​​Tragedia copiilor cu parinti plecati la munca in strainatate: Un tata si-a decapitat copilul cu drujba dupa care s-a sinucis fiindca mama vroia sa-l ia pe micut cu ea in Italia

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 13 august 2013, 13:02 Ultima ora

Un barbat din comuna Balanesti, judetul Neamt, si-a decapitat fiul in varsta de 4 ani cu drujba dupa care s-a sinucis folosind aceeasi metoda, potrivit Agerpres. Scena de groaza s-a produs in fata mamei copilului, care a suferit un atac de panica si a fost luata de Ambulanta. Potrivit politistilor, tatal a apelat la acest gest fiindca femeia care lucra in Italia ar fi vrut sa divorteze si sa ia copilul cu ea.

"Din primele cercetari se pare ca fapta s-a produs pe fondul neintelegerilor din familie. Mama copilului lucra in Italia iar acum s-a intors acasa si voia sa divorteze si sa ia copilul in strainatate. Tatal a taiat gatul copilului cu o drujba si apoi s-a sinucis taindu-si gatul cu drujba", a declarat pentru Agerpres subinspectorul Bogdan Ghebaur, purtator de cuvant al Politiei Neamt.

Potrivit datelor facute publice de Ministerul Muncii, aproape 80.000 de copii aveau la sfarsitul lui 2012 unul sau ambii parinti plecati la munca in strainatate, in scadere comparativ cu 2011, cand aproximativ 85.000 de copii erau in aceasta situatie.

In 2007 insa, inainte de criza economica, numarul parintilor plecati la munca in strainatate era mult mai mare. Potrivit unui studiu realizat de fundatia Soros, la vremea respectiva erau circa 170.000 de elevi care au ramas singuri acasa. Asta desi Autoritatea Nationala pentru Protectia Copilului comunica in mod oficial ca sunt doar 82.000 de copii in aceasta situatie.

Numarul familiilor in care un parinte este plecat la munca in strainatate a ajuns la 33.791, iar numarul copiilor care provin din aceste familii este de 46.917, in sistemul de protectie speciala fiind 1.324 dintre ei.

Desi atunci cand pleaca la munca in strainatate, parintii se gandesc ca le ofera copiilor un trai mai bun, micutii ramasi acasa trec prin adevarate drame, in anumite cazuri ajungand pana la sinucidere. Aceste tragedii au ajuns si subiect de film.

Este vorba de filmul "Singur acasa - O tragedie romaneasca" unde sunt prezentate tradegiile a trei familii ale caror copii s-au sinucis. Cele trei familii sunt din Moldova, zona unde - se stie - oamenii sunt saraci, multi dintre ei muncind in strainatate. Istoria celor trei tragedii e narata de la inceput, cu parintii povestindu-ne cum s-au cunoscut, cum s-a nascut copilul, cum a venit sansa de a lucra temporar in strainatate, cum n-au putut-o refuza pentru ca aveau nevoie de bani, cum au aflat ca baiatul lor s-a sinucis.

Cutremurator e ca, din spusele familiilor, copiii n-au dat niciun semn ca ar trece printr-o depresie. Plangeau cand mama (de regula) se urca in autocar sa plece in Italia, dar pe urma se duceau la scoala, se jucau, comunicau normal cu restul familiei, vorbeau cu mama la telefon cand suna, se bucurau de cadouri, isi vedeau de viata lor.
























6555 vizualizari

  • +15 (31 voturi)    
    nu mai vreau astfel de stiri (Marţi, 13 august 2013, 13:16)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Hotnews, nu mai dati va rog astfel de stiri. Mi-a stricat complet ziua. Daca sunteti parinti, ar trebui sa intelegeti.
    • 0 (20 voturi)    
      știri cu nebuni din Moldova (Marţi, 13 august 2013, 13:34)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      ..vă rog să păstrați astfel de știri pentru posturile locale din Moldova, nu trebuie să le faceți naționale
      • +6 (12 voturi)    
        Mda...ce sa zic (Marţi, 13 august 2013, 14:26)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        Prin Ardeal ii taiat tatal si copilul apoi incendiati intr-o masina pe camp.
        In Banat is violate babe si ucise cu sange rece in casa.

        Dar bineinteles in miopia ta, tu le vezi doar pe alea din Moldova.
        • +6 (10 voturi)    
          Locale oriunde (Marţi, 13 august 2013, 15:11)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Je__

          Nu contează unde se întâmplă, astea trebuie să rămână știri locale de la ora 5. Nici măcar nu are tangență cu problema copiilor unor părinți plecați în străinătate. E vorba de un părinte denaturat și cretin.
    • +8 (14 voturi)    
      Eu sunt şi bunic, nu doar părinte (Marţi, 13 august 2013, 14:00)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      HotNews difuzeză ştiri, cu bunele şi rele lor.

