Criza din Ucraina. Situatie in continuare tensionata in estul tarii: Separatistii pro-rusi au preluat controlul mai multor cladiri din Horlivka/ Turcinov: Fortele armata ucrainene sunt in stare de alerta totala pentru lupta/ Rusia denunta "declaratiile belicoase" ale Kievului/ Convorbire Cameron-Putin: Criza nu poate fi solutionata decat in mod pasnic

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 30 aprilie 2014, 9:31 Actualitate | Internaţional


Separatistii pro-rusi au ajuns in Horlivka (Donetsk)
Foto: Google Maps
Situatia a continuat sa fie tensionata in estul Ucrainei si miercuri. Separatistii pro-rusi au pus stapanire asupra unei cladiri guvernamentale si sediului politiei din orasul Horlivka, regiunea Donetsk. Presedintele ucrainean Oleksandr Turcinov a anuntat ca fortele armate sunt "in stare de alerta totala" pentru lupta. In replica, Rusia a denuntat "retorica belicoasa" a Kievului. De asemenea, autoritatile ucrainene l-au arestat si declarat "persona non grata" pe atasatul militar rus la Kiev, pe care il acuza de spionaj. In cursul unei convorbiri telefonice avute miercuri seara, presedintele rus Vladimir Putin si premierul britanic David Cameron au convenit ca o iesire din criza in Ucraina "nu poate fi realizata decat prin mijloace pasnice", potrivit Kremlinului.

  • Vezi principalele evenimente privind criza din Ucraina desfasurate miercuri


Ora 23.50 Ucraina l-a arestat si declarat "persona non grata" pe atasatul militar rus la Kiev

Autoritatile din Ucraina l-au arestat, miercuri, si l-au declarat "persona non grata" pe atasatul militar rus la Kiev, pe care il acuza de spionaj, informeaza un comunicat al Ministerului ucrainean de Externe, citat de AFP.

Potrivit ministerului, "atasatul militar al ambasadei ruse in Ucraina este declarat persona non grata, in urma unor actiuni incompatibile cu statutul sau diplomatic", o formula utilizata in diplomatie pentru desemnarea activitatilor de spionaj.

Diplomatul rus, al carui nume nu este mentionat, a fost "prins" miercuri in flagrant delict de catre serviciile de securitate ucrainene, potrivit ministerului, care nu ofera alte precizari.

"El urmeaza sa paraseasca Ucraina in cel mai scurt timp", potrivit comunicatului, citat de agentia de presa Interfax.

Ora 23.30 Armata rusa va efectua zboruri de antrenament in apropiere de spatiul aerian al tarilor baltice / Patru avioane daneze de tip F-16 au sosit miercuri in Estonia

Ora 22.00 Convorbire David Cameron - Vladimir Putin: Criza nu poate fi solutionata decat in mod pasnic

Presedintele rus Vladimir Putin si premierul britanic David Cameron au convenit miercuri seara, in cursul unei convorbiri telefonice, ca o iesire din criza in Ucraina "nu poate fi realizata decat prin mijloace pasnice", potrivit unui comunicat al Kremlinului, citat de AFP.

"Liderii Rusiei si Marii Britanii au convenit ca finalul gravei confruntari politice nu poate fi atins decat prin mijloace pasnice. Ei au stabilit sa continue dialogul bilateral", a informat Kremlinul.

Potrivit sursei citate, presedintele rus a profitat de aceasta convorbire telefonica, ce a avut loc la initiativa partii britanice, pentru a reaminti "importanta fundamentala a unei puneri in aplicare rapide si neconditionate de catre autoritatile de la Kiev a acordului de la Geneva din 17 aprilie".

Ora 21.10 Rusia denunta "declaratiile belicoase" ale Kievului

Ministerul rus de Externe a denuntat, miercuri, "retorica belicoasa" a autoritatilor ucrainene, dupa anuntul Kievului privind plasarea in stare de alerta maxima a fortelor sale armate, transmite AFP.

"Suntem ingrijorati de aceste declaratii belicoase ale autoritatilor de la Kiev", a aratat ministerul rus intr-un comunicat.

"Insistam asupra incetarii imediate de catre Kiev a acestei retorici belicoase, care vizeaza intimidarea propriului popor", se mai arata in comunicatul MAE rus, care face de asemenea apel la evitarea folosirii fortei si lansarea unui dialog pentru "reconcilierea nationala a tarii".

Ora 19:30 Obiectivul presedintelui rus Vladimir Putin este sa detina "controlul total asupra Ucrainei", a afirmat miercuri presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, citat de AFP.

"Nu am nicio indoiala asupra faptului ca scopul lui Putin este de a avea controlul total asupra Ucrainei. Nu spun ca obiectivul sau este obligatoriu de a ocupa toata tara, ci de a avea un control total", a afirmat Barroso, intr-o interventie in fata Atlantic Council, un think-tank de la Washington consacrat relatiilor transatlantice.

