Traian Basescu: E inadmisibil, nu voi participa la depunerea juramintului lui Lucian Bolcas ca judecator al Curtii Constitutionale

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2013, 21:30 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a declarat miercuri seara ca nu va participa la ceremonia de depunere a juramintului de catre Lucian Bolcas ca presedinte al Curtii Constitutionale, dar a recunoscut ca nu crede ca acest lucru ar putea bloca numirea acestuia.

"Legea CCR spune ca un nou judecator depune juramantul in fata presedintelui si a presedintilor celor doua camere. Nu stiu impactul, dar eu nu voi participa la o astfel de ceremonie cand e vorba de Bolcas si nu se va desfasura la Cotroceni", a spus Basescu, invitat la postul de televiziune B1 TV.

Acesta a precizat insa ca nu stie cum ar putea interpreta juristii acest lucru, "daca juramantul e valabil in absenta mea", dar "probabil ca va fi".

"Mi se pare inadmisibil sa numesti in CCR un om cu mentalitatea si gandirea dl Bolcas. Nu pot uita dispretul pe care il ara fata de statul de drept, si are si probleme de antisemitism demonstrate", a acuzat el.

"Daca se va simti judecator al CCR in conditiile in care presedintele nu i-a primit juramantul, e problema dumnealui", a mai spus seful statului.























6500 vizualizari

  • -28 (36 voturi)    
    matrafoxare => lovitura la statul de drept . (Miercuri, 11 decembrie 2013, 21:32)

    adrian8 [utilizator]

    cam asta face acum matrafoxatul , calca in picioare statul de drept .
    • +10 (14 voturi)    
      sincer (Joi, 12 decembrie 2013, 0:48)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ai postat si comentarii mai inteligente .
      • +10 (14 voturi)    
        Da, dar... (Joi, 12 decembrie 2013, 3:20)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        nu prea multe.
      • -4 (6 voturi)    
        ce inseaman statul de drept ? (Joi, 12 decembrie 2013, 9:54)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        ccr e parte din statul de drept roman .
        numirea respectiva e conforma cu legile si regulile statului de roman .

        ceea ce face personajul numit mai sus ... nu e o sabotare a statului de drept, un atac ?
        • +1 (1 vot)    
          alo (Joi, 12 decembrie 2013, 11:57)

          Tomis [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Tu stii cine e Bolcas? Pozitia marinarului este corecta, sa pui un astfel de om la ccr decredibilizeaza intreaga institutie.
  • +24 (30 voturi)    
    Sa-l miruim (Miercuri, 11 decembrie 2013, 21:40)

    Daniels22026 [utilizator]

    Daca presedintele nu-l asista pe Bolcas, atunci putem noi sa-i reparam onoarea avocatului lui Nastase. Putem sa-l asteptam dupa depunerea juramintului. Cu oua si rosii. Proaspete. Sa-l miruim pe magar cu produse ecologice.
  • +21 (27 voturi)    
    tara de bosorogi (Miercuri, 11 decembrie 2013, 21:51)

    bogdanlungu [utilizator]

    oare oameni tineri si competenti nu mai sunt? numai bosorogi fosti comunisti se gasesc pentru functiile publice?
  • +16 (26 voturi)    
    Corect ! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:03)

    adrian88000 [utilizator]

    Basescu procedeaza corect. Pacat ca nu e Dictator ca sa ne scape de lighioane. Sa dizolve acest Parlament
    anti-romanesc ,sa instituie un an de dictatura ( cu inchiderea "latrinelo" , bagarea de urgenta in puscarie a marilor banditi cu confiscarea averii, etc. )si peste un an alegeri. dar cu interdictie de a mai participa vreodata la viata politica a celor care au votat mizeria din parlament care le confera supra-imunitate.
    Ziceau ca e Dictator.... Ce bine ar fi SA FIE DICTATOR!!
    • 0 (4 voturi)    
      aberezi (Joi, 12 decembrie 2013, 11:18)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Citesc si ma minunez. Cineva tanjeste dupa un dictator, iar in virtutea basismului (sau antiuselismului) ceilalti il aproba.
      Ce scurta e memoria romanilor...
      • +3 (3 voturi)    
        Vorba mare cu memoria... (Joi, 12 decembrie 2013, 12:41)

        GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Stimate domn, mai dictatura ca asta de-acum greu gasesti in istoria romanilor! Si da, aveti dreptate, memoria romanilor e extrem de scurta! Nici n-a trecut un an si jumatate de la incredibila revolutie a "mitocaniei si faradelegii" din vara lui 2012, da' ce zic, abia au trecut 2 zile de la alta marsavie ordinara si romanii au uitat complet cu cine au de-a face! Inclusiv domnia voastra! Daca as fi convins ca sunteti un om onest v-as fi rugat sa-mi dati un exemplu de atitudine dictatoriala a lui Basescu (atentie, nu ma refer la vorbe ci la lucruri care s-au materializat in actiuni politice, sociale, economice!). Daca, insa, sunteti nedumerit de ce am catalogat, printre randuri, plaga uselista ca o dictatura, va pot oferi vreo 20 de exemple (sunt mai multe dar, roman fiind, memoria imi este....scurta!). Norocul romanilor, stimate domn, este ca ne stau alaturi, cat ne-or mai sta, Europa si SUA, ca daca ne stateau Rusia (banuiesc ca sunteti un mare admirator al democratului Putin ) si China se intorcea si nea Nicu in mormant!
      • +2 (2 voturi)    
        mi se pare normal (Joi, 12 decembrie 2013, 13:15)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        e o tara de oi care asista impasibile la spectacolul politic - unii mai amarati asteptand poamana statului, altii fericiti ca au de lucru platind taxele pentru primii. si unii si altii au convingerea ca altcineva trebuie sa guverneze pentru ei. nici macar nu concep ca e vorba de o delegarea a autoritatii si e dreptul si obligatia lor sa controleze modul in care se executa aceasta delegare. jumatate din romani tanjesc dupa era comunista cand li se spunea ce sa faca, ce sa manance, ce sa munceasca. o dictatura. cealalta jumatate ar vrea acelasi lucru, dar cu o doza mai mare de ipocrizie - o dictatura, dar una care sa-i avantajeze pe ei.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru mucifleder (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:30)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Iti recomand sa citesti istoria Romei antice. Perioada republicana in special.. Vei intelege ce inseamna dictator, cand si de ce este numit, pentru ce perioada de timp si cu ce atributii.
        Vei intelege multe situatii si vei avea o alta viziune.
  • +20 (26 voturi)    
    compatrioti, (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:17)

    gab0iu [utilizator]

    e timpul sa iesim in strada!
    • -28 (40 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:52)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

      Da!
      Si sa terminam odata cu molia mancatoare de bani de la Cotroceni!!
      • +16 (20 voturi)    
        Hmmmm... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:13)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        S-a dus alde Poanta si la Cotroceni si a furat si de-acolo? E groasa, lunga si lata molia asta! Trebuie neaparat sa scapam de ea.

        Hmmmmmmmmmmmm!!!!
      • +6 (8 voturi)    
        pai... (Joi, 12 decembrie 2013, 3:44)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        inteleg ca esti deja, dar pe alta strada...
      • +2 (2 voturi)    
        Trista tara care depinde de o "molie" (Joi, 12 decembrie 2013, 15:30)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Ca sa mai ramana in grupul tarilor civilizate, cu justitie independenta si stat de drept. Singura ta scuza pentru asemenea ineptii ar fi ca esti platit pentru a posta si foamea te obliga sa faci pe plac patronilor tai.
  • +17 (23 voturi)    
    Mi se pare normal (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:57)

    xmanro [utilizator]

    ...La o asa aberatie USL-ista de numire in CCR.
    Ce a ajuns CCR-ul ?! Loc pentru toate gunoiaele USL!!!
    • +4 (8 voturi)    
      Curatenie (Joi, 12 decembrie 2013, 1:57)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui xmanro

      stii cand se infunda canalizarea ce se intampla...
    • -5 (7 voturi)    
      pe bune ... ? (Joi, 12 decembrie 2013, 9:56)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui xmanro

      vezi ce peronaje au fost numite in ccr de bas si pdl , si apoi vorbim de numiri aberante!

      dar , revenind la realitate , sunt numiri legale , in conformitate cu regulamentul ..
      deci ? cine incalca si ce ?
  • -20 (28 voturi)    
    Luni, 26 August 2013 (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:16)

    Mazeta [utilizator]

    Traian Băsescu: Crin Antonescu nu o să ajungă niciodată preşedinte; nu ştie să respecte funcţia.
    • +15 (17 voturi)    
      nu inteleg (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:51)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      acest mesaj dar din principiu: minus !

      Bolcas nu are ce cauta la CCR niciodata.
      PSD nu are ce cauta la putere niciodata.
      Voiculescu si Nastase nu au ce cauta liberi pe strada.
      Crin nu are ce cauta la Cotroceni. Niciodata.

      Totusi suntem in Romania. Aici totul e posibil. Traiasca anul victoriei ! Toate contractele pe bani publici sa ramana in familie, toate nevestele sa lucreze langa sotii demnitari, cinstiti si competenti.
      • -3 (3 voturi)    
        Mentalitate prafuita (Joi, 12 decembrie 2013, 10:12)

        craker [utilizator] i-a raspuns lui math

        Dar in ce tara crezi ca traiesti? Congo? (desi avem cateva "chestii" comune)

        Ai o mentalitate care spune multe atunci cand scrii : PSD nu are ce cauta la putere niciodata si celalalte.....si din pacate nu esti singurul. Asa esti un simplu nazist.

        Pacat de Romania.

