VIDEO Cum se sinucid copiii cu parinti la munca in strainatate, intr-un documentar ravasitor prezentat la ASTRA Film Fest

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2011, 15:51


Afisul la "Singur acasa - O tragedie romaneasca"
Foto: Astra Film
In "Singur acasa - O tragedie romaneasca", Ionut Carpatorea a ales din 20 de cazuri de copii care s-au sinucis deoarece parintii lor erau la munca in strainatate doar trei. A stat de vorba cu parinti si rude pentru care s-a dus si in Italia daca acestea nu puteau veni acasa. Filmul e cofinantat de RAI si a fost prezentat deja la televiziunea italiana. Am inteles ca va fi aratat in curand si la TVR.

Cele trei familii sunt din Moldova, zona unde - se stie - oamenii sunt saraci, multi dintre ei muncind in strainatate. Nu stiu ce le-a spus regizorul membrilor celor trei familii, dar a stiut sa le castige increderea, dupa cum a stiut si ce sa selecteze din materialul filmat, respectiv sa monteze intr-un mod curat si fluent, straduindu-se pe cat putea - desi era imposibil, sa nu cada in melodrama.

Istoria celor trei tragedii e narata de la inceput, cu parintii povestindu-ne cum s-au cunoscut, cum s-a nascut copilul, cum a venit sansa de a lucra temporar in strainatate, cum n-au putut-o refuza pentru ca aveau nevoie de bani, cum au aflat ca baiatul lor s-a sinucis.

Detaliile sunt ingrozitoare si nici un scenarist de fictiune n-ar fi capabil sa le inventeze. O mama care muncea in Italia a fost anuntata de rude sa vina acasa, sugerandu-i-se ca mama ar fi patit ceva. Cand se urca in autocar, soferul care stia la fel cu tot autobuzul ce se intamplase, o  intampina cu cuvintele: "Sunteti cea cu copilul mort?"

"Nu", raspunde ea, fara sa se gandeasca macar ca ar putea fi adevarat.

Un alt parinte, tatal unui copil de 10 ani care s-a spanzurat in curte, povesteste cu amanunte cum s-a intamplat totul: Era in casa, l-a auzit ca bate un cui, dar nu s-a ingrijorat, de ce s-ar fi ingrijorat cand el batea cuie des, iar cand a iesit in curte, i-a vazut picioarele pe sub usa, leganandu-se, dar si-a imaginat ca face gimnastica pana cand, vazand ca nu raspunde, a deschis usa si l-a vazut cu limba scoasa pe dinafara.

Acest copil si-a luat zilele chiar de 8 martie (ca sa-si pedepseasca mama, probabil), iar tatal povesteste cum s-a dus el la serbarea de la scoala, pe post de mama. Impreuna cu bunica ii construisera si costumul, mesterindu-i niste aripi de inger.

Bunica unui alt baiat povesteste printre lacrimi cum a decurs ultima zi din viata nepotului care era atat de cuminte: a venit de la scoala, a dat de mancare la animale, s-a dus sa se scalde (tatal spune ca prietenii ar fi zis ca baiatul le-ar fi spus calm ca e ultima lui baie), dupa care a venit acasa, si-a imbratisat bunica, s-a dus afara si s-a spanzurat.

Cutremurator e ca, din spusele familiilor, copiii n-au dat niciun semn ca ar trece printr-o depresie. Plangeau cand mama (de regula) se urca in autocar sa plece in Italia, dar pe urma se duceau la scoala, se jucau, comunicau normal cu restul familiei, vorbeau cu mama la telefon cand suna, se bucurau de cadouri, isi vedeau de viata lor.

"Nu sunt psiholog ca sa-mi fi dat seama ca ceva nu era in regula cu el", spune un tata inghitindu-si lacrimile. "Avea tot ce-i trebuie. Mergea curat la scoala, avea ce manca. Nu parea sa aiba nicio problema". Filmul nu ii invinuieste pe parinti ca si-ar fi neglijat copiii, dar la un moment dat pune tunurile pe conducatorii politici care au adus tara intr-un hal de saracie care ii determina pe oameni sa-si lase copiii pentru a-i putea creste - un paradox imposibil de rezolvat.

