se face politica in Romania.
      Pana acum orice lider din provincie trebuia sa mearga sa pupe ghiulul cu cap de mort si flausatele lui daddy inainte sa ceara bani pentru zona sa !
      Poate constientizarea si responsabilizarea regionala va aduce altfel de deputati in Parlament, care se vor raporta diferit la "conducerile centrale" ale partidelor, adica transmitand interesele si nevoile "teritoriului" la centru, si nu invers.
      Romania este vie si incepe sa-si ceara drepturile in fata mafiei politice !
      Sistemul FSN-PSD post '89 explodeaza astazi tocmai pentru ca a depasit orice limita rationala iar societatea a evoluat: nimeni nu mai suporta stalinismul lui Dragnea.
  • -14 (32 voturi)    
    Astia din vest (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:53)

    tony-s [utilizator]

    fac mai multe aliante decat autostrazi.
    • +1 (1 vot)    
      da luminatia ta... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 20:22)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      pt ca prostii pe care i-au votat nu prea au fost in stare. deci bine ca se incepe cu o alianta.
  • -5 (15 voturi)    
    contrapondere penala la alianta vestului (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:56)

    Antenistontel [utilizator]

    astia isi propun sa faca niste drumuri spre nicaieri, dar se feresc sa se conecteze cu vreo autostrada!
    • -5 (9 voturi)    
      Au fonduri initiale... (Marţi, 11 decembrie 2018, 23:23)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      ... 30,000 lei in posesia DNA de la flagrantul din 2016. Poate cer si dobanda.
  • -2 (4 voturi)    
    ...hi...hi... (Marţi, 11 decembrie 2018, 22:00)

    Observatore [utilizator]

    ...hi .
  • +14 (14 voturi)    
    Guvernul ramane sa lupte cu justitia, dupa care... (Marţi, 11 decembrie 2018, 22:13)

    Plagarus [utilizator]

    .....praful de pe toba pt.sudul lasat de izbeliste economic
  • +13 (19 voturi)    
    Regionalizarea României (Marţi, 11 decembrie 2018, 22:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In pofida eforturilor uriase ale Ciumei rosii psd+aldede a șmenui toate fondurile de dezvoltare si a tine tara sub dominatia hotilor. Dacă România nu are viitor ca țară, macar regiunile care pot să se salvez de la dezastru si jaf sa o facă!
  • +22 (22 voturi)    
    Cel mai probabil, e o diversiune mizerabila (Marţi, 11 decembrie 2018, 23:17)

    andipetre [utilizator]

    Aceasta "provincie" e cel mai probabil un atac la initiativa celor 4 primari, menita sa distraga atentia de la scopul real al acestora, anume normalitatea atragerii de fonduri europene.

    Denumindu-si initiativa "provincie", Chereches vrea sa insinueze ca initiativele locale sunt cereri de autonomie teritoriala, atragand automat aceasta imagine asupra Aliantei Vestului. Diversiunea vrea sa mute discursul de la scopul benefic al aliantei celor 4 orase (strict atragerea de fonduri europene) inspre povesti lacrimogene comuniste cu "ruperea patriei".

    Cei 4 primari ar trebui sa se distanteze ferm si rapid de aceata aberatie si sa il lase pe Chereches sa se lupte in continuare cu justitia...
    • +5 (5 voturi)    
      exact (Miercuri, 12 decembrie 2018, 7:36)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      asta a spus CTP aseara la digi ca vor face. mafia pesede nu ii va lasa pe primarii din Vest sa faca nimic. vor fi infierati la latrina tv ca-s separatisti, sorosisti, platiti de afara sa dea Ardealul la straini, etc.
    • +5 (5 voturi)    
      Alianta Jilava (Miercuri, 12 decembrie 2018, 10:16)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Multi dintre primari sunt chiar praf, comparativ cu cei 4.. Ce il recomanda pe Chereches? Il comparam cumva cu Bolojan sau cu Boc?
  • -1 (9 voturi)    
    Usor cu pianu pe scari (Miercuri, 12 decembrie 2018, 2:08)

    bobonete [utilizator]

    Alianța Vestului manifestă de la început tendințe de creștere. Alți doi primari, al Sibiului și al Reșiței, vor să facă parte din această alianță, al cărei scop declarat nu e secesiunea teritorială, ci bunăstarea orașelor separate de o mare de comune și câteva orașe de mai mici dimensiuni.
    Poate o chestiune de minim bun simț ar fi presupus constituirea acestei alianțe la începutul anului viitor, când nu vom mai sărbători nimic. Parcă până și secuii noștri au dat dovadă de ceva mai mult bun simț.

    Dar chiar și așa, ce ne-au spus cei patru cavaleri ai vestului în zilele ce-au trecut de la demararea publică a acestei inițiative?

