VIDEO Directorul Institutului Geologic al Romaniei (IGR), Stefan Marincea: Am fost demis prin fax. Am cerut desecretizarea unor documente legate de Rosia Montana care erau falsuri, probabil ca nu trebuia sa ajung la ele

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:36 Actualitate | Esenţial

Stefan Marincea
Foto: Agerpres
Directorul Institutului Geologic al Romaniei (IGR), Stefan Marincea, a fost demis "prin fax", dupa cum a declarat acesta, pentru HotNews.ro. El nu a exclus posibilitatea ca demiterea sa sa aiba legatura cu faptul ca a cerut desecretizarea unor documente legate de proiectul exploatarii miniere de la Rosia Montana care sunt falsuri". "Probabil ca nu trebuia sa ajung la ele", a comentat acesta.

Informatia vine la putin timp dupa ce Stefan Marincea a acuzat un director din Ministerul Mediului ca i-a mintit pe membrii Comisiei parlamentare speciale pentru proiectul minier de la Rosia Montana.

Potrivit Centrului de Investigatii Media, reprezentantul Ministerului Mediului, Octavian Patrascu, a dat informatii continute intr-un document al Institutului Geologic Roman despre care Marincea afirma ca "a fost cosmetizat" in favoarea companiei, in 2011.

Demiterea sa vine, de asemenea, dupa un raport preliminar al Institutului Geologic al Romaniei care includea, intre posibilele cauze ale fenomenelor de instabilitate a terenului din zona Izvoarele - Slobozia Conachi si exploatarea de petrol si gaze in regiune.

La putin timp dupa publicarea raportului preliminar, acesta a fost criticat chiar de ministrul delegat pentru Invatamant Superior, Cercetare Stiintifica si Dezvoltare Tehnologica, Mihnea Costoiu, care a spus ca nu se pune problema unor cauze ce tin de activitatea umana, precum exploatarile petroliere."Este conceptual imposibil, este tehnic imposibil", sustinea ministrul.

Cu cateva ore inainte de aparitia informatiei demiterii directorului IGR, premierul Victor Ponta le atrasese atentia ministrilor fata de "tot felul de indivizi exaltati care, ca sa apara la televizor, vin cu tot felul de prostii si baga panica in oameni".

"Ultimul lucru: o sa-i rog pe cei doi ministri, doamna Plumb si domnul Costoiu, care nu e prezent aici, sa finalizati toate rapoartele stiintifice referitoare la fenomenele seismice din Galati, sa aveti grija la tot felul de indivizi exaltati care, ca sa apara la televizor, vin cu tot felul de prostii si baga panica in oameni. Ca sa contracarati, insa, exaltatii, dornici de camere de luat vederi, trebuie sa veniti cu studiile stiintifice, si o sa va rog, doamna ministru, inteleg ca sunteti spre finalizare, impreuna cu domnul Costoiu, sa informam publicul, sa explicam foarte clar ce s-a intamplat", a spus Ponta, la inceputul sedintei de guvern de miercuri.



Stefan Marincea a precizat, pentru HotNews.ro, ca a fost demis prin fax pentru faptul ca nu ar avea aviz ORNISS (necesar pentru acces la informatii secrete), in conditiile in care fisa postului de director nu prevede necesitatea acestui aviz.

Marincea afirma ca a detinut avizul ORNISS dar acesta nu i-a mai fost prelungit, motiv pentru care i-a solicitat directorului general al SRI, George Maior, sa declanseze o ancheta in acest sens.

Fostul director al IGR a sustinut ca se afla "in litigiu cu cei care au incercat" sa-i retraga avizul ORNISS.

Intrebat de HotNews.ro daca demiterea sa are legatura cu dosarul Rosia Montana, Stefan Marincea a raspuns: "Unii spun ca da, atat timp cat am cerut ca reprezentantii oficiali in Comisia parlamentara desecretizarea unor documente care sunt falsuri, probabil ca nu trebuia sa ajung la ele".