"De fapt, mi-a spus-o chiar el. A spus in mai multe randuri ca o Ucraina independenta este o creatie a Vestului", a precizat presedintele Comisiei, potrivit caruia Ucraina reprezinta piesa centrala a proiectului uniunii vamale pe care Moscova vrea sa o creeze cu vecinii sai.

Ora 19.20 Comitetul de ministri al Consiliului Europei a condamnat, miercuri, sechestrarea observatorilor OSCE de catre separatistii pro-rusi in estul Ucrainei, cerand "eliberarea imediata" a acestora, scrie AFP.

Acest comitet, "organ executiv" al organizatiei paneuropene, reuneste ministrii Afacerilor Externe din cele 47 de tari membre sau reprezentantii acestora.

Ora 17.45 Seful pro-rus al "republicii populare" autoproclamate Donetsk a declarat miercuri, in timpul unei conferinte de presa sustinute la Moscova, ca nu vor avea loc alegeri prezidentiale "ilegitime" in aceasta regiune din estul Ucrainei.

"Aceste alegeri prezidentiale au fost decise de o putere ilegitima si sunt, prin urmare, ilegitime", a declarat liderul "republicii populare", Denis Pusilin.

"Nu intentionam sa participam la alegerile vecinilor nostri si sunt putine sanse ca acestea sa aiba loc in regiunea Donetsk", a adaugat el.

El a declarat ca a mers la Moscova pentru a asigura un "sprijin mediatic" pro-rusilor din estul Ucrainei.

"Voi discuta cu politicieni (rusi) data viitoare, dupa desfasurarea referendumului pentru independenta" republicii Donetsk, pe care separatistii intentioneaza sa-l organizeze pe 11 mai, a mai spus el.

Militarii rusi sunt implicati "in mod evident" in organizarea scrutinului, potrivit lui Pusilin.

"Evident ca sunt, iar noi nu-i putem impiedica sa participe la eliberarea regiunii noastre (...) a teritoriilor ruse", a spus el.

Vor fi de asemenea "voluntari ce vor veni din mai multe tari, nu numai din Rusia", a adaugat el.

"Toti vad importanta (scrutinului, n.r.) pentru lumea rusa", a concluzionat Pusilin.

Ora 16.40 Ministerul ucrainean al Apararii anunta ca nu intentioneaza sa efectueze exercitii militare in capitala Kiev miercuri noapte, contrazicand un comunicat difuzat anterior pe site-ul guvernului si pe cel al administratiei orasului.

"Tot personalul si toate echipamentele sunt in pozitiile lor permanente si nu vor efectua exercitii in centrul Kievului", a informat ministerul.

Chestionate cu privire la aceasta contradictie, doua surse din securitate au declarat pentru Reuters ca Garda securitatii statului, care asigura protectia presedintelui si a inaltilor oficiali guvernamentali, vor desfasura exercitii de antrenament in capitala.

Ora 15:30 FMI afirma ca Rusia a intrat deja in recesiune

Ora 15.25 Fortele armate ucrainene vor efectua exercitii militare in centrul Kievului, miercuri noapte, a anuntat guvernul, dupa ce presedintele ucrainean Oleksandr Turcinov a avertizat cu privire la un "real pericol" al unei invazii ruse.

Potrivit Reuters, un comunicat postat pe site-ul guvernului avertizeaza locuitorii capitalei ca "echipamente militare se vor deplasa in convoi prin oras" si vor efectua exercitii.

Ora 13:10 Turcinov: Fortele armate ucrainene sunt "in stare de alerta totala" pentru lupta.

Ora 12.13: Presedintele ucrainean: Ucraina trebuie sa impiedice terorismul sa ajunga dincolo de estul tarii

"Obiectivul nostru numarul unu este sa impiedicam terorismul sa se extinda, din regiunile Donetsk si Lugansk, catre alte regiuni", a declarat Oleksandr Turcinov in timpul unei intalniri cu guvernatorii regiunilor. "Am decis deja sa formam militii teritoriale compuse din voluntari in fiecare regiune", a continuat el.

Presedintele interimar a recunoscut ca fortele ucrainene nu sunt capabile sa opreasca insurgenta pro-rusilor in Donetsk si Luhansk. "As vrea sa spun sincer ca in acest moment structurile de securitate nu sunt capabile sa preia din nou controlul situatiei in Donetsk si Luhansk".

-----

Secretarul de stat american John Kerry a acuzat marti Rusia ca "incearca sa schimbe arhitectura securitatii in Europa de Est" destabilizand Ucraina.

"Ceea ce se intampla in Ucraina este un apel la trezire", a declarat secretarul de stat SUA, dupa ce mii de sustinatori pro-rusi au preluat mai multe cladiri guvernamentale din Luhansk, in estul Ucrainei.

