Numele lui Lucian Bolcas, mentionat intr-un raport al Institutului Elie Wiesel privind antisemitismul si negarea Holocaustului. Crin Antonescu: Trebuie sa vedem despre ce e vorba

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2013, 12:53 Actualitate | Politic

Lucian Bolcas
Foto: Agerpres
Numele lui Lucian Bolcas, propus de Senat pentru un post de judecator al Curtii Constitutionale, este mentionat intr-un raport al Institutului Elie Wiesel privind antisemitismul si negarea Holocaustului in Romania, potrivit cotidianului Evenimentul Zilei. Acuzatiile, reluate miercuri seara de presedintele Traian Basescu, l-au facut pe Crin Antonescu sa afirme joi ca aceste afirmatii trebuie analizate.

In raportul "Negarea Holocaustului si Antisemitismul in mass-media din Romania" in perioada 2005-2006 se arata ca "Eforturile autoritatilor publice, ale Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania si ale unor asociatii civice de a disloca din spatiul public simbolurile reprezentandu-l pe Ion Antonescu au cunoscut reactii de adversitate sau tergiversare din partea unor lideri politici, parlamentari, activisti civici".

Intr-o nota de subsol, se arata ca "Impotriva masurilor de inlaturare a bustului lui Ion Antonescu amplasat in curtea bisericii 'Sfintii Imparati Constantin si Elena' din Bucuresti, Partidul Romania Mare a protestat in nenumarate randuri.

Astfel in numarul 833/2006 al revistei Romania Mare este publicat un protest intitulat 'Un atac incalificabil impotriva Istoriei Nationale si a Religiei Crestine', semnat printre altii de Corneliu Vadim Tudor, vicepresedinte al Senatului Romaniei, Lucian Bolcas, vicepresedinte al Camerei Deputatilor, Gheorghe Funar, secretar al Senatului, prof. univ. Gheorghe Buzatu, prof. univ. Ion Coja, presedintele Uniunii Vatra Romaneasca - Filiala Bucuresti si al Ligii pentru Combaterea Antiromanismului (LICAR).

Presedintele Traian Basescu a evidentiat miercuri seara, la B1 TV, aceste acuzatii si a afirmat ca nu va participa la ceremonia de depunere a juramantului de catre Lucian Bolcas.

Joi dimineata, Crin Antonescu a afirmat, intr-o conferinta de presa, ca "trebuie sa vedem despre ce e vorba in legatura cu acuzatiile de antisemitism aduse de Traian Basescu".

Cu o zi in urma, tot Crin Antonescu declarase ca este de acord cu numirea lui Lucian Bolcas la Curtea Constitutionala, intrucat acesta este o "personalitate recunoscuta".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















6960 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    De ce nu merge acasa? (Joi, 12 decembrie 2013, 13:06)

    EllySt [utilizator]

    Oare de ce d-l Antonescu nu merge acasa? Ieri spunea ca ambasadele gresesc (in problema modificarilor de la Codul penal), astazi recunoaste ca nu stia dumnealui exact despre ce este vorba si isi asuma "intreaga responsabilitate" pentru eroare. Acum vad ca propunerea Senatului pentru CCR (d-l Bolcas) nu a fost analizata. Nu stiu unde a invatat d-l Antonescu ca analizele se fac dupa luarea deciziilor.
    • +21 (21 voturi)    
      poate ar trebui lasat sa doarma (Joi, 12 decembrie 2013, 13:14)

      orisicat [utilizator] i-a raspuns lui EllySt

      cred ca toate analizele astea il obosesc foarte tare pe adormila

      in fiecare interventie televizata sau interviu apare ca un adormit suparat pe cei care i-au scuturat salteaua cand somnu era cel mai dulce
    • -16 (22 voturi)    
      adormila (Joi, 12 decembrie 2013, 13:20)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui EllySt

      adormila sau nu ,pnl-ul e singurul de la care mai trag nadejde sa tempereze psd-ul in elanul de a da drumul la hotiii din puscarii si din parlament sa prade tot ce misca in tara asta.
  • -20 (32 voturi)    
    ce surpriza ... (Joi, 12 decembrie 2013, 13:19)

    adrian8 [utilizator]

    cum apar tot felu de 'informatii' imediat cum spune ceva matrafoxatu .....

