Rosia Montana Gold Corporation il da in judecata pe fostul director general al Institutului Geologic al Romaniei, Stefan Marincea, pentru afirmatii false si defaimatoare

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 12 noiembrie 2013, 16:23 Actualitate | Mediu

Stefan Marincea
Foto: Agerpres
Rosia Montana Gold Corporation in da in judecata pe fostul director general al Institutului Geologic al Romaniei, Stefan Marincea, pentru ca ar fi facut afirmatii false si defaimatoare, se arata intr-un comunicat al companiei. Despagubirile civile solicitate in instanta sunt simbolice - 100 lei. Amintim ca Stefan Marincea a acuzat pe 8 octombrie un director din Ministerul Mediului care a insotit-o pe Rovana Plumb la audierea in fata Comisiei parlamentare speciale pentru proiectul minier de la Rosia Montana ca i-a mintit pe parlamentari.


"Ca urmare a acuzatiilor nefondate ale fostului director general al Institutului Geologic al Romaniei (IGR), dl. Stefan Marincea, in fata comisiei parlamentare speciale precum si cu alte ocazii, Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) solicita in instanta repararea prejudiciului moral adus companiei. Compania respinge ferm acuzatiile defaimatoare, care au adus atingere dreptului la reputatie si dreptului la propria imagine, referitoare la falsificarea hartilor bazinului Vaii Corna. Aceste afirmatii sunt complet nefondate si calomnioase. Despagubirile civile solicitate in instanta sunt absolut simbolice - 100 Ron", se arata in comunicatul companiei.

"RMGC are cel mai mare respect pentru toate institutiile statului si pentru expertii acestora. Cand se fac insa afirmatii de natura sa prejudicieze grav reputatia companiei, avem obligatia sa contracaram aceste afirmatii pe toate caile legale disponibile. Suntem o companie corecta si transparenta si speram sa fim tratati corect", afirma reprezentantii companiei.

RMGC sustine ca a folosit harta geologica achizitionata de la IGR, facand dovada in acest sens cu exemplarul original. "Harta a fost intocmita de IGR in anul 1979, la scara 1:50.000. RMGC a folosit de asemenea harta geologica intocmita de Facultatea de Geologie a Universitatii Bucuresti. Respingem categoric acuzatia falsificarii vreuneia dintre harti, acuzatie formulata de catre fostul director general al IGR", sustin reprezentantii companiei.

Amintim ca Stefan Marincea a acuzat pe 8 octombrie un director din Ministerul Mediului care a insotit-o pe Rovana Plumb la audierea in fata Comisiei parlamentare speciale pentru proiectul minier de la Rosia Montana ca i-a mintit pe parlamentari. Potrivit Centrului de Investigatii Media, reprezentantul Ministerului Mediului, Octavian Patrascu, a dat informatii continute intr-un document al Institutului Geologic Roman despre care Marincea afirma ca "a fost cosmetizat" in favoarea companiei, in 2011. Detalii aici despre acest caz

Ulterior, Institutul Geologic al Romaniei a publicat un raport preliminar care includea, intre posibilele cauze ale fenomenelor de instabilitate a terenului din zona Izvoarele - Slobozia Conachi, si exploatarea de petrol si gaze in regiune. Detalii aici

Miercuri, 17 octombrie, cu cateva ore inainte de aparitia informatiei demiterii directorului IGR, premierul Victor Ponta le atrasese atentia ministrilor fata de "tot felul de indivizi exaltati care, ca sa apara la televizor, vin cu tot felul de prostii si baga panica in oameni".


Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















5295 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    cind ponta da peste unul (Marţi, 12 noiembrie 2013, 16:39)

    __alex__ [utilizator]

    care chiar si-a luat titlul prin munca, e normal sa il considere 'exaltat' si ca 'vine cu prostii'.

    Lucrari publicate dl. Marincea: http://www.researchgate.net/profile/Stefan_Marincea/publications/

    Cautati si lucrari ale lui ponta. Daca nu le gasiti cautind 'ponta plagiat'.
  • +21 (25 voturi)    
    nici o problema (Marţi, 12 noiembrie 2013, 16:44)

    gazpefoc [utilizator]

    stiu o gramada de avocati care abia asteapta sa ia de guler cu RMGC.. si cand justitia va stabili ca acele harti sunt intr-adevar falsificate ce va face RMGC? nu in RO ca aici nu-i trage nimeni la raspundere, insa canadienii s-ar putea sa intrebe cum au listat compania la bursa pe baza unor falsuri? sa vezi atunci procese, sa vezi atunci puscarie..
  • +20 (26 voturi)    
    bravo RMCG! (Marţi, 12 noiembrie 2013, 16:48)

    lyth [utilizator]

