Siria: Rusia isi continua raidurile aeriene, SUA si aliatii ii cer sa inceteze loviturile asupra opozitiei siriene si sa loveasca doar Statul Islamic

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 2 octombrie 2015, 10:11 Actualitate | Internaţional

Rusia a efectuat lovituri aeriene in Siria
Foto: Captura YouTube
Rusia si-a continuat vineri raidurile aeriene in Siria, pentru a treia zi consecutiv, lovind mai degraba zone controlate de grupuri insurgente rivale decat pe luptatorii Statului Islamic pe care a spus ca ii vizeaza si generand un raspuns din ce in ce mai furios din partea Occidentului, scrie Reuters. Coalitia condusa de SUA, care efectueaza propria campanie aeriana impotriva Statului Islamic, le-a cerut rusilor sa inceteze loviturile asupra altor tinte decat Statul Islamic.

"Cerem Federatiei Ruse sa inceteze imediat atacurile asupra opozitiei siriene si civililor si sa isi concentreze eforturile asupra luptei contra SI", a transmis coalitia, care include Statele Unite, mari puteri europene, state arabe si Turcia.

"Ne exprimam profunda ingrijorare cu privire la intensificarea operatiunilor militare ale Rusiei in Siria si, in special, atacurile fortelor aeriene ruse in Hama, Homs si Idlib, incepand de ieri, care au dus la victime civile si nu a vizat Daesh (SI)", a mai transmis coalitia intr-o declaratie comuna.

Desfasurarea LIVE TEXT a evenimentelor de vineri:


22.00 Merkel si Hollande i-au cerut lui Putin sa loveasca "doar" Statul Islamic in Siria

Presedintele francez Francois Hollande a declarat vineri ca a insistat pe langa omologul sau rus Vladimir Putin ca raidurile rusesti sa nu loveasca decat gruparea Statul Islamic, scrie AFP.

"Loviturile trebuie sa vizeze Daesh si numai Daesh" (acronimul in araba al SI), a afirmat Hollande.

"Am insistat amandoi asupra faptului ca SI este inamicul cu care trebuie sa luptam", a adaugat la randul sau, in cursul unei conferinte de presa comune, cancelarul german Angela Merkel, dezmintind tototata orice divergenta de opinie cu Francois Hollande cu privire la atitudinea fata de presedintele sirian Bashar al-Assad.

21.00 Rusia afirma ca a efectuat sase lovituri aeriene impotriva Statului Islamic vineri

Fortele aeriene ruse au efectuat 14 zboruri in Siria vineri si au lansat sase lovituri asupra tintelor Statului Islamic, a declarat un oficial din cadrul Ministerului rus al Apararii pentru agentiile de presa ruse, citeaza Reuters.

Oficialul, Igor Konashenkov, a precizat ca avioane Su-34, Su-24M si Su-25 au luat parte la zboruri si ca un centru de operatiuni militare al Statului Islamic situat in provincia Idlib a fost distrus in raiduri.

Agentia rusa Interfax scrie, citandul pe Igor Konashenkov, ca fortele aeriene ruse au distrus un post de comanda al Statului Islamic si un depozit de arme in provincia siriana Hama.

20.50 SUA si aliatii cer Rusiei sa inceteze loviturile asupra opozitiei siriene


Statele Unite si alte sase tari aliate i-au cerut vineri Rusiei sa inceteze ceea ce, potrivit lor, sunt atacuri asupra opozitiei siriene si civililor, exprimandu-si totodata "profunda ingrijorare" cu privire la intensificarea operatiunii militare ruse in Siria, scrie Reuters.

Intr-o declaratie comuna, SUA, Franta, Germania, Qatar, Arabia Saudita, Turcia si Marea Britanie au criticat loviturile aeriene ruse, despre care au afirmat ca nu vizeaza gruparea Statul Islamic.

"Aceste actiuni militare constituie o escaladare suplimentara si nu vor face decat sa alimenteze si mai mult extremismul si radicalizarea", se mai arata in declaratia comuna.

19:51 Presedintele cecen Ramzan Kadirov i-a cerut vineri presedintelui Vladimir Putin sa autorizeze soldatilor din Cecenia sa lupte pe teren impotriva Statului Islamic, in Siria.

