Procurorul general Augustin Lazar anunta ca exista o ancheta la DNA care vizeaza redactarea OUG privind modificarea Codului penal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 9:12 Actualitate | Esenţial

Augustin Lazar
Foto: AGERPRES
Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, a anuntat, joi dimineata, ca exista o ancheta la DNA care vizeaza redactarea Ordonantei de Urgenta privind modificarea Codului penal, adoptata marti seara de Guvernul Grindeanu.

Augustin Lazar a declarat ca, in urma unei plangeri, Directia Nationala Anticoruptie a cerut lista cu persoanele implicate in redactarea Ordonantei de Urgenta privind modificarea codurilor penale.

"Exista o ancheta a DNA si pentru mai multe date va rog sa consultati Biroul de presa al DNA. Adica sa fie niste date concrete, sa nu va spun niste lucruri care nu sunt riguros exacte. (...) Exista un dosar pe rolul DNA care are o anumita legatura", a anuntat Augustin Lazar joi dimineata, inainte de a intra la sedina Consiliului Superior al Magistraturii.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

31318 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Secretara ... (Joi, 2 februarie 2017, 9:15)

    Carcalete [utilizator]

    ... a imbulinat-o !!!
    • +5 (9 voturi)    
      Dragnea condamnat de urgenta (Joi, 2 februarie 2017, 10:33)

      madriano [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Exista un singur mod in care putem scapa de Dragnea si gashca lui de interlopi: judecatorii sa instrumenteze dosarul lui in regim de urgenta si sa il condamne la inchisoare cu executare pana la sfarsitul saptamanii viitoare. In acest fel, tovarasul Dragnea nu mai poate candida la presedentie si nu mai are rost sa continue toata mizeria asta. Judecatorii vor fi acuzati de abuz in serviciu, dar aceasta fapta nu va mai fi penala in 10 zile.
      • +4 (4 voturi)    
        Tare (Joi, 2 februarie 2017, 10:43)

        tddrg [utilizator] i-a raspuns lui madriano

        Asta e tare! Cum ar veni, Dragnea pierde pe mana lui...
    • +5 (7 voturi)    
      Dragnea condamnat de urgenta (Joi, 2 februarie 2017, 10:33)

      madriano [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Exista un singur mod in care putem scapa de Dragnea si gashca lui de interlopi: judecatorii sa instrumenteze dosarul lui in regim de urgenta si sa il condamne la inchisoare cu executare pana la sfarsitul saptamanii viitoare. In acest fel, tovarasul Dragnea nu mai poate candida la presedentie si nu mai are rost sa continue toata mizeria asta. Judecatorii vor fi acuzati de abuz in serviciu, dar aceasta fapta nu va mai fi penala in 10 zile.
    • 0 (0 voturi)    
      nu, ea doar a executat (Joi, 2 februarie 2017, 13:00)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      ce i-a zis seful ei, care nici el...nu poate fi acuzat de abuz in serviciu! Ca paguba nu poate fi cuantificata!
  • +8 (12 voturi)    
    Copy paste? (Joi, 2 februarie 2017, 9:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dati deatlii? Au furat pina si OUG? De unde?
  • +22 (26 voturi)    
    DNA - SA VINA SA VA IA! (Joi, 2 februarie 2017, 9:25)

    4D [utilizator]

    UITE DOM'LE CA NE A AUZIT CINEVA :)))))
    • +4 (6 voturi)    
      DNA, DNA, asculta si vocea mea (Joi, 2 februarie 2017, 10:41)

      Mark2009 [utilizator] i-a raspuns lui 4D

      O melodie, intrata in topul strazii, care-i cutremura pe hotii si pentru care politicienii penali au dat in balbaiala. Mafia cand o aude paralizeaza, guvernul se cutremura si cade.