    Trebuie intimidare, trebuie starpiti acesti neica nimeni care inca mai cred in Romania. Numai in Romania se poate ca 20 de milioane de nesimtiti, de coate coale sa indrasneasca sa incurce coloanele oficiale...
    • -6 (6 voturi)    
      acuzatii fara dovezi? (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 10:11)

      Lica.lica [utilizator] i-a raspuns lui lyth

      sa inteleg ca tie ti se pare normal ca unii sa iasa cu acuzatii, dar fara nicio dovada? mai ales ca mai multi colegi de-ai domnului Marincea l-au contrazis!
  • +15 (23 voturi)    
    Cata nesimtire (Marţi, 12 noiembrie 2013, 16:55)

    skanda7 [utilizator]

    Asta e capatul! RMGC se pregateste sa ne ia tot aurul, argintul + restul metalelor incomparabil mai scumpe si ne lasa un mic ocean de cianuri de care trebuie sa ne ingrijim cateva sute de ani si tot iei ... cat de nesimtiti pot fii astia. Pe ei de ce nu-i da nimeni in judecata? Sariti frate ca e rost de bani. Pe ei pe mama lor!
    • -4 (6 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 10:54)

      MGeo [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

      Ca sa acuzi e usor lucru, dar sa ai curaj sa dezinformezi mi se pare cea mai josnica forma de ipocrizie.
      Judecata se face de obicei pe documente si eu nu vad cu ce a iesit acet Marincea ? Unde sunt documentele pentru care sa-i dau dreptate?
      Vorbim in fabule, sa inteleg?
      Acuzatii false in continuare si dezinformari fara nici un fundament real!
      • +5 (5 voturi)    
        the devil is in the details.. (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:39)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui MGeo

        draga MGeo. citeste si reciteste de 1000 de ori declaratiile RMGC. o sa observi intr-un final, dupa ce dispare valul ala auriu, ca RMGC nu a negat niciodata ca situatia reala este asa cum spune domnul Marincea, doar se agata in ipocrizia lor de niste nimicuri - ca ei se bazeaza pe o harta din '79!? deci sunt acolo de 15 ani, au cheltuit pana acum sute de milioane si cu toti banii astia nu au reusit sa faca o harta geologica serioasa, la zi?

        cine este ipocritul? ala care iti spune ca albastrul e albastru sau ala cere 'documentele' care sa ateste ca albastrul exista?
  • +18 (24 voturi)    
    Așa, așa... (Marţi, 12 noiembrie 2013, 17:07)

    marchi [utilizator]

    Să facem cât mai multă gălăgie, să-i dăm în cap, să-l compromitem pe unul dintre cei mai reputați specialiști, care a avut curajul să spună lucrurilor pe nume!
    (Calomniați, calomniați, ceva tot va rămâne...)
  • +16 (22 voturi)    
    PR-istii de la RMGC (Marţi, 12 noiembrie 2013, 17:33)

    buncrestin [utilizator]

    pai mai PR-isti de la RMGC voi luati oameni integri si ii transformati in eroi ai opozitiei fata de proiectul vostru? voi n-ati invatat nimic din manualele de manipulare a maselor? persecutandu-l pe nedrept pe Stefan Marincea il transformati in simbol al luptei RMGC si puneti si dati legitimitatea protestelor

    RMGC e un proiect deja mort! iar tsunami-ul popular vine de obicei la ceva timp dupa cutremur!! asa ca fiti pe faza
    • +5 (9 voturi)    
      go for it (Marţi, 12 noiembrie 2013, 18:24)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      hai ca usor, usor facem de-un guvern bun. Il avem pe arafat, vine si marincea, poate fata aia de la fondul proprietatea - la hidroelectrica (cea care se opunea bazaconiilor de contracte noi).
  • +12 (20 voturi)    
    sunt gata sa donez pt apararea lui Stefan Marincea (Marţi, 12 noiembrie 2013, 17:55)

    Razvan_M [utilizator]

    Si sunt gata sa donez si pentru a da in judecata pe mincinosii si hotii care au falsificat documente oficiale. Sunt sigur ca sunt multi romani ca mine. Pe ei, pe mama lor!

    Uniti, Salvam Rosia Montana!
    • +6 (6 voturi)    
      Subscriu! (Marţi, 12 noiembrie 2013, 22:59)

      _cutare [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Si eu sunt gata sa donez si nu putin pentru a da in judecata mincinosii si hotii care isi bat joc de Romania! (lucrez intr-o banca elvetiana si nu as dona o suma mica)
    • -4 (6 voturi)    
      Dovezi... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 11:03)

      MGeo [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Dovezi ...pe ce te bazezi cand afirmi acest lucru? As vrea sa pot intelege premiza de la care ai plecat, bineinteles pe baza de dovezi clare.

