Incepe revolutia borfasilor. Ziua asaltului

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2012, 12:50 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
USL va forta, din toate informatiile, suspendarea presedintelui in cel mai scurt timp. E o chestiune de ore, cel mult de zile. Din cate aud, Crin Antonescu viseaza sa se instaleze la Cotroceni cat mai repede, eventual astazi. Ponta si Antonescu schimba Avocatul Poporului, judecatorii Curtii Constitutionale, sefii de la Senat si Camera. Inlocuirea lui Vasile Blaga este miscare cheie deoarece, fiind al doilea om in stat, ar prelua in caz de suspendare interimatul la Cotroceni. In locul lui va fi instalat, foarte probabil, Crin Antonescu.

Revocarea Avocatului Poporului era si ea importanta in planul de eliminare a piedicilor institutionale deoarece, teoretic, putea sesiza Curtea in cazul suspendarii. Curtea Constitutionala, la randul ei, trebuie eliminata din joc, in logica USL, pentru a nu impiedica suspendarea lui Traian Basescu. Din toate informatiile, din modul in care se precipita evenimentele in Parlament, rezulta ca USL doreste sa termine totul in cateva ore, intr-o zi, doua maxim.

Acest asalt de tip blitzkrieg asupra institutiilor democratice, calcarea in picioare a regulilor jocului seamana mai degraba a lovitura de stat sudamericana nu a joc democratic intr-o tara membra UE. Mexicanizarea Romaniei, tara care tocmai si-a votat cu entuziasm un personaj cu reputatie de mare corupt, incepe azi. Incepe revolutia borfasilor, a micilor gainari care fura munca altora, a discipolului care si-a depasit maestrul in abuz si aroganta, a celor solidari cu infractori aflati in puscarie, a slugilor unor turnatori dovediti, a parlamentarilor care cer eliberarea detinutilor din puscarie. Ea, revolutia borfasilor, fura democratia intr-o zi de vara in tara celui mai cinstit guvern. Planul anuntat de Dan Voiculescu, suspendarea in 60 de zile, se impllineste sub ochii nostri.

Ce fac in tot acest timp cancelariile occidentale? Unde sunt bravii ambasadori, mari aparatori ai valorilor democratice? Cred ca in aceste momente triste pentru o tara europeana se impune o pozitie comuna din partea lor. Sa-si spuna clar un punct de vedere daca ce vad in Romania acestor zile bate Ungaria lui Orban sau mai avem pana acolo, deci sa mai inghitim cateva abuzuri de putere.

PS: Primele doua semnale externe importante din partea unor inalti oficiali occidentali care se declara ingrijorati de atacurile la Curtea Constitutionala au venit din partea ambasadorului SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein si din partea comisarului pentru justitie, Viviane Reding (Comisia Europeana)























28350 vizualizari

  • +142 (156 voturi)    
    Universitate ora 18 (Marţi, 3 iulie 2012, 12:54)

    sateanulonline [anonim]

    Voi fi acolo! Cine mai vine? Nu mai e timp de articole si petitii.
    • +82 (92 voturi)    
      pta Victoriei (Marţi, 3 iulie 2012, 13:05)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      Nu la Universitate. Oamenii se strang deja la pta Victoriei la ora 19.
      • +47 (55 voturi)    
        In fiecare zi aceasta saptamana (Marţi, 3 iulie 2012, 13:24)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

        in fata muzeului de geologie la ora 19:00

        Fara scandari fara violenta, mars pasnic, mesaje decente. Dar trebuie sa fim cat mai multi.

        http://www.facebook.com/events/382477081812081/
        • +34 (42 voturi)    
          da (Marţi, 3 iulie 2012, 13:33)

          Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          In ambele locuri. Apoi ne vom uni la Universitate
      • 0 (2 voturi)    
        asta a cerut pta universitatii (Marţi, 3 iulie 2012, 22:35)

        soldepace [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

        asta serveste guvernul USL asa ca nu e nimic extraordinar
    • -48 (62 voturi)    
      Daca fac jandarmii la fel? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:13)

      luigi [anonim] i-a raspuns lui sateanulonline

      Mai vin veneticii de la Cluj, adusi de Boc si pusi in functii mult peste puterilor lor....
      Ia sa vedem daca mai fac jandarmii la fel?
      Acum o sa va placa? Sau stiti sigur ca nu?
      • +48 (60 voturi)    
        Jandarmii au fost acolo (Marţi, 3 iulie 2012, 13:22)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui luigi

        si si-au facut treaba. Nu au fost nici un fel de incidente violente. Nu toti suntem batuti in cap sa ne luam la tranta cu jandarmii.
        • -2 (26 voturi)    
          O sa vina si agitatori infiltrati? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:36)

          luigi [anonim] i-a raspuns lui georgeb

          Bre, da unde-ai fost mata de n-au fost incidente violente? In duba si vorbeai la statie? Ce-mi place de voi cum negati evidenta...au fost doua-trei zile la televizor de bulane, picioare rupte, arestari, incendii, bolovani, capete sparte... Cat despre luatul la tranta, esti sigur ca n-or sa fie agitatori infiltrati? Am mai fost in Decembrie 89 si-mi scaparau picioarele cand au inceput sa traga cu trasoare. Si aia tot treaba si-o faceau...
          • +22 (28 voturi)    
            Geo (Marţi, 3 iulie 2012, 13:40)

            georgeb [utilizator] i-a raspuns lui luigi

            la Victoriei, protestand pasnic am fost. Si nu s-a intamplat absolut nimic.

            Ah tu vorbesti de protestele violente de asta iarna, de la Unirii. Pai sa-ti dau un sfat. Cand vezi ca vin unii cu fular pe fatza, cu piatra in mana dreapta si bata in mana stanga, you're in the wrong place. Get out of there.

            La Universitate s-a protestat, comparativ mult mai pasnic. Cine a avut de cearta cu jandarmii s-a dus "dincolo". Daca erai dintre baietii cu piatra in mana, sa-ti fie de bine, ti-ai luat-o meritat.
            • -2 (16 voturi)    
              Eu vin cu camera video (Marţi, 3 iulie 2012, 14:05)

              MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui georgeb

              Ia spuneti ”BRANZĂĂĂĂĂ” pe englezește:
              ”- Williaaaaam! ”
              *
              Atentie ca acolo nu e pe nick names -
              va voi vedea !
              • +6 (8 voturi)    
                Lasa ca sunt altii cu camerele video... (Marţi, 3 iulie 2012, 15:35)

                dinu [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

                Lasa ca sunt altii cu camerele video...
                Mai tii minte pe aia de pe bloc cu telescoapele? Or sa fie si acum evident....
                Ma intreb la ce le trebuie filmarile... Poate or sa inceapa sa dea afara bugetarii?
                • +1 (1 vot)    
                  Cristoiu e de acord cu Voiculescu (Marţi, 3 iulie 2012, 23:33)

                  Goriot [utilizator] i-a raspuns lui dinu

                  atunci cand a spus la emisiunea lui ca in acest punct singura solutie este retragerea lui Basescu.
            • -3 (7 voturi)    
              O revolutie nu se face cu rasini.... (Marţi, 3 iulie 2012, 15:21)

              luigi [anonim] i-a raspuns lui georgeb

              Ah, la Victoriei, cu plagiatul...
              Acolo poate ne-am fi intalnit in gandire... insa o revolutie cum cereti voi nu se face cu rasini... chiar daca 8 din zece dintre voi merg la doctor la OPSNAJ sau Elias(cunoscatorii stiu ce zic ;-) )
              La revulutie aveti grija pe ce oua calcati, coane Leonida, multa lume nu prea va iubeste..., nu de alta dar se murdareste babetica...
              Aproape ca-mi esti drag...
              • 0 (0 voturi)    
                iar un referendum - cu Poporul (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:14)

                Goriot [utilizator] i-a raspuns lui luigi

                cam asta e democratia. Trebuie sa ne reintoarcem la popor.
            • +2 (4 voturi)    
              Unii si-au luat-o nemeritat... (Marţi, 3 iulie 2012, 15:31)

              georg [anonim] i-a raspuns lui georgeb

              Din pacate, au fost foarte multi care si-au luat-o nemeritat... Nevinovati, doar, pentru ca s-au aflat langa un smecher care-a facut galagie, lasand fraierul descoperit...Insa cei care sunt platiti din greu, merita cu varf si indesat.
              Recomand mare atentie... In special pe cine ai in stanga dreapta si in spate...
      • +34 (38 voturi)    
        Emil Boc, (Marţi, 3 iulie 2012, 13:47)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui luigi

        , presedintele Partidului Democrat Liberal, a primit, in 4 mai a.c., titlul Onorific de Doctor in Drept (Honorary Doctoral Degree) din partea universitatii americane Michigan State University, distinctie acordata pentru activitatea politica, guvernamentala si universitara.

        Emil Boc a tinut un discurs la ceremonia de absolvire a unei noi generatii de studenti la nivel master si doctorat, in cadrul careia presedintele universtitatii, dr. Lou Anna Kimsey Simon, i-a decernat titlul in fata a peste 10.000 de participanti.

        Michigan State University este intre primele zece universitati din lume in stiintele educatiei, fizica nucleara si psihologie industriala si intre primele 50 in stiinte politice si administrative.

        Conferirea de titluri onorifice liderilor din diverse domenii de activitate este o traditie, inca din 1885, la Universitatea Michigan State University, iar studentilor le sunt prezentati in acest fel personalitati din lumea politica si academica, pentru a le servi drept exemple si pentru a le impartasi din experienta lor.

        Condoleeza Rice, Nelson Mandela, Dick Cheney, Ellen Zwilich, cistigatoare a premiului Pulitzer, Robert Grubbs, Elie Wiesel, Henry Ford, Harry Truman au primit in trecut diplome onorifice de la Michigan State University. Emil Boc este primul lider politic din spatiul est-european care a primit o recunoastere din partea acestei institutii. Cu aceasta ocazie, fostul premier a sustinut o prelegere publica cu tema: "The European Financial Crisis: Romania's Response" in fata cadrelor didactice si cercetatorilor din cadrul College of Social Science, the Institute for Public Policy and Social Research (IPPSR) and the School of Planning, Design and Construction (SPDC).
        • +21 (25 voturi)    
          Diferenta (Marţi, 3 iulie 2012, 16:09)

          sue_ellen [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Marele merit al PDL-ului si al lui Traian Basescu este ca au lasat institutiile culturale sa-si faca treaba, au luat mana de pe justitie macar partial, iar presa si-a castigat libertatea, au plivit gradina ca sa zic asa ca sa mai rasara si ceva bun, pentru ca nu am certitudinea ca daca azi ne conducea Nastase mai aparea Hotnews de exemplu. Au meritul ca odata cu ei a inceput in sfarsit TRANZITIA. Diferenta dintre USL si PDL este ca USLul nu poate avea succes fara sa creeze un "om nou", ei nu pot invinge pana cand nu distrug cultura ( vezi ICR, IICCMER, TVR ) si pun una noua in loc prin care sa indobitoceasca poporul, sa-l reduca iar la limita supravietuirii, limita la care odata ajuns sa zici mersi ca nu e mai rau si ii accepti ca o adevarata victima ce sufera de sindromului Stockholm. Asta este de neacceptat : faptul ca tin sa puna gheara pe cultura si pe libera exprimare. Si PDLul are hotii lui, dar si-a luat mana de pe cultura si de pe libertatea presei. Poate sunt cazuri care ma contrazic, dar cred ca sunt mai degraba izolate si daca noi ne facem treaba de cetateni ce vegheaza, vor fi anihilate. La USL distrugerea culturii si a libertatii presei sunt politica nespusa de partid. Tranzitia doare si e lunga, dar suntem aproape de final. Sper.
        • +3 (3 voturi)    
          titlu onorific pt Boc! (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:18)

          g [anonim] i-a raspuns lui ty

          cum dracu l-au ratat pe Ponta?Clar , e facatura politica de-a lui Basescu.Dom'le, are asta o putere de speriat!Eu propun sa-i revoce pe astia de la Michigan si sa-i puna in loc pe aia de la Spiru Haret ( n-am gasit alta rima, scuze!)
        • 0 (0 voturi)    
          Un eveniment de prestigiu (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:12)

          Andrei George [anonim] i-a raspuns lui ty

          Dl.Emil Boc și-a ținut discursul în aztecă, singura limbă străină pe care o vorbește iar răspunsul a fost dat în sud- coreeană de către portarul campusului, ăla de l-a văzut pe Boc pe post de pitic de grădină la un american bogat și a crezut că e viu. În discursul său l. Boc a făcut celebra glumă cu ”aviara gripa”
    • +50 (54 voturi)    
      aș veni și eu.... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:20)

      antoanelacogian [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      poate se organizează ceva și la Iași
      • +32 (36 voturi)    
        da!!! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:34)

        ggna [utilizator] i-a raspuns lui antoanelacogian

        Vreau si eu la Iasi!!!!!!!
        • +21 (25 voturi)    
          in toate orasele mari (Marţi, 3 iulie 2012, 13:54)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui ggna

