Israelul este din ce in ce mai izolat intr-un Orient Mijlociu volatil

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:22 Actualitate | Internaţional

Israelul pare din ce in ce mai izolat dupa atacul impotriva ambasadei sale din Cairo, in conditiile in care si-a pierdut principalii aliati din volatilul Orient Mijlociu, Egiptul si Turcia, in apropierea momentului in care palestinienii vor depune cererea de aderare la ONU, relateaza AFP.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat ca "un dezastru" a fost evitat in timpul atacului asupra ambasadei israeliene din Egipt, de vineri seara.

Ambasadorul Yitzhak Levanon a revenit precipitat in Israel impreuna cu 80 d membri ai corpului diplomatic si familiile lor. El va reveni la post imediat ce "conditiile de securitate pentru ambasada vor fi asigurate de Egipt", a declarat un purtator de cuvant israelian.

In pofida acestei "grave violari a normelor diplomatice", Israelul a decis sa mentina la Cairo numarul doi din ambasada, "pentru a mentine contactul cu guvernul egiptean".

Simbol al pacii incheiate in 1979 cu prima tara araba care a recunoscut statul evreu, cancelaria israeliana din Cairo este insa si tinta furiei unei mari parti a opiniei publice egiptene de la inceputul "primaverii arabe".

"Este o situatie de anarhie totala in Egipt. Consilierul provizoriu al maresalului Hussein Tantaoui este slab, incapabil sa initieze un dialog cu poporul egiptean", a afirmat Zvi Mazel, un fost ambasador al Israelului in Egipt.

"Relatia este glaciala intre societatile egipteana si israeliana. Acesta se va misca in momentul in care problema palestiniana se va rezolva. Relatia este in schimb intensa intre serviciile de informatii", nota o sursa diplomatica occidentala, in aceasta saptamana.

Intrate intr-o zona de turbulenta dupa caderea presedintelui Hosni Mubarak, relatiile bilaterale s-au deteriorat din momentul in care cinci politisti egipteni au fost ucisi in 18 august, in momentul in care fortele israeliene urmareau autorii prezumtivi ai atacului din sudul Israelului, in apropiere de frontiera cu Egiptul.

Criza cu Egiptul vine in momentul in care Israelul este angajat intr-o disputa cu Turcia, un alt fost aliat strategic, din cauza raidului efectuat asupra flotilei umanitare destinate Fasiei Gaza, soldat cu 9 morti in mai 2010.

In fata refuzului lui Netanyahu de a-si cere scuze, Ankara a suspendat toate legaturile comerciale si militare cu Israelul.

PEntru moment, Israelul incearca sa nu toarne paie pe foc, atat in fata Turciei cat si a Egiptului.

Si raul de-abia urmeaza pentru Israel, confruntat cu cererea de aderare la ONU a unui stat palestinian.

Palestinienii urmeaza sa anunte in zilele urmatoare daca vor prezenta cererea de aderare in fata Consiliului de Securitate, pentru a obtine statutul de membru cu drepturi depline, sau daca vor solicita doar un vot in Adunarea Generala, pentru a obtine statutul de "stat ne-membru".

Israelul se opune ambelor demersuri dar risca sa sufere o infrangere diplomatica, in conditiile in care palestinienii par sa-si fi asigurat o majoritate in Adunarea Generala.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4689 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Cand ai vecini ciudati, ce poti altceva sa faci? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:34)

    arhit [anonim]

    Tot ce se intampla este normal. Cum sa nu fie Israelul izolat? Ce are el in comun cu niste tari care si-au pierdut ratiunea si se exprima agresiv pe plan international, profitand de linistea de la Casa Alba?
    Normal ca e izolat. Si tactul si retinerea de care da dovada este de remercat.
    Dupa cum merg treburile si in confruntarile ce vor urma Israelul se va comporta ca pana acum - logic si rational, sigur pe el si pe victoriile sale.
    Turcia si Egiptul nu merg pe o cale sanatoasa, iar cat timp il vor avea pe Israel dusman nu le va fi deloc usor.
    • +1 (9 voturi)    
      Lucrurile se vor rezolva in valea Meghido (Duminică, 11 septembrie 2011, 15:59)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui arhit

