"Super-comunele", o noua forma de localitate propusa de Guvern. Lista comunelor - poli regionali

de Mihai Ivascu     HotNews.ro
Luni, 22 august 2016, 19:07 Actualitate | Esenţial

Harta - Comune
Foto: Ministerul Dezvoltarii Regionale
​O noua unitate administrativ-teritoriala ar putea aparea in Romania. Un proiect de lege privind reclasificarea localitatilor propune infiintarea a 183 de comune poli-regionali. Aceste localitati, practic un fel de "super-comune", au rol de servire intercomunala la nivelul zonelor lipsite de orase pe o distanta de minim 25 km. Proiectul de lege stipuleaza ca dezvoltarea acestor localitati este "sprijiita" de Guvern inclusiv prin reabilitarea infrastructurii de transport, tehnico-edilitara si socio-culturala.

Daca initiativa legislativa va gasi sustinere in Parlament, comunele din Romania vor fi impartite in doua categorii: comune poli-regionali si alte comune. Aceste comune poli-regionali, un fel de super-comune, au fost deja selectate de Guvern, iar lista o puteti citi mai jos.

Ce deosebeste "super-comunele" de comunele simple? Sunt localitati cu rol de "loc central" in județe care pot prelua servicii cu rol teritorial în sănătate, educație, cultura, comerț și servicii. Ele vor avea o populație de minim 2.000 locuitori. In desemnarea drept comuna - pol rural au fost luati in calcul mai multi factori: Rata migrației temporare a populației, rata medie anuală de creștere a populației, volumul populației, accesibilitatea rutieră si feroviara, ponderea persoanelor cu studii superioare sau mărimea medie a exploatațiilor agricole.

Reamintim ca Executivul a selectat si localitatile in care s-au produs scaderi accentuate de populatie, precum si a celor care au in structura lor localitati cu populatie sub 100 de locuitori. Pentru aceste localitati, executivul "incurajeaza unificarea administrativa" la initiativa autoritatilor locale si ca urmare a vointei exprimate prin referendum local de catre populatie.

Comunele vizate trebuie sa respecte anumite dotari si indicatori prevazuti de lege pana la sfarsitul anului 2025 daca vor sa isi pastreze statutul actual. Altfel, incepand din data de 1 ianuarie 2026, aceste localitati vor fi unificate cu altele invecinate, la initiativa Guvernului prin lege. Pe lista Guvernului sunt aproape 170 de comune in care s-au produs scaderi de peste 30% ale populatiei (1991-2012) si circa 70 de orase care au pierdut peste 20% din locuitorii (1990-2012).
  • Lista comunelor poli rurali

Alba: Albac, Arieseni, Sugag   
Arad: Beliu, Gurahont, Savirsin   
Arges: Arefu, Domnesti, Mirosi, Rucar, Slobozia, Stilpeni, Vedea   
Bacau: Beresti-Tazlau, Gaiceana, Ghimes-Faget, Podu Turcului, Racaciuni, Sascut   
Bihor: Bratca,Dobresti, Suplacu de Barcau, Tileagd, Tinca, Vadu Crisului  
Bistrita-Nasaud: Lechinta, Maieru, Prundu, Birgaului, Teaca   
Botosani: Cotusca, Sendriceni, Todireni, Trusesti, Vorona   
Braila: Baraganul, Maxineni   
Brasov: Bran, Feldioara, Hoghiz   
Buzau: Beceni, Berca, Lopatari, Rusetu, Smeeni, Vernesti   
Calarasi: Dragalina, Lupsanu, Minastirea, Sarulesti   
Caras-Severin: Berzovia,Bozovici, Teregova   
Cluj: Aghiresu, Belis, Ciucea, lara, Mociu
Constanta: Cobadin, Cogealac, Deleni, Ostrov
Covasna: Bodoc, Ozun       
Dambovita: Baleni, Corbii Mari, Nucet, Potlogi, Tartasesti, Visina, Voinesti   
Dolj: Amarastii de Jos, Birca, Melinesti, Motatei, Plenita,Poiana Mare  
Galati: Corod,Pechea,Ivesti, Liesti, Tudor Vladimirescu
Giurgiu: Calugareni, Ghimpati, Hotarele,Roata de Jos
Gorj: Baia de Fier, Matasari, Pestisani, Stoina, 
Harghita: Corbu, Corund, Praid, Zetea   
Hunedoara: Ilia, Pui   
Ialomita: Grivita, Mihail Kogalniceanu, Movila   
Iasi: Belcesti, Halaucesti, Raducaneni, Scheia, Tatarusi, Tibana, Tibanesti,Vladeni   
Ilfov: Branesti, Gruiu, Peris, Vidra   
Maramures: Botiza, Copalnic-Manastur, Ocna Sugatag, Petrova   
Mehedinti: Cujmir, Devesel, Sisesti   
Mures: Band, Ceuasu de Campie, Deda, Gurghiu, Rastolita   
Neamt: Borca, Botesti, Grinties, Petricani, Pipirig, Tazlau   
Olt: Iancu Jianu, Osica de Sus, Tufeni, Valeni, Vitomiresti   
Prahova: Baltesti, Ciorani,Filipestii de Padure, Maneciu, Puchenii Mari, Starchiojd, Valea Calugareasca, Valea Doftanei  
Salaj: Ileanda, Ip, Sarmasag   
Satu Mare: Crucisor, Halmeu, Supur, Turt   
Sibiu: Arpasu de Jos, Biertan, Seica Mare  
Suceava: Brodina, Cornu Luncii, Crucea, Iacobeni , Moldovita, Ostra, Partestii de Jos
Teleorman: Dobrotesti, Draganesti-Vlasca, Olteni, Piatra, Poeni   
Timis: Biled, Lovrin, Nadrag, Peciu Nou, Periam   
Tulcea: Mahmudia,Topolog, 
Valcea:
Caineni, Gradistea, Ladesti, Maciuca   
Vaslui: Banca, Codaesti, Falciu, Puiesti, Vetrisoaia   
Vrancea: Dumitresti, Gugesti, Maicanesti, Vidra   
    


