​Articol actualizat

VIDEO Guvernul a adoptat Ordonanta de urgenta care le permite alesilor locali sa-si schimbe partidul timp de 45 de zile. Liviu Dragnea despre criticile Ambasadei SUA: Nu e nimic nedemocratic

de CP     HotNews.ro
Joi, 28 august 2014, 12:22 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a anuntat la inceputul sedintei extraordinare de Guvern de joi ca va fi aprobat proiectul de Ordonanta de Urgenta care va permite traseismul politic al primarilor si consilierilor locali. "Eu imi asum (...)Cred ca in primul rand trebuie sa deblocam activitatile autoritatilor locale si trebuie sa facem si un pic de dreptate", a spus Ponta. Acesta a precizat ca alesii locali vor avea la dispozitie 45 de zile pentru a alege sa se mute de la un partid la altul.

  • UPDATE: Ordonanta a fost aprobata, a anuntat vicepremierul Liviu Dragnea, care a spus, referitor la criticile aduse de Ambasada SUA, ca "nu e nimic nedemocratic" in aceasta OUG.

In proiectul initial era prevazuta o perioada de 10 zile pentru putea opta pentru a pleca din partidul din partea caruia fusesera alesi, fara a-si pierde mandatele.

"Eu imi asum. Spunea cineva ca plec din tara. Nu plec, plec putin mai tarziu. Cred in primul rand ca trebuie sa deblocam activitatea autoritatilor locale si mai trebuie sa facem si un pic de dreptate. Ca nu cine striga mai tare are dreptate. Toti alesii locali din Romania in 2012 au fost alesi USL cu Crin Antonescu si cu Victor Ponta langa ei si azi s-au trezit pedelisti cu Blaga si cu Iohannis. Deci, cat o sa fie termenul: exact ca in legea lor, 45 de zile. 45 de zile exact cat a fost in legea PDL-PNL pot sa fie independenti, pot sa ramana unde sunt sau pot sa-si respecte alegatorii", a spus Ponta., a declarat premierul in sedinta de guvern.

Proiectul de act normativ a starnit reactii negative din partea Ambasadei SUA, a partidelor de Opozitie si a societatii civile.

Ambasada SUA arata intr-o declaratie remisa presei ca "suntem ingrijorati in legatura cu momentul ales" in privinta proiectului de OUG care permite migratia politica a alesilor locali. "Ne-am exprimat in trecut ingrijorarea privind legiferarea unor chestiuni complexe prin ordonante de urgenta", se mai arata in declaratia de presa a Ambasadei SUA. Reactia vine in timp ce la Guvern are loc o sedinta a Executivului in care e posibil sa fie luat in discutie proiectul de OUG inaintat de Liviu Dragnea.

Declaratiile lui Liviu Dragnea (Agerpres):

Vreau să vă prezint un act normativ pe care l-am adoptat astăzi, respectiv Ordonanţa de Urgenţă privind reglementarea unor măsuri privind funcţionarea administraţiei publice locale prin care se reglementează următoarele lucruri: pentru anul 2014 prin derogare de la prevederile privind Statutul aleşilor locali în termen de 45 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei Ordonanţe de Urgenţă primarii şi preşedinţii Consiliilor judeţene, consilierii locali şi consilierii judeţeni precum şi candidaţii care au fost declaraţi supleanţi îşi pot exprima în scris şi o singură dată opţiunea cu privire la partidul politic, organizaţia minorităţii naţionale din care doresc să facă parte sau să devină independenţi fără ca aleşii locali respectivi să-şi piardă calitatea dobândită în urma alegerilor

Opţiunea prevăzută la alineatul 1 se depune de către primari, respectiv de către preşedinţii Consiliilor Judeţene, la autoritatea deliberativă a unităţii administrativ-teritoriale pentru care a candidat prin intermediul secretarului unităţii teritoriale respective. De asemenea, opţiunea respectivă se depune de către consilierii locali sau judeţeni la autoritatea deliberativă pentru care au candidat, tot prin intermediul secretariatului unităţii administrativ-teritoriale. Secretarii unităţilor respective au termen ca în 10 zile de la expirarea termenului prevăzut la alineatul 1 să comunice situaţia centralizatoare la instituţia prefectului.