Haosul a continuat sa se extinda marti in Ucraina, unde mii de manifestanti pro-rusi au pus stapanire pe cladiri oficiale din Lugansk, in timp ce presedintele Vladimir Putin a amenintat cu repercusiuni asupra companiilor occidentale care sunt prezente in Rusia, daca sanctiunile internationale vor continua.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14459 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    SUA si-a inasprit tonul (Miercuri, 30 aprilie 2014, 9:38)

    ampersand [utilizator]

    Ce zice UPI (United Press International):

    http://www.upi.com/Top_News/World-News/2014/04/29/US-would-react-immediately-if-Russia-invaded-Ukraine-says-American-ambassador/5121398797463/?spt=sec&or=tn
    • -3 (15 voturi)    
      usa sanctioneaza doar cu tonul (Miercuri, 30 aprilie 2014, 12:49)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      nimic altceva
      • +2 (6 voturi)    
        diferenta intre Rusia si SUA (Miercuri, 30 aprilie 2014, 19:02)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Daca actioneaza, de ce actioneaza, daca foloseste diplomatia, sunt doar vorbe.... Ai rabdare, intai tratativele, apoi actiunile.... SUA mai tine cont si de Europa care este mult mai aproape de Rusia si cu contracte inca valabile.... dar daca Rusia o mai tine asa, toate se vor regandi si renegocia.... Nimeni nu e de capul lui in lumea asta daca nu vrem sa se ajunga la haos, adica asa cum vrea sa faca Rusia!
      • -3 (3 voturi)    
        vei intelege ceva? (Miercuri, 30 aprilie 2014, 23:14)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        vreodata?
        FMI anunta ca Rusia e deja in recesiune. Cu ce tii bugetul militar? dar trupele de ocupatie din Ukraina? [crezi ca nu mananca, nu pun combustibil?]
        Au mai vrut rusii odata, pe timpul lui Reagan, si s-au prabusit economic.
  • +12 (22 voturi)    
    Cine sapa groapa altuia... (Miercuri, 30 aprilie 2014, 9:41)

    rov [utilizator]

    Rusia va dezmembra Ukraina, dar nu va trece mult timp si va avea ea insasi aceiasi soarta.
    Putin distruge rusia tocmai cand incepuse sa se ridice economic.
    • +5 (13 voturi)    
      s ar putea evita o catastrofa sociala (Miercuri, 30 aprilie 2014, 10:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

      folosind modelul Ceausescu si nea nelu, victor atanasie..chiar nu au un Targoviste pe langa Moscova ? chiar toti rushii sunt cretini acolo ?..cei de la ambasada din bucuresti sunt..ca doar un cretin isi punea gard electric
    • -1 (11 voturi)    
      Problema (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:13)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Problema aici nu e la Putin, este la unii ca matale care gandesc prea mic :)

      Rusia isi joaca acum una din ultimile cartie pe care le mai are pentru a supravietui hegemoniei SUA. Si o joaca bine.
      • +2 (10 voturi)    
        In capul rusilor nu e nimic altceva ... (Miercuri, 30 aprilie 2014, 18:00)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        ... decat hegemonie... Bineinteles ... hegemonia lor, iar nu a altora!
      • -2 (2 voturi)    
        prietene eu nu gandesc pe bani (Miercuri, 30 aprilie 2014, 20:41)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        iar daca nu esti roman, te rog sa nu mi te mai adresezi pe viitor.
        i-ati leafa nenorocita si deschide noi subiecte...
  • +9 (17 voturi)    
    In Romania in acest timp (Miercuri, 30 aprilie 2014, 11:40)

    Frank777 [utilizator]

    grupari organizat preiau controlul : Justitiei,Portului Constanta,Energeticii,Contractelor cu Statul,Invatamantul pe spaga, Domeniul agricol al Statului, Padurile,Spitalele de stat ,resurse si resurse,venituri si ciubucuri.Totul este de vanzare in Romania.Ieftin ca e de furat.
    Romania este in aceiasi situatie ca Ucraina cu privire la baronii si complicii lor interni si externi care controleaza si au dus statul la prabusire.
  • +11 (31 voturi)    
    si totusi... (Miercuri, 30 aprilie 2014, 11:53)

    freestyle [utilizator]