      Aceste fapte regretabile există, ele trebuie ştiute. Gunoiul de sub preş dăunează grav sănătăţii.
  • 0 (8 voturi)    
    Libertatea? (Marţi, 13 august 2013, 13:53)

    gabrieel [utilizator]

    asta parca e din libertatea. nu spun ca nu e o drama, dar eu nu vreau sa citesc despre asa ceva decat daca aleg eu, nu obligat. in titlu deja m-ati injurat cu toata stirea, asa ca nu prea mai am ce zice, doar ca era ok daca puneati si o poza langa titlu sau un filmulet cu autoplay.
    nu era genul vostru.
    • +5 (7 voturi)    
      Titlul ştirii este (parţial) nepotrivit (Marţi, 13 august 2013, 14:11)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui gabrieel

      Citim titlul ştirii, ne interesează, citim tot conţinutul, dacă nu, îl ignorăm. Este simplu.
  • -2 (10 voturi)    
    mda, tragedie. (Marţi, 13 august 2013, 14:03)

    neomul [utilizator]

    nu e vorba de nicio tragedie că e muierea plecată și emancipată. E vorba de un bărbat debil, bolnav psihic, și atât. Niciun fel de situație nu poate explica un astfel de gest.
    • -3 (5 voturi)    
      imi pare rau (Marţi, 13 august 2013, 16:08)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui neomul

      dar situatia nu este chiar asa de simpla, italia, spania, anglia, germania, etc., au destramat multe familii si multi copii au crescut vai de ei, crescuti de batrani sau de frati, surori mai mari...
      acum suntem nemultumiti de rezultatele de la bac, si asa destul de umflate, maine, cand vom fi condusi de acesti copii, lipsiti de educatie, de sfaturile parintesti, de dragostea materna, etc., cui ne mai plangem?
      adevarat ca gestul facut de acel cretin este condamnabil, ar trebui reintrodusa pedeapsa cu moartea, daca tot mediatizam asemenea stiri, poate se gandesc mai mult la faptele lor, ca sunt pline stirile de acte de violenta
      • +4 (4 voturi)    
        pedeapsa cu moartea pentru sinucigas? (Marţi, 13 august 2013, 16:38)

        mihai.toma [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        tu iti dai seama ce penibil esti?
        crezi ca sperii unul sinucigas cu pedeapsa cu moartea? tu ai citit primele propozitii din articol? asta e ca aia cu 'trupurile neinsufletite ale cadavrelor celor decedati si care vor fi pedepsiti cu moartea'..
  • +3 (5 voturi)    
    fiecare poate face ceva (Marţi, 13 august 2013, 15:11)

    Dedalus [utilizator]

    Numarul de copii recenzat este imens. Imens.

    Singurul lucru care poate fi facut este ca fiecare dintre cei care inteleg dramatismul situatiei unui copil lasat fara parinti sa incerce sa convinga pe cine vrea sa plece la munca in strainatate ca poate sa o faca si luand copilul cu el/ea.

    Cel putin copii sub 16 ani ar trebui luati in astfel de deplasari

    Cine are cnostinta de astfel de cazuri ar fi omenesc si laudabil sa incerce sa convinga parintii sa ia copii cu ei (sau sanu mai plece, dar asta e mult mai greu).
    • +5 (9 voturi)    
      subiect fals (Marţi, 13 august 2013, 15:54)

      Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Ce naiba are plecatul in strainatate cu dereglarile psihice ale unui individ din jud Neamt? Asta si-a taiat copilul ca l-a lasat nevasta, putea ea sa plece si la Dorohoi sau Baia Mare, faotul ca pleca de fapt la Milano sau Napoli e cel mai irelevant aspect din toata povestea asta.
      Ce drama, pleaca la munca in strainatate. Dar navigatorii nu pleaca? Dar pilotii? Dar militarii din tarile care au trupe in strainatate? Dar petrolistii de pe platforme? Dar copiii care sunt crescuti de bunici la tara pentru ca parintii au servici si nu pot sa stea cu ei si se vad doar in vacante?
  • 0 (10 voturi)    
    titlu aiurea!!! (Marţi, 13 august 2013, 15:56)

    Codruta N [utilizator]

    CARE "tragedie a parintilor care sunt plecati la munca in strainatate"?? Doar TOATA lumea site PRECIS ca e BINE sa plece lumea in strainatate - chiar Domnul Presedinte a zis-o: "sa plece!"!!

    Ca sa ii tai capul copilului cu drujba NU trebuie sa fie cineva "plecat in strainanate"!! trebuie ca autorul sa fie nebun!!
    Copilul acela, Dumnezeu sa il ierte, probabil mai devreme sau mai tarziu sfarsea la fel, chiar daca mama lui ar fi ramas in tzara!
    Poate ca femeia aia chiar de AIA voia sa il ia cu ea (si sa divortzeze): ca sa-l salveze!

    Titlu aiurea!!