Reporterii HotNews.ro l-au intrebat pe Stefan Marincea daca a primit amenintari si de la cineva.

"Nenumarate. De la diferiti, inclusiv persoane cu functii oficiale"

"Deferenta academica ma impiedica sa vorbesc despre persoane cu functii academice inferioare mie", a comentat acesta.

UPDATE
Pana la ora publicarii acestei stiri, ministrul Costoiu nu a putut fi contactat de HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
33477 vizualizari
  • -71 (77 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:40)

    HP [utilizator]

    Foarte bine. Proiectul trebuie sa mearga mai departe.
    • +39 (41 voturi)    
      Sa continue la DNA !!! (Miercuri, 16 octombrie 2013, 19:21)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Cerem anchetarea tradatorilor de tara !
      • -31 (33 voturi)    
        Sigur, si marmota... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 20:27)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui valjean

        DNA nu poate produce dosare la comanda, si cu atat mai putin ca asa viseaza un arici protestatar.

        Daca DNA nu a deschis un dosar este pentru ca nu are motive sa o faca. Adica este totul in regula.
        • 0 (0 voturi)    
          sau (Joi, 17 octombrie 2013, 15:28)

          auch [utilizator] i-a raspuns lui HP

          pentru ca exista motive sa nu o faca.
          sa lasam marmota sa-si inveleasca ciocolata in tihna.
    • +7 (19 voturi)    
      Nu cu orice pret (Miercuri, 16 octombrie 2013, 19:22)

      dookuhaka [utilizator] i-a raspuns lui HP

      In principiu proiectul trebuie sa mearga mai departe dar nu cu orice pret. Cineva a mintit in documente clasificate secret de stat. Si a mintit doar cine avea posibilitatea sa puna aceasta apostila pe niste documente. Exista, deci, un interes mascat al unui sau mai multor servicii pentru inducerea deliberata in eroare a parlamentarilor si a opiniei publice! Vrem sa stim si apoi putem continua daca totul e cuser! Altfel BA!
      • +12 (14 voturi)    
        pentru dookuhaka (Joi, 17 octombrie 2013, 0:05)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

        Tocmai ! Falsificarea unor documente este o buna
        cauza de ancheta pentru DNA.
    • +7 (13 voturi)    
      asa!!! adica la DNA.. (Miercuri, 16 octombrie 2013, 21:32)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      si dupa aceea sa nu mai auzim in veci de rmgc!
      o sa suferi tu putin, insa o sa te reorientezi!!
  • +25 (27 voturi)    
    fara nici o legatura cu rosia montana (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:41)

    ember [utilizator]

    si ce trebuie sa spuna obedientii angajati ai statului pe tema proiectelor dictate de la varf
  • +86 (90 voturi)    
    revolutie (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:46)

    loloi [utilizator]

    revolutie!!! nu se mai poate fratilor!!! cat timp sa cotinuam sa protestam pasnic in timp ce ei ne rad in nas???
    • +20 (26 voturi)    
      subsciu (Miercuri, 16 octombrie 2013, 19:48)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui loloi

      este timpul. in fiecare zi se mai incheie un contract oneros. protestele pasnice sunt nimic petru spagarii nostri
  • +94 (96 voturi)    
    ponta coruptul! (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:46)

    calinsab [utilizator]

    Un plagiator a dat afara un om cu scoala! , pentru ca nu serveste intereselor USL! anume sa vanda aurul Apusenilor!
  • +65 (67 voturi)    
    de rahat (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:47)

    be_real [utilizator]

    Cine a vazut prezentarea domnului Marincea, argumentatia si modul de a prezenta informatia in comparatie cu procedurile legale dar si in comparatie cu alte tari, isi poate da seama ce s-a intamplat de fapt.
  • +90 (92 voturi)    
    Am innebunit (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:53)

    MateiLazar [utilizator]