      Melodia strazii care a spart hotarele, va darama castelele de nisip ale cartelelor mafiote si va umple puscariile

      Jos guvernul ticalos !
  • +14 (20 voturi)    
    Respect procurorilor (Joi, 2 februarie 2017, 9:25)

    Muncitorul [utilizator]

    Sunteti singurii care ne pot scoate din mocirla asta comunista de lepre si viermi. Respect imens! Ma inchin in fata voastra!
  • +13 (19 voturi)    
    La multi ani! (Joi, 2 februarie 2017, 9:27)

    Io1234 [utilizator]

    ...cu executare...
  • +18 (24 voturi)    
    Inalta tradare (Joi, 2 februarie 2017, 9:30)

    Rescator [utilizator]

    Domnule Procuror General,rog sa-i anchetati ,in regim de urgenta pentru acte de inalta tradare,pentru compromiterea relatiilor Romaniei cu UE si NATO ,
    pentru sabotarea economiei si pentru subminarea
    grava a apararii si securitatii tarii.Sunt deja destule fapte
    cunoscute de toti romanii.
  • -20 (24 voturi)    
    Asa sa nu miste unu-n front! (Joi, 2 februarie 2017, 9:31)

    tontu [utilizator]

    Atitudine tipic securisto-militianista. Cum face unul ceva ce nu ne convine, cum ii trimitem Procuratura pe cap...
    • +2 (4 voturi)    
      Esti un hot (Joi, 2 februarie 2017, 10:20)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Da mai asa e, asta este atitudine "securist-militantistă" ... nu mai poți fura ceva, ca vine procuratura, cum schimbi legile sa fie bune pentru hoti, cum vine procuratura, lasă ca mai e timp, o dam o grațiere pentru hoti din PSD si gata!
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo Tontu, (Joi, 2 februarie 2017, 10:23)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Da mai Tontule, toți hoti din România te aplauda, ce atâtea legi militantiste, vrem s furam!
    • +2 (2 voturi)    
      MDA (Joi, 2 februarie 2017, 11:01)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui tontu

      ..Cert este ca pentru noua generatie nu pare nimic incorect! Insa cei care mai analizeaza...constata ca si dvs. Adica..exact ca si comisarii poporului....ei condamna si deciziile in virtutea activitatii intrinseci de guvernare si legiferare...Judeca oportunitatea unei decizii, luate in cadrul legal! Stalinismul; cel mai perfid, invaluitin haina anticoruptiei se lasa peste Europa Estica! Rusia ne-a bagat mana in gat ..si ne sugruma folosind copii din aceasta tara! Nici nu vor sti cand ...vom redeveni vasali ai rusilor...Clmanad USA, UE etc etc! Anticouptie etc!
  • +20 (24 voturi)    
    aham (Joi, 2 februarie 2017, 9:34)

    Mawrkuss [anonim]

    clar ca soarele la amiaza ca mocofanul asta de ministru a vrut sa favorizeze infractorul cu ordonanta. de asta si-a si pus clauza aiala final.
  • -11 (23 voturi)    
    DNA vine să vă ia! (Joi, 2 februarie 2017, 9:35)

    Mazeta [utilizator]

    După ce a terminat corupția din România, DNA s-a apucat să rezolve și problema legislației.
    • +6 (6 voturi)    
      Iordache "doctor in drept" (Joi, 2 februarie 2017, 10:14)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai cine sa rezolve problema legislației ? Mecanicul auto Ciordache cu facultate la ff in Cucuieti din deal si "doctorat" in Chișinău pe dreapta ?
  • +14 (18 voturi)    
    Bravo (Joi, 2 februarie 2017, 9:36)

    catalinmz [utilizator]

    O institutie in slujba poporului care chiar lucreaza pentru popor
  • +15 (19 voturi)    
    Romania mai are 9 zile... (Joi, 2 februarie 2017, 9:36)

    triciupa [utilizator]

