Klaus Iohannis a semnat decretul prin care l-a desemnat pe Gabriel Oprea premier interimar

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2015, 19:05 Actualitate | Politic

Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Presedintele Klaus Iohannis a semnat luni, 22 iunie, decretul de desemnare a lui Gabriel Oprea ca prim-ministru interimar, pe perioada imposibilitatii exercitarii atributiilor de prim-ministru de catre domnul Victor-Viorel Ponta, anunta Administratia Prezidentiala.

In comunicatul Administratiei Prezidentiale nu este mentionata perioada in care Oprea va ocupa postul de premier interimar.

UPDATE: Decretul semnat de Iohannis pentru desemnarea lui Oprea ca prim-ministru interimar, publicat in Monitorul Oficial
    
Decretul prin care presedintele Klaus Iohannis il desemneaza pe Gabriel Oprea ca prim-ministru interimar al Guvernului Romaniei, "pe perioada imposibilitatii exercitarii atributiilor de prim-ministru de catre Victor Ponta", a fost publicat luni seara in Monitorul Oficial, anunta Agerpres.

In document se arata ca desemnarea lui Gabriel Oprea de catre seful statului se face "in temeiul prevederilor art. 94 lit c), ale art.100 alin (1), ale art.107 alin (3) din Constitutia Romaniei, republicata, precum si ale art.9 din Legea nr.90/2001 privind organizarea si functionarea Guvernului Romaniei si a ministerelor, cu modificarile si completarile ulterioare" si "avand in vedere scrisoarea prim-ministrului, domnul Victor-Viorel Ponta".

Decretul pentru "desemnarea unui membru al Guvernului ca prim-ministru interimar", semnat luni de presedintele Klaus Iohannis, a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr.445 din 22 iunie.


Reamintim ca Victor Ponta, operat la genunchi in Turcia, i-a scris presedintelui o scrisoare in care anunta ca nu isi poate exercita atributiile de premier si ii propunea presedintelui numele vicepremierului Gabriel Oprea pentru postul de premier interimar.

Luni dupa-amiaza, Oprea a fost la Palatul Cotroceni, unde a avut o discutie de aproximativ 30 de minute cu presedintele Klaus Iohannis.

Ulterior, surse oficiale citate de presa au informat ca presedintele Iohannis nu a semnat inca interimatul la sefia Guvernului pentru vicepremierul Gabriel Oprea si ca asteapta documente medicale care sa ateste ca premierul este in incapacitatea de a isi duce la indeplinire atributiile de prim-ministru.

Potrivit surselor citate, presedintele a considerat ca in acest moment Romania "are premier", pentru ca Victor Ponta nu este in incapacitatea de a conduce Guvernul, ci este doar "in incapacitatea de a merge".

Sursele amintite au mai declarat ca Ponta putea sa isi delege atributiile altui ministru in cazul in care si-a luat concediu medical sau de odihna, fara a fi necesar sa propuna pe altcineva ca interimar la conducerea Executivului.

La scurt timp, premierul Victor Ponta i-a transmis presedintelui Klaus Iohannis actele medicale solicitate, care ii atesta incapacitatea temporara de a-si exercita functia de prim-ministru. Documentele au fost transmise odata cu publicarea acestora si pe pagina de Facebook a premierului.


Gabriel Oprea este unicul vicepremier al Guvernului si este si ministrul al Internelor. El este presedintele UNPR, un partid-cheie pentru pastrarea coalitiei de guvernare. El s-a remarcat in ultimele zile prin declaratii belicoase la adresa PSD, amenintind cu iesirea de la guvernare daca partidul premierului Ponta va modifica "pe furis" Codul Penal.

Gabriel Oprea (fost PSD, ministru in guvernele Nastase, Boc, MR Ungureanu si Ponta) are o biografie tulbure.