Candidaţii înscrişi în liste şi care nu au fost aleşi şi sunt declaraţi supleanţi în listele respective în caz de vacanţă a mandatelor de consilieri locali, judeţeni, aleşi pe liste de candidaţi, supleanţii vor ocupa locurile devenite vacante în ordinea în care sunt înscrişi în liste cu condiţia confirmării în formă scrisă emisă de către conducerea judeţeană a partidului căreia îi aparţine după caz.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

19402 vizualizari

  • +69 (73 voturi)    
    ne cheama in strada (Joi, 28 august 2014, 12:24)

    un domn [utilizator]

    omul acesta sa vorbim nitzel cu el
    • +42 (44 voturi)    
      Ce sa vorbesti cu un incompetent ? (Joi, 28 august 2014, 12:50)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca n-ar fi politician, ar muri de foame, ca in mediul privat esti platit pentru ce stii sa faci, nu pentru cate titluri de "doctor" ai...

      La un prezumptiv interviu, cu aroganta si mistocareala care "transpira" din vorbele lui, ar fi trimis la plimbare dupa maxim 5 minute, doar pe criterii de personalitate.
      Insa, in Romania se poate orice, inclusiv ca un astfel de specimen sa ne hotarasca destinul.

      Trist ...!
      • +13 (17 voturi)    
        culmea e ca are dreptate.. (Joi, 28 august 2014, 19:01)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        totul a fost executat perfect 'democratic'. adica poporul a ales si alesii au executat planul..
        o fi ea OUG fara sa existe urgenta, o fi el Avocat al Poporului fara sa-i pese de popor, dar toti au ajuns la putere prin vot democratic... majoritatea a decis! (cine nu voteaza, nu conteaza)
        nu va place democratia?.. :)
        • +9 (9 voturi)    
          Omiti, d-le Pehash, (Vineri, 29 august 2014, 10:07)

          MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          amanuntul nevazut pentru multi romani. E vorba de o SUSPENDARE a legii. O data ajuns la puterea absoluta, neamul prost cu ajutorul GIO, poate suspenda orice lege: cea de functionare a CCR, a DNA, a ANI sau chiar a SRI.
          • +1 (1 vot)    
            si?.. (Vineri, 29 august 2014, 17:41)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

            care este metoda 'democratica' prin care poti sanctiona aceasta actiune? ti se pare ca exista o majoritate care ar fi de acord sa piarda macar cateva ore in strada la un miting? vom afla in weekend.
    • +42 (44 voturi)    
      mda... (Joi, 28 august 2014, 12:55)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cam dubioasa alegerea momentului.

      rusia invadeaza Ucraina, ponta urineaza pe democratia din Romania.


      hmmmm...
      • +35 (37 voturi)    
        Corect, ca daca pierde, va pierde TOT (Joi, 28 august 2014, 13:31)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        si de aici toata frica asta nebuna .

        Iar odata ce a pierdut presimte ca o sa ajunga in locul lui bombonel pentru multi ani. Infractiunile lui bombo au fost parfum pe linga infractiunole chistocului . Acolo e locul golanului, .....la racoare pe vre-o 20 de ani
        • +17 (19 voturi)    
          sperante desarte ! (Joi, 28 august 2014, 15:38)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Plagiatorul mincinos nu va pierde nimic pentru ca gasca din parlament este pregatita cu "legea amnistiei".
          Tactica este ca, trebuie asteptat putin pentru a intra la pripon inca cativa barosani, ca apoi se se dea "legea amnistiei" si sa scape toti.

          Inca nu ne-am invatat ca atunci cand ei spun ca au castigat alegerile (indiferent care sunt aceia), nu spun ca cei care pierd mereu suntem tot noi, cetatenii impotriva carora este acest sistem politic ticalos.
    • +36 (38 voturi)    
      corect (Joi, 28 august 2014, 13:21)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui un domn

      guvernul trebuie blocat fizic in sediu de populatie pana anuleaza aceasta ordonanta

      maine poate da orice ordonanta daca i se va permite asta de acum.
      • +18 (20 voturi)    
        pacat de unii dintre noi (Joi, 28 august 2014, 14:30)

        coco1963 [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

        asa va face .nu au nici o jena
    • +27 (29 voturi)    
      Viktor Ponta (Joi, 28 august 2014, 13:38)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Viktor Ianuko... aaa ... Ponta incepe sa semene din ce in ce mai mult cu tovarasul de fotografie de la Sochi
    • +4 (6 voturi)    
      Link către protest (Joi, 28 august 2014, 15:27)

      vvdan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      https://www.facebook.com/events/715368795191310/
    • +10 (10 voturi)    
      Victator Ponta (Vineri, 29 august 2014, 6:49)

      M.Twain [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Acest om trebuie oprit. Trebuie sa iesim în stradă, nu se mai poate așa.
  • +51 (55 voturi)    
    Ce-și ”asumă” V.V.Ponta ? (Joi, 28 august 2014, 12:31)

    Fisherman [utilizator]

    Doctorul în Drept își asumă un nou tip de Lege: Legea cu comutator, Legea ”On/Off”.
  • +47 (51 voturi)    
    ALELUIA ! TRAIASCA TOVARASUL PONTA! (Joi, 28 august 2014, 12:31)

    Johanis [utilizator]

    PARTIDUL, PONTA, ROMANIA!

