VIDEO Traian Basescu: Pensiile militare recalculate raman valabile. Democratie inseamna sa iei o masura in avantajul majoritatii. Guvernul va emite o noua Hotarare de recalculare a pensiilor

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 23 ianuarie 2011, 13:39 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a declarat, duminica seara, ca decizia ICCJ privind recalcularea pensiilor militare trebuie respectata, deci acest proces, care s-a facut in baza HG 735, se supenda:"Guvernul va emite o noua Hotarare de aplicare a Legii 119, care sa tina cont de elementele invalidate de instantele judecatoresti. Va trebui creat un alt mecanism de strangere a datelor necesare recalcularii pensiilor".

Alta masura stabilita, dupa o intalnire la Cotroceni, e aceea ca pensiile recalculate pe legea 119 si comunicate pensionarilor militari prin decizii raman valabile, si cele care au crescut, si cele care au scazut:"29.181 de pensii recalculate au intrat in plata si se vor plati, 20.740 de cadre militare au crestere, 8. 425 au scadere. Asta este situatia in momentul de fata. 16 sunt militarii carora li se pastreaza pensiile", a subliniat seful statului.



Seful statului a discutat, duminica, aproape trei ore, la Palatul Cotroceni, cu premierul Emil Boc, si cu ministrii Finantelor, Gheorghe Ialomitianu, Internelor, Traian Igas, cu cel al Apararii, Gabriel Oprea, precum si cu sefii SIE si SRI pe tema pensiilor militarilor.

Declaratii Traian Basescu:
  • prima concluzie este ca decizia ICCJ trebuie respectata, deci se suspenda procesul de recalculare a pensiilor.
  • As vrea sa intelegeti toti si sa iesiti, pe cat posibil, din manipulare: Hotararea suspendata de Instanta Suprema nu se refera la recalcularea pensiilor militare, la acest lucru se refera Legea 119/2010. Si Legea 119/2010 este in plina aplicare si forta, legea prin care se recalculeaza pensiile speciale, inclusiv cele ale militarilor.

    Ceea ce a suspendat ICCJ, Hotararea 735 din iulie 2010, stabilea metodologia, adica: pensionarul trebuie sa mearga sa-si aduca adeverintele, pensionarul nu stiu ce trebuie sa mai faca. Aceasta Hotarare este suspendata in momentul de fata. Ca atare, ea nu mai poate fi baza operativa pentru punerea in aplicare a Legii 119.
  • Guvernul va emite o OUG de prelungire a termenului de recalculare a pensiilor militare pana la sfarsitul acestui an;
  • pensiile recalculate pe Legea 119 si comunicate prin decizii raman valabile, atat cele care au crescut cat si cele care au scazut
  • pensionarii militari carora nu li s-au recalculat pensia vor primi pensia aferenta lunii decembrie si diferenta corespunzatoare lunii ianuarie;
  • Guvernul va emite in cel mai scurt timp o noua HG de punere in aplicare a Legii 119; nu stiu cum va va arata noua HG
  • este vorba de militari care nu au stagiul complet in armata, s-au pensionat voluntar, in ideea de a primi cele 12, 24 sau 36 de solde; militarii cu cariera intreaga castiga, potrivit noii legi; 
  • nu pot sa nu fac cateva observatii legate de campania care s-a desfasurat in aceasta perioada legat de recalculare. Pentru mine e evident ca, dupa ce cele doua trusturi ale lui SOV si Voiculescu au avut o contributie la a tine natiunea dezbinata, au incercat aceeasi performanta si cu corpul militar. Lor li s-au alaturat militari care nu au stagiul complet in Armata;
  • au renuntat la cariera, dar au stiut sa intinda mana la banii statului la trecerea in rezerva;
  • aceasta lege se refera la viitorul armatei, care creeaza posibilitatea ca ofiterii tineri sa intre in sistemul de pensii privat, nu numai de sistemul de stat, asa cum beneficiaza toti salariatii civili
  • batalia acelui sindicat sau organizatie a rezervistilor pensionati timpuriu cu un miliard de lei a intoxicat toti pensionarii militari;
  • cei care au plecat mai devreme au avut si multe alte posibilitati in viata, inclusiv sa mearga la televizor, si, daca vor avea cate o usoara scadere de pensie, asta-i viata; in democratie cel mai important este sa iei o decizie in avantajul majoritatii;
  • 29.181 de pensii recalculate au intrat in plata si se vor plati, 20.740 de cadre militare au crestere, 8. 425 au scadere. Asta este situatia in momentul de fata. 16 sunt militarii carora li se pastreaza pensiile.
  • din randul coloneilor, 2563 au crestere, 2820 de colonei au scadere de pensie. Lt-col. 2980 au crestere de pensie, 2377 scadere. Maiori.2592 crestere, 2217 scadere de pensie, in functie de vechime. Subofiteri. Din cei 3950 de maistri-militari pentru care s-3859 au crestere, 89 au scadere. Din cei 7805 subofiteri, 7586 au crestere de pensie, iar 216 au scadere;
  • este evident ca noua lege pe de o parte pune in valoare generalii si ofiterii superiori cu cariera completa in Armata, si ii aduce acolo unde le e locul pe cei care au plecat inainte de termen. Sigur, Armata oricum s-ar fi restructurat. Multi au preferat sa ia banii fara sa le spuna nimeni sa plece. In zona subofiterilor se produce cresterea de pensii cea mai spectaculoasa si eu cred ca e corect.
  • N-am vazut niciun colonel plecat din Armata cu prima de 30 de salarii in vreun TAB cu bomba sub el. Baza Armatei Romane sunt subofiterii.

Traian Basescu a declarat sambata ca "Nu exista decat o solutie: trebuie respectata hotararea Inaltei Curti de Casatie si Justitie" legata de oprirea recalcularii pensiilor militare, a declarat sambata presedintele Traian Basescu, citat de Realitatea TV. "Nimic in afara hotararii Inaltei Curti nu poate functiona", a adaugat presedintele.

ICCJ a publicat vineri motivarea deciziei din 7 ianuarie prin care a respins recursul Guvernului la o decizie a Curtii de Apel Cluj prin care s-a dispus suspendarea executarii H.G. nr. 735 din 21 iulie 2010 pentru recalcularea pensiilor militare de stat, a pensiilor de stat ale politistilor si ale functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor.

Ulterior, Executivul a anuntat ca va continua recalcularea pensiilor militare.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratia sefului statului


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12279 vizualizari

  • -34 (62 voturi)    
    solutie simpla (Duminică, 23 ianuarie 2011, 14:07)

    Mazeta [utilizator]

    din moment ce basescu nu vrea sau nu poate scadea veniturile nesimtite, evaziunea fiscala, coruptia etc., eu propun sa fie diminuate inca o data salariile si pensiile oamenilor simpli.
    • +28 (42 voturi)    
      definitie (Duminică, 23 ianuarie 2011, 14:27)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      De ce manipulati populatia? Ati putea definii veniturile "nesimtite" de la ce suma in sus pleaca acestea?
      Vad ca sunteti omniprezent pe toate forumurile ceea ce dovedeste ca sunteti un manipulator platit. Oare de cine? In nici un caz de cineva interesat in stabilitatea si coeziunea acestei natiuni. Cum puteti face o profesie atat de imorala?
      • -32 (44 voturi)    
        sigur ca da (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:16)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ioan

        iudeo-masoneria roz-portocalie de rit scotian, antic si neacceptat, loja rahova-ferentari, m-a platit si m-a autorizat sa iti dau urmatorul raspuns: veniturile noastre sunt normale, ale voastre sunt nesimtite, ce nu e clar?
        • -8 (12 voturi)    
          eram sigur ca de la ritul scotian ,antic si etc (Duminică, 23 ianuarie 2011, 18:06)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          ti se trage! vezi daca stai in curent?vezi daca nu te imbraci gros,nu te vaccinezi impotriva grupei porcine si nu iti iei cauciucuri de iarna ?da masoneria peste tine si te faci cu un concediu medical!
          realitatea este ca pentru 30-40 de mii de puslamale ,care au ales armata ca nu aveau chef de munca de tineri ,se face atata tevatura incat si Voievodul in intelepciunea sa ,reflectand la supermarket,incongiurat de cativa ziaristi intelepti si impotenti, a decis ca trebuie ca magistratura si ofiterimea sa se constituie ca o casta deasupra celorlalti truditori, ca asa e si in India de cateva mii de ani ,si e stabilitate la greu, taica !abia acum vom pricepe la ce sunt bune revolutiile ,precum si situatia din Tunisia! am zis!
          • +1 (1 vot)    
            nedreptate (Luni, 24 ianuarie 2011, 10:19)

            ccc [anonim] i-a raspuns lui Eneas

            Salariile in armata si MAI erau in medie cam de 1.5 ori cat salariul mediu. Daca ar fi sa fie corect, pensia medie ar trebui sa pastreze proportia deci sa fie in jur de 1200 de lei (800 X 1.5) si asta pentru cei care au avut stagiul complet. Probabil ca majoritatea pensionarilor din armata si MAI ar trebui sa aiba pensia asta. La ofiteri(in general au iesit la pensie cel mult colonei) maxim 1500 lei si la cine a fost general(nu dupa pensionare) maxim 2000 de lei. Recalcularea curenta a crescut si mai mult pensiile militare si a adancit nedreptatea. Cu restul ce facem ? cu medicii, profesorii...lor cat sa le dam ? mai putin decat unui plutonier-major pensionat ? De unde au iesit pensiile peste 3000 de lei ?
            • 0 (0 voturi)    
              io propun (Luni, 24 ianuarie 2011, 12:26)

              mos teaca [anonim] i-a raspuns lui ccc

              ca pensiile coloneilor si ghinararilor sa se dea dupa marimea burtii. sa le-ajunga.
              si-apoi sa le stea in gat. :-)
        • +13 (19 voturi)    
          Urmaresc cu atentie. (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:27)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          Cine sunt cei care sustinhotia si nemernicia.La tv e clar.Realitatea si antene nu se dezic.Sustin si mint cu nerusinare cu toate ca salariatii de acolo sunt civili si nici nu viseaza la asemenea pensii,dar plang de mila celor bogati,Voi,cei de pa net,nu va ganditi ca toata propaganda asta idioata in favoarea unora cu pensii nejustificat de mari,se poate intoarce impotriva voastra,a fratilor,surorilor si copiilor vostri,pentru-ca banii dati nejustificat la unii,inseamna bani mai putini in alte sectoare importante-sanatate,invatamant,asistenta sociala.Comportamentul unor militari de acum,face sa intelegi de ce in dec.1989 au murit atatia oameni.Cata rautate si ura au acesti fosti militari impotriva poporului roman.Nu toti.Numai acei militari care improasca cu noroi zi de zi ,institutia careia i-au slujit.
          • -11 (15 voturi)    
            Raspuns la "Urmaresc cu atentie" (Duminică, 23 ianuarie 2011, 23:52)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui mircea

            Tatal meu este pensionat colonel cu vechime de CARIERA COMPLETA si de la 2600 net a primit pensie recalculata de 1700 net.

            La comentariul tau nu pot decit sa il citez pe Caragiale: Amice, esti idiot !

            Dan
            • +6 (10 voturi)    
              Intrebare: Nu cumva...?! (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:55)

              Mara [anonim] i-a raspuns lui Dan

              Da, nu cumva, citatul lui Caragiale i se poate aplica si fiului tatalui tau?!
              Si asta, pentru ca... acest fiu scrie aici comentarii in care chiar ii jigneste pe altii, desi ar fi trebuit, poate, sa-si ajute tatal in a-si completa dosarul care sa dovedeasca vechimea de cariera completa (astfel ca diminuarea pensiei sa nu aiba loc).
              • +7 (9 voturi)    
                De ce ii vorbesti civilizat?! (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:17)

                , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mara

                Astia nu stiu decat de bata!
                Ori daca a fost militar... de ghioaga!
                Iti spun ca marea majoritate a lor, a ofiterilor, au fost si sunt niste nesimtiti care mancau din valiza soldatului, care veneau beti si ne tranteau cu burta de pamant, pentru ca asa voia el...
                La revolutie au tras in oameni!
                Niste nesimtiti nu puteau da nastere decat la specimene ca... cel de mai sus!
              • +3 (3 voturi)    
                poate ca fiul munceste (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:49)

                marius [anonim] i-a raspuns lui Mara

                ca sa asigure pensia tatalui sau si lu' tac'tu.
                din punctul meu de vedere Statul este acelasi ca acum 10 ani, ca acum 20 de ani, ca acum 50 de ani. Reprezentantii autoritatii de astazi trebuie sa isi asume greselile reprezentantilor autoritatii de acum 50 de ani. Asa este peste tot, asa trebuie sa fie si la noi.
                In momentul in care statul are in administrare toate documentele oficiale inregistrate in ceva ce se cheama Arhivele Nationale, de ce trebuie ca eu sa fac treaba lui?? De ce trebuie ca eu sa alerg in locul lui?
                ICCJ a procedat corect si a dat sentinta justa. Basescu a procedat corect desi vorbea in calitate de persoana particulara.
                Acum sa il vad pe Boc cum se achita de sarcina.
          • 0 (0 voturi)    
            -drept pensie ! - cuantum? (Duminică, 6 februarie 2011, 13:07)

            ostas [anonim] i-a raspuns lui mircea

            3.Pensia = proprietate (textul din Constitutie este mai”stufos”). Adica: -daca cumperi o casa, sa spunem, devi proprietarul acestui bun. Nimeni nu are dreptul sa-ti ia acest bun fara consimtamantul tau (ortez exprimarea pt a intelege.
            Dl Boc greseste cand spune ca suntem proprietai numai pe dreptul la pensie si nu pe cuantumul(valoarea)pensiei(poate asta vrei sa spui). Ma intorc la casa: dupa cum spune Dl Boc rezulta ca tu esti proprietar numai pe actul prin care ai cumparat casa nu si pe tota suprafata ei(adica daca cineva “X” vrea, poate sa-ti ea o camera sau bucataria).
      • +30 (42 voturi)    
        venituri nesimtite (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:48)

        dan [anonim] i-a raspuns lui ioan

        Cand majoritatea romanilor se chinuie cu venituri de 1000-1500 de lei pe luna, sa dai niste pensii mari unor fosti militari si securisti mi se pare un venit nesimtit.
        Ce tupeu au sa ceara pensii de 30 de milioane!
        Nu le-ar ajunge 15 milioane pe luna? Lacomia e prea mare.
        • -8 (14 voturi)    
          TUPEU? (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:39)

          STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui dan

          Spune-i asta si lui Basescu care ne-a anuntat in seara asta ca in general pensiile cresc ! Si atunci?
          • -11 (13 voturi)    
            Base v-a tras teapa ;-) (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:38)

            carmela [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

            Nu v-ati obisnuit inca?
        • -7 (15 voturi)    
          nesimtiti sunt cei care se pricep la toate (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:28)

          novarom [utilizator] i-a raspuns lui dan

          in momentul in care ai sa vezi militari intr-un juriu la concursuri de moda sau la festivaluri de film atunci sa se bage intreaga natiune la discutii privind veniturile militarilor. Mai lipseste Bianca lu' Bote sau Simona Sensual sa vina si sa spuna cum sta treaba cu pensiile din sistemul de aparare. Nu inteleg ce e asa greu de priceput pt toti idiotii!? Sunt cateva lucruri clare si vorbesc in nume personal, am iesit la pensie pt ca nu vroiam sa mai schimb un oras la varsta asta. Unitatea se desfiinta si trebuia sa plec cu tot cu familie. Pe vremea lu Ceasca iti dadea casa sau serviciu la sotie....acu?! De naveta m-am saturat de facut. Credeti ca la multi le convine sa stea acasa si sa ia bani mai putini? De ce nu zice Basescu ca la cine nu-i convine sa vina inapoi in armata? Tot va dati interesanti dar toti stiti armata numai din glumele lui Calinescu. S-au dus vremurile alea.....Si mai sunt destule de spus dar dupa cum vedeti militarii sunt baieti simtiti si-si vad de treaba lor, nu se apuca de barfit pe forumuri. Cred ca numai in Ro avem o armata batjocorita in halul asta de propriul popor. Am mai fost in Canada si Italia si n-am auzit asa discutii, din contra.....
          • -1 (7 voturi)    
            Insuficient (Duminică, 23 ianuarie 2011, 23:15)

            John [anonim] i-a raspuns lui novarom

            Spun insuficient deoarece se pot mentiona mai multe si anume faptul ca in anii lucrati ca militar nimeni nu s-a plins cind familiile petreceau majoritatea sfirsitelor de saptamina si multe sarbatori singure,cind majoritatea faceau fel de fel de asa zise afaceri sau trafic(benzina,tigari,etc)militarii isi vedeau de treaba lor.Cind altii puteau fi angajati in mai multe locuri, aceeasi militari si aici ma refer la toti din sistemul de aparare si ordine, erau nevoiti sa se rezume la solda.Citi din cei care acum isi dau cu parerea stiu ce inseamna misiuni pe santiere, mine, agricultura,misiuni referitoare la ordine si siguranta?Majoritatea isi exprima pareri dar habar nu au.Nu ne plingem ci ne aparam niste drepturi si ne pare rau ca ne ponegriti cu toate ca suntem cei care daca este nevoie nu precupetim sa ne dam viata pt voi.Unde vor fi intr-un astfel de moment cei din politic,presa
            • +5 (7 voturi)    
              Clar: "nici o padure fara uscaturi!" (Luni, 24 ianuarie 2011, 2:00)

              Mara [anonim] i-a raspuns lui John

              Desigur, toti stim ca "nu-i padure fara uscaturi!", doar ca nu unii nu vor sa si recunoasca asta cind vorbesc despre "padurea" lor. Nu-i cinstit!
          • 0 (2 voturi)    
            hai tu!!! auzi la tine armata - baieti seriosi (Luni, 24 ianuarie 2011, 2:24)

            Nicu [anonim] i-a raspuns lui novarom

            sunt in armata si aici am gasit o gramada de hoti, trantori, betivi si imi pare rau ca am intrat in sistemul asta bolsevic, app de ce mai avem nevoie de armata... si tu prietene de ce nu ai ramas in canada italia sau etc unde ai fost, ahh scuze ai fost schimb de experienta ca sa cresti in grade - de alcool - si te-au mirosit aia de ti-au dat cu mars
            • +1 (1 vot)    
              altu pe langa (Luni, 24 ianuarie 2011, 7:46)

              novarom [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

              nu stiu despre ce vorbesti si nici nu-mi pasa pt ca am impresia ca minti. Dar daca tot te-ai bagat in vorba, sa stie toata lumea ca e mai usor sa pleci dacat sa intri in armata, daca nu-ti convine.Nu-ti pot spune cine sunt din diferite motive. Pot doar atat: da o cautare cu numele Catalin Bahneanu si vei vedea de ce unii ajung in Canada sau Italia, nu la baut cum crezi matale, iar ce facut omul asta pt Romania nu ai sa faci tu si toti forumistii lu peste in viata vietilor voastre. Am fost coleg cu acesta insa el a ales sa ramana......crezi ca face obiectul betivilor de care spui? Mars tu si marea majoritate a celor care nu inteleg ca militarii se supun altor legi, inclusiv financiare, insa bataie de joc ca in tara asta mai rar. Multi merg dupa principiul": adica de ce au astia pensie mai mare, ce au facut ei? Sau altfel spus: ar trebui ca un sudor sau un neurochirurg sa castige la fel! Ce! Nu tot doua maini are! Nu arata la fel ca noi! Sunteti penibili.........Nici cei din vremea lui Cuza nu erau asa inapoiati in gandire, ca doar ei au creat primele legi organice privind armata si retribuirea ei......
        • -3 (7 voturi)    
          au luat bani si de la vaduve (Duminică, 23 ianuarie 2011, 23:32)

          Radu [anonim] i-a raspuns lui dan

          Maica-mea, care a optat cu cinci ani in urma pentru pensia de urmas (militara) in locul celei civile - care la acel moment era ceva mai mica, iar intre timp a devenit ceva mai mare decat pensia militara -, a pierdut in urma "recalcularii" o cincime, de la 1040 la 820 lei. Pensia "nesimtita" provine de la sotul ei, care n-a apucat-o, pentru ca a murit in timpul serviciului infernal de 15 ore pe zi de luni pana sambata si "doar" 7 ore in fiecare duminica. Pacat ca pentru presedinte asta nu inseamna nimic.
        • 0 (4 voturi)    
          :) (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:11)

          vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui dan

          Cand o sa pui mana si o sa muncesti cu adevarat, o sa ai mai mult de 1000-1500 de lei pe luna. In loc sa stai sa te plangi pe forumuri, mai bine te-ai intreba de ce castigi atat de putin.
          Poate pentru ca atat valorezi.
        • +1 (1 vot)    
          in zona ruruala, (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:54)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui dan

          unde traieste majoritatea populatiei, un venit de 1000-1500 de lei este mare.
          acolo, 500-700 este media.
          pensia unui ghinarar d'asta fost bese'n cizme, ar hrani o familie de batrani, fosti colectivisti, adica robi pa propriul pamant, timp de un an.
          si mai au si tupeul sa iasa cu gura mare. e lumea proasta in ro. ar trebui batuti cu oua clocite si pietre de restul populatiei. in vazul camerelor dela latrinele de serviciu.
        • -2 (4 voturi)    
          amice... (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:18)

          camelia [anonim] i-a raspuns lui dan

          Inainte sa va hazardati in discutii inutile, ar fi bine sa va documentati si sa cititi legile sttatului...
          1. Militarii, la fel ca si judecatorii, nu au voie sa desfasoare alte activitati pe perioada cat sunt in armata, in timp ce un civil da... Pensiile judecatorilor nu au scazut, din motivul mentionat mai sus, ale militarilor da. De ce?
          2. Pensia este un drept constitutional, asupra caruia nu se poate reveni. De ce se revine? Pentru ca suntem o tara de mascarici si marionete care pot fi manuite dupa bunul plac...
          3. Exista romani care traiesc cu 1000-1500 de lei, dar si parlamentari care traiesc cu 10.000 - 15.000 de lei lunar. De ce nu comentati si asupra lor?
          Nu sunt militar, n-am rude care sa fi avut tangenta cu armata, insa este o bataie de joc generala asupra poporului, pe care cu totii o suportam si nu facem nimic. Spunem doar: sa moara si capra vecinului!
        • +2 (2 voturi)    
          informatie Hot News (Luni, 24 ianuarie 2011, 10:00)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui dan

          De asta!!!! Este valabil pentru toti romanii care stau si se uita unul la altul si nu fac decat sa se comenteze intre ei!
          Ia si citeste ceva tot de pe Hot News:
          Fluxurile financiare ilicite din Romania catre alte tari (paradisuri fiscale, banci elvetiene samd ) plaseaza tara noastra pe locul 34 in lume, cu o medie anuala de 3,6 miliarde de dolari “scapati” in afara tarii, arata un raport anual pe aceasta tema publicat de think thankul american Global Financial Integrity
        • +3 (3 voturi)    
          Lege unica a pensiilor !!!! (Luni, 24 ianuarie 2011, 10:44)

          Ladys [utilizator] i-a raspuns lui dan

          asta ar trebui sa existe si sa se aplice!!!!

          nu 7000 de legi speciale si alte balarii.

          am vazut ieri o analiza publicata de Guvern din care reiese ca doar 3% din pensionari sunt cadre militare, dar 10% din fondul de pensii se duce catre ei !!!!

          fac gura cei care aveau pensii de 8-9000 ron ca le-au taiat la 4-5000?? dar ce, ce 50 milioane pe luna nu traiesti decent? eu zic ca traiesti mai mult decat decent.
      • +27 (35 voturi)    
        Definitia e simpla (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:56)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ioan

        Dar nu o sa-ti convina tatae.

        Pentru toti borfasii care au facut posibil in tineretea lor ca in romania peste 2.000.000 oameni sa fie impuscati, desproprietariti, batuti si batjocoriti, in puscariile comuniste orice pensie este prea mare!

        100.000 de ofiteri si soldati romani au fost impuscati pe 23 august 44 ca sa defileze rusii in liniste peste linia Prutului. Da, pentru acei soldati, pentru acea armata romana, o pensie decenta lor si urmasilor lor.

        Pentru voi... cereti-va iertare si poate noi astialalti o sa fim de acord ca meritati o pensie minima, de subzistenta
        • +10 (14 voturi)    
          in principiu (Duminică, 23 ianuarie 2011, 19:08)

          KK MK [anonim] i-a raspuns lui anonim

          doar in principiu aveti dreptate...
          se pare ca suntem un popor de oportunisti si pupincuristi... demnitate au avut doar Antonescu si Regele in istoria noastra recenta, si ei sunt discreditati ? de ce ? pentru ca au vrut o tara curata si cinstita.
          Nu este corect ca un colonel la pensie sa primeasca 5 000 ron si un muncitor 2 000 (asta in varianta buna) pentru ca stimate domn pe front nu au luptat colonei si generali..au luptat acei amarati la care le spunetin ca merita o pesnie si salariu mizer..uitati din pacate acest aspect.

          Pe de alta parte, cum stiu ca istoria noastr a fost falsificata, ma astept peste 40 ani sa se spuna ce eroi am avut noi in politie, procuratura, parlament in zilele noastre si ca ei merita pesni mari ca si.au rupt coatele sa ne fie noua bine.
          Aveti cumva cea mai mica senzatie ca traiti intr-o tara sigura si civilizata ???
          • +11 (11 voturi)    
            Asta am si spus (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:01)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui KK MK

            Nu am facut referire directa la Antonescu, cu toate ca este singurul Maresal din istoria Romaniei ci la cei care au fost executati pe linia de aparare a Prutului, facuta sa reziste armateri rosii si sa o oblige la ocolirea hotarelor Romaniei.
            Cei care au scapat, au fost dusi ci "blandete" in Siberia.

            La soldatul simplu care si-a dat viatza pentru tara faceam referire.
            Strabunicul, apoi bunicul au primit fiecare cate o medalie si cate 10 h de pamant, asa cum era obiceiul (medalia de pe front nu era o simpla tinichea).

            Si ? Au venit comunistii si ne-au vandut tara cu totul "en-gros".

            Acasa au venit apoi "militienii", si mi i-au batut "en-detail" si in particular de le-a sunat apa in cap.
            Le-au luat pamantul ca de la 3 ha in sus erau "chiaburi" si le-au dat drumul dupa cativa ani.

            Sa-i plang acum pe "eroii" de azi ca n-au pensii ?!? Vi se pare ca ma visez intr-o tara civilizata ?!?

