Exterminatorii

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Marţi, 23 septembrie 2014, 14:52 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Există un ingredient esenţial atunci când încerci să trăieşti în şi să faci funcţională o societate libera. Trebuie să crezi că poţi schimba ceva. Trebuie să crezi că poţi reuşi pe baza meritelor tale. Că acţiunile tale contează. Că nu eşti un Don Quijote care luptă cu morile de vânt. Iar efectul devastator al ultimelor scandaluri este chiar zdrobirea acestui ingredient esenţial: încrederea.

Cunosc mulţi români cu care nu mi-ar fi ruşine să mă prezint în niciuna din marile universităţi sau companii ale lumii. Sunt plini de energie, competenţi, muncesc, au planuri şi nu fură. Datorită lor rămân în România şi cu gândul la ei îmi fac meseria.

Ziua în care unul dintre ei, oricare, va ajunge ministru sau rector sau director al unui spital, va fi una din cele mai optimiste din viaţa mea. Aceea va fi ziua în care cea/cel care merită va fi în locul pe care îl merită. Ziua în care mă voi simţi sigur pe mâinile unui om competent.

Aceea va fi ziua mea, ziua noastră, ziua generaţiei Don Quijote care se încăpăţânează să rămână în România sperând că va avea destule autostrăzi, destule spitale bune şi destule examene corecte. Până la urmă nu avem ambiţii atât de mari, nu vrem un Camelot. Doar o ţară normală.

Dar astăzi am aflat că şeful unui serviciu secret important, Teodor Meleşcanu, a reuşit să strângă cu uşurinţă 400.000 de semnături pentru candidatura sa (până ieri) secretă la prezidenţiale, în timp ce Monica Macovei abia a reuşit să-şi completeze lista.

Duminică am aflat că un jurnalist celebru, plătit cu mii şi mii de euro pe lună, era de fapt informator sub acoperire, în timp ce alţi colegi ai lui, cel puţin la fel de talentaţi şi mult mult mai oneşti, aleargă după colaborări externe pentru a reuşi să supravieţuiască.

Sâmbătă am văzut cum cel mai longegiv actor din România, Radu Beligan, participa la o deşănţată tricoloriadă electorală, timp în care cel mai înjurat intelectual din România, Andrei Pleşu, conducea o dezbatere la care au participat câteva dintre cele mai strălucite minţi ale Europei. Cel din urmă a fost apoi somat să ceară scuze longevivului, despre a cărui tricoloriadă a îndrăznit să scrie.     

Şi tot sâmbătă l-am văzut pe tânărul politician care ne conduce de doi ani şi jumătate strigându-şi mândria de a fi român, în acelaşi timp în care unul dintre amicii mei cu doctorat la Oxford m-a anunţat că părăseşte ţara pentru că nu şi-a găsit loc într-o facultate românească.

Dincolo de toate analizele docte despre combinaţiile şi calculele electorale, cred că detalii precum cele de mai sus vor atârna greu în viitorul nostru apropiat. Pentru că fiecare dintre ele macină teribil acea încredere vitală atunci când vrei să construieşti ceva. Orice.
 
Meleşcanu macină încrederea în competiţia cinstită. Turcescu macină încrederea în onestitate. Beligan macină încrederea în bunul-simţ. Ponta macină încrederea în merite şi competenţă. Şi ei sunt doar câţiva dintr-un deja prea lung şir de astfel de distrugători, de exterminatori, de fiice ajunse europarlamentari, de mitocani ajunşi profeţi, de hoţi ajunşi procurori.

La finalul acestor alegeri prezidenţiale nu vom fi siguri că ne-am ales cu un preşedinte adevărat de ţară, dar vom fi siguri că nu mai putem avea încredere în nimeni şi nimic. Iar oamenii care nu au încredere în nimeni, nu pot schimba nimic.


Citeste mai multe despre   






















15003 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    mda (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:03)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Dl. Mixich era unul dintre jurnalistii cei mai optimisti, mereu gata sa vada jumatatea plina a paharului. Vad ca incet, incet il ajunge lehamitea - acest sentiment atat de romanesc - pe care unii au descoperit-o demult si au schimbat tara. Cel mai grav lucru nu e situatia actuala, ci lipsa sperantei ca se va schimba vreodata ceva, lipsa perspectivei. De-asta cedeaza chiar si cei mai buni, cei mai generosi, cei inca dispusi sa lupte cu morile de vant.
    • +20 (22 voturi)    
      "Exterminatorii" (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:38)

