UPDATE Crin Antonescu: Gigel Stirbu este propunerea pentru functia de Ministru al Culturii/ Stirbu: Nu trebuie sa fiu detinatorul a cel putin doua premii Nobel ca sa fiu ministru al Culturii

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 14:06 Actualitate | Politic

Gigel Stirbu
Foto: cdep.ro
Deputatul PNL Gigel Stirbu a fost nominalizat oficial pentru functia de ministrul al Culturii, dupa ce Daniel Barbu si-a dat demisia, a anuntat vineri liderul PNL Crin Antonescu. Antonescu l-a prezentat astfel pe Stirbu: "Se afla la al doilea mandat de parlamentar, este presedinte al Comisiei de cultura, arte si mass media din Camera Deputatilor, a fost in guvernul Tariceanu secretar de stat in acest minister".
"Este unul dintre colegii nostri din noul val, din noua generatie sa zicem asa, in care avem deplina incredere. Este o decizie luata in unanimitate," a adaugat Antonescu.

Stirbu a declarat jurnalistilor, dupa anuntul facut de Antonescu, ca pentru a fi un ministru bun trebuie sa fii "bun manager" si sa stii ce se intampla in minister. De asemnea, el spune ca nu trebuie sa ai "doua premii Nobel" pentru a fi ministru al Culturii.

"Daca ati vazut CV-ul (...) de ani de zile lucrez in domeniu, am fost secretar in stat in minister, am fost presedintele comisiei comune din parlment pentru UNESCO, detin presedintia Comisiei de cultura, nu trebuie sa fiu detinatorul a cel putin doua premii Nobel ca sa fiu minsitru al culturii.

Trebuie sa fii un bun manager si sa stii foarte bine ce se petrece in acel minister," a declarat Stirbu.

Intrebat cum raspunde afirmatiei lui Andrei Plesu, care a spus ca "un Gigel in plus nu mai conteaza", Stirbu a replicat: "Sunt extraordinar de mandru de numele meu si le multumesc parintilor mei. "

Cine este Gigel Stirbu:

  • Gigel Sorinel Stirbu (42 de ani) este de profesie preot, fiind absolvent al Facultatii de Teologie din Craiova. El a si profesat pentru o perioada scurta de timp la Parohia din satul Rosieni, comuna Dobrun, judetul Olt, dupa care a renuntat in favoarea afacerilor.
  • In ianuarie 2005, Gigel Stirbu a devenit subprefect al judetului Olt, la propunerea PNL, fiind la acea data presedintele TNL Olt.
  • In 2007, el a fost numit de premierul de atunci, Calin Popescu Tariceanu, in functia de ministru secretar de stat la Ministerul Culturii si Cultelor, coordonand domeniul Cultelor. Cu un an in urma, Stirbu devenise cumatrul lui Tariceanu, fostul prim-ministru botezandu-i cel de-al doilea copil.
  • In calitate de secretar de stat pentru Culte, Stirbu a sustinut studierea religiei in scoli. "Eu am fost preot ortodox sapte ani si am predat si religie in scoala si pot sa va spun ca cei mici primesc cu foarte multa bucurie religia in scoala si se bucura sa invete lucruri noi", spunea el atunci.
  • La alegerile parlamentare din 2008 si 2012, Stirbu a fost ales deputat in circumscriptia electorala nr. 30 Olt. In actualul mandat, el a fost desemnat presedinte al Comisiei pentru cultura, arte, mijloace de informare in masa din Camera Deputatilor. A facut parte si din comisia parlamentara speciala privind Rosia Montana.
  • Din februarie 2013, este membru al Biroului Politic National al PNL.

Stirbu, despre taierea bugetelor Presedintiei si ANI in favoarea ministerului Culturii: "Ati spus doua cuvinte magice - Administratia Prezidentiala si ANI. Pe mine m-ati convins din start"

In calitate de presedinte al Comisiei de Cultura din Camera Deputatilor, Stirbu a declarat in 22 noiembrie, cu ocazia avizarii bugetului ministerului Culturii pe anul 2014 - cand s-a adoptat un amendament pentru suplimentarea acestei sume cu 2,85 milioane de lei, bani luati de la Presedintie, Curtea Constitutionala si ANI, astfel: "Pe mine m-ati convins. Ati spus doua cuvinte magice - Administratia Prezidentiala si ANI. Pe mine m-ati convins din start", adresandu-se deputatului UDMR Marton Arpad, potrivit Mediafax.






