Premierul turc Recep Erdogan anunta "suspendarea totala" a contractelor din industria de armament cu Israel

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2011, 12:59 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres
Premierul turc Recep Erdogan a anuntat in urma cu citeva minute "suspendarea totala" a contractelor din industria de armament cu Israel, anunta Reuters. Mai mult, Erdogan a anuntat ca e posibil sa viziteze Gaza, iar navele turcesti "vor fi vazute mai des in aceste ape", cu referire la Meditarana de Est.

Este ultima miscare a Turciei, extrem de dura, care duce la escaladarea conflictului diplomatic cu Israelul. Motivul racirii relatiei bilaterale este atacul Israelului asupra unui vas turc care a incercat sa sparga blocada instituita asupra Fisiei Gaza.

Reamintim ca la 2 septembrie a.c., Turcia l-a expulzat pe ambasadorul israelian la Ankara si a anuntat ca-si va reduce prezenta diplomatica in Israel.

Erdogan, unul dintre principalii promotori ai cauzei palestiniene si lider de initiativa in lumea araba, a anuntat ca normalizarea relatiilor cu Israelul e "de neconceput" pina cind statul evreu nu-si va cere scuze pentru uciderea celor noua activisti turci din Flotila libertatii, incident produs in 2010.

Reamintim ca la 31 mai 2010, trupele de comando israeliene au efectuat un raid impotriva navei turcesti Mavi Marmara, incident soldat cu moartea a noua pasageri si arestarea temporara a altor cateva sute ce incercau sa sparga blocada impusa de Israel impotriva Gazei, unde Hamas se afla la putere.

Vom reveni cu amanunte

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6902 vizualizari

  • -2 (44 voturi)    
    ... (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:09)

    d [anonim]

    Mai ramane sa ii ocupe si sa le puna bir ca in timpul lui Suleiman.
    • +8 (32 voturi)    
      asa e cu fostele.. (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:22)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui d

      Asa e cu fostele puteri coloniale, mai maraie din cand in cand....
      • -1 (49 voturi)    
        Turcia se indeparteaza de Occident (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:51)

        15 milioane de kurzi in Turcia [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        Fosta republica laica creata sangeros (1 milion de crestini armeni exterminati intr-un genocid si 2 milioane de crestini greci expulzati din orasele create de stramosii lor pe malul marii Egee) de un general fanatic numit Kemal Attaturk (a luat decizii radicale, functionarii au fost rasi si tunsi, femeilor li s-au dat jos hainele traditionale, a fost desfiintata ierarhia religioasa musulmana, a aparut un cult al Republicii si al 'natiunii turce', etc.) e in curs de islamizare.

        Partidul la putere, AKP, e unul care se autodefineste ca 'islamist moderat' sau 'democrat-islamic', desi cele 2 notiuni sunt incompatibile pt orice musulman care aplica Coranul la litera.
        Deocamdata, armata, kemalista, a tinut in frau deriva societatii turce catre arhaism si revizionism.
        Exista insa o ofensiva a guvernului AKP contra influentei armatei, culmea, sustinuta de UE in numele separarii puterilor in stat si democratizarii.

        Ca de obicei, UE isi da singura foc la casa, prin utilizarea stupida a unor concepte ideologice tipic europene si straine de societatea turca islamo-asiatica. Exista banuiala ca UE vrea sa reduca rolul armatei in Turcia pt ca armata turca e un bastion pro-american..

        Evident, din motive 'patriotice' si electoraliste interne, premierului turc ii este convenabil sa manipuleze un incident international, mai ales ca e vorba de 'traditionalul' inamic din Orient, Israelul.

        Numai ca reactiile de acest gen incep sa irite la Washington si Bruxelles, agresivitatea contra Israelului e una anti-occidentala a unei parti din societatea turca.
        Turcia vrea un rol de lider in lumea musulmana si are nevoie de o retorica 'razboinica', vrea sa fie perceputa ca independenta de USA/UE.

        Din pacate, UE e in criza a datoriilor suverane iar USA e condusa de un imbecil savant care intelege mai bine golful si surful decat geostrategia. Asa ca Turcia crede ca e momentul sa arata duritate si mandrie.

        Vom vedea urmarile, Turcia si-a ales un adversar extrem de periculos..
        • +8 (50 voturi)    
          ce tot.... (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:30)

          baiazid [anonim] i-a raspuns lui 15 milioane de kurzi in Turcia

          aberezi tu acolo ?
          Tovarase, tu pe ce lume traiesti ?
          Ai fost tu in Turcia, ai stat tu la masa tratativelor dintre UE si Turcia sau ai tu informatii din interiorul Turciei / UE ?

          Faptul ca Turcia are o coloana vertebrala si ca nu se lasa nici speriata si nici influentata de Israel, asta nu inseamna ca sunt pro sau contra a ceva anume.

          Au si astia dreptatea lor: pina una-alta, la bordul navei repsective nu s`a descoperit nimic periculos de natura militara (arme, munitii, etc). NIMIC !!

          Au murit niste oameni, atacati soldati militari evrei. Faptul ca sunt turci/musulmani, ii face cantitate neglijabila, iar Turcia ar trebui sa`si tina gura si sa nu faca nimic ?

          Nu, prietene, ce face Turcia acum este sa isi apere cetatenii, indiferent unde sunt ei pe planeta, cam exact cum fac Israel si SUA. Sau ei n`au dreptul sa faca asa ceva ?

          Dar ce s`ar fi intamplat daca Turcia sau Iranul, ar ataca sub acelasi pretext, un convoi israelian aflat in apele internationale si ar fi impuscat 9 evrei ?

          Cum ar fi reactionat comunitatea internationala ?? Bat pariu ca ar fi fost o cu totul alta poveste, si ar fi inceput mai intai de toate cu demonizarea islamului si a lumii arabe / musulmane in general, totul ar fi fost un act terorist ingorzitor si sangeros, un atac la libertate si la siguranta nationala a Israelului...si tot asa.
          Treziti-va la realitate si lasati aberatiile de genul asta. Prea vedeti lucrurile astea dintr`o singura directie...
          • +8 (12 voturi)    
            Iranul a capturat marinari englezi (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:13)

            unora le plac razboaiele [anonim] i-a raspuns lui baiazid

            in apele teritoriale iraniene si a iesit un scandal monstruos, cu Ahmedinejad numit noul Hitler samd.
            • +5 (13 voturi)    
              si celorlalti, le plac razboaiele... (Marţi, 6 septembrie 2011, 19:19)

              danarad [anonim] i-a raspuns lui unora le plac razboaiele

              si inca mai mult decit musulmanilor,dar de avionul civil iranian, cu un mare numar de pasageri la bord, doborit de americani, din ,,greseala'' ai auzit ?
          • -6 (10 voturi)    
            Aberezi (Marţi, 6 septembrie 2011, 23:41)

            Je2 [utilizator] i-a raspuns lui baiazid

            si esti neinformat. Un alt antiamerican cu ochelarii corespunzatori ....
        • -7 (25 voturi)    
          ... (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:35)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui 15 milioane de kurzi in Turcia

