Turcia anunta din nou ca-si va ingheta relatiile cu Uniunea Europeana daca Cipru va primi presedintia UE

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2011, 12:12 Actualitate | Internaţional

Vicepremierul turc Besir Atalay a declarat ca tara sa, care aspira sa adere la Uniunea Europeana, va ingheta relatiile cu UE daca Cipru va primi presedintia Uniunii in 2012, a anuntat sambata noaptea agentia Anatolian, citata de Reuters. Declaratia oficialului de la Ankara a venit in contextul in care guvernul cipriot de la Nicosia, recunoscut international, urmeaza sa obtina presedintia semestriala a UE in iulie 2012, pentru un mandat de sase luni.​

"Daca negocierile de pace de-acolo (n.red. din Cipru) nu sunt concludente, iar UE ofera presedintia sa Ciprului de sud, criza adevarata va fi intre Turcia si Uniunea Europeana", a spus Atalay pentru postul de radio si TV Bayrak, dupa o vizita efectuata in nordul Ciprului.

"Deoarece atunci noi ne vom ingheta relatiile cu UE. Am facut acest anunt, am luat aceasta decizie ca guvern", a spus oficialul de la Ankara.

Guvernul cipriot de la Nicosia, recunoscut international, urmeaza sa obtina presedintia semestriala a UE in iulie 2012, pentru un mandat de sase luni.

In iulie, premierul turc Recep Tayyip Erdogan a avertizat si el ca Turcia va ingheta relatiile cu Uniunea Europeana in perioada in care Cipru va detine presedintia semestriala a UE.

Ankara, care nu recunoaste guvernul cipriot grec de la Nicosia, cere ca un acord care sa puna capat disputei de zeci de ani dintre comunitatile greaca si turca din nordul insulei sa fie adoptat inainte ca Cipru sa preia presedintia UE, in iulie 2012.

"Consideram ca este o rusine sa ne asezam la masa negocierilor alaturi de ei (cipriotii-greci), nu vom negocia cu o tara pe care nu o recunoastem", a insistat atunci Erdogan, inaintea efectuarii unei vizite in nordul Ciprului, aflat sub ocupatie turca, pentru a marca 37 de ani de la interventia militara turca din 20 iulie 1974.

In ultima perioada, Ankara s-a remarcat si prin luari de pozitii extrem de dure si la adresa Israelului. Turcia l-a expulzat pe ambasadorul israelian la Ankara, Gabby Levy, si a anuntat ca-si reduce prezenta diplomatica in Israel, dupa publicarea raportului ONU pe marginea raidului efectuat de trupele de comando din Israel impotriva unei flotile ce se indrepta spre Gaza, la 31 mai 2010. 

In plus, Ankara a declarat ca isi suspenda intelegerile militare cu Israelul, iar Erdogan a anuntat "suspendarea totala" a contractelor din industria de armament cu Israelul.




Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3377 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    turcia... (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:11)

    John Nickson [anonim]

    ...niciodata nu va renunta la politica sa de control a cel putin celor din jur. mai noiu, vad ca se impune si in politica UE. macar acum in ultimul ceas UE ar putea intelege ca tari precum Turcia sau Bosnia sunt cai troieni ptr interese greu de anticipat de catre sclavii politicall correctness-ului...
  • 0 (12 voturi)    
    La cate hotii se fac in Cipru! (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:16)

    mircea [anonim]

    Turcia are dreptate,chit ca turcii se refera la altceva.Cipru un stat comunist cu un sistem bancar prin care se plimba banii negri.Numai excrocii din Romania ce sume invart pe relatia cu Cipru.Daca ajung astia sa detina presedintia UE,falimenteaza UE.
  • +7 (15 voturi)    
    cat tupeu! (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:30)

    alex [anonim]

    Turcia este singurul stat din lume care tine sub ocupatie un stat membru UE fara sa pateasca nimic si acum impun si conditii. UE trebuie sa atace acesti asiatici nerecunoscatori si sa le impuna Tratatul de la Sevres.
  • +6 (14 voturi)    
    revoltator... (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:34)

    wtf [anonim]