    Nimeni nu vrea sa stea de vorba si cu oamenii aia din est? Nu ii intreaba nimeni ce doresc? Daca ei spun ca nu se simt reprezentati de noua conducere de la Kiev (e si normal ca nu ei l-au alungat pe Ianukovici, ei l-au votat) impusa de manifestatii de strada (si in vest au fost ocupate cladirile guvernamentale, dar nu a zis nimeni nimic atunci) atunci fac si ei la fel, ies in strada ocupa cladirile guvernamentale si isi exprima nemultumirea. Deci cum facem sa se aplice si un pic de democratie?
    Si nu Rusia o sa destrame Ucraina. Ucrainienii o vor face. Asa cum au facut-o si in 1654 cand zaporojenii s-au rupt de coroana poloneza si au trecut alaturi de tzar. Incercari de creeare a unui stat ucrainean au fost doar la vest de Nipru. Daca se vrea sa se evite acest lucru atunci trebuie inceput un dialog serios intern. Nu la Geneva, ci la Kiev sau la Donetk sau la Harkov.
    • -3 (17 voturi)    
      Au fost ascultati (Miercuri, 30 aprilie 2014, 12:20)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Partidul Regiunilor este a lor, Yanukovici este reprezentantul estului. Cu o mica pauza pentru Yushenko, conducatorii au fost reprezentantii Estului.

      Deci, au contribuit din plin, nu doar prin voce la dezastrul de azi.

      Mai lasati retorica ruseasca daca nu stiti subiectul.
      • 0 (20 voturi)    
        tendința spre dictatură (Miercuri, 30 aprilie 2014, 13:29)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

        Noua putere de la Kiev nu cunoștea opiniile celor vreo 20 de milioane de est-ucrainieni? Știa, dar voia să le bage pumnul în gură.
    • +1 (21 voturi)    
      daca n-as sti ca esti un rus propagandist... (Miercuri, 30 aprilie 2014, 13:27)

      Alb13 [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Ai o logica stramba ca orice rus propagandist, dar totusi am sa-mi spun parerea pentru ceilalti care citesc.
      Aia cu pro0rusii e vrejeala kgb-ista. Cetatatenii normali n-au in dotare pusti de asalt AK 104, nici veste anitglont ca sa nu mai vorbim ca uniformele alea fara insemne nu prea semana cu echipamentul de vanatoare pe care ti-l cumperi de la "Vanatorul si Pescarul". Iar blindatele le-au achizitonat in leasing.
      Haide bre mujicule, lasa-ne cu propaganda voastra cu nu produceti decat sila
      • +3 (13 voturi)    
        ce vorbesti? (Miercuri, 30 aprilie 2014, 14:09)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Alb13

        uiet-te la filmuletul asta si descoperi si cum se poate cumpara o vesta anti-glont prin Ucraina...nu-i mare branza:
        http://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/why-did-gunmen-so-easily-seize-governments-in-eastern-ukraine-umm-here-s-why#.
      • +7 (13 voturi)    
        Mi-e sila (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:16)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui Alb13

        Mi-e sila de rasisti, ignoranti si indivizi care nu pot accepta opinii contrare.

        Cat despre "mujicii" cu AK-uri, poate ar trebui sa te informezi care este realitatea de pe teren in Estul Ucrainei, cu cine voteaza ei de obicei, pe cine au ei la inima......ca de "propaganda" sunt satul.
        • -3 (9 voturi)    
          patton (Miercuri, 30 aprilie 2014, 17:23)

          mike13 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          Daca tot ti-e sila sa asculti opinii corecte, chiar dak sunt exprimate mai dur, una este ce voteaza cetatenii obisnuiti si alta este cand grupari paramilitare confisca institutiile statului!!!Coborati in realitate, cititi si informati-va, nu va mai dati cu parerea ca tzatzele pe malu santutlui!!!, ca nu traiti in Papua!!!
          • +2 (2 voturi)    
            insist (Miercuri, 30 aprilie 2014, 20:50)

            Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui mike13

            mike, uita-te pe filmuletul asta:¨http://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/why-did-gunmen-so-easily-seize-governments-in-eastern-ukraine-umm-here-s-why#. si zi-mi si mie ...ce unitati "paramilitare" vezi??? ti se pare normal acest comportament (ma refer evedent la reactia politstilor) cand ala vorbeste ruseste cu AK-ul la spate?

            Acum serios...nimeni nu spune ca mama Rusia ar fi democratia intruchipata si modelul demn de urmat, dar m-am saturat sa tot aud gogosi din astea: ne ataca mama Rusia, cand ucraineii rad si striva "Slava Rusia" fara sa ii puna careva.