    Deci suntem in dictatura din nou. Ai criticat esti demis.
    • +53 (55 voturi)    
      oare ce urmeaza? (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:07)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui MateiLazar

      dizolvarea Academiei Romane ? (singura institutie oficiala care poate dovedi pe baze stiintifice ca proiectul este nociv pentru tara)
      • +7 (7 voturi)    
        pai ce sa urmeze...... (Joi, 17 octombrie 2013, 5:42)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

        ......impartirea tarii in feude si dezmembrarea ei.
        In timp ce atentia cetateanului este indreptata spre Rosia Montana si Pungesti, smecherii lucreaza febril la "descentralizare" si se pun de acord intre ei, cam cat va primi fiecare din prada numita Romania.

        Daca marsevia aceasta le va reusi, atunci si romanul va intelege semnificatia cuvantului "bozgor" dar va fi prea tarziu !
    • +22 (24 voturi)    
      O sa fiti surprins... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 19:21)

      Dacos [utilizator] i-a raspuns lui MateiLazar

      dar asa ceva se poarta si pe la case mai mari. Tot in Romania, evident. Sunt foarte apreciati cei cu coloana de plastilina. Oameni ca dl. Marincea, nu!
  • +75 (77 voturi)    
    Incredibil ce se intampla in Romania! (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:58)

    _cutare [utilizator]

    Oameni buni, daca nici acum nu iesiti cu sutele de mii in strada atunci va meritati soarta si nu mai aveti nici un drept sa va plangeti ca va merge rau.

    Un om care si-a aparat partia, care si-a faca meseria demontand minciunile politicienilor care ne-au vandut, un om care si-a pastrat constiinta curata... tocmai a fost demis printr-un fax.
  • +71 (73 voturi)    
    guvern mafiot (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:58)

    easy [utilizator]

    doar asa se explica eliminarea celor care au voce si le spun adevarul

    marincea a aparut la nasul tv acum cateva seri si a explicat inntr-un mod absolut stiintific ce prapad fac la rosia montana si asta sigur ca a deranjat copiatorul central

    ce s-a mai spus in emisiunea cu pricina a fost si legat de digul de peste 180 de m care urmeaza sa se cosntruiasca acolo si de acordul cerut primarului din abrud pentru inundarea acestui oras in proportie de 80%

    adica nu saunt doar cianuri intr-un lac de 360 de hectare, dar avem si un baraj mai mare decat vidraru si care poate ceda oricand intr-un oras aflat in aval la 4 km

    asa ca prostiile cu locurile de munca si independenta energeticva este ori pentru capete patrate ori pentru cei sponsorizati de rmgc

    lasati spaga dragi romani, in curand n-o sa mai aveti tara
    • -26 (28 voturi)    
      Las ca am vazut cat de stiintifica (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:15)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui easy

      a fost demonstratia facuta de finul lui Constantinescu, a spus printre altele ca exista la Rosia 129 milioane tone de feldspat potasic, nimic mai fals...doar propaganda ieftina.
      • +15 (17 voturi)    
        Sunt acri strugurii,nu-i asa? (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:54)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ...daca la Marincea te referi.
        Cum sa-l credem noi pe Marincea, un nepriceput cu o lista de lucrari de doar vreo 12 pagini, o gasesti aici, http://www.igr.ro/index.php?optiune=25, si care e de vreo 10-12 ani peer reviewer taman la Canadian Mineralogist (rasul curcilor!!!), cand il avem la indemana pe insusi Archaeocyathus, a carui inegalabila expertiza este dovedita de... de... aaahhh... de... Ma rog, in fine, sa lasam asta acum, ca e offtopic.
        Dar lamureste-ma totusi, in intelepciunea ta - aia de la Canadian Mineralogist, care vad ca i-au si publicat nemernicului niste lucrari, sunt tampiti asa, de la mamele lor (li s-o fi tragand oare de la natura canadiana, cea bine fracturata de macar 10000 de ori pe an, de 50-60 de ani incoace???), sau vanduti Gazpromului, KGB-ului samd???
        • +1 (1 vot)    
          Poti sa te lamuresti singur (Vineri, 18 octombrie 2013, 4:22)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Dar tu inghiti pe nemestecate ce iti serveste propaganda. Vezi ca pe la noi sefii astia is obisnuiti sa publice ce le scriu subordonatii.
          Hai la subiect: feldspat potasic se gaseste in granite, pegmatite...in fine roci intruzive si acide or, la Rosia sunt ANDEZITE si DACITE, roci bazice si extruzive, au doar feldspati plagioclazi.
          Hai ca esti destept, ti-am mai citit posturi, da un search in google si te lamuresti si singur.
          Deci nu s-a apucat Marincea de fluierat in biserica asa aiurea, l-a pus cineva...dar macar daca n-o trantea pe asta cu ortoclazul.
      • +2 (4 voturi)    
        serios ? (Joi, 17 octombrie 2013, 10:15)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        de unde stii ca-i fals ? ai si tu documente ?
  • +57 (59 voturi)    
    tehnica (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:03)