    SE ALEGE PRAFUL, fratilor!
    Oare se va schimba vreodata ceva in tara noastra?!

    E drept nu te tine nimic sa ramai aici, dar daca pleci, faci exact ce vor ei! Si atunci....
    • +31 (33 voturi)    
      STAT MAFIOT... (Joi, 28 august 2014, 12:46)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Cand guvernul conduce dand, modificand, suspendand legi, culmea pe o perioada determinata inseamna ca este un stat mafiot.
      Dai o lege si o abrogi practic pt 45 de zile.
      Dai legea publicitatii stradale in 2013, marile companii vand afacerile pe nimic, "ei" le cumpara, apoi suspenda aplicarea legii pana in oct 2015.
      Artizanul acestor aberatii mafiote este DRAGNEA. A avut profesor bun: HREBENCIUC.
    • +24 (26 voturi)    
      Optimism (Joi, 28 august 2014, 13:05)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      S-au schimbat destule in tara noastra. Dovada e frica pe care o resimt multi acum gandidu-se cum s-ar intoarce lucrurile cu ponta presedinte.
      Treaba e cum facem ca schimbarile sa nu fie reversibile.
    • -1 (13 voturi)    
      Folosindu-te de slăbiciuni, (Joi, 28 august 2014, 13:12)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      așa cum procedează Ponta cu primarii, reușești să schimbi Romania. Oamenii reacționează mai rapid și mai puternic când le gâdili slăbiciunile.
      • +10 (12 voturi)    
        cum? (Joi, 28 august 2014, 15:45)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Pai basifici PSD-ul?! Pai nu urla PSD-ul ca tot ce este basist = nociv?
      • +7 (7 voturi)    
        Folosindu-te de slăbiciuni, (Joi, 28 august 2014, 21:34)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        reușești să schimbi in mai rau Romania
  • +39 (41 voturi)    
    deci insista... (Joi, 28 august 2014, 12:34)

    axismundi [utilizator]

    daca ii spui unui elefant ca nu e bine sa intre in magazinul de portelanuri, tot atat te va asculta ca Ponta acum pe criticii sai...
  • +56 (60 voturi)    
    Deci se da ordonanta (Joi, 28 august 2014, 12:35)

    Matrafirefox [utilizator]

    si P$D va avea majoritate in teritoriu, suficienta cat sa fraudeze alegerile.

    Cele 600 de autocare achizitionate de Guvern sunt gata de turism electoral.

    Victor Ponta presedinte = intoarcerea in comunism.
  • -41 (53 voturi)    
    Azi comemoram 2 ani de ilegitimitate! (Joi, 28 august 2014, 12:35)

    Taunele [utilizator]

    Azi comemoram 2 ani de la intoarcerea ILEGITIMULUI "din deal". Peste alti doi ani vom ANIVERSA ceva: 1 an de la primul sau "mandat", la JIlava sau Rahova sau, poate, cine stie, Poarta Alba (ii tine Gigi Becali patul cald), pt. ca e mai aproape de Constanta sa, natala... :-)
    • +18 (20 voturi)    
      care e legatura? (Joi, 28 august 2014, 15:18)

      SlyK [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

      Nu vad legatura cu acest subiect care ne afecteaza pe toti, chiar daca tu nu-ti dai seama si esti setat pe o singura problema.
      • +13 (15 voturi)    
        Ce vrei de la el? (Joi, 28 august 2014, 15:45)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui SlyK

        Are idei putine, dar fixe!
    • +11 (13 voturi)    
      aha (Joi, 28 august 2014, 15:40)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

      e bine ca ai avut ceva de spus relevant pentru continutul articolului.
  • +37 (39 voturi)    
    Semidoct-torul WP,baietul de mingi al papusarilor (Joi, 28 august 2014, 12:37)

    Plagarus [utilizator]

