De ce prefer ca Victor Ponta-presedinte sa fie ofiter acoperit

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2014, 11:23 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Traian Băsescu pare să sugereze că fostul ofiţer acoperit este Victor Ponta. E improbabil ca dovezile preşedintelui României să fie solide, căci oficial ele nu vin dinspre o instituţie a statului. Dar, în ciuda aparenţelor, o astfel de posibilitate nu ne aduce prea multe informaţii noi despre Victor Ponta.

Capacitatea lui imensă de disimulare este deja evidentă: o partitură cântă când vizitează capitale occidentale şi cea opusă când vizitează studiourile Antenei 3. Seninătatea cu care minte este deja proverbială. Dar asta face parte din arsenalul oricărui politician cu ambiţii, fie încă acoperit, fie deja descoperit de soartă. Nu asta e îngrijorător la viitorul nostru alături de Victor Ponta. Altceva mă roade.


Victor Ponta conduce guvernul României de doi ani şi jumătate. E deja mult dar va fi probabil cel mai ignorat fapt din această campanie prezidenţială. În aceşti doi ani şi jumătate, Ponta a avut parte de o majoritate parlamentară solidă şi de sprijinul propagandistic a două importante televiziuni de ştiri. Acesta, propaganda, este singurul front pe care bilanţul lui Victor Ponta este clar pozitiv. Beneficiile acestei victorii îi revin doar lui şi grupului care îl sprijină. Dar noi, poporul votant şi plătitor de biruri, cu ce ne-am ales?

Managerial Ponta a început prost: vă amintiţi de numeroşii miniştri nominalizaţi în primăvara lui 2012 şi apoi retraşi din motive de incompatibilitate sau plagiat? Vă amintiţi de „cel mai cinstit guvern pe care România l-a avut” şi care a ajuns să numere printre membrii săi oameni aflaţi în astăzi la puşcărie?

Deşi aflat de peste un deceniu în politică, Victor Ponta a eşuat în a-şi alege cei mai competenţi coechipieri pentru cel mai important organism politic pe care l-a avut în subordine: guvernul României. Pentru că Victor Ponta este obişnuit să-şi aleagă colaboratorii cei mai şmecheri, nu cei mai competenţi. Rezultatele?
  • În educaţie: elevii români din primele clase au început şcoala în 2014 fără manuale. Nu-i nimic, vor folosi „fişe”.
  • În sănătate: activitatea Institutului Cantacuzino de producere a vaccinurilor a eşuat într-un mod periculos. La sfârşitul anului trecut Victor Ponta s-a fotografiat triumfător cu prima fiolă de „vaccin gripal românesc” care, ulterior, s-a dovedit a fi toxică. Guvernul a încercat să ascundă scandalul. Nu-i nimic, oricum tuturor ne vine sorocul la un moment dat.
  • În afacerile cu alte ţări: Kazahstanul deţine grupul Rompetrol, una din cele mai puternice companii petroliere active la noi. Guvernul Ponta a renunţat să mai recupereze de la kazahi o datorie de 400 milioane de dolari pe care aceştia trebuiau să o plătească României. Nu-i nimic, oricum n-aveam ce face cu atâţia bani.
  • În respectarea legilor: guvernul Ponta a anulat pentru 45 de zile legea care interzice aleşilor locali să schimbe partidul pe lista căruia au fost aleşi. Temporar s-a dat liber la traseism politic. Nu-i nimic, oricum ştiam că legile sunt făcute doar pentru căţei.
Şi exemplele ar putea continua, sunt mai multe, dar am enumerat situaţiile despre care Victor Ponta a avut cu siguranţă cunoştinţă şi în care are responsabilităţi directe.

„Mă voi lupta în primul rând pentru ca România şi românii să fie din nou uniţi”, a clamat Ponta în discursul prin care şi-a lansat candidatura la prezidenţiale. Foarte frumos domnule Ponta, şi eu, ca toţi ceilalţi români, dorim să fim uniţi. Doar că incompetenţa nu uneşte, ci dezbină mai abitir decât cel mai atroce comandant de navă.

Traian Băsescu a fost mai norocos decât Victor Ponta. A devenit preşedinte la începutul unei înfloritoare perioade economice şi într-un context internaţional foarte favorabil României. Astăzi, la orizont, sunt nori mai negri decât oricând în ultimii 25 de ani.