Desi nu exista un comentariu din off  al autorului - doar imagini, interviuri talking-heads si inserturi, esti liber sa intelegi si printre randuri  - vezi, de pilda, gestul stupid al bisericii care i-a interzis familiei unuia dintre copii sa-l inmormanteze in cimitir, ci undeva acasa, langa alt sinucigas. Esti liber si sa intelegi ca acesti copii nu au nevoie de dovezi materiale ca se simta iubiti - de un calculator, de blugi sau de mancare pe masa, cat de iubirea parintilor.

Razvan era un copil cu mult mai intelept decat cei de varsta lui si si-a dorit ca mama lui sa plece la munca (spunea ea azi), Claudiu nu era niciodata obraznic, Nicolae era atat de legat de mama lui incat vorbea cu ea despre orice, iar vecinii spuneau despre el ca gandea ca un om mare; mama l-a visat intr-o noapte imbracat in alb, spunandu-i ca e tot timpul cu ei - cu asta ramanem din amintirea celor trei copii sacrificati. Si cu fotografiile unor copiii frumosi, absolut normali, ca orice copil pe care il vezi azi in parcul de langa bloc.

350.000 de copii ramasi fara parinti pentru ca acestia au plecat la munca in strainatate e o cifra mare, iar tragediile care continua sa apara - vezi cazul recent al fetitei moarte prin inanitie, fac ca urgenta macar consilierea psihologica a copiilor aflati in aceasta situatie.

Printr-un carton, filmul ne spune ca un raport UNICEF afirma ca o treime din acesti copii cu parinti care munesc in afara sunt deprimati. E greu, probabil, pentru un parinte mai putin educat sa-si dea seama ca ceva nu e in regula cu copilul sau. De multe ori, mai ales in familiile sarace, copiii sunt pusi la treaba, iar nevoile lor sufletesti ignorate. Si oricum, rolul psihologului e in continuare subestimat intr-o societate tot mai bolnava in toate segmentele de varsta.

Regizorul filmului a ales trei cazuri din peste 20 pe care le-a gasit in presa dar, de fapt, nu exista nicio statistica oficiala. Nu se stie cati copii au avut tentative de suicid si cati au reusit.

Ti se rupe inima cand intelegi din cuvintele rudelor ca suicidul era pregatit cu ceva timp inainte. Acesti copiii au rumegat in ei ideea mortii - nu se stie cat timp - si absolut nimeni nu s-a prins. Tatal unuia dintre copii isi aminteste ca baiatul vazuse cu cativa ani in urma un localnic spanzurat. L-ar fi intrebat la un moment dat pe tatal sau daca te doare cand te spanzuri.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9875 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    pacat (Vineri, 28 octombrie 2011, 15:58)

    nu conteaza [anonim]

    am si eu astfel de exemple la tara, la bunici, care, din fericire, nu s-au sinucis insa nici bine nu le epentru ca isi vad parintii 2,3 saptamani pe an.
  • +11 (19 voturi)    
    inca un esec al bisericii (Vineri, 28 octombrie 2011, 16:21)

    Nae [anonim]

    Unde a fost biserica si sprijinul duhovnicesc de care face atata caz?
    • -4 (10 voturi)    
      .... (Vineri, 28 octombrie 2011, 17:03)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Nae

      Poate... dar biserica nu poate si nu va inlocuii niciodata un parinte. Un parinte ar trebuii sa puna in balanta atat aspectele pozitive si cat si cele negative cand ia decizia sa plece.
      Nici eu nu stiu ce as face daca as fi pus in situatia sa plec si sa-mi las familia. Probabil ori toti ori niciunul.
      De munca se gaseste si in tara, numai sa vrei.