    Codul arlechinului Viorel Dorel premier :
    1) Ocupația de arlechin e complet neserioasă și tocmai de asta e atât de bună ;
    2) un arlechin serios e rău, dar mai ales șomer ;
    3) Arlechinul e la fel de străin și legat de costumul său, pe cât este de legat un păpușar de marioneta pe care o mânuiește din culise ;
    4) Un arlechin îndrăgește mai ales oamenii care își asumă riscul de a fi ridicoli. Cu cât li se întâmplă mai rar asta, cu atât le cresc șansele să devină unul de-a lor..
    Angajările în postul de arlechin se fac pretutindeni.(bogdan cazacu)
  • +38 (40 voturi)    
    Păi sigur (Joi, 28 august 2014, 12:43)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    că iti asumi , nici nu prea mai ai de ales . Ori presedinte , cu orice scop , fie si cu aruncarea României in aer , ori la puscărie . Tare imi e că ajungi lângă felix .
  • +29 (31 voturi)    
    e logic (Joi, 28 august 2014, 12:45)

    ws [utilizator]

    ganditi-va ca e logic. ponta stie ca, daca nu castiga alegerile, el si mafiotii din jurul lui vor infunda puscariile patriei.

    e un fapt, de care ponta e perfect constient.

    de aici abuzurile comise pentru castigarea alegerilor.

    trebuie sa fim intelegatori, ponta et co lupta in principal pentru libertate si abia apoi pentru jefuirea banului public.

    ws
  • +29 (31 voturi)    
    E bine! (Joi, 28 august 2014, 12:55)

    Buerebista [utilizator]

    Măcar știm cum stăm.

    Dacă după o astfel de lege omul ăsta mai este votat, vă întreb: cine-i mai iresponsabil: cel ales sau alegătorul?
    • +9 (11 voturi)    
      frauda (Joi, 28 august 2014, 15:15)

      SlyK [utilizator] i-a raspuns lui Buerebista

      Dupa o lege ca asta tare imi e ca nu mai are nevoie sa fie votat, pt ca pregateste o mare frauda electorala.
  • +25 (27 voturi)    
    ... (Joi, 28 august 2014, 12:58)

    cartograful [utilizator]

    ce inseamna "isi asuma"?
    ASUMÁ, asúm, vb. I. Tranz. A lua ceva asupra sau pe seama sa; a se angaja să îndeplinească ceva. A-și asuma o răspundere. – Din fr. assumer, lat. assumere.
    Ce se angajeaza astia?
    De fapt in limba de lemn a politicianului roman a-si asuma inseamna mai nou
    "nu ma intereseaza ce ziceti voi, eu fac cum vreau eu"
    De cand poate un simplu prim ministru sa-si "asume" o lege? Care in mod normal ar trebui adoptata de parlament.
    Strict tehnic "asumarea" e un act dictatorial in sensul dictaturilor romane.
    DICTATÓR, -OÁRE, dictatori, -oare, s. m. și f. 1. S. m. (În Roma antică) Magistrat superior, ales de senat, în vreme de război, de răscoale etc., pe o perioadă de șase luni, cu puteri nelimitate.
    Este vreo urgenta cu dispozitia asta cu traseismul? Ca lege nu poate fi numita.
    Se sesizeaza cineva?
    Aici ne-a adus politica OUG-urilor inlocuitoare de legi. Politica folosita cu mare drag de TOATE partidele care s-au perindat la guvernare. Da domnilor, in Romania executivul se substituie legislativului. Stie cineva cum se cheama asta? Maine un idiot o sa-si "asume" intrarea Ro in vreun razboi sau cedarea catorva judete. Si sa fim siguri ca nu va raspunde pentru asumare nici cu un fir de par!
  • +31 (33 voturi)    
    Totul e o nebunie (Joi, 28 august 2014, 13:16)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sa ne intelegem. Reglementarea migratiei primarilor e o tinta falsa. Administratia la centru sau cea locala depasesc usor interesele de partid. Partidele nu se pot proteja prin stoparea migratiei, e o simpla iluzie.

    Dar guvernul face un nou pas in directia totalitarismului. Legile sint valabile perioade lungi de timp. Deci legile nu pot fi aplicate sau desfiintate pentru citeva zile. Pentru ca tocmai de aceea se numesc LEGI. E absolut de bun simt lingvistic si juridic. E la mintea cocosului.

    Guvernul Ponta isi bate joc de toate notiunile rezonabile. Desfiintarea respectului fata de legi este o atitudine anarhista, comunista, totalitara, retardata. Societatea trebuie sa respecte legile, ca sa nu intre in tribalitate. Nu poftele de moment ale guvernantilor conteaza. Miine Ponta se poate declara imparat prin ordonanta de urgenta. Iar milioanele de pensionari se vor scarpina in nas cu simpatie la adresa nelegiuirii. Desi toata tara se aproape de colaps. E o nebunie tot ceea ce ni se intimpla.
  • +28 (30 voturi)    
    deci serios?!?!?! (Joi, 28 august 2014, 13:21)

    liviu_ [utilizator]

    si o sa o anulezi inainte de alegerile viitoare cand stii ca nu mai iesi, nu?!?!?!?!?!
    cat de penibil poti sa fii omule?!?!?!
    pensionarii care te vor vota realizeaza ca vom fi marginalizati de sua si ue din cauza unor legi ca aberatia asta?!?!?!?!
  • +27 (29 voturi)    
    Nesimtire (Joi, 28 august 2014, 13:25)