9994 vizualizari
  • +10 (16 voturi)    
    spumega (Luni, 22 iunie 2015, 19:09)

    e bine [anonim]

    spumega psdistii acuma
    • +3 (7 voturi)    
      santa barbara (Luni, 22 iunie 2015, 23:06)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui e bine

      Oare ma iarta Klaus ala adevaratu ca am avut increderere in Iohannis?
    • +4 (8 voturi)    
      DE CE SA SPUMEGE ? (Marţi, 23 iunie 2015, 1:51)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui e bine

      Ca altceva e punr daca nu o sucursala a psd ? Ca si pc, plr ?! Credeti ca dottore oprea va face altceva decat ce i-a ordonat fonta ?
    • +1 (3 voturi)    
      Da,saracii,spumega, (Marţi, 23 iunie 2015, 8:36)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui e bine

      Ponta dispune si Johann executa,asta da motiv de spumegare!!!
    • +2 (4 voturi)    
      NU spumega nimeni ! (Marţi, 23 iunie 2015, 9:46)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui e bine

      Nu spumega nimeni pentru ca nu Ponta si nici Oprea nu sunt la butoane ! Din pacate nici Klaus .......
  • +29 (33 voturi)    
    Fuga de justitie! (Luni, 22 iunie 2015, 19:24)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ponta si-a ticluit fuga de DNA in Turcia, pentru a scapa de justitie (avea invitatie de la DNA).
    Daca operatia era inevitabila, o putea face in tara. Dupa cateva zile, de la operatie, ar fi putut sa isi indeplineasca sarcinile importante, dintr-o cladire alta decat palatul Victoriei si ar fi putut ramane la casa lui, unde sa fie vizitat periodic de catre medici, sau sa se duca la spital, pentru examinari mai deosebite (cum face, desigur, si in Turcia).
    Ar fi ramas in continuare premier.
    Gabriel Oprea l-ar fi vizitat regulat, pentru consfatuiri si luarea unor decizii, pe care Oprea sa le transmita in sedintele guvernului.
    Asta, daca Ponta nu ar fi ales 'fuga de justitie'.
    • +7 (9 voturi)    
      corect (Luni, 22 iunie 2015, 22:16)

      da [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      cand ai mentalitate de procuror stii ce poate sa insemne timpul intr-o ancheta si ce poti face daca ai timp la dispozitie.
      mai cureti, mai aduni hartii, mai faci compuneri, mai pregatesti ceva dovezi,ca omu' , una-alta.

      victor viorel a inceput sa schioapete imediat dupa ce i-au fost aduse acuzatiile,ghinion curat.

      pe de alta parte , stand afara( de tara), poti vorbi mai lejer cu cine vrei fara sa stie......, mai poti comunica fara sa fii .... , poti castiga un pic de libertate pe care aici ar fi fost extrem de greu sa o ai acasa, n-asa?

      :))))
  • +9 (21 voturi)    
    Nu-i constituțional. (Luni, 22 iunie 2015, 19:30)

    vali47 [utilizator]

    Dacă Oprea nu are menționată perioada cât va fi interimar,nu-i constituțional.În acest caz Oprea poate sta premier cât vrea el,sau cât durează mandatul lui Johannis.!!!!.
    • +17 (19 voturi)    
      ba are stabilit (Luni, 22 iunie 2015, 20:06)

      alizee [anonim] i-a raspuns lui vali47

      plagiatorul nu poate delega functia mai mult de 45 de zile. Daca trec aceste 45 de zile presedintele tarii este obligat sa numeasca un alt primministru
  • +7 (19 voturi)    
    nehotarare (Luni, 22 iunie 2015, 19:35)

    caprairinucai [anonim]

    mai intai amana apoi semneaza.presupun ca ponta i-a trimis documentele solicitate iar KJ s-a bazat pe onestitatea pm.probabil KJ este singurul om din Ro care are incredere in pm
  • +24 (26 voturi)    
    Dupa un PM mincinos si las...., (Luni, 22 iunie 2015, 19:37)

    gica43 [utilizator]

    ...iata ca acum ne pricopsim si cu un nou"emil bobu"drept interimar !
  • +28 (30 voturi)    
    cum naiba unul pe care l-ai evita si ca (Luni, 22 iunie 2015, 19:39)

    __alex__ [utilizator]

    taximetrist ajunge prim ministru?
    Sunteti siguri ca poate citi cursiv?
    • +5 (7 voturi)    
      haha (Luni, 22 iunie 2015, 21:59)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      ai prea puține plusuri Ș))) damn keyboard
  • +11 (13 voturi)    
    se.. (Luni, 22 iunie 2015, 19:45)

    yyyxxx [anonim]

    ..pare ca pozitia lui Oprea e tot mai puternica. Acum ceva timp lar fi pus pe Dragnea. Sigur il are cu ceva la mana pe Ponta, altfel nu se explica accensiunea fulminanta a lui Oprea
  • +3 (23 voturi)    
    Rugaminte/ordin (Luni, 22 iunie 2015, 19:46)

    martinezu [anonim]

    Sa traiti Don Ponta!
    Intocmai cum ati cerut.!
    Stiti cum e...rugamintea dvs , ordin pentru mine.