            Asta, democratia nu e pentru toata lumea, iar Romania este un prim exemplu.
    • -1 (7 voturi)    
      hm... rescrii istoria??? (Miercuri, 30 aprilie 2014, 15:12)

      MarianNicolae1 [anonim] i-a raspuns lui freestyle

      peste tot ma lovesc de tine!!! spui ca in 1654 s`au rupt de coroana polona si au trecut alaturi de tar!!!! de ce intoxici cititorii??? intre 1600-1654 au fost 3 rascoale CAZACESTI (cazac = ucrainean in timp ce zaporojan = populatie rusa pe teritoriul ucrainei). c voiau rasculatii?? ceea ce vor toti!!! recunoasterea anumitor drepturi!!! drepturi care nu le`au fost recunoscute si, consecinta directa, s`au rupt de statul polonez incercand sa creeze un stat independent!!! doar ca... era apr imposibil sa mentii indepent un stat nou creat avand pe rusia in est si polonia in vest, turcia in sud si romanii peste tot :)) asa ca... au cerut ajutorul tarului ptr a incerca sa isi mentina independenta doar ca tarul a conditionat aceasta independenta sustinuta! so... citeste mai multa istorie inainte sa afirmi anumite lucruri!
    • -2 (8 voturi)    
      freestyle (Miercuri, 30 aprilie 2014, 17:17)

      mike13 [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Eu nu te voi certa pt parerea ta, ai dreptul la ea, dar esti chiar asa de neinformat??Nu cred asta, cand toate canalele de informatii spun ce se intampla acolo...Si cand o logica elementara de copil sugar ar trebui sa te faca macar sa intuiesti cum stau lucrurile!!!!Ma, tu nu vezi ca acolo actioneaza superprofesionisti, bine inarmati, bine informati, bine coordonati, bine organizati???Crezi ca aia sunt doar niste oameni nemultumiti care manifesteaza pe strazi , strigandu-si revendicarile???Astia au o tinta precisa..obiectivele strategice!!!Este o actiune militara!!!Nu cred ca nu intelegi!!Esti asa de boem, sau ai vreun interes???
    • -2 (4 voturi)    
      atentie (Miercuri, 30 aprilie 2014, 19:04)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Care ei? Ai grija pe cine crezi ca sunt ucrainieni!
  • +6 (20 voturi)    
    nu sunt separatisti prorusi, sunt rusi veritabili (Miercuri, 30 aprilie 2014, 12:48)

    jackalphonse [utilizator]

    acolo nu este un razboi civil, este un razboi de gherila intre doua state
    • +5 (11 voturi)    
      și totuși (Miercuri, 30 aprilie 2014, 14:04)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Autoritățile de la Kiev (aka Nuland & co) tb să se lupte nu numai cu separatiștii ruși, ci și cu naționaliștii ucraineeni:

      https://www.youtube.com/watch?v=3-vOWogFXnU
      • -3 (3 voturi)    
        tu nu ai credibilitate (Miercuri, 30 aprilie 2014, 20:42)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        antiroman ce esti
    • +1 (5 voturi)    
      Adica (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:19)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Intre Republica Donetzsk si Ukrainian States of America ?
  • +4 (10 voturi)    
    cu pusca la plimbare prin orasele ucrainiene (Miercuri, 30 aprilie 2014, 14:07)

    Ion Zapada [utilizator]

    ca sa nu mai aud tipete ratacite ...ne invadeaza rusii, ne invadeaza rusii...Va rog sa priviti foarte atent acest filmulet:
    http://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/why-did-gunmen-so-easily-seize-governments-in-eastern-ukraine-umm-here-s-why
    . E de pe Altlantic Council (sa nu tipe careva ca-i marca RT), e si cu comentariu in engleza (pentru aia care nu pricep ucrainiana sau rusa)...
    Ideea e simpla: un jurnalist ucrainian, si-a cuparat haine gen "separatistii rusi", o pusca AK-47 (fake dar foarte realistica) si se plimba prin oras, incercand sa ajunga la punctel echeie (politie primarie)...chiar sa intre in cladire (inarmat fiind^).
    Omul se plimba destingherit, ba e ajutat si de cetatenii localnici..iar pe polistis il doare-n fund ()bine ca nu-l lasa ca intre-n cladire cu pusca de gat).
    • 0 (6 voturi)    
      ceva nu mi-e clar (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:15)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Cu sau fara vesta, Crimea a fost anexata de Rusia. Period.
      • +1 (7 voturi)    
        cu sau fara vesta (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:52)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        aia au avut un referendum, exact ca asta din UK cu Scotia...si oamenii au votat pro Rusia (nu discut daca e de bine sua rau)...armata ucrainiana (aia care era) s-a predat zambind la rusi: dandu-le inclusiv unicul loc submarin nuclear.