      Respect
    • +9 (15 voturi)    
      ??? (Vineri, 28 octombrie 2011, 18:02)

      ateu [anonim] i-a raspuns lui Nae

      Ii doare in sutana pe popii ortodocsi de tragedia copiilor ai caror parinti pleaca (de nevoie si de disperare!) la mii de km pentru a castiga o paine!

      Porbabil ca la ora aia popimea ortodoxa era la strans biruri (de pe spatele prostilor credinciosi) pentru megalomania aia de catedrala a "mantuirii"...sau pentru a mai cumpara un Mercedes S65 pentru mitropolie!

      Doar nu-ti inchipui ca biserica ortodoxa e mai interesata de misiuni sociale decat de propria-i imbogatire...Te rog frumos "Nae", te vad om serios...
      • -5 (11 voturi)    
        Mai treci tolomacule pe la biserica (Vineri, 28 octombrie 2011, 21:26)

        aa [anonim] i-a raspuns lui ateu

        Si o sa fi surprins cat de mult e implicata biserica in misiunii sociale.
        Cu ocazia asta poate te implici si tu in ajutorare, nu sta numai pe margine si injuri.
        • +1 (5 voturi)    
          :))) (Vineri, 28 octombrie 2011, 22:27)

          ateu [anonim] i-a raspuns lui aa

          Alo, tovarasu' credincios...ai cam lipsit de la orele de gramatica...
          Se scrie "o sa FII surprins", nu "o sa FI surprins", agramatu-le!
          Mda, m-am lamurit de "misiunile sociale" ale bisericii ortodxe, mai ales alea din campaniile electorale! Cat despre "misiunile sociale" de jecmanit prostii pentru bunastarea preotilor...ii las pe alti sa judece...dupa numarul de vile si de masini de lux ale acestora.
          Dar ce sa-i faci? Au si cu cine...
          Uite-i aici pe fratii tai "intru credinta" cel putin l fel de agramati ca si tine!

          http://www.youtube.com/watch?v=KGIkPUlj-Fw

          Enjoy it!
          :)))
    • +2 (4 voturi)    
      dadea ture (Vineri, 28 octombrie 2011, 18:07)

      ngi [anonim] i-a raspuns lui Nae

      dadea ture pe langa casa poporului
    • +2 (4 voturi)    
      Biserica sau Crestinii? (Vineri, 28 octombrie 2011, 19:00)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Nae

      Biserica a esuat de mult in Romania! Credibilitatea care o mai are este datorita realitatii ca oamenii au nevoie de ceva, de Dumnezeu.

      Ma intreb acum, unde au fost bunii crestini de 2000 de ani, rudele copiilor, care din dragoste de aproape si frica de Dumnezeu si'au sacrificat totul ca ajute pe cei ramasi singuri acasa.

      Cine ar trebui sa fie biserica? O institutie? O cladire? Sau enoriasii?

      Suntem un popor crestin doar cu numele, cu o biserica moarta de sute de ani...

      Cand ne vom intoarce cu inima catre Bunul Dumnezeu, atunci lucrurile se vor schimba.
      • 0 (0 voturi)    
        nu biserica (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 7:07)

        paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        rezolva asemenea situatii , copiii inca nu pot intelege sensul credintei AU NEVOIE DE UN AJUTOR SPECIALIZAT CARE LA NOI LIPSESTE!
  • -10 (18 voturi)    
    ... (Vineri, 28 octombrie 2011, 16:43)

    Marcel [anonim]

