Improbabilul aparator al statului de drept. Ce-l mina in lupta pe Gabriel Oprea, zis si Interesul National?

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2015, 13:45 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
24 mai 2004. La Mihailesti, 18 oameni murisera in explozia unui camion cu azotat de amoniu si un crater de citiva metri se cascase in DN 2. Procurorii si legistii cautau ramasitele victimelor (la propriu, bucati de organe imprastiate pe tot cimpul), cind a aparut el. Imbracat in pelerina galbena, in ploaia mocaneasca, in mirosul de aluat cu prea mult amoniac, Interesul National se pusese pe treaba: zorea utilajele sa astupe rapid craterul, sa dea cat mai repede drumul la circulatie. Ce conta ca legistii si procurorii scobeau disperati in cupa buldozerelor ca sa recupere probe pentru ancheta - un deget, un picior, Gabriel Oprea avea alt tel. Acum, acelasi Gabriel Oprea pozeaza in aparatorul interesului national. Cum e posibil asa ceva?

In 2004, Gabriel Oprea era ministru delegat pentru Administratie in guvernul Adrian Nastase. Traian Basescu spunea despre el ca face parte din mafia personala a lui Nastase, dar asta nu l-a impiedicat sa il coopteze la guvernare in 2009 pe Oprea dupa ce generalul de intendenta a rupt o mica factiune din PSD.

Tiris-grapis, cu PDL-istii tinindu-se de nas la vederea lui, Oprea a ajutat la trecerea reformelor initiate de Guvernul Boc: educatie, pensii, salarizarea unica, plus masurile de criza din mai 2010. Injurat de PSD-isti pentru ca ii oferise lui Basescu sansa sa aiba propriul premier dupa prezidentialele din 2009, Oprea si UNPR-ul sau au intrat si in guvernul Ponta 1, pentru ca avea voturile necesare pentru o noua majoritate. A ramas in guvernele PSD, dar si-a intarit partidul - fictiune cu racolari in masa din PPDD, PMP sau PNL.

De citeva saptamini, Gabriel Oprea joaca o partitura inedita: garantul justitiei si al institutiilor esentiale ale statului de drept.

  • l-a luat sub aripa lui ocrotitoare pe ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, exact cind crescuse enorm presiunea PSD pentru o ordonanta de urgenta de modificare a Codului Penal
  • a anuntat ca o sustine pe Codruta Kovesi pentru inca un mandat la DNA
  • a amenintat cu iesirea din Coalitia de guvernare daca PSD modifica pe furis Codul Penal

Atentie, e acelasi Gabriel Oprea despre care tot mediul politic vorbeste cu admiratie ca ar avea o influenta majora in justitie in Ilfov, unde ar fi tinut din scurt primarii sub amenintarea dosarelor penale, ca are un birou pentru uz personal la DIICOT (in calitate de vicepremier), acelasi Gabriel Oprea care a inchis ochii ca ministru de Interne la abuzurile scandaloase facute de oamenii PSD la alegerile prezidentiale din 2014 in teritoriu.

Acelasi Gabriel Oprea care in 1996 aparea pe post de aghiotant al lui Miron Cozma, imagini pe care nu le-a explicat nici pina acum. Si, in fine, daca ne intoarcem mult in trecutul sau nouazecist vedem prin ceata vremurilor un fost carciumar ajuns nu se stie cum general, doctor in stiinte militare si coordonator de doctorate.

E acelasi Gabriel Oprea care nu a zis nici pas cind colegii sai de partid, printre care Haralambie Vochitoiu si Eugen Nicolicea, au semnat la cot cu PSD-istii propunerile legislative de modificare a Codului Penal si Codului de Procedura Penala.

E acelasi Gabriel Oprea care nu a avut pina acum nicio problema nici cu martea neagra, nici cu lovitura parlamentara din 2012, nici cu alte atacuri la statul de drept.

Cum si de ce s-a schimbat peste noapte Gabriel Oprea, de ce s-a activat?

Multe voci invoca o activare la comanda SRI. Daca Oprea ar fi ofiter acoperit, ar insemna incalcarea Constitutiei si probleme penale, dar cine poate sa probeze asa ceva? Zvonuri despre apropierea lui Gabriel Oprea de SRI au circulat permanent, dar mai mult decit zvonuri nu exista.