          Eu vreau la Brasov!
      • -19 (25 voturi)    
        La Iasi (Marţi, 3 iulie 2012, 13:48)

        dana [anonim] i-a raspuns lui antoanelacogian

        La Iasi adunarea se face la Socola. Base va fi prezent si el.
    • +33 (37 voturi)    
      eu ajung pe la 19:00 (Marţi, 3 iulie 2012, 13:24)

      dorul [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      deh, dupa servici, asa se protesteaza
      • +11 (15 voturi)    
        me too (Marţi, 3 iulie 2012, 13:37)

        just.me [utilizator] i-a raspuns lui dorul

        deci, unde ne intalnim ? risipiti prin diverse locuri ?
    • +36 (40 voturi)    
      cine trebuie sa organizeze? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:31)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      eu nu inteleg, de ce PSD reuseste mereu sa isi organizeze manifestatii "spontane" iar oamenii ca sa organizeze asa ceva trebuie nu stiu ce proceduri pe la primarie si nimeni nu ia initiativa? Unde sunt ONG-urile sau cine ar trebui sa faca asta?
      • +17 (21 voturi)    
        Pentru ca (Marţi, 3 iulie 2012, 14:01)

        strongbox [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

        PSD-ul este un partid de tip mafiot! Ei cand vor sa faca ceva fac tot posibilul sa obtina ce vor, chiar incalcand legea si instigand oamenii impotriva lui Basescu.
        • 0 (0 voturi)    
          uite cum au reusit: (Marţi, 3 iulie 2012, 19:17)

          nabokov [anonim] i-a raspuns lui strongbox

          http://www.certitudinea.ro/articole/modelul-de-Tara/view/cnsc-scrisoare-deschisa-copresedintilor-usl-domnii-victor-ponta-crin-antonescu-si-daniel-constantin
      • +14 (18 voturi)    
        ong (Marţi, 3 iulie 2012, 14:07)

        TanerBaubec1307058641111 [anonim] i-a raspuns lui DrInOrice

        ong-urile tac. Se multumesc sa faca proteste pe site-urile lor. De ce oare nu ne apara democratia? Sunt platiti din bani publici.
    • -12 (16 voturi)    
      Sa-ti iei ceva de citit (Marţi, 3 iulie 2012, 13:51)

      dana [anonim] i-a raspuns lui sateanulonline

      Ca sa nu te plictisesti in singuratatea ta.
    • +12 (16 voturi)    
      TOATA STIMA (Marţi, 3 iulie 2012, 14:05)

      olentina [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      nu am cum sa vin langa voi.Dumnezeu sa va ajute,sa nu lasati sa fim calcati in picioare.ni se pune talpa te grumaz,nu mai avem nici o sansa.santem invinsi.luptati pentru romani
    • +3 (5 voturi)    
      sa nu uităm (Marţi, 3 iulie 2012, 15:17)

      aspida [anonim] i-a raspuns lui sateanulonline

      că tot acest atac la democraţie se face cu acordul si ajutorul minoritătilor,udmr,unpr!daca vom uita vreodată ,atunci merităm ce ni se întâmplă!
    • +4 (6 voturi)    
      Universitate, ora 18 ! (Marţi, 3 iulie 2012, 15:50)

      Fana [anonim] i-a raspuns lui sateanulonline

      N-am fost la revolutie acolo si nici la un an, atunci cand "golanii" strigau "Jos comunismul!". Eram la aproape 2000 km distanta. Nu voi putea sa fiu nici de data asta dar...voi fi cu gandul si cu speranta la voi, cei care veti avea inima si ratiunea de care Romania are atata nevoie.
    • -2 (2 voturi)    
      Hai cu totii (Marţi, 3 iulie 2012, 20:58)

      Jaguarul [anonim] i-a raspuns lui sateanulonline

      Veniti la Belu,stati stransi ciorchine si intrati acolo de unde ati iesit!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • -1 (1 vot)    
      stam acasa! (Marţi, 3 iulie 2012, 21:09)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      maine mergem la munca! o sa aveti timp de politica la puscarie!
    • -2 (2 voturi)    
      Cand unii nu stiu sa piarda! (Marţi, 3 iulie 2012, 22:47)

      lostrita [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      Poate aveti bun simt si recunoasteti dictatura in care am trait pana sa vina USL la putere. Pana una alta, institutii importante ale statului cum sunt DNA, CSM, ANI, CCR au fost si inca sunt instrumentele personale de represiune ale Baselului si ale pedelacheilor. Orice nu serveste intereselor personale ale pedelacheilor este atacat la CCR sau anchetat brusc de celelalte institutii de justitie la ordinul politic al presedintelui. Ce se intampla la noi in tara acum se numeste DEMOCRATIE, nu lovitura de stat, cum zic looserii portocalii care nu stiu sa piarda. Poporul a votat cu USL-ul infiintat de Voiculescu in proportie de 50%, pe cand Pdl a obtinut un chinuit 15%. Pana la urma se respecta spiritul Pietei Universitatii! Se face ce a cerut in ianuarie Piata!
    • -1 (1 vot)    
      avem nevoie de USL (Marţi, 3 iulie 2012, 23:55)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      Incepe revolutia bunului simt. Avem nevoie de politicieni capabili si competenti. Avem nevoie de Uniunea Social Liberala.
  • +94 (100 voturi)    
    Perfect. (Marţi, 3 iulie 2012, 12:55)

    MC [anonim]

    Dintre primele masuri ale noului presedinte Crin Antonescu:
    1. Gratierea lui Adrian Nastase.
    2. Incarcerarea lui Traian Basescu
    3. Anularea accelaratiei gravitationale.

    Toate prin decret prezidential.
    • -8 (10 voturi)    
      si ce nu-i misto? (Marţi, 3 iulie 2012, 14:44)

      RAMBO [anonim] i-a raspuns lui MC

      nu ar fi misto base la brutarie? eu cred ca da...mai ales pentru Biruinta sau pentru celelalte nave...
  • +92 (98 voturi)    
    Democratia a murit (Marţi, 3 iulie 2012, 12:57)

    Paulp [utilizator]

    In romania nu mai e democratie, astazi a fost ucisa de USL si acolitii lor.
    Dictatura incepe azi!
    • +15 (21 voturi)    
      Democratia a murit (Marţi, 3 iulie 2012, 13:46)

      adi_82 [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      Sa nu lasam democratia sa moara.Mai avem foarte putin timp pentru o salva.Doar nu vrem reantoarcerea lui Hitler si Ceausescu.Suntem datori pentru cei care au murit crezand in libertate in Decembrie 1989.
      Veniti fratlor si in Timisoara sa protestam impotriva acestor nebuni care se cred atotputernici si de neinvinsi, pana nu este prea tarziu.Sa ne mobilizam acuma.
    • 0 (4 voturi)    
      fereasca Dumnezeu (Marţi, 3 iulie 2012, 14:28)

      genica [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      cat dreptate ai
  • +84 (90 voturi)    
    nu, peste noi nu se trece (Marţi, 3 iulie 2012, 12:57)

    laura [anonim]

    noi, cei care gandim, vom fi in piata. Preferam sa fie nu fie nevoie, dar daca altfel nu se poate, asta e. Ne vedem diseara la Universitate
    • -5 (11 voturi)    
      pui pariu (Marţi, 3 iulie 2012, 14:27)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui laura

      ca nu veti fi ... Ati stat 8 ani cat timp statul a fost macinat din interior de base si acu cand altii ii iau locul va mirati ca statul nu mai are parghii nu mai exista. Ei bine mergeti mai bine la cotroceni si multumiti-i lui zeus ... ganditi si singuri o data
      • +7 (9 voturi)    
        Ce parghii? (Marţi, 3 iulie 2012, 14:45)

        KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

        Nu mai are ponta si atonescu cum sa fure pe ascuns? Trebuie sa o faca pe fata? Ar trebui sa iti fie rusine ca le ceri altora sa gandeasca singuri cand tu singur nu esti in stare sa zici: NU pentru basescu vrea lumea sa iasa in strada, ci impotriva incalcarii grave si repetate a constitutiei. NU pentru PDL se ingrijoreaza lumea acuma ci pentru ei insisi. Chiar vrei sa te intorci in anii 90?? Ai putin bun simt si gandeste-te cate incalcari grave de constitutie s-au facut in ultima luna. Si singura motivatie e: sunt oamenii lui basescu. Pe popor il doare undeva al cui e omul, important e sa isi faca treaba. Nu il dai afara politic doar pentru ca nu a fost de acord ca tu sa incalci constitutia. Lasa-ma in pace cu lamentarile Basescu e ala rau, basescu e dictator. UITATI DICATORUL PREA MARET: VICTOR PONTA INSTITUIE DICTATURA PARLAMENTARA. E timpul sa ripostam: ELEGANT, CALM, SI NEAPARAT FARA VIOLENTA!!!
        • -4 (6 voturi)    
          kiddy (Marţi, 3 iulie 2012, 15:12)

          n_asul [utilizator] i-a raspuns lui KidChinoT

          usurel cu bunu' simt ca mai face unu o revolutie ... cine iese in strada? despre ce vorbesti ? tu ai citit ce am scris eu sau aveti la partid un filtru automat care va activeaza ;) Traiti ceea ce v-ati dorit si sustinut. Respect!
      • +5 (7 voturi)    
        Sinistru. Numai prostii. (Marţi, 3 iulie 2012, 16:05)

        Zede [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

        Argumente. Scrie argumente. Toti sclavii astia care va inchinati la Voiculescu si imperiul lui mass-media nu faceti decat sa faceti afirmatii FARA NICIO ACOPERIRE.

        Daca intr-adevar chiar credeti elucubratiile pe care le spuneti inseamna ca va meritati soarta si ca aici nu mai este de stat.

        Sunteti o rusine a istoriei si a planetei.
        • -3 (5 voturi)    
          si tu vorbesti de argumente (Marţi, 3 iulie 2012, 16:35)

          n_asul [utilizator] i-a raspuns lui Zede

          la care noi te referi ... le-am mai spus prietenilor tai revolutionarii de catifea , e bine pe net sa fii smecher si sa emigrezi, da-n 90 cu cine trageati nu cumva "comunismul nu era asa de rau fusese aplicat prost etc " ...base al vostru asa credea ca era cu nelu-n partid reforma de atunci statu ...
  • +76 (82 voturi)    
    ******** (Marţi, 3 iulie 2012, 12:57)

    Andradda [utilizator]

    Din pacate, aceasta revolutie a rusinii a inceput de mult. Si e vb de o rusine a poporului roman, nu doar a celor alesi.

