Egipt: Ambasada israeliana a fost invadata de protestatarii egipteni. Ambasadorul israelian in Egipt, Yitzhak Levanon, se pregateste sa paraseasca tara

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 3:00 Actualitate | Internaţional

Ambasada Israelului la Cairo a fost invadata vineri seara de protestatarii egipteni in timpul unei manifestatii violente care a dus la ranirea a sute de oameni, transmite AFP. Demonstrantii care au invadat ambasada au aruncat documente "confidentiale" de la unul din birourile cladirii, situat intr-un imobil inalt de douazeci de etaje.

In uma confruntarilor violente, aproximativ 450 de oameni au fost raniti, dintre care unul a decedat in urma unui atac de cord, potrivit informatiilor oferite de ministerul sanatatii.

S-au auzit focuri de arma in vecinatate, iar mai multe masini ale politiei au fost arse sau avariate, potrivit unui jurnalist al AFP. Sute de soldati si zeci de masini blindate au fost aduse sambata in apropierea ambasadei, in cartierul Guiza, pe malul vestic al Nilului, iar iluminatul public a fost oprit.

Presedintele american Barack Obama si-a exprimat ingrijorarea fata de prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu si a cerut autoritatilor egiptene sa protejeze ambasada. La randul sau, ministrul israelian al apararii, Ehud Barak, l-a contactat pe secretarul american al apararii, Leon Penetta, si a solictat asistenta pentru protejarea ambasadei israeliene.

Ambasadorul israelian in Egipt, Yitzhak Levanon, impreuna cu familia sa, colaboratorii si alti cetateni israelieni se aflau vineri seara pe aeroportul din Cairo si asteptau un avion care sa-i duca in Israel, conform informatiilor oferite de oficialitati ale aeroportului.

Potrivit agentiei de presa Mena, care citeaza martori, protestatarii au invadat o sala dedicata arhivelor diplomatice. Dupa-amiaza, manifestantii inarmati cu ciocane, bare de fier si franghii au doborat un zid de protectie, ridicat recent de autoritatile egiptene pentru protectia ambasadei. Un protestatar egiptean a reusit sa ridice steagul israelian de pe cladirea ambasadei pentru a doua oara in mai putin de o luna.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2641 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    consecinte (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 5:56)

    traiang [utilizator]

    La primavara araba iata consecinta ,iarna islamica !
    • +3 (5 voturi)    
      In urma cu 2-3 zile. (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 7:49)

      cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Radicalizarea pozitiei turciei, evoluti negative ce par sa aiba conexiuni.
      • 0 (2 voturi)    
        Israelul a gresit fata de Turcia si Egipt (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:31)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

        ca sa nu mai spun atrocitatile facute palestinienilor, bombe cu fosfor, uciderea de femei si copii,in ultima invazie a fasiei Gaza au ucis 400 de femei si copii
    • +3 (7 voturi)    
      Asa este (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 8:33)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Si este doar inceputul...
      Din pacate, multi, prea multi nu realizeaza pericolul...
      Democratia si islamismul sunt notiuni antagoniste.
    • -3 (5 voturi)    
      democratie activa :-) (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 9:16)

      hannibal lector [anonim] i-a raspuns lui traiang

      jos mubarak !
      jos gaddafi !
      jos asad !
      traiasca liga araba si dinastia saudita !
      traiasca obama, sarcozy si berlusconi !

      hai petrlrolu ! :-)
    • +2 (8 voturi)    
      Musulmani imbecili (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 9:16)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui traiang

      Musulmani imbecili care dovedesc ca, la momentul asta, exista doar un singur pericol pentru lumea civilizata: ISLAMUL!!! Tot astia puneau bombe anul trecut (de 1 ianuarie) intr-o biserica, in timpul unei slujbe.

      http://articles.latimes.com/2011/jan/01/world/la-fgw-egypt-church-attack-20110101;

      Lumea ar trebui sa viziteze ambele tari(cat si alte tari arabe), dar nu in vacante organizate, ca si simplu turist, si ar vedea in care dintre tari esti tratat civilizat si esti in siguranta.