        Asa ca despre ce anexare vorbim??
        • -1 (5 voturi)    
          îţi spun (Miercuri, 30 aprilie 2014, 19:07)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

          Nu e vorba că Crimea a votat pentru independenţă - e vorba că a ajuns parte din Rusia. Din câte ştiu, nici catalanii, nici scoţienii nu doresc să se despartă de UK ca să devină-n două zile parte a Germaniei sau Portugaliei. Şi încă un exemplu, şi mai concludent:

          Porto Rico doreste sa devina al 51-lea stat al Statelor Unite ale Americii:
          http://www.hotnews.ro/stiri-international-13568620-porto-rico-doreste-devina-51-lea-stat-statelor-unite-ale-americii.htm

          Asta a fost în urmă cu doi ani. A promulgat Obama o rezoluţie a Congresului american prin care Porto Rico a devenit parte din SUA? S-au deplasat Kerry şi Hagel acolo?
          • +1 (3 voturi)    
            poplatia decide (Miercuri, 30 aprilie 2014, 20:46)

            Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            tu decizi tu soarta altora.
            Fiecare popor are conducatorii pe care si-i merita (spunea un american si nu un rus).
        • +2 (4 voturi)    
          Daca doar referendumul ar conta... (Miercuri, 30 aprilie 2014, 19:38)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

          ...am vorbi despre republica HarCov. ..
          • +1 (1 vot)    
            da (Miercuri, 30 aprilie 2014, 20:45)

            Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

            cu care eu unul, nu sunt total impotriva.

            Deci sa ma scuzi...daca nu il mai recunosc pe pontache prim-ministru si vreau sa ma dezic, ma separ. E cazul Catalaniei, Scotiei, Tara bascilor, etc..
        • +1 (1 vot)    
          si in Covasna? (Miercuri, 30 aprilie 2014, 23:19)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

          ar merge aceeasi logica?
          • +1 (1 vot)    
            Nu (Joi, 1 mai 2014, 4:56)

            Patton [utilizator] i-a raspuns lui cinic

            Nu...pentru ca HarCov nu au autonomie!
      • 0 (2 voturi)    
        vine nota de plata (Miercuri, 30 aprilie 2014, 20:45)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        rusia va plati, dar din pacate generatia de sacrificiu.
        Beneficiari : cei 5% dintre ei, KGB-istii!!!
  • +6 (10 voturi)    
    Gong final (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:07)

    Omics [utilizator]

    Tensiunea dintre central-ucrainieni (la guvernare) și vest-ucrainieni (care au luptat și nu s-au ales cu nimic) este maximă. Așa trebuie înțelese exercițiile militare de la Kiev de la noapte. Ieri noapte au fost bătăi serioase în Kiev.

    Încercarea guvernului de la Kiev de-a înarma civili în diferite orașe face parte din același registru al disperării.

    Minciuna are picioare scurte, mai ales în epoca Internetului.
    • +1 (7 voturi)    
      isaila (Miercuri, 30 aprilie 2014, 17:36)

      mike13 [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Stimate domn, eu refuz sa cred ca Ucraina este populata de niste fiare salbatice si canibali, care se mananca intre ei,care nu se pot intelege si nu pot astepta pana pe 25mai, parca, atunci cand sunt alegeri libere si cand oamenii pot sa-si exprime pasnic optiunea!!Eu nu cred ca Ucraina este un stat african, unde toata lumea se inarmeaza si se impusca la intamplare!!!
      Mult mai plauzibila este varianta amestecului brutal al Rusiei, chia si incercarea disperata de dezinformare , mai ales pe net, acolo unde tu ai muscat momeala...Trebuie sa vezi lucrurile in ansamblul lor si in context!!!Trebuie sa intelegi ca in Est nu sunt amatori indivizii care au ocupat institutiile publice!!!Gandeste si vei intelege situatia de acolo!!Sigur, nimeni nu are pretentia ca este expert, dar...totusi....
      • +1 (5 voturi)    
        E mult mai complicat... (Miercuri, 30 aprilie 2014, 18:01)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui mike13

        Cei din Est au în spate Rusia în mod evident. Dar „Pravyi Sector” ce are în spate? Și încercați să fiți politicos când vă semnați, chiar dacă nu stăpâniți subiectul.
        • 0 (2 voturi)    
          isaila (Miercuri, 30 aprilie 2014, 22:55)

          mike13 [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          Afirmatia legata de politete este complet deplasata...,Si eu nu caut informatii pe Youtube, ma multumesc cu surse credibile.. Si dak ai pretentia ca stapanesti subiectul, e dreptul tau, dar nu incerca sa te sustitui hotnews, ca sa nu cred ca ai vreun interes dubios sa dezinformezi ..Ramai pe net , poate ne spui si noua cand incepe al treilea razboi mondial....Si nu ma int vreun dialog steril pe spatuil hotnews, cat timp ti se permite.
  • +2 (12 voturi)    
    Suspicios (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:12)

    Patton [utilizator]

    Foarte suspicios: exercitii militare in centrul Kievului!!!

