Pivniceru la justitie. Cateva fapte si interpretari

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 6 august 2012, 19:09 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
S-ar putea ca premierul Victor Ponta sa fi dorit ca PSD sa-si asume deschis schimbarile iminente din justitie. Din acest motiv, cred ca a predat ministerul unui om aparent independent politic, judecatorului Mona Pivniceru. Daca Titus Corlatean, provenit din PSD, s-ar fi atins de Kovesi si Morar, s-ar fi interpretat politic. Acum, cu poleiala de independenta, atacul la procurorii sefi poate sa inceapa sub pretextul unor schimbari dispuse de "profesionistii din sistem".

Daca ne uitam in ultimele stenograme PNL, vedem ca prioritatea pentru liberali a devenit schimbarea lui Daniel Morar de la DNA si a Laurei Codruta Kovesi de la Parchetul General. Problema asta a fost ridicata de Sorin Rosca Stanescu in timpul sedintei PNL din 3 august la care a participat si Crin Antonescu. SRS asteapta o sentinta in dosarul Rompetrol pe data de 20 august.

In timpul acestei sedinte, Relu Fenechiu, trimis de curand in judecata de catre procurorii DNA in dosarul Transformatorul, intervine cu o precizare: "Toata lumea trebuie sa inteleaga: nu e vinovata Kovesi aici, aici e vinovat ministrul. Kovesi trebuie sa puna un sef la DNA". Ce legatura ar avea ultimele miscari din Guvern operate luni cu mazilirile pritocite vineri de Fenechiu, SRS si Antonescu?

La o privire mai atenta, Mona Pivniceru este legata intr-un fel de PNL. Imparte acelasi acoperis cu seful camerei de comert de la Iasi, avocatul Mihail Vlasov, socrul fostului ministru liberal de interne, Cristian David. Asa rezulta cel putin din investigatia publicata anul trecut de revista Kamikaze. Ar fi o problema. Cealalta, la fel de importanta, ar fi ca Pivniceru s-a plasat mereu in tabara anti-reformista. Cat ar fi de bine pragatita ca judecator, Pivniceru vine totusi din lumea veche, avand convingerea ca Basescu e dictator iar Morar ii canta in struna. Imaginea ei in sistem este de om al trecutului.

Din cate inteleg de la juristi cu experienta, numirea Monei Pivniceru la justitie nu poate avea loc chiar atat de usor. Mai intai, trebuie sa-si dea demisia din functia de membru CSM iar sectia de judecatori sa-i aprobe detasarea ca magistrat pe functia de ministru. Or, acest lucru, cel putin pana in acest nu s-a intamplat. S-ar putea insa ca Mona Pivniceru sa doreasca si pozitia de membru CSM si cea de ministru. Nu se poate.

Daca ar fi sa plece CSM, in locul ei plenul ar trebui sa solicite validarea membrului pe locul doi rezultat din alegerile anul trecut. Pe locul doi s-a aflat judecatoarea Gabriela Barsan de la Inalta Curte, care este anchetata de DNA pentru fapte de coruptie, avand statut de invinuit. Teoretic, ar putea ajunge membru CSM. Cum suna asta?

UPDATE: Presedinta Consiliului Superior al Magistraturii, Alina Ghica a explicat astazi ca Mona Pivniceru nu poate numita ministru cata vreme nu demisioneaza din functia CSM pentru a putea fi detasata ulterior ca magistrat. Greu de crezut ca acest lucru se va putea intampa pana la 20.30, cand vor depune juramantul la Cotroceni noii ministri.

UPDATE 2: Mona Pivniceru afirma ca va analiza daca primeaza functia de membru CSM sau cea de ministru al justitiei. Ca profesionist cu buna reputatie, cum o numeste Traian Basescu azi, marele sau adversar din anii trecuti, ar trebui sa cumpaneasca daca lasa o functie aleasa pentru una numita care se poate incheia oricand de maine incolo. In fine, sa decida daca va face jocurile USL si accepta sa-i puna justitia la picioare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12462 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    cum suna asta?.. (Luni, 6 august 2012, 19:16)

    pehash [utilizator]

