UPDATE Referendumul din Turcia, 99% din voturi numarate: Tabara DA obtine 51,34%/ Erdogan revendica victoria, opozitia anunta ca va contesta rezultatul

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 16 aprilie 2017, 18:30 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Cei care au spus "DA" pentru sporirea prerogativelor presedintelui Recep Tayyip Erdogan reprezentau peste 51% dintre voturile exprimate la referendumul de duminica, dupa numararea a aproape 99% din buletine, potrivit agentiei pro-guvernamentale Anadolu, citata de AFP. De mentionat ca in cele mai mari trei orase din Turcia - Istanbul, Ankara si Izmir, precum si in sud-estul tarii, majoritar kurd, cei mai multi dintre votanti au spus "NU" la referendum. Erdogan a revendicat victoria si a declarat ca natiunea turca si-a aratat vointa libera si "a luat o decizie istorica privind sistemul de guvernare". Opozitia a denuntat insa "actiuni ilegale" comise in timpul votului si a anuntat ca va contesta rezultatul referendumului.

Victoria taberei "DA" va insemna inlocuirea actualului sistem parlamentar prevazut de Constitutie cu un sistem prezidential, care-i va acorda presedintelui Edogan puteri vaste si va desfiinta postul de premier. Citeste AICI pe scurt ce modificari constitutionale aduce un vot "DA" la referendum.

UPDATE 22.43
Erdogan afirma ca poporul turc a luat o "decizie istorica" la referendum

UPDATE 22.10
Premierul turc revendica victoria la referendum: "Suntem o singura natiune"

UPDATE 21.45:
51,34% pentru "DA", dupa numararea a 99% dintre buletinele de vot

Cei care au spus "DA" pentru sporirea prerogativelor presedintelui Recep Tayyip Erdogan reprezentau peste 51% dintre voturile exprimate la referendumul de duminica, dupa numararea a aproape 99% din buletine, potrivit agentiei pro-guvernamentale Anadolu, citata de AFP.

Dupa numararea buletinelor de vot provenind de la 98,95% dintre urne, tabara "DA" se afla in fata, cu 51,34%, potrivit rezultatelor partiale publicate de Anadolu.

Opozitia a denuntat deja "actiuni ilegale" comise in timpul votului si a anuntat ca va contesta rezultatul referendumului.

UPDATE 21.37 VIDEO Mii de sustinatori ai lui Erdogan au inceput sa se stranga in piata Taksim din Istanbul, pentru a sarbatori

UPDATE 21.00 Erdogan revendica victoria si spune ca rezultatul referendumului din Turcia este "clar"

UPDATE 20.47
Peste jumatate dintre turcii care au votat in Romania s-au pronuntat impotriva modificarii Constitutiei - rezultate partiale

UPDATE 20.34 Opozitia denunta "actiuni ilegale" la referendum si anunta ca va contesta rezultatul

UPDATE 19.40: Voturile in favoarea modificarilor constitutionale in Turcia ce ar putea sa-i ofere presedintelui Recep Tayyip Erdogan vaste noi prerogative sunt in procent de 51,7% dupa numararea a circa 95% din buletinele de vot, potrivit agentiei de stat Anadolu, citata de Reuters.

Voturile "NU", impotriva acordarii unor puteri sporite lui Erdogan, sunt in procent majoritar in cele mai mari trei orase din Turcia - Istanbul, Ankara si Izmir, precum si in sud-estul tarii, majoritar kurd, potrivit datelor prezentate de Anadolu.

UPDATE 19.55:
Prim-ministrul turc Binali Yildirim va sustine o declaratie pe tema referendumului la ora locala 21.00 (si ora Romaniei), potrivit unui anunt al biroului de presa al premierului.

*****

UPDATE 19.37:
Tabara "DA", voturi mai putine decat era asteptat - vicepremier turc

Tabara "DA" nu a castigat atatea voturi pe cat se astepta, a declarat duminica un vicepremier turc, in conditiile in care voturile in favoarea modificarilor constitutionale ce i-ar da presedintelui Erdogan puteri sporite aveau un avans destul de mic dupa numararea a circa 90% dintre buletine, noteaza Reuters.

Intr-o declaratie acordata reporterilor la Ankara, unde voturile pentru "NU" sunt intr-un procent mai mare, vicepremierul Veysi Kaynak a tinut sa sublinieze ca tabara "DA" este totusi in fata la nivel national.

