VIDEO Mihai Bendeac, videoclip viral pe Facebook: In Ponta cred, si el imi e lumina / Caci eu sunt vrej iar el imi e tulpina / Pontaiti-va! Pontaiti-va!

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 septembrie 2014, 17:44 Magazin

Mihai Bendeac, omagiu pentru Victor Ponta
Foto: Facebook
Actorul Mihai Bendeac a dorit sa intre si el in randul marilor actori romani care si-au exprimat sustinerea pentru premierul Victor Ponta, astfel incat a postat pe Facebook un videoclip in care indeamna la "pontaire" si care stransese, marti seara, aproape 12.000 de like-uri si 3.500 de share-uri.

"M-am gandit ca, macar de aceasta data, sa fiu si eu in ton cu marii actori romani", a scris Bendeac, pe Facebook, la videoclipul care incepe cu versurile:

"In Ponta cred, si el imi e lumina
Caci eu sunt vrej iar el imi e tulpina"


si care se termina cu indemnul "Pontaiti-va!".



Postarea videoclipului vine in conditiile in care scriitorul si filosoful Andrei Plesu s-a declarat "infinit de trist" dupa ce Radu Beligan si-a declarat sustinerea publica pentru Victor Ponta printr-un material video la congresul PSD tinut pe Arena Nationala in fata a 50.000 de oameni.

Andrei Plesu a publicat in Adevarul o scrisoare deschisa adresata lui Radu Beligan in care a scris despre actor ca "Va investiti imaginea intr-o jalnica operatiune de propaganda, intr-un exercitiu manipulatoriu de un gust indoielnic".

"Pot doar sa fiu trist, infinit de trist, ca intelegeti sa iesiti din scena cu o replica atat de triviala, atat de marunt devotata conjuncturilor. Calibrul dumneavoastra merita un amurg mai nobil', a scris Andrei Plesu.

In replica, marti, mai multi actori si cintareti, printre care se numara Angela Similea, Marin Moraru si Dida Dragan, il acuza pe Andrei Plesu ca l-a atacat "nedrept" pe Radu Beligan si-i cer sa-si prezinte scuze fata de actor. Reamintim ca Andrei Plesu s-a declarat "infinit de trist" dupa ce Radu Beligan si-a declarat sustinerea publica pentru Victor Ponta printr-un material video la congresul PSD tinut pe Arena Nationala in fata a 50.000 de oameni.

"Suntem profund ingrijorati in acelasi timp de atacul nedrept pe care domnul Andrei Plesu l-a lansat la adresa Maestrului Radu Beligan, doar pentru ca marele nostru actor a indraznit sa aiba si sa exprime public o opinie si o optiune politica diferita de cea a domnului Plesu. Consideram ca traim intr-o societate democratica in care libertatea de exprimare este garantata si ca nimeni nu trebuie pus la zid doar pentru ca isi exprima punctele de vedere. Este firesc ca intr-o societate deschisa sa existe pluralism de idei, de opinii si de optiuni de orice natura si este la fel de firesc ca oamenii, in special cei care reprezinta repere pentru societate, sa accepte si sa respecte faptul ca cineva gandeste si se manifesta altfel decat ei", scriu actorii si cintaretii citati mai sus intr-o scrisoarea publicata de Agerpres.

Scrisoarea este semnata de actorii Florina Cercel, Adela Marculescu, Marin Moraru, Costel Constantin si de cintaretii Dida Dragan, Angela Similea, Adrian Daminescu si Florin Apostol.
























32604 vizualizari

  • +16 (30 voturi)    
    Umor fin! (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:50)

    Miky60 [utilizator]

    Umor fin, placut! Dar, totusi, nu o sa dau like ca este postat de Bendeac care s-a manjit cand a luat bani de la varan!
    • -11 (21 voturi)    
      Si uite asa (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:59)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      s/a manjit!
      Si manjit ramane!
      Talent? POate!
      Manjit? Sigur!
  • +16 (16 voturi)    
    haha (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:58)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    ce l-au atacat postacii PSD la video
  • +6 (8 voturi)    
    a fost doar o parodie :) (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:58)

    HaneaAdrian [anonim]

    ma gandesc ca nu a-ti luat in serios postare lui Bendeac, el a dorit sa parodieze pe cel care crede ca are sanse la presedentie . Deci a fost tare gluma lui Bendeac..
    • +1 (3 voturi)    
      a-ti se scrie ati (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:37)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui HaneaAdrian

      a-ti se scrie dezlegat atunci cand inlocuieste "a iti" intr-o constructie precum "a iti lua caciula" -> "a-ti lua caciula".
    • 0 (0 voturi)    
      pontaitu-te-ai deja? Now go to school! (Joi, 25 septembrie 2014, 0:00)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui HaneaAdrian

