Un portavion american a fost identificat in zona manevrelor navale - amiral iranian

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 decembrie 2011, 8:49 Actualitate | Internaţional

Un avion iranian a "identificat" un portavion american in zona manevrelor navale efectuate de marina in regiunea extrem de sensibila a stramtorii Ormuz, a afirmat un oficial militar, citat joi de agentia oficiala Irna, preluata de AFP.

"Un avion de supraveghere iranian a identificat un portavion american in zona manevrelor unde sunt amplasate navele iraniene si a facut poze si filme", a spus amiralul Mahmoud Moussavi.

"Aceasta demonstreaza ca marina iraniana observa si supravegheaza toate miscarile fortelor (...) (straine) din zona", a adaugat el.

Iran, care a inceput sambata zece zile de manevre navale in regiunea stramtorii Ormuz, in marea Oman si in oceanul Indian, a evocat posibilitatea de a inchide stramtoarea in cazul unor noi sanctiuni occidentale, pentru a impiedica exporturile de petrol.

Comandantul marinei iraniene, amiralul Habibollah Sayyari, a sustinut miercuri ca este "foarte usor" pentru Iran sa inchida stramtoarea Ormuz, adaugand insa ca deocamdata nu este necesara o astfel de masura.

Aceasta stramtoare, pe unde trece intre o treime si 40% din traficul maritim petrolier mondial, este foarte vulnerabila din cauza deschiderii sale, de circa 50 km, si a adancimii sale, care nu trece de 60 de metri.

Reactionand la amenintarea iraniana, Statele Unite, care mentin in zona o puternica prezenta militara, prin Flota a V-a, au avertizat ca "nicio perturbare a traficului maritim in stramtoarea Ormuz nu va fi tolerata".

In afara de Iran, al doilea producator din OPEC, alte tari din Golf, precum Arabia Saudita, Kuweit, Irak, Qatar si Emiratele Arabe Unite exporta o parte din petrolul lor prin aceasta stramtoare.


Citeste mai multe despre   






















8604 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    ala va da bataie (Joi, 29 decembrie 2011, 9:09)

    rov [utilizator]

    daca va prinde la cersit pe acolo....
  • -30 (38 voturi)    
    politica imperialista (Joi, 29 decembrie 2011, 9:13)

    un domn [anonim]

    manifestata si la bucuresti (un gest simplu care sfideaza omul de rand acela de a aocupa cu nesimtire trotuarul unei strazi...desi aveau spatiu in alta pare) arata ca John..pardon..Jonhn Doe finantatorii lui Brack nu mai au rabdare..au conturi de mentinut si mai mult se usuca fardul de pe fata lor in forbes daca le scade avrea cu ceva procente..imi este scarba de clasa politica americana, imi este mila de poporul american de armata americana acre TREBUIE sa asculte oridinele unor imbecili mondiali
    • +15 (19 voturi)    
      te sfatuiesc prieteneste.... (Joi, 29 decembrie 2011, 12:18)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui un domn

      sa nu te mai uiti la OTV. Nu de altceva, dar televiziunea asta tampeste si pe cei normali la cap.
  • +21 (23 voturi)    
    era cu gand de pace (Joi, 29 decembrie 2011, 9:20)

    airamerica [utilizator]

    Stati linistiti ca nu avea nimic cu voi. Daca vroia sa va faca rau va lovea de nu stiati ce si de unde vine.
  • +10 (18 voturi)    
    Fonduri (Joi, 29 decembrie 2011, 9:46)

    Daniels22026 [utilizator]

    Iranienii pot sa stea linistiti. Exercitiul lor naval e urmarit ca de obicei, cu viu interes. Din pacate marina SUA nu dispune de fonduri pentru a premia cele mai merituoase echipaje navale iraniene. Ce sa-i faci?! E criza!
  • +12 (14 voturi)    
    Numai unul? (Joi, 29 decembrie 2011, 9:54)

    Gigi Strategu' [anonim]

    In WWII un portavion sau doua formau un task force format din nave de suport si nave mai mici, de lupta: distrugatoare, vedete cu rol de minare/deminare/torpilare, submarine, etc.
    In prezent ar trebui sa fie o organizare similara.
    Deci portavionul vazut nu este neaparat singur.
    Probabil ca respectivul amiral sugera ca avionul a avut ocazia de a ataca portavionul, deoarece exista in prezent rachete care pot fi lansate de dincolo de linia orizontului, de la 40-50 km.
    Dupa prezentarea dronei care aterizeaza, probabil ca iranienii doresc in continuare sa demonstreze ca pot fi adversari redutabili.
    • +10 (10 voturi)    
      Completare (Joi, 29 decembrie 2011, 14:00)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Strategu'

      Portavioanele nu pleaca nicaieri fara submarine (cu care Irak-ul n-are cum sa se descurce), iar raza de actiune a rachetelor variaza intre 50 km si 2.500 km.
      Majoritatea rachetelor aer-sol (vorbim de un portavion) au o raza operationala de peste 100 km.

