​FOTOGALERIE Atacuri ale aviatiei aliate impotriva fortelor lui Gaddafi

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:00 Actualitate | Internaţional

Atacuri aliate in Libia
Aparate ale statelor aliate au realizat, sambata, primele raiduri impotriva fortelor liderului libian Muammar Gaddafi, la doar doua zile dupa ce Consiliul de Securitate a ONU a decis impunerea unei zone de interdictie aeriana in Libia. Potrivit informatiilor, aparatele franceze au fost cele care au atacat primele, tintele lor fiind mai multe vehicule militare libiene. Raidurile au venit in aceeasi zi in care inalti oficiali din SUA, Europa si lumea araba au hotarat la Paris, in cadrul unui summit special dedicat Libiei, inceperea imediata a operatiunilor militare pentru a proteja civilii ca urmare a luptelor dintre fortele loiale lui Gaddafi si rebeli.
  • Apasa poza pentru a deschide FOTOGALERIA.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10218 vizualizari

  • +2 (30 voturi)    
    usurel (Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:23)

    srpc [utilizator]

    pai daca vor sa protejeze civilii de lupte de ce ii ataca doar pe trupetii lui Gaddafi? ailalti ce au, oua in plus, gloantele lor nu omoara la fel? aaa, uitasem, cauza cea mareata a rebelilor, de a face profit pentru multinationale! asa e, dom'le!
    • +3 (11 voturi)    
      Dovezile interventionismului (Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:51)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Am gasit pe acest site cu stiri din Libia, dovezi ale implicarii occidentului in revolutia din Libia:

      http://en.ljbc.net/facts.html

      Asa o fi fost si in 1989, la noi? Mai stiti ceva de Gelu Voican Voiculescu...?!
  • 0 (20 voturi)    
    Nu inteleg (Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:47)

    Orpheus [utilizator]

    Nu pricep de loc cum de atatia comentatori iau partea unui dement ca Ghadaffi.

    Am ajuns chiar asa de anti vest? Ne e dor de Ceausescu si prietenii lui?
    • +1 (17 voturi)    
      motiv (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:20)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      pentru ca o pace stamba e mai buna decat un razboi drept.
      • +1 (1 vot)    
        adanc (Duminică, 20 martie 2011, 12:05)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Din intelepciune poporului roman. Ciocu' mic, capu' sub plapuma si fundu'n sus. Adica de ce sa lupt eu pentru dreptate si libertate. Ia sa stau cumincior, pe post de poligon. Bine maica ca-i pace si liniste. Prietene, si-n mormant e pace si liniste si sincer ma-ndoiesc ca e chiar locul cel mai invidiat din lume. Stam de-o parte, dam cu gura, si la urma sarim in barca buna dac-om putea. Romaneste pe sub mana am juca o saptamana.
    • -1 (15 voturi)    
      nu iau apararea lui gadafi (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:23)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      dar daca nu intelegi...citeste mai mult. esti baiat mare
    • -1 (13 voturi)    
      nu antivest (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:34)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      atinesimtire si aNTILACOMIE GLOBALISTA!
    • 0 (16 voturi)    
      Sarkozi=Ghadafi la puterea 2. (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:36)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Daca n-ar urma alegeri in Franta, ai vedea de ce!
    • 0 (0 voturi)    
      linia de partid din sua (Duminică, 20 martie 2011, 1:43)

      corsy enervatu [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      pentru ca linia de la csat e sa-l enerveze pe Sarcozy...d-aia...doamne, ce aiurea e ...nici pe forum nu mai poti gandi cu capu propriu...
    • -4 (4 voturi)    
      Trist dar astia sintem (Duminică, 20 martie 2011, 4:44)

      Mihail [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Si eu ma gindeam ca noi care am trait un 1989 ar trebui sa fim solidari cu libienii. Dar 50 de ani de propaganda afecteaza creierul.
      • 0 (0 voturi)    
        Mi-e greu sa cred (Duminică, 20 martie 2011, 9:34)

        Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail

        ca in aceste raiduri aeriene va muri Ghadaffi...pana la el multe mame isi vor pierde fiii, si multi copii isi vor pierde parintii..Vezi exemplu raidurilor aeriene americane in Serbia , cand ”intamplator” mai incurcau vre-o scoala sau spital cu un obiect militar.. E trist ca nu aveti o viziune mai mare asupra lucrurilor..
  • +7 (23 voturi)    
    Da in Yemen de ce nu ataca? (Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:56)

    Kapitalistu' [anonim]

    In Yemen ii impusca pe strada cu zecile in plina capitala. Doar ca Yemenul e sarac. Nu are pic de petrol.
    Hai siktir cu democratia voastra !
    • +3 (7 voturi)    
      DAR BAHRAIN? (Duminică, 20 martie 2011, 8:00)

      Bahrain [anonim] i-a raspuns lui Kapitalistu'

      De ce Franta si UK nu bombardeaza conducerea Bahrainului si a Arabiei Saudite pentru crime de razboi comise impotriva populatiei Bahrainului?
  • -11 (21 voturi)    
    asta e, ne place, nu ne place (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:13)

    aurelian [anonim]

    asta e, ne place, nu ne place, aceasta interventie e necesara pt Europa. Nemtii gresesc ca nu intervin. Daca Europa vrea sa mai aiba vreun cuvint de spus in politica mondiala tre sa mai faca si exercitii din astea, asta e politica astazi, tre sa fii tare, sa iti arati muschii din cind in cind! Libia e totusi in zona de influenta europeana, asa ca e bine ca se intervine. Suntem parte a UE si tre sa fim solidari cu aceste interventii, Base chiar a gresit-o aici. Daca nu, chiar raminem coada, in curind si India sau Brazilia vor face chestii din acestea prin vecini, veti vedea, sunt exercitii de imagine si ... putere, exercitii necesare cind ai pretentii de mare putere.
    • +1 (13 voturi)    
      da (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:27)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui aurelian

      uneste-te si tu cu unii tari de pe scara blocului si intra in casele altora
  • +4 (12 voturi)    
    Batranul japonez uitat de Imparat guvern si lume (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:34)

    Costin1968 [utilizator]

    Am vazut la televizor , un batran japonez din oraselul de langa centrala Fukuyama.Guvernul japonez ii transmisese sa ramana in casa.Nu avea mancare, nu avea nici macar apa (necontaminata). Un obraznic , ONU dus in roaba de Sarko, se ocupa de ...PETROL.
  • +2 (12 voturi)    
    APEL CATRE SUA (Sâmbătă, 19 martie 2011, 23:32)

    smen [anonim]

    PARASUTATI NEINTARZIAT HAMBURGERI CIVILILOR LIBIENI CARE MOR DE FOAME,S.O.S,S.O.S,S.O.S
  • +2 (10 voturi)    
    Haita a simtit miros de petrol ..... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 23:49)

    Pacifica [anonim]

    asta, plus obraznicia unuia ca sarko, care se vrea batzos.
    ceilalti se iau dupa el, ca asa-i in haita .....
    daca iese si petrol la sfarsit, cu atat mai bine.
    cica in numele democratiei.
    Bleahhhh !
    • -1 (1 vot)    
      Economie (Duminică, 20 martie 2011, 1:52)

      economu vasile [anonim] i-a raspuns lui Pacifica

      ehehe...de cand asteptau sau poate-si fabricau baietii un Ghadaffi de-asta...sa-si mai lustruiasca relatiile si interoperabilitatile...acum SUA i-a lasat pe europeni sa deschida atacul sa vada ce au mai invatat...de la Afganistan incoace, si sa mai vada si cum se descurca...noi am pierdut startul inca de cand doar se discuta despre noul val in Africa de Nord.Poate a fost mai bine ca nu a mai cheltuit Base banii de pomana ca tot n-ar fi fost in stare nimeni sa-i aduca inapoi...
  • +2 (12 voturi)    
    STIRE DE ULTIMA (Duminică, 20 martie 2011, 0:09)

    smen [anonim]

    ora,''rebelii'' libieni au fost auziti strigand mcdonalds si starbucks in megafoane,se pare ca una din doleantele lor este ca in tara sa fie aduse cantitati insemnate de popcorn,porumb american si fast food,acestia au facut inca odata apel catre sua sa parasuteze big mac si whooper civililoor infometati