    ... ... de trait asa cum o cunoastem. Dupa aceea va fi de nerecunoscut, o tara mutilata, un fief al penalilor in care arbitrariul si abuzul vor deveni noua lege. Pentru bietii mancurti va fi doar o intoarcere la umilinta de dinainte de 89, la capul plecat pe care sabia nu-l taie. Pentru oamenii verticali care cred in lege si civilizatie va fi iadul pe pamant. Pentru Europa va fi tara aceea trista de unde vin mii de emigranti.
    Va rog sa ascultati asta https://www.facebook.com/Voltaj/videos/10158278245010624/
    Merita ascultata de cat mai multi. Poate e prea lacrimogena dar descrie cu acuratete si emotie o realitate infricosatoare.
    Nu stiu ce veti face voi. Eu voi lupta pana la capat.
  • +15 (19 voturi)    
    REM ? Deocamdata ! (Joi, 2 februarie 2017, 9:37)

    Plagarus [utilizator]

    Oare cine din PSD a fost la Ministerul Justiției și a lucrat la proiectele de lege și OUG pe justiție. ????
    "Premierul " fular Grindeanu și inginerul Iordache acuzați de favorizarea făptuitorului şi de prezentarea cu rea-credinţă de date inexacte Parlamentului sau preşedintelui României cu privire la activitatea Guvernului sau a unui minister, pentru a ascunde săvârşirea unor fapte de natură să aducă atingere intereselor statului.
  • +9 (15 voturi)    
    Un lucru firesc (Joi, 2 februarie 2017, 9:45)

    axxa [utilizator]

    Altfel tb sa ne facem bagajele. Nu mai ai nici o garantie in tara asta. Ajungem sa avem cosmaruri, nu mai stii ce ti se poate intampla de seara pana dimineata.
    Un om ca Grindeanu nu poate fi premier. Dupa toate asigurarile facute presei, presedintelui CSM, el se comporta ca o lichea de cea mai joasa speta.
    Ce sa mai zic de Iordache, care a avut si tupeul sa iasa la declaratii de presa dupa cele intamplate?
  • +16 (20 voturi)    
    Au cerut lista? (Joi, 2 februarie 2017, 9:48)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Nasol. Poate de aia nu l-am vazut ieri toata ziua pe Dragnea, era ocupat cu stergerea urmelor? Ar putea sa apara informatia ca s-a implicat direct?
  • +19 (23 voturi)    
    Liviu Dragnea, (Joi, 2 februarie 2017, 9:49)

    lp [utilizator]

    nici nu stii cat de mic incepi sa fii !!
    • +2 (4 voturi)    
      DNA ia cu lopata (Joi, 2 februarie 2017, 10:51)

      Mark2009 [utilizator] i-a raspuns lui lp

      A inceput de ieri sa cada,
      Mafiotii de pe strada (mea)
  • +11 (13 voturi)    
    Ii dadusi (Joi, 2 februarie 2017, 9:51)

    miohaiham [utilizator]

    Pe teava!
  • +20 (24 voturi)    
    d-le Procuror General, intrati-va in atributii (Joi, 2 februarie 2017, 9:51)

    mnicku [utilizator]

    Nu stati la discutii cu infractorii, aveti art 20 din Constitutie care e incalcat de borfasii numiti ministrii.

    daca nu aveti catuse sau carburanti la masina , hartie, cerneala...etc; spuneti si veti primi donatii.

    Respectati legea si aplicati-o !!!!!! de urgenta !!!!!! n-au ce sa va faca borfasii