    Tonul a fost dat de Frunzaverde, si de ceilalti ticalosi care l-au dat jos pe Ungureanu.
    Acum incep sa para doar efectele.
    Iar romanii, ce sa mai spunem?
    E democratie.
    Au votat in proportie de 70% cu PSD-PNL-PC si USL.
    Asa ca, cei care acum guverneaza reprezinta exact ceea ce si-a dorit majoritatea (covarsitoare) a electoratului roman.
    Ca acum or fi cateva milioane care se scarpina in cap si fac pe revoltatii este absolut irelevant.
    Votul unui USLamist, care intr-adevar se prezinta la vot, valoreaza mai mult decat parerile unui milion de PDL-isti care nu se prezinta la urne!
    Asta e realitatea!
    • +45 (51 voturi)    
      Corect (Marţi, 3 iulie 2012, 13:12)

      anonimm [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Ne meritam soarta. Eu ma supun majoritatii. Dar majoritatea nu ma va putea supune din pacate. Sa ramana toti cei care au votat cu USL-ul in tara asta, le urez saracie usoara.
      • +19 (21 voturi)    
        ZIUA ASALTULUI (Marţi, 3 iulie 2012, 13:23)

        mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui anonimm

        " ULTIMUL STINGE LUMINA"
      • -5 (9 voturi)    
        drum bun (Marţi, 3 iulie 2012, 14:46)

        rambo [anonim] i-a raspuns lui anonimm

        Drum bun Pdl-eilor....
  • +65 (71 voturi)    
    Da (Marţi, 3 iulie 2012, 12:57)

    mortimer [anonim]

    Categoric, bate de departe Ungaria lui Viktor Orban.
    Chiar nu iese nimeni in strada? Am vazut doar o incercare timida pe facebook. Protestatari, iesiti de unde va ascundeti!
    • -14 (22 voturi)    
      Prin vile si piscine (Marţi, 3 iulie 2012, 13:56)

      dana [anonim] i-a raspuns lui mortimer

      Cum unde se ascund? Prin vilele si piscinele contruite in ultimii ani pe spatele poporului.
      • +8 (10 voturi)    
        Serios? (Marţi, 3 iulie 2012, 14:48)

        KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui dana

        Vrei sa spui ca USL-istii si sunt marii saraci ai tarii? Ca ditamai vila lui Nastase e facuta din chirpici? Putin bun simt ai fata de alte persoane care muncesc si care au dreptul sa isi exprima opinia impotriva acetor grave incalcari ale constitutiei. Constitutie care culmea a fost scrisa tot de PSD. Nici macar sa isi respecte batranii partidului nu sunt in stare. Mana de mascarici.
        • -5 (7 voturi)    
          ba tu esti (Marţi, 3 iulie 2012, 15:15)

          n_asul [utilizator] i-a raspuns lui KidChinoT

          obsedat de bun simt , n-ar trebui sa treci prin filtru bunului simt si ce scrii ? te-ar mai potoli
        • -3 (3 voturi)    
          Ca sa inteleg (Marţi, 3 iulie 2012, 18:42)

          dana [anonim] i-a raspuns lui KidChinoT

          Deci base si acolitii lui au furat pentru ca si nastase a furat? Pai atunci sa urmeze exemplul si pe mai departe si sa mearga acolo unde e nastase acum.
          • 0 (0 voturi)    
            Toti (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:32)

            g [anonim] i-a raspuns lui dana

            Eu sunt de acord cu ce spui tu, dar TOTI sa mearga pe urmele lui Nastase , indiferent de nume, partid sau functie!De acord, sau hai sa mai vedem, ca ai vostri-s mai fragezi ca ai lor?Da un raspuns!
  • +53 (59 voturi)    
    INTOARCEREA GOLANILOR (Marţi, 3 iulie 2012, 12:57)

    Dr.Doc. [anonim]

    Putem sa ne opunem!
    Solutia: INTOARCEREA GOLANILOR.

    De data asta intr-o forma organizata, fara elemente turbulente infiltrate din afara Romaniei, cu calm si fara NICIO TENDINTA PARTINICA.

    Unul dintre obiective il propun eu: DEPOLITIZAREA tuturor institutiilor publice, incepand cu INVATAMANTUL. Salariatii pot alege: sau politica si job privat, sau job public.

    Va fi un fel de OCCUPY . . .
    • +9 (13 voturi)    
      sunt de acord (Marţi, 3 iulie 2012, 13:54)

      iulian-bz [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Doc.

      cu tine,ar trebui sa ne strangem toti cei care am fost in PU,oare cati vor avea curajul de acum 22 de ani,cati mai sunt prin tara,trebuie sa luam atitudine,ce vor sa faca acesti fanatici,calcand in picioare toate institutiile si legile statului,ne trebuie un lider,un grup de actiune ,care sa mobilizeze in jurul lor pe toti cei care nu accepta o intoarcere in timp,o noua dictatura de tip bolsevic!!!
    • +6 (12 voturi)    
      De acord ! Sa conduca societatea civila ! (Marţi, 3 iulie 2012, 14:13)

      Protestant [anonim] i-a raspuns lui Dr.Doc.

      De lideri va fi nevoie - iar doamna Macovei
      este singurul politician
      care nu este ”politician” - ma astept
      sa ni se alature ...iar daca vine trebuie primita cu respect....ne va legitima si pe plan european.
      *
      Din moment ce astfel de abuzuri nu se mai accepta
      nici macar in Siria, care nu e membru UE,
      ma astept la o interventie energica a aliatilor vest-europeni si americani pentru reinstalarea
      structurilor democratice romanesti.
      Iar cand spun energica am in vedere
      orice fel de energie !
    • +2 (8 voturi)    
      occupy... (Marţi, 3 iulie 2012, 14:37)

      kido [anonim] i-a raspuns lui Dr.Doc.

      a avut caracter mai degraba stangist...hai sa ii spunem FREE ROMANIA, sa ma simt mai bine :)
  • +94 (102 voturi)    
    Borfasii uita un mic amanunt. (Marţi, 3 iulie 2012, 12:59)

    zet [utilizator]

    Mic, dar important. Dupa 22 de ani de libertate, nu voi accepta din nou dictatura.
    Aveam 20 de ani la revolutie, si am mers si eu in piata, ca un dobitoc, credeam ca e pe bune. Puteam sa mor, dar soarta a hotarat sa moara adevarati eroi, si nu eu.
    Nu-i nimic, am 42 de ani acum si merg in piata fara probleme. Pur si simplu pentru libertate. Nu o sa imi fure un mongoloid oligofren si un mosneag vopsit blond alcoolist si lenes LIBERTATEA!
    • -33 (41 voturi)    
      cine (Marţi, 3 iulie 2012, 13:11)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui zet

      la cine te referi? mongoloidul e clar base, dar mosneagul blond?
      • -9 (15 voturi)    
        Zic... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:54)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui bobo

        ...ca este Elena Udrea...
        • -4 (6 voturi)    
          genial (Marţi, 3 iulie 2012, 15:19)

          n_asul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          nutiiiica in piata, sa fie o piata vesela . daca vine si base s-o curteze va sustin si io ... da ce vor astia din piata ? al treilea mandat ?
      • -10 (14 voturi)    
        De ce esti asa de sigur ? (Marţi, 3 iulie 2012, 14:22)

        Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui bobo

        Poate ca se refera la Boc ?
        Poate la MRU ?
        Ca nici ei nu sunt chiar de prin Caucaz - iar cercul prezumtivilor nu se restrange deloc daca adaugi oligodetaliul.
        *
        Totusi buna intrebarea finală -
        cine e bre vopsit blond ?
        *
        Explicatia ar putea fi aceea data de autor - singur recunoaste ca la 20 de ani era deja dobi
  • +75 (83 voturi)    
    Dar ce facem noi? (Marţi, 3 iulie 2012, 12:59)

    amoeba [utilizator]

    Ţara arde şi ONG-urile se piaptănă... Este stupefiantă lipsa de reacţie, cu micile jocuri de glezne cu papion sau fără. Unde sunt Pro-democaţia şi toţi ceilalţi?...
    • +19 (25 voturi)    
      nu te uiti la televizor? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:24)

      nadia [anonim] i-a raspuns lui amoeba

      Pe toate antenele lui Voiculescu. A stiut asta ce sa faca adica i-a manjit.
    • +25 (29 voturi)    
      pro-democratia si parvulescu (Marţi, 3 iulie 2012, 13:27)

      constant [utilizator] i-a raspuns lui amoeba

      parvulescu de la pro-democratia este vandut demult PNL-ului, inclusiv e pe statele de plata, plus ca il uraste pe Basescu de cand s-a legat de nevasta-sa de la guvern
    • +13 (17 voturi)    
      De cine vorbesti, (Marţi, 3 iulie 2012, 13:56)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui amoeba

      de Pirvulescu, de Alistar si alti ca ei. Vor merge la antena3 si vor argumenta cum si de ce trebuie schimbat presedintele Basescu. Doar asta au fost invatati sa faca.
  • +77 (87 voturi)    
    Puci ascuns in spatele unui discurs penibil (Marţi, 3 iulie 2012, 12:59)

    Revolutia bunului simti [anonim]

    In timp ce comisile juridice reunite hotarasc schimbarea avocatului poporului, schimbarea presedintilor camerelor, schimbarea judecatorilor CCR, Ponta ne adoarme cu un discurs despre Uniunea Europeana.

    Acesta este o lovitura de stat, ascunsa la umbra unui discurs despre valorile noii Europe.

    Incredibil cinismul acestor nemernici. La fel, incredibila lipsa de reactie a intelectualilor romani, inca adormiti de discursurile-plagiat ale liderilor USL.

    Ei nu sunt niste politicieni care respecta valorile europene, ei doar plagiaza discursuri pro-europene.
    • -7 (11 voturi)    
      minciuna este moneda Romaniei (Marţi, 3 iulie 2012, 14:02)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Revolutia bunului simti

      minciuna este moneda acestei tari stimate domn atat de razvratit.. aveti astazi minciuna USL caci ati acceptat sa dormiti in minciuna PDL si Basescu.. tocmai ieri va vorbea seful statului de cariera sa profesionala ireprosabila cand tot domnia sa spunea in 1998 ca a mintit autoritatile franceze pt a ascunde vina navei ce o conducea in cazul incendiului de la Rouen!!! Nu va mintiti si singur vazand doar minciuna uneia din parti caci atata vreme cat va exista urma de minciuna aceasta va prospera .. asa s-a intamplat si acum.. nu va plangeti cand sunteti vinovat de nasterea siluirii democratiei.
      • +7 (9 voturi)    
        Tu nu esti decat un securist (Marţi, 3 iulie 2012, 15:12)

        StefanV [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        ce treaba avem acum cu ce-a gresit Basescu in 81? Sau ce treaba avem cu Basescu?

        Nu vezi ca Ponta face praf statul de drept?
  • +52 (60 voturi)    
    asta e si cheia (Marţi, 3 iulie 2012, 12:59)

    ampersand [utilizator]

    Daca uslamul se misca suficient de repede, tarile democratice vor fi puse in fata unui fapt implinit.
  • +46 (52 voturi)    
    Revolutii si revolutii (Marţi, 3 iulie 2012, 13:00)

    nano2k [utilizator]

    Au vazut ca in decembrie nu a mers, au schimbat tactica.
    • +13 (17 voturi)    
      .... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:43)

      popestii [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      in iarna am iesit la Cluj, impotriva RMGC si am scandat "Clasa Politica la Autocritica" si "coruptii la racoare". S-a filmat doar "jos boc si base!"
    • -4 (12 voturi)    
      Unde traiesti? (Marţi, 3 iulie 2012, 14:02)

      dana [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      N-ai televizor sau internet? Tocmai ca a mers daca n-ai aflat inca! La presiunea poporului de atunci s-au produs schimbarile in bine din ultimile luni. Deasemenea poti sa consulti si resultatele ultimelor alegeri.
  • +74 (84 voturi)    
    asteptarea ne omoara (Marţi, 3 iulie 2012, 13:00)

    Reshape [utilizator]

    Ce sa zica ambasadele daca noi nu zicem nimic? Ei asteapta, asta au facut tot timpul, respecta vointa poporului, doar n-o sa se bage peste noi sa ne zica: "ba, pe cine mama dracului puneti stampila??".
    Abia dupa ce faptele sint consumate incep sa traga concluzii si sa ia masuri, eventual luari de pozitii. Pur si simplu occidentul ne respecta dorinta de a trai intr-o cocina.