      Si nu se termina bine pentru dusmanii lui Israel.
  • +1 (9 voturi)    
    Cei mai buni prieteni... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:53)

    Costin1968 [utilizator]

    ...pe care ii avem sunt , totusi, EVREI...Ii abandonam ?! IMPOSIBIL !!!
  • +6 (12 voturi)    
    oare daca? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:00)

    switch [anonim]

    ... daca sar fi intamplat invers, ambasada Egiptului, in Israel ... ce scandal ar fi!
  • -4 (14 voturi)    
    deh (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:15)

    MirceaA [utilizator]

    cum iti asterni, asa dormi. La cat de amabil si dragut au fost cu vecinii, asa vor fi si ei cu el. E o lege de cand e lumea, dar "alesii" n-au aflat de ea. Si-au luat-o-n freza de mii de ani si inca se intreaba ce are lumea cu ei. Cred ca au mintea programata sa nu inteleaga ca nu sunt cu nimic diferiti de restul lumii.
  • -2 (16 voturi)    
    Palestina, stat independent ! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:36)

    iervo nadij [anonim]

    Statul Palestina la fel de legitim precum Statul Israel.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:57)

    pamfletaru [utilizator]

    Sa nu toarne paie pe foc?! Cred ca este o combinatie intre "sa nu puna paie pe foc" si "sa nu toarna gaz pe foc"...
  • +2 (10 voturi)    
    Israel (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:40)

    vox [anonim]

    Un popor plin de istorie,care si-a pastrat unitatea de-a lungul secolelor de la Avraam.Un popor cu o limba diferita,unica,inconjurat de state musulmane care vorbesc toate araba ,berbera.Exact in inima lor.Acelasi lucru pot sa zic si de Romania ,o oaza latina intr-o mare slava.
    • 0 (0 voturi)    
      Care e limba aia ca eu nu o stiu (Luni, 12 septembrie 2011, 12:32)

      lita [anonim] i-a raspuns lui vox

      Sau poate e mai multe?
    • 0 (0 voturi)    
      Salom Alehem... (Luni, 12 septembrie 2011, 22:31)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui vox

      ...Salam Aleicum...ebraica si araba sunt doua limbi semitice, iar arabii si evreii sunt veri de gradul I...
  • -1 (15 voturi)    
    asta e (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:48)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    cand stai cu nasul pe sus si refuzi sa iti ceri scuze turcilor desi UN spun ca ai gresit...
    pana la urma ingamfarea nu a folosit nimanui si nu poate folosi nimanui, fie ei si evrei.
  • -3 (13 voturi)    
    Israelul atrage ura si impotriva SUA (Duminică, 11 septembrie 2011, 0:18)

    Radu Humor [anonim]

    Au reusit prin politica lor sa se faca urati de cea mai mare parte a lumii !
    SUA isi atrag si ele antipatii nemeritate si daca nu se trezesc la timp, vor pierde cam tot ce-au castigat prin stradaniile celor ce au intemeiat America nu pentru a o pune la picioarele acestei minoritati inconstiente care se viseaza stapana a lumii !
  • -2 (14 voturi)    
    Israelul ignora avertismentele USA (Duminică, 11 septembrie 2011, 1:28)

    Gi Joe [anonim]

    de a nu mai coloniza si construi pe teritoriile palestiniene si ignora indemnul USA de a-si cere scuze Ankarei pt uciderea activistilor umanitari de pe nava Mavi Marmara. ma intreb daca stiu ce fac sau sunt sado maso si doresc un nou Holocaust?
  • 0 (12 voturi)    
    si-a facut-o singur! (Duminică, 11 septembrie 2011, 1:43)