"Cer sa ni se autorizeze sa mergem (in Siria) si sa participam la operatiuni", a declarat Kadirov, la postul rusesc de  radio, citat de AFP.

19:14 Guvernul sirian accepta sa participe la discutii preliminare propuse de ONU pentru a pregati o conferinta de pace, a spus, in fata Natiunilor Unite, seful diplomatiei siriene, Walid Mouallem, citat de AFP.

Acesta a facut referire la "patru comitete de experti" sugerate de mediatorul ONU Staffan de Mistura pentru a conduce la "consultari preliminare neconstrangatoare".

17:50 Observatorul sirian pentru drepturile omului spune ca cel putin 12 jihadisti au murit joi seara la Raqqa iar Statul Islamic si-a anulat rugaciunea de vineri de teama raidurilor rusesti

15.19 O drona a tras asupra unei pozitii a Statului Islamic din apropierea orasului sirian Raqqa vineri, a informat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului

13.24 Strategia lui Barack Obama in Siria starneste perplexitate. McCain: A creat confuzie in randul prietenilor, a incurajat dusmanii, a inlocuit riscurile actiunii cu pericolele inactiunii

12:40 Armata rusa a anuntat vineri ca a bombardat pentru prima oara Raqqa, fieful Statului Islamic, loviturile aeriene vizand de asemenea privinciile Alep si Idleb, potrivit AFP.

Potrivit ministerului rus al Apararii, bombardierele tactice Suhoi-34 au lovit si un "post de comanda camuflat la Kasrat Faraj, suv-vest de Raqqa".

12.37 Atacurile aeriene lansate de catre Rusia in Siria au determinat Pentagonul sa analizeze daca Statele Unite sa foloseasca forta militara pentru a-i apara pe rebelii sirieni pe care i-a antrenat si echipat, in cazul in care sunt atacati de catre rusi, relateaza AP, citata de Mediafax.

Oficiali americani declara pentru AP ca oficiali de rang inalt din domeniul Apararii si comandanti militari de rang inalt analizeaza probleme de politica externa si juridice spinoase si ca evalueaza riscurile folosirii fortei ca raspuns la atacul Rusiei. 

11.55 Ministerul rus al apararii sustine ca loviturile sale aeriene din Siria au distrus un punct de comanda al Statului Islamic si o tabara de antrenament a gruparii 

11.13 Avioane de razboi despre care se crede ca ar fi rusesti au bombardat azi-noapte un oras controlat de Statul Islamic, a anuntat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului, o organizatie britanica ce are baza in Siria. 

Statul Islamic a capturat orasul Qaryatain (aflat la 130 km. nord-est de Damasc) in august. 

10.21 Rusia estimeaza ca aceasta campanie de lovituri aeriene ale armatei sale in Siria ar putea dura trei-patru luni, a declarat seful comisiei pentru afaceri externe din Duma de Stat.

---------

Turcia si partenerii sai din coalitia condusa de SUA ce lupta impotriva Statului Islamic au cerut vineri Rusiei sa inceteze atacurile asupra opozitiei siriene si sa se concentreze pe lupta impotriva islamistilor militanti si si-au exprimat "adanca ingrijorare" in privinta loviturilor aeriene ale Moscovei, transmite Reuters.

Intr-o declaratie comuna cu SUA, Marea Britanie, Franta, Germania si tarile din Golf, Turcia a spus ca actiunile Rusiei constituie "o escaladare in plus" a conflictului si ca doar vor alimenta extremismul.

"Ne exprimam adanca ingrijorare in privinta cresterii pozitiei militare a Rusiei in Siriaa si, in special, privind atacurile fortelor aeriene ruse in Hama, Homs si Idlib ce au dus la victime civile fara sa ia la tinta Daesh (Statul Islamic n. red.)", se scrie in declaratia citata.

Presedintele francez Francois Hollande il primeste vineri, la Paris, pe omologul sau rus, Vladimir Putin, pentru a discuta despre conflictul sirian, pe fondul controverselor privind tintele aviatiei ruse care a atacat joi noi pozitii in Siria.

Avioane rusesti au bombardat joi pozitii rebele din Siria, printre care si zone rurale din apropierea orasului nord-vestic Jisr al-Shughour, controlat de alianta insurgentilor, inclusiv Frontul Al-Nusra - aripa siriana a retelei Al-Qaeda. 