        Ai fi mult mai destept, dar nu poti mai mult, daca ai cere:
        Vreau justitie libera -
        Jos Guvernul corupt -
        etc.....
        • +1 (1 vot)    
          Interesant (Joi, 12 decembrie 2013, 15:33)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui craker

          Daca nu vrei ca antisemitii (sova, bolcas) infractorii (ponta, nastase si restul pana la 80 % din membrii psd) sa ajunga la putere esti nazist. 
    • +1 (1 vot)    
      ia fiti atenti (Joi, 12 decembrie 2013, 11:31)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca mazeta a devenit "FILOSOF"....
  • +9 (11 voturi)    
    Trebuie atrasa atentia Ambasadei Israelului (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:51)

    Gryphus [utilizator]

    ar trebui ca Ambasada Israelului sa aiba o pozitie fata de posibila numire a unui ANTISEMIT la CCR...sa vedem ce spun ziarele din ISRAEL, etc
    • -6 (8 voturi)    
      DIversiune (Joi, 12 decembrie 2013, 2:05)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Asta cu Antisemitul la CCR dragii mosului este o diversiune USL-ista. Cat stati voi sa explicati de ce nu e bun Bolcas pentru CCR ei se mai intrunesc intr-o noapte si va treziti sclavi iobagi voi si copii vostri pe mosia baronilor USL cu acte in regula, scris in constitutie. Maine poimaine va pun si etichete la urechi.Pentru ca nu exista nici o procedura prin care sa fie dizolvat parlamentul.
      • +2 (4 voturi)    
        pai... (Joi, 12 decembrie 2013, 3:54)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

        exista, in Constitutie...art 89, dar e "mission impossible"...procedura n-o fi, dar o posibilitate exista intotdeauna...
  • -4 (6 voturi)    
    Ma tem ca-i doare-n pix !!! (Joi, 12 decembrie 2013, 3:10)

    andreesanu [utilizator]

    Chestia cu nu particip este echivalentul cu eu nu votez !!!,iar la urma te mai miri de ce iese ???.
    Astia n-au ajuns la guvernare sa-ti satisfaca placerea ci ca sa-si aranjeze ploile ,spagile,capatuielile.
    Dle te credeam mai versat !!!
    • +4 (4 voturi)    
      Ma tem.. (Joi, 12 decembrie 2013, 7:18)

      stely09 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      ...ca nu ai inteles prietene. D-nul Presednte nu vrea sa isi asocieze numele si Administratia Prezidentiala cu un antisemit, nationalist fanatic si adversar declarat al statului de drept. Face foarte bine ceea ce face, oamenii normali la cap trebuie sa se delimiteze de astfel de specimene. Ce mi-e Bolcas, ce mi-e Vadim.
      Numai bine.
    • +2 (4 voturi)    
      Deci, ce propui ? (Joi, 12 decembrie 2013, 8:37)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Sa participe Basescu si sa-i arda doua palme lui Bolcas ?
      Fii explicit !
  • +1 (1 vot)    
    putirinta in loc de stiinta?! (Joi, 12 decembrie 2013, 7:50)

    Dedalus [utilizator]

    Cred ca in primul rand e vorba despre o competenta extreme de scazuta, cel putin prin ce am auzit pe la TV.

    Ma indoiesc de faptul ca un om cu o asemenea competenta scazuta poate sa judece cazuri de constitutionalitate.

    Sigur, e parerea mea si pot sa o spun pe un forum, nu o poate spune nimeni official.

    Dar, imparatul gol tot gol ramane, indifferent cine striga asta...
  • 0 (2 voturi)    
    dizolvare (Joi, 12 decembrie 2013, 7:52)

    Dedalus [utilizator]

    Am vazut aici ca s-a spus despre dizolvarea parlamentului.

    Eu vad prima data o astfel de idee exprimata chiar si sub protectia anonimatului.

    Concluzia: intr-adevar "stam prost cu statul de drept".
  • -3 (7 voturi)    
    ... (Joi, 12 decembrie 2013, 9:46)

    vitan.sandu [utilizator]

    De ce este inadmisibil, dle Presedinte!?!? Ce este admisibil si ce este inadmisibil in opinia dvoastra? Numai ceea ce va convine? este admisibil sa-l sunati pe ministrul finantelor facand trafic de influenta, si este inadmisibil ca un jurist reputat, dar care nu va agreaza, este nominalizat pentru CC? nu vedeti ce caracter abject scoateti la iveala? Doamne, cum am putut vota un asemenea om de nimic?!
    • -2 (2 voturi)    
      de acest (Joi, 12 decembrie 2013, 10:58)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      om ii est frica!
      nu il are la mana cu nimic! si mai este si cinstit!
      deci e periculos!
      • 0 (0 voturi)    
        Cui ii este frica ? (Joi, 12 decembrie 2013, 11:15)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        Cine este cinstit ? Poate reusesti sa fii mai explicit.
      • +2 (2 voturi)    
        E gluma anului (Joi, 12 decembrie 2013, 15:37)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        Bolcas cinstit
        Iti dau insa dreptat cand spui "deci e periculos" - adevarat e periculos bolcas in pozitia de la CCR pentru Romania, pentru viitorul democratiei si pentru o justitie independenta. 
  • +1 (1 vot)    
    Relicvă (Joi, 12 decembrie 2013, 17:37)

    NikosGalis [utilizator]

    USL nu mai are pe cine sa propună la CCR decis relicvă de Bolcas. Trebuie sa ii schimbam cit mai repede. Ne fac de ris pe zi ce trece.
    De fapt își fac legile după bunul lor plac. Exact ca pe vremea lui "ilici".