Rusia condusă de un ofiţer KGB (descoperit) îşi invadează vecinii şi vorbeşte despre arme nucleare. Şeful Ungariei vecine practică autoritarismul şi vântură revizionismul maghiar. Extrema dreaptă naţionalistă a devenit cea mai de succes mişcare politică din Franţa. Scoţienii, conduşi de un lider care îl admiră pe Vladimir Putin, votează pentru separatism. În Orient a apărut un stat islamic terorist care decapitează occidentali şi controlează un teritoriu mai mare decât România. Iar Statele Unite sunt conduse de cel mai ezitant şi izolaţionist preşedinte din ultimele decenii.

Uniţi privim spre viitorul nostru alături de Victor Ponta. Ce vedem? O Românie aflată sub nori negri, condusă de cel mai incompetent preşedinte din ultimul sfert de veac. Şi asta mă deranjează mai mult decât hoţia sau demagogia. În astfel de condiţii, parcă aş prefera ca Victor Ponta-preşedinte să fie ofiţer acoperit. Am mai avea totuşi o şansă.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

24512 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Nu are cum sa fie asa (Joi, 18 septembrie 2014, 11:39)

    m.l [utilizator]

    Ponta nu poate vreodata sa fi fost vreun ofiter de orice fel... e prea prost, usor de minte, pt asa ceva..
    El e impins la inaintare de altii din spate..
    • +18 (18 voturi)    
      nu e exclus (Joi, 18 septembrie 2014, 14:00)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui m.l

      Prost, neprost, pe vremea cand serviciile secrete erau controlate si conduse de PDSR, iar doctoratele se luau la fara frecventa cu copy paste, nu ar fi de mirare infestarea serviciilor secrete cu astfel de specimene.
      Evenimentele astea se presupune ca s-au intamplat sub domnia lui "mai draga" Iliescu si "preasinucisului" Bombonel, etaloane de profesionalism si corectitudine.
    • +16 (16 voturi)    
      Tocmai (Joi, 18 septembrie 2014, 14:09)

      Misu [anonim] i-a raspuns lui m.l

      Dupa ce l-au facut ofiter, si-au dat seama cat de prost si usor la minte este si probabil acum nu mai este.
    • -5 (19 voturi)    
      Singurul candidat care e ofiter actualmente... (Joi, 18 septembrie 2014, 14:39)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui m.l

      ...e Iohannis. Ma gandesc ca ,totusi in 14 ani de primar, o fi legalizat vreo casatorie. Si cand poarta fes sau palarie, conduce sau e pieton si ploua afara si foloseste umbrela, se poate spune ca e acoperit. Mister elucidat!
      Apropo: Blaga e un caporal acoperit sau...
    • +1 (1 vot)    
      Ponta, "acoperit". (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:25)

      sara [anonim] i-a raspuns lui m.l

      Exact la asta ma gandeam si eu, Numai ca poate fiind la inceput, apele tulburi, Ponta necunoscut dar apropiat de Nastase putea sa-l racoleze. Interesant ar fi sa se stie cum au scapat de el. In "Adevarul despre Victor Ponta care ne zbarleste parul" (o interpelare parlamentara, se pare), la pct 6 si 7 se fac precizari cu privire a data racolarii ,cine a facut-o, o misiune in Italia si faptul ca Basescu stie.
  • +21 (27 voturi)    
    Bravo! (Joi, 18 septembrie 2014, 11:43)

    Delia13 [utilizator]

    Va felicit pt ca, din nou, citesc un articol ferm si la subiect... Ați spus, in citeva rinduri, exact ceea ce așteptam de mult sa fie subliniat in presa românească ! Sper sa ajungă la urechile celor care sunt,încă, indeciși pt votul din nov. Continuati dl. Mixich, avem mare nevoie de ziaristi de talia dv!
  • +23 (25 voturi)    
    Ca de obicei (Joi, 18 septembrie 2014, 11:56)

    CarmenO [utilizator]

    Excelent articol!
    • -6 (6 voturi)    
      Mai puțin partea cu incompetența! (Joi, 18 septembrie 2014, 14:51)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

      Avem nevoie unii de alții fiindcă nu ne pricepem la tot, unul știe să facă ceva, altul altceva, incompetența te obligă la relații cu ceilalți deci unește nu dezbină.