          Ce bine ne sade intre o Turcie islamica si o Rusie putinista.
          Turcia nu vede cu ochi buni agitatia noastra pro americana la Marea Neagra. A reiesit clar din telegramele Wikileaks ca ei vad Marea Neagra ca o afacere in 2 cu Rusia si atat. Nu mai au nevoie si de noi sa ne implicam.
          Sa ne vedem de treaba si sa strangem relatiile cu Georgia si Azerbaidjanul, indiferent cui ii convine sau nu asta.
        • -2 (8 voturi)    
          vai de mama lor, cu Vadimul lor cu tot! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:06)

          strateg de scoala medie [anonim] i-a raspuns lui 15 milioane de kurzi in Turcia

          Eu zic sa recapitulam putin - turcii raman fara asistenta militara la armamentul ultra-modern (atat cat il au...), premierul lor e cam nervos lucru fatal pentru un lider de tara, ca acusi se pune pe facut prostii si, mai stii?, face praf vre-o suta de mii de turci, baiatul vrea in Gaza, ocazie cu care poate ia o katiusha in fata ca se baga pe la rivalii politici, ca doar nu crede ca doar el e fat-frumos pan-arab, mai sunt si altii, care chiar cauta scandal, majoritatea in fieful terorist Hamas de acolo. Sper sa filmeze cineva scena, ca sa se vada de unde si cum. Sa fie mai simplu cu urmatorul raport.
          Cu turismul, incet dar sigur, o pun in cui, ca-s ciudati si lumea nu merge la de astea...
          Restul, la ei, oricum e ca un fel de ciorba de peste, cu de toate, dar daca mai sta mult la soare se impute. Mai ales de la kurzi. De la Cipru.
          Chiar nu vede nimeni cat amatorism ii arunca spre pierzanie, ca doar nu credeti ca politica se face cu muschi de gaina.
          Egiptul inca se abtine, semn ca mai are doi-trei oameni politici care gandesc, dar vine si el.
          Ce urmeaza? Cand doi se cearta - si la nebuni alta varianta nu-i - al treilea castiga.
          In jumatate de an se lasa linistea si la Cairo si la Ankara si toti o sa stea cuminti cu problemele lor. Care o sa le fie tot mai mari.
    • +13 (49 voturi)    
      Dar reactia Israelului a fost corecta? (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:32)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui d

      Nu tin cu niciunii, dar imi amintesc imaginile atacului asupra navei turcesti, in care au fost omorati acei oameni. Daca erau intr-adevar activisti pentru pace e treaba lor, insa Israelul nici macar nu a cerut scuze oficale pentru atacul armat asupra unei nave umanitare. Daca aveau informatii ca pe nava erau arme sau alte obiecte interzise blocau nava, nu o atacau cu elicoptere si nave de razboi...
      • -3 (49 voturi)    
        N-ai vazut imaginile (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:50)

        DT [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        daca vedeai filmuletul respectiv ai fi vazut cum au fost atacati soldatii evrei (care aveau tot dreptul sa inspecteze nava, conform dreptului maritim)
        • +10 (50 voturi)    
          Ce film ai vazut (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:03)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui DT

          Eu am vazut un film in care un vas era atacat in apele internationale, nu era teritoriul istrelului, si nu sa dovedeti ca ar fi fost arme. Daca cineva insjura un evreu este declarat antisemit, plateste amenda sau chiar ajunge la puscarie, iad caevrei oamoara alte natii, este corect, doar ei sunt stapanii lumii, cumva ar trebui sa le si multumim ca ne-au adus o criza mondiala, copii din Gaza ucisi in bombordamente ar trebui sa fie vesnic recunoscatori statului evreu, etc
          • +7 (45 voturi)    
            N-ai citit raportul ONU (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:23)

            patraulea [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            Interventia a trupelor a fost intemeiata... doar forta interventiei a fost exagerata.

            Si marina Romana a tras focuri de avertisment pentru a convinge pescadoare turcesti sa iasa din apele noastre teritoriale. Daca acestea ar fi refuzat totusi sa se intoarca, ce mai era de facut? Dupa rugaminti si avertismente, nu ai ce face decat sa folosesti forta!

            Incerca sa fii obiectiv. Daca tu esti soldat si cineva te ataca cu o bata dupa ce ti-a sechestrat doi camarazi ce faci?

            Sau invers - daca te aflii in apele teritoriale ale altui stat si un militar al respectivului stat te someaza sa te opresti tu ce faci? Ii tragi o bata peste ochi sau te supui?

            Dar daca eu vin peste tine in casa tinand in mana o bata de 30 cm si tu pui mana pe o bata de 50 cm - Dupa sustinerile tale, se cheama ca ai avut un raspuns exagerat si va trebui sa iti ceri scuze (eventual sa-mi platesti si compensatii).

            Fiti obiectivi - nu lasati pe altii sa gandeasca pentru voi
            • +8 (34 voturi)    
              eu l-am citit (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:13)

              Adrian [anonim] i-a raspuns lui patraulea

              zicea asa: unele victime (din cele 9) au fost impuscate de la misca distanta si din spate.

              Crezi ca exemplele tale dulci ma fac sa imi schimb idea despre ce s-a intamplat in realitate?
              • -9 (29 voturi)    
                rea vointa sau nestiinta? (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:30)

                DT [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

                Soldatii israelieni au tras ca sa-si salveze camarazii care erau doborati si loviti de mujahedini. oricine ar fi facut la fel, in armata inveti sa-ti protejezi camarazii in caz de lupta.
                ce vroai sa faca, sa-i lase pe mujahedini sa-i omoare? Daca ataci un politist dintr-o patrula si este pe punctul sa-l omori, ce crezi ca va face celalalt?
                • +10 (22 voturi)    
                  lumea imaginara (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:58)

                  Adrian [anonim] i-a raspuns lui DT

                  erau un grup de persoane care s-au luat la bataie.

                  Raportul ONU nu face referire la mujahedini pregatiti sa omoare soldati israelieni. Deci hai sa nu ii inventam.
                  • 0 (20 voturi)    
                    aia sunt nascuti sa omoare... (Marţi, 6 septembrie 2011, 19:44)

                    dadan [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

                    israelieni... toata propoganda islamista ii infiereaza pe evrei ca dusmani de moarte a islamului... asta invata de mici... fanatismul vine cu riscuri....una e cand fortezi o blocada in piata universitatii si alta e sa te pui cu soldatii evrei care sunt caliti in razboiul asta surd cu palestinienii....aici nu mai exista prezumtie de nevinovatie....nu dupa atitia ani de atentate fara scrupule si mila, nu dupa zeci de mii de rachete aruncate peste civili evrei fara responsabilitate fata de inocenti...in orient nimeni nu mai e inocent....cand ai mushcat-o cu copii sinucigasi martiri nu mai crezi in inocenta ....
            • +4 (30 voturi)    
              exemple aiurea (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:38)

              MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui patraulea

              tot dai exemple cu apele teritoriale, dar nava turceasca NU era in apele teritoriale ale Israelului. A fost atacata in ape internationale, adica un act de piraterie exact cum scrie la carte.
              • -6 (30 voturi)    
                MutassimMircea, ia mai citeste raportu (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:55)

                yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

                O tara are voie sa inspecteze un vas aflat in ape internationale ce se indreapta catre o zona care este supusa unui embargou international din diversem otive (in cazul de fata, terorism), si de aceea ONU a declarat ca interventia a fost LEGALA, iar impuscaturile, de la 100km, de la 1 cm, "pe la spate", din fata, tot auto aparare se numeste dupa ce initial nu au atacat si au fost batuti cu rangi si aruncati peste bord, si initial au fost atacati cu arme tip paintball.