    Pina nu luam noi pozitie nimeni n-o s-o faca in locul nostru.
    • +17 (23 voturi)    
      inca un plus (Marţi, 3 iulie 2012, 13:06)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      ca nu mai aveam un' sa ti-l pun :)

      daca nu suntem in stare sa ne mobilizam e groasa
    • +15 (19 voturi)    
      EXCELENT! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:09)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Acesta este adevarul! Felicitari!
  • +50 (56 voturi)    
    !!! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:02)

    CMD [utilizator]

    Sintem in plina DICTATURA PARLAMENTARA / USL;ei s-au facut ,sau inca isi mai fac, jocul.
    Urmeaza mutarea POPORULUI ,sa vedem ce va muta!!
    • +18 (22 voturi)    
      indiferent.... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:17)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      ....ce va muta poporul, daca sistemul politic parlamentar va supravietui, otrava va continua sa existe.
      Vor veni alti "alesi ai neamului", fiecare cu interesele, nevoile, amantele, smecheriile..etc si totul va reincepe.
      Ce au facut toti acestia in 22 de ani pentru tara ?- Jaf. Ce vor face de acum inainte? Tot jaf. De ce sa ii schimbaam intre ei, nu mai bine schimbam sistemul poitic?
      Cine mai are indoieli asupra democratiei in sistemul politic parlamentar, este rugat sa priveasca atent la e se intampla.
      • -3 (7 voturi)    
        ADICA CERRTI ”democratie prezidentiala” !? (Marţi, 3 iulie 2012, 14:40)

        Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui translativus

        Puneti la zid ”sistemul politic parlamentar”,
        inventati sintagme absurde ....”dictatura parlamentara”....puneti in ghilimele ”alesi neamului”....eu inteleg ca e cald afara dar
        cateva bucatele de ghiata pe frunte
        pot face minuni impotriva fierbintelii...
        V-a placut mersul la vot cand a fost sa
        vina uraciunea pustiirii - acum spre ce ne impingeti...spre Garda si Capitanul.... de vapor ....esuat ?
  • -36 (46 voturi)    
    Ca sa ne intelegem! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:02)

    danielush [anonim]

    Deci din titlu, incepe "revolutia" pedelacilor!!(ei au fost borfasii!!) Si da, cam trebuie sa intram in normal! Fara securisti, fara comunisti(ori cat se dau de dreapta, sorgintea pedelista este de natura secu-comunista!! - aia rea!!), fara turnatori, fara hoti ! Cam sar de coada cei se simt cu musca pe caciula!
  • -15 (31 voturi)    
    Hotii vor obtine majoritate (Marţi, 3 iulie 2012, 13:02)

    Con_stan_tin [utilizator]

    la urmatoarele alegeri. Asa ca mai bine schimbati placa aici pe Hotnews daca vreti sa cresteti in sondaje. Cinstitii rar de tot mai prind cate-un vot... si asta in necunostinta de cauza.
    • +13 (21 voturi)    
      sa speram (Marţi, 3 iulie 2012, 13:07)

      neica-nimeni [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ca n-o sa ai dreptate
    • +2 (8 voturi)    
      ai fi surprins (Marţi, 3 iulie 2012, 13:29)

      Ovidiu H. [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      .. dar nu toata lumea umbla dupa ciolan...
      mai sunt cativa oameni satui de oase aruncate ..
  • +52 (58 voturi)    
    Revoltator si extrem de ingrijorator (Marţi, 3 iulie 2012, 13:02)

    George [anonim]

    Lucrurile care se intampla sunt extrem de grave. Avem de-a face cu o situatie in care trebuie sa lasam deoparte simpatiile politice si sa rationam obiectiv: avem de-a face cu o gasca de borfasi politici dispusi sa faca absolut orice, incalcand legile tarii si Constitutia, doar pentru a-si satisface exclusiv orgoliile si interesele proprii. Nu e deloc o gluma: democratia este in pericol. E limpede ca trebuie sa iesim in strada. Romania este pe cale sa piarda tot ceea ce a castigat in ultimii ani. Ce ii inspaimanta pe acesti borfasi politici? Suntem pe cale sa devenim un stat mafiot.
  • +41 (49 voturi)    
    De ce (Marţi, 3 iulie 2012, 13:03)

    nadia [anonim]

    aceasta intrebare? Ce datorie au altii fata de noi? De ce stam pe calculatoare si ne lamentam? Nu credeti ca noi suntem datori sa facem ceva? Am cazut toti siderati si nu ne mai revenim din aceste abuzuri de naimaginat. Eu cred ca nu ne doare destul daca stam asa pasivi. Democratia nu este pentru noi, este numai pentru cei care lupta pentru ea.
    • +17 (21 voturi)    
      Bine zis Nadia! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:08)

      t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui nadia

      As vrea sa stiu ce pot sa fac eu, sunt in Franta si tot ce mi trece prin cap este sa ma pun in fata ambasadei cu o pancarta legata de gat!
  • -47 (59 voturi)    
    n-aveti decit sa ma cenzurati, hotnews (Marţi, 3 iulie 2012, 13:03)

    anaerobik [anonim]

    Daca Traian Basescu era un veritabil patriot, isi depunea demisia inca din 2010, cind a scazut dramatic la capitolul increderea populatiei.
    Traian Basescu face extrem de rau societatii romanesti si democratiei, asa ca scopul indepartarii sale din viata politica scuza orice mijloace.
    Nu-mi pasa daca opinia mea e impotriva "curentului" hotniusist. N-aveti decit sa ma cenzurati sau votati negativ. N-o sa-i opriti pe toti cei ce gindesc ca mine si care nu sint implicati politic de partea useleului.
    Eu sint doar antibasista radicala, nu sint simpatizant usele.
    • +27 (31 voturi)    
      pai ce-are asta cu basescu???? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:15)

      marmota carcotel [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      articolul nu este pro basescu...
      nu cred ca cineva cu capul pe umeri poate sa creada ca ceea ce face usl acum este in beneficiul nostru .. si ca tu crezi ca singurul rau in tara asta este basescu...
      lasa-l pe basescu!!... uita-te mai bine ce face usl.. si daca nu-ti convine ..fa ceva!!
    • -14 (30 voturi)    
      cine a semant vant, azi culege furtuna (Marţi, 3 iulie 2012, 13:16)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

      EBA europarlamentar, reconsiderarea de catre Basescu a generalului de patru stele Oprea (Iliescu i-a dat doua, iar Basescu inca doua) si UNPR partid parlamentar, dar nu prin vot popular; reforma in sanatate , dar fara Raed Arafat; dosarul Ridzi ingropat; permanenta baronilor de tip Pinalti in PDL; austeritate doar pentru unii si lista poate continua
      • +6 (12 voturi)    
        Perfect corect! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:36)

        Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui dinu

        De acord cu tot ce ati scris. Dar astea sunt motive sa ramanem, acum, pasivi? Adica nu vad legatura: protestele anti-Ponta sunt nejustificate pentru ca si Basescu e de condamnat? Pai urmand logica asta, mai are cineva dreptul sa mai vorbeasca? Ce ne propuneti? O liniste generala?
        • -3 (5 voturi)    
          matale nu esti postac (Marţi, 3 iulie 2012, 15:25)

          n_asul [utilizator] i-a raspuns lui Iulian72

          de bun simt (vorba unui coleg de forum) postarea. Eu va propun pana una alta sa-si dea demisia base ca d-asta zguduie astia tara. Dupa care daca calca pe bec pontosu pac cu cortu-n piata si-i schimbam ...dar nu dupa 8 ani si 7 mandate ale lui boc si ne miram ca nu merge treaba
          • +3 (3 voturi)    
            Parerea mea (Marţi, 3 iulie 2012, 18:40)

            Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

            Dom'le, sincer, nu mai stiu care sunt solutiile bune, corecte. Nu mai bag mana in foc pentru nimic. Dar sunt sigur ca atat solutia actuala (USL) cat si vechea varianta (PDL-Basescu) sunt nocive. Ce e de facut? Cred ca trebuie sa intelegem care sunt prioritatile. Cred ca mai intai trebuie oprit USL-ul si apoi judecati PDL-Basescu (cu pacatele lor cu tot). Ceea ce ne propun adeptii solutiilor usl-iste este sa combatem mai intai igrasia si apoi incendiul (care, cica, nici n-ar fi asa nociv...). Si, nu in ultimul rand, trebuie sa stim exact: avem piese de schimb pentru masina asta care, de bine, de rau, din gard in gard, cand trasa, cand impinsa, merge, vrand-nevrand, inainte? Deocamdata piata pieselor de schimb arata in felul urmator: Noua Republica, MRU si partidele care n-au mai intrat, pana acum, in Parlament. Care din ele s-ar potrivi scopului nostru? Ramane sa judecam pana in toamna.
      • +7 (13 voturi)    
        Baliverne (Marţi, 3 iulie 2012, 13:47)

        blend-a-merde [anonim] i-a raspuns lui dinu

        Nea dinule, dosarul ridzi e ingropat doar in mintea ta (cauta si il gasesti pe site-ul ICCJ) iar Pinalti a venit in PDL din PNL. Voi, simpatizantii usl-ului, repetati ca papagalii ce v-au invatat antenele si realitatile. Incercati sa ganditi si cu capu'!
        • +3 (5 voturi)    
          E ingropat (Marţi, 3 iulie 2012, 15:19)

          Gamma [anonim] i-a raspuns lui blend-a-merde

          La fel ca ala a lui Nastase ,Vantu ,Voiculescu (asta a scapat deocamdata), normal urma el sa iasa la liman , ca asa merge la noi justitia cu amanari , dar de acu se pregatesc baietii sa o faca sa nu mai mearga de loc . In capul tau cand Nastase mai tragea de timp cate 2 ani Basescu ii ingropa dosarul nu ?
    • +14 (22 voturi)    
      Uite ca nu te-a cenzurat nimeni! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:21)

      prompt [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      Dar...nici nu te-a apreciat! Gandeste-te mai bine cine face rau societatii romanesti si democratiei si apoi mai vorbeste. Ti se pare ca cei ce s-au sacrificat pentru a trece prin criza(inclusiv politic) trebuie apoi inlaturati prin orice mijloace antidemocratice si mafiote? Nu se pot inlatura mai corect prin alegeri constitutionale?
    • +21 (23 voturi)    
      Chiar asa? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:26)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      >Traian Basescu face extrem de rau societatii romanesti si democratiei,

      Asta e chiar buna! Ponta plagiaza si incearca sa-si salveze mentorul de puscarie; ca sa nu mai vorbesc de strategiile de scapare a varanului.
      El face extrem de bine bine societatii romanesti si democratiei, nu?
    • +10 (14 voturi)    
      de ce? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:29)

      nadia [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

      nu ceri tu demisia parlamentarilor dupa sondaje? Oricum in sondaje sunt cu o cifra/ Propui se facem alegeri dupa sondaje? Hai sa incepem cu parlamentul asta hidos!
    • +10 (14 voturi)    
      scopul nu scuza mijloacele (Marţi, 3 iulie 2012, 13:30)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

      "...asa ca scopul indepartarii sale din viata politica scuza orice mijloace." Nu, nu scuza. Dupa indepartarea prin "orice mijloace" - a oricui nu numai a lui Basescu - jocul va avea alte reguli.
    • +16 (20 voturi)    
      Crastavetele, bata-l vina... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:33)

      Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      Asa e, Basescu e de vina. Acum si peste o suta de ani...
      La fel ca atunci cand, in timpul comunismului, de vina erau: dusmanii poporului, burghezo-mosierii, agenturilii, elementele declasate etc.

      Ascundeti-va in continuare, doamna, in spatele antibasismului si o sa aveti parte de multa, multa liniste. Garantat Vanghelie!
  • +43 (51 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 3 iulie 2012, 13:03)

    Daniela [anonim]

    Zi dupa zi, ora dupa ora, acesti inconstienti distrug tot ce se poate distruge in aceasta tara : institutii, oameni. Arunca cu noroi si tavalesc in mocirla oameni corecti doar pentru ca nu sunt de partea lor.
    Daca Ponta, care ocupa o inalta functie in statul roman, nu demisioneaza desi a copiat, va dati seama ce urmari poate avea o asemenea fapta la nivel de comunitate ?
    Chiar nu mai este de joaca.
  • +10 (16 voturi)    
    Sa vina cancelariile (Marţi, 3 iulie 2012, 13:04)

    Loco [anonim]

    Pai astia de zici ca au pornit Blitzkrieg ul sint alesii romanilor. Asta au vrut ei. Ce sa faca occidentul? Ati uitat ca fiecare popor isi are conducatorii pe care ii merita? Indiferent ce ar face cancelariile straine, conceptul de tatuc care are grija de fiecare cetatean nu va disparea din constiinta poporului nostru. De asta Iliescu e inca liber si viu.
    pe de alta parte, e poate bine ca vor sa controleze absolut toate insitutiile. Cind isi vor rupe gitul si oamenii le vor dori capul, nu vor mai avea pe cine sa arunce vina. Cel mult Ponta pe Antonescu si invers.
  • +16 (22 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 3 iulie 2012, 13:04)

    dan [anonim]

    Sunteti una din putinele persoane cu gandire clara care mai poate sa ne insufle o speranta de democratie.
    Ma tem insa ca prostul gust ,manelizarea,OTVizarea ,Antenizarea au schimbat perceptii,mentalitati si nu in ultimul rand au inoculat in suflete URA fata de tot ceea ce este democratic in tara asta.
    Opozitia fragmentata datorita orgoliilor nemasurate se va trezi impinsa intr-o mocirla din care nu va mai putea iesi.
    Lipsa de reactie a UE isi spune cuvantul ,asta este ce-si doresc borfasii sa faca ei ce vor ,sa nu pateasca nimic si noi sa asistam anesteziati cu sentimentul ca nu mai este nimic de facut.
    Se vor insela ,LIBERTATEA nu o vor putea confisca decat daca vom murii cu totii .
    NU RENUNTATI luptati cu ajutorul cuvantului pana la capat si Vom Invinge.
    Asa sa ne ajute Dumnezeu
  • +1 (13 voturi)    
    paine si circ (Marţi, 3 iulie 2012, 13:05)

    TraianMitrica [anonim]

    dle Tapalaga, inteleg ca scrieti la nervi, dar NICI O AMBASADA nu e indejuns de nebuna incat sa se bage peste parlamentul unei tari.
  • +12 (20 voturi)    
    Lovitura de stat. (Marţi, 3 iulie 2012, 13:05)

    MenInBlack [utilizator]

    Si nu, nu fura democratia, si-o insusesc ;)
    Democratia lor, in tara lor, tara borfasilor.
    Un alt fel de democratie. Originala. Cu bata si bocancii pe gat. Asa cum le place celor care i-au votat mereu.
    Majoritatea. Puterea celor multi. Vecinii mei manelisti.
    ''Bolsevism democratic''! Fara ei, majoritatea ticalosita cu drept de vot, bolsevicii nu ar reusi niciodata. Nu va mai imbatati cu apa rece minoritarilor, ati pierdut chiar pe mana multiubitului conducator Basescu, de ce nu spui asta (inca)-Domnule Tapalaga ? ! :-(
  • +8 (26 voturi)    
    mexicanizarea României (Marţi, 3 iulie 2012, 13:05)

    Mazeta [utilizator]

    Sunt de acord cu domnul Tapalagă. Mexicanii aștia mici și negri trebuie eliminați urgent. Prea sunt mulți și gălăgioși. John Wayne de Dâmbovița va trebui să iasă cu gun-ul și să facă ordine în Mexic.
  • -7 (29 voturi)    
    domnule Tapalaga... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:06)

    translativus [utilizator]

    ....ati omis ceva. Afirmati corect ca: "Incepe revolutia borfasilor, a micilor gainari care fura munca altora, a discipolilor maestrilor in coruptie, a celor solidari cu infractori aflati in puscarie, a slugilor unor turnatori dovediti, a parlamentarilor care cer eliberarea detinutilor din puscarie. Ea, revolutia borfasilor, fura democratia intr-o zi de vara in tara celui mai cinstit guvern".