    succes.
    • -1 (1 vot)    
      pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti (Joi, 2 februarie 2017, 11:53)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      bagati la cap ca totul trebuie tratat cu mare seriozitate. acestia sint tradatori de tara, mafioti care nu trebuiesc sa mai ocupe vreo functie publica in aceasta tara. tara nu e a lui dracnea....e a acelor copii care vin in frig la manifestatie. draga armata chiar nu va aparati copiii? luati puterea in stat daca ne iubiti. jandarmii apara cladiri, si pe cei care le ordona, stau cu fata spre noi de parca noi atacam statul cind de fapt il aparam....uita ca salariile vin de la noi, din saracia noastra nu din performanta guvernului si ..pina la urma si ei sint parte a aceleiasi comunitati. dar vai sint coordonati de militieni, stiti asta mai bine decit noi. draga armaa veniti in strada si aparati tara, democratia si pe oastea voastra neinarmata. avem un general in armata care sa aiba singe in vine si pasnic sa aduca un cordon de militari plasat intre noi si jandarmi? dar cu fata spre guvern? ar fi un gest prea frumos, romania, romanii ar merita acest lucru in condittile in care mai mult strainii au fost primii care sa trimita mesaje clare de dezacord. ar fi interesant daca aveti macar un punct de vedere ptr ca romania e atacata in acest moment.
  • +15 (17 voturi)    
    nu e de glumit (Joi, 2 februarie 2017, 9:52)

    fit [utilizator]

    Aurelia Cristea ": Colegi, care mă sună, care sunt și ei confuzi pentru că tot cei care ne-am educat copiii și am crescut respectând legea nu putem accepta ceea ce s-a întâmplat aseară. Pentru că, dacă s-a întâmplat aseară acest lucru (n.r. ordonanțele de modificare a Codului penal), oricând ne putem aștepta la orice. Oricând! Și asta v-o spune cineva care a lucrat cu ei și a văzut lipsa de respect față de lege și față de orice principiu, regulă sau cetățean. (...) Ei au făcut la ceas de noapte ceea ce sunt obișnuiți: o hoție, ca să poată fura mai departe."

    http://www.rfi.ro/politica-92810-psd-ordonante-gratiere-cod-penal-liviu-dragnea
  • +14 (20 voturi)    
    Scoateti PSD in afara legii pt distrugerea RO..... (Joi, 2 februarie 2017, 9:52)

    UnOarecare [utilizator]

    ...doar asa o sa poata aparea un partid de stanga caruia sa-i pese cu adevarat de cetatenii tarii si nu de jafurile lor!
  • +11 (13 voturi)    
    Respect (Joi, 2 februarie 2017, 9:53)

    Muncitorul [utilizator]

    Ma inclin in fata voastra!
  • +10 (16 voturi)    
    Avem noroc de Lazar! (Joi, 2 februarie 2017, 9:57)

    fit [utilizator]

    Avem noroc de Lazar, Kovesi, Horodniceanu... si bineinteles cu Johannis. Va imaginati ce era daca nu-i aveam pe acesti oameni acolo unde sunt? Daca erau altii?
    • 0 (2 voturi)    
      Da (Joi, 2 februarie 2017, 10:08)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Ne imaginam. De aia suntem in strada.
  • -20 (28 voturi)    
    Cati stiu ca DNA a fost infiintat tot prin OUG? (Joi, 2 februarie 2017, 9:58)

    Miky60 [utilizator]

    Atunci nimeni nu s-a alarmat si nu au iesit in strada. Si a fost infiintat chiar de Adrian Nastase! Iar anul trecut s-au modificat sute de articole din codul penal de catre Pruna tot prin OUG si tot data noaptea, tot fara acordul CSM, fara consultari publice, dar nimeni nu s-a alarmat. De ce? Pentru ca nu a fost manipularea de acum? Pentru canu erau date de psd si nu avea rost o manipulare ca acum? Cati din cei manipulati si ies acum in strada in spirit de turma stiu asta? Va spun: nici 10% nu stiu asta. Nici 5%. Dar asa e la noi: se merge ca o turma si sunt usor manipulati.
    • +4 (6 voturi)    
      numere si date ale OUG (Joi, 2 februarie 2017, 10:07)

      _cetateanul_mentat_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ...altfel vorbesti sa te afli in treaba.
      Sau manipulezi.
      Alta intrebare!
    • +6 (6 voturi)    
      asa si? (Joi, 2 februarie 2017, 10:08)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      si Kovesi a fost numita de Ponta... si ce vrei sa spui? Ca daca au fost numiti / infiintati de penali nu isi fac treaba? Karma is a bitch. La multi ani! Cu executare!
    • +3 (3 voturi)    
      ba da, stim (Joi, 2 februarie 2017, 10:12)

      vasilica_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      si avem destula minte sa putem compara efectele in cele doua cazuri, atunci si acum.