      Portavionul ala era acolo ca sa fie vazut =))

      E un gest de forta sa-ti trimiti navele in apropierea unei zone de manevre: daca un proiectil sau o racheta ajunge prea aproape de o nava americana, o sa fie tare greu pentru Iran sa vorbeasca despre accidente, dupa declaratiile belicoase din ultima vreme.
      • +4 (6 voturi)    
        Intr-adevar, aveti dreptate. . . (Joi, 29 decembrie 2011, 15:17)

        Gigi Strategu' [anonim] i-a raspuns lui Luk

        Citeam mai de mult prin revista Lumea, una din publicatiile mai putin politizate inainte de '90, ca NATO avea concepul de 'gesticulatie'. Adica de prezentare a fortei proprii in teatrul de manevre inamic. Asa ceva se intampla si in golful Syrta prin 86. M-a mirat la timpul respectiv termenul 'gesticulatie'...
    • +7 (7 voturi)    
      ma indoiesc (Joi, 29 decembrie 2011, 14:03)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigi Strategu'

      ca daca avionul ar fi tras cu rachete sau torpile ar fi lovit.
      portavioanele sunt probabil vasele cele mai bine echipate cu sisteme defensive. trebuie sa tragi sanatos, simultan cu mai multe sisteme ca sa ai speranta ca lovesti macar cu o racheta sau o torpila.
      • +1 (1 vot)    
        realitatea (Joi, 29 decembrie 2011, 17:32)

        lambda [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        este ca portavioanele merg mereu insotite de vase care le apara.
  • +16 (18 voturi)    
    Ce spirit de observaţie are generalu'!!!! (Joi, 29 decembrie 2011, 10:08)

    ro [anonim]

    :)))))))))
  • +7 (17 voturi)    
    Putzin Razboi Trebuie... (Joi, 29 decembrie 2011, 10:18)

    El Classico [anonim]

    ...Cam multzi musulmani pe planeta, Syrya si Iranul ar trebui puse la punct...Oricum nivelul de trai in Iran este mizerabil...Populatzia este in pragul revoltei...
    • -9 (17 voturi)    
      Iranienii au un venit comparabil cu al romanilor (Joi, 29 decembrie 2011, 11:33)

      unu [anonim] i-a raspuns lui El Classico

      Deci mai lasa-ne cu nivelul de trai "mizerabil" din Iran.

      Cat despre "Syrya", vezi ca se scrie de fapt "Syria", daca tot ai vrut s-o scrii "americaneste", dar e in regula, pari a fi unul din pozele alea de la Forex care tranzactoneaza "monede ale unor tari de care nici macar nu au auzit, lol"

      :))))
      • +13 (15 voturi)    
        ... (Joi, 29 decembrie 2011, 12:05)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Iranul are PIB-ul per capita cu o treime mai mic decat al Romaniei, in conditiile in care exporta petrol de le sar capacele.
        Siria il are cu doua treimi sub noi.
        Daca vroiai, puteai sa spui ceva de Arabia Saudita dar in niciun caz de Iran si Siria ca stau mai bine ca noi.
        • -4 (8 voturi)    
          Corect dar inexact (Joi, 29 decembrie 2011, 14:02)

          unu [anonim] i-a raspuns lui dragos234

          "Daca vroiai, puteai sa spui ceva de Arabia Saudita dar in niciun caz de Iran si Siria ca stau mai bine ca noi."

          Dar eu nu am zis ca traiesc mai bine decat noi, ci doar "comparabil". Chiar tu ai spus-o ca au PIB-ul cu "o treime mai mic decat al Romaniei", ceea ce nu e in nici un caz la nivel de "mizerie" cum zicea cel de mai sus.

          Iar daca iti pui intrebarea de ce nu au PIB per capita mai mare, desi "exporta petrol de le sar capacele", te poti uita pe harta sa observi ca Iranul nu e cea mai fertila tara si ca nu pre au altceva ce sa exporte.