    tot felu de coincidente (securisme) :)
    • +11 (19 voturi)    
      surpriza ta ... (Joi, 12 decembrie 2013, 13:29)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Surpriza ta seamana cu cea a d-lui Antonescu. Un eveniment intamplat in 2007 pentru tine este o "facatura" (teoria conspiratiei - varianta de Dambovita). De ce nu recunosti barbateste ca "preferatii" tai sunt vrednici de mila ?
    • +9 (19 voturi)    
      Nu e nicio surpriza! (Joi, 12 decembrie 2013, 13:59)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Surpriza ar fi fost daca numele lui Bolcas n-ar fi fost gasit pe listele Institutului Elie Wiesel.
      Este un personaj cunoscut si arhicunoscut in lumea intreaga ca fiind un activist profund antisemit, anti-occidental, anti-democratie, extremist, nazist, pro-comunist si de zeci de ani pe statele de plata ale fostei securitati si ale defunctului KGB.

      Pana la urma, pe asta doar Ponta putea sa-l aleaga...!!!
      Cine se aseamana, se aduna!

      Halal tara, halal conducatori; nu e nimic de mirare ca suntem un popor indobitocit de saracie si de prostie si care voteaza pentru o galeata de plastic; ne meritam pe deplin soarta!

      Sfatul meu pentru cei tineri: fugiti din tara asta cat puteti de repede, nu pierdeti ocazia; altfel s-ar putea ca peste cativa ani sa va treziti prizonieri in Romania sau ca UE sa interzica definitiv romanilor sa mai calatoreasca sau sa se mai stabileasca si sa munceasca in tarile civilizate!
      Cei care au peste 50 de ani si au trait in tara asta in vremea comunismului lui Ceausescu stiu ca astea nu sunt doar vorbe in vant!
      Sa va fereasca Dumnezeu sa retraiti vremurile alea!
      • -5 (13 voturi)    
        Basescu admirator al Maresalului (Joi, 12 decembrie 2013, 14:05)

        #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        De Basescu nu se scrie la Institutul Eli Veverita ?
      • 0 (2 voturi)    
        Să plece guvernanţii... (Joi, 12 decembrie 2013, 17:08)

        Clovis [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        ... nu noi românii! Mă mir că mai există oameni care recomandă românilor să-şi părăsească ţara.

        Ba nu, să plece guvernanţii, iar noi românii să găsim oameni politici, destoinici şi cinstişi care să ducă România în rândurile decenţei spirituale şi economice!
    • +4 (4 voturi)    
      Bine, ma! (Joi, 12 decembrie 2013, 14:28)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Bucura/te de ... sinergii!
      Ce bine era daca le intalneai in cap, in piept, in inima acum vreo 24 de ani!
      Poate asa scapam de... de/astia ca voi!
    • +3 (3 voturi)    
      De acord.. (Joi, 12 decembrie 2013, 15:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      La fel si cu dosarul "flota" la care tot bateti toba de fiecare data cand vine vorba de Basescu,. Securisme.. securisme..
  • -13 (21 voturi)    
    Ipocrizie Traian Basescu (Joi, 12 decembrie 2013, 13:29)

    Gigi Kent [utilizator]

    http://www.historia.ro/exclusiv_web/actualitate/articol/presedintele-basescu-revista-historia-mana-regele-mihai-fost-sluga-