    Perfect adevarat dar nu mentionati si impotriva cui se indreapta aceasta revolutie, deci sa specificam :
    Impotrive lasilor, a slugoilor, a prostilor ingramaditi la tigai, a nemernicilor care stau cu mana'ntinsa la stat, a tuturor filozofilor de carton care cartesc pe la colturi dar nu se prezinta la vot, a turmei behaitoare care se prostitueaza pentru 1 Kg de zahar si o sticala cu ulei si a celor cativa care incearca sa trezeasca prostimea dar vorbesc in pustie.
    Oare nu merita acestia cea mai groaznica "iubire"? Ba da, cu varf si indesat !
  • +8 (14 voturi)    
    hai sa facem ceva!!! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:07)

    marmota carcotel [utilizator]

    oameni buni, hai sa facem ceva... ca altfel o sa ne ramana doar tastatura!!
    care sunteti din Timisoara .. hai sa ne plimbam in p-ta Operei!!!
    • -1 (3 voturi)    
      pe caldura asta...plimba-te tu ! (Marţi, 3 iulie 2012, 15:14)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui marmota carcotel

      Auzi la el....plimbare !
      Timisoara a votat clar, in ciuda fitilelor bagate in cutiile postale, noaptea, pe ascuns....
      Este asa greu de priceput?
      Ne-am saturat de voi !
      Vrei la plimbare?
      Plimba ursu'!
  • +13 (17 voturi)    
    Devine irespirabil ... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:08)

    Alina [anonim]

    Va rog sa ma credeti ca sunt infricosata de rapiditatea cu care se pierde asa de usor reduta dupa reduta....
    Faceti ceva! Luati pozitie...mai ales ca sunteti un om redutabil din mass-media.
    Eu voi veni in piata Revolutiei...asa nu se mai poate. Nu m-a platit nimeni, n-am carnet de partid...pur si simplu trebuie sa luam pozitie.
  • +16 (24 voturi)    
    Lovitura de stat! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:12)

    bunicuta 66 [anonim]

    Lovitura de stat a inceput. USL este in afara legii. Intrunirea de urgenta a CSAT si declararea starii de urgenta. Arestarea conducerii usl pentru uzurparea statului de drept. Dizolvarea parlamentului rusinii. Guvern provizoriu.
  • +11 (17 voturi)    
    Lehamite... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:13)

    Rollo [utilizator]

    ...de tot, de toti si de toate in tara asta. Este adevarat ca ne este lehamite de noi insine? Am ajuns la fundul sacului cu politicieni, am dat de scursuri si efectiv am ajuns la un prag al insuportabilitatii si al deznadejdii. Daca eu si dumneata, Dan Tapalaga, mai credem in destinul acestei natii, oare cati altii sunt solidari cu noi? Ma uit in jur si vad impasibilitate si "je m'en fiche"-ul ajuns la ultimul nivel, vecin cu abisul. Suntem chiar asa o natie de sinucigasi? Suntem atat de orbi si indiferenti ori prea putin implicati civic sa nu rezonam la ceea ce se intampla astazi? Suntem (ne)toti??
    Prevad un viitor sumbru Romaniei daca acesti indivizi (ma abtin sa spun mai mult) vor prelua total puterea. Pentru ca odata cu ei va cadea si tara intreaga. Si de cazut vor cadea in mod dezastruos si iremediabil, de asta sunt convins!
  • -19 (31 voturi)    
    dam jos dictatorul !!! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:13)

    Montesquieu [utilizator]

    intr-adevar socant: cei care-au obtinut 70(!!!) la suta la locale vor sa-si indeplineasca mandatul delegat de alegatori!

    socant cu siguranta :) revolutie de-a dreptu'!!!

    la fel de socant ca si faptul ca cei care au siluit o tara timp de opt ani si au transformat-o intr-un sistem mafiot vor trebui sa plece si, mai ales, sa raspunda in fata legii pentru jaful si ilegalitatile de care se fac vinovati.

    in frunte cu seful mafiot de la cotroceni!!!

    bine ca n-a fost revolutia borfasilor cand portocalii isi plasau ABSOLUT TOTI OAMENII in TOATE institutiile publice, de la seful cel mare pana la femeia de servici.
    aia cu siguranta n-a fost revolutie.

    n-a fost revolutie nici cand numeau judecatorii ICCJ facand lant uman in jurul urnei din parlament si repetand votul de vreo 3 ori.
    nici cand puneau toti neavenitii sefi la CC (vezi deputatul pdl zegrean ajuns tocmai SEFUL CC)
    aia n-a fost revolutie, nu-i asa?

    PENTRU C-A FOST DICTATURA!!!
    si acum dam jos dictatorul !!!
    • +3 (5 voturi)    
      Urmeaza tovarasii de drum.. (Marţi, 3 iulie 2012, 14:56)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Cine crezi ca va urma dupa ce scapati de Basescu, PDL, si ce mai misca in societatea civila? Sa-ti spun un secret: PNL (tovarasii de drum) si ONG-urile care mai marie. Numele lui Guta Tatarascu iti spune ceva? Vajnicul liberal care i-a ajutat pe comunisti sa ajunga la putere, i-a urmat pe taranisti la inchisoare cand au avut statul in mana. Bucurati-va cat mai puteti baieti, ca vine si randul vostru!
  • -14 (28 voturi)    
    In strada.. (Marţi, 3 iulie 2012, 13:14)

    deep central [anonim]

    Si eu ies in strada diseara dar ca sa beau o bere pentru ca nu este nici un pericol pentru democratie numai ca curentele politice romanesti fac ceea ce stiu : atunci cand ajung la putere schimba tot .Asa a facut si PDL asa face si USL , ce castig daca ies in strada ? Nefiind sustinatorul nici unui curent sunt linistit - pleaca ai nostri vin ai nostri noi ramanem tot ca prostii - Constantin Tanase - citat nu plagiat.Postarile voastre ma fac sa rad , vorbiti precum Che Guevarra , hai in strada . pe baricade ...Hai in strada ca sa ce ? Chiar nu vreti sa vedeti ca USL face ceea ce a facut si PDL ?
    • +6 (10 voturi)    
      da' tu vezi... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:34)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui deep central

      totul numai usl si pdl? crezi ca aceste doua partide inseamna democratia in romania?
      sau poate ne spui si noua cand a schimbat pdl judecatorii cc, cand pdl nu a respectat deciziile cc, cand pdl nu respecta constitutia, etc...
      eu zic sa te mai gandesti, macar cat bei o bere sa judeci lucrurile la rece...
  • -9 (15 voturi)    
    Actiune si reactiune (Marţi, 3 iulie 2012, 13:17)

    worker [anonim]

    Asta e tot. Si interese financiare. Mai mici (cit pentru niste postari), mai mari (cit pentru niste articole) si mai mari (cit pentru niste energie ieftina).

    Sari natiune si fa-te ca lucrezi!
  • +11 (15 voturi)    
    Sa nu-i lasam sa-si bata joc de tara! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:18)

    bunicuta66 [anonim]

    https://www.facebook.com/groups/AntiComunist/

    Sa luam atitudine: https://www.facebook.com/groups/ICCD.Romania/

    https://www.facebook.com/groups/381047641955938/

    se grabesc sa puna iar mana pe tara pentru a opri o parte din dosarele grele si pentru a mai fura din ultimele rezerve ale tarii ... acum este ultimul tren, monitorizarea UE si criza mondiala va fi un impediment puternic in viitorul apropiat, nu mai pot misca in front ...... de aceea sunt disperati

    https://www.facebook.com/groups/fan.club.nasul.tv/
  • -10 (16 voturi)    
    da (Marţi, 3 iulie 2012, 13:20)

    vali [anonim]

    Da! Hai in strada, mai ales cei carora le-a taiat basescu salariul cu 25 la suta! Hai sa sustinem marii oameni de stat Udrea, EBA, Videanu etc! Nu vrem borfasii USL, vrem pe cei drepti, cinstiti, harnici, destepti Voinescu, Vass, Ritzi, Anastase!
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:48)

      popestii [utilizator] i-a raspuns lui vali

      Daca usl se folosea de parghii democratice sa-i infunde pe cei enumerati mai sus nu se revolta nimeni. Se poate face curatenie si asa. cine e la putere baga in puscarie borfasii opozitiei si tot asa, si se curata tara. dar in cazul de fata este vorba de cu totul ALATCEVA, se curata tara de parghiile ei democratice, dom'le vali!
  • -9 (15 voturi)    
    Cod rosu (Marţi, 3 iulie 2012, 13:21)

    Alexandru [anonim]

    Dupa derapajele basesciene, vine tavalugul rosu stalinist. Dupa hoatza de voturi Roberta Anastasie, vine hotul 'intelectual' pontic. Se cunoaste ca si pdl si psd (+pnl) sint fratii de cruce ai aceluiasi fsn.
    • -2 (2 voturi)    
      I-a si vezi cine a furat mai mult??? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:43)

      bunicuta66 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru

      http://www.youtube.com/user/peurmelebanilor?feature=results_main
  • -12 (20 voturi)    
    acum ziceti hotii (Marţi, 3 iulie 2012, 13:21)

    traiante [anonim]

    cand noi nu aveam paine sa punem pe masa copiilor si voi derulati investitii de la Elena Udrea era mai bine NU?
    A venit si vremea sa mancam si noi mai bine.
    • +12 (16 voturi)    
      nu stiu cine-s "noi" si "voi"... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:33)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui traiante

      dar deocamdata observ ca mananci doar chestii urat mirositoare, asa ca am sa-l parafrazez pe presedinte si-am sa-ti urez tie si colegilor tai "sa mancati bine!"
    • +8 (12 voturi)    
      hmm (Marţi, 3 iulie 2012, 13:37)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui traiante

      poate ne explici (desi am indoieli sincere ca ai putea) cum vei trai acum mai bine. eu, daca nu am cu ce hrani copilul, merg la munca, nu stau cu mana intinsa sa-mi dea statul.

      munca la servici, munca in we la tara, munca zilnica acasa ca bona si menajera, munca pentru informare. de aceea eu imi pot hrani copilul si tot de aceea pot striga impotriva derapajelor de la democratie. pentru ca munca iti deschide ochii, nu statul cu mana intinsa...
    • +6 (10 voturi)    
      te referi la furt intelectual !? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:44)

      00 [utilizator] i-a raspuns lui traiante

      or fi avand si copii tai vreun audi A6? hai sa facem o cheta sa-i facem plinu la asta cu Audi A6 si la ai tai sa le cumparam o paine ai fi multumit nu? la munca nu la furat cine a furat sa plateasca indiferent de culoarea politica.
    • 0 (4 voturi)    
      Care noi si voi? (Marţi, 3 iulie 2012, 14:12)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui traiante