          Cat despre Arabia Saudita observa ca exporta de doua ori mai mult petrol ca si Iranul iar populatia e jumatate cat a Iranului. De acolo vine diferenta de PIB per capita.
        • -4 (8 voturi)    
          Iranul are PIB-ul mai mare ca Ro (Joi, 29 decembrie 2011, 14:15)

          ignatiu [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_%C8%9B%C4%83ri_%C3%AEn_func%C8%9Bie_de_PIB
    • -9 (13 voturi)    
      Atunci sa te inrolezi in US army (Joi, 29 decembrie 2011, 12:01)

      Pizzaro [anonim] i-a raspuns lui El Classico

      Asa ceva numai o minte zdruncitata poate sa spuna sau un imbecil. Poate nu cunosti ce inseamna razboi, puiule. Inseamna groaza si oroare. Te joci cu cuvintele de parca sa ucizi niste oameni e doar un calcul contabil facut pe hartie. Razboiul nu are nici o scuza. Nici macar democratia, care in treacat fie vorba, e o vorba aruncata in vant sa prosteasca credulii.
  • -1 (3 voturi)    
    tz tz tz... (Joi, 29 decembrie 2011, 10:34)

    za news [anonim]

    ...dar ala nu era portavion....
    era iahtul lui Copos...+...
    • 0 (4 voturi)    
      Te-ai intrebat (Joi, 29 decembrie 2011, 11:47)

      Vamă si sf-u'... [anonim] i-a raspuns lui za news

      ...ce-ar avea iranienii cu Rapiduletu si iahtul lui Copos,
      decat ca e mana lui nea Jiji ?
      Blat cu Borcea si gata, Steaua ia campionatu, pac pac

      Amerlocii ar trebui sa caute un virgil cu o valiza prin Teheran, si nu facilitati nucleare...habar n-au unde se-nvarte banu!
  • +7 (15 voturi)    
    ... (Joi, 29 decembrie 2011, 10:36)

    dragos234 [utilizator]

    La anul sunt alegeri in SUA si daca castiga republicanii, iranienii vor primi ceea ce vor, adica razboi.
  • +3 (7 voturi)    
    filem si poze (Joi, 29 decembrie 2011, 11:03)

    skyradio [anonim]

    super tare aviatia iraniana. norocosul avion a apucat sa faca filme si poze. acum o sa fie date la TV IRAN sub forma "un portavion drona a fost pozat si filmat.
    • +4 (6 voturi)    
      iar urmarea logica... (Joi, 29 decembrie 2011, 14:29)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      e ca armata iraniana o sa-l cerceteze si o sa-l copieze iar pana la anul garda republicana va fi dotata cu o suta de de-astea ce seamana cu slepurile sau bacurile si cara avioane... da mai bune....
  • +5 (5 voturi)    
    war (Joi, 29 decembrie 2011, 11:17)

    Hard ball [utilizator]

    e o chestiune de interese si de timp sa se intample un razboi acolo.atita timp cat fiecare parte o arde in declaratii nu se va intampla nimic.de-abia atunci cand se intrerup comunicatiile ar putea fi ceva serios.
    • -3 (5 voturi)    
      v-ati intrebat de ce numai ALTII (Joi, 29 decembrie 2011, 12:16)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Hard ball

      au interese in Romania?

      Si cand vine vorba despre romani, interesele noastre sunt doar:
      - sa luam parte la conferintele (organizate de altii)
      - sa ne aliniem la diferite standarde tot ale altora
      - sa participam
      - sa fim acolo

      Cred ca si peste 100 de ani tot la acelasi nivel vom fi, nu avem nimic genetic in noi sa ridicam stacheta, sa fim un pic mai agresivi si cu OBIECTIVE foarte simple, clar definite, sa le inteleaga si nea' Dorel.

      Avem nevoie de CATIVA ... Dan Puric, Tudor Gheorghe, Gheorghe Zamfir, ca sa dau numai cateva exemple numai din arta.