Cel mai probabil e ca Oprea actioneaza din calcul politic pentru a proteja Justitia impreuna cu unele forte reformiste. Iata citeva dintre scopurile politice sau personale ale lui Oprea, asa cum reies dintr-o analiza cu toate optiunile pe masa:

  • joaca tare fata de PSD in perspectiva negocierilor pentru candidaturile din 2016 la locale si parlamentare
  • vrea sa rupa o bucata din PSD, adica acei social-democrati care s-au saturat sa faca parte dintr-un partid asociat cu coruptia si furtul, visand la un mare partid pe care sa-l conduca. A verbalizat-o in interviul pentru Adevarul, afirmand ca vrea un partid cu un milion de membri.
  • vrea sa evite remanierea propriilor ministri
  • vrea sa rupa coalitia de guvernare si sa se autopropuna catre presedintele Klaus Iohannis si PNL ca un partener de nadejde
  • vrea sa se pozitioneze ca partener al Justitiei, poate chiar spera la clementa in viitor (are si el, ca orice politician, spaima de dosar penal). E o miza personala mare, tocmai de aceea a dat semnalul catre Kovesi
  • A simtit ca partida orientala nu are nici o sansa in fata optiunii pro-atlantiste si vrea sa se pozitioneze ca un personaj indispensabil pentru partenerii externi ai Romaniei, pe care acestia se pot baza atunci cind vine vorba despre prezervarea statului de drept

Toate nu arata decit oportunism politic, nicidecum credinta reala in aceste valori. Si inca ceva, mai grav decat toate la un loc: un politician captiv, care actioneaza sub impulsul sistemului, nu din dorinta de a lucra pentru binele public. Asa cum Oprea nu a crezut nicio secunda in reformele guvernului Boc, dar le-a sprijinit pentru a ramine la putere. Avem de-a face cu un personaj politic straniu, un pradator politic obisnuit cu apele adinci si tulburi, un combinator rapace care vrea sa faca si sa desfaca totul in politica. Cooptarea lui intr-o alianta de guvernare poate aduce avantaje pe termen scurt, dar pe termen lung inseamna prelungirea unui simptom al cancerului care a cuprins actuala clasa politica.










24827 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    foarte simplu (Marţi, 16 iunie 2015, 14:28)

    alin [anonim]

    voluntari si sectorul 2 sunt bazinele electorale ale "interesului national", adica primariile unde unpr-ul are controlul prin hontanu si pardele.
    In aceste locuri exista o circulatie injectiva a plaselor: inainte de alegeri reprezentantii primarilor se arata la usile deschise insotiti de plase si pleaca fara, dupa alegeri primarii le arata cetatenilor toate plasele pe care le-au dat dar pentru ca zona este impanzita de bizoni acesti minunati si mirobolanti edili tot sunt realesi in primul rand pentru ca sunt foarte, dar foarte, foarte cinstiti in primul rand de catre nefericitii cetateni chiar si para acordul lor.
  • +8 (8 voturi)    
    n-as crede (Marţi, 16 iunie 2015, 14:34)

    Anonim venetian [anonim]

    un denunt la momentul potrivit face multe.
    frica e cea care il pune sa faca asta.
    nu scapa.
  • +4 (12 voturi)    
    Mda (Marţi, 16 iunie 2015, 14:49)

    HP [utilizator]

    Deci pe langa ca nu avem nici 5 politicieni care sa sustina Justitia macar fatis, acum avem si pretenii de la ei sa o faca din convingere, si nu din interes.
    • 0 (4 voturi)    
      Intrebare e: (Marţi, 16 iunie 2015, 15:37)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui HP

      OK, Oprea se face ca apara justitia, dar cand isi va da masca jos ? Si ce se va intampla atunci?
      • 0 (0 voturi)    
        Eu zic, hai sa mai traim pana atunci (Miercuri, 17 iunie 2015, 10:55)

        Simona [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Nu pare genul de om care sa dea masca jos, va pune orice masca ii vor dicta vremurile, daca masca asta mai tine justitia in picioare pana la alegeri, asa sa fie!

        Poate macar de data asta ne dam seama cat de importante sunt parlamentarele si ne prezentam si noi, oamenii prea ocupati ca sa voteze, ca sa nu mai ajungem sa depindem de astfel de personaje.
  • +5 (5 voturi)    
    DA (Marţi, 16 iunie 2015, 14:53)

    solar [utilizator]

    DA,”pradatorul politic” OPREA da semne clare de( mare) ”combinator”
    .Intuit si folosit ca atare de BASESCU, personajul in cauza nu are nimic insa cu ”democratia sincera”- un concept abia in curs de extindere la noi(Va mai trebui inca o generatie pe putin pana la aparitia unei mase critice reactive). Invatand din zbor si dupa ureche... tehnica si tehnologia democratiei s-a” lasat” folosit, cand in dreapta, cand in stanga, cu destul” talent,”scopurile sale personale fiind inca binisor disimulate.
    .E bine si e necesar ca astfel de incursiuni critice si analitice ca si cea de fata sa fie intreprinse... ”ad usum delphinis”.Astfel,personajul politic OPREA nu e nicidecum ”STRANIU”,ci aflat pe alt palier al disimulărilor oportuniste de toata mana din actuala clasa politica neaoșă.
  • -3 (9 voturi)    
    Asa, si? (Marţi, 16 iunie 2015, 15:08)

    cliffhanger [utilizator]