    Ne-au spus că Timișoara, Cluj-Napoca, Oradea și Aradul și-au dat mâna ca să poată accesa mai ușor proiecte europene, iar Bruxelles-ul și-a dat, cu inima deschisă, binecuvântarea. Vorbim de patru orașe cu o populație oficială de aproximativ un milion de locuitori, parte a unor județe ce cumulează circa 2,4 milioane de locuitori, pe un teritoriu de 30,7 mii km pătrați. Dacă mai luăm în calcul că toate cele patru județe de care aparțin cele patru primării de municipii reședință mai au alte 31 de primării de orașe și 323 de primării de comună, ne dăm seama că a avea un proiect comun care implică o parte importantă dintre aceste administrații ce separă cele patru mari orașe e o povestire SF. În plus, cele patru județe de care aparțin aceste orașe sunt incluse în regiuni de dezvoltare diferite, Aradul și Timișul ținând de regiunea Vest, iar Oradea și Clujul de regiunea Nord-Vest.

    Dacă ne uităm câte fonduri europene au atras aceste patru primării anul trecut, vedem că Timișoara și Aradul au avut absorbții aproape de zero (0,01 milioane de euro - vezi tabelul din imagine), Cluj-Napoca a dat bani înapoi, pentru că suma e negativă (-0,37 mil. euro), iar Oradea, singurul oraș care chiar a accesat fonduri, a primit la bugetul local 14,3 milioane de euro. Mergând mai departe în statistica bugetelor pentru anul trecut, vedem că cele două munic
    • +8 (12 voturi)    
      Deci sa nu mai muncim, ca oricum nu iese? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 3:33)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui bobonete

      Interesanta abordare. In primul rand, ce legatura are initiativa celor 4 orase cu secuii si centenarul? Iar incercati sa duceti discutia spre teme false? E vorba de accesare de fonduri UE, nu de sfasierea Patriei de catre dusmani...

      Apoi, iata, din nou teoria mioritica "n-are rost sa facem, ca oricum e greu si nu se poate". Vorba de om fara initiativa, care gaseste tot felul de pretexte sa nu lucreze: ca-s prea multe sate intre acele orase, ca mai sunt si orase mici, ca e birocratie, ca e complicat.

      Dar spune-mi, te rog, toate aceste obstacole ar disparea magic daca treaba ar face-o inteleptii de la guvern, in loc de romanii din vestul tarii? Ar disparea si satele rele, ar disparea si oprelistile, ar fi perfect, nu? Fara indoiala, dupa cum dovedeste numarul mare de autostrazi construit in 29 ani de guvernele romanesti mereu centralizate.

      Ce spui tu? Practic orice, numai sa nu cumva sa acceseze orasele fonduri fara aprobarea gramezilor de birocrati corupti din guvern, ca nu e frumos si patriotic asa! Altfel spus, inca un comentariu menit sa apere interesele oligarhilor platiti din bani de la buget, care simt ca li se duce vremea si confortul...
      • +10 (10 voturi)    
        evident (Miercuri, 12 decembrie 2018, 7:41)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        ca trolii se vor activa la foc continuu si agresiv, pentru ca aceasta Alianta este toxica pentru PSD mai ales ca in 2019 si 2020 sunt alegeri. Nu isi permit sa piarda voturi acolo, pentru ca si-asa au scazut in sondaje.

        totul se vrea de la Bucuresti, ca sa dai spaga pentru 15 functionari sa-ti puna o stampila pe cererea de fonduri UE, ca degeaba le poti accesa daca autoritatea de la centru e corupta si le da preferential. Daca esti primar de la pnl sau usr, nu primesti nimic, nu e clar ?
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 11:48)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui bobonete

      Daca toti gandeam ca si tine, inca traiam in pesteri.
  • +5 (7 voturi)    
    enorma greseala a bucurestiului... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:24)

    hanu [utilizator]

    ...este ca are pretentia sa controleze orice misca in tara, in conditiile in care administratia centrala este asa cum este (corupta pana in maduva oaselor). Romania nu este Bucuresti! Atentie mare. De asemenea, ati fi cred uimiti sa aflati cati romani sunt complet dezamagiti de politica capitalei, fie ca o declara, fie ca nu...
    Solutia cred ca ar fi o descentralizare in care capitala sa aiba doar de aparare externa si starpirea coruptiei la nivel local insa deciziile de dezvoltare regionala sa fi luate la nivel de provincie. Ar fi mai multi bani pt toata lumea si administratia centrala nu ar avea decat de castigat.... dar nu ai cu cine... evul mediu aici...numiri feudale... parandarat la orice pas... frica de stat de parca am fi sclavi nu cetateni...
  • +1 (1 vot)    
    "nu suntem un proiect cu tentă politică" (Miercuri, 12 decembrie 2018, 23:03)

    revo [utilizator]

    dar... "sprijinim demersul european de a aduce, de exemplu, Ucraina, mai aproape de stabilitate și echilibru"?!

    Plus: ”Lansarea Provinciei Transilvania de Nord va avea loc la București"... sub ochiul vigilent al Sefului al Mare + inteleapta conducere a Vasilicai?