                Asa ca, baiatule, normele privind interceptarae si inspectarea vaselor in ape INTERNATIONALE ca in cazul de fata (embargou) dau dreptate Israelului, conform raportului ONU. Pana acum pupai in poponeatza ONU cand dadea tot felul de rezolutii anti Israel. Sa inteleg ca acum ONU nu mai are dreptate? Dublu standard, perhaps?

                Tz tz tz.
              • -8 (22 voturi)    
                Pagina 4 a raportului... (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:18)

                patraulea [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

                "2.The fundamental principle of the freedom of navigation on the high seas is subject to only certain limited exceptions under international law. Israel faces a real threat to its security from militant groups in Gaza. The naval blockade was imposed as a l e g i t i m a t e security measure in order to prevent weapons from entering Gaza by sea and its implementation complied with the requirements of international law."

                In aceste conditii, pentru respectarea blocadei, vasele care trec prin zona respectiva sunt supuse controlului marinei israeliene, ca si cand acestea ar patrunde in apele teritoriale ale Israelului. - DE AICI ASOCIEREA IN EXEMPLE -

                Criticile aduse fortelor israeliene se refera la absenta unui "final worning" precum si la faptul ca nu au putut dovedi ca fix acele 9 persoane au fost impuscate in legitima aparare, pentru ca altfel, "Israeli Defense Forces personnel faced significant, organized and violent resistance from a group of passengers when they boarded the Mavi Marmara requiring them to use force for their own protection. Three soldiers were captured, mistreated, and placed at risk by those passengers. Several others were wounded"

                Cam atat despre pirateria ca la carte...
              • -3 (21 voturi)    
                Nici vorba (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:27)

                DT [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

                O nava de razboia poate opri la nava civila si in afara apelor teritoriale daca exista suspiciunea ca nava respectiva este angajata in actiuni in afara legii.
                este acelasi principiu ca da dreptul navelor romane de razboi sa verifice si sa traga asupra pescadoarelor turcesti in afara apelor teritoriale romanesti.
                ce crezi ca ar face soldatii nostri daca turcii ar fi ripostat cand abordau un pescador?
                Voi chiar nu va folositi judecata?
          • -4 (36 voturi)    
            mai Cataline, trezeste-te la realitate (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:27)

            yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            Israelul avae tot dreptul sa inspecteze vase aflate in ape internationale, daca destinatia lor este un stat/o entitate impotriva careia este un blocaj maritim din motive intemeiate (gen tras cu rachete non stop in zone civile). Este parte din norma de blocaj maritim, si miscarea Israelului a fost considerata CORECTA conform raportului ONU de acum cateva zile.

            Si mai lasa-ne cu "stapanii lumii" etc etc. Inteleg ca esti ANTI SEMIT, oricat nu ti-ar conveni sa recunosti, ascunzandu-te cu perdeaua "dreptului la libera vorbire", da nu merge, merge cu aia care nu stiu, da cu noi, evreii, nu merge, stim foarte bine cin are boala pe "jidani" ;)

            Asa ca calmeaza-te, nu incerca sa ma convingi de nimic cu puerilitatile astea, ai boala pe evrei. Punct.
            • +9 (27 voturi)    
              embargoul e ilegal. (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:49)

              shlomo [anonim] i-a raspuns lui yahve 2.0

              atat am avut de spus!
              Restul e propaganda israeliana, semnata Avigdor,

              shalom!
              • -5 (5 voturi)    
                embargo ilegal? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:33)

                DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui shlomo

                poate din punct de vedere al HAMAS, fiindca ONU zice altceva.
          • 0 (30 voturi)    
            e bine asa (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:33)

            vlad dracul [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            Sustineti cu tarie interesele tarilor arabe dar uitati ca in urma cu 60 de ani, Europa ii dadea afara pe evrei.

            Israelul este creat cu ajutorul vestului si ii scapa oarecum pe evrei de ura occidentalilor. Este bine ca Israelul sa fie acolo unde este, civilizatiile mari si avansate se impun mereu. Daca arabii ar fi fost capabili, i-ar fi aruncat de mult pe evrei de acolo.

            Daca susti imperiul otoman, nu inseamna ca esti mai 'uman' decat daca i-ai sustine pe evrei.

            Ar fi bine sa joci totusi de partea alor tai, nu de partea inamicului.
          • -3 (21 voturi)    
            marina romana (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:36)

            DT [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            a facut si face la fel, ataca pescadoare turcesti care se gasesc in apele internationale, le abordeaza sau chiar scufunda. In baza carui drept face statul roman asta?
            un vas militar are dreptul legal sa inspecteze unul civil. Daca nu stiai si noi facem asta in Mediterana, impreuna cu multe alte state
            • +3 (3 voturi)    
              Pescadoarele turcesti (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:23)

              Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui DT

              sunt prinse in apele teritotiale ale Romaniei. Si nu se prea trage cu gloante in ei, poate de avertizare. N-am auzit de nimeni mort. Sa nu batem campii...Daca i-am ataca in ape internationale ar iesi cu mare scandal.
        • 0 (32 voturi)    
          am vazut un film in care (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:20)

          dorel [anonim] i-a raspuns lui DT

          oameni inarmati au ucis pe unii aflati in apele internationale !
          si PUNCT ! SA VA FIE RUSINE !
          • -6 (24 voturi)    
            Nu ai inteles ce ai vazut (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:41)

            Patraulea [anonim] i-a raspuns lui dorel

            1.TE ROG, citeste raportul ONU, apoi formeaza-ti o opinie.
            2. Cui sa-i fie rusine?
            3. Este corecta afirmatia "daca apare la televizor inseamna ca-i adevarat"?
            4. Ai drept de vot?
          • -6 (24 voturi)    
            ai dreptate (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:33)

            DT [utilizator] i-a raspuns lui dorel

            oamenii inarmati cu bare de metal si bate i-au atacat pe oamenii legii care veneau sa controleze un vas suspect.
            In orice stat normal daca incerci sa-i ataci pe reprezentatii legii ai toate sansele sa primesti un glont.
            De ce sa-mi fie rusine, ca tu crezi tot ce se spune prin presa fara sa-ti pi mintea la contributie? E de ajuns sa te uiti la imagini
        • +15 (27 voturi)    
          esti sigur (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:06)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui DT

          nu stiu de ce ii chemi soldati evrei. ai probleme cu soldatii israelieni de alte religii?

          faci referire la dreptul maritim. erau in ape internationale, deci se aplica "universal jurisdiction", iar asta presupune ca soldatii nici unei tari nu pot interveni doar bazandu-se pe banuieli.

