Jihadistii Statului Islamic au aruncat in aer templul antic Baal Shamin din Palmyra

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 24 august 2015, 9:12 Actualitate | Internaţional

Palmyra
Foto: Wikimedia Commons
Jihadistii din gruparea Statul Islamic (SI) au aruncat in aer un templu antic din Palmyra, oras din desertul sirian clasat in patrimoniul umanitatii, scrie AFP.

In urma cu o saptamana, gruparea terorista l-a decapitat pe fostul sef al Antichitatilor din Palmyra, Khaled al-Assaad, un octogenar in varsta de 82 de ani, reputat in intreaga lume pentru expertiza legata de acest oras antic.

SI, care a distrus mai multe bijuterii arheologice din Irak, a cucerit in mai Palmyra, supranumita "perla desertului".

"Daech (acronimul arab al SI) a pus o mare cantitate de explozibil in templul Baal Shamin, pe care a detonat-o. Cladirea este in mare parte distrusa", a decalrat duminica Maamoun Abdulkarim, directorul general pentru Antichitati si muzee in Siria.

Acesta a precizat ca "'cella' (naosul, partea inchisa a templului) a fost distrusa si coloanele din jur s-au prabusit".

Templul Baal Shamin a inceput sa fie ridicat in anul 17 si ulterior a fost marit de imparatul roman Hadrian in 130. Era al doilea cel mai important sanctuar din Palmyra, potrivit muzeului Louvre din Paris.

"Cele mai sumbre previziuni ale noastre se realizeaza, din pacate", a spus Abdulkarim.

Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO) a confirmat si el distrugerea acestui monument de catre SI, care considera operele religioase preislamice, in spcial statuile, drept idolatrie.

Dupa ce au cucerit Palmyra, SI a executat peste 200 de oameni, dintre care 20 in teatrul antic.

Marti, jihadistii l-au executat pe fostul sef al Antichitatilor din oras.

"Locuitori din oras mi-au spus ca gruparea SI a taiat in bucati corpul tatalui meu, dupa ce l-au spanzurat de un stalp", a declarat duminica unul dintre fiii sai, Mohammad.

"Tatal meu spunea adesea: 'Voi muri in picioare, ca palmierii din Palmyra'", a adaugat el.

Jihadistii, care controleaza teritorii mari din Irak si din Siria, au distrus in aprilie cu buldozere si explozibil situl arheologic Nimrud, bijuterie arhitecturala a imperiului asirian.

Distrugeri au fost raportate si la Hatra - oras roman vechi de 2.000 de ani - si la muzeul din Mosul, in nordul Irakului.

Peste 300 de situri istorice siriene au fost afectate, distruse sau jefuite in cursul conflictului care a inceput in Siria in urma cu peste patru ani, potrivit ONU.











7284 vizualizari
  • -15 (19 voturi)    
    învingătorul ia tot (Luni, 24 august 2015, 9:22)

    bors cu miere [utilizator]

    au procedat corect. când vrei să instaurezi o nouă ordine, trebuie să smulgi toate rădăcinile trecutului.
    • +11 (13 voturi)    
      Ti-am dat plus din eroare! (Luni, 24 august 2015, 12:07)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

      Cinismul tau e dezgustator. Sper ca e doar cinism, iar nu prostie pura.
    • +12 (12 voturi)    
      corect...ia tot, si nu distruge nimic (Luni, 24 august 2015, 14:11)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

      romanii cand au 'pacificat' grecia antica au luat tot (stiinta, arte, cultura ) si nu au distrus nimic.
      IS pe care il glorifici tu nu au luat nimic, dar au distrus tot.
      A obtinut ceva cineva din asta? Nu. Este o pierdere pt cultura mondiala.
      Cuvinte care pentru tine nu inseamna nimic.
      Faptul ca oameni care gandesc ca tine au drept de vot este dovada ca sistemul democratic are defecte.
  • +8 (8 voturi)    
    Lumea se confrunta cu o noua mare provocare (Luni, 24 august 2015, 9:42)

    Metec [utilizator]