      Pe langa "a-ti"-ul evidentiat de Razvan, trebuie remarcata si formularea: "...el a dorit sa parodieze pe cel care crede ca are sanse la presedentie".
      1. Corect este "pe cel DESPRE care crede...";
      2. O fi avand Poanta sanse la "presedentie", dar la PRESEDINTIE sigur nu are :D
  • +21 (21 voturi)    
    trist (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:05)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    pe mine ma intristeaza numarul mare de idioti de pe facebook care nu s-au prins ca e la misto. cat de cretin tre sa fii ca sa nu te prinzi??? de fapt nici nu vreau sa stiu....
  • +18 (22 voturi)    
    . (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:05)

    IrinaSoroceanu [anonim]

    Asa cum si-a exprimat Beligan liber parerea are si Plesu dreptul sa o faca daca vorbim de democratie si libertate de exprimare, contrar a ce sustin cei care au semnat scrisoarea.
    • +1 (3 voturi)    
      pai nu e acelasi lucru .... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 10:09)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui IrinaSoroceanu

      beligan nu si-a exprimat opinia atacand alta persoana (plesu de ex.) ca are anumite opinii si jignind parerea .. el a exprimat parerea legata de ponta .

      plesu si-a exprimat parerea legata de ponta si de basu de multa vreme ..dar beligan nu la atacat pentru opinia sa ..deci deferenta este cam aceeasi ca intre un samsar si un vanzator de la fastfood .
      • 0 (0 voturi)    
        Oare (Miercuri, 24 septembrie 2014, 13:02)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Beligan si-a exprimat "opinia" intr-o adunare de lansare a candidaturii nu intr-o revista culturala. Plesu si-a exprimat opinia despre gestul lui Beligan de sustinere a unui plagiator. Beligan l-a sustinut si pe Ceausescu fiind membru CC asa ca despre moralitatea actorului nu sunt prea multe de dezbatut. Pur si simplu nu exista.
        • 0 (0 voturi)    
          dar moralitatea acuzatorului ? (Miercuri, 24 septembrie 2014, 14:30)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          nu se discuta ?

          daca beligan ar fi fost basist si plesu psd-ist ..atunci ati f sarit toti la plesu ....

          si se pare ca uitati toti cum plesu a fost ministru sub ilici cu petrica ... si sub constantinescu + ciorbea ... etc ...
          • 0 (0 voturi)    
            A fi ministru nu e imoral ! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:43)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            A fi martorul securitatii in procese fabricate intelectualilor este (Beligan) ! A fi fost membrul in CC al PCR pana in ultima clipa este ba mai mult este complicitate directa la genocid (Beligan). Mai ai lectii de moralitate ? De Beligan mai departe de Caracal nu a auzit nimeni de Plesu stie toata Europa prin opera lui. Moralitate !
  • +12 (12 voturi)    
    mda... (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:13)

    ggna [utilizator]

    Se pare ca asta ne-a mai ramas: bascalia si ridiculizarea...
  • +10 (10 voturi)    
    Cântare României Proletare ! (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:35)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Cântare României Proletare !
  • +15 (17 voturi)    
    imi pare rau ca nu mai am cravata (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:52)

    ioanadoe [utilizator]

    Paunescu i-ar fi scris lui Ponta:
    „Sunteţi atât de tînăr şi-atât de curajos. Vă văd apoteotic, ca pe un Voievod. Vreau să vă spun, tovarăşe Victor Viorel ponta, clar şi din tot sufletul meu, că, şi dacă în România ar fi 200 de partide, eu tot în partidul condus de dumneavoastră aş face cerere de înscriere sau reînscriere, chiar dacă aş şti că alte partide m-ar plăti, iar partidul acesta mi-ar mai da o dată vot de blam cu avertisment. Acesta este Adevăratul Victor Viorel Ponta al Istoriei Românilor, marele patriot revoluţionar. Sunteţi Bărbatul Ţării şi Unica Salvare. Aveţi o scânteie divină şi vă călăuzeşte un geniu lăuntric” Să trăiţi, Măria Voastră!”
  • +25 (29 voturi)    
    Bravo d-le Andrei Plesu! (Marţi, 23 septembrie 2014, 19:19)

    soaresusrasare [utilizator]