    iMinte [utilizator]

    binecunoscuta a comunistilor. Intai ignori si daca nu se potoleste, il dai cu forta la o parte.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu doar (Joi, 17 octombrie 2013, 13:19)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui iMinte

      a comunistilor, este in egala masura a tuturor celor care vosr sa stapaneasca, sa colonializeze, sa controleze.
      Nu degeaba Ghandi a zis: "First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you and then tou win".
      Suntem la faza "they fight you", dar cred ca trebuie mai mult discernamant pentru a identifica cine sunt "they"
  • +51 (53 voturi)    
    asa-i trebuie! (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:03)

    hot news [utilizator]

    Sa se invete minte!
    Cum se apuca sa creeze panica, sa sperie investitorii, sa nu mai abia dna Sanda unde sa lucreze?!
    vreti sa se apuce din nou de crosetat ciorapi?
    Cum sa ceri desecretizarea undor documente care sunt Secret de Stat?
    ce ar fi dac ar ar afla pulimea tot adevarul?
    Conform declaratiilor oficiale, la Izvoarele nu se intampla nimic deosebit, locuitorii trebuei sa stea linistiti la locurile lor!
    Sau sa plece de acolo, whatever ...
    Cine spune ca exploatarea petrolului si a gazelor poate provoca seisme este un dujaman al poporulul, si trebuie demis imediat!
  • +60 (62 voturi)    
    am vaga senzaţie (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:05)

    corvus coraX [utilizator]

    ...că ăştia vor să sfârşească rău. Parcă fac tot posibilul să-şi urce poporul în cap! O caută cu lumânarea...
    • +32 (40 voturi)    
      Sceptic (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:10)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Doar poporul cat de cat educat se revolta :(
      Ghici ce procent suntem?
      • +13 (13 voturi)    
        Sintem prea putini? (Miercuri, 16 octombrie 2013, 21:45)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Daca noi sintem putini, ce zici despre Mohamed Bouazizi? Era unul singur. Un zarzavagiu. Si-a dat foc pe 17 decembrie 2010. Si odata cu el a luat foc toata lumea araba. Iar lumea I-a dat un nume, "primavera araba".

        Nu ai idee cit de puternic poate fi un singur om.
      • +8 (8 voturi)    
        ai și nu ai dreptate (Miercuri, 16 octombrie 2013, 22:04)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        stai să vezi când li se urcă la oase celorlalți...
      • +5 (5 voturi)    
        un pic de optimism, va rog (Joi, 17 octombrie 2013, 9:31)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Cind le ajunge cutitul la os, se revolta si poprul mi putin educat!
        Satenii din Pungesti credeti ca aveau doctoratul?
        Si-au dat seama ce inseamna extractia prin fracking si au reactionat!
        • +3 (3 voturi)    
          De acord (Joi, 17 octombrie 2013, 9:52)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Eu SUNT optimist de felul meu, insa uite, protestele sunt atat de fragmentate incat mi se pare utopic sa se creeze un curent principal care sa adune intr-adevar o masa de oameni suficient de mare ca sa poata schimba ceva radical in tara.