    Turcia se baga in treburile interne ale Uniunii Europene. raspunsul Uniunii trebuie sa fie pe masura. Turcia trebuie obligata se evacueze nordul Ciprului.
  • +8 (14 voturi)    
    cam penibili turcii (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:35)

    zambara [utilizator]

    Adica turcii se milogesc de europeni sa-i primeasca in UE dar in acelasi timp ameninta ca rup legaturile cu UE daca nu facem ce au ei chef.
    Ciprul e recunoscut de toate statele din UE, asa ca ce treaba are Turcia cu ce facem noi la noi acasa?.
    Dar ce, pe turci ii intereseaza ca noi credem ca si kurzii ar trebui sa aiba drepturi in Turcia?
  • +7 (13 voturi)    
    Ciprul e recunoscut, ocupatia turca nu.. (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:36)

    Turcia, putere regionala in Asia Mica [anonim]

    Daca Erdogan refuza sa negocieze cu un stat pe care doar Turcia nu-l recunoaste (Cipru e recunoscut de toate celelalte tari ONU!), atunci ce-ar putea spune UE despre Ciprul de nord, entitate separatista nerecunoscuta de nimeni in lume ?

    Erdogan apare din ce in ce mai clar in postura sa reala, de islamist deghizat, face declaratii impotriva UE, impotriva USA, impotriva Israel, ameninta cu conflicte armate si aplauda separatismul dar numai la vecini..

    Turcia a invadat nordul unei tari, il tine sub ocupatie militara si acest fapt a fost condamnat de ONU si nici un stat din lume nu recunoaste acea entitate separatista nord-cipriota.

    Cred ca nu exista decat o infima sansa pentru ca un astfel de stat turc condus de lideri din ce in ce mai agresivi sa devina membru cu drepturi depline al UE.

    Mai ales ca e necesara o unanimitate in ratificarea unui asemenea acord, adica 0% sanse pt Turcia.
    Probabil ca si liderii islamici turci au priceput, ei nu vor sa renunte totusi la islamizarea societatii turce (laicizate de deccenii de kemalism) si prefera sa renunte la UE.
    E mai comod, acum UE e in criza financiara si de identitate, asa ca si electorii turci nu mai cred in binefacerile aderarii la UE.
  • +4 (10 voturi)    
    alt derapaj ... (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:42)

    turistul [anonim]

    in ultima perioada se cam inmultesc derapajele turciei ...
  • +4 (12 voturi)    
    Turcia aluneca spre panta nationalismului... (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:58)

    Marius [anonim]

    si a islamismului din ce in ce mai radical. Si asta nu e vizibil doar in politica externa ci si pe plan intern. Se pare ca islamismul a patruns in cam toate sferele societatii. In Istambul deja burka a inceput sa fie prezenta aproape peste tot. Si vorbim de cel mai dezvoltat oras din Turcia.
  • +8 (14 voturi)    
    Pumnul in masa si cutitul la gat (Duminică, 18 septembrie 2011, 13:24)

    neagoe [utilizator]

    Pumnul in masa si cutitul la gat sunt argumentele de baza ale islamistilor. Asa cum e normal, primitivizmului i se va raspunde cu flit, chiar daca Erdogan va santaja cu blocarea proiectelor Nabucco, etc.

    Erdogan nu face decat sa caute o solutie sa dea vina pe altii pentru criza economica de proportii spre care se indreapta Turcia in conditiile unei cresteri economice artificiale. Va spune: "vedeti, criza este provocata de UE si Israel care au nesocotit gandurile noastre pasnice. Uitati de UE si haideti sa refacem marele nostru imperiu; sa renuntam la obiceiurile occidentale precum democratia ca uite unde ne-au adus. Este momentul sa privim spre fratele nostru de la rasarit (Iran) si sa invatam de la el!"

    Politica lui este de indepartare a Turciei de UE si nicidecum de apropiere. Si ar prefera ca ruptura sa para a fi provocata de UE.