*****

UPDATE 19.10: Voturile in favoarea modificarilor constitutionale sunt in procent de 52,8% dupa numararea a aproximativ 90% din buletinele de vot, potrivit agentiei de stat Anadolu.

Procentul voturilor impotriva modificarilor constitutionale e in crestere, fiind cel mai ridicat in Istanbul, cel mai mare oras din Turcia, dupa deschiderea a 88% din buletinele de vot, potrivit datelor prezentate de Anadolu.

UPDATE: Procentul voturilor pentru "NU" este mai mare si in capitala Ankara, cu putin peste 50%, informeaza CNN Turcia.

*****

UPDATE 18.45: Trei sferturi din bultinele de vot numarate: 54,6% pentru "DA", potrivit agentiei Anadolu

Datele citate de agentia Anadolu au aratat un procent mai mare de voturi "DA" in regiunea Anatolia Centrala, in timp ce voturile "NU" au fost mai mare in regiunile de coasta de la Marea Egee si in sud-estul tarii, cu populatie majoritar kurda.

*****

Voturile in favoarea modificarilor constitutionale sunt in procent de 57% dupa numararea a jumatate din buletinele de vot, potrivit agentiei de stat Anadolu.

Conform televiziunii Haberturk, prezenta la vot la referendum a fost de aproximativ 86%.

*****

Anterior, postul NTV anuntase ca, dupa numararea a aproximativ un sfert din buletine, voturile "DA" reprezentau 63%.

Sectiile de vot s-au inchis la ora locala 16.00 (si a Romaniei) in estul tarii si la ora 17.00 in rest.

______________

Circa 55,3 milioane de cetateni turci au fost chemati la urne
pentru a spune DA sau NU unei revizuiri a Constitutiei ce prevede desfiintarea postului de prim-ministru in favoarea unui hiper-presedinte care ar putea concentra in mainile sale vaste prerogative.

Daca  reuseste, Recep Tayyip Erdogan, care a scapat dintr-o tentativa de puci in urma cu noua luni, va dispune de o putere considerabil intarita si poate, teoretic, sa ramana presedinte pana in 2029.

"Turcia va lua (duminica) una dintre deciziile cele mai importante din istoria sa", a declarat sambata Erdogan, la ultimul dintr-o lunga serie de mitinguri in campania pentru acest referendum, al carui rezultat se anunta strans.

Guvernul prezinta aceasta reforma ca fiind esentiala pentru asigurarea stabilitatii tarii si pentru infruntarea provocarilor securitare si economice. Dar opozitia denunta o deriva autoritara a unui barbat care incearca sa sufoce orice voce critica.


Citeste mai multe despre   






















16639 vizualizari

  • +46 (58 voturi)    
    Ceilalți​ 43% vor fi executați prin decret... (Duminică, 16 aprilie 2017, 18:39)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    ... prezidențial.
    Referendumul asta e mana cereasca pt UE. Lămurește dilema dacă acceptăm o nație de maimuțe in lumea civilizată, răspunsul e dat chiar de aceștia.
    A fost organizat in cel mai propice moment. E clar acum că trebuie întărită granița de est a NATO, respins tot ce trece ilegal din Bulgaria sau Serbia.
    • +30 (44 voturi)    
      Prea tarziu (Duminică, 16 aprilie 2017, 20:07)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Foarte multi turci, sutinatori ai lui Erdogan sunt deja in Europa.

      update: deja numarul acestora a crescut ; se inmultesc mai repede decat sobolanii.
      • +23 (25 voturi)    
        Problema e alta (Duminică, 16 aprilie 2017, 23:00)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        Că toți sunt mândri de Turcia, îi vezi fluturând drapelul peste tot prin Germania, de parca ar fi ajuns acolo din accident.
        De fapt ei sunt acolo la colonizat și trimis bani acasă. Nu sunt integrați, umbla înfofoliți, put, au tona de plozi după ei, au studii primare.
        La fel și rușii, dacă îi întrebi care e cea mai tare tara din lume, răspunsul e Rusia și cel mai tare leader e Putin. I-am întrebat de ce naiba nu se duc atunci acasă?! N-au știut ce să spună, dovada că sunt spălați pe creier.
        • +1 (1 vot)    
          Spalti bine (Luni, 17 aprilie 2017, 6:22)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