          Desigur, guvernarea actuala se straduie in sensul asta, nu putem nega, adica parca ne provoaca.

          Uite un exemplu: la lovilutia din '89 (o numesc asa nu din lipsa de respect pentru poporul român ci din cauza ca revolutia a fost furata de Ilici & sleahta) tineri, batrani, oameni in toata firea avea acelasi ideal: libertate si jos Ceausescu.

          La demonstratiile din iarna 2011-2012 oamenii din strada aveau un singur gand: jos Basescu. Erau ei antenizati, dar erau multi cu o singura idee fixa.

          Acum problema e ca sunt mici focare ici-colo, divizati suntem mai slabi. O problema care trebuie reflectata...
      • +1 (3 voturi)    
        Ce-mi place plinatatea asta de sine... (Joi, 17 octombrie 2013, 13:34)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Cam cat de educati crezi ca sunt oamenii aia de la Barlad, de exemplu? Intr-un oras cu putine mii de locuitori, au iesit 8000 sa-si apere dreptul la sanatate, demnitate, viata, mediu. Cati "educati" ai in Bucuresti, preocupati de excursii "pe-afara", city-break-uri, gadget-uri si alte kk si care cred ca ce se intampla nu-i poate atinge si pe ei, pt ca ei sunt "noua clasa de mijloc"? A prins incredibil de bine consumerismul la "educatii" nostri, din pacate. Cuvantul "patriot" este scos din uz, pt ca "nationalist" sa poata fi utilizat in sens peiorativ. Suntem snobi si cosmopoliti, ne derajeaza lipsa de independenta a justitei, strict in legatura cu politicul, dar nu ne deranjeaza lipsa de credibilitate a justitei, generata de ea insasi, incepand de la primele procese de retrocedari de cate 5 hectare din anii '90. Suntem cosmopoliti, superficiali si ni se pare ca nu e "trendy" sa fim patrioti. Intre "educatii" nostri nu exista voci eurosceptice, care intre educatii altora, nu exista voci care sa afirme raspicat ca nu poti negocia pt tara ta din pozitia in genunchi, indiferent ce pozitie oficiala ai.
    • +36 (38 voturi)    
      Politicieni sau spagari ? (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:32)

      mbr74 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Problema nu ca vor sa sfarseasca, ca nu vor sfarsi rau.. Ci vor sa culeaga tot ce se poate cat sunt la putere. Toate posturile importante din ministere sunt schimbate, usor-usor cu oameni de-ai lor. Adica se recreaza caracatita (inceputa de nea Ilici in 1990) si care incepuse sa se rupa in ultimii 4-5 ani.

      Problema e ca nu avem clasa politica adevarata, sunt toti niste spagari si atat.
    • +18 (20 voturi)    
      parca da! (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:35)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      In primul moment,am fost revotat.
      Apoi m-am gandit ca este de bine: argumentele DE SPECIALITATE ale profesorului nu erau accesibile pentru chiar pen tru toata lumea.
      Dar si un analfabet este capabil de un rationament elementar, daca vede ca cine incearca sa spuna adevarul despre RMGC si Izcoarele este demis, va fi clar ca ceva e putred!
  • +32 (34 voturi)    
    guvernul excrocilor (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:13)

    yellowdog [utilizator]

    contraataca
  • +16 (20 voturi)    
    Dar, (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:15)

    Jr [utilizator]

    Fenechiu ce avize detine de a a vut acces la dosarul privatizarii CFR?
  • +29 (31 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:18)

    flippy [utilizator]

    ce se intampla in tara asta! Ar trebui sa iesim in strada in fiecare zi..
  • +19 (21 voturi)    
    Mazeta, Evoque... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:20)

    Sani [utilizator]

    ...la articole ca cel de fata nu va bagati?

    Ce dezamagire pentru cititori!