Moscova a confirmat noile atacuri aeriene in Siria insa sustine ca au fost vizate pozitii ale Statului Islamic, respingand acuzatiile opozitiile si ale opozitiei siriene legate de tintele alese pentru primele sale raiduri in Siria si afirmand ca lupta impotriva Statului Islamic si a "altor grupari teroriste".










14470 vizualizari
  • +3 (35 voturi)    
    uite (Vineri, 2 octombrie 2015, 10:12)

    dum_i [utilizator]

    Declaratia asta liseaza toate tarile care au sustinut al-qaeda din 2012 pana in prezent.
    • 0 (34 voturi)    
      Corect (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:06)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Deasemeni, toate tarile care au facut praf Orientul Mijlociu din 2001 pana azi.

      Cu exceptia notabila a SUA, care prin CIA a facut praf o groaza de tari, incepand cu anii '50.

      Si dupa aia se mira ca unii se razbuna. Ma mira ca nu au fost mai multe atentate "teroriste", ar fi meritat.
      • 0 (22 voturi)    
        coloana a 5-a (Vineri, 2 octombrie 2015, 12:06)

        hashpeu [anonim] i-a raspuns lui HP

        coloana a 5-a sovietica cate tari a facut praf? sau aia nu faceau tarile praf ci le "eliberau"
      • -1 (13 voturi)    
        ... (Vineri, 2 octombrie 2015, 14:06)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui HP

        tu nu intelegi nimic. tu ai emotii, nu ratiuni
    • +19 (27 voturi)    
      rebelii moderati nu controleaza nicio zona (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:19)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Problema e ca rebelii ne-fundamentalisti nu prea exista (armata siriana libera = 0), toate aliantele astea sunt afiliate al-qaeda (armata cuceririi etc.).
      SUA a avut un program de 500 milioane sa formeze rebeli "moderati", au reusit sa formeze 50 care imediat cum au intrat s-au predat cu material cu tot frontului al-nosra.
      Se pare ca o mare parte din clasa politica occidentala e cumparata de monarhiile din golf, asta explica multe...
    • +3 (15 voturi)    
      De acord (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:31)

      Sam [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Astea sunt tariile care au sprijinit Isis ptr petrolul venit pe filiera turca sunnita.
  • +5 (35 voturi)    
    Uite asa se pune de un razboi mondial (Vineri, 2 octombrie 2015, 10:32)

    SkyDan [utilizator]

    cu un singur inamic: Rusia!

    Cum de secole Rusia nu stie decat sa fure tehnologie din vestul creativ le prevad o soarta in mizerie.

    Bai ce active sunt leprele astea de rusnaci cand vine vorba de propaganda! S-a umplut forumul de milogi care pentru un dolar isi vand constiinta de meduze.

    Sa le dam un puternic " Huo rusnaci cu soricul gros!"
    • +1 (1 vot)    
      Corect! - A inceput! (Vineri, 2 octombrie 2015, 23:06)

      serbet [anonim] i-a raspuns lui SkyDan

      Multumim lui Obama, Merkel, Putin, Assad,
      Scapa cine (unde) poate....chit ca pana va deveni mondial mai dureaza.
      Sau nu: Iranul a intrat in hora.
      Hait!
    • +1 (5 voturi)    
      prostu' si rusu sunt frati buni (Vineri, 2 octombrie 2015, 23:13)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      amin!
  • +5 (13 voturi)    
    Hmmm... (Vineri, 2 octombrie 2015, 10:32)

    Tescovin [utilizator]

    Oare se sparge gașca între Țar și Sultan ? Ar fi un minim efect pozitiv al desfășurării rusești în Siria.
  • +2 (18 voturi)    
    Joe Biden (Vineri, 2 octombrie 2015, 10:42)

    PaoloCorbera1 [anonim]

    Acum exact un an, la Harvard, de la minutul 52.

    https://www.youtube.com/watch?v=dcKVCtg5dxM

    Trollii rusofobi, nelămuriri?
    • +6 (12 voturi)    
      Rusofob si troll este o contradictie in termeni (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:06)