    Asta-i buna rau.... Oare ni se pregateste ceva?
    • 0 (8 voturi)    
      pregatiri ca vin alegerile (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:58)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      ce sa fie?
      toti tipa pe aici de rusi dar nimeni nu mentioneaz afaptul ca aia in maidan inca mai tipa, inca mai sunt nemultumiti si vor actiuni adevarate, inclusiv continuarea anchetelor cine a tras in februarie... (evident, momenta s-a pus bastisa pe zambal ca "vin rusii si ne ataca".
      cat de uiti in teritoriu, vezi ca aia de prin est (jandarmerie, politie) pleaca din cladiri si fara arme.
      Cetatenii separatisti se plimb nestigheriti pe strazi cu pusti, masini de la armata...Ce vrei sa faca Kiev?
      Ei ar putea face unicul lucru rezonabil (anula stupidele legi nationaliste si incercarea de a se arata democrati)..insa cine vrei sa iti faca asta Svoboda? Timosenko?
      • +5 (5 voturi)    
        sacha (Miercuri, 30 aprilie 2014, 17:48)

        mike13 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Cred ca este prea tarziu!!Oricum , asta cu legile a fost doar un pretext...Banuiesc ca actualul regim provizoriu fiind, nu are nici o autoritate....Ucraina este prinsa cum nu se poate mai rau!!!Si devreme ce maestrul Putin nu face nici un efort, nici macar declarativ, sa calmeze lucrurile, cine crezi ca este adevaratul vinovat???Si artizan???
        • +1 (5 voturi)    
          partial adevar (Miercuri, 30 aprilie 2014, 18:54)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui mike13

          eu nu minimalizez contributia lui Putin ci doar vreau sa atrag atentia ca nici cei din Kiev nu sunt "nepatati"...
          Din contra, daca citesti comentariile unor analisti polistici (nu romani) descoperi ca planul lui Putin nu e de ieri de astazi si ca infiltrarea agentilor e de pe vremea cand a inceput el sa faca politica (a colaborat atat cu Timosenko cat si cu Ianukovici). Astfel ca, "noul guvern" nu i-a facut decat jocul Rusiei "asteptam ca altii sa te rezolve problemele" (UE, US cine-o mai fi)...noi doar ne-am instalat cu acordul extremistilor.

          Cum se poate rezolva? Dureros dar relativ simplu: raman doar aia care dor cu adevar democratie, restul soarta, pot dormi in mocirla.
          • +2 (2 voturi)    
            sacha (Miercuri, 30 aprilie 2014, 23:02)

            mike13 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

            Pai da, asa este, nu este nimic nou, asta e tabloul situatiei de acolo...si mai trebuie completat cu cate ceva, vom mai afla pe parcursul desfasurarii evenimentelor.
        • +2 (4 voturi)    
          si inca o chestiune (Miercuri, 30 aprilie 2014, 18:58)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui mike13

          pe car emulti o uita...aceeasi oameni din Donetsk (ma refer la extremistii si suporterii violenti) au fost sustinuti, ajutati, inarmati, pana la debarcarea lui Ianukovici.

          E inadmisibi (din punctul meu de vedere) sa iti cumperi cosmul anti-glot la fieacare colt de strana, cand esti in prag de razboi si guvernul doar sa miaune.

          E inadmisibil sa ai un unic submarin nuclear si sa-l tii in Crimea (pe pot de ce?) cand poti sa il retragi bine merci in Odesa. E inadmisibil, tu ca politst sa treci pe langa unul cu AK la umar si sa nu il legitimezi, sa nu vezi cine e , ce hram poarta? etc.
          Si sunt atatea N care-s strigatoare la cer.
      • 0 (6 voturi)    
        Ma, sascha, limba romana te-a deconspirat... ;) (Miercuri, 30 aprilie 2014, 18:14)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Cunoasterea insuficienta a limbii romane te-a dat de gol... Hai, recunoaste acum cinstit ca esti rus iar nu roman... ;)
        • -2 (4 voturi)    
          nu...mi-s neant (Miercuri, 30 aprilie 2014, 18:48)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

          are vreo legatura?
          P.S. si daca tot te mira de ce sascha: cauta si tu die toten hose. :)

          Cum le stiti voi pe toate...
    • 0 (8 voturi)    
      Patton (Miercuri, 30 aprilie 2014, 17:44)

      mike13 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Dap, pt ca este vorba de actiuni urbane, dak intelegi la ce ma refer...unde sa faca exercitii, la Donetzk?Primul ministru a recunoscut ca nu are capacitatea sa controleze situatia!!!Vorbim de un regim instalat ad-hoc de cateva saptamani, intr-un context foarte complicat!!!Crezi ca pot sa gestioneze o astfel de situatie,niste tipi care s-au vazut dintr-odata pusi acolo sa rezolve niste probleme uriase pt care nu sunt pregatiti??Nu au experienta si exercitiul conducerii!!!Si nu au nici autoritate!!Ucraina este prinsa pe picior complewt gresit!!!Vom trai si vom vedea!!Dar personal nu ma simt deloc confortabil, chiar dak zicem ca traim departe de aceasta lume nebuna!!!
  • +5 (5 voturi)    
    sunt atat de pregatite fortele astea armate incat (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:30)

    lucadd [utilizator]

    cand o sa se intalneasca cu fratii din est o sa le dea ca si pana acum armele in dar si o sa si planga cu ocazia regasirii fratesti.
  • +2 (8 voturi)    
    exercitii militare in Kiev? (Miercuri, 30 aprilie 2014, 17:20)