      ilenuca [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      Nu cred ca pe Vlad Mixich"l-a ajuns lehamitea",nu cred ca aceasta ar fi "cheia"in care trebuie sa ii receptam articolul. Este un semnal, un apel,o atentionare ca nu trebuie sa stam acasa ,ci trebuie sa iesim la vot din turul I (asta daca vrem sa mai fie si un al doilea tur de scrituin...)
      • +17 (19 voturi)    
        speranta moare ultima (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:04)

        alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui ilenuca

        Normal ca indiferent cata lehamite ar fi, tot trebuie mers la vot. Macar, cum spunea cineva mai jos, sa facem recensamantul, cati am ramas nespalati pe creier de propaganda rosie si cati mai vad limpede prin atatea fumigene si manipulari.
        • -1 (9 voturi)    
          Ca intotdeauna, Basescu ne va salva! (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:21)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

          Asa cum a facut-o pe Monica Macovei ministrul justitiei, dandu-i sansa vietii ei de a se lansa in politica, asa cum ne-a bagat in UE si a salvat tara de criza economica si de furturile facute de Tariceanu si PSD in 2008, cu tot cu fiica lui care a fost europarlamentar, ne va salva, Nici Tapalaga, nici Mixich, nici intreg HotNews care sunt doar niste pioni nu ne vor scapa de Ponta, ci Traian Basescu care este sahistul. Rabdare, fara tutun! :)
    • +5 (7 voturi)    
      Optimism (Marţi, 23 septembrie 2014, 19:37)

      IRA [anonim] i-a raspuns lui alter_ego2013

      Intradevar dl Mixich ramane un optimist. Eu as spune mai degraba ca ne vom alege presedintele de tara pe care IL MERITAM. Cu sau fara amaraciune, vom stii cu siguranta dupa alegeri ca ne meritam soarta. Pana atunci, sa mergem la vot ca sa existe si un al doilea tur, dar si cu mult mai multa speranta, domnilor!
    • +3 (5 voturi)    
      cel mai grav este (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:06)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      zic eu ca toti cei care au murit in 89 au murit degeaba, sistemul a ramas acelasi inca mai rau, ni s-a spus ca e democratie dar e plin de securisti la tv care ne tot spun ce sa facem si multi o ia de buna, intr-un final trebuie spusa si asta: e pacat de ceusestii ca au murit degeaba, si mai grav este ca acuma nimeni nu ii mai controleaza, este doar o lupta intre bande de securisti care de multe ori se duce in public, nu pra mai urmaresc presa din Ro dar am fost stupefiat sa vad cum se comporta si vorbesc unii cu altii in frunte cu presedintele si mai ales premierul indiferent cine este acesta
  • +37 (39 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:11)

    NicTM [anonim]

    Superb articolul, sunt intru-totul de acord.
    Si eu sunt un umil inginer intr-o multinationala... Cel mai probabil voi pleca din Romania daca se vor confirma sondajele de azi.
    Este de neinteles ce ni se intampla, dar in acelasi timp este perfect explicabil.
    Daca Ponta va ajunge presedinte, urmatorii 25 de ani vor semana cumplit cu ultimii 25!
    Ne mor sperantele, definitiv...
    • -9 (11 voturi)    
      Încrederea în propria persoană (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:08)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui NicTM

      este îndeajuns pentru a putea schimba lucrurile. Chiar ai rămas fără ea?
  • +28 (30 voturi)    
    Nici că se putea mai clar (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:15)

    Liviu2012 [utilizator]

    Vă mulţumesc, d-le Mixich, pentru limpezimea şi sinceritatea gândurilor!...

    Aşa socotim mulţi iar adevărul din spatele acestor constatări ne umple de amărăciune! Da, aşa se destructurează o ţară, un regat sau o comunitate. A început decăderea, descompunerea, urmează să ne ia alţii în stăpânire, care vor şti să facă ordine, fiindcă noi nu am ştiut.
  • -25 (31 voturi)    
    mai lasati... (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:15)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Din pacate, nici mata nu ma convingi sa-ti acord incredere. Stiu ca e o problema cu asa-zisii jurnalisti independenti, tot asa cum e si cu artistii independenti, cu judecatorii independenti, cu expertii independenti...
    • +15 (19 voturi)    
      Greu de convins, seria a II-a ! (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:27)

      Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Ce mai trebuie ca să te convingă pe "matale!"??!!

      "Meleşcanu macină încrederea în competiţia cinstită. Turcescu macină încrederea în onestitate. Beligan macină încrederea în bunul-simţ. Ponta macină încrederea în merite şi competenţă, (...) fiice ajunse europarlamentari, mitocani ajunşi profeţi, hoţi ajunşi procurori."

