Andrei Plesu, despre eventuala numire a lui Gigel Stirbu la Cultura: "Un Gigel in plus nu mai conteaza"

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 12:12 Actualitate | Cultură

Andrei Plesu in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Filosoful Andrei Plesu a fost intrebat vineri ce parere are despre eventuala numire a lui Gigel Stirbu la Ministerul Culturii, el declarand ca nu il cunoaste, nu a auzit niciodata de acesta si ca "un Gigel in plus nu mai conteaza", transmite Mediafax.

"Nu am auzit niciodata de domnul asta, ori la Cultura imi imaginez ca ar trebui sa apara totusi si personaje care au un anumit curriculum in domeniu", a spus Plesu.

El a mentionat ca nu stie cine este Gigel Stirbu.

"Cum il cheama?", s-a interesat Plesu.

Dupa ce jurnalistii i-au spus ca numele acestuia este Gigel Sorinel Stirbu, Plesu a spus: "Dupa mine, Gigel e foarte potrivit pentru o functie care cere anvergura europeana. La noi e plin de Gigei in toate posturile si in toate institutiile. Un Gigel in plus nu mai conteaza".

Presedintele Comisiei de cultura din Camera Deputatilor, Gigel Stirbu, este cotat cu cele mai multe sanse in cadrul PNL pentru a prelua mandatul de ministru al Culturii, fiind asteptata demisia din functie a actualului ministru Daniel Barbu, au declarat, miercuri, pentru Mediafax, surse din PNL.

Stirbu este varianta cea mai probabila pentru a prelua conducerea Ministerului Culturii.

Daniel Barbu a demisionat, joi, din functia de ministru al Culturii.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

10489 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    E un raspopit cu un mare merit "cultural": (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:22)

    UnOarecare [utilizator]

    ..e cumatrul lui Tariceanu. Jale mare in tara asta...
    • +6 (6 voturi)    
      Credeam ca ii lipseste fata de gigel (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:28)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      dar l-am cautat pe net si e OK. O are ...
  • +13 (13 voturi)    
    pai de... (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:30)

    sascha [utilizator]

    dupa ce ca-l cheama Gigel Sorinel (nu ca ar conta prea tare, vorba lui Plesu)...mai e si popa (popa le mai lipsea din guvernul preacurat).
    Colac peste pupaza, are si firma de alcool si a fost prins la furta- alcool contrafacut
    http://www.indiscret.ro/112/dezvaluiri/3770/alcoolul-lui-tirbu--distilat-de-procurorii-diicot.html


    mai mira pe cineva?
  • +20 (20 voturi)    
    ...Dorel + Gigel = USL (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:32)

    ganditorul_2012 [utilizator]

    ....fooooarte tare, Maestre....:-)
  • +17 (17 voturi)    
    Acesta va fi motto-ul USL (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:34)

    math [utilizator]

    .. pentru alegerile/victoriile naucitoare din 2014-2019, cincinal de mari progrese multilaterale ale poporului roman.

    "Un Gigel in plus nu mai conteaza!"

    Voi sustine personal propunerea lui Bolcas la CCR daca isi schimba prenumele in GIGEL.
  • +13 (13 voturi)    
    i-am cautat poza pe net (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:37)

    neagoe [utilizator]

    Gigel, sadea! Oare daca dechide gura e si stirb ???

    Sorry, chiar nu e vina lui ca asa l-au numit parintii. E oricum mai bine decat Ronaldo sau Beemve.