          Este groaznic. Traind in Germania, nu isi dau seama de pericolul dictaturii personale a lui Erdogan. Mai jos rezultatuele voturilor in Germania:
          http://www.rp-online.de/politik/ausland/tuerkei-referendum-so-haben-die-tuerken-in-deutschland-gewaehlt-aid-1.6759554
        • +5 (5 voturi)    
          Democratic spre dictatură. (Luni, 17 aprilie 2017, 9:53)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

          Cât de ușor poți înșela un popor!Au pățit-o englezii cu Brexit-ul,acum Turcii cu acordarea unor puteri discreționare lui Erdogan.Vor urma zile sumbre pentru turci.Cei care au votat pentru,nu vor putea să-și retragă votul.Au făcut pasul spre neant și vor suporta consecințele.Va fi un naționalism religios musulman în care Mohamed va rămâne un nume care să întărească voia lui Erdogan devenită percept religios.Ca să-și întărească autoritatea Erdogan va lichida câți-va apropiați mai influenți.Cei care l-au susținut vor fi primii care vor suferi.
    • -14 (38 voturi)    
      Maimute (Duminică, 16 aprilie 2017, 20:07)

      CRIZA [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Au mai fost astfel de natii primite in UE.....
    • +3 (19 voturi)    
      "natia de maimute" (Duminică, 16 aprilie 2017, 21:01)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      In fata unei propagande si unor surse de informatii practic exclusive in favoarea presedintelui in functie — ca sa nu mai vorbim de faptul ca turcii au avut dezvoltare si crestere economica constanta de cand partidul astuia a fost la putere — aceasta natie a votat, aproape jumatate, IMPOTRIVA dictaturii "sultanului". Fa un mic efort de imaginatie, in conditiile in care stii exact cati romani regreta comunismul, si realizeaza cam cat de drastic ar fi fost scorul in Romania in aceleasi conditii, si apoi sa mai ai tupeul sa vorbesti despre cine e "natia de maimute".
      • +1 (1 vot)    
        Daca era de oameni, nu mai era 50-50 (Luni, 17 aprilie 2017, 12:43)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Ci 1-99 între Da și Nu.
    • +6 (10 voturi)    
      8/8 voturi - serios? (Duminică, 16 aprilie 2017, 22:02)

      OvidiuIvan1 [anonim] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Boss, e dragut ce spui tu numai ca "granita de est a NATO" e granita de est a Turciei. UE nu se suprapune peste NATO si nici invers.
  • +28 (30 voturi)    
    Va fi un scor periculos. (Duminică, 16 aprilie 2017, 18:45)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Prietenii stiu de ce.
    • +7 (7 voturi)    
      Te referi la război civil? (Duminică, 16 aprilie 2017, 22:55)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Și asta alta mana cereasca, ar fi prima oară când Rusiei i se plătește cu propria monedă.
  • +30 (40 voturi)    
    57% sau 63%? (Duminică, 16 aprilie 2017, 18:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cui ii pasa? Cu nebunul asta la putere nu mai conteaza ce voteaza lumea. Se va asigura el ca va fi de minim 50%+1. La fel ca si PSD (inainte de 2016) si la fel ca si Putin.

    Tare frica imi e de ceea ce urmeaza. Nu doar de amenintarea lui de a trimite 10 sau 15 sau cate zeci de mii vroia in Europa, cat imi e de PSD-ul asta tradator gata sa faca intelegere si cu Diavolul ca sa o duca ei bine. Deci nu m-ar surprinde o apropiere de Turcia si Rusia din ce in ce mai mare, mai ales acum ca occidetul, multinationalele, UE si CE sunt din ce in ce mai stigmatizate de catre ei.