      Oribil, niste retrograzi, care violeaza si bat femei!!!!
    • -1 (3 voturi)    
      s-a dus traiul pe vatrai cu dictatorii arabi ! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 9:37)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui traiang

      de acum Israel trebuie sa rezolve problema existentei ca stat! ori va dovedi ca e un stat ,ori va dovedi ca e o religie....
      probabil un lung sir de razboaie va fi calea spre pacea justa!
    • -2 (6 voturi)    
      Pudelul care ataca stiind ca are dulaul in spate (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 9:39)

      Radu Humor [anonim] i-a raspuns lui traiang

      Cam asa reusesc evreii sa enerveze toata lumea, pana vor declansa o noua nebunie, din care nu se stie daca si cum vor mai iesi !
    • -1 (3 voturi)    
      asa e (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 11:38)

      roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Din pacate asa este. Am urmarit intens imaginile si evenimentele din Tarhir Square. Cei din piata erau cu totul diferiti de cei care au invadat acum ambasada... Dar iata, din nou se adevereste faptul ca dupa o revolutie, castiga extremistii, nu cei care, datorita ideilor, dorintelor, ies in strada.

      Poate ca daca dobitocul ala de Mubarak si gasca lui nu se tinea atat de scaun, nu se radicalizau in halul asta.

      Oftez.... adio Marea Rosie, adio Piramide, adio calatorii pe Nil :(
  • -3 (5 voturi)    
    ?????????? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 7:21)

    bimbo [anonim]

    Sa intelegem ca ambasadorul si colaboratorii sai evacuau terenul pentru ca sediul misiunii sa fie mai usor ocupat ? Asta ar insemna ca evenimentul a fost ''construit''. Sau ma insel eu ! Daca da, de ce ?
  • +2 (6 voturi)    
    Delirul "primaverii arabe" continua... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 8:33)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...si s-a transformat (se putea altfel?) intr-un delir impotriva Israelului, la care a aderat cu bucurie si noul Aliotman turcesc.
    In acest delirum tremens, protagonistii se si vad navalind ca hoardele lui Gingis Han in inima creaturii sioniste, sfaramand totul si stergad Israelul de pe fatza pamantului, cu locuitorii lui cu tot.
    Aceasta exact, cuvant cu cuvant, fusese si chemarea pe care o lansase la radio Cairo in Mai 1967 dictatorul Gamal Abdel Nasser al Egiptului pe cand se pregatea cu febrilitate alaturi de aliatii sai pentru atacul final si noua solutie finala. La vremea aceea nu exista acolo ambasada israeliana, asa ca egiptenii nu avusesera la ce sa dea foc, dar urletele lor demente sunau la fel.
    Se stie cum s-a terminat acea incercare, dar arabii nici pana azi nu au renuntat la acel "ideal nobil'.
    Mi-e teama ca vor urla din nou, dar de durere, daca vor incerca sa-si infaptuiasca visul gingis-hanic...
    Ei si ceilalti care se vad Gingis Hani sau sultani.
    Alaltaieri, in relatarea din YN despre ridicarea acelui zid de catre egipteni se relua cu seninatate explicatia egipteana stupida, ipocrita si de rea credinta ca zidul e destinat protejarii locuitorilor din cartier de lucratorii aflati in interiorul ambasadei...
    Chiar asa?
  • -1 (5 voturi)    
    si marmota.... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 9:42)

    marmota [anonim]

    aha, protestatarii venisera la demonstratie pregatiti cu unelte sa darame un zid si au nimerit intamplator la arhiva confidentiala. mda, si marmota invelea ciocolata....
  • +1 (5 voturi)    
    yap (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 9:58)

    gabriel [anonim]

    democracy, democracy........iata unde se ajunge cand puscariasii isi voteaza singuri regulamentul...
  • +2 (6 voturi)    
    Libertate (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 11:54)

    Daniels22026 [utilizator]

    Efectele negative ale libertatii sint conditia necesara de aparitie a efectelor pozitive. Fiecare popor trebuie sa deprinda libertatea, ceea ce nu-i foarte usor.

    Cistigarea sau aminarea libertatii sint optiunea fiecarui popor. Putem si trebuie sa criticam faptele, dar nu si libertatea. Criticarea aspiratiei si notiunii de libertate e doar apanajul imoralitatii.
  • 0 (2 voturi)    
    Naivii (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 12:04)

    Bauauau [anonim]

    americani l-au abandonat pe fostul președinte Mubarak. Sa vedeți ce haos va fi în Egipt dacă armata nu se implica mai activ în conducerea tarii.
  • +1 (5 voturi)    
    Primitivismul Islamic (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 12:12)

    john [anonim]

    q.e.d.
  • +4 (6 voturi)    
    Religia iubirii si Tolerantei (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 13:24)

    andrei [anonim]

    Nu ma mira foarte mult. Egiptenii au pus o bomba acum un an de 1 ianuarie, in timpul unei slujbe, la o biserică a creştinilor copţi din Alexandria.

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/atentat-cu-bomba-in-timpul-unei-slujbe-in-egipt-917129.html