Jihadistii Statului Islamic au cucerit in totalitate orasul antic Palmyra, care-i deschide drumul spre marele desert sirian si spre provincia Al-Anbar din Irak

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2015, 9:07 Actualitate | Internaţional

Palmyra
Foto: Wikimedia Commons
Jihadistii gruparii teroriste Statul Islamic (SI) au preluat joi in totalitate controlul asupra orasului antic Palmyra, un nou revers pentru regimul lui Bashar al-Assad si un motiv de ingrijorare pentru comorile arheologice pe care le gazduieste aceasta bijuterie a desertului sirian, scrie AFP.

In Irakul vecin, o contra-ofensiva este organizata pentru recucerirea Ramadi, capitala provinciei majoritar sunite Al-Anbar, care a cazut duminica in mainile SI.

Militiile siite sustinute de Iran ar urma sa conduca aceasta contra-ofensiva pentru preluarea controlului asupra Ramadi (100 km vest de Bagdad).

Pana in prezent, militiile siite erau tinute departe de Al-Anbar pentru a evita pierderea oricarui sprijin in randul populatiei majoritar sunite din aceasta provincie. America a admis ca militiile siite au de acum "un rol de jucat atat timp cat raman sub controlul guvernului irakian".

De altfel, Statele Unite, in fruntea unei coalitii internationale anti-jihadiste, a anuntat o "reexaminare" a strategiei din Irak pentru a putea "ajuta" autoritatile sa recucereasca acest oras "cat mai curand posibil".

"SI controleaza cvasi-totalitatea Palmyrei", anunta miercuri seara directorul Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului, Rami Abdel Rahmane, care a vorbit despre o "retragere masiva a fortelor regimului din toate sectoarele". Acesta a precizat insa ca jihadistii nu au intrat inca in inchisoare (est) si nici in sediul serviciilor militare de informatii (vest) unde se afla un mare numar de soldati.

Un militant din Palmyra, Mohamed Hassan al-Homsi, a declarat pentru AFP ca aviatia a lansat raiduri asupra SI dupa ce jihadistii au preluat controlul asupra orasului.

Valoarea istorica a acestei oaze aflata la circa 240 km nord-est de Damasc este inestimabila, deoarece adaposteste ruinele monumentale ale unui mare oras care a fost unul dintre cele mai importante centre culturale ale lumii antice. Arhitectura sa uneste tehnici greco-romane cu traditii locale si este influentata de persi, potrivit UNESCO.

Orasul are o importanta strategica pentru SI deoarece deschide drumul spre marele desert sirian, care se invecineaza cu provincia Al-Anbar din Irak.

O cucerire totala a Al-Anbar ar permite SI sa-si intareasca prezenta la granita Bagdadului, a Arabiei Saudite si a Iordaniei.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7534 vizualizari
  • +10 (16 voturi)    
    aliati (Joi, 21 mai 2015, 10:28)

    dum_i [utilizator]

    'Aliatii' SUA si ai vestului sunt Arabia Saudita (cancerul wahabist si patria ISIS) si Turcia (cancerul salafist si patria fratilor musulmani si al-nustra).

    Asta spune tot despre ce ii asteapta pe femeile, crestinii, si intelectualii din fostele Irak si Siria.
  • -7 (17 voturi)    
    isis (Joi, 21 mai 2015, 10:53)

    nimrod [utilizator]

    După cum scrie o parte a presei occidentale, doar incompetenţa patentată a administraţiei Obama, atenţionată din vreme, totuşi, a împiedicat aviaţia americană să aştearnă la vreme un covor de bombe definitiv peste trenţăroşi, ca să nu atingă Palmyra. Bine că au bombardat Dresda...
    • +8 (8 voturi)    
      Care presa? (Joi, 21 mai 2015, 12:00)

      sile [anonim] i-a raspuns lui nimrod

      Bombardamentele ca in timpul WWII sunt de mult interzise de conventiile internationale.
      • -2 (8 voturi)    
        isis (Joi, 21 mai 2015, 12:31)

        nimrod [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Pai, daca vorbim de conventii, ISIS nu-i nici tara, nici armata. Cat despre interzicerea bombardamentului in zbor orizontal, n-am auzit.
        • +2 (2 voturi)    
          Ok (Joi, 21 mai 2015, 13:57)

          sile [anonim] i-a raspuns lui nimrod

          Inca nu faci diferenta intre "smart bomb" si "carpet bombing". Mai vorbim cand o sa faci.
          Sau poate-mi inchizi gura producand un link din "presa occidentala" sa vad si eu unde s-au plans de bombardamente ca la Dresda.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu-ti mai bate capul... (Joi, 21 mai 2015, 20:38)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui sile