      Se va putea vreodata ???
  • +12 (12 voturi)    
    Genial (Joi, 29 decembrie 2011, 11:56)

    Mihai [anonim]

    Cum adica l-au "identificat"? E ditamai nava. La naiba, are scris si numele pe ea "Great Satan's Big F*cking aircraft carrier". Aveau nevoie de un avion sa observe ceva care poate fi vazut si de pe mal? Sau probabil e noua clasa de portavioane invizibile, d-aia sunt asa mandrii...
    • -5 (5 voturi)    
      mai usor cu entuziasmu`.... (Joi, 29 decembrie 2011, 12:29)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      faptu` ca un avion iranian a facut o poza si a si filmat portavionu` este un lucru foarte grav pt. ca presupune ca avionu` iranian se afla la mai putin de 50 de km de portavion;

      este adevart ca partavionu` nu navigheaza singur fiind insotit crucisatoare, submarine, etc. care trebuie sa ii asigure protectia numai ca data fiind dimensiunea sa probabilitatea de lovire este foarte ridicata;

      de mai mult timp sau lansat mai multe sisteme autonome dotate cu radare ce au ca scop distrugerea unui proiectil sau racheta ce s`ar indrepta spre portavion - rachete si tunuri automate cu calibru pana la 30 mm si cadenta mare de tragere care urmaresc tinta (proiectilu` sau racheta ce se indrepta spre portavion) si o distrug avand la baza unui soft - un astfel de sistem este creditat cu doborararea unui avion civil cu oameni la bord in timpu` primului razboi din Golf.
      • +3 (5 voturi)    
        depinde de nivelul de ameninţare (Joi, 29 decembrie 2011, 13:07)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui capatu` satului

        Uite-aici, că mi-am adus aminte şi l-am găsit repede, m-amuz şi-acum de comentariu

        Russian bomber buzzes U.S. aircraft carrier
        http://edition.cnn.com/2008/US/02/11/russian.bomber/index.html#cnnSTCVideo

        Ai un pic de răbdare, clipul se-ncarcă un pic mai greu (~10 sec la mine), dar merită.
      • 0 (0 voturi)    
        adica de pe mal? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 20:28)

        Dorelus [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

        mihai:<<faptu` ca un avion iranian a facut o poza si a si filmat portavionu` este un lucru foarte grav pt. ca presupune ca avionu` iranian se afla la mai putin de 50 de km de portavion>>

        comentam dar nu citim
        normal ca l-a vazut
        uimitor e ca a vazut doar unul si ca a trebuit sa se suie in avion sa il vada.. ca doar la cate trec prin stramtoarea ormuz ar trebui sa le poata urmari si un copil binoclu si cu abacul, stramtoarea are in unele locuri si numai 54 km iar de adancime nu mai vb ca in afara de canalul navigabil de pe langa oman cam greu sa ascunzi pana si submarinele.
  • +6 (8 voturi)    
    să-i zică cineva amiralului (Joi, 29 decembrie 2011, 12:28)

    ampersand [utilizator]

    Să-i zică cineva amiralului iranian că pe USS Nimitz - poate cel mai "tare-n parcare" portavion la ora asta - se organizează din când în când excursii. Aici un exemplu cu el în Thailanda:

    http://www.youtube.com/watch?v=7pAj6v_sCbY
    • 0 (0 voturi)    
      razboi (Marţi, 3 ianuarie 2012, 23:02)

      IOnel Raicea [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Orice tara independenta are dreptul de asi apara teritoriu sfint!Nu tin nici cu iranienii nici cu americanii, dar americanii sunt niste javre, care se vaita ca popoarele lumii mor de foame, dar ei le fura bogatiile cu forta, jaf armat la nivel interstatal! De ce in SUA pentru jaf armat cu o singura victima se da pedeapsa cu moartea????De ce nu se aplica aceasta pedeapsa si pentru generalii americani, care organizeaza razboaie???? ce ar insemna asta ca daca Romania are rezerve de aur si nu vrea sa exploateze sa fie atacata de o gasca imperialista???????Unde este indentitatea popoarelor???Oricum Iranul are experienta din razboiul cu Iranul! Sunt niste masuri inconstiente care pot sa degenereze in razboaie lungi si grele de ambele parti! V-ati gindit vreodata daca Iranul ar trimite delfini antrenati cu bombe pt a ataca vasele de razboi americane? sau sa inunde golful cu petrol sau hidrocarburi dupa care va incendia cu bombe?Iranul are tehnologie de ghidare prin GPS a rachetelor, si s-ar parea ca si-au achizitionat si sistem antiaerian modern!VA MAI AMINTITI ACUM 2-3 LUNI CA SUA A INREGISTRAT IN RETELELE SALE INFORMATICE UN VIRUS SI SE TEMEAU SA NU FI FOST COPIATE ANUMITE INFORMATII SI DETALII TEHNICE DESPRE DRONE???CE S-A INTIMPLAT ACUM O LUNA CU UN AVION AMERICAN FARA PILOT? A ATERIZAT DE BUNA VOIE IN iran, ADICA AVIONUL S-A IMBATATAT!SE pare ca a fost mana rusilor.