Corina Cretu solicita retragerea Ordinului "Steaua Romaniei" lui Laszlo Tokes

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 29 august 2013, 13:37 Actualitate | Politic

Europarlamentarul PSD Corina Cretu, avand calitatea de membra a Ordinului National "Steaua Romaniei", a transmis o solicitare Consiliuliui de Onoare a ordinului de retragere a ordinului Steaua Romaniei in grad de cavaler lui Laszlo Tokes.

"În baza Legii 29/2000 privind sistemul național de decorații al României, având în vedere dispozițiile Literei b) a Articolului 52 prevăzută în cadrul acesteia, solicit public retragerea Ordinului „Steaua României” acordat domnului Laszlo Tokes la data de 14 decembrie 2009, pentru fapte dezonorante și contrare Articolului 1 din Constituția României, care au adus prejudicii României ca stat, precum și tuturor cetățenilor români care dezavuează pozițiile extremiste și contrare conviețuirii inter-etnice.

Este inadmisibil ca un deținător al Ordinului Național „Steaua României” – în grad de Cavaler să conteste public, printr-o serie de aprecieri și acțiuni, caracterul de stat național, unitar și indivizibil al României. Solicitarea recentă a europarlamentarului român Laszlo Tokes către premierul Ungariei, Viktor Orban, de instituire a unui protectorat maghiar asupra Transilvaniei reprezintă escaladarea unei serii întregi de acțiuni și declarații anti-naționale din partea sa, care au promovat în mai multe medii teza periculoasă a autonomiei pe criterii etnice.
Am speranța că împărtășiți, fiecare dintre dumneavoastră, principiile Constituției României și ale luptei împotriva extremismului," se arata in scrisoarea trimisa de europarlamentarul PSD Consiliului de Onoare a Ordinului National "Steaua Romaniei".

Premierul Victor Ponta i-a transmis presedintelui Traian Basescu o scrisoare in care apreciaza ca nu mai sunt intrunite conditiile morale si legale pentru ca Laszlo Tokes sa detina Ordinul "Steaua Romaniei" si propune retragerea acestei distinctii.

Vineri, purtatorul de cuvant al Presedintiei, Bogdan Oprea, a transmis un comunicat in care anunta ca presedintele Traian Basescu a luat nota de initiativa premierului Victor Ponta privind retragerea Ordinului National "Steaua Romaniei" acordat lui Laszlo Tokes, dar constata ca a-i da curs inseamna incalcarea legii.

Premierul Victor Ponta a declarat ulterior agentiei Mediafax ca este dezamagit de reactia Administratiei Prezidentiale in ceea ce priveste propunerea sa de retragere a Ordinului "Steaua Romaniei" lui Laszlo Tokes si a apreciat ca motivul invocat de Presedintie pentru refuz reprezinta doar un "subterfugiu". "Exista o procedura si nu este o problema ca acea procedura sa fie indeplinita. Eu cred ca a fost pur si simplu un subterfugiu. Vorbim aici de o pozitie publica si cred ca Administratia Prezidentiala ar trebui sa aiba o pozitie publica. Ca dupa aceea se face sau nu procedura, tine doar de presedinte acest lucru", a adaugat Ponta.

In 27 iulie, europarlamentarul Laszlo Tokes i-a cerut premierului Ungariei, Viktor Orban, la lucrarile Universitatii de Vara "Balvanyos", ca impreuna cu Guvernul pe care il conduce sa construiasca "un sistem de cooperare nationala", astfel incat sa ofere "protectorat" Transilvaniei, "asa cum a facut Austria cu Tirolul de Sud".

In replica, presedintele Traian Basescu a declarat, la Universitatea de Vara de la Izvoru Muresului (Harghita), in urma cu o saptamana, ca "nu isi merita calitatea de cetatean roman cel care cerea ca Transilvania sa fie trecuta sub protectorat".

Participantii la seminariile Universitatii de Vara de la Izvoru Muresului au cerut atunci retragerea distinctiilor acordate de statul roman "extremistilor maghiari" din Romania, facand referire la europarlamentarul Tokes Laszlo, decorat cu Ordinul National "Steaua Romaniei".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4034 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    bun (Joi, 29 august 2013, 13:43)

    sucaa [utilizator]

    daca tot a facut o solicitare pentru tokes, de ce n-a facut una si pentru bombonel?
    asa sa ne arate ca solicitarea ei nu este populista si chiar nu accepta sa fie decorata alaturi de tradatori si hoti :)
    • +3 (7 voturi)    
      pai... (Joi, 29 august 2013, 14:22)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      si in cazul Nastase , conf art 52 a, si in cazul Tokes, asa cum cere dna. Cretu, Consiliul ar fi trebuit sa se autosesizeze...Se doarme in bocanci...
    • +3 (3 voturi)    
      de jena! (Joi, 29 august 2013, 16:22)