            Gradul lui de dezvoltare si civilizatie e cam la nivelul de atunci... Tot e bine ca a evoulat putin, ne puteam astepta sa faca comparatii cu inchizitia, cruciadele...
      • +8 (10 voturi)    
        Monument Men Army (Joi, 21 mai 2015, 12:40)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui sile

        ar trebui infiintata o armata a vestigiilor istorice world wide iar animale ca ISIS sa fie impushcati pe loc..respectiv monumentele sa fie pazite de armata..finantata de ONU + UNESCO+NATO
        • +5 (7 voturi)    
          Serios? (Joi, 21 mai 2015, 13:59)

          sile [anonim] i-a raspuns lui un domn

          Nu pleaca lumea sa razboi sa salveze oameni si tu crezi ca o sa plece pentru monumente?
      • +4 (4 voturi)    
        dar decapitarile (Joi, 21 mai 2015, 15:36)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui sile

        si masacrele in masa, sunt permise de conventiile internationale ?
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Joi, 21 mai 2015, 10:55)

    CosminMaricari [utilizator]

    Aştept cu inima strânsă clipurile prin care animalele astea se vor lăuda cu distrugerea altor artefacte nepreţuite. :(

    După biblioteca şi muzeul Ninive din Mosul, siturile arheologice de la Khorsabad, Hatra, Nimrud etc. nesăbuiţii continuă să-şi distrugă propria istorie şi civilizaţie...

    Asta se întâmplă când acordăm mai multă importanţă cultelor decât culturii.
    • -13 (19 voturi)    
      nu te teme (Joi, 21 mai 2015, 11:41)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Multe din artefactele alea neprețuite o să apară prin muzeele și colecțiile private occidentale, așa cum s-a întâmplat cu cele din Muzeul de Arheologie din Bagdad. Clipurile sunt doar atat, clipuri.
      • +6 (10 voturi)    
        mai bine asa (Joi, 21 mai 2015, 12:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        decat distruse cu barosul de cetateni care sunt certati cu istoria....eu unul as vrea muzeu si mormantul lui stalin sa il arunc in aer..te superi cumva ? stalin si osemintele lui sunt ebola care a afectat Europa de Este...o jumatate de secol...cu regres in progres..de minim un secol
      • +2 (4 voturi)    
        Stim... (Joi, 21 mai 2015, 14:53)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        ...clipurile sunt clipuri, ISIS este doar o facatura etc. Auzi, va platesc eu biletele (tie si lui "Dumitrica") pana "acolo", sa faceti si voi niste self-iuri cu facaturile alea, cu "clipurile" etc...

        Banii vi-i dau la intoarcerea voastra.
      • -3 (5 voturi)    
        asa se fac marile averi (Joi, 21 mai 2015, 15:43)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Prin furt.
        Ce sa stie copiii astia, ei vad doar Stalin,Lenin ,postaci rusi in timp ce occidentalii le fura chilotii de pe ei.
      • +1 (1 vot)    
        Numai niste idioti pot afirma asa ceva! (Joi, 21 mai 2015, 19:10)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        E ca si cum ai spune ca o sa apara Piramida lui Keops sau Sfinxul intr-un muzeu particular. Sa mai dau ca exemple monumentele grecesti, cele din Italia? S-ar parea ca s-a uitat cum au distrus talibalii, niste frati de-ai lor, monumente de nepretuit si irecuperabile in Afganistan. Cate din alea le vedem in muzee si colectii private si unde??
    • +11 (13 voturi)    
      Nu e istoria lor... (Joi, 21 mai 2015, 11:55)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Este Istoria noastra.
  • -4 (6 voturi)    
    Asta e (Joi, 21 mai 2015, 11:28)

    Anon [anonim]

    Ei isi distrug cultura, ei isi construiesc alta. Da, au fost influentati de marile puteri in aceste razboaie, dar asta din nou este vina lor, si vina naturii umane.

    Cand vor deveni o zona extrem de periculoasa, cu siguranta principalele forte militare globale vor intra si vor curata zona.
  • -5 (13 voturi)    
    sa nu uitam (Joi, 21 mai 2015, 11:59)

    xanti [utilizator]

    Acest ISIS e un mod de a controla statele ce nu sunt de acord cu dominatia americana
    http://www.evz.ro/socant-este-isis-creatia-lui-obama-si-a-cia.html
    Acesti ISIS nu s-au inarmat singuri au fost inarmati si folositi de catre americani ,acum culegem roadele.
    • +4 (4 voturi)    
      Mazeta al vostru a spus de stiri nemestecate (Joi, 21 mai 2015, 14:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      intr o postare anterioara aparandu si cu Maretie si Abnegatie shelul lui, de la Ceapeul Mujic din Romania...va rog coerenta..ori il sanctionezi pe Mazeta ca bate campii..ori...