    Turcia, ca si Rusia si Ungaria sunt bune ca manual de instructiuni. A se vedea cat de mult s-a "imbunatatit" PSD la propaganda si dezinformare dupa ce a inceput sa preia modele din afara.
    • -16 (20 voturi)    
      nu-ti fie frica (Luni, 17 aprilie 2017, 1:00)

      Ciprian2020 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      iesi in strada, baga o banderola cu #rezist si bate macar un psd-ist in drum spre casa.
    • +6 (8 voturi)    
      ce ma ?! (Luni, 17 aprilie 2017, 2:31)

      LdafsDfas [anonim] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ce modele , nu vezi ca boul de dragnea se duce mereu la israelieni , inamicul este in interiorul aliantei NATO
      • 0 (0 voturi)    
        Depinde (Luni, 17 aprilie 2017, 12:01)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui LdafsDfas

        Posibil. Dar inseamna ca joaca la dublu atunci:

        http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-21659305-sorin-grindeanu-energia-apararea-sunt-doua-domenii-potential-dezvoltare-relatiile-bilaterale-dintre-romania-turcia.htm

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21678851-protocoale-colaborare-vrea-rusia-romania-stadiu-sunt-mae-analiza-oportunitate.htm

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21620288-ambasada-rusiei-anunta-dezghetare-majora-relatiilor-romania-nu-spus-melescanu-dupa-intalnirea-kuzmin.htm


        Intre timp il avem vecin pe dementul asta care tocmai si-a marit puterile si se va crede Dumnezeu. Poate avem noroc si il injunghie pe la spate pe Putin (sau invers) si ajung sa se bata astia doi intre ei. Pot sa visez...
  • +51 (55 voturi)    
    :-( (Duminică, 16 aprilie 2017, 19:03)

    Soljenitin [utilizator]

    Uite asa arata sfarsitul Turciei modernizate a lui Ataturk.
    Erdogan a reusit Ctrl+Z.
    • +14 (18 voturi)    
      nu pentru mult timp (Duminică, 16 aprilie 2017, 22:27)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      armata nu-l va suporta la infinit ... sper . Va fi suficient sa "alunece" odata pe scena .
      • +14 (14 voturi)    
        nope (Luni, 17 aprilie 2017, 1:47)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        armata nu mai e...e ca armata RPR dupa armata lui Antonescu...plina de neaveniti erdoganisti incompetenti dar fideli regimului!
      • +6 (6 voturi)    
        sultanul (Luni, 17 aprilie 2017, 2:33)

        LdafsDfas [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        este sultan , nu e prost stie el de armata , doar nom fii noi mai informati ca el , noi care ne dam cu parerea , cele mai mari epurair in armata sau facut si inca se fac .
  • +38 (44 voturi)    
    "turcaletul".. (Duminică, 16 aprilie 2017, 19:06)

    exilatul [utilizator]

    va cistiga pt ca, ca in oricare popor, imb-cilii sunt majoritari..mai ales cind intervine si religia..
    • +9 (9 voturi)    
      ca bine zici (Luni, 17 aprilie 2017, 2:35)

      LdafsDfas [anonim] i-a raspuns lui exilatul

      si o religie care te pune sa te rogi de zeci de ori pe zii , si sa citesti mereu din carte alor ( coran) , pai istai sunt inevoluatii de a dreptul religialor incurajeaza prostia si violenta(sa-ti bati femeia ?! ) ista cu erdogan al naibii inevolutia , imi pare rau e Aaturk si pentru tot ce a facut el ... erdogan va distruge totul din turcia lui Ataturk .
  • +18 (18 voturi)    
    Serios? (Duminică, 16 aprilie 2017, 19:30)

    mprodanus [utilizator]

    Ce surpriza! ��
  • +27 (31 voturi)    
    papa turcia... (Duminică, 16 aprilie 2017, 19:48)

    liviu_ [utilizator]

    nu cred ca afacerile cu rusia o sa va scoata din faliment
  • +33 (37 voturi)    
    haha (Duminică, 16 aprilie 2017, 19:58)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    cica prezenta 86% si astia numara voturile in 3 ore...si cica turcia are o populatie de peste 70 de milioane...asa organizare nici la referendumul Brexit nu cred ca a fost, cred ca si in Sillicon Valley sunt invidiosi :)))
  • +38 (40 voturi)    
    . (Duminică, 16 aprilie 2017, 20:16)

    Megies [anonim]

    Astia innumara voturile mai repede decat vin. E clar ca in toate localitatile mici, fidele lui Erdogan, voturile au fost toate DA. Orasele n-au reusit sa salveze situatia.
    • +19 (21 voturi)    
      wc ul turcesc NU are cautare in UE (Duminică, 16 aprilie 2017, 21:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      poate in eurasia duhinista !
      • +2 (2 voturi)    
        WC-ul turcesc (Luni, 17 aprilie 2017, 6:11)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        e mai bun decat gandirea si votul lor.
  • +22 (22 voturi)    
    TREXIT (Duminică, 16 aprilie 2017, 20:28)

    transalpinarum [utilizator]