      Ce mai trebuie ca "să te convingă", ANONIMULE??!!
      • -13 (23 voturi)    
        "Independent", curat "Independent" (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:58)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

        <b>"Independent", curat "Independent"</b>

        Mda, Turcescu, omul de casa al lui Basescu si Melescanu, pus tot de Basescu, sunt cei care FAC gesturile ce macina increderea ...
        ... dar la vinovati sunt pusi Ponta si (tine-ma bine!) ....si Beligan. De ce? C-asa cade bine basistului !

        Nenea "formatorul" asta e probabil tot atatde "independent" ca Turcescu !
      • +7 (13 voturi)    
        El nici nu vrea de fapt (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:24)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

        să acorde încrederea cuiva. Domnul Anonim se alintă, simulează că ar putea acorda încrederea altcuiva. De fapt încrederea lui de șoșonar masochist e arvunită de mult lui Ion Ilici Iliescu, khmerilor negri cu Luceafărul Huilei în frunte și cleptocraților proveniți din nomenclatura de rangul II și fosta Securitate. Iar dacă Românica peste 15 ani va deveni un stat marginalizat, secătuit și eșuat ca Ucraina de azi va da vina pe bănci și multinaționale, marile puteri în frunte cu americanii, iudeo-masonerie, etc.
      • +1 (3 voturi)    
        un spagat (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:32)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

        ce nu e clar?
  • +15 (21 voturi)    
    Eu o votez pe Macovei ca sa ne facem "prezenta" (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:24)

    Excelsior [utilizator]

    Ca atunci cand se striga catalogul.
    Sper sa constat ca suntem multi cei care incercam sa meritam numele de OM.
    • 0 (6 voturi)    
      E frumos ce spui dar...... (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:25)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      e ca la Loto!
      E pacat ca nu apar sondaje adevarate. Ii urmaresc pe candidati sinu ma convinge nici unul. Chiar si Macovei a vorbit "tangent" despre autonomia maghiara. Mai mult a declarat: "Eu sunt pentru regionalizarea întregii țări. Asta va crea o competiție între regiuni"
      http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Politica/Monica+Macovei+despre+proiectul+de+autonomie+A+venit+la+pachet+c
      Ce pot sa spun. Nu vreau sa imi joc sansa orbeste. Cel mai important e sa nu iasa tonta si gasca, nu cine o sa piarda mai elegant!
      • +3 (7 voturi)    
        Regionalizarea e conditionalitate UE (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:38)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        fara nicio legatura cu "tinutul secuiesc";

        nu facem regionalizare, nu pupam bani UE - e atat de simplu.
  • +16 (18 voturi)    
    Timpul nu sta pe loc... (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:26)

    Mari.an [utilizator]

    Articol foarte interesant, dar cateodata optimismul poate aduce mari dureri de cap. In timp ce tu astepti optimist ca ce e injurul tau sa devina prosper, tu... astepti, si foarte probabil nu realizezi ca in timpul asta viata trece pe langa tine si ti-ai ocupat clipe pretioase din viata analizand cine pe cine ajuta sau incurca, lauda sau injura. Tot timpul asta optimismul te costa scump daca nu faci ceva cu viata ta. Pentru ca nimeni altcineva n-o s-o faca in locul tau. Oricat de optimist ai fi, oricata speranta ai avea, nu-ti poti permite sa astepti cand ai o familie sau vrei sa-ti intemeiezi o familie. Peste 20-30 de ani nu se stie pe cine vor "analiza" copiii tai: pe tine sau istoria murdara a anilor astia.
  • +12 (14 voturi)    
    frumos scris (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:31)

    xanti [utilizator]

    Din pacate cei care nu va accepta scrierile sunt multi si voteaza,asta chiar e rau pentru cei ce spera.
    • -15 (23 voturi)    
      Se numeste democratie (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:08)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cand "aia multi" voteaza...se numeste democratie si E BINE. Ca nu convine basistilor, e alta poveste.
      • -3 (9 voturi)    
        Bagati minusuri (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:46)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Dragii mei basist, bagati minusuri .
        Numai doi au fost deranjati de postarea in care aratam ca votul celor multi inseamna democratie?
        • +1 (11 voturi)    
          Tristule, daca votul tau ar conta cu adevarat (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:42)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          nu te-ar mai lasa nici ai tai sa votezi; sa va vad eu pe voi astia dottorii ce-o sa va faceti cand o sa ramaneti doar voi intre voi in tara; iti spun eu ce-o sa faceti, o sa canibalizati, la fel cum fac cainii turbati.
        • +7 (13 voturi)    
          Complicitatea milogilor cu infractorii (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:47)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          nu e democratie, e coniventa.
      • +1 (11 voturi)    
        Singura Optiune (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:07)

        terente [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Nici Basescu si Nici Ponta!!!
        Amandoi au probleme cu Macovei!!!
        DECI MACOVEI E SINGURA OPTIUNE!!!
        • -1 (5 voturi)    
          E perfect (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:05)

          Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui terente

          Nimic mai bun decit sa votezi in functie de rezolvarea unui silogism... traiasca stiinta!
      • +8 (14 voturi)    
        Se numeste PROSTOCRATIE! (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:19)

        CetateanulRoman [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Democratia a fost altceva. Era un regim in care votau: propietarii de pamint, mestesugarii, soldatii, propietarii de sclavi si oamenii lieri. Sclavii, femeile si copii nu. Fiindca avea iz censual.
        Masele, gramezile au ales adolf, lenin, stalin, mao, polpot, bokassa, iliescu, etc. Ceea ce demonstreaza ca e periculos sa dai pe mina unor idioti unelte pe care nu stiu sa le foloseasca. Suna elitist, dar daca e bibed din genul Homo nu e neaaparat si Sapiens!
        • 0 (4 voturi)    
          si oricum, in varianta aia ateniana (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:45)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

          de care vorbesti, democratia a fost un esec total :))
          • +2 (4 voturi)    
            hahaha, mai iesi si tu din sat (Marţi, 23 septembrie 2014, 20:43)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

            Sunt destule democratii functionale pe lumea asta unde oamenii is civilizati si nivelul de trai e incomparabil ... mai ales daca e sa-l compari cu pontanismul feudal din Romania.
        • -2 (6 voturi)    
          pune mina pe carte, "elit-o" (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:07)

          Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

          Asta numesti mata elitism? Woooaaaa...
      • +11 (15 voturi)    
        Democrația asta (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:48)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        despre care vorbiți, în care mulțimi uriașe de ignoranți cumpărați cu o pungă de făină, una de zahăr și o sticlă de ulei și manipulate cu tvr (la care își lansează cărți eliberați condiționat in închisoare), cu alte televiziuni, cu preoți și primari la sate, este o democrație "sublimă dar care lipsește cu desăvârșire". Sau este o democrație originală, așa cu ne-a zis acum mulți ani Ion Iliescu. Așa că NU E BINE, newlook!!!!!!!!!!!!!! E chiar ÎNGROZITOR DE RĂU!
        • -5 (11 voturi)    
          @ CetateanulRoman si Leul (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:50)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          Mda, vad ca pentru voi si altii (am mai spus, cam 6% - asta e procentul bolnavilor mintal basisti din societate) va deranjeaza cumplit ca si altii au dreptul sa respire. Altfel, nu aveti nici o greata de a incasa din greu salarii/venituri din taxele lor, nu-i asa?
      • 0 (6 voturi)    
        Ascultă, newlook... (Marţi, 23 septembrie 2014, 23:47)

        Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ...nu încerca să pari mai prost decât eşti!...

        În patria noastră e necesară CHIRURGIA, nu DEMOCRAŢIA. Or, se ştie, chirurgia nu o fac decât "chirurgii" instruiţi corespunzător. Ceilalţi sunt doar "măcelari" !

        "E periculos să dai pe mâna unor idioţi unelte pe care nu ştiu să le folosească." Cu asta eşti de acord?

        ŞI ÎNCĂ UNA:

        "Dacă votul ar aduce vreo schimbare, ar fi declarat ilegal." (Mark Twain)

        De ultima ce zici?
      • 0 (2 voturi)    
        "aia multi" si saraci si needucati.... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 8:44)

        lili [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Si usor de prostit la vot cu vorbe goale si promisiuni umilitoare altfel intr-o tara civilizata.
        Intr-o Romanie saraca, ultima in UE, majoritatea celor care vor vota sunt oameni saraci si needucati, pe care Ponta si PSD i-a prostit deja cu promisiuni cat casa si le-a mai dat si 30 Lei la punctul de pensie.
        Rusine !!!
        Curata democratie, nu ?!
        Asa-i va tine PSD inca 10 ani pe votantii lor, saraci si needucati si usor de manipulat la urmatoarele alegeri din urmatorii 50 de ani.
        Trebuie sa ai o doza mare de rezistenta la SILA ca sa rezisti sa-l vezi pe Ponta si pe-ai lui mintind si promitand in stanga si-n dreapta la televiziunile de casa ale PSD.
        Sila.
  • -6 (14 voturi)    
    udrea (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:08)