      daca cititi hotnews, cititi si articolul asta:
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21573355-pentru-cei-care-nu-inteleg-revolti.htm
    • +4 (4 voturi)    
      Alta intrebare (Joi, 2 februarie 2017, 10:17)

      Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Tu sti sigur ca nu te-ai nascut din manipulare?
    • +4 (4 voturi)    
      Ia un paracetamol, alta intrebare ..! (Joi, 2 februarie 2017, 10:20)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ..
    • +3 (3 voturi)    
      Interesant (Joi, 2 februarie 2017, 10:23)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Chiar acum a spus si Macovei ALDE in Parlamentul European exact asta: stiati ca si DNA a fost infiintata prin OUG?
      Eu de aici deduc ca amandoi ati primit subiectele de atins din aceeasi sursa. Deci azi veti pedala pe "si DNA a fost infiintata prin OUG". Macar ati renuntat la "amenda de 80.000.000".
    • +4 (4 voturi)    
      bai nea lache (Joi, 2 februarie 2017, 10:33)

      dava10 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu s-a atacat nimeni pt ca acele OUG n-au facut decat bine justitiei, adica au adus modificari si completari care sa clarifice aspecte lasate intentionat foarte neclare astfel incat hotii sa aiba portite de scapare.
      Daca esti la genunchiul broastei cu inteligenta, du-te prietene in alte locuri cu argumente d-astea. Vezi ca Antena are site. Posteaza acolo!
    • +3 (3 voturi)    
      Alta intrebare... (Joi, 2 februarie 2017, 10:33)

      Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Tu sti sigur ca nu te-ai nascut din manipulare?
    • +4 (4 voturi)    
      intoxicare (Joi, 2 februarie 2017, 10:35)

      axismundi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      vin eu la tine seara sa bem o bere. sau vin tot seara sa-ti iau toti banii din casa. care-i diferenta? tot eu sunt, tot seara am venit. de ce te oftici?

      fara metafore, mai pe intelesul tau: mai conteaza si continutul OUG, nu doar ora cand e dat sau faptul ca _este_ OUG...
    • +4 (4 voturi)    
      Si ce-are? (Joi, 2 februarie 2017, 10:38)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      E irelevant ca e ordonanta sau lege organica, e vorba de principiu.

      DNA, indiferent de cum a ajuns sa existe, isi face treaba - combate coruptia.

      Cele doua ordonante recente insa fac exact contrariul - favorizeaza infractorii, si in mod particular pe cei vinovati de acte de coruptie.

      Nu impotriva faptului ca-s ordonante si nu legi organice protesteaza lumea, ci impotriva legalizarii coruptiei si a hotiei.
    • +1 (1 vot)    
      PNA de catifea,marca penalului Nastase A. (Joi, 2 februarie 2017, 15:36)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Seful ParchetulNataseAdrian, Ioan Amarie, s-a umplut de ridicol dupa ce a luat apararea lui Adrian Nastase in scandalul legat de cumpararea terenului de pe strada Zambaccian.
      “Terenul a fost dobindit de nenumarati proprietari inainte, dar nimeni nu a indraznit sa construiasca, pentru ca, de fapt, era o groapa de gunoi... Nastase s-a pacalit. Pretul care a fost platit este unul serios, ba chiar mai mare decit unul pe care il merita terenul”, a incercat sa gaseasca explicatii Ioan Amarie.
  • +18 (20 voturi)    
    Asa da (Joi, 2 februarie 2017, 9:59)

    Ochiul lui Horus [utilizator]