            Nu este o greseala, zeci de ani, armata, militia, securitatea si partidul au fost de aceeasi muma, toti militarizati!
            • +4 (4 voturi)    
              3 maresali (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:12)

              jabelino [anonim] i-a raspuns lui anonim

              Am avut trei maresali in istorie: Antonescu, Averescu si Prezan
              • +5 (5 voturi)    
                Scuze (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:24)

                anonim [anonim] i-a raspuns lui jabelino

                Asa e, m-am lasat purtat de val :)
                Cinste lor!
            • +6 (6 voturi)    
              Ai dreptate (Duminică, 23 ianuarie 2011, 23:30)

              Gino [anonim] i-a raspuns lui anonim

              Si bunicul meu a fost pe front in primul razboi mondial si aprimit pamint 10 ha,
              si asa s-a intimplat la confiscat astia care iau pensii de peste 5000 ron/ luna....
              deci nenorociti de comunisti puteau sa
              faca clar diferenta cine erau chiaburi si cine a primit pamint ca a fost pe front...si puteau sa dea macar despagubiri in bani ca au furat o propietate agricola si au cistigat exploatind-o 50 ani pina au inapoiat-o...
              avem peste 350 de generali.....ce merite au
              oameni astia cu cine s-au luptat...ce dotare are armata nostra,ce pregatire...
              de ce nu au protestat niciodata pentru
              dotarea precara....Pina in 1989 absolut toti oameni din tara asta trebuiau sa
              aiba baza egala diferentierea se plece din 1990 in sus....pentru singurul motiv ca nu era nici un fond de pensii unde s-a contribuit cu bani ....era numai pe hirtie dar in relitate nici un ban...
      • +26 (32 voturi)    
        lasa-ne tataie cu povestile.... (Duminică, 23 ianuarie 2011, 16:35)

        lili [anonim] i-a raspuns lui ioan

        stii cat are pensia un medic sau un inginer cu facultate ca lumea nu plutonier analfabet de-al vostru?! Oameni destepti care au facut ceva pentru tara asta si cu diplome luate ca lumea nu seara si care acum au pensii de maxim1500 Roni(adica maxim 2 puncte la punctaj mediu anual, daca stiu ce inseamna desi nu prea cred !!) iar un simplu plutonier vezi in Tabele mai jos ajunge la 2400 Roni !!! Si habar n-are cat fac 2x2 !!! Asta e brambureala din Romania, asa a ajuns Romania, d-aia suntem unde suntem, d-aia valorile pleaca pe capete si ne conduc de 20 de ani nenorocitii astia care au adus Romania in dezastru national, ultima in Europa !!! Lasa-ne cu povestile tale, o brambureala de nedescris, nici un guvern nu va mai face ordine in dezordinea ce domneste in administratia publica din Romania, din toate punctele de vedere..... Vorba lui Neagu Djuvara , ieri spunea batranul ca ceva schimbari pana la 2070 nu sunt posibile si explica de ce. Dar nu ai sanse sa pricepi tu ceva, nici tu nici multi altii.....

        http://www.bloombiz.ro/cariere/vezi-tabelele-cu-pensiile-militare-recalculate_1486351/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=zilnic
        • -1 (1 vot)    
          plotonerul (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:06)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui lili

          ala face o meserie speciala, plina de riscuri. pensia aia este binemeritata, de majoritatea.
          un plutonier de pompieri, dela situatii de urgenta, din aramata, sau politie, nu prea au viata privata.
          sunt la ordin, nu la program.
          daca mergi intr'o aplicatie militara, sau la o tragere de noapte, ai sa intelegi. ei sunt cei care lucreaza direct, cu soldatul.
          cat despre 2x2, exagerezi. subofiterii au cel putin liceul si o scoala militara.

          si, apropo, moneda din romania se numeste leu, nu ron. ron este pe forex. :-)
          • +2 (2 voturi)    
            ce risc credeti ca exista la un medic??? (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:34)

            lili [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

            care face operatii si care a operat la viata lui fara sa aiba functii de conducere, cum e cazul profesorului Pesamosca de la Spitalul Grigore Alexandrescu?! Stiti ca are pensie de 1000 Roni dupa 50 de ani de cariera?! cititi pe net si apoi spuneti-mi daca mai aveti comentarii despre harababura din sistemul de pensii pentru ca asta e problema........
            • -1 (1 vot)    
              pensia doctorului este (Luni, 24 ianuarie 2011, 10:22)

              panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui lili

              mica, nu a subofiterilior, mare.
              acuma, ce sa mai zic. taman a iesit sotia din spital. unul mare din buc. o saptamana, 350 lei....in atentii. altfel, nimeni nu te baga in seama.
              cumnatul s'a operat de triplu baipas. suma nenegociabila, 5000 lei pentru echipa de chirurgi. echipa are cam doua operatii zilnnic.

              subofiterul de pompieri, din armata, nu primeste.
              poate unii, cinci lei dela un soldat pentru un bilet de voie. :-)

              mergi la orice spital, si'ai sa vezi numai masini noi si scumpe parcate. cred ca nu's ale ingrijitoarelor.
              nu'i plang pe doctori. dar cred ca merita mai mult.

              si inca ceva, legea asta nu este numai pentru cei care sunt in pensie. cum a zis si base, va reglementa si pensiile celor ce sunt activi acum.
              plutonierii vor trai numai din pensie.
              doctorii, daca's buni, vor avea niscai agoniseli. mai ales daca se privatizeaza. nu'i tine nimeni la stat.
      • +18 (20 voturi)    
        Ce pensii au "tovarasii"! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 18:53)

        sandu [anonim] i-a raspuns lui ioan

        Am citit si eu tabelele cu pensiile pe care le incaseaza cadrele militare si m-am crucit. Fata de civilii care au lucrat in industria "ceausista" sau in agricultura unde programul era la felsant de 3 pana la 10 ori mai mari. Si tot ei sant cei nemultumiti.
      • +3 (3 voturi)    
        OBSERV (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:16)

        pragmatic [anonim] i-a raspuns lui ioan

        A. comentarul mazetei e scris cu mult inaintea reuniunii de la Cotroceni B. din cifrele publicate,cu cat scade gradul scade procentajul pensiilor diminuate (la maiori mult mai mic decat la generali, iar la subofiteri-practic zero%). C. ca avem cam 6000 de colonei la pensie, adica cam cat tot NATO la un loc D. ca cei care urla pe sticla sunt de la colonel in sus plus o NEVASTA de general E. ca cei care au fost diminuati, asa raman (daca nu aduc datele lipsa sau date noi). F. ca 80% au pensiile marite si nu cred ca le-ar conveni o revenire la 31 dec. PS. In argoul fotbalistic mazeta inseamna jucator de doi bani, darcu ifose.
    • -23 (27 voturi)    
      gresesti! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 14:53)

      vercingetorix [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Toata admiratia pentru Base! Astazi isi anunta demisia si sfatuieste guvernul sa faca acelasi lucru. Felicitari!
      • +1 (1 vot)    
        hahaha ! (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:12)

        traian [anonim] i-a raspuns lui vercingetorix

        d'aia sunteti in opozitie, sunteti rupti de realitate, visatori.
        hahaha !
        i'am demonstrt'o lui geoana la dezbateri, in campanie.
        hahaha !
        perseverati, caci perseverare humanum este :-)
        hahahaha !
        de ce le este frica, nu scapa !
    • -18 (22 voturi)    
      o parere.. (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:00)

      mitza biciclista [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Cred ca actuala putere ar fi bine sa ramana cu banisorii pe care i-au strans si sa ne lase in pace!
    • +17 (21 voturi)    
      Daca (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:09)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Basescu ar putea,pre multi ar popii..
      Tinand cont ca sunt numai vreo 600.000 de parliti de patroni in tara asta,care,ei si numai ei fac banii,sa vedem de unde va alimenta guvernul asta sau altul,salarile si pensiile,fie ele nesimtite sau nu..
    • +18 (18 voturi)    
      IMPOZITAREA cu 80 % (Duminică, 23 ianuarie 2011, 17:51)

      xian [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la toate pensiile nesimtite din armata si justitie, peste un anumit plafon !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Moral, poate fi OK (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:09)

        bula [anonim] i-a raspuns lui xian

        dar daca dupa impozitare, dl.general ia in mana mai putindecat pensia redusa de azi, unde e cascavalu lpt. dl.general?
    • +16 (16 voturi)    
      caragiale (Duminică, 23 ianuarie 2011, 19:59)

      aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      stii ce ar fi putut sa-ti spuna Caragiale? "amice esti idiot" pai daca vrea recalcularea dai cu pietre, nu vrea recalcularea dai cu pietre. deacord cu caragiale...
    • -6 (6 voturi)    
      hahahahahahahahahah (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:53)

      tirtau [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      absolut corect rationamentul......la cat de prosti suntem o va face si pe asta............ma dar sa nu uitati.............ULTIMUL SA STINGA LUMINA.....VA ROG ,altfel astia ne vor urmarii prin toata EUROPA
    • +1 (3 voturi)    
      lol (Luni, 24 ianuarie 2011, 0:23)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Eu propun sa va diminueze dumneavoastra salariu si gata. :))
    • 0 (0 voturi)    
      eu stau si ma intreb... (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      d c acest guvern care acua nerespectarea legi, NU respecta legea ?!?!?!
      cum adica pensiile recalculate raman valabile?!?!?!?!
      asta inseamna ca aia care au avut bafta au ramas cu aceleasi pensii, si ceilalti nu?!?!?!
      ce e asta?!?!?!
      e mare NESIMTIRE SI TAMPENIE !!!
      inca odata baselu si pdl isi bat joc de toata lumea!!!
      tind sa mentionez ca nu am nici o treaba cu armata, sau cu pensie, dar pur si simplu mi se pare strigator la cer ce se intampla!!!
      • +1 (1 vot)    
        ca esti agramat se vede! (Luni, 24 ianuarie 2011, 11:42)

        bula [anonim] i-a raspuns lui me

        esti si analfabet? ICCJ a SUSPENDAT (stii diferenta fata de anulat?) o HG privind MODALITATEA de calculare. ICCJ nu a suspendat LEGEA 119. 80% din recalculati au pensii marite, ar trebui taiate? De la data ICCJ nu se mai poate recalculare cf. cu HG, PUNCT. ICCJ nu a interzis recalcularea. Iar baselu si pdl isi bat joc de cei 20 000 care au pensii marite? atunci sa-si bata joc si de mine! N-ai treaba cu armata, zici? atunci de ce te bati pt. pensia lui Ristea Priboi, Militaru (vaduva), Ilie Ceausescu (urmasii), DIamandi, coloneii de la Otopeni, Timisoara, Sibiu?
  • +32 (32 voturi)    
    propun continuarea recalcularii (Duminică, 23 ianuarie 2011, 14:33)

    costel [anonim]

    Daca se renunuta se deschide o cutie a Pandorei. Toti vor cere revenirea la pensiile de dinainte, pensiile speciale vor reveni , porumbacu va zice ca el le va da inapoi pensiile, intr-un cuvint Ro se va duce de ripa, si asta pentru o ina de militieni, carora nimeni nu vrea sa le spuna ca o pensie de peste 2000 e arhisuficienta.
  • +5 (7 voturi)    
    solua simpla (Duminică, 23 ianuarie 2011, 14:46)

    alina [anonim]

    de acord
  • -20 (26 voturi)    
    la raport, portocaliilor !!! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 14:47)

    costica [anonim]

    ati facut-o de oaie, marele sef o sa va dea indicatii sa dregeti busuiocul..... ha, ha, ha... guvernul lu' peste !!! maine urmeaza declaratia analfabetului de Oprea si a incompetentului de Boc cu legea mai presus de toate, dar nu de spusele lu' Basescu !!!!!!!!! Halal guvenare........
    • +7 (7 voturi)    
      eeee! bravos !!! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 23:10)

      arion [anonim] i-a raspuns lui costica

      Iar mata nene Costica? Ai ce ai cu portocaliul asta,culoarea asta nu-ti pica bine deloc ! Esti ca Psd-Acd-istii astia care nu stiu dacat sa dea la gioale,sa-si croiasca drum larg catre ciolanul ce-i asteapta savuros in anii ce vin.
      Pacat de noi,ca popor vreau sa spun, de ce va fi cand vor apuca ciolanul, chiar si mata,nene Costica vei vedea stele ros-galbene inaintea ochilor, sa te saturi !
      Cu oameni ca voi,am pierdut primii 10 ani dupa '90, gloata credula si manipulabila care a votat orbeste psdeii si pe Iliescu, de am ramas ultima tzara la tot ce se poate in Europa !
    • +2 (2 voturi)    
      Nene Costica... (Luni, 24 ianuarie 2011, 7:03)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui costica

      ti/as da palme, vorba lui Caragiale.
      Astept insa, si ai s/o iei singur... in palme, dupa ce o sa vezi ce vor gargaragii tai tricolori.
      Sa vezi ce am sa "ma" rad cand tu o sa plangi.
      Sa vezi ce de economate o sa vizitezi - nu o sa cumperi insa, sa vezi cate oua o sa numeri, sa vezi cati hidranti vei lua oral....
      Abia astept!
      Incompetent, analfabet... E vorba cumva de vanghelie, de ilici, de blanculescu, de sorica, de abramburica, de bombo, de geoala, de necolaiciuc, de mitrea, de poanta, de chinul meschin?... Nu am spatiu ca ti i/as insira pe toti!
      Ti/am dat doar o parte din crema
  • -18 (26 voturi)    
    A intrat frica în ei!!!! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 14:53)

    Gogu Spătărelu [anonim]

    Normal, l/a cuprins frica!!!Afară cu tine , fugi ca şi cel din Tunisia şi lasă/ne!!!
    Nu uita s-o iei şi pe elena, videanu, boc şi toată gaşca vostră de ........
    • -14 (16 voturi)    
      ce crezi? (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:02)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Gogu Spătărelu

      Nu crezi ca ar trebui sa ia 1,5 tone de aur si sa fuga?
    • +2 (8 voturi)    
      nu te pripi (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:07)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui Gogu Spătărelu

      Ai putintica rabdare, stimabile.
      Mai suntem si noi peaici.
      • -4 (4 voturi)    
        :) (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:35)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui moldovean

        cat spui "noi" te referi la moldovenii de peste prut care au primit cetatenie? :)
        • +1 (1 vot)    
          EUROSTAT, nu aberatii (Luni, 24 ianuarie 2011, 11:45)

          bula [anonim] i-a raspuns lui justin

          in 2008 au primit SUB sase mii cetatenie! Parintii si bunicii lor au fost surprinsi de bolsevic in Basarabia si deposedati de cetatenie! esti bolsevic si tu????
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 19:31)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui bula

            pai vezi si 2009-2010 ca despre ultimii ani e vorba. Declaratie din Ian 2010:
            "Vestea bună este că, în dorinţa de simplificare, dincolo de a crea o agenţie echipată cu suficienţi oameni, cu care într-un an să putem ajunge la 100.000-150.000 de dosare procesate, prin reglementarea care se va introduce vineri nu se va mai solicita nici măcar rezidenţa pe teritoriul României. Va fi suficient să fie cel care solicită cetăţenia rezident în România sau în Republica Moldova, ceea ce este de natură să uşureze lucrul", a declarat şeful statului, care a avut, miercuri după-amiază, în cursul vizitei de două zile la Chişinău, o întrevedere cu primarul Chişinăului, Dorin Chirtoacă."