    :-))))))))))))
  • -18 (18 voturi)    
    asa da ! (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:57)

    adrian8 [utilizator]

    "Dupa mine, Gigel e foarte potrivit pentru o functie care cere anvergura europeana. La noi e plin de Gigei in toate posturile si in toate institutiile. Un Gigel in plus nu mai conteaza"

    aici se vede omul de cultura , intelectualul cu barba ....

    pariu ca un vanzator de shaorma putea sa scoata ceva mai elevat ?
    • +11 (11 voturi)    
      Gigel ... Sirbu (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:28)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Gigel a primit de ziua lui o bicicleta si se plimba in jurul blocului. Mamica il admira de la balcon:
      - Uite, mami, fara-o mana!!
      Dupa inca o tura:
      - Uite, mami, fara maini!!!
      Dupa inca o tura:
      - Uite, mami, fara dinti...!
    • +6 (6 voturi)    
      Va numiti cumva (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:49)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      si Gigel?
    • +2 (2 voturi)    
      adrian8 (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:11)

      botea [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ai nota 4, stai jos!
    • +1 (1 vot)    
      Da, dl. Plesu este... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:29)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ...și un fin cunoscător al artei culinare
  • +15 (15 voturi)    
    m-am saturat de gigei.. (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:00)

    octaav [utilizator]

    Serios, oare nu exista vreu director de teatru, vreun manager de festival, vreun om tanar si energic cu experienta in management cultural pe care sa-l puna astia Ministru? Chiar toate nominalizarile trebuie sa se faca in bataie de joc?

    De Craciun, renuntati si voi la 1 Minister, s-asa le aveti pe toate celelalte. Puneti un profesionist, fara agenda, si faceti un cadou poporului roman!
    • +8 (8 voturi)    
      mai draga ai uitat de mafia PNLista? (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:53)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui octaav

      Cum sa fie nominalizata o persoana cu experienta in cultura cand ciolanul se da numai gastii, oamenilor de casa si lingailor???

      Omul cu pricina mai are si un alt merit, de necontestat - este securist testat - asa ca lucrurile vor curge mai usor din cultura spre natiune prin venele PNListe...

      Astia cred ca mai pot prosti boborul cu rreligia si incultura???
    • +8 (8 voturi)    
      S-ar putea (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:08)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui octaav

      ca persoanele pe care vi le doriti si mi le doresc si eu, si probabil ca noi multi cetateni din tara asta (nu ma refer la votantii acestui guvern care banuiesc ca nu au habar cu ce se mananca cultura) sa nu accepte sa se murdareasca alaturi de Ponta, Antonescu, Voiculescu et compania. Eu personal as refuza o asemenea functie presupunand ca mi s-ar oferi.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce va fi dupa? (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:59)

    EMP [utilizator]

    Pe mine ma ingrijoreaza ca nu vad pe nimeni venind dupa domnul Plesu - ma refer la tineri cu potential similar. Ce va fi in Romania peste 20 de ani? O tara de "Gigei"? Acum avem macar sansa sa mai citim un interviu cu dl. Plesu si sa intretinem speranta ca nu-i totul compromis. Dar ce urmeaza?
    • +7 (7 voturi)    
      si eu am speranta (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:29)

      math [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      ...ca nu e totul compromis dar si convingerea ca va fi 100% compromis de urmatoarele victorii electorale cu autobuzele din Teleorman.

      Pensionari cu care discut in acestezile spun ca nu ii intereseaza si nu inteleg ce face Parlamentul dar.... ca EBA e o analfabeta si este ceva putred in afacerea cu terenul agricol.

      Mult succes sa ii convingeti pe astia sa nu il mai creada pe Gadea !
  • +1 (3 voturi)    
    nu conteaza cand nu il plateste el (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:47)

    visio [utilizator]

    insa, romanul de rand nu munceste pe branci pentru a plati guvernanti ..precum acest Gigel...
  • +1 (1 vot)    
    Acest Gigel (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 9:07)

    John M. [utilizator]

    nu e o pacoste asa de mare cum se plange lumea.
    In primul rand, Gigel nu produce nimic. Nici arta, nici cultura. Alea le fac oamenii talentati ca Plesu, Patapievici, Liiceanu s.a. Gigel este unul care plimba hartia, taie panglici si da diplome.
    In al doilea rand, Gigel va face atatea gafe epocale-spre deliciul nostru- si reale deservicii sefilor lui ca la un moment dat o sa-i trimitem flori.
    Alegandu-si Cultura, Gigel a avut "norocul" celui care intra intr-o biserica de lemn si-i cade o caramida-n cap.