      Un om competent n-are nevoie de nimeni in domeniul lui de competența deci nu facilitează legăturile dintre oameni.
  • -20 (24 voturi)    
    pam pam (Joi, 18 septembrie 2014, 12:06)

    un domn [utilizator]

    adica Romania Sa Stea ? Romania sa accepte ? pentru ca a acceptat 25 de ani ? acesta este rolul omului de presa ? sa "tasteze" pe HN..o Resemnare ? inteleg ca nu poate instiga la SRCC dar...Resemnare ? domnule ? sau tovarashe Mixich ?
    • +6 (6 voturi)    
      da (Joi, 18 septembrie 2014, 14:45)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      putina ironie chiar amara, face bine la lingurica si la moral, domnule. Nu luati totul ad litteram.
  • -4 (10 voturi)    
    La ce ? (Joi, 18 septembrie 2014, 12:06)

    SRA [utilizator]

    Nu-i nimic daca es presedine, la ce poate folosi folosi pntru cetatean !

    Nu-i nimic daca el sustine Puscariabilii, ne alveaza si noi cei mai putin puscaribili

    Nui nimic, pentru ca nu este NIMIC NOU !
  • +15 (17 voturi)    
    Deja informatia e scursa despre dovezi (Joi, 18 septembrie 2014, 12:23)

    Augustin [anonim]

    De ceva vreme s-a scurs deja informatia ca intr-una din intalnirile dintre Basescu si Ponta presendintele i-a dat telefonul si l-a lasat sa vorbeasca cu superiorul lui direct din SIE. Nu m-ar mira deloc sa il fi si inregistrat exact ca in cazul cu MTO. Ponta va suferi o pierdere de imagine pe principiul "pasarea pe limba ei piere." Desigur, nu se vor gasi dovezi incat institutional sa se intample ceva.

    Oricum va fi o lovitura data serviciilor care desi ar fi trebuit sa dovedeasca si sa vegheze au protejat si ascuns. Pare sa fie genul de dovada care sa il scoata pe Basescu din sfera "omul securitatii" si sa il bage pe Ponta. Adicatelea Basescu a invins sistemul si nu invers dar sistemul contraataca.

    Adevarul? Adevarul l-a spus un strain: "Romania are cele mai multe servicii de securitate paralele din Europa. Cu toate astea nu poate gasi un avion prabusit in timp util."
  • +17 (21 voturi)    
    Concluzia articolului... (Joi, 18 septembrie 2014, 12:25)

    Observator roman [utilizator]

    ...este, intr-adevar, surprinzator de lucida. Dl. Mixich poate fi uneori taxat de "romantism" dar nu de rea credinta sau de judecati 'umorale'.
    Redactorului sef al "hotnews.ro", Dan Tapalaga, nu-i (mai) reuseste, din pacate, acest lucru.
    • +3 (5 voturi)    
      Cred ca autorul s-a grabit putzin si (Joi, 18 septembrie 2014, 13:59)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      chiar daca inteleg ce a vrut sa spuna de fapt, concluzia articolului nu poate fi decat socanta.
  • +30 (30 voturi)    
    Ofiter fara demnitate (Joi, 18 septembrie 2014, 12:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ponta ramine fara demnitate si ca ofiter, si ca detinator de doctorat plagiat. Ca premier iarasi e lipsit de demnitate. Ca parlamentar are demnitate de
    copilot mincinos. Ca politician nu e in stare sa pacaleasca nici macar o baba surda. Ascensiunea lui Ponta se datoreaza doar masinariei PSD-iste, corupte da eficiente la pulicul inapoiat. De fapt Ponta nu conduce nimic. E dus de nas de toata lumea. E un prostovan infantil si mincinos, fara demnitate, fara sperante de progres inteectual.