    Corect, dosar penal celor implicati e musai.
    In plus Ciorbea trebuie exilat in Valea Jiului, stie el de ce...
    Asta vom cere de acum in fiecare zi!
  • +6 (8 voturi)    
    hmmmm (Joi, 2 februarie 2017, 9:59)

    andreiu [utilizator]

    o fi avand legatura cu cele 10 zile din textul ordonantei ? se cam leaga lucrurile...
  • +15 (21 voturi)    
    am toata increderea ca DNA isi va da silinta (Joi, 2 februarie 2017, 10:00)

    qwerasdf [utilizator]

    sa analizeze obiectiv si nepartinitor, asa cum o face de obicei (dar postacii latrinisti nu reusesc sa inteleaga) Odioasa OUG

    spor!
  • +4 (6 voturi)    
    Aseara am mutat noi. Acum e randul DNA (Joi, 2 februarie 2017, 10:23)

    tahomir [utilizator]

    Va explic ce inseamna ancheta asta.
    Presiunea pusa pe guvern va duce inevitabil la demisia lui Grindeanu. Johannis, daca nu e complet defazat, va propune un prim ministru din afara PSD, de pilda pe Ciolos, ca sa dau un nume la intamplare. Parlamentarii PSD si ALDE nu vor risca alegeri anticipate si vor vota orice li se propune. Plecari individuale vor duce la o alta configuratie parlamentara.
    Matul pluteste in aer.
    • 0 (0 voturi)    
      peste 9 zile, sfarsitul (Joi, 2 februarie 2017, 12:56)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Da, isi vor da demisia peste 9 zile, probabil in prima secunda dupa expirarea termenului de 10 zile de la publicarea in M.O. Adica tot in miezul noptii, ca hotii care au pradat si acum o sterg la dapostul intunericului.

      Se vor agata cu dintii si cu ghearele de zilele astea, vor pune la bataie tot arsenalul pe care il au la dispozitie, cei doi vor sta ascunsi in buncare ca sa nu fie cumva linsati, politia si jandarmeria isi va face treaba chiar daca va trebui sa puna tunul cu apa si bastoanele pe manifestanti, ca sunt in subordinea lui Dragnea, pardon, a aluia de la guvern, cum il cheama, ca uit mereu.

      De fapt, daca ma gandesc ca Grindeanu nu mai apare deloc in public, inseamna ca va ramane SERVIL pe baricade, ca slujitorii japonezi devotati pana la moarte stapanului.
      Pana atunci, vineri inteleg, Servil va avea sarcina de onoare sa dea ordonantele de reorganizare a DNA si DIICOT! iti dai seama? Punct ochit, punct lovit!

      Caii latra, caravana merge, iar peste 9 zile ii vom vedea plecand pe usa din fata de la Guvern, demisionand ofensati, acuzandu-l pe Iohannis de lovitura de stat.
      Dar obiectivele principale vor fi fost, intre timp, atinse.

      Of, Doamne, se pare ca nu se mai poate face nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    La puscarieeeeeeeeeee.... (Joi, 2 februarie 2017, 10:26)

    Sati [utilizator]

    si dupa aceea numaratoarea sobolanilor penali.
  • +2 (2 voturi)    
    Salamandra (1981) (Joi, 2 februarie 2017, 10:29)

    Sati [utilizator]

    cu Franco Nero e de actualitate.
  • +4 (4 voturi)    
    2 sobolani (Joi, 2 februarie 2017, 10:34)

    Sati [utilizator]

    maninca rahat la fiecare comentariu.
  • +3 (3 voturi)    
    Ghita asteapta-i pe Dracnea, (Joi, 2 februarie 2017, 10:37)

    Sati [utilizator]

    Grindeanu, Iordache, etc ca vin si ei.
  • +3 (3 voturi)    
    Lasa ca vor uni DNA cu DIICOT si se rezolva (Joi, 2 februarie 2017, 10:38)

    jackalphonse [utilizator]

    Practic, dispare DNA-ul, se creeaza un talmes balmes in care faptele vor fi incadrate ""potrivit" sau amanate "suficient".
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! (Joi, 2 februarie 2017, 13:43)

    liviu_ [utilizator]

    la puscarie cu voi!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta care nu e in stare (Vineri, 3 februarie 2017, 9:15)