    Bai, nu se poate, dati cu comentatul sa aratati inteligenta USL-ama in toata splendoare sa!
  • +25 (25 voturi)    
    Ma .... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:21)

    cipanu [utilizator]

    Ma bucur ca a iesit USL-ul, sa faca asa mari tampenii incat sa nu mai auzim in veci de psd-ei si alti corupti. Poate asa o sa se destepte pleava
  • -23 (27 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:29)

    vitan.sandu [utilizator]

    Tipic romanesc! Ponta il demite pentru, se spune, aiurelile spuse legat de Izvoarele, iar el nu scapa ocazia sa faca referire la Rosia Montana. Cum sa scape el o asemenea ocazie?! Doar trebuie sa mai contribuie la demonizarea proiectului.
  • -28 (30 voturi)    
    credibilitate prejudiciata (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:32)

    andinny [utilizator]

    nu stiu daca ati fost demis din cauza declaratiile referitoare la Rosia Montana, insa a fost o greseala care v-a prejudiciat credibilitatea sa veniti cu declaratii nebazate pe dovezi, pe argumente solide, care au fost contestate chiar de predecesorul dvs
    • +6 (8 voturi)    
      "v-a prejudiciat credibilitatea" (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:55)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui andinny

      exact asta a facut comentariul dvs, analfabetule
      • 0 (4 voturi)    
        pentru MirceaA (Joi, 17 octombrie 2013, 0:27)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Nu te grabi ! Vezi pe sit-ul scri.ro cum este corect !
        • 0 (0 voturi)    
          O.K. (Joi, 17 octombrie 2013, 19:12)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Pentru cei mai lenesi care nu s-au dus unde i-am trimis si au dat minus le voi sopune eu cum este corect :" V-a prejudiciat credibilitatea"
          este corect. Imi pare rau , MirceaA , nu ai avut dreptate.
    • +3 (3 voturi)    
      nickuri multiple... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 23:31)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui andinny

      sunteti vreo 3 tolomaci care va credeti destepti.
    • +1 (1 vot)    
      predecesorul MINTE (Joi, 17 octombrie 2013, 10:17)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui andinny

      Te-ai gandit la asta ? L-ai auzit spunand ca nu a mintit ? De ce vrea ponta sa mute satenii din izvoarele, daca omul asta nu are dreptate ?
  • +15 (15 voturi)    
    Cine zice,ala e (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:38)

    ipolitic [utilizator]

    Ca un raspuns vibrant la mesajul mobilizator al celui mai iubit showman
    al nostru, al tuturor, va anunt ca am inceput un studiu stiintific cu tema:
    "Etiopatogenia tulburarilor psihotice cu dedublarea personalitatii politice in
    conditiile stresului post-electoral, cu elemente de basescufobie obsesiv-compulsiva".
    Am in vedere in special "indivizi exaltati, dornici de camere de luat vederi..
    care sa apara la televizor, vin cu tot felul de prostii".
    Iar in ceea ce priveste cazul directorului al IGR- este impardonabil ca un om cu asemenea
    defecte de calitate(adica integritate, sinceritate, corectitudine) sa fi scapat de
    actiunea de "purificare" a guvernatilor actuali.
  • +12 (12 voturi)    
    Dictatura continua (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:46)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Daca pana acum mai aveam indoieli ca traim in vremuri tiranice, acum e clar ca asa e. A sosit vremea sa emigram.
    • +6 (6 voturi)    
      pentru Ianos28 (Joi, 17 octombrie 2013, 0:29)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      sa emigram sau sa-i dam jos. Sunt doua variante, nu doar una singura !
  • +13 (13 voturi)    
    Jenanti astia de la USL (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:49)

    it_s__not_news [utilizator]

    Deci stiti acum cum o sa se voteze in comisia RM?