    pai daca pe locul 1 era Mona Pivniceru si pe locul 2 Gabriela Barsan, trebuie sa recunoastem ca avem o justitie un pic prea oarba. daca asta este rezultatul votului judecatorilor, a judecatii lor, sper sa nu ajung niciodata in fata lor, cu atat ma putin daca sunt nevinovat...
    • +12 (14 voturi)    
      *mai mult ... ?!? (Luni, 6 august 2012, 19:22)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      sau vrei puscarie?
    • +27 (29 voturi)    
      nu mai este cazul.... (Luni, 6 august 2012, 19:28)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      ....pentru ca CSM a anuntat ca d-na Pivniceru nu poate fi ministru, decat daca demisioneaza din CSM iar aceasta decizie a fost luata in unanimitate de catre membrii CSM.
      Feilicitari CSM si tuturor magistratilor din sistem care au inteles ca judecatorii nu sunt la mana politicienilor, menirea lor fiind aceea de a respecta legea si nu mofturile trecatoare ale unor vremelnici conducatori.
      Se vede ca munca presedintelui suspendat nu a fost in zadar.
  • +19 (21 voturi)    
    investigatii (Luni, 6 august 2012, 19:22)

    mihail nica [utilizator]

    ce gresala mare face doamna.vom afla curand lucruri picante
  • +27 (29 voturi)    
    oricum o intoarcem suna prost.... (Luni, 6 august 2012, 19:25)

    dadan [utilizator]

    justitia e cartoful fierbinte pe care toti puscariabilii din USL si-l doresc intr-un delir greu de inchipuit insa nu au stiinta sa-l apuce.... cred ca fac zeci de scenarii cu tot felul de decizii controversate si vada ca si-au pierdut rabdarea.... asta e bine pentru noi caci fac gafe mari cand se grabesc.... si referendumul a fost ticluit cu mare migala dar au esuat la executare si drept vorbind ne-a ajutat putin mama UE.... sunt sigur ca urmeaza un val de atac la fel de bine ticluit de a schimba pe Kovesi si Morar dar in criza de timp fac greseli si nu par sa aiba toti asii l-andemana .... un DNA aservit si o curte constitutionala majoritar USL-ista ar insemna dezastru pentru Roamania....urmeaza vremuri negre si extrem de tulburi si au mai ramas atat de putini care sa apere interesul national .... doamne ajuta
  • +23 (25 voturi)    
    pentru ca Mona Pivniceru (Luni, 6 august 2012, 19:33)

    tiberiusmaximus [utilizator]

    (ce nume potrivit pentru o asa voce...) este prietena cu sotii Costiniu,ea este total nepotrivita pentru aceasta functie.Ultimul blocaj grav din justitie a fost provocat de Mona Pivniceru si Costiniu.Numirea ei intempestiva dovedeste ca vor schimbarea rapida a Codrutei Kovesi si a lui Daniel Morar.
    Oricum spectacolul este grotesc.Ma gandesc cu groaza la clipa in care vor incepe vandalizarile efective intrucat justitia este paralizata.Paralizata de o Curte Constitutionala atemporala,de o Curte Constitutionala asemanatoare perioadei Inchizitiei.Si totul in numele lui 50%+1 care se incapataneaza sa nu iasa.Pana si Curtea Constitutionala a dovedit ca doreste acest nenorocit de 50%+1.Altfel ce explicatie sa ai la halucinanta cerere de reexaminare a listelor?Ce era neclar?Referendumul a fost organizat cu declararea cifrei oficiale de electori.Daca pana acum spuneam ca Ponta si Antonescu trebuie pedepsiti,acum spun ca si aceste molii nenorocite trebuie aduse in fata judecatorilor pentru descapatanarea statului de drept.
  • -18 (20 voturi)    
    Senzational de... subiectiv (Luni, 6 august 2012, 19:59)

    OvidiuDiaconescu [utilizator]

    Domnule Tapalaga, e foarte bine ca ai o parere. Ce cauta insa pe un site "de stiri", nu stiu. Nu se presupune ca stirile ar trebui sa fie neutre, impartiale, etc? unde e neutralitatea aici? Recomand prudenta, stimabile jurnalist, sau o sa inceapa fanii dumitale sa compare posturile astea cu emisiunile antenelor... Bafta la "jurnalism" !!
  • +10 (12 voturi)    
    pivniceru (Luni, 6 august 2012, 20:09)

    dan-titus [utilizator]

    pai eu chiar as vrea sa-i schimbe pe morar si kovesi
    atat le-ar mai trebui.
    s-ar duce dracului mai repede.
    totusi NU cred sa-si permita.
  • +13 (15 voturi)    
    abia acum lupta s-a echilibrat (Luni, 6 august 2012, 20:22)

    giac [utilizator]