    
    












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
23593 vizualizari
  • -13 (23 voturi)    
    mda (Luni, 22 august 2016, 19:30)

    Xorciser [utilizator]

    "Ce deosebeste "super-comunele" de comunele simple?"

    Pai...li se pregatesc niste impozite speciale astora din "super-comune" sau primesc bani pentru dezvoltare? Cam la asta se rezuma totul, in rest sunt doar discutii.
  • -2 (24 voturi)    
    Oare de ce nu revenim ... (Luni, 22 august 2016, 19:50)

    LianBerthold1 [anonim]

    ... la sistemul cu plase / plăși, în locul axcestor struțocămile zise supercomune ?
  • +29 (45 voturi)    
    Ciolos sa ramana !!! CLAR !!! (Luni, 22 august 2016, 20:42)

    healthycity [utilizator]

    Vrem guvernul asta sa ramana.
    Am auzit de la ei atatea idei bune cate n-am auzit in 25 de ani.
    De ce nu se poate? Sunteti sigur cca nu putem?
    De ce sa se intoarca iar PSD...

    Sigur nu putem?
    Ia sa vedem
    • -27 (39 voturi)    
      Idei tîmpite poate avea oricine ... (Luni, 22 august 2016, 21:07)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui healthycity

      ... chiar și tu.

      Guvernul Csolos să se ducă la Bruxelles, unde îi este locul, și să guverneze acolo dacă îl țin curelele, și să ne lase pe noi în durerea noastră.
      • +11 (21 voturi)    
        Nu e nici o idee tampita. (Luni, 22 august 2016, 23:59)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

        Era ceva la mintea cocosului. Ciolos face chestii de minim bun simt, nu e nimic genial aici. Se vede din avion ca nu mai sunt bani pentru a tine toate comunele, asa cum au fost ele "proiectate" de Ceausescu, adica multe. Oricine poate citi o situate demografica vede ca la noi sunt prea multe comune ale caror populatii, in general imbatranite si neproductive au o armata de functionari publici aproximativ dubla fata de perioada comunismului, in timp ce populatia a imbatranit si a scazut undeva la jumatate in medie...

        Deja spitalele de la tzara s-au inchis pe unde erau in comunele mai mari inca de pe vremea lui Boc iar scolile sunt vai de capul lor, practic in 5-10 ani majoritatea vor fi fara profesori calificati. In schimb prospera tagma primarilor si a consilierilor comunali, micile armete de indivizi care graviteaza in jurul primariilor, de unde isi trag "seva" marile partide. Poate de aceea nu s-a dorit acest lucru mai demult, ce partid nu isi doreste sa aiba primar in orice satuc? Faptul ca aceste sate nu isi acopera nici cheltuielile cu iluminatul public, ei bine, asta nu putea sa mearga la nesfarsit.