            R. Moldova intre timp este un stat independent. Prin aderarea la NATO si UE va si ramane asa. Dar astfel de declaratii si actiuni sunt unul din motivele pentru care nu vom fi primiti in Schengen prea curand. Trebuie doar sa deschizi ochii nea bulica.

            Sau mai vezi si despre cele 100.000.000 eur acordate ca imprumut nerambursabil Moldovei, in 2010, an de criza in Romania. Esti portocaliu si tu???? :)
    • -4 (4 voturi)    
      Banii sau ...la munca de jos.. (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:47)

      Nicu pronosticu [anonim] i-a raspuns lui Gogu Spătărelu

      E mare frica ! Si-au propus sa puna deoparte niste banisori, furati bineinteles, ca sa poata da pomeni electorale in 2012 si nu prea mai iese pasenta ! Banii furati sunt in buzunarele baronilor PDL. Basescu ii ameninta : scoateti banii sau va scot de la guvernare !
      Vor scoate banii, dar ii vor recupera, in cei doi ani pana la alegeri ne vor beli de 7 piei, pentru ca stiu sigur ca suntem neam de lasi..
  • -8 (18 voturi)    
    BULIBASEALA NATIONALA (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:01)

    STAN PATITU [anonim]

    MAI ESTE VRE-O INDOIALA CA SUNTEM CONDUSI DE NISTE DEFECTI? TARA A DEVENIT UN BALAMUC. NIMIC NU MAI AVEM SFANT. CE SE INTAMPLA CA TARA ASTA ? TERZITI-VA !
    • +8 (10 voturi)    
      Apa sfintita. (Duminică, 23 ianuarie 2011, 19:28)

      nico2 [utilizator] i-a raspuns lui STAN PATITU

      Daca sfant inseamna sa iti dai pensie dupa ultimul salariu in care ti-ai bagat tot ce inseamna sporuri, atunci mai bine te faci frate cu Dracu. Cei care acum plang cu lacrimi de crocodil sunt tocmai " oamenii de bine " care au servit tara cu o lege speciala. Decizia ICCJ a introdus un concept periculos care va crea mari probleme. Practic o pensie nu poate sa scada indiferent de situatia economica a tarii. Daca maimutoii din Parlament isi vor da o lege speciala cu pensionarea lor si a celor din serviciile speciale in care vor stabili o pensie de 10000 euro/luna, viitoarele guverne vor trebui sa se dea peste cap ca sa o respecte.
      • -3 (3 voturi)    
        Replica pentru nico2 (Luni, 24 ianuarie 2011, 0:08)

        mella [anonim] i-a raspuns lui nico2

        Nico2,
        Intr-o tara normala, europeana cum ne pretindem, legile nu au efecte retroactive! Si tot intr-o tara normala, hotararile judecatoresti sunt respectate, nu incalcate de politicieni! Si tot intr-o tara normala (repet, pentru ca poate pricepi) pensiile sunt drept patrimonial, nu sunt retezate dupa cum ii taie capu` pe boci, basesti, lenute si alte specimene! Vorbesti de situatia economica a tarii? De ce nu este redresata prin starpirea coruptiei la varf? De ce nu mai renunta bocii si basestii tai la privilegiile furate din banii nostri, ai tuturor? Esti de acord ca domnisoara Eba, analfabeta notorie, sa ne reprezinte in Parlamentul Europei? Astia suntem noi romanii, niste analfabeti imbuibati? Ai idee, pentru ca tot iti dai cu parerea fara sa cunosti nimic, cat este pensia medie, aia "nesimtita" la MAN? In jur de 10-12 milioane...Ai habar ce program de lucru au militarii? La cate privatiuni sunt supusi? Cand tu dantui sambata si duminica prin cluburi, astia stau la ordin...nu au sarbatori, nu au zilele libere si atunci cand se duc la un mic "pipi" trebuie sa raporteze! Stergeti nasucul ala rasfatat si dupa aia sa vorbesti! A propos, tu muncesti, sau stai pe spinarea altora?
        • +2 (2 voturi)    
          Oare? (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:15)

          nico2 [utilizator] i-a raspuns lui mella

          Ia sa vedem ce este dreptul patrimonial - Drept subiectiv care are un continut economic,poate fi cedat prin act juridic,
          transmis prin mostenire si exercitat prin reprezentare. Poate fi absolut ori relativ, real sau de creanta. Dreptul la actiune pentru valorificarea dreptului patrimonial este de regula supus prescriptiei extinctive.
          Poti sa-ti cedezi pensia? Poate fi mostenita? Nu confunda Dreptul La Pensie cu Cuantumul pensiei care se stabileste pe baza documentelor justificative. In Romania pensia de stat este calculata, conform legii, in puncte de pensie. Valoarea punctului de pensie este stabilit in functie de salariul mediu brut lunar utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat din anul iesirii la pensie. Daca se constata abateri mai mari de 10% dintre salariul mediu brut calculat cu cel realizat efectiv se va recalcula VAloarea Punctului de Pensie. De aici rezulta ca punctul de pensie poate sa creasca sau sa scada si implicit si cuantumul pensiei. Faptul ca pana in 2008 nu au scazut pensiile s-a datorat faptului ca prin decizie politica ( care nu are nimic in comun cu legea) s-a hotarat sa fie suportat de la bugetul de stat deficitul Fondului de Pensii. Cam asta este.
          In ce priveste privatiunile din viata activa a militarilor nu uita ca ele sunt recompensate material si banesc in timpul perioadei active - haine, mancare, cazare, asistenta medicala, salarii, varsta de pensionare etc. Atunci cand iti alegi o profesie nu cred ca o alegi ca nu ai incotro ci ptr. ca iti place. Arata-mi un singur militar, politist etc. care a fost luat cu arcanul de acasa.
        • +1 (1 vot)    
          LUI MELLA (Luni, 24 ianuarie 2011, 14:07)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui mella

          Intr-o tara normala, nu exista pensionari de lux, cu pensii privilegiate, de-a dreptul nesimtite. Oriunde in lumea asta, pensia e calculata strict dupa contributia avuta la bugetul de pensii si dupa vechime, iar daca salariul a fost mare (cazul militarilor), si pensia ar trebui sa fie mare, dar proportionala cu contributia si cu vechimea. Pentru ce tot felul de exceptii de la lege in favoarea unora si in detrimentul altora ? Draga Mella, atentie ! logica nu se schimba in functie de culoarea politica.
    • +9 (13 voturi)    
      fii pe pace ! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:09)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      Daca n-am fi avut guvernantii astia, in vremile astea de criza mondiala, eram de mult falimentari.
      Lor le datoram ca nu s-a scufundat corabia.
      • -5 (5 voturi)    
        CARE CRIZA ? (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:46)

        STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui moldovean

        Nu mai este nimeni in criza in afara de Romania. De ce criza vorbesti? A fost China in criza? A fost America de Sud in criza? A fost toata Asia in criza? A fost Africa in criza? Oricum acum nu mai este nimeni in criza, toti sunt pe crestere. Ne amagim ca este si Grecia in criza. Numai ca cetatenii din Grecia nu simt criza. Ei au ce le trebuie ca sa poata sa le arate "sosoiul" guvernantilor. Stii tu in ce a constat criza in Europa? Nici nu s-a simtit. Noi nu suntem in criza ci in normalitatea in care ne-a fixat aceasta guvernare...
        • +4 (4 voturi)    
          Mai citeste stirile (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:53)

          DinuA [utilizator] i-a raspuns lui STAN PATITU

          de ex despre UK, Irlanda, Spania...
        • +3 (3 voturi)    
          chiar crezi ce spui ? ar fi trist pentru un om int (Duminică, 23 ianuarie 2011, 23:36)

          arion [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

          Prietene, "cresterea" asta de care spui ,1-2 %nu se simte inca in Europa,in viata de zi cu zi. In schimb venirea crizei s-a simtit peste tot in Europa bine-bine ! S-au pierdut sute de mii de joburi si nu numai la bugetari, transporturile inca scartaie, cel mai clar semn ca lucrurile nu si-au revenit......
          In ce calitate o faci pe analistul, ai iesit vreodata din Romania,ai vorbit cu strainii ??
          Vorbeste macar cu romanii care muncesc afara sa vezi ce-a insemnat criza in Europa....
          Da' ce-mi pierd vremea cu de-astia ca voi,rauvoitori in cel mai fericit caz (ca sa nu folosesc un termen mai dur,dar mai aproape de adevar). Poti sa fi si in penitenciar,ca numai din stiri poti sa-ti dai seama pe ce planeta traiesti , creier sa ai !
        • +1 (1 vot)    
          Greu sa te informezi in ziua de azi.. (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:16)

          hmm [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

          Domnule, cand ati iesit ultima data din casa? A fost criza peste tot, si inca mai este ....
  • +25 (25 voturi)    
    Nu inteleg (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:16)

    swolf [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce nu este evident pentru toata lumea ca nu exista nicio divergenta intre declaratia Presedintelui si decizia Guvernului de a continua recalcularea pensiilor? Tot ce a spus ICCJ este ca Guvernul trebuie sa produca documentele necesare, dar nu s-a pronuntat (nici nu avea cum) asupra recalcularii in sine. Iar Presedintele nu a confirmat decat ca decizia ICCJ trebuie respectata, ceva atat de evident incat o astfel de declaratie putea fi facuta fara probleme si in parcarea unui magazin.

    Ce vor anunta dupa aceasta intalnire este foarte simplu: Guvernul va continua recalcularea iar pensionarii vor fi anuntati in cel mai scurt timp posibil de noul cuantum al pensiei lor.
    • -7 (7 voturi)    
      AI PROBLEME (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:50)

      STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui swolf

      In cel mai scurt timp? Tu nu asculti ce spune stapinul tau? Se supenda pina la 31 decembrie ! Asta e timp scurt. Ca sa-ti spun un secret : eu ma bucur! Asa le trebuie la toti militarii si securistii astia care l-au tinut in brate pana acum.
  • -14 (20 voturi)    
    Si-a chemat... (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:21)

    haiducul [anonim]

    ...supercompetenti la ordin,o sa-i puna la colt prin rotatie si maine va fi alta zi.probabil luni daca nu cumva zeus va schimba ordine zilelor...orice este posibil.
  • -5 (19 voturi)    
    Trebuie umblat la pensii!!! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:41)

    radu [anonim]

    Vreau sa spun ca trebuie umblat la pensiile din armata, politie, sri etc. Unele din ele sunt mult prea mari si nejustificate.
    Guvernul bOC este de un penibil de neinchipuit. Eu cred ca e platit de unguri, rusi, chinezi... ca sa ne saboteze, o alta explicatie nu am pentru o asa incompetenta.
    • +9 (9 voturi)    
      foarte bine spus (Duminică, 23 ianuarie 2011, 17:48)

      anamaria [anonim] i-a raspuns lui radu

      unele dintre ele sunt mult prea mari si nejustificate. Abia astept lista acestora, eu am 41 de ani de munca si 1900 de lei pensie militara. Sper din suflet ca nu am o pensie nesimtita dupa atatia ani de munca si 2 facultati, 2 mastere, 2 doctorate si poate cel mai important - o viata dedicata muncii, fara nimic comunist in afirmatie, o viata ce inseamna plecat dimineata si intors noaptea fara viata sociala, fara parinti, copii, familie.
      • +1 (3 voturi)    
        Interesant (Duminică, 23 ianuarie 2011, 23:40)

        Gino [anonim] i-a raspuns lui anamaria

        Dar ce ai facut domnule cu bani...sa muncesti 41 ani sa ai 2 facultati...si acum atirni de pensie mi se
        pare ca ceva este in neregula....ai avut o sotie cheltuitoare...?
    • +6 (10 voturi)    
      nu pricepi nimic amice (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:11)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui radu

      Nu te precipita, informeza-te mai intai.
      Las-o mai moale cu criticile la adresa guvernantilor.
      Daca te pricepim mai bine, treci la guvernare.
      • -1 (7 voturi)    
        noroc cu moldoveanu' (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:31)

        radu [anonim] i-a raspuns lui moldovean

        noroc cu moldoveanu' care vine si ne lumineaza si pe noi astia mai ... nepriceputi... :))
  • -14 (20 voturi)    
    DEMISIA DOMNULE PREA (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:44)

    PANI HACITIN [anonim]