    Facaturile din USL ne-o dau prin fata. Cred ca e timpul sa le-o dam si noi
  • +10 (10 voturi)    
    aveti grija la prim-ministrii exaltati... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 19:01)

    IancuJianu [utilizator]

    ...Si nu bagati in seama toate prostiile spuse de acestia, pecum "economia duduie", "listari si privatizari de succes", etc
  • +10 (10 voturi)    
    Raportez! (Miercuri, 16 octombrie 2013, 19:20)

    minus [utilizator]

    Individul exaltat nu mai emite, nu avea nici avizul ORNISS, nici caciula!

    Situatia este oarecum hilara, fiindca un exaltat, avand avizul ORNISS, ar putea sa vina cu tot felul de prostii consistente (ratacite printre Secretele de Stat) si si sa bage panica in oameni, nu-i asa?

    Dar logica nu este pentru toata lumea si apropo... domnu Ponta, am si eu in familie un exaltat care va simpatizeaza atat de mult incat baga panica in mine. Are calitatea de bunic (de 99 ani) iar eu am calitatea de apartinator...
  • +19 (19 voturi)    
    tocmai... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 19:34)

    liviu_ [utilizator]

    - au enervat romanii
    - au creat un erou din geolog
    - au arungat la gunoi toate dovezile (reale sau nu) pro gase de sist rosia montana etc (orice dovezi aduci, cand demiti unu care e impotriva ta adio....)
    - au dovedit ca sunt o dictatura
    - au transformat protestele intr-unele politice (adica vor fi si impotriva guvernului nu numai a exploatarii etc)
    si toate intr-o singura zi...
    incompetenta astora nu are margini
  • +13 (15 voturi)    
    e clar ca rmgc nu renunta (Miercuri, 16 octombrie 2013, 19:46)

    jackalphonse [utilizator]

    nu se uita nici cu dosul la noi.
    • +8 (8 voturi)    
      sa fii o companie care (Miercuri, 16 octombrie 2013, 23:33)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      simte profit de miliarde de euro intr-o tara populata cu babuini votanti de ponta si alte ipochimene, ai renunta?
  • +18 (18 voturi)    
    asta este si tara mea...a lui...avem drepturi (Miercuri, 16 octombrie 2013, 19:52)

    s.bogdan [utilizator]

    atat timp cat exista temeri legate de un proiect....nu sunt prosti....a da afara un om doar pt. ca deranjeaza la nivel inalt este inadmisibil....traim in tara in care se promoveaza furtul...minciuna...lipsa de respect si in care daca esti drept esti considerat inamic...nu esti in rand cu lumea
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 20:09)

    adonis84 [utilizator]

    imposibili ...
  • +9 (9 voturi)    
    porcilor (Miercuri, 16 octombrie 2013, 21:31)

    cflorinc [utilizator]

    Ati ajuns niste guvernanti de cea mai jegoasa speță. Mi-e sila si mi-e scarba de gunoaiele abjecte care au ajuns sa-si bata joc de o tara întreagă. Afaaaaaaarrraaaa ca m-am saturat!
  • +13 (13 voturi)    
    ponta noi te demitem pe tine.. (Miercuri, 16 octombrie 2013, 21:36)

    Inna100 [utilizator]

    .. escroc nenorocit!! Pai ce crezi ca Romania si institutiile statului sunte ale ma-tii???
    Tu ai fost votat de fraieri pe promisiuni pe care acum faci pipi .
  • +12 (12 voturi)    
    Cine zice ala e (Miercuri, 16 octombrie 2013, 23:02)

    Bunicutza [utilizator]

    "tot felul de indivizi exaltati care, ca sa apara la televizor, vin cu tot felul de prostii si baga panica in oameni".
    O descriere fidela a unor membri ai guvernului si in special un autoportret reusit al preaiubitului nostru premier.
    Felicitari!
  • +7 (7 voturi)    
    Stefan Marince un erou (Miercuri, 16 octombrie 2013, 23:35)

    hopsinoi [utilizator]

    Ce asteapta justitia? Este evidenta interventia mafiei.
  • +1 (1 vot)    
    Stefan Marince un erou (Miercuri, 16 octombrie 2013, 23:35)

    hopsinoi [utilizator]