    Alex55 [utilizator]

    E de o nesimtire crunta acest individ. Cum poate sa-si bata joc de o natie doar pentru interesele sale??? Sunt curios care va fi reactia alesilor locali si in cazul in care vor migra ar trebui schimbati. Cu referendum local care sa ceara dizolvarea consiliilor.
  • +21 (27 voturi)    
    serios, mitomanule? (Joi, 28 august 2014, 13:31)

    Nevermind [utilizator]

    pai poate unii am votat contra base/camarila si pentru a fi si pnl in guvern contrapondere la rosul psd. Daca tot i-ati zburat pe penelisti, alegeri anticipate. Este fix logica ta. Deci... le programam in aceeasi zi cu prezidentialele? Facem si economie la buget...

    Cat tupeu jegos pe tine...
  • +21 (23 voturi)    
    maharia sa (Joi, 28 august 2014, 13:58)

    nash pandelica [utilizator]

    omite sa ne spuna ca aia a fost o lege pe care au discutat'o in palavrament, toate partidele, cu posibilitatea amendarii, si au putut vota.
    se pare ca chiar multi pesedisti au votat'o atunci.
    deci, a iemanat de la alesii neamului si s'a referit strict la palavramentarii alesi pe liste la acea vreme.
    primarii si presedintii de cj sunt alesi uninominal, in doua tururi de scrutin. alegatorii au stiut precis daca sunt pesedisti, sau penelisti, atunci cand au votat.
    deci e vrajeala ca se face dreptate pt alegatori..

    ce vor ei este o procedura de urgenta, fara urgenta.
    se poate face si dupa 1 ianuarie, tot printr'o lege in palavrament, si sa vizeze strict, numai alesii pe liste usl. caci se pare ca in foarte multe locuri au candidat fie ca penelisti, fie ca pesedisti.
    si sa fie interzis celor din alte partide. strict celor ce au candidat sub sigla usl.
    in niciun caz pt. pedelisti, udemeristi, ppdd-isti.

    daca tot e mandru ca e roman (?) si vrea dreptate pana la capat.:))
  • +21 (23 voturi)    
    Asumare = Demisie daca CCR zice ca e neconstitutio (Joi, 28 august 2014, 14:19)

    Bwana [utilizator]

    Poate ne explica ce inseamna asumare. Daca pentru VVP inseamna ca a stat in sala pina la enuntarea OUG inseamna ca ne crede cu IQ de plante.
    Eu sper ca asumarea sa se transforme in demisie daca CCR va "asuma" ca OUG este neconstitutional, fie si macar pentru faptul ca nu poti suspenda o lege doar atat timp cat ai tu chef.
    Maine poimaine o sa legifereze furtul rezervelor de aur ale BNR pinaajung cu ele la Monte Carlo, vorba unor showmen din talkshow-urile de la TV.
    Si sincer...cred ca ar fi util ca anturajul PM sa-i puna o casca audio inn ureche ca poate daca se aude vorbind se mai trezeste putin la realitate.
    Si al doilea sfat...Viorele...vezi ca Vladimir si Angelica o pun de pace ca sa uite Klitscko de Crimeea...ca doar asta era petarda...si ramai cu Obama la fileu!
  • +18 (20 voturi)    
    eu zic ca are dreptate Ponta!! (Joi, 28 august 2014, 14:36)

    boghar [utilizator]

    trebuie sa respectam pe cei care au votat "programul de guvernare - Jos Basescu" al USL si pentru ca PNL-ul a fost dat afara de la guvernare trebuie sa facem ALEGERI ANTICIPATE, sa vedem ce alege poporul.
    Asa ca, da-ti DEMISIA, Plagiatorule!
  • +18 (20 voturi)    
    iresponsabil si obraznic! (Joi, 28 august 2014, 14:45)

    misa2002_2006 [utilizator]

    cel mai jalnic prim-ministru din istoria Romaniei si a lumii! nu ii pasa de reprezentantii ambasadei SUA!
    el, copy-paste, se crede mai presus de toti greii lumii!
    probabil ca ii asteapta pe rusi sa vina sa ne aduca si noua niste "ajutoare"...
    O guvernare ilegitima, atata vreme cat USL-ul NU MAI EXISTA!
    Cat de prosti sa fim, sa mai stam sa ascultam mizeriile astuia???Cata rabdare sa mai avem????Asa-zisul Guvern sa isi dea demisia!
  • +14 (16 voturi)    
    Victor Tonta ... (Joi, 28 august 2014, 14:48)

    mitg [utilizator]