    Susțin cele declarate de Maestrul Plesu! Are foarte multă dreptate in cele exprimate prin scrisoare. Nu mai vrem osanale conducătorului iubit, nu v-au ajuns? Nu va e scarba? Ce circ penibil cu ecranul de adeziuni! Ce oameni de cultura avem, halal, nu as fi crezut sa ajung sa vad așa ceva! REZISTENTA prin cultura va spune ceva?Vai de capul vostru ce-ați ajuns, jalnici lingăi de trista amintire! De ce-au murit TINERII aceia in '89?Se pare ca a fost inutil sacrificiul lor. Ce se întâmpla cu TINERII cu adevărat merituoși din aceasta tara? Pleacă din păcate pe alte meleaguri...
    • +4 (4 voturi)    
      usurel (Miercuri, 24 septembrie 2014, 9:36)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui soaresusrasare

      Beligan a fost lingau cum au fost si altii, iar Romania a fost singura tara din estul Europei unde distrugerea elitei intelectuale a reusit
      Sa construiesti azi ceva e greu dar nu imposibil
      • 0 (2 voturi)    
        sa avem pardon! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 13:07)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Beligan a fost un mare actor al Romaniei.
        Parerile lui politice nu ma intereseaza. Nu votez dupa cum imi cere nu stiu ce personalitate. Optiunea mea e formata deja.
        Plesu a gresit. Nu te iei de nimeni numai pentru ca nu iti convine parerea lui. Uite ca replica de dupa, arata si ce artisti vor vota Ponta. Poate unora le place Marin Moraru atat de mult incat ii vor urma optiunile politice desi poate aveau altceva in cap.
  • +10 (12 voturi)    
    Ma lasi? (Marţi, 23 septembrie 2014, 22:33)

    Taras Bulba [utilizator]

    Cum adica "opinie diferita" ? Pai ce, Pontacul este indreptatit sa fie luat in serios de vreun om normal la cap?!

    Nu ma mir cine-i acorda sustinerea...... oameni senilizati de trecerea anilor......si altii de prea multe droguri si alcool!
  • +10 (14 voturi)    
    Intonatie si frazare de mare clasa ! (Marţi, 23 septembrie 2014, 23:53)

    Intermezzo [utilizator]

    Bendeac etaleaza aici o maiestrie profesionala de un calibru greu de atins . Frazarea adoptata e tipica pentru imnurile religioase , cei ce cunosc muzica gospel o recunosc si o pot confirma . Iar intonatia ne dezvaluie un personaj inundat de un suflu religios impins mult peste cota de fanatism . Finalul , cu " Pontaiti-va ! " parca ni-l recupereaza dupa 2000 de ani pe Sf . Ioan Botezatorul , intransigent , vizionar si clarvazator . Una peste alta , o creatie de mare clasa , de o ironie devastatoare in care nu stii ce sa admiri mai abitir : conceptia sau executia . Au fost buni Mondenii cu " Si eu sunt varan " dar si Bendeac este la mare inaltime . Aferim !
  • 0 (0 voturi)    
    caterinca (Miercuri, 24 septembrie 2014, 8:08)

    m.l [utilizator]

    Bine a zis cineva mai sus, asta ne-a mai ramas caterinca , la asta excelam, iesim din cadru doar cand ne doare prea tare ceva in mod direct ...
  • 0 (0 voturi)    
    soundtrack (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:11)

    syler [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=CjW77WXPw8Y
  • +1 (1 vot)    
    Pt actorii 'ingrijorati' (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:26)

    Canache [utilizator]

    Am inteles ca asta e pretul pt sporuri sau ce le-a dat ponta acum.
    Dar ar trebui sa inteleaga si ei chestia cu 'atacul nedrept' citind lista data de Tuca (sper ca asta nu e basist): http://jurnalul.ro/scinteia/din-arhiva-cc-al-pcr/membrii-ultimului-comitet-central-al-partidului-comunist-roman-i-529537.html.
    O zi buna
  • +1 (1 vot)    
    fu tare (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:58)

    sascha [utilizator]

    hei, (h)aleluia, (h)aleluia...m-ai dus de la 0,0 grade la 30 de grade .
  • -2 (2 voturi)    
    Bendeac. (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:17)

    Da_Doamne_mintea_de_pe_urma [utilizator]

    Nu mi-a placut niciodata de el, pt ca tot timpul a interpretat personaje patetice pt oameni tampi.
  • 0 (0 voturi)    
    Suveranul Pontaf (Miercuri, 24 septembrie 2014, 19:18)

    rollotomasi [utilizator]

    Pontăiți-vă, căci numai așa va ajunge Cel Ales Suveran Pontaf !
  • 0 (0 voturi)    
    contul lui Bendeac (Joi, 25 septembrie 2014, 11:45)

    sascha [utilizator]

    redactia HN, contul lui Bendeac a fost inchis (nu doar filmuletul).
    Puteti afla mai multe, va rog? (daca a fost retras de autor sau a fost fost pur si simplu banat).