  • -3 (13 voturi)    
    tare :) (Marţi, 12 noiembrie 2013, 18:37)

    ampersand [utilizator]

    Dacă băjeţii lui Gabriel Resursă chiar au originalul, le-au cam închis gura la toţi circarii patrioţi! :D
    • +3 (3 voturi)    
      sa vad eu... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ... cartarile primare - si cum se verifica ele in teren :P
      Valea Cornei e o zona cu falii izvoare, discontinuitati intre roci de varste si compozitii diferite samd...

      ATAT de scartzani au fost cei de la RMGC ca nici macar nu au vrut sa faca un studiu microtectonic (de altfel, ca si la drumul catre "noul sat" care drum, dupa ce a luat premiu de la Inspectoratul de Calitate in Constructii, dupa 2 luni a alunecat si s-a prabusit, cu jumatate de deal cu tot :P )!

      Vai, mama lor... De NIMIC nu sunt buni!
    • +1 (1 vot)    
      Mda... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:21)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Spre deosebire de ceilalti circari, carora nimic nu le inchide gura...
      Ai consemn sa nu-ti scape ABSOLUT niciun articol legat de RMGc si de gazele de sist, nu?
      Patriot ot Timisoara... rau ai ajuns.
  • -7 (15 voturi)    
    sa ne dam "cu" parerea (Marţi, 12 noiembrie 2013, 19:11)

    TinaMucea [utilizator]

    datul cu parerea - job full-time a romanului care nu stie si nici nu vrea sa cunoasca despre nimeni si nimic, dar , evident, le cunoaste pe toate. Datul cu parerea cea mai solida institutie nationala.... Fratilor, mai ho! Ca sa ITI DAI PAREREA, si nu ca sa te dai cu ea (parerea, asta, nu e saniuta) trebuie sa te documentezi, sa te informezi, sau cel putin sa incerci sa faci asta. Cati dintre cei care comenteaza pe toate ziarele on-line posibile, au citit PRM? Cati au fost la Rosia Montana? Sau si mai rau, cati au habar unde e pe harta? ...eu zic, cu maximum de indulgeta, ca 10%...restul...o dau asa in doru' lelii. Rusine sa va fie! Rusine celor care nu fac nimic! Rusine sa va fie atunci cand stati pe strada si instigati la proteste! Rusine sa va fie atunci cand o comunitate intreaga nu are un loc de munca! Rusine! Rusine! Rusine!
    • +7 (7 voturi)    
      ce destept si informat esti tu (Marţi, 12 noiembrie 2013, 21:37)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui TinaMucea

      rmcg-ist retard!
      tu crezi ca o sa acceptam sa vindem bogatiile tarii pe cateva comisioane luate de politicieni si pe 10 salarii ce vi le arunca pe jos rmgc? iar pentru asta, drept rasplata, un ocean de cianuri?
      tu cati arginti prmesti pentru asta? 30?
    • -6 (10 voturi)    
      aceeasi atitudine la protestatari (Marţi, 12 noiembrie 2013, 22:52)

      sonnia [utilizator] i-a raspuns lui TinaMucea

      nici protestatarii care ieseau in strada nu stiau in ce judet se afla Rosia Montana cand au fost intrebati de reporteri, dar toti au o parere despre Rosia Montana isi permit cu burta plina sa-i lase pe altii flamanzi
      • +2 (2 voturi)    
        sonnia, sonnia (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 13:43)

        lyth [utilizator] i-a raspuns lui sonnia

        tot postaca RMCG ai ramas?
        • +3 (3 voturi)    
          cei de la Rosia Montana nu doresc decat sa munceas (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 13:57)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui lyth

          Cum zic si ei, cand incep sa faca scandal: "noi altceva nu stim sa facem" ::P
    • +9 (11 voturi)    
      Rusine! (Marţi, 12 noiembrie 2013, 22:56)

      _cutare [utilizator] i-a raspuns lui TinaMucea

      Rusine sa cersesti locuri de munca generand enorme riscuri de mediu pentru tara ta atunci cand milioane de romani si-au luat inima in dinti si au parasit tara pentru a gasi un loc de munca! Cum ar fi sa se intoarca milioanele de romani inapoi acasa si sa cerseasca un loc de munca?
  • -5 (9 voturi)    
    or fi fost interese financiare (Marţi, 12 noiembrie 2013, 22:49)

    sonnia [utilizator]

    dupa ce fusese demis, a mai avut si tupeul sa spuna ca e din cauza declaratiilor sale despre Rosia Montana,desi s-a dovedit ca DIN NOU se inseala. Eu tind sa cred ca Marincea a fost impins la astfel de declaratii care l-au decredibilizat de interese financiare
  • -4 (10 voturi)    
    Inchisoare Stefan Marincea (Marţi, 12 noiembrie 2013, 22:49)

    PausinClaudiu [anonim]