    ... va spune curand cat de frumos ii sade lui cu o motiune de cenzura trecuta cu succes prin plen. Pe Facebook. Cu mentiunea "Feeling unhappy".
    • +3 (3 voturi)    
      raspuns mitg (Vineri, 29 august 2014, 11:39)

      Livut [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ai dreptate 0 motiune de cenzura trecuta prin parlament ar fi cea mai buna solutie imediata - dar cum sa se faca cand romanii imbecili au vatat ca parlamentul sa fie in mare majoritate o MAN tipic ceausista - dar pana cand ? si fosta MAN a picat in 1989.
  • +14 (16 voturi)    
    Americanii e prosti (Joi, 28 august 2014, 14:55)

    muciflenduri [utilizator]

    Ce stiu americanii despre democratie, le explica Dragnea. Doar el a inteles ca democratia e o chestie asumata printr-o ordonanta de urgenta. Ce? Au bagat ei in inchisoare vreun oponent politic? Nu, deci totul e cat se poate de democratic.
    De unde pana unde nu au voie ei sa se cace in gura celor care au mai mult de un neuron? Ei reprezinta masele, iar asta le da dreptul sa decreteze orice.
  • -8 (16 voturi)    
    Cainii latra, (Joi, 28 august 2014, 15:12)

    xrogo [utilizator]

    caravana trece !!!
    • +14 (16 voturi)    
      da (Joi, 28 august 2014, 15:41)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      asa a ajuns si hitler la putere.
      mai sunteti multi?
  • +17 (19 voturi)    
    ÎNCEP PROTESTELE DUMINICĂ (Joi, 28 august 2014, 15:18)

    vvdan [utilizator]

    https://www.facebook.com/events/715368795191310/
    • +16 (18 voturi)    
      Ne vedem pe euromaidan (Joi, 28 august 2014, 15:38)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui vvdan

      unde luptam impotriva licheismului Guvernului si a Avocatului Poporului.
    • -1 (5 voturi)    
      iar (Joi, 28 august 2014, 16:47)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui vvdan

      ce? iar ne plimbam si cantam la chitara pana diluam furia populara prin cartiere? tot craciun se ocupa de proteste?
  • +3 (11 voturi)    
    Yes, we can! (Joi, 28 august 2014, 15:51)

    mono61 [utilizator]

    Pe V. V. Ponta îl doare la şapca lu' Mao de americani. Ştie că poate să întindă coarda în contextul conflictului ruso-ucrainean. Chiar s-ar putea ca americanii să agreeze un guvern autoritar la Bucureşti.
  • +9 (11 voturi)    
    Nu-i nimic (Joi, 28 august 2014, 16:13)

    maxxie jazz [utilizator]

    Am supraviețuit unor probleme mult mai grave. Noi putem să scriem aici tone de contra-argumente, mafia va continua să-și facă de cap.
    Eu sunt convins că legile anticorupție nu vor putea fi înlăturate și că justiția își va face treaba cu toți găinarii „din teritoriu” care vor îndrăzni să se atingă de alegerile libere.
    Sistemul se va schimba, mai devreme sau mai târziu. Iar cei de astăzi vor înțelege gravitatea deciziilor pe care le iau, deloc arbitrat, împotriva intereselor populației acestei țări și în favoarea intereselor personale, mizere. Le vor înțelege de pe băncuțele de la Jilava, Balta Albă etc, deci, prea târziu.
    Cred, pe de altă parte, că AVEM NEVOIE DE UN PRECEDENT. Avem nevoie de parlamentari intrați la pușcărie cu sutele. Avem nevoie de-un fel de proces Nuremberg. Fără așa ceva, nu cred că se vor liniști. Am înlăturat 1 în 89 și avem parte de câteva mii de cretini auto-proclamați intangibili, 25 de ani mai târziu.
  • +10 (12 voturi)    
    pute a dictatura (Joi, 28 august 2014, 16:42)

    nedumeritul [utilizator]

    Draga localitate “X” : Daca faci ce spunem noi si treci in barca noastra primesti bani sa repari podul de peste rau.
    Daca tu vrei altceva,nu primesti nimic, dar esti obligata sa ne platesti taxe si impozite ca noi sa facem cea ce vrem chiar daca este impotriva a cea ce vrei tu....
    Caragiale : curata democratie....pute a dictatura...
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns nedumeritul (Vineri, 29 august 2014, 11:44)

