​Sorin Grindeanu, despre audierea unor ministri la DNA in dosarul ordonantei 13: Mi se pare un pic ciudat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2017, 12:08 Actualitate | Esenţial

Premierul Sorin Grindeanu a declarat luni ca i se pare "un pic ciudat" chemarea la DNA a unor ministri si secretari de stat in dosarul privind adoptarea controversatei OUG 13, abrogata ulterior.

"Mi se pare un pic ciudat", a raspuns primul ministru, intrebat de ziaristi cum i se pare audierea de catre procurorii DNA a unor ministri si secretari de stat in acest dosar.

Acesta a precizat ca el personal nu a primit "invitatie la DNA" si a afirmat ca "guvernul, a spus si Curtea Constitutionala, a actionat legal" prin adoptarea acestei ordonante de urgenta.

"O sa vedem, nu vreau sa...", a mai spus el.

Intrebarea ziaristilor a venit dupa ce ministrul de Interne, Carmen Daniela Dan, a fost audiat luni dimineata de Directia Nationala Anticoruptie in dosarul privind adoptarea controversatei OUG 13. Ministrul a plecat de la sediul DNA dupa circa o ora si jumatate. Carmen dan a declarat ca a fost audiata in calitate de martor.

Directia Nationala Anticoruptie a confirmat, pe 2 februarie, ca "s-a inregistrat o sesizare depusa de mai multe persoane fizice cu privire la posibile fapte aflate in competenta de solutionare a institutiei, in legatura cu modalitatea de adoptare a unor acte normative" si ca "se efectueaza acte procedurale cu privire la aspectele sesizate".

Mihai Politeanu, Elena Ghioc si Razvan Patachi, membri ai miscarii civice Initiativa Romania, au depus, pe 25 ianuarie, la Directia Nationala Anticoruptie, un denunt penal impotriva premierului Sorin Grindeanu si a ministrului Justitiei, Florin Iordache, pe care ii acuzau de favorizarea faptuitorului si prezentarea cu rea credinta de date inexacte Parlamentului si presedintelui Romaniei in legatura cu intentia (la acea vreme) de a promova gratierea si modificarea Codurilor penale prin Ordonanta de urgenta.

Mihai Politeanu a anuntat, ulterior, ca, in urma modificarii prin OUG a Codurilor penale si a "indiciilor publice ale unei intalniri intre ministrul Justitiei si seful sau de partid Dragnea Liviu, in care cel din urma ar fi solicitat imperativ adoptarea ordonantei amintite", a decis sa completeze denuntul penal "in vederea efectuarii de cercetari penale impotriva presedintelui PSD pentru comiterea infractiunii prevazute la art. 13 din Legea 78/2000".

Art.13 din Legea 78/2000  prevede ca "Fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite."

Si procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, a confirmat, pe 2 februarie, ca exista o ancheta la DNA care vizeaza redactarea Ordonantei de Urgenta privind modificarea Codului penal, adoptata marti seara de Guvernul Grindeanu.

Augustin Lazar a declarat ca, in urma unei plangeri, Directia Nationala Anticoruptie a cerut lista cu persoanele implicate in redactarea Ordonantei de Urgenta privind modificarea codurilor penale.

"Exista o ancheta a DNA si pentru mai multe date va rog sa consultati Biroul de presa al DNA. Adica sa fie niste date concrete, sa nu va spun niste lucruri care nu sunt riguros exacte. (...) Exista un dosar pe rolul DNA care are o anumita legatura", declara atunci Augustin Lazar.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

3910 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    CCR (Luni, 20 februarie 2017, 12:12)

    Mos Andrei [utilizator]

    Iar minte PSDistu asta. Curtea Constitutionala a spus ca procedura OUG-urilor este legala. Nu a zis ca si continutul OUG13 este legal.
  • +11 (15 voturi)    
    /// (Luni, 20 februarie 2017, 12:14)

    hmara [utilizator]

    E f simplu: nimeni, dar NIMENI, nu este mai presus de lege.
  • +12 (16 voturi)    
    mie ... (Luni, 20 februarie 2017, 12:17)

    liviu_ [utilizator]

    mi se pare un pic ciudat ca un politician sa-si dea cu parerea despre justitie...
    lucru care e putin ilegal!
    • +4 (8 voturi)    
      Grindeanu neaga (Luni, 20 februarie 2017, 13:10)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Retorica negarii foloseste motivatii care sunt in general aceleasi pentru a starni controverse ce aparent pot fi legitime si sunt identificate de cercetatori in domeniul negarii astfel.
      1.Teoria unei conspiratii impotriva PSD-ALDE ,conspiratie care vrea sa ascunda adevarul asupra efectelor positive si benefice pentru societate a O13.( Soros,tarile occidentale,companii multinationale)
      2. Selectarea unor articole de presa favorabile acreditandu-le ca independente si prezentand adevarata fata a lucrurilor.Se prezinta statistici false asupra acceptarii de populatie a masurilor.Se mediatizeaza opinii aranjate de la persoane care se auto erijeaza in reprezentantii unor comunitatii,unei categorii sociale ,ex. un pensionar,un actor ,un profesor, un academiciani,un analist,un ziarist etc ( Posturi TV si personajele prezente acolo)
      3.Se platesc experti cu notorietate pubilca care sa publice sondaje de opinie favorabile PSD-ALDE si politicilor acestora prin termeni ca “sondaj de incredere”.Se platesc actori sau persoane cu titluri academice pentru aceleasi scopuri in a nega evidenta.Se invoca rezultatele alegerilor ca dand legimitate unei actiuni ca O 13 desi aceasta masura nu a fost inclusa in programul de guvernare prezentat in campanile.
      4.Negarea evidentelor prin minimalizarea argumentelor si evidentelor publice si cerand mereu altele noi.(Alta intrebare)
      5.Discursuri publice care prezinta analogii false cu masuri similare,eludarea sau mistificarea consecintelor unei actiuni sau inventarea de consecinte false care sunt aparent favorabile toate cu scopul denigrarii opiniilor celorlalti.
      5.Imbracarea cu aspect negative a manifestatiilor de masa.Actiunea ministrului Olguta cu referire la aparente ilegalitati savarsite de parintii care si-au adus copii in Piata la proteste. Actiunile politiei de intimidare prin legitimarea demonstrantiilor izolati.
      Negarea este refuzul unui adevar umilitor sau dureros.O13 a fost o tentativa de a promova prin lege abuzul
  • +15 (19 voturi)    
    favorizarea infractorului la 1 dimineata (Luni, 20 februarie 2017, 12:18)