    Haha, asta e buna, turcii baga un TREXIT fara sa fie in UE, bun asa! Ati rezolvat o dilema baietzi.
  • +17 (17 voturi)    
    Nu conteaza ce se voteaza (Duminică, 16 aprilie 2017, 21:05)

    dlemil [utilizator]

    conteaza cine numara voturile.. la ce s-a intamplat in Turcia in ultima perioada cred ca stim cam ce tabara numara voturile. Inca ceva dubios: "fara exit poll-uri".
  • +14 (16 voturi)    
    it wont fly... (Duminică, 16 aprilie 2017, 21:09)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in tarile cu apa calda curenta, si buda in casa, schimbarile constitutionale se aproba cu 2/3 din voturi.

    Erdogan iese slabit din scrutin, iar mai devreme sau mai tarziu i se va cere capul.
    • -1 (1 vot)    
      exact, se panicheaza micutii degeaba (Luni, 17 aprilie 2017, 13:17)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      foarte probabil la urmatorul rand de alegeri erdogan sa nu mai scoata 50% din moment ce acum are 51% si sunt suspiciuni de furt
  • -13 (21 voturi)    
    ehe (Duminică, 16 aprilie 2017, 21:36)

    xanti [utilizator]

    Ambasadele si-au mai luat un sut in bot.
    • +14 (16 voturi)    
      Sutul in bot ... (Luni, 17 aprilie 2017, 3:28)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...si l-au luat turcaletii. O sa vada ei cum e in dictatura.
      • -3 (3 voturi)    
        ai idee ce s-a votat? (Luni, 17 aprilie 2017, 13:20)

        base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ai idee ce s-a votat? printre altele:
        - presedintele poate fi demis de parlament
        - presedintele numeste 3 din 13 judecatori la cea mai inalta instanta
        la noi presedintele numeste toti judecatorii si nu poate fi demis de parlament, in ce tara crezi ca are mai multa putere?
        p.s. si franta e republica prezidentiala. sa nu mai zis de sua
        • +3 (3 voturi)    
          Cred ca tu ai trait in alta lume.. (Luni, 17 aprilie 2017, 14:51)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

          ..lumea hotilor PSD, in care presedintele tarii nu a fost suspendat de doua ori.

          "Curtea se compune din nouă judecători numiți pentru un mandat de nouă ani, care nu poate fi prelungit sau reînnoit. Câte trei judecători sunt numiți de către Camera Deputaților, Senat, respectiv de Președintele României."

          Da' tu ai idee ce s-a votat?

          http://adevarul.ro/international/europa/principalele-schimbari-aduse-referendum-turcia-1_58f46a965ab6550cb85269f0/index.html

          Esti un idiot si cand spun "idiot", o spun ca sa nu te jignesc.
    • +2 (2 voturi)    
      daca (Luni, 17 aprilie 2017, 9:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tot te copleseste fericirea, de ce nu te muti in Antalia? Sau macar in Siberia?
  • -11 (19 voturi)    
    Frica (Duminică, 16 aprilie 2017, 23:05)

    DawBiness [utilizator]

    De ce frica asta de Erdogan ??? Nu va înțeleg,fiecare popor își alege reprezentantul cum vor , pe cine vor ,de ce trebuie noi sau ceilalți europeni sa fim preocupați de asta ,Turcia nu este cu noi in ue ,pe de alta parte le merge destul de bine cu Erdogan ,așa ca și eu as fi votat cu basescu dacă îmi mergea bine pe vremea lui. Lăsați lumea sa trăiască cum vrea.
    • +11 (13 voturi)    
      ... (Luni, 17 aprilie 2017, 1:21)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui DawBiness

      "pe de alta parte le merge destul de bine cu Erdogan"
      Pe ce lume traiesti ? Turcii sunt la pamant sub panarama asta .. lira s-a prabusit si jaful inventeaza dusmani ca sa le abata atentia de la foamete..exact cum o sa faca si Dragnea.
    • +2 (2 voturi)    
      Greșești. (Luni, 17 aprilie 2017, 10:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui DawBiness