      Rusofob [anonim] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

      Orice patriot roman este rusofob. Cei de dincolo de Prut nu intra in calcul.
    • +4 (6 voturi)    
      pai (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:16)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

      fara subtitrare in rusa ? Asta-i o jignire si o provocare !
  • +9 (27 voturi)    
    antrenarea teroristilor (Vineri, 2 octombrie 2015, 10:56)

    jackalphonse [utilizator]

    asta face coalitia condusa de SUA. rebeli moderati? Sa fim seriosi, primavara aia araba a rebelilor "democrati" a dat nastere la ce este astazi.
    USA a creeat terorism, sustinand asa zisii rebeli.
    • 0 (14 voturi)    
      Rusia a creat terorism (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:15)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      fabricand si sustinand "rebelii separatisti" din Ucraina.

      Este razbunarea lui Putin impotriva unei tari care a indraznit sa-si ceara libertatea.
  • +12 (28 voturi)    
    nam (Vineri, 2 octombrie 2015, 10:57)

    idealogul [anonim]

    Stati sa inteleg. Ieri Turcia+SUA+UE urlau ca Rusia bombardeaza doar civili. Azi cica sa nu mai bombardeze opozitia siriana. Pai bombardeaza soldati sau civili? Sau rebelii democrati sirieni folosesc civilii drept scut uman?
    Si despre care rebeli sirieni e vorba? Aia declarati teroristi de Natiunile Unite? Aia finantati de SUA cu 500 de milioane de dolari si care au trecut in masa la ISIS? Aia care puneau filmulete pe youtube unde la propriu prajeau pe gratar si mancau bucati din soldatii lui Assad? Aia care au fost scosi de sauditi din puscarii si trimisi in Siria sub pedeapsa cu moartea? De cand cei 30.000 de luptatori straini reprezinta opozitia libera si democratica a poporului sirian contra tiranului de Assad?
    Concluzie clara. E a doua zi si loviturile rusilor date cu armament antic (cum se radea pe aici) sunt mai dure decat un an de bombardamente americare supermega sofisticate.
  • +12 (20 voturi)    
    sa ia ei refugiatii atunci (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:02)

    justme1 [utilizator]

    Coalitia asta ridica multe semne de intrebare.
    Au o alta solutie sa invinga ISIS?
    De asemenea Pentagonul a spus ca NU poate confirma ca loviturile aeriene au lovit rebelii moderati.
    Se presupune doar... Asa ca de unde stiu tarile din coalitie ca rusii nu au lovit pozitiile ISIS?
    • +1 (3 voturi)    
      Ei, de unde știu... (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 1:49)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui justme1

      Și-au întrebat agenții și ăia au răspuns că nu, nu pe ei îi atacă Rusia :)
  • +8 (14 voturi)    
    ok.. (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:12)

    liviu_ [utilizator]

    foarte frumos nimeni nu vrea razboi...
    pe de alta parte ce face turcia si sua concred pentru incetarea conflictelor din siria?!?!?!?!
    pana acum nu am auzut decat scandaluri ca ue sa primeasca mai multi refugiati. aparent nimeni nu se gandeste concret la situatia celor din siria
  • +4 (10 voturi)    
    si in 4 luni (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:16)

    gr [anonim]

    se termina banii? ca de altceva mai plauzibil, nu poate fi vorba
    • 0 (4 voturi)    
      In 4 luni, nu mai exista oameni vii sau case! (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:56)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui gr

      Peste 4 luni scrie Rusia pe harta, iar sirienii vor deveini o minoritate europeana!
  • +16 (18 voturi)    
    "rebelii" (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:27)

    Vlad [anonim]

    Cred ca e clar cine sunt rebelii "sirieni" ... Intrebarea e daca exista ISIS pentru ca o data cu atacul rebelilor "sirieni" subiectul ISIS pare sa fi disparut din discutiile mediatice si de pe scena politica internationala.