      Daca fura usl-ul si pnl-ul crezi ca o sa ai mai multa zama si carne pe masa?Toti care au furat sa ajunga in puscarie si tu,daca vrei sa mananci mai bine LA MUNCA!!!
    • +2 (4 voturi)    
      DAR AI BANI DE INTERNET (Marţi, 3 iulie 2012, 17:32)

      sue_ellen [utilizator] i-a raspuns lui traiante

      Ce sa spun n-aveai bani sa iei paine la copii dar ai bani si timp sa stai pe net si sa postezi...
  • +4 (10 voturi)    
    titlu (Marţi, 3 iulie 2012, 13:21)

    a [anonim]

    bun titlu
  • +20 (24 voturi)    
    de neimaginat (Marţi, 3 iulie 2012, 13:26)

    doina [anonim]

    Sunt bugetara si am fost foarte suparata pe guvernanti,am trait in aceasta functie pe care o detin multe schimbari de guverne implicit de sefi dar nici o clipa nu mi-am putut imagina ca o sa traiesc sa vad atata ura ,dusmanie ,sfidare ,pumnul in gura ca in aceste momente .
    Nu mi-am dorit nicio clipa asa ceva.
    Sper sa mai putem face ceva.Oare meritau cei cativa banuti primiti ,care acum nu mai au nicio valoare ca sa induram atata umilinta.?
    Chiar daca RISC sa fiu data afara din sistem ,nu pot rabda.
    OAMENI BUNI ,VA ROG TREZITI-VA PANA NU E PREA TARZIU!
  • -9 (17 voturi)    
    ti-ar (Marţi, 3 iulie 2012, 13:33)

    Vlad [anonim]

    eu am iesit in piata sa-l dau jos pe basescu si asta si vreau sa se intample. nici nu ma intereseaza cine vine in schimb, pe handicapatul ala nu-l mai suport. si astia de fac voci acum ca vin comunistii sunt o mana de sclavi care mananca de la base sau niste inculti care cred ca gata acum o sa umblam cu chipuri in c..ie. ... si poate asa o sa fie, ca stim toti ca sunt frati intre ei - dar stii ce ? mai frate nu-l mai lasati pe handicapatul ala cu fata de oligofren de nu a citit decat eticheta de la whiskey ca ne facem dracului de ras; ca de mers prost, lucrurile o sa mearga la fel in tara asta. nu trebuie sa fii vre-un guru sa belesti ochii sa vezi ca e numai mizerie si p-asta nu o da la o parte nici base nici ponta, nici vre-unul dintre baieti ci noi, atunci cand ii v-om arunca pe toti la gunoi. dar pana atunci mie mi-e rusine ca ma reprezinta basel-analfabetul, caacum vine alt hot intre hoti, n-are decat. spor la treaba
  • +9 (13 voturi)    
    Haideti, fara ura va rog. (Marţi, 3 iulie 2012, 13:35)

    Ovidiu P [utilizator]

    Ei haide, situatia este grava dar sa nu judecati la nervi, sa nu raspundeti la ura, linistiti-va sufletele. Agresivitatea aduce numai agresivitate.
  • +11 (17 voturi)    
    la Cluj Napoca nu se organizeaza nimic? (Marţi, 3 iulie 2012, 13:35)

    00 [utilizator]

    ma intreb Societatea Civila nu are nimic de spus de organizat?
  • +7 (13 voturi)    
    Romania trezeste-te! (Marţi, 3 iulie 2012, 13:35)

    tomcat29 [utilizator]

    Cat de actuala e si azi!
    http://www.youtube.com/watch?v=KV86OxVkse4
  • +7 (13 voturi)    
    Spuneti tuturor ce se intampla (Marţi, 3 iulie 2012, 13:38)

    cir [anonim]

    Spuneti si oamenilor simpli, care nu au timp ori nu au acces la informatii ce se intampla.
  • +5 (11 voturi)    
    Se intampla (Marţi, 3 iulie 2012, 13:38)

    Sorin [anonim]

    Da, am trait sa vad si asta... Se intampla din nou...
    Nu pot sa cred!
  • +3 (9 voturi)    
    voi fi acolo (Marţi, 3 iulie 2012, 13:38)

    draq [utilizator]

    .
  • +6 (10 voturi)    
    Am o intrebare... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:39)

    nic1 [utilizator]

    catre EUROPA.Ieri a fost UNGARIA astazi este ROMANIA maine este GERMANIA,SUA la rand? unde sant marile tari DEMOCRATE?? de ce nu luati o pozitie? stiu o sa spuneti :nu ne amestecam in treburile interne, dar dupa un timp o sa vreti sa interveniti militar(cazul LIBIA,SIRIA).Ne batem cu pumnul in piept ca santem o europa unita(dar numai cand este vorba a afaceri in intesul occidentului) in rest tacere totala.La Bruxelles a venit din partea Romaniei premierul Ponta care conform constitutiei Romaniei nu avea dreptul sa participe fara mandat de la presedintele Romaniei(cititi constitutia) si nu a-ti luat nici o masura.In viziunea mea inseamna ca a-ti acceptat o ilegalitate.Exista destule cai diplomatice prin care se poate atrage atentia actualilor guvernanti ca au inceput sa derapeze de la principiile democratiei
  • +6 (12 voturi)    
    lovitura de stat (Marţi, 3 iulie 2012, 13:39)

    danyel [anonim]

    D-le Tapalaga aveti perfecta dreptate ce se intimpla acuma e lovitura de stat si trebuie sa facem ceva ca altfel ciuma rosie vine la putere eu unu vreau sa renunt la cetatenia romana ,a simnt amenintat eu su familia mea dre acesti impostori si tradatori ca ponta si antonescu face-ti apel pe tv la toate ong la societateaa civila la populatie traian basescu nu poate sa le faca singur fata la accesti nemernici trebuie sa iesim in strada alta solutie nu mai este
  • -3 (11 voturi)    
    calatorie (Marţi, 3 iulie 2012, 13:39)

    pedelinbist [anonim]

    toti pdlimbistii sa ne adunam , baselu ne pune un vapor la dsipozitie cu destinatia Bostwana. Numai dus, fara intors
  • +2 (8 voturi)    
    Incepe revolutia borfasilor. Ziua asaltului (Marţi, 3 iulie 2012, 13:40)

    noname [anonim]

    Europa actuala este de orientare socilaista dupa victoria lui Hollande in consiliul european in care Ponta a votat cu i-au spus ei! Care ambasador credeti ca va lua atitudine, poate al Chinei?!!!!
  • +16 (20 voturi)    
    Atentie,m-am trezit.... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:40)

    alex [anonim]

    M-am enervat ingrozitor si l-am injurat de mama pe base cind s-a s-a trezit prost dispus de dimineata si l-a jignit pe Maiestatea Sa regele Mihai(desi nu sunt monarhist)
    -M-am bucurat sincer cind Curtea Costitutionala i-a dat pest nas aceluiasi base referitor la taierea pensiilor,comasarea alegerilor,etc(in uralele opozitiei de atunci-citez din memorie"bravo CC,ultimul bastion impotriva dictatorului Basescu")
    -M-am bucurat si mai sincer:) cind Justitia i-a luat de guler pe primarul Clujului,al Craiovei si i-a aruncat la mititica(aceeasi opozitie aplaudind la scara independenta justitiei si subliniind cum se lupta ea cu sistemul ticalosit al lui Basescu
    -Desi sunt un tip matur,educat,corporatist, cu salariu de top(si responsabilitati pe masura),recunosc cinstit ca "am pus botu' " la "cel mai cinstit guvern", "alt fel de a face politica in Romania" si alte asemenea afirmatii ale opozitiei ajunsa nici ea nu stie cum la putere.
    Avind in vedere ceea ce se intimpla in ultimele 2 luni,am ajuns la o concluzie de te umfla risu' daca n-ar trebui sa ma ia plinsu': Basescu a ajuns garantul Constitutiei si al statului de drept;si spun asta serios si fara bascalie;dupa ca ani de zile l-am blamat pe presedinte referitor la felul in care ne reprezinta,cum actioneaza,cum invirte politicienii pe degete,recunosc cinstit ca am gresit ;in fata ciumei rosii care s-a ridicat din hirdaul de zoaie la istoriei si incearca sa-si intinda balele peste toata societatea romaneasca nu prea mai exista alta aparare decit presedintele,Curtea Constitutionala si Justitia..
    Chiar daca veti cuceri si aceste redute,exista inca ceva ce nu puteti acapara...si acest ceva va va trimite inapoi de unde ati iesit si la propriu si la figurat...ceva care se numeste OPINIA PUBLICA...
    Ati reusit sa convingeti un om care n-a mai fost la vot de pe la inceputul anilor '90 ca este timpul sa renunte la pasivitate...si sa-i indemne si pe altii s-o faca
    • +4 (6 voturi)    
      felicitari (Marţi, 3 iulie 2012, 14:56)

      caius [anonim] i-a raspuns lui alex

      si eu sint din acelasi segment, doar ca din 2004 am votat portocaliu/basescu minat de angoasa ce a devenit azi o realitate. timpul sa renuntam la overtime si sa petrecem after hours in piata publica.caius
  • +8 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:43)

    anonim [anonim]

    Democratia romaneasca...sublima dar lipseste cu desavarsire.
    Ne lamentam dar nu facem nimic! Ne complacem intr'o anarhie institutionalizata sub sigla noului partid comunist construit dintr'un melanj de "zat" liberal si "posirca" psd'ista.
    Singura sansa ca sa scapam de mediocritate si impostura este sa ne implicam sustinand valoarea si nu sloganul efemer.
  • +11 (19 voturi)    
    Cred ca e nevoie de proteste in strada (Marţi, 3 iulie 2012, 13:44)

    Igriculescu [utilizator]

    Vom iesi in strada, este ultima solutie impotriva ciumei rosii. Sa vedem pe unde o sa va ascundeti comunistilor ? Prin ce gauri veti sta ascunsi.Sobolani nenorociti !!!
    • -2 (10 voturi)    
      Nu vreti dvs... (Marţi, 3 iulie 2012, 14:01)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Igriculescu

      ...mai bine sa emigrati in Canada? Ca acolo sigur nu sunt comunisti. Sau si mai simplu sa veniti din anii '80, unde cu siguranta inca va aflati, in anul 2012. In realitatea cotidiana in care tara e condusa chiar de catre un comunist (conform declaratiilor proprii din campania impotriva lui Adrian Nastase - 2004).
  • -2 (6 voturi)    
    domnule Tapalaga (Marţi, 3 iulie 2012, 13:48)

    Mr John [anonim]

    ce treaba au cancelariile occidentale? cand Stefan a cerut ajutorul regatelor occidentale s-a miscat cineva impotriva expansiunii otomane?
    cred ca mingea e in terenul romanilor..daca ei doresc socialism sa fie atunci..ca sa ajungem la nivelul occidentalilor trebuie sa avem 3-4 razboaie civile..
  • -2 (10 voturi)    
    Ce sa-i faci... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:48)

    Tati [anonim]

    Danut,gata a inceput dizlocarea ! Acum se vad toate locurile unde erau numai ai vostri !!! Si voi ati inlocuit pe altii timp de 8 ani !Treaba cu "lovitura de stat " e valabila ,pentru ca statul sunteti voi !
  • -2 (6 voturi)    
    revolutie (Marţi, 3 iulie 2012, 13:50)

    argus [anonim]

    REVOLUTIE: " Schimbare bruscă și de obicei violentă a structurilor sociale, economice și politice ale unui regim dat. 2. (Pop.) Răscoală, revoltă." Domnule tapalaga, rog argumentati afirmatia din titlu prin definitia din DEX de mai sus. Deasemnea gasiti dumneavoastra definia "borfasilor'si explicati cine sunt borfasii care incep revolutia.
  • -3 (17 voturi)    
    Asa iesiti in strada... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:52)

    Costel [anonim]

    pdlaci voi astia 10-20 de postati frenetic pe aici pe rand...pentru ca noi o sa iesim in toamna la vot sa va dam lovitura finala in frunte cu marinarul si amanta lui..
    • +8 (12 voturi)    
      Mda (Marţi, 3 iulie 2012, 14:12)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Costel

      Bag de seama ca tie ti se pare foarte normal ce se intampla mai nou prin tara. Deviza USL tot ce nu este rosu trebuie schimbat. Nu conteaza pentru tine ca prin guvern vine cate un incompatibil dupa alt incompatibil nu conteaza ca se da concurs de plagiate. Nu conteaza ca comisia care evalua plagiatele a fost desfiintata nu conteaza ca nu se respecta hotarari ale CCR si Ponta merge pe la Bruxelles, nu conteaza nimic din toate mizeriile aceasta voi stiti una si buna jos Basescu. Dupa aia o sa se dubleze salariile, tripleze pensiile tot o sa fie lapte si miere, Ceea ce uita USL sa zica este ca numai lor si a apropiatilor o sa se dubleze tripleze averile, noi restul putem muri de foame linistiti
  • +12 (18 voturi)    
    se impute rau treaba (Marţi, 3 iulie 2012, 13:52)

    Mohawk [anonim]

    Astia au turbat de tot pentru ca au ajuns la racoare mafiotii de Nastase si Vintu. Sub pretextul rezultatelor de la locale, comunistii pregatesc o adevarata lovitura de stat. Hai in piata, cu cortul, nu mai plecam de acolo, este libertatea noasta in joc. Nu va mai lasati calcati in picioare de politicieni! Liberty or death!
  • +10 (16 voturi)    
    Talibanii (Marţi, 3 iulie 2012, 13:54)

    ochidesoim [utilizator]

    Se reintorc talibanii fesenisti.
    Incepe "Restartarea Romaniei"
    Revolutie, tabula rasa! Totul va fi rescris printr-o enorma operatiune de Ctrl+V a executivului cel mai corect din ultimul mileniu, ba nu, de sub soare si dintotdeauna.
    Bucurestiul va fi redenumit prin decretul prezidentului interimar Antonescu USLamabad.
    Operatiunea de executare a intelectualilor care nu au plagiat si a caraitorilor portocalii va fi condusa de catre tribunul Vadim pe Arena Nationala; se poate si pe Cluj Arena ca si aia au stadion incapator.

