Discutia de luni, emisiune HotNews.ro-RFI

VIDEO Hrebenciuc: Elena Udrea are o maniera penibila de a se prezenta ca ministru

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2009, 19:36 Actualitate | Politic

Viorel Hrebenciuc crede ca PSD nici nu va iesi si nici nu va fi scos de la guvernare. In emisiunea "Discutia de luni", realizata de HotNews.ro si RFI si moderata de Dan Tapalaga, liderul social democrat a afirmat ca cele doua partide vor merge brat la brat la alegeri. Cu toate acestea, Hrebenciuc a afirmat ca Traian Basescu este responsabil pentru ceea ce seful statului a anumit "spirala atacurilor reciproce" si nu s-a abtinut de la a o ataca pe Elena Udrea, afirmand ca actiunea sa cu salvamarii este o maniera penibila de a se prezenta ca ministru.

Inregistrarea emisiunii a fost precedata de o intalnire online cu cititorii HotNews.ro, pe care o puteti urmari integral aici.
  • Emisiunea "Discutia de luni" o puteti asculta integral aici.



Fragmente din declaratii
  • PSD nici nu va iesi, nici nu va fi scos de la guvernare. Vom merge la alegeri brat la brat.
  • Domnul Videanu este suparat pe comisiile Ridzi si Udrea pe care noi le-am infiintat, aici este marea problema pe care partidul lor o are cu Cotroceniul.
  • 95% din legile care au fost votate in Parlament le-am votat  impreuna cu PDL. Am avut chestiuni minore asupra carora nu ne-am pus de acord si le-am votat separat.
  • Dupa ce ca Elena Udrea a escaladat toata aceasta discutie intre PD-L si PSD, vine acuma ca o floricica domnul presedinte Basescu si ne explica noua ca trebuie sa nu mai escaladam aceasta spirala. De escaladarea spiralei el este principalul vinovat, pentru ca el este cel care face presiuni asupra celor din PD-L sa fie fie duri cu PSD-ul. (...) Eu le stiu din discutiile cu cei din PD-L si din ceea ce vad, pentru ca negociez cu ei si vad ca sunt saracii stramtorati cand primesc cate un telefon din asta zdrobitor.
  • Astazi nu mai sunt nici cinci procente intre Basescu si domnul Geoana.


Viorel Hrebenciuc: Spuneti-mi si dumneavoastra, domnul Dan Tapalaga, dumneavoastra ati vazut la stiri filmuletul acela unde doamna Udrea era cu fluierul in gura in fata salvamarilor care erau in chiloti negri cu dungi portocalii...
Dan Tapalaga: L-am vazut, dar ce relevanta are asta?
Viorel Hrebenciuc: Cum vi se pare, asa, cand o femeie sta in fata a 40 de barbati dezbracati si ea fluiera si ei incep sa alerge prin apa?
Dan Tapalaga: Nu stiu, e responsabilitatea dumneavoastra de oameni politici in a face declaratii.
Viorel Hrebenciuc: Dar responsabilitatea ei de ministru in Guvernul Boc de a nu se pune in situatii penibile, nu exista?
Dan Tapalaga: Dar ce-a facut, domnule Hrebenciuc, in afara de faptul asta scandalos, cum il gasiti dumneavoastra, de a sta in fata unor oameni...
Viorel Hrebenciuc: Dar este o maniera penibila de a te prezenta ca ministru. In goana dupa aparitiile la televiziune face niste greseli elementare. Dumneavoastra nu vedeti, nu simtiti la fel ca mine?
Dan Tapalaga: Uitati, colega mea Bety Blagu va intreaba asa: dar Mircea Geoana, in fata la Miss Diaspora?
Viorel Hrebenciuc: Nu, nu stiu, care...
Dan Tapalaga: Mircea Geoana inteleg ca in august in acest an a fost in juriu la Miss Diaspora. Si acolo erau femei asa, mai sumar imbracate, in slip... Adica nu sunt comparabile situatiile astea?
Viorel Hrebenciuc: Dupa privirile doamnei Udrea, nu.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1321 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    diversiuni (Luni, 7 septembrie 2009, 21:27)

    sobolan [anonim]