    Probabil asa intelegem de fapt care e realitatea in toata mistificarea politica si media care manipuleaza opinia publica din greu.
  • +3 (5 voturi)    
    Daca orasul Qaryatain este curatat ca Dubrovka... (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:41)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca orasul Qaryatain este curatat de teroristi ca Dubrovka ... daca ne gandim si la ipoteza ca ISIS era sustinut si de musulmani din Cecenia... e clar!
  • +8 (12 voturi)    
    patetic, din pacate (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:46)

    Razvan_M [utilizator]

    Miscarea de opozitie contra lui Asad poate ca a fost inceputa de oameni naivi sau obisnuiti, dar in razboiul civil care a urmat sutele de mii de morti sunt urmare a politicilor dezastruoase ale lui Obama, Asad, Putin, Hollande si idiotului din Turcia.
    Daca asa vor "liderii" astia sa faca istorie, cred ca am sa cer sa cobor la prima.
    • +5 (5 voturi)    
      Da, asa cred si eu (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:08)

      Rusofob [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      dar mai ales Zerobama este responsabil. Iar de cocoselul Hollande ce sa mai zicem.
  • 0 (16 voturi)    
    Tendintele expansioniste... (Vineri, 2 octombrie 2015, 12:01)

    _MaG_ [utilizator]

    ...ale Moscovei...seamăna din ce în ce mai tare cu cele ale Germaniei la începutul WW2. Rusii de rând au partea lor de vina pentru ca susțin un asemenea regim dar poate ca măsurile economice împotriva lor (ca stat) ar trebui înăsprite și mai mult!
    • 0 (14 voturi)    
      Cam scremuta ... (Vineri, 2 octombrie 2015, 12:52)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui _MaG_

      ... aceasta comparatie intre Rusia de azi si Germania din 1939, nu gasesti?
    • +2 (6 voturi)    
      Rusofilii postaci minuseaza (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:09)

      Rusofob [anonim] i-a raspuns lui _MaG_

      chestiile de bun simt.
      • +1 (7 voturi)    
        Oricâte minusuri as primi (Vineri, 2 octombrie 2015, 14:35)

        _MaG_ [utilizator] i-a raspuns lui Rusofob

        ...evidenta intervenție a Moscovei în Moldova, Georgia, Ucraina, Siria, nu o poate nega nimeni! Ăștia unde n-au mai avut succes politic au deschis ușa (din spate) cu kalashnikov-ul.
  • +10 (14 voturi)    
    MAi bine (Vineri, 2 octombrie 2015, 12:26)

    xolv [utilizator]

    un Orient Apropiat plin de dictatori+Israel= stabilitate, decat un imperiu sunnit la poarta Europei. Imperiul globalist, in naivitatea sa, crede ca democratia capitalista se poate aplica oricui, inclusiv societatilor tribale islamice de secol IX.
  • +2 (22 voturi)    
    cand (Vineri, 2 octombrie 2015, 12:46)

    dum_i [utilizator]

    Cand bombardau americanii camile prin desert, toti rebelii sirieni erau isis

    Cand ataca rusii, toti devin maicute penticostale.

    Cred ca rusii au totusi un merit.

    Au aratat ipocrizia americana.
    • -2 (12 voturi)    
      Cate ruble costa o postare rusofila? (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:10)

      Rusofob [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      .
  • 0 (10 voturi)    
    Daca (Vineri, 2 octombrie 2015, 12:53)

    Ambalezu [utilizator]

    nu au fost in stare sa faca ceva constructiv in Siria, americanii ar trebui sa stea cuminti pe bara si sa tina scorul.
    • 0 (8 voturi)    
      In URSS e obligatorie armata? (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:13)

      Rusofob [anonim] i-a raspuns lui Ambalezu

      daca nu te duci sa mori pentru Assad este dezertare? Curte martiala ceva?
      • 0 (0 voturi)    
        stai calm (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 2:07)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Rusofob

        nu mai toti fiti atat de anti rusi ca sunt la fel si unii si altii. crezi ca in armata americana poti zice ca nu te duci unde esti trimis? sunteti naivi. este foarte bine ca Rusia este tare in gura, este singura contrapondere la o america din ce in ce mai puternica si mai agresiva. de cand cu imigrantii e destul de clar ca problemele sunt de fapt altele, nu rusia. nu e normal ca america sa nu fi terminat deja cu ISIS cand au facut praf armata lui saddam in cateva zile .tie chiar nu-ti pute asta a nimic? zici ca rusii fac propaganda. da, fac, insa sa stii ca si americanii fac. stiai? stii sa vezi ce e propaganda si ce nu?
  • +3 (7 voturi)    
    cel mai bun (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:08)

    dum_i [utilizator]