      Euunul [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      pai in seara fatidica de iunie era pe scari pe la floreasca...toata plansa
  • +7 (17 voturi)    
    hehe mazeta (Joi, 29 august 2013, 13:44)

    un domn [utilizator]

    corina cretu e aprins rau....probabil inca povestea cu colin powel ii da fiori..se baga in seama cu un alt Strain
  • +5 (17 voturi)    
    KGB (Joi, 29 august 2013, 13:46)

    SRA [utilizator]

    Cine vorbeste fiica NKV distului care a continuat pentru KGB si a slujit-o pe Ana PAUKER !!! A colaborat cu VISINSKI tatal acestei foste servante la COTROCENI in perioada KGB istului Ion ILIESCU !!!
    • +5 (13 voturi)    
      Nenicule, (Joi, 29 august 2013, 14:15)

      DePourcelis [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      tatăl Dnei Corina Crețu a fost un distins profesor de fizică la Fac. de Electronică București. Pe vremea lui Vîșinsky era, eventual, un puștan neinteresant ...
      In rest ... ma bucur ca au ajuns la vorba basescului ...
      adică respectați regulile, fraților!
      Poate alt cavalerit o să se ocupe si de bombonel ... ea, în niciun caz .... au fost prea apropiați. Are origini ardelenești (cel puțin tatăl) și nu cred că s-a miticit într-atât :)
    • +1 (5 voturi)    
      www.traiancretu.ro (Joi, 29 august 2013, 15:38)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Cititi, va rog, biografia NKV distului care a continuat pentru KGB si a slujit-o pe Ana PAUKER !!!
      • +2 (4 voturi)    
        Multumesc pentru link! (Joi, 29 august 2013, 17:01)

        DePourcelis [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Il stiam destul de bine pe Profesorul Traian Crețu, dar nu-i știam si prodigiosul CV (într-nu fel, i-am fost student).
        E foarte util pentru pentru bolnavii de KGBită ...
        Am prieteni care au lucrat la Dubna (in fizica nucleară --- rușii au o scoală foarte serioasă, oricât nu ne-ar place de ei!) și sunt departe de orice bănuială de lucruri antiromânești .... La fel, cunosc cadre didactice universitare formate la ruși, de nivel profesional de excepție ....
        Nici mie nu-mi plac conducătorii lor, dar știință și cultură au! Așa că să lăsăm clișeele!
    • +2 (4 voturi)    
      Daaa, (Joi, 29 august 2013, 16:53)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      În februarie 1956 este trimis pentru continuarea studiilor la Institutul Politehnic M. I. Kalinin din Leningrad...La 1 decembrie 1965, după ce s-a întors de la doctorat din Republica Democrată Germană....În cadrul laboratorului catedrei de Fizică II din I.P.B., a avut unele preocupări privind utilizarea izotopilor radioactivi în scopul măsurării vâscozităţii diferitelor lichide.(Petre Roman se ocupa si el de mecanica fluidelor-cam fishy, nu?).Prin rusia si-a luat diplomele si nelu. Nu contest competenta omului, dar cand stiu ce au facut rusii cu oamenii destepti ai Romaniei, am dubii in legatura cu oricine a studiat pe acolo.
      • +1 (1 vot)    
        In URSS.... (Joi, 29 august 2013, 19:17)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        stiinta nu a fost dominata sau subjugata de politica. Sigur ca amestecul politicului a existat, dar dizidentul Saharov nu a fost niciodată dat afara din Academie, desi "partidul" l-a urat de moarte.

        Studiile in URSS erau o alternativa buna la a lâncezi in Romania, pentru o persoana de origine modesta. Nu a fost cazul lui Petre Roman, doctoratul in Franta a fost pentru "baiatul lui tata".

        Profesorul Cretu a primit, de la comitetul Nobel pentru Fizică, invitaţia de a trimite propuneri pentru acordarea Premiului Nobel.
        Un profil tipic de KGB-ist, as adauga.
    • 0 (0 voturi)    
      La problema! (Vineri, 30 august 2013, 1:07)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui SRA

      Indiferent ce au facut parintii tai in trecut, tu nu trebuie sa suferi in prezent si in viitor! Doamna Cretu este membra a Ordinului "Steua Romaniei" si are dreptul legal sa faca ce a facut!
      Dar tu SRA ce parere ai? Cum cataloghezi discursurile si actiunile domnului Laszlo Tokes in legatura cu suveranitatea, integritatea si inviolabilitatea statului roman?! Crezi ca domnul Laszlo Tokes merita sa fie cavaler al Ordinului "Steaua Romanie"?!
      Astept un raspuns detaliat, de la un patriot informat!
  • 0 (2 voturi)    
    Asa, asa (Joi, 29 august 2013, 14:51)

    aiureantramvai [utilizator]