        Pacat de banii care s-au bagat "cu veselie" in comunele neviabile pentru asfaltari si canalizari "de campanie electorala"

        Daca tot se doreste trecerea catre niste comune mai mari si mai putine, cu conditii f. apropiate de oras ( ca peste tot in Vest ), idee pe care o salut, atunci trebuie atentie la infrastrucutra, drumuri, trenuri, autobuze scolare si tot ce ii trebuie omului dintr-un sat mai mic sa ajunga repede in comuna de care apartine, dar mai ales infrastructura ca oamenii din comunele mai mari sa ajunga mai repede la orasele mari. Fiindca pana una-alta acolo e de munca. Ca sa dau un mic exemplu, intr-un sat din Baragan, sunt 2 trenuri pe zi si sens catre orasul mai mare, capitala de judet, la niste ore aproape imposibile pentru un navetist, acelasi din comunism usor mutate in fiecare an cateva minute. In Vest, n-am vazut sa fie mai rar de 20 min.
        • 0 (0 voturi)    
          nu, dar... (Marţi, 23 august 2016, 12:03)

          Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui clint

          Nu e vorba de renunțarea la comunele care nu au bani să plătească măcar salariul angajaților. Ele vor rămâne. Ci e vorba de faptul că unele comune vor primi un statut special care le va permite, probabil, să se dezvolte mai rapid decât restul comunelor.
      • +9 (15 voturi)    
        Daca esti masochist, n-ai decat! (Marţi, 23 august 2016, 1:32)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

        Stai tu in durerea ta, dar nu vorbi pentru un popor intreg care de 26 de ani e inca la rascruce, pentru ca avem coruptie maxima in Parlament, partide si, iata, avem primul guvern valabil al tarii care chiar incepe sa anuleze caracatita numita de decenii "sistem".
      • +5 (7 voturi)    
        sa ne lase pe noi in durerea noastra? (Marţi, 23 august 2016, 9:29)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

        Interesant mod de a spune:
        Sa ne lase pe mainile hotilor din PSD(si PNL)!
        Recunosti ca ai o durere dar sa nu cumva sa vina aia de la Bruxelles sa ne-o schimbe ca e bai mare. Daca politicienii si poporul gandeau la fel in 1864 cand l-au adus pe Carol I tare imi e ca acum eram fosta republica sovietica si fosta gubernie ruseasca.
        Dar cred ca pt voi niciodata nu-i tarziu nu?
    • +9 (13 voturi)    
      Ideile lui Ciolos sunt de minim bun simt. (Marţi, 23 august 2016, 0:14)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui healthycity

      Nu vad nimic genial la Ciolos ci doar ceva nou: buna credinta. Cei care s-au perindat inaintea lui nu au avut asa ceva, si acum se vede tot mai clar.

      E destul de evident ca multe comune sunt neviabile, traiesc cu bani de la bugetul central fara de care nu si-ar acoperi nici cheltuielile cu iluminatul public. Ele au populatii imbatranite si neproductive, chiar daca taranii "produc", cotizeaza prea putin la bugetele locale...

      Eternii primari si cei care graviteaza in jurul primariilor, militiilor, scolilor si dispensarelor sunt "elitele" pe acolo evident tinuti cu bani de la buget. Cum ar fi daca astia ar fi mai putini ? Evident pentru buget ar fi mai bine.
      Dar se pare ca pentru partide nu. Cine ar mai scoate oamenii la vot ? Si gandind asa, marunt, "dragele" noastre partide au distrus orice sansa ca noi sa ne modernizam. In Franta bunaoara, imediat dupa al 2-lea razboi mondial, populatia s-a mutat masiv la oras, in numai 10 ani, populatia urbana crescand de la 50% la 90%.

      Nu credeti ca e cazul sa se intample si la noi ? Evident, cu putin "ajutor" din afara, ca de obicei.

      Revenind, poate asa raman bani mai multi, sa nu ne mai plece medicii, profesorul sa fie profesor, ca nici un absolvent de studii superioare ( cu exceptia agronomiei si medicinei veterinare ) nu mai vrea sa vina/se intoarca la tara...

      Momentan, pt cei care nu cunosc, in scoli la tara e jale, nevasta primarului, preoteasa sunt mari "intelectuale", cu acte in regula, caci de-acum au terminat si particulare. Prin corespondenta, evident...