    Cel mai bun comentariu vine de la Washington Post

    "Whom is the United States for in this struggle? We know whom it is against — the regime of President Bashar al-Assad. Also, the Islamic State, which happens to be the regime’s principal opponent. Also, all the other jihadi groups fighting in Syria — including Jabhat al-Nusra (the al-Qaeda affiliate) and Ahrar al-Sham. Oh, and Hezbollah forces and Iranian forces who have been supporting the Syrian government. The West is against almost every major group fighting in Syria, which makes for moral clarity but strategic incoherence."
  • +2 (12 voturi)    
    ar trenui... (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:09)

    Mazeta [utilizator]

    Rrebelii ISIS să arboreze steagul negru (ca în videoclipuri), iar rebelii moderaţi curcubeul, că să nu existe confuzii.
  • +5 (5 voturi)    
    DEPINDE DIN CE PARTE PRIVESTI ? (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Ion umbla de mult sa-i "faca felul" Mariei, doar ca nu reusea sa o prinda singura, mereu era asta cu barba-su Gheorghe dupa ea. Intr-o zi, trecand prin dreptul casei lor, Ion ii vazu pe Maria si pe Gheorghe sus pe casa, vopsind acoperisul. Deodata se lumina la fata si incepu sa strige : Sa-ti fie rusine Gheorghe. Alt loc unde sa-ti regulezi nevasta n-ai mai gasit, decat pe acoperis sa va vada tot satul. Gheorghe ii raspunse : Ce-ai ma, esti nebun, nu vezi ca vopsim acoperisul ? La care Ion : Ce ma, asa se spune acuma la f...? Ia da-te jos si vino aici. Luat repede, Ion se executa, cobori de pe casa si veni in strada. In acelasi timp Ion urca pe acoperis, ii dadu fustele peste cap Mariei si incepu sa o reguleze. La care Gheorghe, privind lung in sus, spre cei doi : Bai, Ioane, stii ca ai dreptate... DE AICI ASA SE VEDE !!! Nu mai ramane sa stabiliti, stimati comentatori decat cine e Ion, cine e Gheorghe si cine e Maria.
  • -4 (12 voturi)    
    пропаганда (Vineri, 2 octombrie 2015, 14:27)

    morcoveata [anonim]

    Cum zicea cineva mai sus, toti trolli rusnaci au fost mobilizati ca sa sustina interventia armata a lui Phutin in Siria.

    Dati bataie baieti, hamburgerul e scump si postarile ieftine, ca e criza si a scazut pretul petrolului.
  • 0 (0 voturi)    
    DEPINDE DIN CE PARTE PRIVESTI - 2 (Vineri, 2 octombrie 2015, 14:38)

    Susufler0 [utilizator]

    De fapt, se stie cine este Maria. Ar fi culmea sa avem si aici pareri impartite !
  • -1 (5 voturi)    
    Ehhhh (Vineri, 2 octombrie 2015, 15:40)

    vali_s [utilizator]

    Cine rade la urma rade mai bine.

    Eu inca astept momentul cand o sa cada migul in batatura, asa unul cate unul de la cate o eroare tehnica.

    O sa apara cativa rusnaci scalpati si crucificati, eventual cateva explozii prin orase cheie din Rusia.

    In cele din urma jocul la ofsaid este si el tot o strategie.
  • 0 (2 voturi)    
    sunteti siguri? (Vineri, 2 octombrie 2015, 16:36)

    alunescu [utilizator]

    Astia sunt cei aparati de Turcia si aliatii ei...No comment: https://www.youtube.com/watch?v=DMBEaS_N0mE
  • +2 (4 voturi)    
    "Adanc ingrijorati" (Vineri, 2 octombrie 2015, 23:12)

    KostasP [utilizator]

    Ce-mi place afirmatia asta. Am un sfat pentru "alianta". Sa imparta cate o ratie de sapun fin militantilor.
  • 0 (2 voturi)    
    aia (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 11:15)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pe care ii bombardeaza rusii sint musulmani? Sint. Nu exista musulmani ''moderati'', poate doar in creierele afumate de socialism ale lui obama, merkel si holande.
    Asa ca rusii fac bine ce fac. Ma doare undeva ca unii sint isis, altii al nusra sau al kk, tot musulmani sint si ce fac rusii e singurul tratament posibil.