      Nu de Erdogan ne este frică,ci de prostia gloatei.
  • -15 (21 voturi)    
    DEMOCRATIC! (Duminică, 16 aprilie 2017, 23:21)

    demaGOCU [utilizator]

    Bv Erdogan! Le-ai dat peste nas liderilor "democratici"! Vox populi vox dei.
    • +13 (15 voturi)    
      N-ai plecat fai in Coreea de Nord? (Luni, 17 aprilie 2017, 3:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Sau astepti banutu' pentru comentariile tale idioate?
    • 0 (0 voturi)    
      Mai bine''Vox populi,BOX Dei'' (Luni, 17 aprilie 2017, 11:11)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      sau,Alah nu bate cu batul.
  • +7 (11 voturi)    
    Speranța (Duminică, 16 aprilie 2017, 23:46)

    Celbland [utilizator]

    Sper ca la noi să nu se facă vreun referendum pentru a-l desemna pe Dragnea diktator sau pentru revenirea la comunism. Cu siguranță referendumul ar fi DA, mai ales după alegerile din 2016.

    Mai văd o concluzie după Brexit și Turcia: proștii nu trebuie să voteze. Democrația e un eșec.
  • -4 (20 voturi)    
    concluzii de tras (Luni, 17 aprilie 2017, 0:01)

    zizin [utilizator]

    Pentru a înțelege votul DA în referendumul din Turcia, nu trebuie trecut cu vederea trauma produsă turcilor de tentativa de lovitură de stat din iulie 2016, ceea ce poate explica revenirea la naționalism.
    În esență, Turcia spune DA liderului patriotic și NU paraziților (occidentali). În același timp cu riscul de a înceta să (mai) fie o țară laică.
    Șansele Turciei de aderare la UE au fost subțiri. Acum, ele sunt zero. Ceea ce este OK pentru turci. Rămâne de văzut și cum va evolua relația Turciei cu NATO.
    • +10 (12 voturi)    
      dada (Luni, 17 aprilie 2017, 1:44)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      atunci "parazitii" occidentali ar trebui sa-i returneze lui erdogan supusii :)) hai sa fim seriosi, turcia este unde este datorita alegerilor inspirate de dupa aparatia Cortinei de fier dupa cel de-al doilea razboi mondial. in momentul in care "parazitii" occidentali nu vor mai investi in "partenerii" turci, ei vor fi kaputt, vor fugi singuri in barci din "marele imperiu" alaturi de paki,afgani si sirieni :)))
      • -3 (5 voturi)    
        Sunt practic afara din NATO (Luni, 17 aprilie 2017, 11:38)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Cu fiecare tara ce iese din NATO cu atat se diminueaza puterea acestui balaur acaparator cu 7 capete.
    • +2 (2 voturi)    
      mai (Luni, 17 aprilie 2017, 9:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ia o gura de apa minerala sa te limpezesti.
      n-a fost nicio lovitura de stat.
      a fost un teatru de lovitura de stat si ala prost regizat. suficient insa sa-i permita imparatului sa ajunga aici.
  • +13 (13 voturi)    
    mustata lui erdogan (Luni, 17 aprilie 2017, 0:09)

    bancheru83 [utilizator]

    stiti de ce merge numaratoarea de voturi asa de repede?se ocupa dragnea de ea!
  • +8 (12 voturi)    
    Democratie directa (Luni, 17 aprilie 2017, 0:56)

    simplex [utilizator]

    Unde votul a 49% din populatie nu conteaza.

    La astfel de initative as zice ca mai bine era daca pragul era mai sus. 60% sau mai bine 66% din total. Nu zic ca ar fi iesit altfel neaparat dar sa ai o super majoritate e ok in cazul in care vrei sa faci ce vrei tu, sa dai ce lege iti vine tie in minte.Ar trebui sa convingi mai multa lume.

    E diferenta de 2 procente. La nivel de tara nu e mult (un oras mic) si acei 2% isi pot schimba opinia pe moment.

    Ma mira si cat de limitati sunt unii turci care voteaza din europa.

    Franta 63,03% Da, 36,97% Nu.
    Germania 62,95% Da, 37,05% Nu.
    Olanda 69,03% Da, 30,97% Nu
    Belgia 77,80% Da, 22,20% Nu.
    Austria 71,32% Da, 28,68% Nu.