          Raportul ONU precizeaza ca nava / pasagerii nu incalcasera nicio lege in momentul in care soldatii au intervenit.

          Prin ceea ce spui tu Jandarmeria are dreptul sa deschida focul asupra suporterilor huligani de fiecare data cand iese o incaierare.

          Raportul ONU precizeaza ca victimele sunt de nationalitate turca. Mi se pare cel putin aberant sa te apuci sa tragi in cetateni ai unui alt stat cand ai si alte optiuni pt a rezolva "conflictul".

          Raportul ONU precizeaza ca unele victime au fost impuscate de la distanta mica si din spate. Realizezi ipocrizia? A ta si a soldatilor?
          • -8 (24 voturi)    
            esti pe langa (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:29)

            DT [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

            navele militare exercita politia marii si au voie sa inspecteze nave comerciale sau civile daca au suspiciunea ca transporta produse interzise.
            Soldatii respectiv au fost atacati chiar cand abordau nava turceasca, care a refuzat sa opreasca la somatiile navelor de razboi israeliene, exact asa cum pescadoare turcesti refuza sa raspunda la somatiile pazei de coasta romane. Doar ca noi am fost mai duri si am scufundat un pescador. Si ghici unde era pescadorul respectiv? in apele internationale, mult dupa limita de 12 mile, dar in zona economica exclusiva, exact unde erau si navele turcesti.
            • +6 (24 voturi)    
              tu esti turc? (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:21)

              Adrian [anonim] i-a raspuns lui DT

              uite aici stirea de care tot vorbesti:

              http://www.ziare.com/stiri/eveniment/pescadorul-turcesc-urmarit-de-politistii-de-frontiera-in-marea-neagra-s-a-scufundat-1097496

              hai sa iti arat cat te ipocrit esti!

              1. La ora 08:48 nava turceasca AHMET COMOGLU (pescador), pavilion Turcia, a fost identificata, insa echipajul a refuzat sa se supuna somatiilor radio si prin sistemele acustice si luminoase.

              Stii ce inseamna somatii radio si prin sisteme acustice si luminoase? Cica nu mor oameni din cauza lor.

              2. Comandantul pescadorului, a precizat Fabian Badila, a refuzat sa opreasca pentru efectuarea verificarilor legale, fapt pentru care politistii de frontiera au executat mai multe focuri de avertisment cu armamentul din dotare. In total 60, dintre care 30 la nivelul liniei de plutire, in zona sistemului de propulsie. Badila a subliniat ca nu s-a putut executa foc in plin deoarece echipajul a stat tot timpul pe puntea navei si exista riscul ca marinarii sa fie raniti.

              Reusesti sa vezi diferenta? Vezi ca se poate si fara sa ucizi oameni?
              • +3 (15 voturi)    
                evident ca se poate! (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:11)

                volens [anonim] i-a raspuns lui Adrian

                dar evrei au facut ce fac de obicei> ucid civili si fac piraterie iar daca cine zice un cuvant e transformat in antisemit!!
              • -4 (14 voturi)    
                te contrazici cu argumentele tale (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:29)

                DT [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

                Evreii au mers la bord, iar noi am tras in ei pana i-am scufundat. Care actiune e mai periculoasa? Oricand un glont poate ricosa sau lovi un om aflat sub punte. A fost doar noroc ca n-a fost nimeni ranit/ucis.
                Altceva nu reusesti sa vezi tu. Noi am facut acelasi lucru si o facem in continuare, iar Tucia nu a protestat ca le abordam pescadoarele in apele internationale. Sau ca le scufundam!
                N-ar fi fost nici un mort daca mujahedinii nu atacau fortele de ordine.
                • +2 (12 voturi)    
                  esti limitat! (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:44)

                  Adrian [anonim] i-a raspuns lui DT

                  pierd timp cu tine. acesta este ultimul raspuns.

                  pescadorul turcesc a reusit sa navigheze inca 4 ore si a reusit sa ajunga in apele teritoriale bulgare dupa focurile de AVERTISMENT. nu mai afirma ca noi am tras in pescador pana s-a scufundat.

                  un alt detaliu important este ca pescadorul s-a scufundat din cauza unui incendiu la bord. aparut in mod neasteptat dupa 4 ore de incercari de a fugi de autoritatile romane.

                  Inchei prin a-ti spune ca Turcia nu a protestat in mod public pentru ca nici un cetatean de-al sau nu a fost batut, maltratat sau ucis in tot acest proces.
                  • -4 (10 voturi)    
                    Mda... (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:42)

                    altu' [anonim] i-a raspuns lui Adrian

                    Problema ta, dealtfel extrem de grava, e ca esti un cretin sadea si un antisemit gretos. Aiurelile pe care le tot postezi pe-aici reprezinta dovada. Ba bembeleule, vrei sa-ti desenez ca sa intelegi cum s-au petrecut cu adevarat evenimentele? Chiar nu pricepi ca Turcia are ambitii imperialiste in zona, cot la cot cu Iranul? Toata mascarada aia cu "flotila pacii" a fost o provocare ordinara. Cum sa transporti "ajutoare" trecand printr-o blocada (ATENTIE!!!!, una pe care o instituise si Egiptul alaturi de Israel!!!!) dealtfel una LEGALA (o spune chiar raportul ONU!!!!) militara???? Imi explici si mie? Cei care au organizat provocarea stiau prea bine ca actiunea lor este una menita sa provoace conflict in zona. Dumneata ori esti un ignorant desavarsit, ori un cretin veritabil. Cat despre faptul ca esti antisemit... pute de la o posta.
                    • +4 (10 voturi)    
                      aaa, ai adus argumentul suprem (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:58)

                      ad personam [anonim] i-a raspuns lui altu'

                      respectiv. antisemitismul!

                      Asa e, Adrian e antisemit! Dar ce legatura are asta cu faptul ca soldati evrei au impuscat civili turci in ape internationale, pe unii de la mica distanta si in spate???
                      • -5 (7 voturi)    
                        Ha-ha-ha! (Marţi, 6 septembrie 2011, 21:22)

                        altu' [anonim] i-a raspuns lui ad personam

                        Stai jos baietel! Ai nota 2. Las-o mai moale cu "ad personam" asta!!! Nu te face deloc mai inteligent si nici nu te avantajeaza intr-un dialog argumentat. Tu esti la fel de antisemit ca amicul tau Adrian. Dar ascunzi asta cu multa perfidie.