    ElenaVrinceanu [anonim]

    Cacatul asta la c....... , care nu este in stare sa rezolve
    problemele care apar , si la da NUP la tot ce apare in spatiul pubilc , ce sa mai faca
  • +1 (1 vot)    
    penali (Vineri, 3 februarie 2017, 11:26)

    giri [utilizator]

    tara asta este condusa la toate nivelurile de penali, printre care se numara si procurorul general, cu dosar penal la denea cand a fost pus in functie (probabil ca in timpul mandatului va fi "albit" contra unor "servicii" ce le va face celor care l-au pus in functie). pana cand nu vor fi eliminati toti cei cu probleme penale din: presedentie, guvern, parlament, justitie, servicii, armata, militie, administratii judetene si locale, institutii unde posturile se ocupa numai prin "examen", invatamant, sanatate, finante, etc. nu ne vom schimba nici macar modul de gandire. de asemene trebuie urgentata luarea de masuri ca toti sa raspunda in fata legii cu aceeasi masura. in tara asta, pentru o insanatosire a vietii si modului de gandire trebuie refacut tot: redactata o noua constitutie (nu modificata), reguli noi de organizare si functionare a tuturor institutiilor si organismelor care tin de stat, redactarea de legi clare, precise si fara posibilitati de interpretare si, probabil, inca multe, multe altele. in tara in care se poate modifica constitutia printr-o ordonanta de urgenta, ce mai putem spune? doar ca totul este la cheremul unor indivizi si grupuri care se cred pe mosiile lor. un fost prim-ministru (ponta) se lauda ca el a fost seful comisiei care a redactat actualele coduri (penal, civil, de procedura penala si de procedura civila) si imediat dupa intrarea in vigoare se constata ca o mare parte din continutul acestora este necostitutional, te intrebi, pe drept: intradevar are studii juridice? unde le-o fi terminat? auzim personaje "de referinta" care activeaza in sistemul juridic romanesc exprimandu-se ca niste ciobani. eu, ca inginer, sunt convins ca nici daca faceau studiile la spiru haret nu erau asa de prost pregatiti. fac dezacorduri, spun tampenii mai mari ca ei, chiar daca sunt sau au fost baschetbalisti si in general sunt paraleli cu sistemul in care activeaza, singurul merit fiind acela ca prin sistemul de relatii au ajuns acolo unde sunt acum.
  • +1 (1 vot)    
    justitie (Vineri, 3 februarie 2017, 11:41)

    giri [utilizator]

    in tara in care justitia face legi si le aplica aleator pe cele existente, totul se duce dracului. tara condusa de procurorii care nu raspund pentru ce fac, fiind protejati si de judecatori, poate fi parasita fara urma de regret. pacat ca am stat si am pierdut timpul atata amar de vreme! am sperat ca voi trai bine in tara mea pe care o mai iubesc inca. de la "primul om in stat" si pana la ultimii slujbasi din administratiile locale toti au avut sau mai au dosare de cercetare. ne afisam cu tot felul de conducatori, care de care mai "patat", si se vorbeste de statul de drept. s-a devalizat o tara cu dotari (unele unicat in lume) de sute si mii de miliarde de dolari si nimeni nu este tras la raspundere, iar cei banuiti si dovediti sunt "albiti si spalati". cred ca totul se va narui si mai si. inca mai este mult de furat. creierele romaniei au emigrat si au produs in lume, pentru altii, beneficii de zeci si sute de mii de miliarde de euro. puteam trai mai mult decat bine. pacat!
  • -1 (1 vot)    
    Democrație (Vineri, 3 februarie 2017, 13:14)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    Strada „democrată” și media „foarte democrată” vor duce la „guvernul meu” pentru Iohannis. Alegerile din 11 decembrie 2016 nu au dus la rezultatele scontate.