    Gustav666 [utilizator]

    Pai eu am inteles ca armata, in stare de alerta maxima conform presedintelui maidanez, are treaba cu cotropitorii rusi in est.
    Incep pucistii sa se teama de o insurectie in capitala?
  • +1 (7 voturi)    
    Stimati comentatori (Miercuri, 30 aprilie 2014, 17:44)

    Bittick [utilizator]

    Tare mi-e ca situatia din Ucraina o sa aiba o-ntorsatura atat de neasteptata incat o sa ne uimeasca pe toti deopotriva, pro USA & EU sau pro Rusia...
    • +1 (3 voturi)    
      bla bla bla.. (Miercuri, 30 aprilie 2014, 19:40)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      ai ceva glob de crista pe aproape...
      vorbesti ca cei de la timpul PROBABIL.
  • +1 (5 voturi)    
    Ceea ce se intimpla (Miercuri, 30 aprilie 2014, 18:40)

    Kepler [utilizator]

    in Ucraina acum este o forma de razboi civil modern intre doua popoare `fratesti'. Rezultatul il vom cunoaste in curind. Aproape sigur votul din 25 Mai o sa fie numai intr-o parte a acestor teritorii si nu cred ca presedintele `ales' va fi recunoscut in est.
    Ucraina merge spre dezmembrare, ramine doar o f mica sansa pt federalizare in functie de posibilele negocieri care insa pot ramine fara nici un rezultat.
  • 0 (2 voturi)    
    Asteptam un mare carnaval la Moscova (Miercuri, 30 aprilie 2014, 20:48)

    rov [utilizator]

    Local, fireste!
  • +6 (10 voturi)    
    3,49 miliarde $ datoria Ucrainei la Gazprom (Miercuri, 30 aprilie 2014, 21:31)

    zizin [utilizator]

    Pe masura ce se apropie ziua in care FMI-ul va elibera Ucrainei miliardele de dolari promise - in vederea "rezolvarii" tuturor problemelor Ucrainei cu încă si mai multe datorii!!! - Gazprom din Rusia a reamintit "cu delicatete" guvernului ucrainean care le datorează ... 3,49 miliarde dolari! iar ziua scadentei este 7 mai!

    Numai in luna aprilie Ucraina a primit 2,6 miliarde mc gaz natural din Rusia, desi la 1 aprilie Ucraina datora 2,2 miliarde dolari pentru gazul rusesc consumat in primele 3 luni din 2014.
    • +6 (8 voturi)    
      nicio problema (Miercuri, 30 aprilie 2014, 22:15)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Vineri vom afla cu bucurie ca Romania se alatura Slovaciei in a livra gaze moca ucrainienilor ca sa nu-i mai deranjeze Ivan cu facturile si cu robinetul.
  • +3 (7 voturi)    
    NATO trimite 6 avioane canadiene vechi in Romania (Miercuri, 30 aprilie 2014, 22:29)

    zizin [utilizator]

    Canada trimite 6 avioane de lupta CF-18 vechi de 30 de ani sa apere Romania de Putin. Stirea este pe prima pagina in presa din Canada si apare si pe site-ul Russia Today.

    Ziarul 'Toronto Star' scrie:

    Stirea despre trimiterea de catre Canada a 6 avioane de luptă CF-18 in România contine două surprize.

    Prima surpriza este faptul că batranele CF-18 mai pot inca zbura. Jeturile, care datează din anii '80, sunt mentinute intregi cu coarde și sârmă de baloti. Să sperăm că nu vor intra în prea multe "dogfights".

    A doua surpriza este că avioanele merg în România. România nu a fost amenințata de nimeni. Dar este vecina cu Ucraina, despre care prim-ministrul Stephen Harper spune ca este amenințată de Rusia.

    Oare câti canadieni au habar ca țara lor are tratat de apărare reciprocă cu România? Cert, nu foarte multi.

    Demonizarea lui Putin de catre Harper ii va aduce acestuia niste puncte aici, acasa. Dar ce se întâmplă dacă el și alți militanți vestici vorbareti se vor angaja intr-o confruntare militara adevarata?

    Sunt canadienii pregătiti sa intre in război pe motiv ca cine controlează regiunea Donețk din Ucraina? Sunt ei dispusi să contorizeze pierderi de vieti omenesti in scopul de a proteja spațiul aerian românesc?