    De la Hitler incoace, lumea nu a mai cunoscut o amenintare de asemenea amploare. Ma uit si ma crucesc la miopia statelor puternic dezvoltate, care refuza sa inteleaga si sa recunoasca marele pericol ce ameninta cultura si civilizatia lumii. Sper, totusi, ca valul de refugiati din calea terorii dezlantuite de hoardele negre islamice sa trezeasca Europa si SUA, care trebuie sa mobilizeze Consiliul de Securitate al ONU. Crimele abominabile impotriva umanitatii trebuie sa trezeasca indignarea, chiar daca interesele economice nu justifica o interventie.
    • -1 (1 vot)    
      sunt de acord cu ce ai scris in totalitatea (Luni, 24 august 2015, 18:08)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      comentariului tau, dar sa nu fim ipocriti, situatia actuala din Irak, Siria sau Libia se datoreaza tocmai statelor dezvoltate si vecinilor statelor aflate in razboi civil.
      ONU e o paiata incepand cu razboiul din Coreea, khmerii rosii, Ruanda, Srebrenita, etc., paiata e putin spus, e complice.
  • -7 (13 voturi)    
    neinteresant (Luni, 24 august 2015, 10:14)

    dum_i [utilizator]

    Neinteresant. Stirea zilei in europa azi este despre teroristul "subnutrit si prost imbracat" din tren care isi vroia doar ak47 inapoi. Vorba avocatei lui.

    Va rog, cand dati stiri d-astea cu ISIS, puneti si video-ul ala cu toti sefii de state democrate si libere pupand mana lui Salman al Arabiei Saudite la incoronare. Explica tot.
  • -10 (10 voturi)    
    Dar poze cu templul distrus aveți? (Luni, 24 august 2015, 10:24)

    simplex1 [utilizator]

    Eu nu vad imagini cu templul Baal Shamin demolat și până nu vizionez dovezi concrete ale aruncării sale în aer nu va cred. Până acum Statul Islamic a efectuat conform știrilor date de SUA numeroase distrugeri de antichități fără ca nimeni sa vadă pagubele produse.
    • +4 (6 voturi)    
      Crezi ca... (Luni, 24 august 2015, 12:57)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Crezi ca cineva vrea sa te pacaleasca?
      E ridicol.
    • +1 (3 voturi)    
      Pai iti recomand sa mergi chiar acolo (Luni, 24 august 2015, 17:39)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Nu de alta dar o sa zici ca si pozele sunt trucate. Asa, mergand acolo, o sa vezi chiar cu ochii tai. Si in plus vei si beneficia de calda primire si inalta consideratie aratata crestinilor.
  • -6 (12 voturi)    
    putem multumi SUA pentru (Luni, 24 august 2015, 10:35)

    __alex__ [utilizator]

    'stabilitatea' din regiune.
    Cand au invadat Irakul, sunnitii si siitii locuaiau in aceleasi cartiere iar casatoriile intre membrii celor doua fractiuni nu erau rare. ISIS este rezultatul haosului creat de SUA in regiune. http://www.infowars.com/isis-domestic-terror-threat-created-by-cia-and-u-s-military/
  • +2 (8 voturi)    
    Oare... (Luni, 24 august 2015, 10:41)

    John [anonim]

    ...o fi timpul de o cruciada?
  • +8 (8 voturi)    
    ce pacat... (Luni, 24 august 2015, 10:49)

    MrOpinie [utilizator]

    adevarate drame in patrimoniul mondial.
  • +7 (7 voturi)    
    Si uite asa (Luni, 24 august 2015, 11:49)

    RaduMischie [utilizator]

    Ne umplem de refugiati in Europa. Din cunostinta mea, in timpurile moderne, cuceritorii nu au distrus monumente istorice din teritoriile ocupate.
    Iata ca ISIS/SI face si asta. Iar asta este "bonus", peste indobitocire religioasa, asuprire a altor religii, sclavie sexuala (vezi articolo cu 16 membri ISIS infectati cu SIDA de la sclave sexuale marocane).
    Adica nimic bun.
    Si in fata unei asemenea nenorociri, care nu aduce decat haos si nici o speranta de stabilitate, cum sa nu se refugieze oamenii in Europa?
  • -2 (4 voturi)    
    FOARTE BINE (Luni, 24 august 2015, 17:58)

    Barba Lunga [anonim]

    Oamanei buni stiu ca e istorie dar cultul lui baal ii face pe ISIS sa para miei. Interesati-va !!!
    I se aduceau sacrificii copii pentru fertilitate ( copii vii BTW sacrificati de parinti pt "ajutor la bani".
    BV LOR !!!
    • +1 (1 vot)    
      Ce treaba are cultul lui Baal aici? (Marţi, 25 august 2015, 14:32)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Barba Lunga

      Unde se practica ACUM? Ma mir ca nu vorbesti si de comuna primitiva, sclavagism... Ca daca mai exista si se practica, evident trebuie luate masuri. Dar templul si constructiile antice SUNT MONUMENTE istorice, indiferent la ce au folosit la vremea lor. Asa cum, chiar daca nu ne place, su gulagul, lagarele naziste, chiar cruciadele, fac parte din ISTORIA omenirii...