    Creşterea preţurilor la alimente şi şomajul ridicat au fost elemente cheie în dărâmarea guvernului de la Tunis ,In ceea ce priveşte afacerile de familie, investitorii tunisieni sunt conştienţi de impactul economic. Frica faţă de braţul lung al "Familiei" menţine jos nivelul investiţiilor şi sus nivelul şomajului. Aşadar, în timp ce şomajul şi inflaţia au constituit bazele revoluţiei din Tunisia, dezvăluirea WikiLeaks ar putea fi scânteia care a întors poporul şi chiar şi guvernul împotriva conducerii, SE POATE FORTA O ASEMANARE CU SITUATIA DIN ROMANIA ??????????
    • +1 (7 voturi)    
      vezi-ti de treaba ! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:13)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui PANI HACITIN

      Cauta-ti dceva de facut.
      Cate locuri de jmunca ai creat pana acum?
  • +6 (6 voturi)    
    parere (Duminică, 23 ianuarie 2011, 16:00)

    panaite [utilizator]

    Solicit cadrelor militare in rezerva si retragere carora le-a crescut pensia ( peste 80 % ) in urma recalcularii sa actioneze in judecata sau mai simplu, sa-i desfida, pe sindicalistii de frunte : Dogaru, cu 4 ani de armata, activat direct locotenent-colonel de catre Ilie Ceausescu si Pricina, ofiter politic, redactor sef al oficialului de atunci al Consiliului Politic Superior al Armatei !
    • -2 (2 voturi)    
      esti asa de bine informat! (Luni, 24 ianuarie 2011, 0:53)

      laurentiucat [anonim] i-a raspuns lui panaite

      incat nu stii ca doar 1/3 din pensii au fost recalculate.restul au primit pensia raportata la salariul mediu pe economie.iar din prima treime (aia recalculata) jumatate din pensii sunt gresite.nu mai casca gura ca pelicanu la tot ce spune basescu,boc si oprea..risti sa pari prost sau fanatic.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa dea Domnul. (Duminică, 23 ianuarie 2011, 16:06)

    porumbacu [anonim]

    Cand tara este in criza ,s-au taiat salarii la oameni care muncesc,este imoral sa tipi din toti rarunchii ,ca tai privilegiile nesimtitilor.Cum ai obraj sa ceri pensii,mai mari decat salarii ?Asta-i nivelul constiintei patriotice , corpului ofiteresc,care au acceptat privilegiile cu nonsalanta si nu se gandesc la cei multi si amarati care traiesc cu 500-600 de roni pensie.Unde este solidaritate sociala ?Cand Coreea a fost in pragul falimentului, Sud coreenii si-au donat bijuteriile de acasa ca sa salveze economia,la noi s-ar intampla asa ceva ?Mercenari fara inima asta sunt.
    • -3 (3 voturi)    
      da le tu primu (Luni, 24 ianuarie 2011, 0:06)

      sgavirdia [anonim] i-a raspuns lui porumbacu

      da ile tu sa si mai ia ebe sau udrea vreo geanta scumpa din bijuteriile tale
      • +2 (2 voturi)    
        Cind romanul nu are argumente..., (Luni, 24 ianuarie 2011, 2:10)

        Mara [anonim] i-a raspuns lui sgavirdia

        Da, cind romanul nu are argumente, spune si el ce-i vine la gura... Si ce altceva stie si poate el pronunta decit EBA si UDREA?!! Rusine!
  • +7 (7 voturi)    
    televiziuni de rahat (Duminică, 23 ianuarie 2011, 16:18)

    GEORGE [anonim]

    sant atatia oameni amarati in tara asta si cand vezi anumite televiziuni ca plang pe umarul sarmanilor de pensionari militari scosi la pensie la 40 de ani cu ordonanta salarii compensatorii ti se face scarba.Daca e cineva care merita tot respectul aceia sant veteranii.p.s.d se comporta ca o fecioara neprihanita ,nevinovata de tot ce sa intamplat in tara si ca sa guverneze si sa fure in liniste au lasat ticalosii sa faca ce vor
  • +21 (21 voturi)    
    Se doreste echitate (Duminică, 23 ianuarie 2011, 17:13)

    lucian [anonim]

    Recalcularea este absolut obligatorie deoarece exista diferente foarte mari intre militarii cu diferite grade. Cei jmecheri si-au tras diferite stimulente in ultimele luni inainte sa iasa la pensie si au obtinut asa zisa pensie nesimtita. Cei mai multi care de fapt munceau concret nu au avut acele privilegii si au iesit la pensie normal, fapt demonstrat si acum cand acestora le-a crescut pensia. O alta nedreptate persista si in prezent cand in realitate soldele de merit au fost mascate in salariile sefilor de la armata ceea ce creaza o mare inechitate intre militari cu implicatii chiar si in calcularea viitoarelor pensii. Nu este normal ca doar unii sa beneficieze de acest favor.
    • +6 (6 voturi)    
      asa, asa, sa beneficieze TOTI de favoruri... (Duminică, 23 ianuarie 2011, 17:49)

      lili [anonim] i-a raspuns lui lucian

      ca bine zici... si cine o sa le plateasca maine poimaine aceste favoruri ??!! ca sistemul public de pensii e pe duca !!! nu are nici o sansa sa reziste si nu spun glume, orice guvern va veni problema deficictului la sistemul piblic de pensii va ramane. De unde atatia bani sa platesti aceste pensii anul asta, anul viitor, nu stiu cum va fi mai tarziu dar cel putin cativa ani pana la reluarea cresterii economice va ramane problema. Si pe astia ii preocupa sa beneficieze TOTI de favoruri !! De unde mai fratilor , de unde ca la munca romanii nu au acel randament sa se adune banet la buget, e sarac saracu' buget ??!!!!!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Exista o solutie (Duminică, 23 ianuarie 2011, 23:49)

        Gino [anonim] i-a raspuns lui lili

        Nazisti le-ar fi pus la toti pensionari eticheta ca sunt evrei sii trimiteau undeva de unde nu se mai intorceau...si astfel se rezolva treaba cu fondul de pensii...ori nu mai ieseai la pensie ori nu introduceai dosarul de pensionare...S-au alta solutie sa emigrem toti cei care suntem in putere
        sa muncim si sa lasam aici doar pensionari si parlamentul si pe bugetari sa se descurce ei cu salarii-le si pensii-le lor nesimtite...
      • +3 (3 voturi)    
        bravo lili (Luni, 24 ianuarie 2011, 0:08)

        arion [anonim] i-a raspuns lui lili

        Bravo lili ! Vezi ca se poate ! Cand vrei,poti sa vezi lucrurile si cu obiectivism,ca guvernul asta nu a macelarit totul , cum turuie intr-una antenele! Ca dincontra, a taiat acolo unde trebuie - intr-adevar dureros pentru unii, ca sa extirpe cancerul semanat de shleahta Psd-ului si mai nou de dezamagitorii Pnl-isti.
        Si raul e inca departe de a fi rapus,de fapt nicioadata nu va mai vedea tara asta avutia nationala pradata de mafia pesedistosecurista, poate doar o mica farama peste gardurile inalte ale vilelor si in viteza masinilor de lux....restul e frumusel pus la adapost in paradisuri fiscale. Orice guvern care pune in prim plan interesul national si nu voturile viitoarelor alegeri ,ar fi luat aceleasi masuri......ca si cei tineri sa poata munci si sa aiba o casa a lor macar inainte de 50 de ani si sa poata spera si ei la o pensie decenta, nu la favoruri.
        • -2 (2 voturi)    
          cred ca ati inteles gresit... (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:46)

          lili [anonim] i-a raspuns lui arion

          am spus mereu despre Guvernul Boc ca nu e-n stare sa faca REFORMELE NECESARE si atat de dure pentru Romania si am mai spus ca si acolo unde a vrut sa faca ceea ce trebuia a dat-o in bara, cum a fost asta cu pensiile nesimtite ale militarilor. Cat priveste ceea ce a facut cu reducerea salariilor e clar incompetenta curata pentru ca aia nu e reforma, sa tai la gramada e aiureala, reforma insemana sa ai principii si obiective clare de EFICIENTA, de MANAGEMENT PERFORMANT, de PROFESIONALISM ori in ceea ce a facut Guvernul Boc nu este urma de asa ceva, dimpotriva... Daca asa cum arata azi administratia publica din Romania e ceea ce vrea Dl Boc sa fie reforma din Romania, pai mai trebui inca vreo 2 reforme sa refaca ce-au ametit astia, ca le-au plecat si putinii oameni valorosi, au ramas numai clientelele politice de toate culorile aciuiate pe-acolo... Neagu Djuvara spunea zilele trecute ca prin anul 2070 e posibil sa fie mai bine in Romania, sa se schimbe ceva in bine..... Guvernul Boc nu are nici o sansa adica sa schimbe si inca cateva guverne viitoare, iar guvernul Boc deja a demonstarta asta cu varf si-ndesat.... Eu as aduce nemti sa faca reformele dure de care are nevoie Romania.....Bulgaria deja a luat-o bine pe drumul reformei reale, zilele astea Prim Ministrul Borisov e-n Japonia cu o mare delegatie de oameni de afaceri sa caute investitori iar intr-un interviu cu Ministrul lor de finante acesta era apreciat ca nunul dintre cei mai buni economisti din europa... Deja in Bulgaria a venit la conducere o generatie de conducatori scoliti in afara... In Romania, pe cand ???!!
    • +4 (4 voturi)    
      Lucica... (Duminică, 23 ianuarie 2011, 19:09)

      Prodan I [anonim] i-a raspuns lui lucian

      oare tu esti unul din cei burtosi si puturosi care a stat mereu cu mana intinsa. Salariul de merit , dupa cum ii spune si numele, se acorda ( sau ar trebui sa se acorde) numai celor merituosi . Asa este pentru toti bugetarii , nu numai pentru armata. Daca tu erai unul din ei primeai si tu .Traiesti in alte vremuri si vrei nivelare pentru toti.Lozincile cu echitatea si etica nu mai sunt la moda de mult timp.
    • +3 (7 voturi)    
      2000 € pensie (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:15)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Vecinul meu, fost colonel de politie, are pensie 2000€ de la 55 sau 57 de ani.
      • -1 (1 vot)    
        minti (Luni, 24 ianuarie 2011, 0:08)

        radu marius [anonim] i-a raspuns lui moldovean

        nu exista pensie de 8400 lei la interne
        • +1 (1 vot)    
          dar la 45 ani la pensie cum e? (Luni, 24 ianuarie 2011, 3:17)

          curca [anonim] i-a raspuns lui radu marius

          la cit se iese la pensie? la 45 ani. e normal? ce e razboi si e stres prea mare? hai ba.
  • +8 (8 voturi)    
    rapid (Duminică, 23 ianuarie 2011, 18:15)

    panaite [utilizator]

    Solicit cadrelor militare in rezerva si retragere carora le-a crescut pensia ( peste 80 % ) in urma recalcularii sa actioneze in judecata sau mai simplu, sa-i pedepseasca, pe sindicalistii de frunte : Dogaru, cu 4 ani de armata, activat direct locotenent-colonel de catre Ilie Ceausescu si Pricina, ofiter politic, redactor sef al oficialului de atunci al Consiliului Politic Superior al Armatei !
  • +6 (6 voturi)    
    lasati-le asa recalculate !!!!! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 18:48)

    jean [anonim]

    Lasati-le asa recalculate ,la cei care le-au venit deciziile de pensii ,si au avut stagiu mare de cotizare le-au crescut cite un pic.
    la cei care nu au avut ani destui si au avut functii mari la iesire prin vreooimputernicire mai ceva solda de merit au sfeclit-o.
    Mai au o varianta ,s-o conteste!!!!!!!!!
  • +5 (9 voturi)    
    armata roz, urmasa armatei rosii (Duminică, 23 ianuarie 2011, 19:46)

    tablabagiu [anonim]

    Stat politienesc e acela in care militarii (armata, politie, servicii etc) au salarii si pensii mai mari decit civilii angajati la stat (medici, profesori, functionari etc). Rumania a fost si este un stat politienesc. Chiar si dupa scaderea pensiilor din armata, acestea tot le depasesc pe ale civililor. Ca si salariile.
    • -1 (5 voturi)    
      Ai dreptate. (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:17)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui tablabagiu

      Se vede ca actuala putere cedeaza la amenintarile juntei militaro-politienesti. Probabil banii care trebuiau luati de la junta vor fi luati de la pensionarii cu pensiile pana la 350 RON, de la cei care dau taxe, prin inflatie sporita de la toti. Este evidenta incompetenta, frica. Dezgustator! Poate ar trebui sa urmam exemplul Tunisiei.
  • -4 (6 voturi)    
    caragiale moare de ras (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:03)

    caragiale [anonim]

    Caragiale moare de ras sa vada croitorii cum intai taie apoi masoara !
  • +4 (8 voturi)    
    2000 € pensie de politist (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:03)

    Moldovean [anonim]

    Vecinul meu, fost colonel de politie, are o pensie de 2000 € pe care o incaseaza de la varsta de 55 sau 57de ani.
    Ce aveti de comentat?
    • -4 (10 voturi)    
      Minti, basistule! Are 1800 de euro pensie... (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:39)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Moldovean

      Asta am de comentat, portocaliule! Numai tu si ai tai puteti sa mintiti in halul asta.
    • -3 (3 voturi)    
      pensie (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:40)

      i [anonim] i-a raspuns lui Moldovean

      Moldovean nu e prost numai se face (Doamne fereste sa nu ramana asa). Vecinul lui cu pensia de 2000 € a fost colonel in politia din Franta.
    • -3 (3 voturi)    
      CA SA VEZI ! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:53)

      STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui Moldovean

      SI ACUM BASESCU NE ANUNTA CA PRIN NOUA LEGE LE CRESTE PENSIA DACA AU STAGIUL COMPLET ! E CORECT DOMNULE ? ASTA AI VRUT SA-MI SPUI?
  • +12 (16 voturi)    
    pensii (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:25)

    Spock [anonim]

    Nu sunt un sustinator al lui Basescu, mai degraba il urasc, atit pe el cit si pe papagalul de Boc, dar sunt de acord cu reducerea p[ensiilor militare. Nu prea e corect ca un militar sa iasa la pensie la 45 de ani, sa ridice zeci de mii de lei in fiecare luna pentru nimic. Probabil 80% din cei care comenteaza pe aceste forumuri nici nu au facut armata. Eu am facut-o si pot afirma cu mina pe inima ca toti trintorii, nemernicii si idiotii lucreaza acolo si ridica salarii nesimtite platite din impozitele noastre. Daca vrei sa vezi pina unde ajunge prostia omeneasca fa o vizita intr-o unitate militara! Eu nu neg rolul armatei pe timp de razboi dar 90% din pensionarii militari care protesteaza au vazut razboi doar in filmele lui Sergiu Nicolaescu. Nu este normal ca 60.000 de pensionari militari sa pirateze bugetul statului cu 1 miliard de euro anual.
  • +12 (16 voturi)    
    Ce tupeu au acesti pensionari (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:43)

    Corina [anonim]

    Nu le e rusine sa se planga ca li se taie din pensie cand au cel putin 3000 lei ? Nu mai mentionez pensiile de 4000-6000 lei, nu au cei care muncesc un asemenea salariu. Ceilalti cum pot trai cu maxim 1000 lei ? Culmea e ca se pensioneaza unii si la 40 ani . Ar tb sa nu aiba mai mult de 1500 lei nici un pensionar din armata, politie, sri etc.vezi tabele www.mapn.gov.ro/pensii_militare tabel 4 pdf
    • +3 (7 voturi)    
      Pensie unica, o cifra unica (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:48)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui Corina

      Ar trebui cum este in Israel ca toti cei care se pensioneaza sa primeasca de la stat aceeasi pensie de X - lei. Cine vrea sa-si faca pensie privata.