    Bolcas e antisemit pentru ca are o opinie favorabila lui Ion Antonescu iar Basescu nu ...
    • +7 (9 voturi)    
      tare tigara, nu? (Joi, 12 decembrie 2013, 14:35)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Gigi, Basescu este ales, Bolcas va fi numit. Pricepi diferenta?
      Doamne, ce sanse mai avem in tara asta daca facem confuzii de fiecare data intre numire si vot? Idem primari vs ministrii.
  • +8 (10 voturi)    
    Cacarau oricum are celula rezervata (Joi, 12 decembrie 2013, 13:37)

    visio [utilizator]

    nu trebuie sa isi mai faca griji ca trebuie sa vina dimneata la servici; noi romanii, trebuie sa purtam stigmatul acestor infractori; la un al doilea gand, chiar trebuie sa purtam acest stigmat? la al treilea gand, chiar refuz sa port acest stigmat si mai mult de atat, vreau puscariile pline ochi cu infractori.
  • +11 (13 voturi)    
    tzutzar (Joi, 12 decembrie 2013, 13:39)

    nash pandelica [utilizator]

    tzucalarul de serviciu al varanului si al lui bonbonel patrucase.
  • -8 (16 voturi)    
    Veveritza Ellie (Joi, 12 decembrie 2013, 13:57)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    Ellie Wiesel a fost un plagiator demonstrat. A furat biografia altui individ, si-a luat premiul nobel pentru asta pentru ca intotdeauna povestile cu evrei ne vor induiosa. El nu e in masura sa emita astfel de judecati.

    El n-a scris despre romanii care-si riscau viata pentru a-i scapa pe evrei de lagar, el s-a concentrat spre ce ii cerea Cabala odioasa.

    Cat despre probitatea acestui Bolcas... e alta poveste.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu Elie Wiesel a emis judecata (Joi, 12 decembrie 2013, 15:20)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MagnusLucian1320675938794

      Ci institutul care ii poarta numele dupa analizarea unor date obiective. E de domeniul evidentei caracterul primitiv, antisemit, antioccidental al individului bolcas care se remarca doar prin oportunism si siretenie. cat despre cei ce isi riscau viata ei tot de Romani erau urmariti. Fa un raport intre numarul membrilor miscarii legionare si acei Romani (onorati de altfel si de institutul EW cat si de statul Israel). Cu asa o mentalitate ar trebui sa soliciti plagiatorului ponta cel putin o functie de secretar de stat daca nu chiar ministru.
    • +2 (2 voturi)    
      pai... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:25)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui MagnusLucian1320675938794

      daca crezi ca U.S. Presidential Medal of Freedom and si French Legion of Honor's Grand Croix se acorda cum se acorda... unora... "doctoratul" la noi, ai niste sinapse... demne de cercetat... stimabile....
    • +1 (1 vot)    
      hai (Joi, 12 decembrie 2013, 15:26)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MagnusLucian1320675938794

      mai spune-mi si mie cum e cu cabala aia, ca nu stiu mare lucru. si zi-mi si despre protocoalele nteleptilor, ca nici despre alea nu stiu mare lucru, si mai povesteste-mi si despre cum vrea jidanii sa ne jefuiasca tarisoara noastra frumoasa si bogata si poporul nostru cel blind si ospitalier...lumineaza-ma , nu ma lasa asa in nestiinta mea.
    • +1 (1 vot)    
      Aha (Joi, 12 decembrie 2013, 17:27)

      istoriograf [utilizator] i-a raspuns lui MagnusLucian1320675938794

      Iar tu esti camaradul lui Bolcas si al lui Vadim ?
  • +5 (5 voturi)    
    Ambasada Israelului trebuie sa ia o pozitie (Joi, 12 decembrie 2013, 14:50)

    Gryphus [utilizator]

    Nu se poate ca acest nomenclaturist sa fie trimis la CCR doar pt ca a slujit toata viata PCR-ul (PSD).
  • +3 (3 voturi)    
    intai taiati (Joi, 12 decembrie 2013, 15:21)

    zigot [utilizator]

    si apoi masurati.
    de cand sunte-ti la guvernare numai boacane faceti, numai in ciuda oamenilor normali din aceasta tara actionati.
    rabdarea noastra se va incheia mai repede decat puteti voi invata guvernarea.