                        P.S. In apele internationale? Bati campii baietel! Si dezinformezi cu senitatate, exact asa cum fac baietii aia care inca poarta turbane si care si-au scos acum iataganele din muzee si le ascut cu sarg pentru lupta, dandu-se cocosi in zona.
                      • -5 (5 voturi)    
                        Bine. Stai jos! (Marţi, 6 septembrie 2011, 21:45)

                        altu' [anonim] i-a raspuns lui ad personam

                        Si, fara sa fie "ad personam"... Hai sictir!
                      • +1 (5 voturi)    
                        legatura (Marţi, 6 septembrie 2011, 23:37)

                        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ad personam

                        Adrian este turc. Civil.
          • -4 (14 voturi)    
            aberezi (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:43)

            vlad dracu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            Tu ai impresia ca un grup de soldati profesionisti s-au apucat sa omoare civili doar pentru ca erau turci?

            Sau crezi ca premierul israelian a trimis niste soldati profesionisti sa omoare civili?

            De ce aberezi?

            Chiar si in ape internationale, civili de pe vapor au atacat cu bate si rangii niste soldati inarmati cu arme automate? Ti se pare o atitudine de om normal, civil?

            De ce parte era ura pe vaporul ala?
            • 0 (12 voturi)    
              inventezi (Marţi, 6 septembrie 2011, 19:21)

              Adrian [anonim] i-a raspuns lui vlad dracu

              un grup de soldati s-au luat la bataie cu niste civili dupa care au deschis focul si au omorat 9 dintre acestia. civilii erau toti turci, iar soldatii israelieni astfel ca Turcia a cerut scuze oficiale Israelului pentru acest incident + compensatii pt familiile victimelor.


              asta s-a intamplat si asta e ceea ce cred.

              restul informatiilor sunt inflorituri de-ale tale pentru ca realitatea ti se pare prea plictisitoare.
              • -4 (6 voturi)    
                Opa!!! (Marţi, 6 septembrie 2011, 21:59)

                altu' [anonim] i-a raspuns lui Adrian

                Zau asa? Spui: "asta s-a intamplat si asta e ceea ce cred." Ai fost acolo mai tovarase? Cred ca urla paranoia in tine mai baiatule. Ai cumva impresia ca soldatii aia ar fi impuscat pe cineva daca n-ar fi fost atacati? Exista probe video irefutabile ca "pacifistii" aia au provocat si au agresat militarii. Cu rangi, cutite si arme de foc. Cat de imbecil poti fi? Apropo, oare de ce nu faci galagie atunci cand soldatii turci omoara kurzi?
    • 0 (0 voturi)    
      Turciae prea mica (Miercuri, 7 septembrie 2011, 14:40)

      cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui d

      ^Turcia e prea mica ca sa castige in orice disputa cu Israelul.
  • +4 (20 voturi)    
    prostia si infumurarea se platesc.... (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:17)

    capatu` satului [anonim]

    este vorba pana la urma de mai multi bani decat credeti,
    ar fi vorba modernizarea mai multor f16, rachete, etc. , probabil inclusiv programul prim care Turcia a achizitionat de la rusi unul din cele mai performante elicoptere de lupta actuale Ka 52 intr`o versiune upgradata de firme israeliene;

    da nu`i nici un bai, ca se mai gasesc tari pretene (cum zicea tovarasu` de dinainte de `89) de exemplu tara noastra, care exact la timp cumpara f16 block 20 ce trebuie modernizate - ati ghicit este vorba tot de firme israeliene,

    shalom,
    • +3 (21 voturi)    
      Probabil revin la hangere si iatagane (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:57)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

      In urma deciziei d-lui premier Erdogan - probabil ca armata turca va reveni la dotarea traditionala - juvatz, hanger si iatagan, cate o sulitza, pe ici, pe colo.

      In ansamblu - vom avea trei efecte imediate:

      a) ruperea relatiilor politice cu statul Israel de catre Turcia (si nu invers) - prilej ca turcii sa fie global indicati ca "antisemiti" si drept anti-zmintitzi

      b) slabirea armatei turce - putin, putin, dar le va da de lucru generalilor turci - iar Turcia armata este garantul secularitati statului, care se opune constant militantismului islamic si oricaror prostii fundamentaliste. Premierul Erdogan - care nu mai are sprijinul neconditionat al armatei turce - a dat de curand si alte lovituri conducerii armatei

      c) va forta statul Israel si comercianti de arme evrei sa caute noi piete de desfacere pentru produsele lor - destabilizand de exemplu Africa de Nord, unde recent s-au consumat mari cantitati de armament (Libia, Tunisia, scl.)

      Well ... pe ansamblu nu tocmai profitabil pentru Turcia - din pozitia de putere militara regionala.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .

      P.S. Cumparati repede bricege, pana cand nu le dau unii la export in Turcia, ptr dotarea fortelor "patriotice"

      Cioc guzel !

      .
      • +5 (19 voturi)    
        despre fabrici si uzine (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:37)

        gidan [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

        Inainte sa deschizi gura si sa vorbesti prostii, ai face bine sa te documentezi mai intai.

        Turcia are capacitatea de a-si produce singura echipamente militare. Au fabrici si uzine in domeniul asta.

        La o prima cautare, iese asta:

        http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Aerospace_Industries

        Tie chiar ti se pare ca Turcia sta intr-un contract semnat cu nu stiu ce firma evreiasca ??

        Stai tu linistit ca dotarea armatei turce este cu mult peste posibilitatile israelului, si in plus de asta, au capacitate de productie proprie in aproape orice domeniu: naval, militar si terestru.

        Mai citeste si mai informeaza`te inainte sa arunci pareri si ganduri nefondate intr`un domeniu care te depaseste.
        • +2 (14 voturi)    
          ha ha ha (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:22)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui gidan

          da!..sigur..cu tehnologie din anii '50...sa fim seriosi!! Turcia nu e rival pt Israel.
        • -2 (12 voturi)    
          ...despre braga, sugiuck si rahat. turcesc! (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:43)

          bugsy [anonim] i-a raspuns lui gidan

          Cu siguranta, Turcia nu sta intr-un contract semnat cu nu stii ce firma evreiasca. Au alternativa de a-si reprofila economia pe ce stiu ei cel mai bine sa faca: kebab, sugiuk, sarailii, braga si, of course, rahat. Toate turcesti!

          Turcia este intr-adevar o mare putere. CULINARA!
        • +5 (7 voturi)    
          Well ... armata turca este "rasariteana" (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:00)

          Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui gidan

          Well ... armata turca este "rasariteana" in sensul ca poseda multe elemente "traditionale" - adica forte blindate, forte terestre puternice, artilerie clasica.

          Pentru zilele noastre este remarcabil de bine dotata cu oameni ... numerosi, disciplinati, motivati.

          La partea cu tehnica de varf - care in buna parte este in mainile concernelor Koc (se citeste "coci", nu pot pune sedila la c) si Dugan, in subsidiare controlate din exterior - depind mult de componente electrice, electronice, de comunicatii si de comanda control - aprovizionate traditional de la Tadiran, RAD si ELBIT.

          Well ... se poate trai si fara asa ceva, in fond fabrica de F16 din Turcia a primit acum cca un deceniu un premiu de excelenta in calitate, fiind clasati primii intre toate frabricile care produc F16 sub licenta.