      Pe de alta parte poti sa compari viata militarului din Israel cu viata militarului roman de la 1945 incoace? ce razboaie a infruntat? ce teama a avut de invins? doar teama de ceasca si iliescu. In rest au avut trai pe vatrai. Deci toata lumea aceeasi pensie!
    • -4 (6 voturi)    
      E CORECT DOMNULE ? (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:55)

      STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui Corina

      SI PE DEASUPRA PRESEDINTELE LE-A GARANTAT CA LE MARESTE PENSIILE DACA AU STAGIUL COMPLET ! MAI POTI SA INTELEGI CEVA? ESTI MULTUMIT?
      • +1 (1 vot)    
        "domnule" (Luni, 24 ianuarie 2011, 11:51)

        eu [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

        Nu intelegi esenta sau te faci ca nu intelegi?
        Esti cumva unul dintre cei cu pensie XXXL?
        Se recalculeaza pensia in functie de veniturile lunare si perioada de vechime avuta, nu de 80% din sporurile + + + alte =venit avut in ultima luna. Ce nu e clar?
  • -6 (10 voturi)    
    Multi si prosti! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:07)

    leix [anonim]

    Ceausescu a reusit sa bage frica in oameni prin aparatul sau de politie politca...Basescu azi a reusit aceeasi perfromanta prin dezbinarea si asmutarea unora asupra altora...este incredibil cat de multi portocalii de aici nu realizati acest lucru. Nu vedeti ca acest PDl-isti nu fac nimic decat legi aiurea si neconstitutionale? Azi au urmat pensiile militare, maine poate urmeaza cresterea accizelor sau TVA-ului...ori trimiterea oamenilor in somaj tehnic sau scumpirea benzine prin noi taxe. Si voi tot credeti ca directia e una buna?
    Boc spune una, Basescu alta, Udrea bate campii, Oprea e dus in lumea lui, Iglas se viseaza maresal...in Schengen Baconschi nu ne baga si toti o dau la intors cand isi dau seama ca iar au facut-o de oaie...cu astfel de conducatori ne meritam locul. Sper sa apucam 2012 sa le aratam ce credem despre ei si vremelnica lor acaparare a puterii.
    Pensiile militare nu reprezinta doar politisti, SRI ci si armata si pompieri...si am spus asta modo grosso - poate va ridicati ochi si ganditi cand spuneti comunisti sau securisti. Apropo Basescu nu a fost membru PCR?
    • -3 (5 voturi)    
      Bravo! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:21)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui leix

      Ai mare dreptate, insa degeaba incerci sa vorbesti cu legumele portocalii.
      Pe romani nu ii mai intereseaza daca nu vor mai fi pompieri sa stinga incendiile atat timp cat toti romanii iau bani putini, pe principiul 'sa moara capra vecinului'.

      Ce conteaza daca majoritatea romanilor au probleme cu cititul si scrisul? Important este sa fie toti egali, adica vai de capul lor, nu cumva sa o duca careva mai bine.

      Asta este am plecat de mult si nu ma mai intorc, imi ajunge sa citesc postarile de aici ca sa imi intaresc convingerea, zi de zi, ca Romania nu are nici o sansa. Si vina nu este a politicienilor, ci a prostilor care ii voteaza si ii sustin de 20 de ani!

      Acu' pot sa dea PDListii cu minusuri ca doar nu-i costa bani, si tot tre' sa moara si capra vecinului!
  • +7 (11 voturi)    
    DISCIPLINA (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:08)

    lae [anonim]

    Ofiterii de armata si politie si-au umflat ultima luna de lucru cu tot felul de sporuri obtinand salarii imense si pensia obtinuta prin procentajul de 80% au obtinut pensii nesimtite.Cei care au facut asa ceva ar trebui sa raspunda penal O alta problema este haosul din evidenta personala a unitatilor militare unde nu s-a aplicat principiul ordinii si disciplinei.Nu mai cereti mila.La munca cinstita o pensie cinstita.
  • +9 (11 voturi)    
    Presedintele a fost super! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:30)

    Eneas [anonim]

    daca il prind pe colonelul cu parul cretz sau pe generalu schizoid chelaru ,ala cu sindicatul ,sa nu spuna ca nu au avut noroc!munte cu munte se intalneste....
  • +7 (11 voturi)    
    orice-am spune (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:31)

    roman diaspora [utilizator]

    Domnul Presedinte are dreptate! Ar fi bine daca cu aceeasi obiectivitate ar fi tratate toate problemele tarii, in special coruptia, noi mai speram.
  • +9 (13 voturi)    
    pomana de la stat (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:34)

    timur [utilizator]

    ce cariera militara au avut toti Sveik-ii astia?
    inainte de 89 fugareau TR-isti la cules cartofi. in 89 au tras in populatie. dupa 89 au frecat menta in cazarmi si i-au vandut lui Becali terenurile UM-urilor. si pt asta un maior de 41 de ani http://www.mapn.gov.ro/pensii_militare/tabel_4.pdf pozitia 3253, iese la pensie la 41 de ani cu 700de euro pensie? pai sa tot slujesti patria pe banii astia!

    si lioata de generali din tabelul 3? 114 Mos Teaca care au trait pe roze , cu bani si beneficii de la stat si acum au 1000 de euro net pe luna!!!!! cine are asa un salariu la un angajator privat? si pt ce ma rog? pt ca au defilat la 23 August si ca au "respectat " ordinele in dec 89?

    la munca APV-istilor!
    • -4 (6 voturi)    
      In 89 au tras in populatie? (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:15)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui timur

      Ma mir cum de ai scapt tu in 89?!
      Erai probabil ascuns su pat la mama acasa, dar acum esti mare si tare in fata tastaturii.
  • -4 (8 voturi)    
    DACA (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:37)

    STAN PATITU [anonim]

    Nu pot fi recalculate pensiile. Legea noua a pensiilor poate fi aplicata numai pentru viitorii pensionari. Altfel ar fi absurd. Daca viitorul presedinte schimba iarasi legea pensiilor? Iarasi le recalculam? Ce fac acum guvernantii este de un absurd absolut.
    • -2 (2 voturi)    
      sunt de acord cu tine (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:17)

      oituz [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      Ceea ce au facut Basescu si gasca lui de hoti nu mai poate fi reparat nici in 20 de ani de acum incolo. A calcat in picioare orice principiu de drept, nu mai exista reguli, logica, sau bun simt la cel mai inalt nivel in stat. De asta ne da cu flit si Europa.
  • +8 (10 voturi)    
    nesimtiti (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:00)

    adina [anonim]

    Chiar sunt nesimtiti cu totii....pensiile militare ajung la nsite sume la care altii nici nu viseaza, cu masterate si doctorate cu tot, activi fiind in campul muncii. A avea un salariu de 20 milioane in viata civila trebuie sa depui eforturi colosale pentru a-l sustine sau pt a obtine acel job..iar ei, militarii, chiar cu vechime completa, sustin sa le cresca pensiile care, deja , sunt oricum nesimtite. Sunt generali care nu ai niciun merit ca au ajuns generali, inafara faptului ca au fost buni politruci, fosti UTC-isti inainte de 1989 iar dupa...buni propagandisti ai fiecarui regim ivit. Sa le fie rusine! Speram ca statul sa aprecieze si efortul civililor care nu se vede, dar sustin cu adevarat economia tarii. Armata este doar un sector consumator, nicidecum productiv.
    • -5 (7 voturi)    
      Ma intreb eu asa (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:13)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui adina

      De ce nu mergi domnisoara sa lucrezi in armata daca crezi ca e asa de bine acolo?
      Poate o sa iti placa sa lucrezi cu noptile, sa faci instructie prin iarna prin noroaie si nameti.
      Ca sa nu mai vorbesc sa fi responsabil pentru viata mai multor oameni care manuiesc arme mai mult sau mai putin profesional si care o pot lua pe aratura in orice moment.

      Eu n-am nici in clin nici in maneca cu armata, fiind plecat din tara imediat dupa terminarea universitatii, dar cred ca ar fi bine ca romanii sa deschida gura doar dupa ce au stat un pic si s-au gandit si la celelate aspecte ale vietii de militar, nu doar la salariu si pensie.

      Dar de ce vorbesc eu aici, in Romania oamenii nu stiu decat de bani, cat mai multi domnule, ce conteaza daca ii merit sau nu, si pe deasupra sa moara si capra vecinului, ca fie treaba treaba!
      • +3 (3 voturi)    
        pot sa-ti raspund? sau sa te lamuresc?... (Luni, 24 ianuarie 2011, 10:00)

        Ella [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Este foarte simplu!... Nici acum si nici in urma cu 10-20 de ani nu se faceau angajari in armata la liber! De acest privilegiu benefici doar acele persoane care aveau pe cineva-undeva. In armata exista si posturi civile (contabil, economist, jurist, fochist) sa nu-ti inchipui ca toti sunt tanchisti , puscasi sau lunetisti, dar si aceste posturi sunt ocupate tot prin bine-cunoscutul concurs (de imprejurari si relatii!...). Tot astfel se intampla si in politie, jandarmerie, sri...( Am cunoscut o fata, proaspat absolventa de drept, care s-a inscris pentru un post de jurist la sri... Ne-a povestit in ce a constat proba eliminatorie... I-a bagat pe candidati intr-o duba si i-a dus undeva, pe centura si le-a pus tot felul de intrebari, dar nu legate de profesie ci aiurea... N-a fost acceptata pe motiv ca este prea finuta si de bun simt!... si n-a contat ca-si luase diploma cu 10, la stat!...)...
        Pentru convingerea celor care nu cred ca am dreptate, accesati site-urile institutiilor si incercati-va norocul la un astfel de concurs! Ve-ti vedea ca nu aveti nicio sansa daca va duceti fara "recomandare"!
        Asta e motivul pentru care nu poate fi angajat oricine si aceste servicii sunt accesate de cele mai multe ori de incompetenti (vezi recentul scandal cu angajarile de la Jandarmerie...)
      • +1 (1 vot)    
        tare esti preocupat de militari (Luni, 24 ianuarie 2011, 12:35)

        eu [anonim] i-a raspuns lui un roman

        dar nu spui tot adevarul, decat ceea ce iti convine, sau nu stiai probabil ca sunt si recompensati in timpul activitatii prestate.
        Cam putine proverbe romanesti ai invatat pana ai plecat din tara. Sa stii ca mai sunt multe altele. de ex.: Spune-mi cu cine esti prieten, ca sa-ti spun cine esti, Fereste-te de cei fara omenie ca-s mult mai rai decat cele mai crude fiare, Nu te-mprieteni cu omul rau, ia pilda de la cei buni, Binele vine anevoie, iar raul indata,Cine umbla mereu alaturi de omul prost se va umple si el de prostia acestuia, Limba nepriceputului întotdeauna este lungă, etc.
  • -4 (10 voturi)    
    nu mai inteleg nimic !!!!!!!! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:21)

    lili [anonim]