    Aici e doar vina autoritatilor statului. Aceste persoane ar trebui decazute din drepturile parintesti imediat ce isi lasa copiii singuri iar acestii copii luati in grija statului care sa se ocupe de ei si sa le ofere tot ce au nevoie pt a se putea dezvolta fiecare intr-o anumita directie. In alte state iti iau copilul si daca il lasi singur 5 min pana mergi la baie in aeroport sau oriunde ai fi.
    Ca pt acesti parinti asta e unica solutie de a supravietui inteleg,e cazul a milioane de romani...dar cine ii pune sa faca copii? Copiii nu sunt pentru oricine. Inainte sa faca un copil ar trebui sa se intrebe fiecare pt ce il face. Doar ca sa mai existe o gura in plus pe pamant? Suntem deja 7 miliarde,ar trebui eliminati vreo 3 mld macar,nu sa facem mai multi...si mai ales niste nenorociti cu care sa nu stim ce sa ne facem apoi. Au gasit ei,copii solutia. Sa isi puna streangul. Nu imi pare rau nici pt parinti,care sunt niste nenorociti,nici pt copiii care se sinucid pt ca asta a fost dorinta lor pana la urma,dintre toate posibilitatile pe care le aveau au ales-o pe cea care i-a atras cel mai mult. Iar noi nu pierdem nimic,pt ca in felul in care arata tara asta oricum nu s-ar fi ales nimic de ei. Tehnic vorbind.
    • +7 (7 voturi)    
      Așa-i, da' nu-i așa (Vineri, 28 octombrie 2011, 17:04)

      Wasile [utilizator] i-a raspuns lui Marcel

      Din păcate statul român este chiar mai prost "administrator" al copiilor decât părinții ăstia care-i abandonează. Okay, nu se vor sinucide, ci vor deveni adulți care mai mult rău fac decât bine.
      În încercarea legiuitorului de a scăpa de probleme (reguli foarte tâmpite la adopție și la îngrijire), precum și din economie de bani prost-direcționată (familii-surogat care nu prea primesc nimic pentru efortul de a lua un copil în îngrijire), avem o problemă mai gravă decât ne-am putea închipui. Avem de ales între două mari rele: îi lăsăm să moară de mici, sau îi ajutăm să crească mari ca să facă pagubă mai încolo...
    • 0 (6 voturi)    
      Marcel (Vineri, 28 octombrie 2011, 17:05)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      Copiii in genere se fac pentru ca ti doresti. Dorinta de a avea un copil este de neexplicat o traiesti, o simti.

      Cei care fac copiii din calcule aia nu sunt parinti.
      Cei care fac copii multi nu inseamna ca nu si i-au dorit, ci poate ca nu au auzit inca de metode de contraceptie.

      Poate candva cand si tu draga Marcel iti vei dori copii ai sa intelegi toate astea si atunci o sa iti para rau si de parintii care si-au pierdut copiii si de copiii care pentru ca si-au pierdut parintii au ales calea suicidului.
    • +2 (2 voturi)    
      Comment (Vineri, 28 octombrie 2011, 17:07)

      John [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      Daca taceai, filozof ramaneai...
    • +7 (7 voturi)    
      ...statul... (Vineri, 28 octombrie 2011, 17:16)

      leana [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      Cred ca locuiesti in alta tara...
      Ce sa faca Statul cu acesti copii?
      Statul nu-i capabil sa ofere nici siguranta copiilor , cu parinti, dusi dimineata la gradinita...( vezi cazul copilului cazut de pe geamul baii, de la mansarda).
      Si un copil la gradinita, il costa pe parinte cel putin 500 rON/LUNA ( doar la gradinita !!!! 12 lei masa pe zi+ rechizite+ fondul clasei...fara nimic altceva!).
      Statul nu-i capabil sa responsabilizeze nici proprii angajati din sistemul social....
      • -2 (4 voturi)    
        Statul desfiinteaza (Vineri, 28 octombrie 2011, 22:29)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui leana