    Al dvstra,
    Iohannis

    PS
    Mai stati mult acolo?
    • 0 (0 voturi)    
      de ce? (Marţi, 23 iunie 2015, 11:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui martinezu

      Ce optiuni avea Johannis? Sa-l puna pe Aurescu interimar? Inafara de ala, oricare e de acelasi nivel cu Ponta.
      Si daca-l punea pe Aurescu interimar ce realiza? Se schimba cumva situatia? Inafara faptului ca ar fi urlat Ponta ca nu-l lasa Johannis sa guverneze si din cauza asta nu mai poate scadea TVA-ul, nu ai poate mari pensii si salariile, ajutoarele sociale si alte pomeni... ce cistiga Johannis prin desemnarea unui alt interimar?

      Asta ca sa nu mai spun ca bunul simt spune ca atunci cind un premier nu-si poate exercita functia, ar trebui lasat sa-si aleaga singur interimarul, nu sa-i fie impus de sus. Eu dchiar as schimba constitutia aici, nu vad de ce ar desemna presedintele un interimar... In orice moment ar trebui sa existe o lista clara de 3-4 interimari in caz ca premierul pateste ceva.
  • +7 (15 voturi)    
    Viorel are ocazia să fie iar șmecher. (Luni, 22 iunie 2015, 19:49)

    vali47 [utilizator]

    Dacă Oprea este prim ministru interimar pe perioada cât V.V Ponta nu poate să-și desfășoare activitatea,fără a specifica perioada și motivele clare,Ponta,după refacere poate pleca în turneu de refacere prin lume și vine când se plictisește.În tot acest timp Oprea este prim ministru.Să spunem că-i o gafă a lui Johannis?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e adevarat (Marţi, 23 iunie 2015, 12:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Interimatul poate dura maxim 45 de zile. Dupa care presedintele propune alt premier.
  • +12 (18 voturi)    
    Interesul national ok.pt.eutanasierea Viorelulu (Luni, 22 iunie 2015, 19:50)

    Plagarus [utilizator]

    " Dr" premier penal Ponta Viorel s-a turcit de spaima galerei de acasa .
    Cand o sa-i dea Stambulul& Europolul firman de descapatzanare din domnie,atunci sa vina la agie !
  • +15 (19 voturi)    
    Erau doua posibilitati (Luni, 22 iunie 2015, 19:55)

    MyGame [utilizator]

    1. Nu-l numea pe Oprea si se declansa o criza politica
    2. Sa-l numeasca.
    Timpul ne va demonstra ce era mai bine!

    Oricum, demisia Ponta!
    De acum Oprescu este urmatorul pe lista DNA si bine face.
    • +3 (3 voturi)    
      intrebare intrebatoare (Luni, 22 iunie 2015, 21:20)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Cui strica si cui ajuta o criza politica?
      Nu cumva era o solutie o astfel de criza?
    • 0 (0 voturi)    
      mmm (Marţi, 23 iunie 2015, 12:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Daca nu-l numea pe Oprea trebea sa numeasca alt ministru. Si nu vad ce ar fi cistigat prin asta? Doar asha, ca sa i-o traga pontanacului? Ca sa urle mincinosul neamului ca nu-l lasa presedintele sa guverneze?
  • +8 (16 voturi)    
    de la G Oprea la eminenta cenusie a Germaniei.... (Luni, 22 iunie 2015, 20:00)

    lili [anonim]

    Un articol excelent in Ev zilei!

    "Ajuns la vârsta de 72 de ani şi ţintuit într-un scaun cu rotile în urma unei tentative de asasinat care a avut loc în urmă cu 25 ani, Wolfgang Schäuble, ministrul german de Finanțe are energia politică a unui om mai tânăr. La Washington, în această lună, la ședințele FMI / Banca Mondială, Schäuble a trecut de la o şedinţă la alta, scrie The Economist."

    http://www.capital.ro/eminenta-cenusie-a-germaniei-un-om-de-stat-ferm-si-experimentat.html