      Livut [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Corect dar trebuie cxompletat cu promisiunea de a primi Dacia Daster daca se grabesc - oare din banii cui ? Nu cumva din acciza pe benzina sau taxa pe stalp si eventual pe birul pus pe cei ce au centrala termica proprie,
  • +5 (7 voturi)    
    definitia democratiei (Joi, 28 august 2014, 16:59)

    nedumeritul [utilizator]

    H.G.Wells : democratie este imposibilitatea statului de a interveni in problemele individului fara acordul acestuia...
  • +4 (6 voturi)    
    Un pic de racoare (Joi, 28 august 2014, 17:24)

    cris64 [utilizator]

    Racoarea puscariei le sufla din ce in ce mai puternic in ceafa Guvernului si baronilor locali. Asta e motivul ordonantei. Daca pierd puterea pierd si libertatea. Ceea ce se pare ca nu vor sa inteleaga e ca la racoare oricum vor ajunge, pentru cat au furat.
  • +6 (8 voturi)    
    Huo (Joi, 28 august 2014, 17:43)

    miohaiham [utilizator]

    Jeguri ordinare...gunoaie nesatule!
  • -2 (8 voturi)    
    OH. (Joi, 28 august 2014, 18:09)

    letsoc [utilizator]

    Bai Dreapto , nu va mai kkți pe voi . Ati fost la putere , ati flescait-o , acum suportati consecintele . Ce o fi, o fi .Pulimicretinilor putin le pasa . Țara mioritei , turma merge dupa cioban . Faceti pariu ca daca vin rusii le iesim cu flori in intampinare ? Gagicile abia asteapta . Ilici n-a murit , stie rusa , asa ca lasati-o jos ca macane. Am avut un Antonescu criminal , uite ca a aparut si al 2-lea ( CRINUȚ ), care a pus o piedica țarii de s-a dus pe burta saraca . Istoria va consemna chestia asta. Globarizarea vine peste noi a zis cineva , dar globarizarea prostiei . Administratore nu baga textul asta ca deranjeaza la morala . Deh ,suntem oameni fini, nu-i asa ? Cu stima , NC .
    • +4 (8 voturi)    
      Super comentariu (Joi, 28 august 2014, 19:26)

      ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      ai reusit sa scrii un paragraf fara sa spui nimic. Bravo
  • -3 (9 voturi)    
    unde e problema? (Joi, 28 august 2014, 20:12)

    Habs [utilizator]

    Nu inteleg care este problema cu aceasta ordonanta? Alesii locali au fost poate investiti ca membrii ai unei aliante care nu mai exista. Mi se pare normal ca cei in cauza sa-si manifeste apartenenta politica. Chiar PNL cerea lucrul acesta dupa ce a iesit din USL. Inca odata, unde este problema? Poate toti vor sa intre in PMP, nu-i obliga nimeni sa migreze spre PSD? Astept lamuriri (fara injurii daca se poate). Asta in cazul ca mesajul va fi postat, fiindca redactia Hotnews cenzureaza puternic... :-)
    • -2 (4 voturi)    
      păi (Vineri, 29 august 2014, 1:52)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Habs

      Problema este că banii nu se mai duc la ai noștri, ci la ai lor.
    • +6 (6 voturi)    
      Problema e urmatoarea (Vineri, 29 august 2014, 3:22)

      ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui Habs

      In particular in administratia locala, alesii ar trebui sa reprezinte interesele electoratului local si in teorie n-ar trebui sa conteze pe ce liste candideaza ci ce calitati umane/administrative au. Evident, la noi acest principiu nu se aplica in foarte multe cazuri, alesii formand clici/haite/baronii/jupanate care servesc interesele clientilor politici locali.

      Aceste entitati sunt exact "majoriatile" destramate dupa ruperea USL si deplanse de Dragnea cu lacrimi de crocodil. Coagularea unor noi structuri similare nu e posibila fara abolirea temporara a traseismului politic.

      Asta e problema. PSD vrea refacerea structurilor din teritoriu pe care le-a pierdut cu ruperea USL. Lasand la o parte faptul ca o lege nu trebuie data cu dedicatie si pe o perioada determinata si chiar la momentul oportun, manevra asta nu e in regula pentru ca e fff posibil ca sa se faca presiuni imense de la centru (e.g., reducerea fondurilor alocate de la bugetul central pentru anii viitori, pentru ca perioada asta cade in plin exercitiu de construire a bugetului pentru anul viitor) ca primarii sa migreze de la alte partide la PSD.