    Voi ati avea incredere sa pilotati o masina cu Ponta copilot?! Eu l-as zvirli imediat din masina. Piei satana!
    • +8 (8 voturi)    
      Scuzati-ma (Joi, 18 septembrie 2014, 13:27)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cititi "publicul inapoiat". Am gresit fara intentie.
  • -9 (9 voturi)    
    Cine . . . (Joi, 18 septembrie 2014, 12:52)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . parasesc primii corabia ce se scufunda? Raspunsul sa ti-l dai singur domnule Vlad. Si apoi te ia de mana cu Danut si uitati-va in oglinda. Te asigur ca veti avea ce vedea. Auzi la el: Cel mai incompetent presedinte sin ultimii 25 de ani!!!! Iti vine sa vomiti nu alta, cand citesti asemenea ineptii.
    • +1 (1 vot)    
      Cer scuze . . . (Joi, 18 septembrie 2014, 18:54)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      . . . fata de toti cei care mi-au citit postarea si pe buna dreptate mi-au dat minus. Batranetea iti mai joaca si feste uneori. Am recitit articolul si in special partea care se refera la cel mai incompetent presdinte si am vazut ca se refera la viitorul prezumptiv presedinte Ponta si nu la Presedintele Basescu cum eronat am inteles eu. Scuze!
  • +9 (9 voturi)    
    Va ramane acoperit / descoperit ridicol ! (Joi, 18 septembrie 2014, 13:21)

    Plagarus [utilizator]

    “To be or not to be doctor's title” Viorele ?

    “Victor-Viorel Copy”Fa Doina” Ponta (Romanian pronunciation: [ˈviktor ˈponta]; born 20 September 1972) is a Romanian jurist, politician and professional eyeroller who currently serves as Prime Minister of Romania”
    In categoria celor fara scoala, mari admiratori ai lui Viorel vom gasi desigur asistatii social, plus batranii care pe langa ca sunt analfabeti, nu se informeaza decat din ce aud de la televiziunile prietene psd-ului, sau pe la crasma din sat.
    Oare, lui WcP nu-i va fi rusine cu votantii sai? Adica, va merge pe la tara, prin mahalalele oraselor din provincie sa le multumeasca ca l-au votat in schimbul unui kil de ulei si a unui pui congelat sau a unei beri lesinate?
  • -5 (7 voturi)    
    eroul necunoscut (Joi, 18 septembrie 2014, 13:21)

    liviusmaximus [utilizator]

    tocmai reusiti sa-l faceti erou pe tontul de ponta. voi ziaristii care preluati din zbor ce arunca base pt a-l ridica pe "pisicutul" lui favorit. daca stia ceva, nu-l numea nici macar ministru ! tot el spune asta. este o poveste buna pt ridicat imaginea lui ponta. devine si el om serios, na. doar nu orice idiot poate fi acoperit, asa de tanar. acum se intelege de ce nu a avut timp nici de dosare cand era procuror, nici de doctorate, etc. avea un rol, mai important. cam asta e ideea aruncata de base. si uite-asa, ponta ajunge presedinte si udrea prim-ministru. pupat piata independentzei !
  • +13 (13 voturi)    
    nu cred ca e corecta afirmatia ca (Joi, 18 septembrie 2014, 14:05)

    __alex__ [utilizator]

    sub ponta Romania ar fi "condusă de cel mai incompetent preşedinte din ultimul sfert de veac".

    Probabil ca ar fi cel mai incompetent presedinte din istoria tarii, pantofarul din Scornicesti, oricit de idiot, a fost mai abil in contextul istoric decit mitomanul, penalul, iresposabilul ponta.
  • +9 (9 voturi)    
    Cutitul, furculita si cotletul (Joi, 18 septembrie 2014, 14:26)

    Cocos la cuptor [anonim]

    Acuma ca stim sigur, sau o sa stim sigur toti in curand, ca Ponta e agent secret, ar fi cazul poate sa vedem ce inseamna asta.

    In teoria puterii conteaza urmatoarele: informatia, justitia, banii si mass media. Ar fi si armata pe post de dinti dar noi avem proteza. Serviciile secrete, stapanele informatiei, sunt furculita care are puterea de a se infinge bine in cotlet. Justitia e cutitul, ce imparte cotletul in bucatele mici, usor de inghitit. Mass media e sosul ce da gustul care trebuie mancarii. Iar cotletul sunt banii. Diferenta majora e ca Basescu e puternic, decis, genial uneori si meritat a fost primit la masa. Ponta insa nu va putea niciodata, orice i-ai face, sa fie decat o furculita in mana cuiva. Cam asta inseamna cele 2 butoane, controlul dublu. Ce ma dispera pe mine e ca furculita asta neroada si stramba scapa mancarea pe jos de nu mai ramane decat sosul, mult mult sos! Ma intreb daca o sa mai convina asta mult ca se cam face mizerie...