    diana [anonim]

    hai mai, nu fiti tristi!!!! fiti tristi ca a disparut ancheta despre udrea si ghita de pe site!!!
    • +4 (6 voturi)    
      adica asta? (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:33)

      greezly [utilizator] i-a raspuns lui diana

      La care ancheta te referi?
      Asta?
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18131955-cum-castigat-firmele-lui-sebastian-ghita-20-milioane-euro-institutie-stat-condusa-fost-angajat-asesoft-legatura-are-contractul-elena-udrea.htm

      Vad ca e in continare foarte nedisparuta
  • +3 (5 voturi)    
    Vivat supravietuitorii! (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:42)

    Lilibell [utilizator]

    In orice regn, exista doua specii antagonice prinse intr-o permanenta inclestare. De regula, din coliziunea lor rezulta progresul si evolutia. Acestia sunt exterminatorii si supravietuitorii. De-a lungul istoriei conflictuale nu conteaza care sunt mai puternici, conteaza doar faptul ca supravietuitorii inving intotdeauna. Fie ca se adapteaza, se camufleaza sau emigreaza, fie ca dezvolta noi strategii, abilitati si calitati care ii fac sa invinga, in final ei castiga. Supravietuitorii nu riposteaza, sunt prea ocupati cu ale vietii. Din multe puncte de vedere, ei sunt superiori exterminatorilor si, in general, le lipseste solidaritatea si constiinta propriei valori. Cand si daca se desteapta, se mai ocupa si cu exterminarea.. exterminatorilor!
    Intr-adevar, increderea e floare rara si fragila, dar nu uitati ca oamenii nu vor decat sa creada.
  • 0 (6 voturi)    
    Nu inteleg (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:47)

    Unu-2 [utilizator]

    Nu inteleg propozitia asta: "Monica Macovei abia a reuşit să-şi completeze lista". Detalii?
    Si-apoi, desi nu inghit candidatura de pe Arena Nationala nu as face atita caz de sustinerea unui artist sau altuia. Dreptul fiecaruia sa sustina pe cine doreste, doar de-aia sintem intr-o democratie. Are cineva impotriva ca dl. Beligan voteaza cum voteaza, iar dl. Plesu are alta alegere politica? Drepturile lor cetatenesti.
    • 0 (2 voturi)    
      da (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

      dar parca beligan nu facea figura de pensionar ceausit analfabet devorator de latrina trei. Acum ai inteles?
      Da, are dreptul sa fie pupincurist si profitor comunist, asta a fost toata viata lui cea lunga, mult prea lunga.
  • +4 (6 voturi)    
    just (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:42)

    amanda13 [utilizator]

    dar hai sa o spunem si invers, domnule Mixich. Eu am plecat fiindca ma simteam calcata in picioare de functionari, politicieni, oameni in autoritate grobieni si fiindca din salariul de asistent universitar nu reuseam sa ma intretin dincolo de limita supravietuirii. Am plecat fiindca mi-am pierdut increderea ca ceva se va schimba in Romania in bine. Mai citesc stiri din tara fiindca oameni ca dvs. care scriu onest si cativa amici de tipul celor pe care i-ati mentionat ma fac sa nu-mi pierd definitiv speranta... si totusi, stiu ca veti veni in curand aici. Nu cred ca v-ar blama cineva daca ati ramane.
  • +5 (9 voturi)    
    Incepand cu 2015 un nou exod al romanilor (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:43)

    Wanheda [utilizator]

    o sa inceapa; oamenii normali la cap nu or sa vrea sa traiasca in Pontanistan.
    • -1 (5 voturi)    
      pai sa nu-l alegem, maica... (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:09)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Vazui ca basistilor le plac mult, mult silogismele...asta inseamna ca milioanele care vor ramine in tara dupa dec 2014 au buba la cap? Esti sigur? Nu cumva fracturezi logica oleaca?
      • 0 (4 voturi)    
        Nu au "buba LA cap"... (Marţi, 23 septembrie 2014, 23:50)

        Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        ...ci au o bubă ÎN LOC DE de cap. Pui o compresă şi trece!
  • -1 (1 vot)    
    nici in 200 de ani... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 8:15)

    lili [anonim]

    Romania nu va fi o democratie stabila si o tara dezvoltata.
    La periferia Europei ne vom balaci mult si bine in mizerie si saracie, muuult, muuult in urma lumii civilizate.