    Pana la urma nu am aflat nimic nou din acest articol. Doar speculatii asupra posibilelor scopuri ale generalului Oprea. Nu mai are HN surse credibile? Aici trebuie descifrat jocul politic pe care il face acest mare combinator, pentru ca, fara indoiala, el face un astfel de joc, care poate nici nu este al lui.
    • +3 (3 voturi)    
      Lamurire (Marţi, 16 iunie 2015, 15:31)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui cliffhanger

      Sunt de acord cu tine, dar sa fim si cinstiti: aceasta e o opinie ( din Sectiunea de Opinii ) si nu un articol per se. Adica autorul poate sa isi dea cu parerea liber, fie ca sunt informatii 100% adevarate sau fictiune/speculatii, fie ca au sens sau sunt niste elucubratii majore.
  • +3 (3 voturi)    
    Un episod uitat (Marţi, 16 iunie 2015, 15:46)

    Radu Mischie [anonim]

    De Oprea se leaga si un alt episod din trecut, care a fost uitat. Sa ne amintim putin si sa ne intrebam ce rol a avut atunci jocul lui Oprea. Mai ales ca, din cate se vehicula in presa, in acea perioada doreau sa puna mana pe MAI Vanghelie si Catalin Voicu.

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7852650-cum-demisionat-2009-gabriel-oprea-din-functia-ministru-interne-dupa-scandalul-numirii-lui-virgil-ardelean-sefia-dgipi.htm
  • +1 (3 voturi)    
    clementa pentru ce? (Marţi, 16 iunie 2015, 16:05)

    Eugenn [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa explicati si sa nuantati afirmatia ca "are si el, ca orice politician, spaima de dosar penal".

    In primul rand, nu cred ca chiar orice politician e corupt. Majoritatea da, dar aproape sigur nu toti.

    In al doilea rand, de ce ar avea Oprea spaima de vreun dosar penal? Daca stiti ceva ar trebui sa ne informati.

    Caci altfel ramanem cu impresia ca intr-adevar "binomul SRI-DNA" face si desface totul in tara asta...
    • +5 (5 voturi)    
      avere oprea (Marţi, 16 iunie 2015, 17:41)

      udrea [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      de unde are frate averea aia? din "salarul" de military? nu veniti cu vrajeala ca e om de afaceri! si numai cum isi misca sprincenele alea vopsite ma face sa rid! asta nu e om politic e o caricature, un pamphlet, ce vreti, numai om de afaceri, polititc, conducator de doctorate nu este!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    puterea (Marţi, 16 iunie 2015, 16:11)

    SPQR [anonim]

    Puterea adevarata este intodeauna invizibila si retrasa..generalii vizibili sau executanti sant uneltele aducerii la indeplinire a managementului acestei puteri...e valabil si la case mai mari nu numai la noi...
  • +4 (4 voturi)    
    „Credința reală in valori”? (Marţi, 16 iunie 2015, 16:31)

    marki [utilizator]

    Sunteți naiv, domnule Pantazi! Unde și când ați pomenit vreun politician de pe malurile Dâmboviței care să creadă cu adevărat în valori? Singura valoare în care crede clica de infractori din Parlament este banul. Banul nemuncit, șpăguit, conturi grase, vile luxoase, terenuri mănoase...
    Domnul Oprea nu e decât un exponent de frunte al acestei clici oportuniste. Dar e lăudabil „flerul” de care dispune. Dacă Codul Penal și Codul de procedură penală pot fi salvate cu ajutorul genaralului Oprea, mi se pare salutară această intervenție din partea „interesului national”.
    Mai bine mai puțin decât deloc... Părerea mea.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca marsaluiam numai vre-o 5 mii (Miercuri, 17 iunie 2015, 7:46)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui marki

      impotriva infractorilor fara frontiere si a pensiilor nesimtite ne puteam lipsi de recunostinta fata de acest psd-ist la fel de dottore in drept penal ca si fonta si puscariasul voicu (care au dat de zacamantul de diplome de doctorat) la fel de ipocrit ca si fratii lui de infractiuni caci chiar oamenii lui sunt printre initiatori si sustinatori....
  • +4 (4 voturi)    
    haide domnle' (Marţi, 16 iunie 2015, 16:37)

    radu [anonim]

    Ce rost are sa vorbim de el? Asta nu e politician.