    jackalphonse [utilizator]

    ...de catre un grup de MINISTRI nu este un pic ciudat? Macar un pic...
  • +12 (16 voturi)    
    "un pic ciudat" a fost si pt noi cand ati dat (Luni, 20 februarie 2017, 12:18)

    qwerasdf [utilizator]

    mizeria aia de ordonanta, in toiul noptii...

    grindene... esti un mincinos fara cusur, o sa ajungi la ghena de gunoi a istoriei.

    te-ai vandut... pe ce?!
  • +8 (12 voturi)    
    pentru tov prem menestru...fara numar (Luni, 20 februarie 2017, 12:20)

    un domn [utilizator]

    fara numar : DNA / SA VINA SA VA IA !!!!
    cu reluare de .."fara numar"
  • +9 (13 voturi)    
    Ciudat e sa faceti legi voi-coruptilor! (Luni, 20 februarie 2017, 12:20)

    MirceaIo [utilizator]

    Mie mi se pare foarte ciudat ca niste penali sa faca lege in Romania. Asta a mai rau ca in Rusia. SI acolo coruptia mai sunt pusi in cate o cusca. LA noi nimic!!!!
  • +8 (12 voturi)    
    Curat murdar Coane ... (Luni, 20 februarie 2017, 12:24)

    George50 [utilizator]

    De ar devei justitia destul de puternica sa va adune pe toti coruptii - s-ar face o dreptate istorica si noua - cei care contribuim la buget si primim spitale, pensii si servicii de rahat.

    #
    judecatorilor care au avut dosare de politicieni de judecat si le-ai dat cu suspendare -

    SA VA IA NAIBA DE ORBI.

    Din prostia voastra acum suntem in strada.
    De ce este nevoie ca un politician sa primeasca obligatoriu prima condamnare cu suspendare?
    Se vede cat le-a ajutat la educare.
    va schimba acum legile ca sa fie considerati si imaculati.
  • +9 (13 voturi)    
    De ce ciudat Zgărdene? (Luni, 20 februarie 2017, 12:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu ți-e clar că avocații tuturor mafioților au participat la redactare? Ca a fost băgată la aprobat fără să știe nimeni forma finală a OUG? Că a fost dată SPECIAL pentru ciuma roșie PSD și clientela ei? Nu incerca să pari mai prost decât ești.
  • +2 (4 voturi)    
    nu mai ascunde..... (Luni, 20 februarie 2017, 13:28)

    predator [utilizator]

    mizeriile ce le-ati facut sub pres!
    Cat de naivi ne crezi bai, maimutoiule????
    Din cauza voastra si numai a voastra suntem in strada si nu vom pleca de-acolo pana nu va dati DEMISIA in grup, toti pzd-istii!
  • 0 (0 voturi)    
    Si tu noua! (Luni, 20 februarie 2017, 13:33)

    Viking [utilizator]

    -
  • -3 (5 voturi)    
    La sfarsitul acestei mascarade pusa la cale (Luni, 20 februarie 2017, 13:39)

    xrogo [utilizator]

    de DNA se va putea face plangere penala impotriva acelor procurori care au inceput urmarirrea penala,s-apoi sa vezi efectele perverse ale abuzului in serviciu aplicate si la magistrati!
    • 0 (2 voturi)    
      /// (Luni, 20 februarie 2017, 14:43)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Doare?
  • +1 (3 voturi)    
    /// (Luni, 20 februarie 2017, 13:59)

    hmara [utilizator]

    Cei 2 care dau minusuri, veniti in fata, asteptam contraargumentele voastre.
    Sau sinteti prea lasi pt asta sau nu aveti contra argumente.
    Rusine
  • +2 (4 voturi)    
    LOOOOOOOOLLLLLL (Luni, 20 februarie 2017, 14:37)

    Gelu007 [utilizator]

    Mi se pare foarte ciudat mie ca tu esti Prim Ministrul al Romaniei. Ai sa ramai o marioneta in istorie, atat sa stii. Spune asta nepotilor tai.
  • +4 (4 voturi)    
    Se pedepseste si intentia (Luni, 20 februarie 2017, 15:03)

    KostasP [utilizator]

    Daca este dovedita, grindeanule, nu trebuie sa se ajunga la fapta.