    chiar as fi vrut sa cred ca aceasta recalculare va face ceva ordine in DEZORDINEA si HARABABURA ce domneste efectiv in tara asta... si cand colo ce-mi fu dat sa aud: Dl Basescu cel ce-l infiera pana mai zilele trecute pe Tariceanu ca a marit pensiile(si erau vremuri de BOOM economic) se umfla asta seara in pene nevoie mare ca la majoritatea militarilor(conform si cu principiile democratiei ne atrase atentia Domnia sa), le creste pensia !!!!!!!! Poftim, de mai intelegeti ceva !!!! Dincolo de harababura de proportii a Guvernului care a dat-o si acum in bara prin modul catastrofal in care a reusit sa se faca de ras(sa ajungi la Presedintele tarii sa te scoata din rahat, e o performanta demna de guvernul Boc si care se tot repeta), astia au reusit ca si de data asta sa se impotmoleasca . De-aia spun mereu ca Guvernul Boc e INCOMPETENT, ca nu e-n stare sa faca reformele dure si absolut necesare pentru Romania. Ce-a facut cu reducerea la gramada a salariilor NU E REFORMA si d-aia am zis ca-s incompetenti, REFORMA inseamna pricipii clare de EFICIENTA., de PROFESIONALISM, de MANAGEMENT PERFORMANT, ori ceea ce se intampla in Romania e la polul opus. Guvernul Boc nu are nici o sansa sa duca Romania la mai bine, oare cati ani vor trebui pana sa recuperam anii astia pieduti din nou, ca si la guvernarile anterioare?! Problema grava e ca distanta dintre noi si vecinii nostri creste in defavoarea noastra, ramanem la coada Europei, azi citeam ca Prim Ministrul Borisov al Bulgariei e in vizita in Japonia cu o delegatie mare de oameni de afaceri ca sa caute investitori in Bulgaria iar despre Ministrul lor de Finante am citit intr-un interviu cu el aprecierea ca este unul dintre cei mai buni economisti ai Europei... Cine este Ministrul de Finante al Romaniei ??!! dar Prim ministrul ???!!!!!!!! Neagu Djuvara zice in ADEVARUL ca schimbari in bine in Romania vor fi prin anul 2070..... nepotii nepotilor nostri, adica.....Ce sa va mai zic sa mai traiti pana atunci ??!!!!
    • -3 (5 voturi)    
      Ei, nu intelegi... (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:31)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Noul stat roman, statul incompetent, care nu este in stare de nimic mai are o calitate: este si in faliment.
  • +4 (6 voturi)    
    mda (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:38)

    dorel [anonim]

    cata nedereptate este in tara asta, si asa mi se pare pensiile militare mari, va dau un exemplu clar din familia mea, mama, care are 39 de ani in campul muncii ca economista, are pensie de 1100 de lei, iar berbecii de la antene si realitaea sustin pensiile nemeritate ale unor militari, se va intoarce impotriva lor, si in special mascaricilor ponta si crin antonescu
    • -1 (5 voturi)    
      cam astea-s pensiile medii , maxim 1300 Roni.... (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:48)

      lili [anonim] i-a raspuns lui dorel

      pentru cei cu studii superioare, adica cu 5 ani de facultate dar care nu au avut functii de conducere. Este umilitor, cand te uiti in Tabelele cu pensiile militarilor si vezi ca plutonier simplu are pensia marita acum la 2000 sau 2400 roni !!!!! UMILITOR si dl Boc voia sa ne faca sa credem ca desfiinteaza pensiiile nesimtite... Halal reforma....
  • +1 (5 voturi)    
    comentariu (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:55)

    Siguranta Nationala [anonim]

    Profesori,doctori,si altii care nu reprezinta importanta sunt dati deoparte. Niciun sef de stat nu este atat de timpit sa se puna cu ARMATA!
  • +1 (3 voturi)    
    Popor de nesimtiti (Duminică, 23 ianuarie 2011, 23:29)

    Eu [anonim]

    (null)
  • -1 (5 voturi)    
    sa va fie rusine! (Luni, 24 ianuarie 2011, 0:27)

    un militar [anonim]

    Pentru toti cetatenii cu un minim de decenta: in viata oricarui roman au existat intotdeauna doua categorii de persoane gata sa moara pentru ei - parintii si militarii. Hai sa-i scuipam! Ce natiune, ce popor, ce rationament. Pentru cativa militari care nu si-au onorat uniforma, sa scuipi o intreaga armata este dezonorant pentru o natiune! Ma intreb in modul cel mai serios: MERITA SA-MI SACRIFIC VIATA PENTRU VOI? Aceste doua saptamani de invective la adresa armatei ma obliga sa-mi reconsider pozitia, cu atat mai mult cu cat am imbratisat meseria armelor din dragoste de patrie...un concept care va este, cel mai probabil, strain.
  • -1 (3 voturi)    
    traiasca boc! (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:02)

    laurentiucat [anonim]

    rog postacii portocalii sa-mi zica o masura cu cap,coada si in care boc si papagalii lui portocalii sa nu se faca de ras?
    chiar sunt curios daca o masura din asta, cica de reforma, s-a facut fara ca sa ne coste mai mult decat plateam inainte de adoptarea ei.ma consider un cetatean informat si vad ca la fiecare og sau lege de genul asteia, se castiga in justitie drepturile pierdute si banuiesc si cu daune morale sau penalitati.
    singura masura in care boc nu are procese, este aia cu marirea tva..da acolo e jale ca a crescut evaziunea si se plang si consumatorii si comerciantii.
    guvernul boc este cel mai competent,cel mai cinstit si cel mai reformator..sper sa fie si dupa 2012..
    macar ptr ce am scris la final sa nu primsc minusuri in exces..
  • 0 (2 voturi)    
    bun președinte ar fi fost de avea ceva cultură (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:05)

    fem! [anonim]

    Cică democrația înseamnă să iei o măsură în avantajul majorității. În cazul ăsta hai să-i hăcuim pe Băsescu, Tăriceanu, Patriciu, Năstase & comp și să le împărțim averile majorității.
  • +3 (3 voturi)    
    nu mi se pare corect sa avem pensii speciale (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:09)

    hmm [anonim]

    Nu mi se pare corect ca o categorie de pensionarii sa aiba pensii de 3 sau chiar mai multe ori decat au profesorii si medicii. Ce au facut acesti privilegiati ca sa merite aceste pensii?
  • +1 (1 vot)    
    Rabdare (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:30)

    briza [anonim]

    Vai mama ei de democratie. auzi o masura in favoarea majoritatii, care o fi aceasta majoritate? si in vine in gand balada Miorita comparand majoritatea si minoritatea lui baselu in democratia lui...
    "Iar cel Ungurean,
    Şi cu cel Vrâncean,
    Mări se vorbiră,
    Ei se sfătuiră
    Pe l'apus de soare
    Ca să mi-l omoare
    Pe cel Moldovan
    Că-i mai ortoman
    Ş'are oi mai multe,
    Mîndre şi cornute,
    Şi cai invăţaţi
    Şi cîni mai bărbaţi!...",
    oare asa este masura lui baselu privind majoritatea ?
    Rabdare Rabdare ne vine randul la toti
    • -2 (4 voturi)    
      pt. briza (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:53)

      mella [anonim] i-a raspuns lui briza

      care o fi acea majoritate? a omis sa spuna "majoritatea sarlatanilor din jurul meu"... omul asta (base) este piaza rea a poporului roman, a reusit sa ne invrajbeasca intr-un hal fara de hal...si unii (naiba stie din ce motive) inca mai pun botul la magariile lui! Nu realizeaza ca asta ne rupe gatul pe rand, cu ajutorul nostru...
      • +2 (2 voturi)    
        deschide ochii (Luni, 24 ianuarie 2011, 10:07)

        moldovean [anonim] i-a raspuns lui mella

        Acest Base este adevaratul salvator al Romaniei.
        Daca nu l-am fi avut pe el s-a fi scufundat de mult epava asta economica numita Romania in furtuna economica mondiala in care navigam.
      • +1 (1 vot)    
        noi suntem majoritatea (Luni, 24 ianuarie 2011, 12:46)

        eu [anonim] i-a raspuns lui mella

        Draga mella, omul asta este presedintele tarii mele ROMANIA, asa ca putin respect, te rog. In alta oridine de idei te asigur ca nu am auzit din gura acestuia un singur cuvant de invrajbire, iar daca ai fi un om care ar vedea dincolo de el, ai descoperi ca pe noi ca popor ne intereseaza mai presus de orice viitorul copiilor nostri. Daca poti face ceva in sensul acesta atunci vino cu argumente, daca nu foloseste limbajul tau doar cu tine insuti, sa vezi ce placut este.
  • 0 (2 voturi)    
    Pt.lili sau...Lili (Luni, 24 ianuarie 2011, 2:59)

    John [anonim]

    Imi place ca omul sa ia atitudine dar si mai mult imi place sa comenteze in cunostiinta de cauza.Nu imi place sa ma pling,nu doresc sa te conving de nimic .Ma doare cind vad unele comentarii si privesc uneori in urma si incerc sa ma conving ca cei aproape 30 ani de munca foarte grea ( mi-a facut placere ceea ce faceam) nu a fost timp pierdut.cred ca fiecare categorie socio-profesionala isi are importanta sa si cu toate acestea te rog sa observi citi plutonieri au in proprietate vile,masini scumpe,sume mari de bani,citi dintre acestia fac concedii in statiuni de lux,etc.Spui ca valorile pleaca din tara si este adevarat dar nu cred ca aceeasi plutonieri sunt de vina ci mai degraba cei pe care i-ai amintit.Am avut ghinionul de a ma imbolnavi de o boala f. grea dar si norocul de a fi tratat in strainatate(nu pe bani din tara ci privati ai unor cetateni straini) si am vazut diferente uriase intre cele doua sisteme.Nu am avut cui si de ce sa dau spaga,dotari de ultima generatie in SPITALE DE STAT,analize si alte investigatii in SPITALE DE STAT,tratat cu un deosebit profesionalism si multa omenie,tinerii medici erau incadrati in colectivele de medici imediat si pusi sa efectueze toate manoperele(nu este spaga si au interes sa te invete).Nu stiu ce virsta ai dar crezi ca este normal ce se intimpla in invatamintul romanesc si sa nu spui ca ministrul,Basescu sau Boc sunt de vina ca nu te cred.Este normala pregatirea precara a profesorilor si dezinteresul acestora,meditatiile,sumele de bani pt fondurile clasei,scolii,protocoale,caiete,carti,etc?Este normal sa fie atitea universitati adevarate fabrici de diplome,absolventii acestora sa faca ce?Vezi pe cine ridici in slavi si dai fara sa gindesti in oameni care zeci de ani nu au putut sa faca nimic altceva care au fost scosi din rindul cadrelor active in baza unei legi.Cunoastem multe meserii,ne descurcam si sigur nu plecam din tara,poate nu suntem valori,nu stim cit fac 2x2.
    • -1 (1 vot)    
      Pentru toti care au un dinte in plus pentru armata (Luni, 24 ianuarie 2011, 7:28)

      Botezatu Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui John

      Buna domnilor,
      sunt foarte indignat cand vad acele comentarii nefondate , puerile . Traim vremuri pe care tara noastra nu a umilit niciodata categoria sociala numita "ARMATA". Pareri impartite, invidie, nerecunostinta, frustrare si alte asemenea. Aceatsa sleatha de impostori care conduc aceasta tara(pentru cei care i-au votat.....ciocu mic) au umilit nu armata ci toate categoriile sociale. Au umilit batranii care au muncit o viata, au umilit urmasii acestora ...ne-au umilit pe noi care visam de 21 de ani la o viata mai buna. De ce domnilor sunteti invrajbiti pe armata? Au dorit ei sa iasa din armata? Au fost fortati si momiti cu acele salarii compensatorii. Ati uitat?
      Sa nu uitati insa ca armata este compusa din cea mai mare eparte din cadre care au pensii la limita normalului. Gradele mari au da intradevar dar acestia suunt putini raportat la numarul total. Dar ganditi-va domnilor poate ca aceste pensii sunt mici in comparatie cu privatiunile la care au fost supusi gen canal, aplicatii, munci agrcole, casa poporului, mine, termocentrale, hidrocentrale, mutatul dintr-o garnizoana in alta, departe de familie, razboaie in ultmia perioada si multe altele. Nu mai spun faptul ca daca suna goarna trebuie sa raspundem prezent, cei trecuti in rezerva.
      Nu va mai treziti sa comentati cu afirmatii nefondate viata unor oameni care au fost privati de niste drepturi in viata .
      Nu incerc sa conving pe nimeni sa iubeasca armata si pe slujitorii ei dar domnilor nu aruncati cu pietre in ostirea romnana, mai ales cei tineri care habar nu au si se exprima cu apelativul mai lasa-ne tatatie. Tataie acela putea fi tataie al tau, al meu al oricaruia din tara asta condusa de niste nemernici.
      Pas.... domnilor... nu infuriati armata....
      Plt. maj in rezerva cu o pensie nesimtita de 832 de lei Botezatu Gheorghe
      • +1 (1 vot)    
        Hai sa fim seriosi... (Luni, 24 ianuarie 2011, 11:04)

        moldovean [anonim] i-a raspuns lui Botezatu Gheorghe

        1. Pensiile se platesc din munca noastra, a tinerei generatii, nu din banii cotizati cu zeci de ani in urma (intre timp devalorizati si disparuti)
        2. Armata, in afara razboiului, inseamna joaca.
        3. Munca la canal, munca agricola, mine etc. nu a inseamnat umilinta pentru gradati ci pentru soldati.
        4. Sa cerem si noi, fostii soldati, pensie pentru umilintele la care ne-au supus gradatii in timpul serviciului militar?
  • +2 (2 voturi)    
    PENSII NESIMTITE ! (Luni, 24 ianuarie 2011, 7:03)

    petre [anonim]

    Este incredibil nerusinatii ce pensii au,cind salariul la cei care muncesc este de 1000 ron,care de fapt aduc ceva tarii.
    De onoarea lor nu mai poate fi vorba.
  • -1 (1 vot)    
    inamicul .. (Luni, 24 ianuarie 2011, 7:26)

    ostas [anonim]