    Un lider de partid civilizat isi inregistreaza partidul la alegeri si il trage dupa el in parlament. Nu primeste migranti din considerente de morala. Si isi da demisia cand pierde alegerile sau guvernul.

    Eu as vrea sa il vad pe dansul facand campanie pentru partidul sau in Dolj, sau in Gorj sau la Suceava. N-o sa faca. Nu e prost deloc.

    In rest domnul este general roman. De 4 stele. In rezerva. Daca ar fi activ ar trebui sa comande ceva. Ia sa vedem ce comanda un general de 4 stele din SUA (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_active_duty_United_States_four-star_officers): "US Africa Command", "US Pacific Command", "US European Command". Cred ca am inteles, daca dansul devine activ, atunci Romania o sa cucereasca Rusia si dansul o sa comande fortele romane de ocupatie din Rusia Europeana... Nu-i asa ca-i fain (tema ptr. cine vrea: a se inlucui cuvantul fain cu ceva mai delicat)?
  • +1 (1 vot)    
    B U N subiect (Marţi, 16 iunie 2015, 17:14)

    paradchiv [anonim]

    Dar mai buna intrebarea :"Ce-l mina in lupta pe Gabriel Oprea, zis si Interesul National?"
    F E L I C I T A R I ca (i-)ati pus-o primul !!!

    Interesul National, intuiesc ca voit este fara ghilimele, nu ?
  • +5 (5 voturi)    
    Pai sa calculam si noi, atunci (Marţi, 16 iunie 2015, 17:44)

    provest [anonim]

    Ne foloseste ramanerea lui Kovesi la DNA?
    Ne folosesc Codurile penale in forme care sa bage spaima in parlamentari, primari si alti mangoti?
    Ne foloseste o remaniere guvernamentala care sa ne scape de guvizii astia spagaro-religiosi?
    Eu zic ca da.
    Sa-l folosim si noi, atunci, si sa speram ca oprim (oprea:)) si noi galopul asta spre trecut si spre est.
    Alta clasa politica nu vom avea prea curand, sper ca nu va faceti iluzii.
    Sa-i punem pe astia la treaba, sa ramanem atenti si sa protestam, la cele mai mici ciuntiri ale statului de drept!
    • 0 (0 voturi)    
      niciodata aceeasi ! (Miercuri, 17 iunie 2015, 7:31)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui provest

      1Cred ca si daca ar vrea "sa faca treaba" nu au cu ce !2.Oprea nu are cum sa opresca nimic caci chiar ai lui initiaza/sustin protectii pentru infractorii-demnitari, el insusi fiind nevoit sa-si apere averea, doctoratul (obtinut ca si fonta si celebrul puscarias voicu) ! Cand o sa pasaseasca (daca) guvernarea o sa iasa si informatiile astea de la psd-isti ! Daca dvs credeti ca asta e "clasa politica" , gresiti ! Daca nu-i schimbam cu totul murim in istorie !! Astia atenteaza la viitorul copiilor nostrii , la fibra morala a neamului ! Daca s-a putut in noiembrie (fara sustinerea partidului, fara calitati ale candidatului-doar cu vointa noastra), se va putea si in 2016 !
  • +2 (2 voturi)    
    interesu lu moi (Marţi, 16 iunie 2015, 18:49)

    gygy [anonim]

    amintiti-va cum ii aseza Gigi Becali scaunul si haina Dnei Pivniceru - Ministrul Justitiei, = acelasi joc i-l face si mos tteaca asta de la popota care nu stie nici o meserie decat sa traiti sefu, ordonati
  • +4 (4 voturi)    
    nu tot ce vboara se mananca (Marţi, 16 iunie 2015, 21:04)

    Adrian_. [utilizator]

    Minerii au fost organizati si ajutati de fostii securisti ce au trecut in tabara lui Iliescu. Asta in cazul in care inca va mai intrebati ce cauta Oprea langa Cozma. Sa nu uitam ca Iliescu l-a facut general in 2001 si i-a dat a doua stea in 2003.

    Oprea va vine propriile interesa ca interese nationale si niciun jurnalist nu are curaj sau inteligenta sa strige "trombon!"
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Joi, 18 iunie 2015, 13:06)

    ..13 [utilizator]

    Oprea reformatorul PSD-ului in sustinerea interesului national al mafiotilor din PSD.

    Nimic nou sub soare...
    Pacat ca mai sunt persoane care musca din bomboanele aruncate pe ici si pe acolo de Generalu'.

    Bun articol si lansat la momentul potrivit.
    Multumesc.