          Pot fi identificati si alti furnizori ... dar acest lucru dureaza, prezinta costuri, le da de lucru inutil unor specialisti.

          BTW - nici nu ii iubesc, nici nu ii admir pe urmasii Irgunului, zmintitzi de mania grandorii militariste in Orient, creatori de probleme, din Israel.

          Doar constat ca initiativele unor politicieni au consecinte pe care acestia nu le banuiau inainte sa deschida gura.

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
          • +4 (6 voturi)    
            Turcia e in Nato! (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:55)

            jenica [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

            Daca se impute treaba, armata romana va lupta cot la cot cu cea turca impotriva atacatorilor!
            Faina mai e istoria asta!!
            • +2 (4 voturi)    
              Well ... adevarat ! ne sunt aliati ! (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:09)

              Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui jenica

              .
            • -4 (4 voturi)    
              Si Israel e in NATO!! (Marţi, 6 septembrie 2011, 22:46)

              mihai [anonim] i-a raspuns lui jenica

              Mai da cateodata cu privirea in WIKIPEDIA :)))
              • +1 (1 vot)    
                nu e (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:39)

                DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui mihai

                sorry.
        • +4 (10 voturi)    
          eu zic sa te mai.... (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:12)

          yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui gidan

          ...interesezi o leaca.

          70% din flota maritima si aeriana a Turciei, ce se bazeaza pe tehnologie americana BULK (asa cum vine, fara imbunatatiri si modificare specifice profilului) este imbunatatita si modificate de firme Israeliene ca IAI (Israeli Aerospace Industries) si altele. Fara aceste imbunatatiri, si modificare pt a accepta la bord (atat navele cat si avioanele) armament israelian gen rachete DELILAH, etc. Tancurile turcesti sunt facute pe "sasiu" MERKAVA, tanc israelian. in total, cu tehnologia de forte terestre si drone (facute tot de israel practic), 90% din tehnologia armata Turceasca este mentinuta de companii Israeliene (mentinuta, nu DETINUTA), si se subintelege ca ce produc firmele israeliene pt piata Domestica este cu mult peste ce tehnologii vand afara.

          Mai trebuie mentionat ca miscare e una retardata. Turcia trebuie acum sa isi reprofileze toata flota terestra si aeronautica, pentru ca la prima revizie, si reviziile se fac f des in armata, nu vor avea cum sa isi imbunatateasca sau revizuiasca componentele, ca nu mai pot comanda. Natural, ce trebuie sa faca Turcia e sa se indrepte spre alta piata pentru tehnologie militara (si sa nu uitam de alte antrenamente cooperative), cel mai probabil China. Rusia nu o sa vanda niciodata tehnologie militara Turcie pt ca sunt unii dintre inamicii lor traditionali (Rusia este infratita cu Armenia, impotriva careia turcia a comis si un genocid acum nici 100 de ani), si nu au avut relatii calde niciodata.

          Revenind, pe langa faptul ca tehnologia Chineza de armata este mult sub cea Israeliana, ei bazandu-se pe numar, nu pe calitate, un asemenea proces, de schimbare a tuturor softurilor si imbunatatirilor hardware la toata armata, o sa dureze minim 7-8 ani inainte sa devina operationale, si sa nu uitam partea financiara. Iar Turcia desi la suprafata pare ok, mascata de scandalul cu Israel si kurzii din Est, este pe puncutl de a cadea intr-o prapastie de calibrul Grecia.
          • -2 (8 voturi)    
            expertule..... (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:09)

            bazele americane din Turcia isi dau cu parerea [anonim] i-a raspuns lui yahve 2.0

            Turcia este in Nato, deci nu are nevoie/voie sa cumpere tehnologie chineza!!

            Asa ca lasa analizele strategice ca te faci de ras!
          • +1 (5 voturi)    
            ia si culca-te.... (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:59)

            gidan [anonim] i-a raspuns lui yahve 2.0

            http://en.wikipedia.org/wiki/ASELSAN

            http://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical_and_Chemical_Industry_Corporation_%28Turkey%29

            Deci mai usor cu tehnica de varf evreiasca. Tot o dai inainte cu tehnologia evreiasca de parca alta nu mai exista in lume, iar ei ar detine monopolul....
            • +1 (5 voturi)    
              n-ai inteles nimic (Marţi, 6 septembrie 2011, 23:51)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gidan

              Hai sa iti explic eu: ai Windows dar te superi pe Microsoft si treci pe Linux. In cat timp crezi ca vei invata sa-ti faci toate jocurile sa mearga pe Linux?
        • +3 (9 voturi)    
          n-ai vazut armata turca (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:52)

          DT [utilizator] i-a raspuns lui gidan

          eu am vizitat o baza militara situata langa Dogubayazid, adica in triunghiul de foc din est. Dotarea lor este la nivelul anilor 50, chjar si a fortelor speciale. Tancuri vechi, arme de mana vechi si depind 100% de americani si evrei pt tehnica de varf.
          O sa vezi ca se inchide portita si nu vor mai avea acces la tehnica de varf.
          Doar ei au de pierdut prin inchiderea accesului firmelor din Israel.
          • +2 (8 voturi)    
            turcia e in NaTO!! (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:08)

            nato [anonim] i-a raspuns lui DT

            Deci America e aliata ei.
            • 0 (4 voturi)    
              asta nu o ajuta cu nimic (Marţi, 6 septembrie 2011, 23:52)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui nato

              Daca nu respecta termenii tratatului, poate fi exclusa din NATO fara probleme.
              • +2 (4 voturi)    
                lol (Miercuri, 7 septembrie 2011, 7:25)

                The Saker [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

                ce naiv esti :)))
                SUA au nevoie de Turcia, nu Turcia de SUA!
                turcia are op pozitie strategica extraordinara, plus e o putere regionala, ca sa nu mai zicc de alte mari atu-uri, caci nu as avea loc sa le enumar;
                deci, nu se pune problema ca SUA sa ii scoata din NATO.
                • 0 (0 voturi)    
                  "nevoie"? (Marţi, 11 octombrie 2011, 23:47)

                  stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

                  Eventual SUA "se foloseste" de Turcia.
  • -4 (34 voturi)    
    Flotila Libertatii? (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:52)

    DT [utilizator]

    Halal flotila a libertatii, plina de barbosi si mujahedini, adevarati promotori ai liberatii, asa cum se poate vedea prin Iran si Arabia Saudita.
    Citit raportul ONU care critica ambele parti, inclusiv Turcia pt organizarea acestei provocari.
    Turcia se indeparteaza din ce in ce mai mult de Europa!
  • +6 (16 voturi)    
    Corectie ARTICOL (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:13)

    reporter 2.5 [anonim]

    Ministrul Recep a ordonat aceasta miscarea (taierea semi-totala a relatiilor cu Israel) ca urmare a rezumatului ONU prin care, desi critica Israelul pt folosul fortei excesive (desi initial primii soldati israelieni ce au urcat la bordul vasului aveau arme tip paintball si au fost atacati si aruncati peste bord inainte sa faca vreo miscare), a dat dreptate in totalitate Israelului cu privire la dreptul acestuia de a perchezitiona nave ce se indreapta spre Gaza, in APE INTERNATIONALE, totate aceste prevederi facand parte din norma de blocaj maritim, blocaj considerat, drept urmare, LEGAL de catre ONU avand in vedere rachetele care zboara din Gaza in zone CIVILE israeliene.