    Comparati-l cu incompetentul Domn Ialomiteanu, fost Minsitru de finante in Guvernul Boc sau cu actualul Minsitru de Finante, Orlando Teodorovici, ala cu taxarea bacsisului la pizza!!
    Astfel de politicieni duc inainte o tara !!!
  • +8 (24 voturi)    
    hahaha (Luni, 22 iunie 2015, 20:05)

    nash pandelica [utilizator]

    deci, primarele de cotrocesti a semnat...ca primaru' !

    poate ca documentele medicale l'au dat pe dottore f. grav, cu neuronii incrucisati, incapabil sa'si mai ridice capul, caci asa ne zicea ca va veni cu capu' sus....

    in concluzie, p.m. este in incapacitate sa'si execute misia !
    ramane intrebarea daca, cumva, doftorul a fost inainte de operatie, in capacitatea exercitarii....

    ce tzara, ce tzata ! pacat ca e locuita...:(

    si cand te gandesti ca la americanii aia pe care'i criticam, care nu ne plac, a fost un presedinte, care dintr'un carucior, a condus tzara prin cel de al doilea razboi. si intr'o suferinta mult mai mare, cu o boala cronica.
    diferenta este ca, la ei, capul este ceea ce conteaza.
  • +22 (28 voturi)    
    pe vintu l'au adus (Luni, 22 iunie 2015, 20:07)

    nash pandelica [utilizator]

    cu caruciorul la dna, si tot cu caruciorul la tribunal si, mai apoi, la mititica....
    deci, avem precedentul :)
  • -2 (12 voturi)    
    Ingeri sau demoni (Luni, 22 iunie 2015, 21:06)

    Calin02 [utilizator]

    Nu cred ca in politica sunt ingeri sau demoni.
    Sunt doar oameni, ca peste tot, cu dorinte si motivatii.

    Indiferent de trecutul sau si de ce a facut pana acum, Oprea are o sansa sa demonstreze ca poate face si altfel - corect si sa fie bine si pentru altii.

    Ar face bine sa nu-si rateze sansa.
    • +4 (6 voturi)    
      ? (Luni, 22 iunie 2015, 21:22)

      George [anonim] i-a raspuns lui Calin02

      /// Amesteci oameni obisnuiti si onesti cu mizerabilii de politicieni care au praduit tara fara rusine? Cu ce drept faci asta? Asociaza-te dumneata cu politicienii si lasa-ne pe noi, ceilalti, in pace! Nu ne asocia cu coruptii aciuiti in politica doar pentru ca la altceva nu se pricep!
    • +3 (7 voturi)    
      Pe Oprea.. (Luni, 22 iunie 2015, 23:56)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui Calin02

      Pe Oprea nu-l intereseaza sansa. Este un oportunist. Pentru el!
    • +1 (1 vot)    
      .....sa fie bine si pentru altii!, (Marţi, 23 iunie 2015, 9:45)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Calin02

      care altii?, te-ai gindit la tot poporul roman,
      am o intrebare pentru tine si cei ca tine?,
      tu vrei sa o duci bine din activitatea guvernului?, guvernul munceste sau tu, guvernul cheltuie taxele dupa bunul plac, a venit la putere ponta a desfiitat bugetul centralizat transfomindu-l in fondul de rezeva al pm, aruncind banii cum vrea muschii lui, rezultatul? dezastru economic si inca nu a ajuns la final de mandat poate ne ajuta justitia,
  • -5 (7 voturi)    
    mesaj (Luni, 22 iunie 2015, 22:03)

    domnule Oprea [anonim]

    va rog convingeti-l pe Iohannis sa mergem cu rusii, m-am saturat de americani, este datoria noastra morala sa fim cu Rusia.
    • +3 (5 voturi)    
      Pai (Marţi, 23 iunie 2015, 6:24)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui domnule Oprea

      Emigreaza tu in cocina sovietica, daca te-ai saturat de americani. Nu te retine nimeni.
  • +2 (4 voturi)    
    „Operația premierului”, tratată în presa străină (Luni, 22 iunie 2015, 22:15)

    lili [anonim]

    "Absenţa premierului Victor Ponta a atras imediat atenţia jurnaliştilor străini. France Presse relatează despre o criză politică în România, în timp ce Associated Press evocă opiniile critice la adresa şefului Guvernului plecat în concediu medical la puţin timp după începerea urmăririi penale pe numele său.
    În timp ce este anchetat pentru corupţie, premierul României şi-a luat concediu medical. Criticii lui Victor Ponta, scrie Associated Press, spun că acesta se foloseşte de o problemă minoră de sănătate pentru a evita ancheta, un gest de laşitate în opinia lor.