    20sept [anonim]

    Nici macar nu mai poate spune ca e vina altora. E rezultatul actiunilor sale.
  • -2 (12 voturi)    
    presupunere (Duminică, 11 septembrie 2011, 3:12)

    El Condor [anonim]

    S-ar putea ca statul Palestina sa aibe o intindere mai mare chiar decat cea pe care o cred ei.
    • -4 (4 voturi)    
      buna asta!! (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:02)

      2osept [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      e exact imaginea care il inebuneste pe A.Corneliu si colegii lui, Tomaso si altii.
  • +4 (8 voturi)    
    vine 20sept! (Duminică, 11 septembrie 2011, 11:31)

    yahve [anonim]

    ehe, nu mor caii cand vor cainii!!
  • 0 (14 voturi)    
    Cata ura... (Duminică, 11 septembrie 2011, 12:25)

    Costica [anonim]

    ...si asta numai pentru ca ei o duc bine iar noi suntem vai de mama noastra , ca si restul lumii...De fapt nici ei nu o duc toti bine, dar sa vad atatia care cred ca islamistii sunt niste gingasi , mi se pare dicolo de orice inchipuire...Sa va inchipuiti ca va liniste si pace daca dispare Israel...Poate ca daca va intrebati de ce in Orientul ala dispar crestinii,va aflati si soarta...Credeti ca daca va dati anti-israelieni o sa scapati de mana lor? Voi chiar nu vedeti ce indivizi aduce la putere "primavara araba"? Si dupa ce vor termina cu noi toti( ca doar nu credeti ca se vor opri dupa Israel, asta abia o sa le dea aripi), se termina intre ei, ca si acum...Ca de , fiecare "drept-credincios" e dator sa extermine necredinciosii , iar necredinciosi sunt toti aia pe care ti-i arata imamul, ca mai mult nu-i duce mintea. Ca si pe voi...!!!
    • -2 (8 voturi)    
      ok (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:04)

      goim [anonim] i-a raspuns lui Costica

      bine, du-te in bunker! Ia-ti si Biblia aia care spune cum regele David isi ardea prizonierii in cuptoare, de vii!

      Eh, evreii sun mereu victime, chiar si cand ocupa, colonizeaza si bombardeaza civili.
      • +2 (2 voturi)    
        ??? (Duminică, 11 septembrie 2011, 18:25)

        DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui goim

        vrei sa spui ca teroristii arabi bombardeaza civili !
  • 0 (2 voturi)    
    ...plan excelent alamericanilor...! (Duminică, 11 septembrie 2011, 18:24)

    bm [anonim]

    ...Turcia se cearta cu Israelul...uneste lumea musulmana sub ideologie aproape laica ...si isi asuma meritul crearii statului palestinian ! Revolutiile din nordul Africii au fost integrate in acest plan !
    • +1 (1 vot)    
      ? (Luni, 12 septembrie 2011, 5:35)

      annonim [anonim] i-a raspuns lui bm

      S-ar putea extinde revolutia si in regatul Celor Doua Sfinte Moschei ?
      Teama cea mai mare a lui Leon Panetta este sa nu apara in Arabia Saudita un "gaddafi" care sa il detroneze pe Protectorul Celor Doua Sfinte Moschei. Teama nu este neintemeiata. Dintre cei 19 aviatori care au comis 11 Septembrie 2001, 15 erau din Arabia Saudita. Rude al Protectorului Celor Doua Sfinte Moschei finanteaza al-Qaeda.
      • 0 (0 voturi)    
        finantare (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:59)

        hvlad [anonim] i-a raspuns lui annonim

        cei care stau la baza finantarii al'Qaeda sunt cei care printre altele controleaza guvernul american, sistemul financiar mondial si biserica catolica..

        p.s. trebuie sa se ocupe cineva si de teoria conspiratiei, nu ?! ;))