    Aceasta e vazuta ca o mare lovitura de imagine pt domnul Recep, el strigand mare si tare ca ONU va demonstra ca a fost ilegala.

    Ce, surprinzator, nu vad, este stirea de astazi, conform careia 40 de civili (oameni de afaceri si turristi) israelieni au fost retinuti pe aroportul din Istambul pentru 2 ore, timp in care le-au fost confiscate pasapoartele si au fost verificati amanuntit, desi nici ei nu stiau ce cauta, inclusiv in laptopuri, etc.
    • -3 (7 voturi)    
      de acord ca e aiurea sa implice civilii in astfel (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:22)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui reporter 2.5

      de operatiuni dar si zeci de cetateni turci au fost retinuti cu ocazia uciderii celor 9 compatrioti ai lor ...
      • -6 (10 voturi)    
        Gresit (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:59)

        yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui dorel

        Turcii au implicat civilii in astfel de actiuni. Mujahedinii turci de pe a 5elea vas din flotila se autointitulau Human Rights Activists, deci se dadeau civili. Normal ca au arestat tot vasul pentru audieri, dupa care la scurt timp le-a dat drumu.
        • +6 (12 voturi)    
          bleah, ce dublu standard!!! (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:57)

          logus [anonim] i-a raspuns lui yahve 2.0

          Deci Isrealul are voie sa aresteze si sa ancheteze turci dar Turcia nu are voie sa perchezitioneze evrei?

          Deh, se vede cat de obiectiv esti!
    • 0 (12 voturi)    
      Si cine a scris raportul ONU? (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:42)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui reporter 2.5

      Ambasadorul evreu la Ankara, lol:).
      • 0 (10 voturi)    
        Alui, trezirea (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:58)

        yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Au fost 3 rapoarte, unul Israelian scris de Turkel, unul de comisia turceasca, si unu de inspectorii ONU, neutrii.

        Raportul final ONU, care a dat dreptate israelului acum cateva zile, a fost analizat de corpul responsabil ONU, multinational, si fara turci sau israelieni in consiliu.

        Nu mai abera ca nu e bine pentru intelect.
  • -3 (7 voturi)    
    uefa = sue (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:54)

    erdoganberg [anonim]

    Ii bagam pe toti in SUE si ii impacam. Mai bine subordonam toate guvernele tarilor membre UEFA la federatiile nationale de fotbal, il punem pe Blatter presedintele SUE si totul se rezolva.
    In loc sa se certe astia ii lasam pe Fatih Terim si Shlomo Sharf la un sprit.
  • 0 (14 voturi)    
    Bravo Turcia ! (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:07)

    Louis [anonim]

    ...
    • +2 (6 voturi)    
      3 puncte = argument irefutabil (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:21)

      Patraulea [anonim] i-a raspuns lui Louis

      ...
  • +2 (16 voturi)    
    Sa nu uitam... (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:21)

    Ali Baba [anonim]

    Turcia este mebra NATO din 1952 facand echipa cu SUA si majoritatea statelor UE.

    Raportul ONU este unul politic si nu ofera decat o imagine vaga a celor intmaplate in realitate.

    Israelul isi face jocul politic pe plan intern pana o sa i se sugereze de catre SUA sa-si ceara scuze intr-un mod onorabil...
    • -8 (16 voturi)    
      Sa nu negam... (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:01)

      yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui Ali Baba

      ...ca commentul tau arata CU TOTUL altfel daca ONU zicea ca Turcia are dreptate.

      Shotie antisemita mica ce esti!!! :P
      • +8 (16 voturi)    
        ai iesit la vanatoare de antisemiti?? (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:00)

        detector de propagandisti [anonim] i-a raspuns lui yahve 2.0

        Nu ma mir ca postezi cearsafuri de aberatii si nu ma mir ca atunci cand nu mai ai replica, utilizezi arma favorita a propagandei israeline> antisemitismul!


        Unde vezi tu ANTISEMITISM in postul lui Ali Baba?
        • -2 (4 voturi)    
          De ce? (Marţi, 6 septembrie 2011, 23:28)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui detector de propagandisti

          Te simti vizat? Stai in banca matale propagandistule islamic! Ridica doua degete inainte sa vorbesti! Apropo, arma ta preferata care e? Persuasiunea?
    • +5 (7 voturi)    
      asa ...si? (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:14)

      coco [anonim] i-a raspuns lui Ali Baba

      pe de-o parte Turcia face echipa cu SUA, iar pe de alta parte Israel face echipa cu SUA ... sa intelegem de aici ca la o adica toti sunt in aceeasi liga? tot citesc in ultima vreme pe o multime de forumuri ca lumea se va schimba ...este oare nevoie de un conflict care sa abata atentia lumii sau poate chiar mai mult este nevoie oare de un conflict ca acesta care sa schimbe fata lumii? de la ceva tot trebuie sa inceapa odata si odata ...
  • -5 (13 voturi)    
    Au uitat ca profetul lor este evreu. (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:56)

    Witze [anonim]

    Mari suparaciosi turcii astia dar uita ca si Ataturk era tot din neamul lui David.
    Urat din partea lor sa fie suparati pe evrei, atata timp cat ei se inchina la unul dintre ei.
    Turcii au fost intdeauna imprevizibili si nu vor sa se civilizeze nici acum.
  • +7 (17 voturi)    
    Felicitari Turcia ! (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:05)

    Colt Alb [anonim]

    Urmatorul pas e recunoasterea Statului Palestina.
    Statul Palestina este tot atat de legitim precum Statul Israel.
    • +6 (16 voturi)    
      evident!!! (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:03)

      king David [anonim] i-a raspuns lui Colt Alb

      Se apropie 20 sept si Israelul si-a mobilizat toti propagandistii pe forumuri sa faca agitatie!

      cand a fost recunoscut Israelul in 1948 erau fericiti! lasa si pe altii sa fie fericiti!!

      http://en.wikipedia.org/wiki/King_David_Hotel_bombing
    • +11 (15 voturi)    
      he he!!! (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:05)

      irgun? [anonim] i-a raspuns lui Colt Alb

      Ia uite, la inceput, si evreii erau teroristi!!! Ca sa vezi!!!

      http://en.wikipedia.org/wiki/King_David_Hotel_bombing
  • +6 (14 voturi)    
    Erdogan are dreptate (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:26)

    Daniel [anonim]

    Am citit primele pagini ale raportului si am realizat ca actiunile premierului turc sunt intemiate,

    Cred ca, cateva impuscaturi prin care sa tina nava la distanta ar fi fost de ajuns, eu personal nu m-as baga in gura lupului daca as fi capitan de nava.