    P.S. Dar oare dna Udrea ar putea fi vreodata mai mult decat o musca pe cotlet? A fost si ea invatata sa fie furculita dar nu a vrut sa foloseasca decat trompa
  • -6 (12 voturi)    
    Parere (Joi, 18 septembrie 2014, 14:36)

    sincerul anonim [anonim]

    Nu doar Ponta ne fura, ci mai mult ne fura Basescu, si la fel de mult ne fura parlamentarii nostri "activi". Defapt politica in Romania este sinonim cuhotie, lacomie, marsavie etc.

    Sa fiti sanatosi,
    Nu veti trai mai bine numai daca am aduce un conducator strain.
    • +5 (5 voturi)    
      numai versus daca (Joi, 18 septembrie 2014, 15:13)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui sincerul anonim

      Vreti sa spuneti "Nu veti trai mai bine DECAT daca am aduce un conducator strain"?
      E taman invers.
    • +2 (6 voturi)    
      Ce zici?! (Joi, 18 septembrie 2014, 15:17)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui sincerul anonim

      Eu il propun pe mister Putin, ala de la Moscova sa ne conduca. Ce zici? Te bagi? Hai recunoaste ca-ti place virtuosul popor rus si comunismul cu fata umana. N-ar fi bine oare sa ne imprietenim cu rusii si sa instauram armonia planetara?! Spune si tu daca n-am eu dreptate?!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu inteleg... (Joi, 18 septembrie 2014, 16:16)

    AlinL [anonim]

    ...ultima afirmatie. Cred ca exista riscul sa fii perceput gresit.
  • +7 (7 voturi)    
    Sigur e ofiter acoperit ! (Joi, 18 septembrie 2014, 16:32)

    crinulet [anonim]

    Sunt sigur ca el este , de fapt, un om de o inteligenta extraordinara si cu uimitoare competenete în toate domenii... fiind insa ofiter acoperit, ne aiureste cu alura asta de mincinos, prostanac, incompetent si ridicol....

    Ma înfiorez de fericire la gandul ca, dupa ce va fi ales pres., va renunta la aceasta acoperire si ii vom putea admira toate aceste calitati cu greu ascunse....
  • -6 (6 voturi)    
    Da, si eu la fel (Joi, 18 septembrie 2014, 16:52)

    KCobain [utilizator]

    În educaţie: Basescu a promulgat legea educatiei. Si cum n-au fost bani s-a ales praful. Evident, a facut-o sa-i dea la gioale lui Tariceanu. Insa a recunoscut ca a gresit 5 ani mai tarziu. Se iarta.

    În transporturi: Nu s-a inceput nicio autostrada in 2 ani? Basescu n-a inceput niciuna in toate mandatele lui. Nu ne trebuie. Parca asa zicea. In plus, in timpul lui Boc s-au finalizat - temporar - autostrazi chiar in Ardeal. Se ajunge foarte repede de la Turda la Gilau.

    În sănătate: activitatea Institutului Cantacuzino de producere a vaccinurilor a eşuat într-un mod periculos? Pai in ce guvernare a ajuns acolo? Parca Boc...

    În afacerile cu alte ţări: Basescu a renuntat la tezaurul Romaniei la Moscova. Facea mai mult de 400 milioane. La averea Gojdu. Facea un miliard. Cred ca nici din iIrak n-am adus nimic. Erau si pe acolo vreun miliard-doua de luat...

    În respectarea legilor: Legea la care te referi n-a trecut. Si prima oara au facut-o chiar oamenii presedintelui. In plus, favorita lui e principala traseista. Politic.

    Mai ai? Ca pentru 1 motiv pentru care Ponta nu e bun (si sunt de acord cu tine) iti dau 10 pentru care e bine ca scapam de Basescu. Macar asa, pe cale naturala.