    Orice reforma gandita in Romania incepe cu cea din justitie.Aici e miza cea mai mare si aici se vor da batalii crancene, mai ales in culise.
    L-am urmarit cu atentie pe Crin dupa preluarea puterii in PNL si linsarea oricarui curent contra sa .Nu a facut nici referire la necesitatea reformarii justitiei ,ba mai mult , in ultimul an a atacat la disperare procurorii si DNA -ul .Fortele antireformiste au pierdut puncte de sprijin importantate , iar reactia a fost violenta .
    Realitatea cruda e ca fortele antireformiste nu pot fi combatute, fara sprijin din afara ( Ue, SUA). Inca cel putin 20 ani va dura aceasta lupta , fara a fi pesimist. Educatia , scaderea ponderii ruralului ....sunt procese de durata .
    • -1 (1 vot)    
      Ne ajuta criza economica (Marţi, 7 august 2012, 8:23)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui giac

      Esti prea pesimist! Oamenii astia nu cred sa treaca de iarna! De ce credeti ca vor guvern de uniune nationala? De ce a iesit Isarescu sa-i avertizeze? De ce fug proprii lor ministri?
  • -14 (20 voturi)    
    Pssttttt vedeti ca nu sunteti la curent (Luni, 6 august 2012, 20:48)

    OvidiuDiaconescu [utilizator]

    ...cu parerea idolului declarat. dati-mi voie sa citez:

    I: Cum comentati desemnarea Monei Pivniceru?

    T. Basescu: Voi aveti imaginea conflictelor din CSM cu doamna Pivniceru. Din punct de vedere profesional are o buna reputatie, este un judecator bun. Eu nu pot aprecia, ce stiu din lumea magistratilor, stie carte, iar confrutnarile mele cu doamna Pivniceru au fost puncte de vedere diferite pe care le-am spus deschis. Inteleg ca CSM are un punct de vedere in urma caruia va trebui sa opteze, dar stiu ca e un om care apara independenta justitiei si pentru mine asta e cel mai puternic argument. Care va fi marele castig - se va dumiri cat poate face un ministru, ca mereu era la gatul ministrului justitiei ca nu face ce trebuie. Din punct de vedere profesional cred ca nu ii putem reprosa nimic. Vorba moldoveneasca a dansei o face pitoreasca, dar sa nu credeti ca nu e un bun meserias.

    Repede! schimbati atitudinea, Pivniceru e buna, e buna, asa a zis preamaritul!!!
    • +11 (13 voturi)    
      asa (Luni, 6 august 2012, 22:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

      O fi la voi la Antenizati, daca zice Ponta, Sova, Crin , badea ceva e litera de lege.
      Noi astialalti ne permitem sa si gandim.
    • +4 (6 voturi)    
      Modul de gandire (Marţi, 7 august 2012, 9:27)

      Copy-Paste [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

      Desigur, te inteleg. Daca esti un beneficiar al produselor trustului Intact, n-ai cum sa pricepi ca exista si oameni al carui mecanism de rationare este diferit.
      Beneficiarii trustului Intact reactioneaza ca o secta: Daca s-a spus la tv sau ziar, atunci asa este. Nu poate fi pus la indoiala.
      De aceea si media voiculesciana isi permite sa livreze niste gogomanii uluitoare pentru o fiinta rationala.
  • +5 (7 voturi)    
    lauda (Luni, 6 august 2012, 21:03)

    Soundflor [utilizator]

    A lăudat-o ca să nu o numească.
  • +5 (7 voturi)    
    Vreau lămuriri... (Luni, 6 august 2012, 21:59)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    M-a derutat afirmaţia lui Băse din seara asta, cum că Mona e cool... Nu mi-a inspirat niciodată încredere Pivnicereasa... cu nume predestinat... Care e dedesubtul?
    • +8 (10 voturi)    
      sigur că a fost la derută (Marţi, 7 august 2012, 0:57)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

      Chiar crezi că Băse a fost sincer?! A fost o momeală clară, și mulți au mușcat chiar dintre USLamiști. Hopaaa... La ora asta multe dintre mesaje trebuiesc răs-citite pentru a vedea ce este în spatele lor! S-ar putea chiar ca Băse să știe mai multe despre madam Pivniceru. Și nu numai el. Poate că a fost un semnal arătat puciștilor că și el știe ceea ce știu ei. De orice îl poți bănui pe Băse, numai de prostie nu! Observă numai câte mesaje subliminale a transmis. De ce crezi că Ponta și Antonescu sunt disperați?!
      • +1 (3 voturi)    
        Presupun... (Marţi, 7 august 2012, 8:53)

        Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        ...că aşa e... O să fie frumos....
  • -5 (7 voturi)    
    asta este (Marţi, 7 august 2012, 0:35)

    tepes [utilizator]