        Sistemul social. Ma rog, nu statul, caci nu e o societate anonima, ci guvenul PDL si presedintele Basescu.
        Nicicand, incepand din iulie 90, politica guvernantilor nu a fost mai antinationala, mai antiromanesca decat este din 2008-2009 incoace!
        Este o politica de distrugere a tesutului social, a solidaritatii intergenerationale si sociale, o politica de pamant ars. Ars... de propri-i locuitori!
    • 0 (2 voturi)    
      de unde se poate deduce (Vineri, 28 octombrie 2011, 17:31)

      codrutza [utilizator] i-a raspuns lui Marcel

      ... ca nici cei ai caror parinti n-au plecat nu-s mai breji. Tehnic vorbind... >:
    • 0 (0 voturi)    
      Intr-adevar (Vineri, 28 octombrie 2011, 20:44)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      Statul este de vina, dar pentru ca oamenii aia nu si-au gasit de lucru aici pe un salariu suficient cat sa isi intretina familia! Ce spui tu ca vina ar fi ca nu a luat copiii este o tampenie.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 1:46)

      delia [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      1.Mi-e greu sa cred ca statul roman chiar luandu-i in custodie pe acesti copii s-ar ocupa cum trebuie de ei...nu stiu daca ai vazut cum arata o casa de copii in Romania.
      2.Cunoscand diversi emigranti am inceput sa am dubii ca parintii astia pleaca "din disperare" ,poate disperarea ca vecinul are laptop si eu nu..chiar mama zice..copilul voia un calculator si s-a dus in Italia sa i-l ia.Voia calculatorr?Asta e, nu avem bani nu luam,cand o sa avem o sa luam...Sau cumva e mai important orgoliul parintelui decat grija pe care ar trebui sa i-o ofere copilului ?Oare nu ar trebui sa-i arate ca nu doar bunurile materiale conteaza si ca nu trebuie neaparat sa avem un calculator doar pt ca asa are vecinul ?
      3.Reportajul mi se pare un pic nerealist pt ca acel copil ramane pana la urma cu un parinte sau alte rude,nu e chiar singur..nu zic ca ar fi o situatie usara sau placuta dar oare cand parintii divorteaza nu e la fel?De ce ii condamnam numai pe cei care emigreaza?
      Si as mai avea o intrebare:au demonstrat ei legatura dintre sinucidere si lipsa unui parinte..poate sunt alte cauze cum spunea si mama unui copil,acesta se comporta ca un om mare la varsta lui ceea ce cred ca arata deja o deviatie de comportament..
  • -2 (4 voturi)    
    Mda... (Vineri, 28 octombrie 2011, 17:07)

    costel [anonim]

    Stiu cand eram eu mic si ai mei mai faceau bisnita la sarbi si trebuia sa stau cu idioata de mamaiemea. Ajungeam inclusiv sa refuz sa mananc de dorul alor mei. Nu vroiam decat sa ma duc acasa. Si nu era vorba decat de o saptamana , maxim doua. Pai pentru copii care nu isi vad parintii cu lunile e si mai crunt si e de asteptat sa reactioneze asa. As pune la zid mizeria din clasa politica, scoala, biserica si mai toate institutiile care ar trebui sa ia masuri in cazurile astea. Dar binentele ca pe toti ii doare fix in cot, li se rupe.
  • +2 (8 voturi)    
    asta (Vineri, 28 octombrie 2011, 17:25)

    miki [anonim]

    Rasa umana a depasit de mult stadiul de nesimtire totala. Pana si animalele isi cresc puii alaturi. Pe cand omul, ce face, ii abandoneaza ca pe un r-ahat in ploaie.
    E incredibil unde a ajuns rasa umana. Cu toata inteligenta si descoperirile, nu suntem in stare sa ne crestem copiii, facem rate la banci pe 50 de ani ca sa avem un acoperis deasupra, unde s-a mai pomenit asa ceva in natura la alte animale?
    O casa si un copil este esenta si n-ar trebui sa ne coste mare branza, si cand colo cu toate descoperirile noastre stiintifice ne dau clasa pana si cainii pe strada.
  • -4 (6 voturi)    
    toti trebuie sa invatam din asta! (Vineri, 28 octombrie 2011, 17:29)

    eu [anonim]