    Ce asteapta justitia? Este evidenta interventia mafiei.
  • -10 (10 voturi)    
    o hiba (Joi, 17 octombrie 2013, 0:54)

    nicupanait [utilizator]

    dupa parerea mea, domnul Marincea avea asupra Rosiei Montane doar pareri, nu si dovezi. El le-a popularizat pe la televiziuni si in presa, dar cei care trebuie sa decida soarta proiectului nu trebuie sa ia orice declaratie de buna, ea trebuie probata. Aici era hiba teoriei lui Marincea!
    • +5 (5 voturi)    
      hai sa verificam (Joi, 17 octombrie 2013, 10:19)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui nicupanait

      Sa verificam cum s-a listat RMGC la bursa ? Pe ce documente ? Cum s-a largit aria de exploatare fata de primul angajament ? DESECRETIZATI si discutam...
  • +4 (4 voturi)    
    dictatura !!! (Joi, 17 octombrie 2013, 9:50)

    Bogdan_TM [utilizator]

    din timisoara strig . iesiti in strada . o sa puna mana si pe justie. iesiti pentru voi, pentru copii vostri , pentru toti cei care au varsat sange pentru acest pamant.
  • +2 (2 voturi)    
    clasificare (Joi, 17 octombrie 2013, 12:37)

    Vladel [utilizator]

    Eu nu cred ca e nevoie de avizul ORNISS pentru ca directorul Institutului Geologic sa aiba acces la documente clasificate si produse de propria institutie. E aberant ca a o organizatie sa reglementeze statutul de clasificare al documentelor intr-o alta organizatie.
  • 0 (0 voturi)    
    De unde stia P ca s-a terminat la Galati? (Joi, 17 octombrie 2013, 15:19)

    D-or [utilizator]

    Chiar, de unde se stie ca s-au terminat fenomenele la Galati, de se vorbeste la trecut? Asta inseamna ca se cunoaste cu precizie si cauza.
  • 0 (0 voturi)    
    IGR (Joi, 17 octombrie 2013, 19:14)

    consting [utilizator]

    dle gigel paraschiv aveti un comportament de tip stalinist. va dati seama de micimea dvs in fata dlui marincea ? din formularile dvs se vede calar ca ganditi dupa maniera lui iliescu, nastase, ponta, usl. cine e de fapt in spatele demisiei ? cum un director de institut roman fie el si geologic nu are aviz ornis ? cat ati primit de la gold corporation ? se vede ca sunteti uslist in toata fiinta. ati pus mana pe putere prin minciuni. trebuie sa platiti impreuna cu toti ai vostri. pdl era un mic copil pe langa ce faceti voi.
  • 0 (0 voturi)    
    Folclor... (Vineri, 18 octombrie 2013, 20:25)

    Leo_Z [utilizator]

    Sub atenta supraveghere a institutiilor cu "ochi albastrii" harti reprezentand resursele subsolului facute de IGR au fost "vandute la negru " investitorilor straini" pentru a confirma teoria satelitilor marilor corporatii...Tradatori de neam si tara (care ar trebui spanzurati sau impuscati) se dau acum drept salvatori ai Romaniei si flutura in mass medie niste proiecte de exploatare a resurselor minerale extrem de profitabile pentru statul roman (in realitate doar pentru ei, corporatiile profitabile).
    Partea proasta e ca dupa ce ne usureaza de resurse ne lasa in urma si multa jale (cianura de la aur, chimicale cancerigene de la gazele de sist si lacrimi pentru ce ar fi putut castiga statul roman daca negocia "ca in Vest" niste contracte in Est.
    DESTEPTA-TE romane aici miroase a escrocherie si politicianism ieftin de Dambovita.
    Nu sunt prea multe similitudini intre demiterea lui Marincea si cea a lui Arafat de la Smurd? Cand cineva spune adevarul in tara asta e considerat nebun si e demis...