    De asemenea utilizarea fortei de catre IDF este nejustificata, romaneste: toti suntem tare in parcare cand avem automate, insa legile internationale nu dau voie ca acest lucru sa se intample.

    Mai mult raportul Palmer recomanda Isrelului sa isi ceara scuze si sa plateasca victimelor daune.

    Nu vad unde a gresit Erdogan, nu face decat sa aplice ceea ce ONU recomanda, nu e antisemit, doar isi face datoria
    • 0 (8 voturi)    
      Care "datorie"? (Marţi, 6 septembrie 2011, 21:12)

      altu' [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Cand omoara kurzi tot "datoria" si-o face? De ce n-ar permite toarsul islamist Erdogan o "flotila a pacii" in Kurdistanul turcesc? O "flotla" ca sa le duca kurzilor de-acolo "ajutoare". Asa, doar ca sa-si faca "datoria". Iarta-ma ca ti-o spun dar Puti rau a ipocrizie, prostie si ignoranta crasa mai Daniele!
      • 0 (2 voturi)    
        E usor sa injuri ... (Marţi, 6 septembrie 2011, 21:35)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui altu'

        Mai greu e sa citesti un raport al ONU, problema kuzilor e o problema interna a turciei, nu putem sa ne pronuntam traind in romania, e ca si cum premierul sud african ne-ar da sfaturi cum sa tratam tiganii, deci kurzii sunt problema turcilor, noi, simplu, nu ne bagam. In chestiunea cu evreii Erdogan, in faptele sale se bazeaza pe raportul ONU, nu pe altceva,


        si inca ceva obisnuiesc sa fac dus foarte des, cred ca cel care pute aici nu sunt eu. :D
        • 0 (4 voturi)    
          hm... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:46)

          DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          daca problema kurzilor e una interna a Turciei, atunci de ce problema palestiniana nu este una interna a Israelului? dublu standard, cumva? un popor palestinian n-a existat niciodata, acolo sunt arabi ca in Arabia Saudita, Kuweit, Siria, Iordania, Irak, Libia, etc.
        • +1 (1 vot)    
          pai si problema arabeilor din Israel... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:30)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

          ...este problema interna a Israelului, nu?
      • 0 (2 voturi)    
        te opreste cineva? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:41)

        johas [anonim] i-a raspuns lui altu'

        sa duci ajutoare in Kurdistan, la PKK?
        • +1 (1 vot)    
          da' ce...? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:42)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui johas

          Tu erai pe "flotila pacii" cu arabeii, sau ce te bagi unde nu-ti fierbe oala?
  • -10 (16 voturi)    
    israel (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:00)

    syra [anonim]

    poporul israel vad ca e hartuit din toate partile.Pacat ca si unii dintre romani uraste acest popor.Orisicum se vede ca este un popor deosebit.E tare in sistem.
    • +2 (12 voturi)    
      Bietul Israel.... (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:13)

      acordul [anonim] i-a raspuns lui syra

      saracutul de el, toti il hartuiesc....de aia Isrealul trage numai in civili, de preferinta in spate!


      Unii dintre romani nu uraste isrealul, ci doar minciuna si abuzul.
  • -1 (11 voturi)    
    Hmmm... (Marţi, 6 septembrie 2011, 21:06)

    Gica contra fumatului [anonim]

    Ce de turci (la propriu si la figurat) pe forumul asta!!!
    Intrebare de baraj pentru imbecili:
    Cine (intreg la minte) oare pe lumea asta isi imagineaza cumva ca poate trece cu o "flotila" (fie si denumita profund ipocrit una "a pacii") de o blocada militara (LEGALA - scrie la raportul ONU)???? E limpede ca toata povestea a fost doar o provocare premeditata. Cine poate crede altceva e doar un imbecil irecuperabil.
    • -2 (6 voturi)    
      contra - exemplu (Marţi, 6 septembrie 2011, 21:18)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Gica contra fumatului

      http://www.youtube.com/watch?v=CxDd82Myqis

      nu stiu daca capusorul tau este capabil sa proceseze asemenea informatii.
    • 0 (4 voturi)    
      ce frumos ... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:05)

      george [anonim] i-a raspuns lui Gica contra fumatului

      ce frumos stii sa vorbesti! m-ai cucerit!
      esti contra asa, in general, sau numai cateodata?
      din comentariul tau, inteleg ca nu esti imbecil (pentru ca te delimitezi de ei) ; dar esti sigur ca e adevarat?
    • -1 (5 voturi)    
      mda... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 0:43)

      irgun? [anonim] i-a raspuns lui Gica contra fumatului

      daca gandeau la fel ca tine americanii acum 200 de ani, si acum erau colonie engleza! dar uite ca ei, cu ajutor francez, au spart blocada militara britanica.

      Restul e ..... istorie!


      Si Palestina va face la fel si isi va castiga independenta!!
      • +2 (2 voturi)    
        Hello!!!! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:59)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui irgun?

        "Palestina" este o constructie profund articifiala, rezultatul deceniilor de manipulare araba antiisraeliana. Pune mana pe cartile de istorie si lasa propaganda araba mincinoasa! Acolo nu exista "palestinieni", ci arabi ca si in Siria, Iordania si alte tari arabe din zona. Palestina vine din vechea denumire romana "Filistina", data unei tari in care traiau filistinii, care nu erau semiti. Deci nici evrei, nici arabi. Palestina n-a existat niciodata ca stat!!! Iar palestinienii nu sunt un popor. Sunt doar niste arabi ca oricare altii, care traiesc in acea zona. M-am saturat sa tot aud ignoranti ca dumneata care repeta le nesfarsit, ca niste papagali, niste minciuni ordinare. Ati invadat forumurile cu minciunile voastre, ascunzandu-va sub nick-uri care mai de care mai nastrusnice. Nu sunteti romani ci doar niste propaganadisti arabi sau turci care faceti propaganda unor minciuni, profitand de ignoranta, nestiinta si prostia unor romani care va adopta discursul isteric antisemit.

        P.S. Precizez ca nu sunt evreu, ca sa fie limpede.
  • -1 (9 voturi)    
    Pacat de atata ura la Romani si........ (Miercuri, 7 septembrie 2011, 2:36)

    Ros [anonim]

    Vad foarte multi derbedei pe aici care incep sa-i apere pe turci si sa spuna lucruri bune despre musulmanii astia fanatici. Vai de ar trai saraci astia printre turci si musulmani, macar o zi sa vada cum ii in anturajul lor. N-ar mai zangani atata. Ar fi mai bine pentru iei sa-si aminteasca si sa se gandeasca ca Israelul este poporul ales si originea religiei noastre vine de la iei nu de la musulmani. Asa ca mai bine o vorba buna si un chin mai usor in iad decat o injurie si un foc mai infocat.
  • +1 (1 vot)    
    DA (Miercuri, 7 septembrie 2011, 22:27)

    Babilou [utilizator]

    Sunt si eu surprins de preponderenta pozitiilor pro-turce si pro-palestiniene de la acest topic in special si de pe Hotnews in general......(si de asememea de vehementa lor)