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3061 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    PNL si profesiile liberale: un contabil si un popa (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:32)

    LiviuIordache [utilizator]

    Culmea este ca fix in profesiile liberale PNL nu are cadre, desemnind la medici un contabil, pe groparul Nicolaescu, iar la cultura, un popa. In plus si-au pierdut si ultima urma de simt al ridicolului, pentru ca nu poti pune un Gigel la cultura, intr-o tara in care ai pretentii ca nu esti nimeni in domeniu! Cit despre studiile noului ministru al culturii (care are un proiect de lege pentru legalizarea plagiatului, beton!), iata o declaratie aparuta nu de mult in presa: Craiova: Student la Teologie: „Dacă nu ai pile în preoţie, eşti ratat. Şi aici e mafie cât cuprinde". E prapad, fratilor, si cu Bolcas (sau Bolhas, cum ii zice Basescu) la Curtea Constitutionala, cu presedintele comisiei juridice, invinuit intr-un dosar penal care modifica legi penale si da amnistii si gratieri, ne-am pierdut busola complet.
  • +10 (10 voturi)    
    Doua premii Nobel?? (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:32)

    Berzelius [utilizator]

    Vai, dar nuu, nici vorbă!
    E suficient sa ai pile la S.C. BOR S.A. ca să fii ministrul Culturii, nu-i așa, dom' părinte?
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:24)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      Mă gândeam şi eu să răspund: nu e nevoie să ai două premii nobel ca să fii ministrul culturii, dar ... măcar unul :)) sau ceva cât de cât onorabil în domeniu.
      • +2 (2 voturi)    
        Taman (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:27)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui capitan

        Taman ce le mulțumește părinților „de numele care i l-au dat”.

        =))

        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-16199829-gigel-stirbu-propus-ministru-culturii-raspunde-criticile-lui-plesu-sunt-mandru-multumesc-parintilor-numele-care-dat.htm
    • +3 (3 voturi)    
      In Romania, (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:53)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      trebuie sa fi macar de doua ori repetent si sa ai vreo cinci plagiate cateva masterate la Catania si abia atunci poti sa ajungi ministru sau chiar si prim ministru.
  • +9 (9 voturi)    
    Normal ca nu (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:35)

    catalin72 [utilizator]

    In guv USL iti trebuie o lucrare plagiata si una, doua condamnari (merg si anchete DNA ) ca sa fi ministru
  • +7 (7 voturi)    
    Curat murdar Gigel-e; nici ceilalti n-au fost (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:42)

    MG [utilizator]

    Curat-murdar Gigele; nici ceilalti n-au fost; nu era cazul sa inceapa cu tine. Sau era?
  • +9 (9 voturi)    
    Nobel, nu, dar macar sa fii o valoare culturala! (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:44)

    pedepsitorul [utilizator]

    Gigele, te-ai vazut tu preot la parohia Rosieni, si din pacate nu ti-ai gasit chemarea, ai lepadat sutana sa te faci functionar, si sa umbli la costum!

    Exista oameni care isi vad lungul nasului si exista parveniti, care sufera de sindromul Ceausescu, si dupa ce ajung in pozitii semidocte trag cu dintii, daca e posibil sa ajunga chiar Presedinti!

    Aceeasi evolutie de remarcat si seful tau iubit, care dupa o repetentie, absenteismul din viata didactica, si simbria gratuita de la muzeul din Tulcea se viseaza Presedinte!

    Nici Ponta, nu are o evolutie diferita, de la oportunismul de emigrant, la meseria de magistrat shuntata fara merit prin derogari de la un parcurs merituos, la care mai adaugam si cel mai de rasunt plagiat posibil, acum si el indirect tanjeste dupa functia maxima in Stat!

    Acum, exact pe asta te bazezi si tu, nu e nevoie sa ai valorare nici macar o diploma de licenta cu greutate, ca in viata politica altele sunt valorile dupa care se evolueaza!