    "Unde a fost biserica si sprijinul duhovnicesc de care face atata caz?" eu cred ca a fost acolo unde trebuia...Mi se pare un "hodoronc tronc" ca in poveste... Lovim in biserica si sprijin duhovnicesc fara sens... Copilul avea nevoie de sprijin duhovnicesc - dar cine sa-l duca daca mama era in Italia???!!! cu siguranta ca si mama avea...dar??? Cu siguranta si statul este de vina ptr debandada din tara asta, dar anumite raspunderi sunt numai ale noastre...ca persoane.
  • +7 (7 voturi)    
    mda.. (Vineri, 28 octombrie 2011, 18:04)

    kiki [anonim]

    Iar politicienii nostri continua sa fie preocupati de angajarea romanilor in strainatate... in loc sa fie preocupati de angajarea lor in tara devreme ce Romania nu produce mai nimic., iar romanii ar trebui sa lucreze in tara la ei..
  • +8 (8 voturi)    
    Cata rautate (Vineri, 28 octombrie 2011, 19:10)

    Ioana [anonim]

    Am citit si am plans.

    Apoi m-am revoltat citind comentariile de mai sus. Voi, cei care aruncati cu piatra, chiar ati citit articolul?

    Este vorba despre parinti bine intentionati, plecati de nevoie in strainanate, si nici macar amandoi odata, lasand in urma copii care par a se purta normal, care uneori chiar au acceptat ideea ca parintele sa plece departe, care nu dau semne de depresie, tin totul in ei, si deodata se sinucid!

    Copiii nu sunt lasati singuri, ci in grija bunicilor, sau chiar a tatalui, se comporta aparent normal, sunt bine ingrijiti. Aici e tragedia, ca nimic din comportamentul copiilor n-a lasat sa se intrevada ce era in sufletul lor, pana cand a fost prea tarziu.

    Nu reiese nicaieri ca parintii si-au abandonat copiii fara nici o remuscare, ca nu le-a pasat de ei, ca n-ar fi venit imediat inapoi daca ar fi stiut prin ce trece copilul lor! Or fi si astfel de cazuri, dar nu despre asta era vorba in acest documentar!

    Aruncati cu vorbe nechibzuite care ranesc si mai mult oameni ce au trecut deja prin incercari atat de mari! Ce-ar fi sa ganditi putin inainte sa scrieti?
  • -1 (3 voturi)    
    wtf (Vineri, 28 octombrie 2011, 20:51)

    Adrian [anonim]

    nu vad logica unei astfel de decizii. de ce sinuciderea ar rezolva intr-un fel sau altul dorul fata de parinti?

    sinucidea nu rezolva problema dorului fata de parinti, ci "simplifica" o ecuatie complicata, o situatie dificila.

    de ce un copil ar dori sa simplifice situatia parintilor? de ce un copil ar ajunge sa creada ca el este problema / solutia pentru situatia parintilor?

    As fi curios ce concluzii ar trage o echipa de persoane calificate in domeniu pentru ca probabil problema este "mediul social" din punctul meu de vedere.
  • 0 (2 voturi)    
    DA EXACT (Vineri, 28 octombrie 2011, 21:23)

    paolalaan [utilizator]

    Va dati seama cate cazuri de acest gen sunt in tara?mii ,si cu ce ii ajuta scoala?cu nimic , nici macar psihologi in scoala nu s decat ici colo cate unu .ASA ,LASATI-I SA SE SINUCIDA BRAVOOO
    • -1 (1 vot)    
      glumesti (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 1:41)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui paolalaan

      daca copii nu pot sa vorbeasca cu parintii ,cu psihologii nostri nici atat .Parintii trebuie sa faca eforturi daca se poate sa vorbesca zilnic cu copii,PT CA ATUNCI COPII NU AU TIMP SA SE SIMTA ABANDONATI.Cei care nu sunt implicati in aceste lucruri nu pot sa intelega nici cat sufera parintii ca sunt plecati de langa copii lor..cateodata sunt zile cand nu poti sa te concentrezi la ce ai de munca te gandesti numai si numai la ei. Daca tu ca persoana adulta ai astel de manifestari pt ei e mai accentuat acest sentiment!
      • +1 (1 vot)    
        psihologul (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 7:01)

        paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui carmen

        e o persoana specializata stiintific care POATE SA-I AJUTE!STIE CE ARE DE FACUT !II INCURAJEAZA SI II DETERMINA SA LUPTE SI SA ACCEPTE SI SITUATII MAI DIFICILE !nu-i lasa sa cada prada vanzatorilor de vise ii constientizeaza , AJUTA FOARTE MULT !dar noi inca nu intelegem acest lucru !
  • +1 (3 voturi)    
    vot (Vineri, 28 octombrie 2011, 21:56)

    Dies-irae [utilizator]

    Nu ar fi mai bine sa nu mai votam tot felul de gunoaie doar pentru ca "sunt raul cel mai mic"?
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 0:12)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Dies-irae

      problema ca cei care ar fi in stare sa faca ceva sunt cam ingroziti de mocirla aia care se cheama politica romaneasca.
      In rarele cazuri cand reusesc sa acceada in parlament sunt rapid trasi pe dreapta sau devin independenti si astfel isi pierd orice putere.
    • +2 (2 voturi)    
      .. (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 1:45)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui Dies-irae

      Gunoaie sunt peste tot,cu diferenta ca in Romania au ajuns sa se mandreasca cu aceste apelative si cu diferenta ca in alte state se mai aplica si legea in procent mai mare ca la noi
  • +1 (1 vot)    
    Multumiti statului roman! (Vineri, 28 octombrie 2011, 22:01)

    lucky luck [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=FB02SQ6u6Pg
  • +3 (3 voturi)    
    ARE PERFECTA DREPTATE (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 7:16)

    paolalaan [utilizator]

    Psihologul in scoala e ABSOLUT NERCESAR !NU STIU DE CE NU SE INTELEGE O DATA ACEST LUCRU!sunt atatia copii cu probleme ,atatia copii deprimati fie din cauza notelor ,fie din cauza intolerantei parintilor sau a profesorilor ,chiar a colegilor , fara sa mai vorbim de suferinta psihica efectiva generata de plecarea parintilor la munca!TREBUIE SA-I AJUTAM CU UN PERSONAL SPECIALIZAT CARE SA EXISTE IN SCOLI SI CARE SA MONITORIZEZE ASEMENEA SITUATII!Asa am evita ,pe cat posibil sinuciderile , drogurile etnobotanicele deraierile de comportament ,abandonul scolar teribilismul varstei etc .Toate trebuie analizate minutios de un psiholog care stie ce are de facut pentru a diminua macar aceste fenomene periculoase .TREBUIE CA MECT SA SE TREZEASCA O DATA SI SA IMPUNA EXISTENTA MACAR A UNUI PSIHOLOG IN FIECARE SCOALA!MACAR ATAT!
    • 0 (0 voturi)    
      un psiholog la 500 de elevi (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 11:46)

      mda [anonim] i-a raspuns lui paolalaan

      un profesor la 30 de elevi cu probleme de comportament si atentie...
      un diriginte fara ora de dirigentie...

      asa nu va merge nimic niciodata.
  • -1 (3 voturi)    
    ionut carpatorea-documentarul home alone (Duminică, 12 februarie 2012, 8:09)

    nelu [anonim]

    d-le ionut la ce-tia folosit difuzarea acestui documentar in italia?ai facut imaginea romaniei mai frumoasa? s-au ti-ai dat seama ca pe spatele acestor oropsitzi de soarta se pot face bani frumosi? esti un mare patriot.........ai fi instare sa-ti vinzi parintii..sa nu spun altfel ptr. bani. sa-ti fie rusine.