    Domnule Tapalaga rar mi-a fost-dat sa vad un om atit de partinitor si plin de ura in exprimari fata de un adversar, care sint totusi romani ,nu turci sau unguri.si nici atunci nu ar trebui sa-ti versi veninul cu atita ura.Vorbest domnule Tapalaga de tabara antireformista ,spune 2 mumai 2 motive pt.care Pivniceru ar fi anti reformista,daca nu spui esti un mincinos cu barba sub nas.Apropo de cite ori te vad la televizor simt pur si simplu un aer malefic ce ma face sa sa schimb canalul.asta asa degustibus.Nu cred ca-ciraci tai vreau ca tu sa citesti ce ti-am scris.Sint curios.
    • +1 (3 voturi)    
      @Ţepeş,Ţepeş, (Marţi, 7 august 2012, 8:42)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Ai tras gramatica în ţeapă!
  • +9 (11 voturi)    
    revin la un element ignorat (Marţi, 7 august 2012, 0:52)

    corvus coraX [utilizator]

    În respectiva gașcă nu funcționează numai intersele și fricile comune (de justiție de exemplu). Mai funcționează un element care este cu insistență ignorat...
    Relațiile dintre politicieni sunt mult mai complexe. În foarte multe, chiar urându-se de moarte, sunt nevoiți să rămână împreună. Instinct de supraviețuire...
    Puțini sunt cei care nu au bube pe cap (sau schelete în dulap). Extrem de puțini...
    S-ar putea de exemplu ca madam Pivniceru să nu facă numai de bună voie gestul recent anunțat de Plagiator, și anume ca în 2-3 zile să ia o decizie de a alege in locul unui loc de muncă sigur și bine plătit unul care, mai ales acum, este extrem de nesigur, acela de ministru...

    Să presupunem că madam Pivniceru ar fi o "grăjdancă" de calibru. Că rolul ei exclusiv ar fi acela de a decapita Parchetul și DNA-ul. Nu pare deloc o femeie proastă. Ba mai mult, femeile în general au instinctul de conservare mult mai dezvoltat decât bărbații. De aceea nu o cred în stare. De ce s-a întâlnit Plagiatorul cu ea acum câteva ore?! Ca să insiste să o transforme în grăjdancă. Oare chiar nu au un alt înlocuitor la justiție dispus să fie grăjdan pentru câteva zile?! Nu știu de ce dar nu am sentimentul să fi fost o discuție foarte amiabilă între cei doi. După câte se pare, Ponta mai are o față, pe lângă cele pe care i le cunoaștem. Una sumbră, de-a dreptul funebră (care, poate, îl face și pe el șantajabil!). Nici întârzierea nefirească a depunerii jurământului nu a fost "curată". Am încercat să-l urmăresc pe Ponta. Avea o față de înmormântare. Antonescu părea scos de la rehab. Disperarea duce la fapte necugetate, probabil că în sânul USL a început războiul, celelalte hiene adulmecându-le ăstora sfârșitul. Ponta și Antonescu nu mai au nimic de pierdut în acest moment pentru că sunt conștienți că au pierdut totul.

    Dacă madam Pivniceru va accepta în 2-3 zile să riște acest gest de a deveni grăjdancă, atunci s-ar putea ca ultimele cuvinte ale procurorului Panait să aibă un sâmbure de adevăr.
    • 0 (0 voturi)    
      P/P (Marţi, 7 august 2012, 15:53)

      trient [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      De ce nu se popularizeaza mai mult cazul Panait? http://exploziv-news.ro/special/847-victor-ponta-este-asasinul-procurorului-cristian-panait-dupa-9-ani-exploziv-news-redeschide-un-dosar-bine-ascuns-de-catre-complicii-psd-dosarul-117p2002-dosarul-crimei.html
  • 0 (0 voturi)    
    jos mainile murdare de pe tara noastra! (Vineri, 17 august 2012, 7:53)

    gorjenii [utilizator]

    Cei care au fost determinati sa voteze ilegal trebuie sa stie ca au gresit , Incurajarea acestora de a sfida in continuare legile tarii inseamna incadrarea pe drumul cu o singura directie -Parchetul, dupa cum spunea Rus. Oamenii simpli trebuie sa spuna adevarul, este singura solutie pt a iesi din aceasta mocirla. Solutia protestelor este promovata pt apararea liderilor locali, care au , de drept, responsabilitatea aplicarii legilor electorale. Acesti lideri sunt adevaratii vinovati.