    Ai inteles Gigele'?
  • +9 (9 voturi)    
    Jijele,roaga-te pentru noi ! (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:46)

    Plagarus [utilizator]

    Noi pacatosii am gresit votand atatea nulitati,iar Jijel este bun sa-si poarte crucea,prin alte parti decat la Ministerul Culturii !
  • +9 (9 voturi)    
    Vorba lui Plesu.. (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:47)

    czr [utilizator]

    Un Gigel in plus nu mai conteaza..

    PS
    Gigele, stai relax.. E chiar indicat sa nu ai "doua premii Nobel" .
    Daca ai avea unul, nu ai avea ce sa cauti acolo..
  • +6 (6 voturi)    
    Astept cu nerabdare sa-ti dai in petec! (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:56)

    PERIFERIGERI [utilizator]

    Ca de obraznic n-am ce zice, esti. Sa vedem cate cepe faci (degerate).
    Unde a disparut bunul simt al oamenilor astora?
    Vorba bietului Nae Ionescu : Romanul e poet in simtiri si tembel in politica !!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Observatie (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:05)

    Trojan.H [utilizator]

    Mi se pare interesant ca foarte multi membri ai Grupului Infractional Organizat au feţe de militieni.
    • +4 (4 voturi)    
      De fapt moaca, arata viata buna! (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:17)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      In comparatie cu fizionomiile oamenilor muncii, militienii erau mereu ingrijiti de burta plina si ceafa groasa!
      • 0 (0 voturi)    
        Clasa relaxata (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:42)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Alexandru Hancu ii numeste intr-un excelent articol "clasa relaxata". De citit.
  • +4 (4 voturi)    
    Fatza lui spune totul (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:09)

    czr [utilizator]

    E foarte expresiv.. Sa traiasca cin' l-a consacrat!
    Nu stiu de ce, dar am senzatia ca l-am vazut la.. 'Romanii au talent'

    PS
    Daca tot nu se poate califica nici in preliminarii la Nobel, io' zic sa incerce la 'Zmeura de aur' are sanse mari direct in finala!
  • +6 (6 voturi)    
    Zau raspopitule? (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:10)

    triciupa [utilizator]

    Dar sa fii un penal urmarit de DIICOT pentru afaceri cu alcool contrafacut e in regula? Se pare ca da, grupul infractional organizat ii promoveaza doar pe cei de teapa ta.
    Cum vine asta, sa fii ministru al culturii (!?) si in acelasi timp sa fii patron de distilerie care produce alcool contrafacut? In ce tara din lumea asta s-a pomenit asa ceva?
    Ah, si inca ceva: mai stai in casa aia a RAPPS la care nu ai dreptul?
  • +2 (2 voturi)    
    chiar are fatza (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:12)

    __alex__ [utilizator]

    de cel putin doua premii Nobel ;)
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e problema nea' Gigel (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:19)

    fane_grija [utilizator]

    In guvernul USL e posibil orice. Cand se pun veterinari la ICR ce mai conteaza un raspopit la cultura?
  • +4 (4 voturi)    
    Responsabilitate grea pentru Gigel (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:19)

    Sani [utilizator]

    Trebuie ca in aceste vremuri tulburi sa mentina legatura de nezdruncinat dintre BOR SRL si PARTID!
    Nu cumva infractorii din PNL sa nu fie consiliati de BOR, in schimbul unor mici avantaje: niscai biserici, scutiri de impozite, posturi sigure.

    Propunere: Mai puneti draga un popa si la educatie?
    Nu de alta dar ce-i prostia asta cu scoala secularizata din timpul lui Iuda Cuza?

  • +1 (1 vot)    
    DIICOT (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:29)

    ouyang [utilizator]

    =Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism. Ca sa fie clar. Domnu e un mafiot si se ocupa cu contrabanda.
  • 0 (0 voturi)    
    "ca sa fiu" spus de doua ori si casa de piatra (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 11:52)

    visio [utilizator]

    e greu cu limba romana, insa mai cunoastem noi o analfabeta...Elena Ceausescu...
  • 0 (0 voturi)    
    vorba celor de la Kamikaze (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 12:20)

    Aramis [utilizator]

    "Mama lui Gigel Știrbu: „Dacă știam că va ajunge Ministrul Culturii, îl dădeam și eu la școală.”
  • +1 (1 vot)    
    Alt penal numit in Guvernul cel mai cinstit (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:42)

    UnOarecare [utilizator]

    Chiar nu au simtul masurii.