Alina Gorghiu, despre proiectul legii preventiei in sanatate: Nimeni nu o sa aplice o lege daca nu ai sistemul pregatit, dar de undeva trebuie refacut sistemul sanitar

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2016, 14:05 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook
​Copresedintele PNL Alina Gorghiu, unul dintre deputatii liberali care au depus la Parlament un proiect de lege ce vizeaza sa incurajeze activitatea de preventie in sanatate, a declarat luni ca legea nu este de imediata aplicare, adaugand ca "nimeni nu o sa aplice o lege daca nu ai sistemul pregatit", dar "de undeva trebuie refacut sistemul sanitar".

O lege in dezbatere publica are menirea sa imbunatateasca prevederile, ascultand argumente aduse de cei interesati, de asociatiile de pacienti, de societatea civila etc. Orice fel de opinie care imbunatateste legea, categoric va fi luata in consideratie", a aratat liderul liberal.

"Legea nu este de imediata aplicare. Nimeni nu o sa aplice o lege daca nu ai sistemul pregatit", dar "de undeva trebuie refacut sistemul sanitar", a declarat Alina Gorgiu.
Deputatii liberali Alina Gorghiu, Eugen Nicolaescu, Lucia Varga, Horia Cristian au depus la Parlament un proiect de lege privind activitatea de preventie in sanatate, care prevede ca romanii care refuza sa participe la programele de preventie pot fi obligati sa suporte, partial sau total, costurile tratamentelor bolilor, informeaza Agerpres.

Potrivit proiectului de lege care se afla in dezbatere publica pana la 1 martie, preventia se desfasoara in baza unei politici si a unei strategii pe termen mediu si lung, materializate sub forma unui program national de preventie multianual, care are subprograme anuale.

Politica, strategia si programul se aproba de Guvern, la propunerea Agentiei Nationale de Preventie in Sanatate, o entitate care se infiinteaza prin aceasta lege, care urmeaza sa se ocupe de acest domeniu, sub conducerea Ministerului Sanatatii. Finantarea acestor programe ar urma sa se faca de la bugetul de stat, iar sumele alocate nu pot fi mai mici decat 10% din fondurile publice alocate sistemului national de sanatate.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lipsa de educatie lasa Romania fara doua locuri superbe. Cum au disparut narcisele salbatice din muntii Rodnei si satul Vad

Delicatele narcise nu mai infloresc luna aceasta, asa cum se intalmpla in anii trecuti, in doua zone protejate din tara. Oameni fara educatie si fara respect pentru natura au smuls aceste flori din radacina si le-au luat acasa.
2155 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Carpeala adica ? (Luni, 8 februarie 2016, 14:29)

    un domn [utilizator]

    asa se face si la cratita ? carpeala e reteta de baza ?
    • +2 (2 voturi)    
      I-ai plagiat cuvantul preferat Alinutei: carpeala (Luni, 8 februarie 2016, 20:06)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ea vorbea despre Constitutie
      Iohannis: Legea privind reforma în domeniul sănătății modificata de 114 ori.
      O lege noua e depusa in parlament.
      Si Alinuta vrea sa scrie o noua constitutie.
  • +6 (6 voturi)    
    Incepeti de pe la Tecuci si supravegheti-l acolo (Luni, 8 februarie 2016, 14:36)

    Plagarus [utilizator]

    Doamna a a absolvit Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative din cadrul Universitatii Crestine Dimitrie Cantemir, dupa care a urmat facultatea cu acelasi profil de la Universitatea Pitesti, a cursului de Master "Drept penal al afacerilor" in cadrul Universitatii Hyperion.asadar este Toba de carte & "doctorat"
    "Doctoratul " la Iasi cu profesorul Tudorel Toader nominalizat la vremea aceea la Curtea Constitutionala de PNL
    Reforma in sanatatea are nevoie de asemenea parelologi rataciti in politica ?
  • +3 (3 voturi)    
    Hai sa ne dam cu parerea! (Luni, 8 februarie 2016, 14:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aceasta politruca se pricepe la toate. Adica la nimic!
  • +4 (4 voturi)    
    si tu? (Luni, 8 februarie 2016, 14:49)

    zigot [utilizator]

    te pricepi la toate?
    a mai fost una, si nu mai este...
  • +3 (3 voturi)    
    700 milioane de euro anual in mana a 3 trepadusi? (Luni, 8 februarie 2016, 15:19)

    ouyang [utilizator]

    Nu mersi. Mai incearca odata. Dar pune si capul la munca.
  • +2 (4 voturi)    
    Gura pacatosului scapa "perle " (Luni, 8 februarie 2016, 15:30)

    andreesanu [utilizator]

    Sistemul de sanatate voi liberalii l-ati distrus cu Nicolaescu si cu alde tirta -pirta pusi ministri dupa sistemul relatii,pile .
    Daca invatati ceva din prostiile facute pe spinarea si sanatatea romanilor era bine !,dar voi sunteti prea ingusti la minte sa invatati din greseli !.
    Prostii care nu invata din geseli si le repeta au alta denumite -aia sunt IDIOTII !
  • +2 (2 voturi)    
    De la o asigurare de sănătate trebuie început (Luni, 8 februarie 2016, 15:31)

    Harald [utilizator]

    Așa e, legea nu se va aplica, dar asta pentru că va crește șpaga până când medicul va uita să aplice legea. Însă nu asta e soluția.

    Soluția e o asigurare de sănătate autentică, nu o taxă pe venit ca în prezent. Sistemul sanitar primește acea taxă pe venit din partea contribuabililor indiferent dacă prestează sau nu vreun serviciu. Așa apar asemenea legi, în încercarea sistemului de a face cât mai puțin peentru banii pe care-i primește.
    • +1 (1 vot)    
      De la asigurarii in tot sistemul de sanatate (Luni, 8 februarie 2016, 20:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      trebuie inceput eventual de DNA.
  • 0 (0 voturi)    
    legea preventiei (Joi, 11 februarie 2016, 22:05)

    Jorigim [utilizator]

    Acesti nemancati, care vor sa vina la putere, scot in fata oameni nascuti defecti(raraiti, Gorghiu si Nicolaescu), care in vremurile bune, n-ar fi putut deveni nici macar bucatari la cresele comuniste, nu stiu de unde sa-si mai traga bani pentru salarii si pensii nesimtite, tot de la amaratii care abia isi mai pot duce existenta cu atatea taxe noi tampite si nejustificate, Oare acest rarait pervers, care a fraudat deja CNAS-ul cat a fost ministru, cunoaste acest proverb " De ce sa repari ceva care functioneaza? " ? De ce sa merg la doctor daca nu ma doare nimic? Nu sunt atatea procese si decizii in care s-a concluzionat ca spitalele/clinicile/policlinicile, sunt pline de microbi si agenti patogeni, transmisibili chiar si doar prin inhalare aeroba? Sau poate asta se vrea: sa mergi la doctor aiurea, ca sa te imbolnavesti, pentru ca medici fara experienta sa-ti prescrie un pomelnic de medicamente, pe care sa le cumperi de la farmacia nevestei nu stiu carui ministru, la "reducere". Ce sinistru! Intram in era genocidului avizat de lege...