    el,sobolanul traieste cu impresia ca manipuleaza tot poporul,se inseala psd si comunisti, au cazut de mult in dizgratia oamenilor i-mi este sila sa-l vad pe sticla,miroase rau de tot
  • +3 (5 voturi)    
    Daca am zis am zis ! (Luni, 7 septembrie 2009, 22:11)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ DEX Atentie ! In Romanica se rezolva ori ce daca dai cui " hrebe" ! DDD No Coment !
  • +3 (3 voturi)    
    Politica iliesciana (Marţi, 8 septembrie 2009, 6:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Asta a fost politica iliesciana : sa lase intreaga tara pe mana celor ce ne-au condus si speriat, inainte de ‘89, sa fure fiecare ce vrea, cat i-o pofti inima. Unii au furat intreaga industrie, unii au furat bogatiile naturale, unii au despuiat agricultura, zootehnia, altii au primit o portie din populatia tarii, sa faca ce-or vrea cu ea, sa o jumuleasca si sa o jupoaie, cu acoperirea unei constitutii si a unor legi croite pe masura “noii democratii”- iliesciene. Tara a intrat definitiv in mana, sub controlul necrutator al unor hoti hulpavi, mincinosi, imorali, corupti pana in maduva oaselor, niste gasti transpartinice care latra una la alta numai cand isi incalca conventiile nescrise privind impartirea teritoriilor, asa cum latra cainii la intrusii care incearca sa le treaca granita marcata cu pi-pi. Cei care ne-au stapanit inainte de ‘89, aceia care faceau exclusiv “munca-cu-omu’ ” (si trimisii lor, gen Patriciu), ne stapanesc si acum, asa frezandati, bine speriati, lasi, cum ne-au pregatit ei in comunism. Populatia tace si inghite, ii alege mereu, intr-un soi de perversitate, sa o jefuiasca perpetuu. Ii vedeti pe borfasii din parlament cum nu fac nimic, absolut nimic, ca sa schimbe actuala constitutie, sa faca una care sa deblocheze tara, desi stiu perfect ca aceasta este cea mai mare problema a tarii, care ne tine in inapoierea inapoierilor, rusinea Europei. Cetatenii care vor iesi la vot inainte de a se inlocui actuala constitutie sunt fie niste tampiti docili, ce isi ofera nasul sa-i fie infipt belciugul, fie niste iremediabil imorali, niste secaturi netratabile. Cat de desuet, de prafuit, de ruginit, de lipsit de substanta, de viata, suna indemnul “Desteapta-te, romane”, impus noua chiar de cei ce ne tin in adormire, ca sa fure in voie.
  • +3 (3 voturi)    
    trece vremea (Marţi, 8 septembrie 2009, 11:15)

    Ioana [anonim]

    ce sa-i faci? nu sunt multi mnipulatori si comunisti ca hrebeciuc. Treaba e insa ca nu mai suntem prostii dupa revolutie care sa ne incredem in vorbele lui!
  • +3 (3 voturi)    
    etalare strategie (Marţi, 8 septembrie 2009, 12:10)

    Xyz_isima [anonim]

    Hrebenciuc isi etaleaza prin tote atacurile lui, propria strategie de a-l inlatura pe Basescu incetul cu incetul…..se fabrica otetul
  • +3 (3 voturi)    
    Atentie cui ii dam atentie (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:03)

    Matei [anonim]

    Domnilor, vedeti cine vorbeste despre meseria de ministru? Un om care s-a infiltrat ca un peste si nu a fost niciodata un lider demn de admiratie, ci numai un fitilist de meserie.
  • +1 (1 vot)    
    Udrea (Joi, 10 septembrie 2009, 14:54)

    Max Müller [anonim]

    cel mai mare teatru din lume este parlamentul romanesc. Nu este nici o tara europeana in care sa se discute mult si fara sens in fata camerelor de luat vederi ca in Romania. Iar showul si mai mare este facut de comisiile de cercetare care se compun pentru ca cei care le compun sunt cei care ar trebui sa fie cei cercetati si care ar trebui intai sa-si faca ordine in casa. Si asta mai ales cand actioneaza importiva uneia dintre, din pacate, putinele figuri politice din Romania care-si fac treaba bine. In tara asta, atunci cand un ministru isi face treaba cum se cuvine este eliminat. Iar toate tziganiile care apar la tv sunt de fapt acoperiri pentru rahaturile care le fac ei. Incearca fiecare sa-si spele vesta aruncand cu mizerii in altii. Pacat ca in guvern sunt doar 4 oameni capabili: dl. Boc, cel mai serios prim-ministru care l-a avut Romania, apoi d-na Udrea, dl. Dan Nica si dl. Catalin Predoiu. Restul, daca-i bagi intr-un sac si dai cu bata ai la fiecare lovitura un bullseye... sa zic asa. Romania nu are nevoie de plan anticriza ci de o conducere corecta si stabila... O tara cu renumele pe care-l are Romania in Europa are nevoie de oameni ca d-na Udrea. Este meritul muncii dansei, cat si cel financiar al statului ca Romania a ajuns in aceste vremuri grele sa fie cunoscuta turistic si din alte motive decat tzigania. Prezentarea Romaniei in lume costa bani , energie si iscusinta. De aceea este bun un astfel de ministru... Ar fi pacat ca d-na Udrea sa derapeze pe rahatul galben-rosu, pentru ca Romania are nevoie de un presedinte ca Elena Udrea, care ar fi mai bun ca dl. Basescu.