    Tara asta a optat pentru democratie. Rezulta ca pe langa democratie exista cel putin o contra parte. Democratia garanteaza niste drepturi si libertati. Armata este garantul democratiei. Cu inamicii democratiei se lupta armata peste tot in lume, mai ales cea americana. Cei care garanteaza democratia cu pretul vietii eventual, sunt recompensati in toate tarile democratice – pensii, salarii, gratuitati, etc. Statul nostru recompenseaza garantul democratiei cu salariu si atat, spunand ca armata,. ofera locuri de munca similare celorlate din alte domenii si deci nu mai acorda o importanta speciala acestui sector fara de care nu pot exista celelalte libertati democratice. Concluzia este ca statul roman nu vrea sa garanteze democratia si reprezinta una din partile care vor s-o inlocuiasca. Nu poti lupta astfel pentru democratie cu mijloace democratice.
    Problema este cine constata ca statul este inamicul democratiei si cine poate lua masuri.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce faceti cu securistii militari? (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:32)

    meme [anonim]

    De ce sa aiba pensii speciale fostii angajati ai securitatii?
    Nu uitati, va rog, ca si acestia sunt incadrati la militari. Pensiile tuturor celor care au lucrat la securitate pina in 89 ar trebui reduse imediat la pensia minima pe economie. Ei primesc pensii speciale pentru meritul de a fi torturat, umilit, intimidat ba chiar UCIS oameni. Romanul e iertator din fire, dar... e si prost?
  • -1 (1 vot)    
    Azi a inceput sfarsitului regimului ! (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:32)

    Vasilica [anonim]

    Eu cred ca era si cazul sa inceapa odata . Cand zic "regimului" nu ma refer doar la regimul Basescu care e doar un brat al aceleiasi caracatite multinationale care n-i la bagat pe gat pe Carol al II-lea, ne-a bagat comunismul si apoi ne-a bagat pe gat ce avem acum prin tot felul de tzigani si alti alogeni !
  • -2 (2 voturi)    
    democratie inseamna (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:20)

    elena [anonim]

    sa ai sanse egale. daca pensiile recalculate raman asa, nu vad cum mai functioneaza principiul democratiei. Pe langa incompetenta, Basescu&co mai dau dovada si de nesimtire si nepasare.
  • -1 (3 voturi)    
    Umilinta armatei romane (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:25)

    valisa [anonim]

    Daca bravii nostri conducatori asa inteleg sa conduca aceasta tara, inseamna ca suntem deja in groapa. Este inadmisibil ca un Presedinte si Comandant Suprem al Armatei Romane sa iasa la balcon si sa-si arate chilotii murdari intregii lumi.
    Pe langa faptul ca rezolva problemele tarii total gresit, mai umileste si armata. Astfel de probleme se rezolva in "familie" Domnule Presedinte. Este adevarat ca multi dintre ei aveau pensii nesimtite. Dar nu asa se rezolva problemele. Pensiile lor trebuiau sa ramana sub conducerea Ministerului Apararii si doar acolo puteau fi recalculate dupa media veniturilor din armata, nu dupa Lg. 19, nu dupa contributia din ultima luna de munca asa cum a dorit PSD ca sa atraga armata de partea lor.

    RUSINE BASESCULE !!!!!!

    Ai fost, esti si vei fi mereu marioneta puterilor straine. Halal conducator...
    • +3 (3 voturi)    
      Umilinta poporului roman (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:47)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui valisa

      Daca aveau pensii nesimtite , cine li le-a dat si de ce 20 de ani nimeni nu a facut nimic ? Acum daca cineva a indraznit , nu poti recunoaste ca nu e bine , dar spui NU ASA ! Pai asa raspunde aparatul statului roman, format din urmasii celor cu pensii nesimtite la comenzi .Incet si prost ! Cei care traiesc cu pensii de 10 ori mai mici , pentru ca ei formeaza majoritatea , ce sa spuna?
    • +1 (1 vot)    
      Unde au luptat acesti militari ? (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:50)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui valisa

      Doar cine n-a facut armata nu stie ca in afara unui razboi totul este o joaca intr-o unitate militara. O joaca in care soldatul este umilit de gradatul bine platit si care nu are practic nici o responsabilitate.
      Ce fac ei cu banii cu care i-am platit si-i mai platim inca?
      • 0 (0 voturi)    
        esti cam limitat (Luni, 24 ianuarie 2011, 14:56)

        elena [anonim] i-a raspuns lui moldovean

        nu trebuie neaparat sa mergi pe front pt a beneficia de pensie militara. aici intra si alte categorii: jandarmii, pensionarii SRI, SIE etc. Cu siguranta ca nu ai ideea cum e sa ai tatal sau sotul, sau pe cineva apropiat, intr-o astfel de structura, altfel nu ti-ai fi permis sa spui ca daca nu este razboi, e joaca militara.
    • +2 (2 voturi)    
      Pentur ce asemenea pensii ? (Luni, 24 ianuarie 2011, 10:00)

      unul [anonim] i-a raspuns lui valisa

      Te-ai intrebat pentru ce fapte de eroism se platesc asemenea pensii?
      Te-ai intrebat din ce bani se paltesc asemena pensii?
      Poti sa justifici dece sa se rezolve asemena oprovleme in "familie" cand este vorba de banii nostri, ai tinerei generatii?
      Pensionarii de azi sunt fostii "aparatori" ai comunismului. Sa-i platim noi penttru ca au dus tara asta de rapa?
    • 0 (0 voturi)    
      Demnitatea poporului roman (Luni, 24 ianuarie 2011, 12:56)

      eu [anonim] i-a raspuns lui valisa

      Domnule valisa, nu ai inteles pana acum ca familia suntem noi toti. Acest popor roman. Sau pentru dumneata familia este formata numai din cei care conduc, uneori in interesele proprii. Un alt drum al tarii, nu inseamna intotdeauna un drum drept, nu exista o formula pe care o respecti si gata, e o transformare, o adaptare din mers catre ceea ce doresti sa devii. Iar presedintele nostru ne conduce spre ceea ce vrem sa devenim, pentru ca de aceea l-am ales O ROMANIE DEMNA, CORECTA si DREAPTA.
      Dar cu oameni asa ca tine tare greu este acest drum, RUSINE TIE.
  • +1 (1 vot)    
    moldovean (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:46)

    2000 € pensie [anonim]

    Vecinul meu, fost colonel de politie are o pensie de 2000 € de la varsta de 55 su 57 de ani.
    Este propria lui afirmatie. N-am de ce sa nu-l cred. Daca asta inseamna pensie de baza plus alte "sporuri" pentru cine stie ce "realizari" nu pot sti.
    • 0 (0 voturi)    
      minciuna care creaza disensiuni sociale (Luni, 24 ianuarie 2011, 15:14)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui 2000 € pensie

      Nu exista decat cateva pensii atat de mari. Nu de alea e vorba, ci de 100.000 de pensii calculate voit dupa salariul mediu pe economie, in loc sa fie calculate dupa vechimea in armata, desi dovezile vechimii exista. In acest mod Guvernul a micsorat ilegal pensiile militare.

      E vorba despre minciuni gogonate, manipularea ordinara a opiniei publice si asmutirea unor categorii sociale impotriva altora.

      Cele cateva pensii foarte mari, intr-adevar, sut prezentate ca si cum ar fi obisnuite, iar cele cateva cazuri de crestere a pensiilor sunt prezentate "din condei" ca fiind "mii".

      La fel au procedat si cu pensionarii civili: i-au mintit a pensiile mici nu vor scadea. Au scazut de fapt si alea.

      Strategia va fi din nefericire aplicata in continaure: o ggaska de nemernici vor continua sa minta cu nerusianre, asmutind unele categorii sociale impotriva altora pentru a crea iluzia ca "asa se face dreptate".

      Are vreun rost sa intreb care sunt masurile laute pentru scoaterea tarii din criza? Daca imi numiti macar doua, eu le mananc...
  • +3 (3 voturi)    
    ??? (Luni, 24 ianuarie 2011, 10:02)

    B.F. [anonim]

    Un prost întreabă şi tot el răspunde

    Întrebare: Un militar de carieră poate fi numit şi carierist?
    Răspuns: Nu! Carierişti sunt cei ce lucrează în cariere!

    Întrebare: De ce recalcularea pensiilor militarilor de carieră durează atât de mult?
    Răspuns: Pentru a nu cădea în mâna inamicilor toate documentele privind activitatea depusă şi salariile primite au fost secretizate şi ascunse foarte bine.

    Întrebare: Un lider al sindicatului militarilor de carieră a spus. „Militarii nu au salariu ci soldă, nu au pensie ci rentă. Legea recalculării nefăcând vorbire expresă la soldă şi rentă, nu poate avea efect asupra noastră” . Are dreptate ?
    Răspuns: Da! Militarii de carieră trebuie obligatoriu să primească rentele… prevăzute expres de legislaţia în vigoare!

    Întrebare: Tot un lider al sindicatului militarilor de carieră a amintit de munca grea ce au depus-o pe marile şantiere ale comunismului. Gurile rele au replicat ca munca a constat numai în a număra roabele împinse de trupeţi. Liderul a avut dreptate?
    Răspuns: Da! Nici nu ştiţi ce greu este să numeri obiecte în mişcare.

    Întrebare: Măscăricii Antonescu şi Ponta au spus. ”Noi când vom ajunge preşedinte respectiv prim ministru vom readuce imediat militarii de carieră la pensiile iniţiale”. Ce vor face 80% din militarii de carieră la care pensiile au crescut?
    Răspuns: Vor ieşi în stradă şi vor striga: ”Ieşi afară …”
    • 0 (0 voturi)    
      minciuni (Luni, 24 ianuarie 2011, 15:07)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui B.F.

      Nu au crescut nici 5% din pensiile militare...
  • +1 (1 vot)    
    veteran (Luni, 24 ianuarie 2011, 11:04)

    lucian [anonim]

    Bunicul meu,Dumnezeu sa-l odihneasca,a fost veteran de razboi(al II-lea razboi mondial) facea imprumut in banca primavara sa-l poata achita pana venea frigul(vara erau cheltuielile mai mici),iar banii ii folosea sa-si poata plati intretinerea iarna cand facturile la gaz sau energie o luau razna.Intr-adevar a fost inmormantat in asa-zisul cimitir al veteranilor.
    A murit neintelegand de ce viata si calitatea oamenilor s-au degradat atat de mult dupa revolutie.
    Traiasca Iliescovici care a impartit avutul tarii ca pe tarlaua proprie.
  • +1 (1 vot)    
    Hai sa mai si muncim,bre. (Luni, 24 ianuarie 2011, 12:14)

    dragos [anonim]

    Toata lumea cere sa-i dea statul,dar el saracul este cu buzunarele goale,furat si mintit.Domnii ofiteri,ar trebui sa se intrebe,meritam noi mai mult decat ceilalti, sa avem privilegii ?Cum arata democratia noastra, cand dreptatea este impartita stramb ?Unde o sa ajungem daca continuam cu astfel de privilegii ?Justitia poate fi ipartiala daca si ia accepta privilegiile si discrimineaza categorii sociale ? Sa punem accent pe munca, nu pe ajutoare sociale.
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul minte cu nerusinare (Luni, 24 ianuarie 2011, 15:06)

    Dedalus [anonim]

    De cand nu am mai fost pe aici (3 luni), situatia s-a agravat: peste 90% din comentarii sunt injuraturi si infoieri politice...

    Minsitrul Apararii a antedatat si semnat declaratii de recalculare cu data de 31 decembrie 2011, desi le-a semnat de fapt in 2011 (multe au fost comunicate astazi 24 ianuarie 2011, dar poarta data de 31 deembrie 2010...- cine crede ca au facut cu posta din centrul Bucurestului pana peste drum peste 3 saptamani...).

    Nu e vorba aici de pensii mici sau mari, ci de ignorarea cu intentie a unei legi.

    Mai e vorba de raportarea unor date voit manipulate (va amintiti cum facea porumbul 5000 de kg la ha si cand crestea pe mlastina ?). E vorba despre faptul ca statul roman isi minte militarii si ca seful statului este parte la aceasta minciuna (falsificarea datelor privind recalcularea pensiilor).

    Dupa ce minciunile astea au ajuns la apogeu, seful statului vine si spune ca "Guvernul va adapta o noua hotarare pentru recalcularea pensiilor dar pensiile pentru care s-au emis decizii raman valabile".

    Adica, va traduc eu: "V-am calculat la toti pensiile pe baza salariului mediu pe economie ca asa vrea muschii mei. Daca nu va convine, schimb legea cum vreau eu. Fac ce vreau, nu ma intereseaza nici o lege".

    Suna cunoscut?

    Daca nu, va rog frumos ca in cazul unui conflict militar sa apelati la armata americana sa ne apere, in cazul unui dezastru natural sa apelati la armata franceza.
  • 0 (0 voturi)    
    DEMAGOGIA MINCINOSULUI (Miercuri, 9 februarie 2011, 21:12)

    PANI HACITIN [anonim]

    Pensionarea unor militari a fost dispusa in baza legilor romane, urmare a restructurarii. Ori daca i-ai obligat sa se pensioneze, ca stat ti-ai asumat si niste raspunderi, nu mai spun de privatiunile serviciului militar care asigura, la pensionare un venit decent (pensia). In momentul in care statul nu si-a tinut partea de obligatii vor interveni procese apoi CEDO si cine credeti ca vor plati?
  • 0 (0 voturi)    
    MINCIUNI BASESCIENE (Miercuri, 9 februarie 2011, 21:35)

    PANI HACITIN [anonim]

    Pensionarii militari doresc pensie de militar, nu pensie de asistat social , cel mai mult îi doare nu neapărat reducerea pensiilor cât discreditarea unei instituţii fundamentale a statului român, armata, şi învrăjbirea unor categorii socio-profesionale de către actuala guvernare. Unii dintre militari au atenţionat că actualii guvernanţi “trebuie măturaţi pentru trădare de ţară” şi că inamicul trebuie nimicit prin vot sau prin alte metode, dacă este cazul.