VIDEO Dacian Ciolos, despre atacurile la Kovesi: Vad o campanie disperata

de D. Tapalaga, C. Pantazi     HotNews.ro
Joi, 20 octombrie 2016, 17:34 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: Hotnews
Premierul Dacian Ciolos a catalogat, intr-un interviu pentru HotNews.ro, atacurile la adresa Laurei Codruta Kovesi drept "o campanie disperata" si a vorbit despre "atacuri la persoana, pe care unii, probabil in disperare de cauza, le pun in scena". Ciolos a spus despre procurorul-sef DNA ca "este o persoana angajata in a face ca o institutie, parte a sistemului judiciar, sa functioneze".




Cristian Pantazi:
Cum vedeti dumneavoastra ce i se intampla Laurei Codruta Kovesi - scandalul "cucuveaua mov", acuzatiile de plagiat, acuzatiile de prietenie cu Sebastian Ghita?
Dacian Ciolos: Le vad cu tristete, pentru ca doamna Kovesi este o persoana angajata in a face ca o institutie, parte a sistemului judiciar, sa functioneze. O institutie care a obtinut si obtine rezultate. O persoana pe care o vad verticala si ferma in aplicarea unor principii si a unor valori. Ar fi pacat ca functionarea unei astfel de institutii sa fie afectata de atacuri la persoana, pe care unii, probabil in disperare de cauza, le pun in scena.

Cristian Pantazi:
Este o campanie mediatica?
Dacian Ciolos: Nu stiu, dumneavoastra vedeti altceva? Eu vad ceea ce mi se prezinta. Nu cunosc detaliile, nu am timp sa ma uit la televizor, dar vad o campanie disperata.

Citeste si:











5454 vizualizari
  • -23 (37 voturi)    
    disperare (Joi, 20 octombrie 2016, 17:37)

    bobyrou [utilizator]

    da... vede o campanie disperata pentru ca face jocurile peneleului si a ficusului. Dar, intre timp sa ne lamureasca despre adresa de email cucuveauamov. Sa ne lamureasca despre plagiatul grosolan al lui kovesi si sa ne lamureasca de ce apar dosare doar in preajma alegerilor?
    • -12 (24 voturi)    
      Pui si tu intrebari aiurea (Joi, 20 octombrie 2016, 18:13)

      ictin [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Nu ai invatat ca oamenilor le place sa traiasca in negare?
      Faptul ca Kovesi folosea o adresa de gmail sa trimita informatii clasificate nu s-a intamplat. S-au daca s-a intamplat nu e nimic grav. Nu conteaza ca a plagiat, ea aresteaza corupti, si nu conteaza cand o face.

      Nu conteaza nici macar ca are un frate director la Transgaz, suspectat de coruptie. In fond DNA are volum de munca mare si nu poate sa se ocupe de tot, trebuie sa se ocupe intai de cazurile importante, cum ar fi modul de eliberare al unei adeverinte de catre o asociatie de proprietari.

      Iar de Ciolos, sa nu te puna necuratul sa zici ceva, ca sunt astia in stare sa iti ia gatul. El e cel mai destept si cel mai curat. Nu conteaza, spre exemplu, ca de cand e prim ministru, Metrorex, care e in subordinea Guvernului, merge din ce in ce in mai prost. Si oamenii lesina din cauza aglomeratiei. Probabil ca femeile alea au lesinat intentionat ca sa il faca de ras pe Ciolos acum in prag de alegeri.
    • +12 (20 voturi)    
      da, da (Joi, 20 octombrie 2016, 18:33)

      _aurelian_ [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      da, sunt de acord că trebuie lămurite și acuzațiile lui Kovesi, dar mai întâi vreau să văd că se lămuresc a lui Ponta, Ghița, Tăriceanu și alți mari români care au dus țara asta într-o nouă epocă de aur
    • +11 (17 voturi)    
      Pai te lamureste Gitza (Joi, 20 octombrie 2016, 18:35)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Ca bel arunca shoparlele astea.
      Disperare mare taica, viata la parnaie e grea, mai ales in aglomeratia din Romania. Varanul cica a inebunit deja. Bacali a iesit mut de acolo, Autostivuitorul cica e ajuns o momaie.
  • -7 (17 voturi)    
    O fi, dar nu functioneaza (Joi, 20 octombrie 2016, 18:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    DNA e parte a spectacolului mediatic. Jutitia e cea care amână procesele cu anii, dă pedepse doi ei, cu sau fara suspendare, ii elibearează pe mafioti inainte de executarea pedepsei si ii lasă cu averile intregi. JUSTITIA E PARTE A SISTEMULUI SECURISTO-MAFIOT.
    • 0 (0 voturi)    
      corect spus (Vineri, 21 octombrie 2016, 19:26)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si justitia.

      dar pana la justitie, terfeleala se face pe scarile dna, cu asistenta sri.
  • 0 (8 voturi)    
    Politicianism tehnocrat (Joi, 20 octombrie 2016, 18:53)

    man_and_twin [utilizator]

    Tot as comentau si pesedistii despre doctoratul lui Ponta, nu stiu, nu ma pricep, nu am citit bla bla bla...
    Dar Ciolos l-a tinut pe Toba in functie aproape tot mandatul, parca si acum mai e consilier pe la ministerul ala. Ce sa te astepti de la el.
  • -2 (6 voturi)    
    DACIAN CIOLOS = PRIM MINISTRU IDEAL ! (Joi, 20 octombrie 2016, 21:57)

    MeridianAlbastru [anonim]

    ROMANIA are un viitor !

    CORUPTIA-CRIMA si HOTIA NU !!!
  • +1 (3 voturi)    
    don prim (Vineri, 21 octombrie 2016, 2:08)

    korkodell [utilizator]

    ca sa puneti cap speculatiilor, dati un ordin sa fie elucidata problema plagiatului. legal, de cine este in masura si obligatie.
    dupa ce se confirma corectitudinea doamnei, nu vor mai avea nimic de zis. vor recunoaste faptele.

    pe de alta parte, si doamna ar trebui sa dea niste explicatii, ca e persoana publica.
    este angajat poporului si trebuie sa raspunda, ca toti bugetarii, in fata poporului.
    nu i se cere sa opreasca dosare, desi se pare ca a facut'o ca procuror general. cel putin cu dosarele revolutiei si mineriadelor.
    cum nu i se cere sa dezvaluie din dosare, desi se pare ca oamenii domniei sale, preacinstiti procurori o mai fac, asa, pe surse, la difuzoarele de serviciu.
    i se cere numai sa ne spuna daca a facut si dansa ca...inculpata bica, adica daca a chefuit cu politicienii.
    io, sincer, as dori s'o stiu curata. nu ca bica, udrea, ponta....