    Faceti-va ca si lucrati...ceva...orice. Doar nu stati degeaba
  • +2 (6 voturi)    
    De ce tocmai d-na Corina Cretu? (Joi, 29 august 2013, 15:07)

    EllySt [utilizator]

    Parca s-a spus ca acest ordin are peste o mie de cavaleri. Oare nu s-a gasit un alt cavaler (cu ceva ceva mai multa credibilitate) sa conteste decoratia lui Laszlo Tokes.
    Dupa ispravile transatlantice ale doamnei Cretu poate se va gasi un cavaler care sa conteste decoratia primita in 2002 chiar de contestatara.
    D-na Cretu este chiar atat de convinsa ca merita acea distinctie?
    • +2 (4 voturi)    
      Aceasta dama (Joi, 29 august 2013, 16:37)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui EllySt

      a purtat bretonul pleostit pe ochiul drept decand a aterizat prin demnitati.Probabil a vrut sa demonstreze ca nu vede decat partea stanga a realitatii obiective!!! Numa' cand a mirosit uniforma americana a deschis vizorul drept pen' ca nu-i venea a crede ca exista individ puternic care nu-i homo sovieticus!
  • +1 (3 voturi)    
    sa se respecte legea (Joi, 29 august 2013, 15:07)

    MihneaR [utilizator]

    Comisia ce se va intruni va decide retragerea sau nu a medaliei.
    _
    Nu pot totusi sa nu observ ca dna Corina Cretu nu a luat niciodata atitudine personala impotriva lui Tokes si s-a trezit acum hodoronc.tronc.
    • 0 (0 voturi)    
      doamna ? (Joi, 29 august 2013, 20:49)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      Ati vazut ce-i trimetea bunicutului CP si cum isi facea ea datoria , cum lupta pentru integrarea euroatlantica a ei, a partidului , a conducatorului ei iubit de ieri ilici ...Asa intelegem si de ce merita sa ne reprezinte la Bruxeles nu,?
  • -1 (7 voturi)    
    vedeti ca se poate? (Joi, 29 august 2013, 15:46)

    Gheorghescu [utilizator]

    ...iar a cazut Ponta de fraier!
    Ca cand i-a zis Base ca nu-i cusher ce cere el, s-a dat lovit. Dar a venit insasi colega lui de partid, insasi pupila lui Ilici si a procedat ca la carte, cum i-a zis Base ca tre' sa procedeze.
    Vedeti ca pana si Useleu poa' sa respecte legea (daca n-are incotro) ?
  • +1 (5 voturi)    
    Agitatia maselor si manipularile expirate (Joi, 29 august 2013, 16:38)

    uluit [utilizator]

    Asta-i inca o dovada ca, unele structuri ale fostilor securisti functioneaza bine, agitand masele cu ideile comunismului nationalist.
    Imi este clar ca, "fostii" nu l-au iertat (inca) pe Tokes pentru contributia pe care a avuto la inceputul revoltelor de la Timisoara impotriva sistemului comunist.

    Corina Cretu este doar o unealta, asa cum l-a servit pe bosorogul activist Iliescu si nu i-a fost greata de faptele sale din tinerete, asa acum serveste "cauza" stangistilor care au propulsato tocmai in Parlamentul European.

    Ponta si cu Corina isi toaca acum unghiile. Sic!
  • 0 (2 voturi)    
    dar ea pt ce a luat (Joi, 29 august 2013, 19:08)

    gopo111 [utilizator]

    aceasta medalie, ce a facut bun pt tara noastra in afara sa ia o gramada de bani stind degeaba, sau mai nou asta se premiaza cu medalii
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Vineri, 30 august 2013, 0:12)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Exact asta mă întrebam şi eu...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e este o "medalie"! (Vineri, 30 august 2013, 1:22)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui gopo111

      Este cea mai inalta decoratie a statului roman! Dar faptul ca a fost acordata "la gramada", la tot felul de "tuteri" si "tucalari", care s-au remarcat, mai ales, prin "serviciile credincioase" facute, pe timp de pace, diferitilor "executivi" trecatori&temporari pe la Cotroceni si nu numai, are efecte negative asupra standing-ului si credibilitatii orfinului!
  • +2 (2 voturi)    
    Ia-i decoratia... (Vineri, 30 august 2013, 1:46)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    madam Cretu si da i-o lui Colin, c-a facut multe pentru Romania.

    In cam aceeasi ordine de idei, cind esti foarte apropiata de calaul Romaniei post-decembriste, pur si simplu taci.