    Numai un om fara respect ar putea sa faca ce a putut sa faca acest geolog...dupa ce compania la primit si i-a dat un loc de munca acesta isi intoarce spatele, si se muta de cealalta tabara, aducand afirmatii false, care au dus la influentarea poporului si mai ales a parlamentarilor...in primul rand cand aduci o afirmatie, trebuie sa ai dovezi cu ce sa o sustii...RMGC ar trebuii sa primeasca o despagubire de 100000 de lei!!!
  • -5 (9 voturi)    
    corectitudine (Marţi, 12 noiembrie 2013, 22:57)

    Marioara77 [utilizator]

    Bine si fac. Inainte sa fie judecati ar trebui analizate lucrurile bune pe care le-au facut pentru Rosia Montana si pentru zona, si dupa asta nu cred ca ar mai fi oameni normali care sa nu vada primul pas spre dezvoltare a localitatii facut prin intermeniul celor de la RMGC.
  • -6 (8 voturi)    
    argumente, nu acuzatii! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 10:09)

    Lica.lica [utilizator]

    domnul Marincea doar a iesit la televizor si a repetat aceleasi acuzatii iar si iar, nu a venit niciodata cu nicio dovada, niciun studiu care sa contrazica studiile facute de RMGC, or decizia trebuie luata pe baza argumentelor si dovezilor, nu pe baza acuzatiilor nefondate! Desi vad ca metoda acuzatiilor e folosita de mai multi ca sa apara prin presa...
  • -6 (8 voturi)    
    La puscarie (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 10:43)

    Alin Croitoru [utilizator]

    Acest mincinos care a condus o institutie a statului a facut afirmati fara sa aiba dovezi.A facut de rusine IGR.Si se pare ca a dat un exemplu bun find urmat de SRS care la fel sa trezit sa devina erou aruncand in presa minciuni. Acum sa plateasca si sa fie bagat la puscarie.
  • 0 (2 voturi)    
    10,50 cu executare Domnule Marincea! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 13:28)

    laurand [utilizator]

    Domnul Marincea lucreaza intru beneficiul propriu:pentru soacra, cumnat si nevasta- toti fiind angajati putin pe la IGR.
    Ii dorim sarbatori racoroase si fie ca la noua "facultate" sa primeasca tot 10,50...cu executare.
    Romania are nevoie de oameni capabili care sa activeze in beneficiul tarii si nu in beneficiul personal.
    Romania are nevoie de minerit responsabil si de locuri de munca!
  • +3 (3 voturi)    
    pai, sa-l DEA in judecata! :D (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 13:56)

    Codruta N [utilizator]

    Sper ca Marincea sa castige - si sa ii jumuleasca pe cei de la RMGC de vreo cateva milioane BUNE, pentru obraznicia lor! Ma bag, la urma-urmelor, si martor sau parte in proces pentru el! :P

    In fond, CAT de rauvoitor poti sa fii, ca sa faci un plan pentru un iaz de decantare, pe baza unei harti geologice scara 1:50.000 (cand orice proiectant normal la cap si cu minimum de respect fatza de profesie nu ar lucra pe ceva mai putin detaliat de 1:5000)?!! NU cred ca astia de la RMGC nu au geologi sau ca sunt de-a dreptul tampiti - e vorba de PURA rea-vointa!! Si de MINCIUNA pe fatza!!

    Le urez din toata inima sa o ia in barba la greu, cu procesul asta!
    "Pentru ca meriti" :P
  • +1 (1 vot)    
    A mintit (Joi, 14 noiembrie 2013, 10:29)

    Alin Croitoru [utilizator]

    Domnul Marincea ar fi trebuit sa stie ca atunci cand faci asemenea afirmati trebuie sa ai probe serioase,el nu avut nimic decat un contract de inchiriere a unei masini de la IGR catre BARICKGOLD,cea mai mare companie miniera din lume care are toate interesele ca RMGC sa nu exploateze.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa lasam justitia sa-si faca treaba (Joi, 14 noiembrie 2013, 11:16)

    Maria_12 [utilizator]

    Presupun ca niciunul dintre noi nu-i geolog, asa ca degeaba ne dam cu parerile. Se va stabili in instanta si prin dovezi cine are dreptate, ca de vorbit e usor. Dar sa-l faci erou pe Marincea, despre care se stie deja cam cum isi facea treaba pe-acolo, cum lua proiectele colegilor si si le insusea sau i le dadea nevestei, despre care se stie ca era suspect de apropiat de alta companie miniera etc, e cam mult... De altfel nu e la prima demitere...
  • 0 (0 voturi)    
    Bine face RMGC (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 23:46)

    OnetValeriu [anonim]

    Bine face RMGC, sa infunde puscaria Stefan Marincea pentru afirmatiile nefondate care le-a facut!