      Trebuie sa ne gandim ca multa lume a votat pentru USL considerand ca uniunea reprezinta PNL, nu PSD, iar PSD incearca acum sa captureze, ilegal si abuziv, aceasta portiune a electoratului.
  • +3 (5 voturi)    
    Gastile din afacerea 'politica'! (Vineri, 29 august 2014, 3:16)

    hotnewsfil [utilizator]

    La noi, cutura politica a dat doar primii mugurasi, dupa '89.
    A crescut pana in stadiul de 'o afacere' in care poate intra oricine, fara vreo pregatire prealabila in vreun domeniu.
    Este si o speranta a celor ratati in incercari de a-si fi utili, macar lor, daca nu si societatii.
    Oamenii, fiind fiinte sociabile, de regula din nevoia de sprijin din partea altora, au inventat felurite forme de asociere. Cea mai comuna, cea primara, este gasca.
    Raman la stadiul de gasca nu numai 'baietii de cartier', ci si unii ce-si zic intelectuali cu blazon, snobii.
    Si politicienii sunt organizati in gasti prin care individul sa isi incerce parvenirea in viata.
    Ca si gastile dintre blocuri, si gastile din politica se lupta intre ele, pentru suprematie.
    Lupta pentru apucarea osului de ros - 'afacerea osul'- este apriga, perfida, mascata de ipocrizie, de populism, de falsa prietenie intercomunitara, de minciuni bine mestesugite.
    Lupta se da intre gasti - externa- si in interiorul gastii -interna.
    In focul luptei, combatantii calca rigorile gastii din care fac parte si mai pun de-o gasculita lucrativa, cu alti astfel de trans-partinici asa zisii 'oportunisti transpartinici'.
    Ca sa reuseasca rapid in afacerea al carui instrument de lucru este politica, un memru trebue sa treaca proba dura a imoralitatii.
    Cei cu pretentii de moralitate au 'acces interzis!' sau sunt exclusi imediat ce au fost mirositi ca au acest defect de fabricatie, care ar putea gripa intreaga gasca.
    Cei ce intra in marea familie a afacerii politice de stanga sunt mai uniti, mai bine organizati, mai supusi sefilor, mai nediversificati, asa cum au mostenit de la inaintasii lor comunisti din care isi trag obarsia, deveniti acum 'neo'.
    Afaceristii politicii de dreapta, cei care nu au suportat capastrul comunist, sunt liberi sa fie de capul lor, sa faca fiecare cum il taie capul.
    Unirea face puterea afaceristilor politicieni de stanga, dezbinarea este slabiciunea distructiva a afaceristilor 'de dreapta.
    Cei excesiv de indi
  • 0 (4 voturi)    
    Gastile din afacerea "politica'! CONTINUARE (Vineri, 29 august 2014, 4:15)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cei excesiv de individualisti - egoistii - sunt cei mai bine vazuti dintre 'dreptaci', sunt promovati in capul vreuneia dintre puzderia de gasculite care alcatuesc 'marea gasca de dreapta'.
    Ca sa castige in lupta interna dintre gasculite, acestea se acuza reciproc de 'blat' cu gasca de stanga.
    In apropierea alegerilor, pe masura ce se simte mai bine mirosul osului de ros, se inteteste focul luptei dintre marile gasti si dintre gasculite.
  • +3 (3 voturi)    
    Se repeta guvernarea Nastase !!! (Vineri, 29 august 2014, 8:42)

    andreesanu [utilizator]

    Romani nu aveti nici o sansa in viitor ,v-au amanetat derbedeii care i-ati votat totul :resursele de petrol si gaze;v-au amanetat viitorul vostru si a cel putin a 5-6 generatii imprumutind de la FMI 100 de miliarde;au vindut totul strainilor si acolitilor;v-au prostit pensionindu-va inainte de timp si azi sunteti niste asistati sociali cu mina intinsa la pomeni;v-au distrus scolile si va vor: dobitoci,prosti,inculti ca sa va poata manipula si invrajbi intre voi;tara a ajuns la cheremul :hotilor,derbedeilor,mangafalelor,mafiotilor,incompetentilor,repetentilor si curvelor;romani ati mai ramas doar 19-20 milioane ,unde-s 3 milioane de romani???;pribegesc prin lume pentru o bucata de piine 4-5 milioane dintre voi ca sa puteti supravietui
    fiinca acasa nu gasiti un loc de munca !!!.
    Asta ati vrut ???,asta ati votat !!!,or va treziti or veti disparea ca neam,ca tara si veti fi asimilati de ce-i care au manipulat distrugerea Romaniei