    Pusul botului si a fundului la bataie e o traditie a acestui popor. Cei care lucreaza in firme sau banci turcesti recunosc cu usurinta atitudinea de sluga pe care o au subalternii turci fata de sefii lor si de zbiri fata de subalterni. Deci e foarte probabil ca politica lui Erdogan fata de UE sa aiba "sustinere populara"... Doar o traditionala lovitura de stat ii mai poate slava!
  • +9 (11 voturi)    
    Sa le fie de bine ! (Duminică, 18 septembrie 2011, 13:36)

    cetateanul [anonim]

    Turcia cu politica ei neotomana sa fie sanatoasa, sa faca alianta cu siria si iranul.
  • +3 (15 voturi)    
    marlanie musulmana (Duminică, 18 septembrie 2011, 14:33)

    dino [anonim]

    turcia va fi urmatoarea tara careia i se va baga mintile in cap dupa modelul Irakului - ambele tari fiind impinse pe calea progresului si inarmate de occident, dar care au sfarsit prin a fi obraznice, intorcandu-se impotriva celor ce le-au scos din mizerie ! Tipic pt musulmani !
    • -1 (11 voturi)    
      turcia (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:34)

      vonwombat [utilizator] i-a raspuns lui dino

      Deci daca Turcia vrea o politica externa puternica si independenta automat sunt fanatici nerecunoscatori?
  • +17 (25 voturi)    
    Recomadam sa fie suspendate relatiile UE cu Turcia (Duminică, 18 septembrie 2011, 14:53)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    in acest caz recomadam sa fie suspendate relatiile UE cu Turcia pentru 6 luni, pe durata presedentiei Ciprului - timp in care sa fie intrerupete legaturile de transport aerian, maritim si terestru cu Turcia, sa fie retrasi toti ambasadorii, sa fie intrerupte imediat acordarile de vize pentru cetatenii turci si sa fie strict deconseilate calatoriile in Turcia in scop turistic ale cetatenilor europeni.

    Dupa trei luni - dl Erdogan va fi o amintire de prim-ministru.

    Mamelulul acesta incalca principiile seculare ale statului turc asa cum au fost enuntate de Kemal Pasa.

    Sa fie judecat de turci!

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +7 (15 voturi)    
      esti naiv, aici e vorba de mize mult mai mari (Duminică, 18 septembrie 2011, 16:11)

      george [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      UE sau USA nu isi pot permite sa piarda Turcia ca aliat in Orientul Mijlociu
      • +1 (9 voturi)    
        este mai mult (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:04)

        sapoloro [utilizator] i-a raspuns lui george

        ......decat naiv !!!!!11
      • -1 (13 voturi)    
        Turcia aliat SUA ? (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:04)

        Hehe [anonim] i-a raspuns lui george

        ce te face sa crezi ca Turcia e aliat UE sau USA ?
        La cati rusi stau la soare pe plajele lor, ma indoiesc sa fie asa. De cand un stat musulman e aliat SUA mai michidutza. Ai uitat ca Turcia e la cutite cu Israelul care e sub aripa SUA ?
        • -1 (3 voturi)    
          Mirific (Luni, 19 septembrie 2011, 10:30)

          xolv [utilizator] i-a raspuns lui Hehe

          Turcia nu e aliatul SUA pentru ca multi rusi stau pe plajele lor. MIrirfic!

          5 ani anul asta ??
      • +4 (8 voturi)    
        raspuns (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:07)

        aiud [anonim] i-a raspuns lui george

        Turcia joaca la cacialma. Nu va fi pierduta de de UE sau SUA, ci doar zdruncinata de cateva sanctiuni sau masuri UE de blocare zboruri, vize, etc. SI totul pentru doar cateva luni pana se va trezi la realitate.
    • +9 (15 voturi)    
      sultan de carton (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:03)

      dguina [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Cu un deficit bugetar de 9.5 % ( Grecia are 10 % ) cu datorii imense facute pentru a cumpara alegatorii ( credite ieftine pe bani imprumutati ),Erdogan va zbura oricum odata cu implozia economiei turcesti.Si asta foarte curand !
      • -2 (8 voturi)    
        i`auzi... (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:07)

        AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui dguina

        Tu crezi ca in Turcia politica se face ca in Romania?
        De unde ai scos tu treaba cu datorii imense?
        S`au impurmutat cumva de la FMI cu miliarde de dolari doar ca sa dea mita electorala ?
        Tu pe ce lume traiesti ?
    • -3 (7 voturi)    
      iar Turcia... (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:13)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      ...iti va inchide Bosforul. Cauta si vezi tu pe mister google cam ce ar insemna asta ptr UE ;)
      • +5 (9 voturi)    
        @ak-47 (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:22)

        Regat [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        Turcia n-o sa inchida niciodata Bosforul. Ar fi mai mult decat poate ea duce.
  • +12 (16 voturi)    
    turcia (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:14)

    am [anonim]

    Turcia incepe sa aibe o politica de forta. In subconstientul lor se gandesc la vremurile apuse in care au tinut Europa in sah timp de secole. Nu trebuie uitat ca dupa USA ,Turcia este puterea cea mai mare din cadrul Nato si are si o pozitie strategica importanta. Asta ar mai lipsi sa devina stat islamic.
    Doamne fereste !
  • +1 (3 voturi)    
    Turcia (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:29)

    efendi [anonim]

    Ar vrea sa inghete si Bosforul, de s-ar putea.
    Se gandesc sa construiasca un canal pentru preluarea traficului naval, sa poate omul bea nedarnjat cafeaua la ibric la stambul.
  • +4 (6 voturi)    
    Temporizare (Duminică, 18 septembrie 2011, 20:12)

    Daniels22026 [utilizator]

    Erdogan ne provoaca pe toti. Dar economiile tarilor au nevoie unele de altele. Atitudinile recente ale lui Erdogan (ca si cea cu Israelul) sint tot mai pripite, vecine cu sacrificiul extrem, numai pentru a demonstra comunitatii dreptatea proprie. Ar fi util pentru toata lumea ca Erdogan sa piarda puterea in Turcia. O perioada insa va mai putea fi dus cu vorba. Poate isi revine.
  • +1 (5 voturi)    
    Turcia cea nefasta (Duminică, 18 septembrie 2011, 23:44)

    serban filip [anonim]

    Vedeti ce comportament pradator are Turcia in politica sa externa....sai cum crede ca santajeaza UE, in care, atentie, vrea sa se integreze! Sfat si pentru Romania - in afara de contactele economice cat mai putine contacte politice si in nici un caz sa nu facem ce sugera ambasadorul US Gittenstein - sa ne bazam pe Turcia sa ne repare avioanele F 16 pe care le vom c umpara. No shit, chiar asa dle ambasador? Ne aruncati in gura lupului? Turcia trebuie izolata geopolitic si obligata sa se arunce in bratele Rusiei, locul ei nu e in UE, clar!
  • +4 (4 voturi)    
    Cine pe cine ingheata (Luni, 19 septembrie 2011, 10:29)

    Bogdan [anonim]

    Pe moment UE a inghetat relatia cu Turcia. Aderarea la UE este vitala pentru Turcia, care aflata intr-o bula economica,, viseaza la imperiul otoman. fara piata UE in cativa ani economia Turciei va intra in colaps. Necompetitiva si doar cu preturi sczute are mare nevoie de piete. daca si SUA mai micsoreaza ajutorul pentru bazele americane atunci viitorul este previzibil negru. Turcia nu isi poate permite santajul, il va plati din greu.
  • -2 (2 voturi)    
    link (Luni, 19 septembrie 2011, 11:52)

    Mihail [anonim]

    http://globalfirepower.com/
    • +1 (1 vot)    
      hahaha (Luni, 19 septembrie 2011, 12:38)

      Crisis [anonim] i-a raspuns lui Mihail

      Ma faci sa rad. Conform site-ului astuia Georgia are
      AIR POWER

      Total Aircraft: 654
      Helicopters: 476
      Serviceable Airports: 22
      cea mai buna gluma. Ok sunt incluse si trainerele , etc dar totusi. Oamenii au 9 fightere, 7 avioane de antrenament facute in Cehia si vreo 30 de elicoptere. Conform site-ului tau Georgia e a50-a putere militara - buna gluma. O tara cu 4 mil de locuitori si 9 avioane. Nepal e pe locul 54. Coreea de Nord pe locul 22 dar Taiwan e 14 si Tailanda 19. Poate Tailanda sa aiba niste arme biologice :)))