    In rest marirea salariilor si pensiilor de 10 ori, legalizarea mocangelii si plagiatului si in general la tot romanul sa fie bune.
    Dreptate si fratie!

    PS Am uitat micii si berea. Toasu Vanghelie, te rog ia nota.
  • +4 (14 voturi)    
    lovitura de stat (Marţi, 3 iulie 2012, 13:57)

    jacques [utilizator]

    Daca institutiile abilitate, constata ca Victor Ponta, Crin Antonescu, Titus Corlatean si alti membrii ai aliantei USL, prin faptele si declaratiile facute, incalca constitutia si pun in pericol siguranta nationala si democratia, cred ca se impune urgent ca acesti derbedei sa fie arestati .
  • -3 (13 voturi)    
    daca... (Marţi, 3 iulie 2012, 13:59)

    catalin_mattei [utilizator]

    daca erati atat de pornit si pe timpul guvernelor PDL cu siguranta ca astazi alta ar fi fost situatia.. dar cand stai sa mangai pe cap orice comportament care deviaza de la principiile democratiei mai era vorba doar de cat timp va fi pana realitatea nastea ceea ce astazi vedem. USL-ul este doar continuatorul unor practici absolut neconforme cu spiritul democratiei , practici pe care PDL-ul le-a avut pe cand credea ca se afla la putere pt 20 ani ( parca asa spuneau).. si atunci ma intreb de ce Petrica ar mai putea fi crezut? Ati nesocotit ba chiar ati luat in batjocura orice atentionare ca sustinerea unor acte care nu sunt in concordanta cu practicile din tarile cu democratie dezvoltata vor conduce la insusirea lor de catre opozitia de atunci, puterea de astazi.. ce se intampla astazi este esecul tuturor celor care au servit oameni si partide si nu ideea de DEMOCRATIE!!! Ce ati semanat aia culegeti stimate autor.. nu va puteti plange caci dumneavoastra ati fost printre cei care au lasat sa se nasca astfel de practici la un moment in care ati crezut ca nu mai exista alt drum decat cel aratat de T Basescu si PDL...
  • -2 (8 voturi)    
    sa nu uitam! (Marţi, 3 iulie 2012, 14:01)

    xyz [anonim]

    Nu s cu niciunii,dar nici sa-i facem victime pe Basescu si cei din clica lui...Ati uitat ca in 2004 romanii au votat un inculpat pentru coruptie?
  • +3 (11 voturi)    
    2 mesaje (Marţi, 3 iulie 2012, 14:12)

    pd [utilizator]

    Unul adresat domnului Tapalaga: cred ca ar trebui sa va fie rusine, acum va dati de ceasul mortii ca se instaureaza dictatura in Romania, dar cand era Boc la putere il tocati sistematic pe el si pe PDL ca sunt incapabili, corupti s.a.m.d. Stiti ce o sa se intampla: o sa dea ordonanta de urgenta sa va limiteze accesul pe net dvs celor de hotnews sa vedem atunci ce o sa faceti. Cu criminalii astia orice este posibil, dar vina ca ati baletat atatia ani ca formator de opinie este a Dvs.
    In alta ordine de idei, la miting trebuie sa fim cat mai multi si cu voce. protestul linistit cu hartiute si papioane este o glumita intelectualista a carei vreme a trecut
  • +1 (5 voturi)    
    fereastra de oportunitate deomocratica (Marţi, 3 iulie 2012, 14:25)

    Sorin [anonim]

    Sa-i multumim lui VOICULESCU si Ion ILIESCU, caci, prin ciracii lor Ponta si Antoescu, ne-au oferit oportunitatea sa ne ascutim simturile democractice. In final, POPORUL/POPULATIA va decide daca asimileza reformele radicale propuse de Basescu-Boc sau prefera sa traiasca intr-un fel de Republica lu' PUTIN!

    Situatia creata, eu spun ca nu e deloc dramatica. Este doar o buna oportunitate ca societatea sa se trezeasca din starea de letargie, iar partidele care se autodeclara democratice, cum ar fi Noua Republica, sa demonstereze prin fapte ca sunt capabile de un comportament democratic, prima data in interior si apoi sa demonstreze de la interior spre exterior ca e capabila sa se organizeze, sa reactioneze si sa administreze eficace si sanatos, prima data propria ograda/organizatie si apoi, daca scapam de lovitura de stat, tara. Eventuala lovitura de stat si succesul ei ar fi doar o consecinta a orgoliilor individuale, a lipsei de cultura administrativa si democratica a persoanelor care populeaza si conduc toate acele entitati institutionale care se declara reformiste si democratica. Plus starea de nepasare si blegeala democratica a societatii in ansamblul ei.

    In fapt, vom avea acea forma de guvernare la care in fapt societatea aspira in adancul ei sau merita sa o aiba! Deci, pericolul nu e USL, ci suntem noi, fiecare, cei care ne autodeclaram democrati si reformisti, dar care in fapt avem reflexe total nedemocratice si de prea multe ori comportamente de asistati, noi sa familiile noastre.
  • +5 (11 voturi)    
    UE (Marţi, 3 iulie 2012, 14:30)

    Crista [anonim]

    Eu am scris deja la Comisia Europeana. Va rog sa scrieti si voi. Mi se pare inacceptabil ca UE sa nu aiba un punct de vedere vis-a-vis de toate care se intampla. Inacceptabil.
  • -1 (7 voturi)    
    Referendum (Marţi, 3 iulie 2012, 14:32)

    dictatorul [utilizator]

    Tapalaga, uiti un lucru: Basescu nu poate fi demis fara referendum. Deci nu iti va griji, Basescu nu va fi demis pt. ca el apara democratia si oamenii stiu asta. Nu?
    Cu siguranta ca au uitat deja "Ghici ghicitoarea mea"
  • +3 (11 voturi)    
    ce vrea usl-ul..................... (Marţi, 3 iulie 2012, 14:32)

    mire [anonim]

    Primul act semnat de Crin Antonescu dupa ce va fi presedinte,dupa suspendarea lui Basescu..................gratierea lui Adrian Nastase.Si...........va fi totul numai "lapte si miere".Marea Adunare Populara isi va spune cuvantul.................?!Am scapat de o "academiciana"si ne-am pricopsit cu altul.Rusinos.
  • +1 (5 voturi)    
    tradatorii (Marţi, 3 iulie 2012, 14:50)

    Nic [anonim]

    Eu nu ma mir ca USL vrea sa ia puterea cu orice pret. Eu insa as vrea sa le vad fetele tradatorilor care au plecat de la PDL si sunt partasi la aceasta mizerie. As vrea sa le vad pozele, numele, adresa, averea, portretul psihologic, as vrea sa stiu cati dintre ei au copii care traiesc in Romania.
  • +1 (7 voturi)    
    Sibiu (Marţi, 3 iulie 2012, 14:50)

    Sibiu [anonim]

    In Sibiu unde ne intalnim? La astia chiar nu le e frica de nimeni? Locatia cea mai buna e in fata cladirii PSD - FSN
  • -5 (11 voturi)    
    Oare? (Marţi, 3 iulie 2012, 14:50)

    Da_si_Nu [anonim]

    Pai nu cred ca mai e cale de intors. Lupta este care pe care si de data asta Basescu, Securitatea lui si o parte din populatie vor asista la instalarea celorlalti. E normal si logic sa fie asa. Nu se putea sa ramana Base la infinit. Cu orice cost, a sosit momentul sa dam la o parte, acea parte a Romaniei care a condus ultimii 7 ani. A sosit vremea noastra. Nu e lovitura de stat, e vointa celor mai multi, stiu ca suna nasol pentru voi dar asta este realitatea, suntem mai multi si ne impunem vointa cu orice mijloc daca altfel nu se poate.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu_si_Da (Marţi, 3 iulie 2012, 17:07)

      obosita [utilizator] i-a raspuns lui Da_si_Nu

      Cei mult de care vorbiti, daca vor se exprima in fata urnelor de vot la alegeri. Nu vorbiti de normalitate si logica pentru ca nu posedati niciuna nici alta! Vremea voastra? Care voi? Hotii?
      Nu este lovitura de stat? Dar ce este? Chiar credeti ca toata lumea este spalata pe creier si manipulabila? Chiar faptul ca recunoasteti ca va impuneti vointa cu orice mijloace este recunoastere a incalacarii legii asa ca treceti mai pe stanga sau pe alt forum ca nu aveti alte argumente decat domnia pumnului!
  • +2 (6 voturi)    
    Trebuie sa fim uniti (Marţi, 3 iulie 2012, 14:56)

    CS [anonim]

    Trebuie sa protestam impotriva hotiei, a bolsevismului, a propagandei cu care Felix a spalar creierele unei natiuni. Felix nu are voie sa fuga de justitie!!!
    Toti deputatii sa renunte la imunitate!!! Daca sunt cinstiti nu le trebuie!
    Ponta sa nu desfinteze comisia de Atestare a Diplomelor si Tilurilor formate din profesori ai marilor universitati!!
    ROMANI TREZITIVA , VINE RAIA BOLSEVICA!! VIN IARASI INCULTII SI PUTUROSII LA PUTERE!!
  • -5 (7 voturi)    
    Cine spunea... (Marţi, 3 iulie 2012, 15:05)

    Agamita [anonim]

    ca miscarile de strada sunt spontane si lipsite de tenta politica?
    Acum intr-un alt registru, domnule Tapalaga, in articol va referiti probabil la fostii guvernanti si acolitii lor care se zvarcolesc de nervi ca nu se asteptau sa piarda la alegeri.
    Intr-adevar, poate ca cei despre care ati vorbit in articol sunt mici gainari, raportat la un marcant membru PDL care, prin '97, cerea pentru o compensare cu energie suma de 1 miliard de lei din care 300 milioane pentru ei insisi si 700 de milioane pentru partid, ori poate la un alt marcant membru al aceluiasi partid care a acceptat o donatie de terenuri (in realitate, viitoare strazi) din partea unui investitor autohton pe care le-a asfaltat pe banii nostri, ai bucurestenilor, dar in beneficiul acelui investitor.
    Mai meditati putin inainte sa faceti tot soiul de afirmatii nefondate.
  • 0 (6 voturi)    
    Ambasadorii? (Marţi, 3 iulie 2012, 15:27)

    zugurudumba [utilizator]

    Ce puii mei sa faca ambasadorii daca noi, poporul roman, votam USL cu doua maini?

    Acelasi popor patibular care l-a votat de doua ori pe Iliescu, care il plange acum pe Nastase, care era intr-o proportie de 80% de acord cu "treaba" pe care au facut-o minerii cu "golanii" de la Universitate.