      Mai multe aici: http://stirileprotv.ro/campanii/fara-carte-fara-viitor/hello-kitty-engleza-predata-de-o-profesoara-elevilor-dintr-un-sat-din-vaslui-nu-contine-mai-mult-decat-cele-2-cuvinte.html
  • +7 (7 voturi)    
    eroare lista (Luni, 22 august 2016, 21:20)

    Armasu [utilizator]

    Judetul Valcea: Caineni, Gradistea, Ladesti, Maciuca
  • +5 (5 voturi)    
    ???????? (Luni, 22 august 2016, 22:04)

    Yo_yo [utilizator]

    Unde sunt localitatile Valcea Caineni, Gradistea, Ladesti, Maciuca din judetul Tulcea ca eu nu am auzit de ele?
  • -6 (14 voturi)    
    de ce reinventeaza Guvernul Ciolos roata?! (Marţi, 23 august 2016, 0:27)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    nu era mai simplu sa plieze harta acestor super-comune pe cea a GAL-urilor (Grupurilor de Actiune Locala) deja infiintate din PNDR-Leader in 2007-2013 si in noul PNDR?!?! Deja s-au cheltuit mult emilioane de euro pt GAL-uri, deci ce sens are sa se defineasca alte structuri administrative care sa se ocupe de ce se ocupa si GAL-urile? (sanatate, educatie, infrastructura cultura, etc)?!?!
  • +4 (6 voturi)    
    GAL-urile s-au facut dupa ureche (Marţi, 23 august 2016, 9:27)

    ilex2013 [utilizator]

    dupa prietenii si interese de afaceri ale unor primari sau autoritati locale si in anumite zone banii au fost ca de obicei aruncati in niste buzunare fara sa se vada nimic pentru comunitati.
  • +2 (4 voturi)    
    BUNA POANTA!! (Marţi, 23 august 2016, 9:53)

    Toni_Romania [utilizator]

    Aici in jud. Iasi comunele Belcesti, Halaucesti, Raducaneni, Scheia, Tatarusi, Tibana, Tibanesti,Vladeni....poli regionali??????
    De cand Evul mediu e ....pol regional???
    Sa nu uitam ca insusi mun.Iasi este un oras in coma economica, cu 50% din locuitori pe social.
  • -1 (1 vot)    
    Polul regional (Marţi, 23 august 2016, 9:54)

    Toni_Romania [utilizator]

    Polul regional Futeni, number one across the nation.
  • 0 (0 voturi)    
    Puneti Harghita separat (Marţi, 23 august 2016, 10:26)

    piccolino [utilizator]

    Ati inclus Harghita la judetul Gorj, voi chiar preluati stirile fara sa le verificati in vreun fel?
  • 0 (0 voturi)    
    Bani irositi pe prostii (Miercuri, 24 august 2016, 12:01)

    Ioan26 [utilizator]

    1. Fiind brasovean iau exemplul acestui judet: Bran la 11,5 km de Zarnesti, Hoghiz la 10,5 km de Rupea, Feldioara la 19,5 km de Brasov (din care 9 km prin Brasov). Care 25 de km? E complet nejustificat. In plus transportul in comun este orientat catre marile orase desi va fi mai usor sa ajungi de la Bran la Brasov decat la Zarnesti. Asa este in toate judetele.
    2. Am vazut pareri cu numarul mare de comune infiintate de comunisti. Rog pe cei in cauza sa ia Monitorul oficial si sa vada cate comune noi s-au infiintat din 1990 si cate schimbari de satatut au avut localitatile fara justificare (de ex. primirea de rang de oras pt. comune sau de municipiu pt. orase desi situatia economica este in declin evident deci nu se indeplineau conditiile impuse de comunisti).
    3. ma asteptam ca guvernul sa faca o analiza sa propuna niste stadarde (criterii) generale si apoi simplu sa vedem unde se incadreaza fiecare localitate. Alegerea unor criterii corecte va reduce mult numarul de primarii de comuna, numarul de municipii etc. Dar atentie se vor pierde bani din alocarile de la centru. Si aici ajungem la interese.
    4. Parerea mea este ca de fapt in spatele acestei propuneri sunt de fapt tocmai aceste interese de redirectionare a banilor. Oricum nu vedem reduceri ci mariri de cheltuieli.
    5. Aspectul deloc de neglijat este ca astazi avem la primariile mici un numar foarte mare de functionari pe cap de locuitor comparand cu marile orase. Prin aceste reduceri s-ar muta unele posturi din aceste primarii desfiintate la centru la institutiile deficitare ca sa nu mai stea romanul la cozi la pasapoarte si permise si altele asa cum se intampla acum. Apropo poate se mai trezeste si diaspora putin!