    „Premierul român, criticat vehement deoarece s-a operat la genunchi în străinătate în condiţiile în care în ţara sa este cercetat pentru fapte de corupţie”, titrează Fox News în articolul apărut în ediţia online.

    „Ponta a lăsat de înţeles că nu se va întoarce în România în următoarele trei săptămâni şi şi-a justificat absenţa spunând că nu şi-a luat nicio zi liberă de când a fost numit prim-ministru”, mai scriu jurnaliştii americani.

    Absenţa lui Victor Ponta este relatată şi de ABC News care titrează „Premierul român şi-a luat liber o lună invocând probleme de sănătate”.

    Pe de altă parte, France Presse a realizat un amplu reportaj despre doamnele de fier ale justiţiei din România şi lupta lor împotriva corupţiei. Materialul, preluat de Euronews şi marile publicaţii din Franţa, aminteşte că de la începutul lunii „România a intrat într-o criză politică după ce DNA a început urmărirea penală pentru fals, complicitate la evaziune fiscală şi spălare de bani”. Demersurile anticorupţie sunt descrise ca o cruciadă, iar Laura Codruţa Kovesi este văzută drept vârful de lance. "

    http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Operatia+premierului+tratata+in+presa+straina

    Ponta s-a facut de cacao!!!
  • +3 (7 voturi)    
    hai ca e bine (Marţi, 23 iunie 2015, 0:05)

    axismundi [utilizator]

    nu inteleg agitatia asta cu "blat ponta-iohannis", e prea mult zgomot de fond, iohannis a venit cu o solutie logica si legala (indiferent cat de dubios e personajul propus). dar mai e ceva: pentru ponta/psd ce poate fi mai rau decat "dusmanul din opozitie"? un fals prieten...
  • +3 (5 voturi)    
    Recunosc ca Iohannis nu avea de ales in (Marţi, 23 iunie 2015, 1:46)

    deval [utilizator]

    special pentru ca pnl concureaza puternic in puscariabili haita mafiota conducatoare ! Vreau doar sa spun ca oprea nu e altceva decat ponta mai putin obraznic ! E tot dottore (in drept penal), tot oportunist, mai putin talentat la manipulare dar la fel de avid de putere si cu o avere si parcurs profesional la fel de dubioase ! Este si el scut pentru puscariabilii numai ca o face prin secunzi ca nicolicea -desigur in interesul national al mafiei fara frontiere !
    Are doar avantajul ca nu are INCA dosar pe rol .
  • -2 (2 voturi)    
    se anunta o perioada interesanta... (Marţi, 23 iunie 2015, 8:15)

    anau [anonim]

    chiar ma intrebam ce rol au iesirile lui Oprea la rampa si sustinerile declarate la adresa DNA alaturi de pozitia luata impotriva pensiilor parlamentarilor. Se vede treaba ca cel care a avut cel mai mult de castigat din problemele lui Ponta cu justitia a fost chiar Oprea. Interesant. Vom vedea in perioada urmatoare care a fost miza, de fapt....
  • +1 (1 vot)    
    Obrerv ca au intrat in.....sut.... (Marţi, 23 iunie 2015, 9:46)

    gica43 [utilizator]

    ...pesedeii si au inceput sa dea minusuri de sus pana jos,conform sarcinilor lor de...serviciu !!!
  • +1 (3 voturi)    
    destul de ciudat... (Marţi, 23 iunie 2015, 10:13)

    cristina [anonim]

    ...modul de a reactiona al lui Johanis.Sincer..E ceva putred la mijloc.Cred ca e o intelegere intre cei doi(p.ministru si presedinte).Are dreptate Basescu.Sunt dezamagita de presedinte.E fara coloana vertebrala,ezitant,fricos chiar in a lua decizii.Nu stiu cat se va mai fofila.Uitati ca se iau tot felul de masuri aiurea,se voteaza pensii speciale si el sta si doarme in papuci,asteapta...Ce?nu stiu ...Asta ,la un razboi ...trece naiba razboiul si el se tot gandeste de decizii sa ia.
  • 0 (0 voturi)    
    p (Marţi, 23 iunie 2015, 14:36)

    julien [anonim]

    cred ca semneaza ca primarul nu ca presedintele tarii.