    Sa se duca dracului acest popor, ca tare-si merita soarta.
  • -2 (6 voturi)    
    da (Marţi, 3 iulie 2012, 15:42)

    george [anonim]

    M-am ferit intotdeauna sa emit teze absolute. Asa e bine, asa e rau stiti voi.....Dar bunul simt ar trebui sa ne ghideze pe toti. Bunul simt care ne spune ca ceva nu e in regula cand unii isi permite poste de nu stiu cate mii de Euro in timp ce altii muncesc precum robii de dimineata pana seara. If you can read me..Ungureanu poa sa stranga 100.000 de oameni la Universitate. Realitatea e alta si el si sleahta pdl-ist nu percepe acest lucru. For you mister former president You haven't learnt zip from history' s mistakes..Pe scurt aveti soarta care o meritati.Hotnews ? Te-am pupat pe bordura...
  • +6 (8 voturi)    
    Domnule Tapalaga , (Marţi, 3 iulie 2012, 15:52)

    flitmania [utilizator]

    si dvs sunteti partas la aceasta stare de haos din Romania.Daca recitim articolele dvs in care infierati pdl-ul,pe Emil Boc si presedintele Romaniei si proslaveati discursul politic al numitilor Ponta si Antonescu ma determinati sa ma intreb daca aveti sau nu fler.Flerul este absolut necesar unui ziarist.Cu aceasta lipsa de fler a dvs,ca formator de opinie ati reusit sa adanciti si mai mult gaura neagra din mintea romanilor.
    Oricum,zile nenorocite ca acestea au mai fost doar cand au venit comunistii la putere si au maturat totul in calea lor.Statul de drept,democratia sunt intr-un real pericol.Apelul la organismele internationale,apelul catre ambasadele straine din Romania,plus manifestatiile de strada ,sa speram,vor readuce ordinea de drept,ne vom intoarce din nou cu fata catre lege.
  • +4 (8 voturi)    
    sa protestam pana nu e prea tarziu.... (Marţi, 3 iulie 2012, 16:17)

    grig [anonim]

    singura modalitate de a-i speria pe pucisti este protestul spontan/organizat . Imaginile cu oamenii din strada vor fi preluate de marile agentii de stiri si astfel putem contra actiunile nedemocratice. Din fata calculatorului nu vom face decat sa asistam neputinciosi la esecul natiunii noastre....
  • +4 (6 voturi)    
    zilele se intuneca (Marţi, 3 iulie 2012, 19:16)

    edif [utilizator]

    In Romania zilele devin din ce in ce mai negre. Urmeaza bezna deplina si ciomegele pe spate.
  • +2 (4 voturi)    
    TERORISM POLITIC (Marţi, 3 iulie 2012, 19:19)

    mariana1 [utilizator]

    atentie, atotputernicii usl-inosi, inalta tradare si acte de terorism politic !!!!! dupa modelul afisat de ministrul mae, marga, la investire - mr. putin are loc atacul fara precedent asupra institutiilor statului, rand pe rand, av. poporului, sefii camerelor, a justitiei romane (nerespectarea deciziilor judecatoresti definitive, parlamentari condamnati inca asigura majoritatea actuala, graba de a schima procurorul general si seful dna, sfidarea deciziei ccr) si bagatelizarea constitutiei romaniei reprezinta o amenintare reala a sigurantei nationale si statului de drept. imnul national ar trebui sa fie simtit pana la ultimul roman : desteptarea, fratilor, infractorii cu carnet de partid nu sunt mai presus de lege !!!
    de ce atata disperare, totul intr-o singura zi ??? aaaa, bat dosarele la termen, foame mare de bani in interes de grup, unica sansa ptr pogonici sa ajunga presedinte ???? vuieste o lume intreaga de abuzurile si atentat la democratie !!!! ue va condamna aceste practici de lumea a iii-a !!!!!! usl, nu numai pe voi v-ati ridiculizat, prin precedentul severin, ponta mr copy paste, ci un popor intreg !!!! rusine, rusine, rusine, de mii de ori rusine guvernului si legislativului majoritar actual !!!!!
  • -4 (6 voturi)    
    lOVITURA DE STAT ?? (Marţi, 3 iulie 2012, 19:53)

    osiris [anonim]

    Care lovitura ?? PDL-istii au intrat in panica ca
    numai au acces la "malai" ??
    Ceea ce au reusit sa faca in ultimii ani (adica furat
    din banii publici prin orice metode) este fara
    termen de comparatie !!
    Le doresc sa cada in abiss cat mai adanc asta daca nu-si iau talpasita peste granita cu banii
    furati si isi renintregesc familiile (ca doar si-au trimis copii la facultati in strainatate )nu_i asa ??
    Restul sa ramana si sa traiasca o viata amarata si sa moara resemnati .
    CE POATE FI MAI FRUMOS DECAT SA TE UITI CUM SE PRABUSESC!!
  • -1 (1 vot)    
    ce tie nu-ti place altuia nu-i face (Marţi, 3 iulie 2012, 20:11)

    dezamagitul [utilizator]

    Borfasii si delatorii lui antonescu si ponta vor sa-i inlocuiasca pe borfasi si delatorii lui basescu ,dar intr-un timp mai scurt .
    Totul este posibil deoarece toti politicienii care au fost la putere , nici cel putin nu au mimat democratia din 1989 incoace , au dat legile care le-a convenit si ei primi le-au incalcat sau le-au interpretat cum le-a convenit .
    Si increzutii lui basescu au facut la fel nu tineau cont de nici o parere a celor din opozitie , la ei nu ezista opozitie exact asa se intampla acum . Toti sant la fel de vinovati de starea actuala a tarii , nu s-a vrut corectitudine ,nici cu navetistii politici , nici cu furtul si cumparare voturilor , toti se vaita cand nu mai sant la putere , iar cand ajung nu -i mai intereseaza . Uitati-va la ponta ca promitea de toate si nu a trecut bine doua luni ca nu isi mai aduce aminte de nimic . Promitea cel mai curat guvern si ce-a rezultat cel mai curat murdar si alte promisiuni pe care nu le mai regasesti nicaieri printre interesele proprii , ce sa mai vorbim despre economie care mai functioneaza din inertie .
    Doamne ai grija de noi.
  • +2 (6 voturi)    
    Parlamentul nu reprezinta Poporul Roman! (Marţi, 3 iulie 2012, 20:24)

    mariusdb [utilizator]

    Constitutia spune ca Presedintele este votat pentru o perioada de 5 ani. Faptul ca la un moment dat, pe parcursul mandatului sau, popularitatea lui (in acest caz afectata de rezultatul votului la Locale) este sub 50%, nu inseamna ca trebuie dat jos. Ca un exemplu, Presedintele Americii are pe parcursul celor 4 ani de mandat multe momente in care are o popularitate sub 50% si nu exista cazuri in istorie in care Camera sa fi incercat sa-l dea jos din acest motiv.

    Constitutia Romaniei spune ca presedintele este votat pentru o perioada de 5 ani! si nu ca la fiecare vot de pe parcursul celor 5 ani in care partidul din care a provenit presendintele pierde majoritatea, votam suspendarea.

    Parlamentul nu-si poate aroga votul popular de la alegerile locale! Dovada o reprezinta votul de suspendare a presedintelui de acum cativa ani, vot al celor 322, vot infirmat de popor. Daca parlamentarii sunt asa de mandrii ca reprezinta poporul de ce nu si-au dat demisia imediat ce au vazut ca 70% din populatie vrea sa-si pastreze presedintele?

    Se va ajunge la referendum, asat este sigur acum.
    DACA POPORUL VA VOTA PASTRAREA LUI BASESCU IN FUNCTIE, PARLAMENTUL VA TREBUI SA SE AUTODESFIINTEZE!
  • +1 (3 voturi)    
    ANTONESCU REGE (Marţi, 3 iulie 2012, 20:26)

    livius [anonim]

    Credeti ca e o gluma ? Se poate si asta daca vor muschii lui. parlamentarul minune, l-a dat jos pe geoana si acum i-a luat locul.
  • +1 (3 voturi)    
    kantzelariile ioropene are alte probleme. (Marţi, 3 iulie 2012, 20:29)

    ginel oboreanu [anonim]

    ioropa nu'i cu noi, fie pace, sau razboi !

    lovitura de stat nu'i ceva neasteptat pentru multe din kantzelariile ioropene.
    socialismul este in ofensiva de'a lungul si de'a latul iropii.
    hollande isi face loc in fruntea marsului socialist, al ioropii, spre prabusirea in prapastia darniciei socialiste.
    se lupta concertat pentru reimpartirea, redistribuirea produsului muncii altora.

    in germania, nu este exclus s'o vedem si pe merkelitza alungata de furia ..popo'ului.
    ma rog, tot prin alesii sai, ca_cum la noi :)

    ce face dr. viorel tonta, nu este numai pentru apararea penalilor, cum zice dl. cristoiu, sau pentru cucerirea puterii totale.
    dr. tonta este un nebun pe esichierul politicii ioropene. mai preci, nu nebun din piesele.. rosii.
    caci, acum, piesele rosii au prins avant.
    si ca orice nebun, a atacat pe diagonala.

    cei 13 care s'au unit cu ponta la bucale, sunt si ei piese ale echpei rosii.
    ponta, la bruksal, cu intrarea prin conferinta grupului rosu ioropean, a fost, pe bune, batut pe umar, frateste, de multi alti ca el.
    altii au reusit o ..schimbare, revolutie, cum zice dl. tapalaga, de catifea.
    la noi, e mai berbeceste, in stilul dumbovitzean, consacrat de craciunul lovirutioanar. prin jertfele minerilor, zambetul lui ilici, jaful economiei, etc.

    stati pe faza, urmeaza impozite grele, pe tranzactii, profit, venit, fumarit, etc.
    baietii vor sa redistribuie avutul celor ce'au agonisit prin munca.

    s'a vazut la consiliul ioropean, unde, merkel a facut un pas inapoi, spre a lasa loc stangii populiste.

    dr. viorel tonta este cel mai zelos ostean al armatei rosii ioropene.
    bietul lenes, antenescu, este numai un tovaras de...majoritate parlamentara.
    un leberal...varanic.
  • +2 (4 voturi)    
    exact (Marţi, 3 iulie 2012, 21:43)

    inlocsadorm [utilizator]

    e o revolutie a borfasilor. muncesc la revolutia asta inca d ea prima suspendare a lui basescu. de acum, dumnezeu cu mila. asa democratie a vrut poporul alegator, de asa democratie vom avea parte. in primul rand, justitie diferita pentru alesi si pentru popor, in al doilea rand institutii aservite integral puterii, conduse de personaje mediocre, obediente, lipsite de intelegerea notiunii d eserviciu public.
  • 0 (2 voturi)    
    ha (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:27)

    Cristian [anonim]

    Parerea mea este ca vor pleca ...tot asa de repede cum au venit!Important e sa stim sa le aratam usa pe care sa o stearga cat mai au timp!Sunt prea scarbit...si nu am chef sa mi fie frica!La urma urmei sunt doar niste animale de prada isterice si turbate care pot fi admirate doar intr o cusca!Deci sa le aratam unde le e locul!Tupeul de a crede ca reprezinta pe cineva...si ca gata asa se termina totul si incepe epoca lor va avea cu siguranta un final tot asa de rasunator!Nu mi place sa traiesc intr o tara condusa de niste nulitati ...Se vor autodistruge...noi trebuie doar sa ai ajutam!
  • 0 (2 voturi)    
    Votantilor USL (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:53)

    DeDreapta [anonim]

    Bugetarilor: v-au pacalit ca va dau banii inapoi si v-au dat 8%, cat ar fi dat si ailaltzi. dar i-ati pierdut la deprecierea leului + inflatie pe care o s-o calculam la sfarsitul anului.
    Privatilor: v-au spalat creierele alea deja spalate de corporatii la televizor, pana v-ati tradat si breasla din care faceti parte, si anume privatul. o sa va impoziteze cu atat mai mult cu cat sunteti mai manager, adica progresiv...
    Il citeam p unul adineaori, ca acu isi da seama ce-a votat la alegerile locale. La locale se voteaza cu cine face treaba, nu politic.
    Iar aia de sunt telectuali si stau acasa si se plang ca n-au cu cine vota, sa stea acasa, ca intr-o zi nu o sa mai aiba patrie.
  • 0 (2 voturi)    
    golaniada bolsevica (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:18)

    sutasul [utilizator]

    Ceace sa intamplat pe 3 07 2012,este un cumul al actiunilor USL-iste in vederea acapatarii statului in intregime.Scopul:revenirea la jaful national,practicat de FSN,PDSR,PSD dealungul a celor 23 de ani dela lovitura de stat a lui Iliescu.Tupeul si obraznicia hotilor este atat de mare incat nici chiar cel mai logic si constient om nu putea sa o banuiasca.Acapararea statului ne va duce implicit intr-o "gaura neagra" din care nu stiu daca vom mai putea iesi in generatia asta.Prostia alegatorului roman si lipsa de exprimare a celor inteligenti,
    isi spun cuvantul."Lasciati ogni speranta......" DAR...NU MOR CAII CAND VOR CAINII !
  • 0 (2 voturi)    
    mexicanizare (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:17)

    ifold [anonim]

    Nu mexicanizare, ci romanizare. Sa va mai plangeti alta data cand va fac francezii hoti si italineii tigani. Mexicanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    concluzie (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:54)

    vasilica [anonim]

    parca ar merge "traianele nici nu stii cit de mic incepi sa fi" nu ? sau "un fleac, i-am ciuruit".