    La polul opus
    Grecia: Nu 77%, Da 23%
    Bulgaria: Nu 71%, Da 29%
    Canada: Nu 73%, Da 27%
    SUA: Nu 83%, Da 17%
    UK: Nu 81%, Da 19%
    Rusia: Nu 76%, Da 24%
    Emiratele Arabe Unite 90,39% Nu 9,61% Da,

    La noi a fost cam 50-50 dar totusi cata minte iti trebuie sa zici ca in tara ta ai prefera o dictatura desi stai comod la caldurica intr-o tara straina.

    Trist.
    • +3 (3 voturi)    
      Iluzia integrarii (Luni, 17 aprilie 2017, 10:42)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui simplex

      Ma pun pe ganduri rezultatele votului in diaspora turca din vestul Europei.

      62,95% pro-Erdogan in Germania, 71,32% in Austria, 78,80% in Belgia (acelasi procent ca in satele izolate din centrul Anatoliei) , in conditiile in care majoritatea turcilor din Occident au imigrat in urma cu mult timp, au avuta suficienta vreme sa se civilizeze, si nici nu se poate spune ca au fost manipulati de presa aservita precum conationalii ramasi acasa...
      Dupa parerea mea, asta dovedeste extrem de clar - o data in plus, daca mai era nevoie - esecul rasunator al politicilor de integrare a musulmanilor puse la cale de Merkel si restul multiculturalistilor utopici.

      Daca turcii - natiunea musulmana cu cele mai multe legaturi istorice si culturale cu Europa, nu reusesc sa se integreze, atunci inseamna ca imensa majoritate a sirienilor, somalezilor si nigerienilor chiar nu au nicio sansa...
    • +2 (2 voturi)    
      Sursa datelor (Luni, 17 aprilie 2017, 10:56)

      Alexei___ [utilizator] i-a raspuns lui simplex

      Voturile in favoarea lui Erdogan din tarile occidentale sunt destul de ciudate. Sunt in totala contradictie cu modul in care au inteles romanii sa voteze pentru un presedinte pro-UE (90%), de exemplu. Este adevarat ca este cu totul alt context, insa ar putea fi un indicator al lipsei lor de integrare in tarile care ii gazduiesc. Puteti indica sursa pentru procentajele indicate? Multumesc.
  • +13 (19 voturi)    
    La ei, exact ca la noi ! (Luni, 17 aprilie 2017, 2:38)

    Susufler0 [utilizator]

    Orasenii voteaza pentru democratie, in vreme ce la sate gloata voteaza cu cel de la putere, cu tatucul, in cazul de fata cu "Sultanul" !

    PS. Urmeaza represiunea si pt asta Erdogan va reintroduce pedeapsa cu moartea !
    • +2 (2 voturi)    
      oamenii de la orase EXECUTATI de Sultan (Luni, 17 aprilie 2017, 9:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      apoi repopulat cu "moldoveni" de la sate, EXACT modelul de la scornicesti !
  • +13 (15 voturi)    
    turcia si erdogan (Luni, 17 aprilie 2017, 2:59)

    KostasP [utilizator]

    Sa vedem ce vor face cand vor fi izolati de intreaga lume civilizata si vor ramane "prieteni" doar cu rusii. Sunt inconjurati doar de dusmani. Iar in curand vor afla ca rusii nu le sunt nicidecum prieteni sau aliati. Apoi se stinge lumina.
  • -6 (6 voturi)    
    POPORUL (Luni, 17 aprilie 2017, 11:08)

    EmilNae [anonim]

    nu greseste niciodata, poporul voteaza ce crede el ca este bine pentru el
    Ca la unii nu le convine asta este.daca este democratie MAJORITATEA se impune.
    Bravo turcilor ca nu vrea sa fie sluga altora.
  • 0 (2 voturi)    
    diaspora a castigat alegerile (Luni, 17 aprilie 2017, 13:15)

    BanateanulVesel [anonim]

    Erdogan a castigat prin sprijinul turcilor din diaspora, majoritatea celor din Germania. Peste 70% dintre turcii din Germania au votat cu Erdogan si NU e bine asa! Fara diaspora, Erdogan ar fi pierdut!