EXCLUSIV Ordonanta procurorului militar: Sunt suficiente probe din care rezulta ca suspectul Soare Petre l-a impuscat din culpa pe Popa Ion, folosind fara drept una din armele de vanatoare ale victimei/ PLUS: De ce a durat ancheta mai bine de patru ani

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2016, 16:30 Actualitate | Esenţial

Ordonanta de punere in miscare a actiunii penale
Foto: Hotnews
In ordonanta de punere in miscare a actiunii penale din 15 iulie emisa de procurorul militar Toma Octavian se arata ca  "sunt suficiente probe care stabilesc ca suspectul col. Soare Petre in data de de 04.01.2012, in jurul orelor 16.45, in timp ce a participat pe raza comunei Draganesti, judetul Prahova, pe fondul de vanatoare aflat in padurea Turbatu, la o partida de vanatoare organizata, l-a impuscat din culpa pe Popa Ion, folosind fara drept una din armele de vanatoare arma marca Mossberg, calibrul 12 mm a victimei, cauzand decesul celui impuscat". Potrivit ordonantei obtinute de HotNews.ro, aceste  probe sunt declaratiile martorilor, avizul de la IML, expertizele balistice si tehnice ale politiei precum  opiniile unui expert.
  • "Din actele efectuate se constata ca exista probe din care rezulta ca suspectul col. Soare Petre a savarsit infractiunile pentru care s-a inceput urmarirea penala. Astfel, in procesul verbal de cercetare la fata locului, procesul verbal de conducere in teren, Avizul E2/7072/2012 al Comisiei de Avizare si Control din cadrul INML Mina Minovici, din declaratiile martorilor, coroborate cu Raportul de expertiza balistica nr 723044 din 06.03.2012 a Serviciului Criminalistic al IPJ Prahova, Raportul de constatare tehnic stiintific nr 135808 din 25.04.2012 al Institutului National de Criminalistica - Serviciul de Expertize fizico - chimice al IGPR, Raportul de expertiza criminalistica nr 2886547 din 13.02. 2014 a Institutului National de Criminalistica - Serviciul Expertize Criminalistice din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, precum si nota cu opiniile expertului Petrica Constantin Lucian nr 1412/ 10.03.2014 a rezultat faptul ca sunt suficiente probe care stabilesc ca suspectul col. Soare Petre in data de de 04.01.2012, in jurul orelor 16.45, in timp ce a participat pe raza comunei Draganesti, judetul Prahova, pe fondul de vanatoare aflat in padurea Turbatu, la o partida de vanatoare organizata, l-a impuscat din culpa pe Popa Ion, folosind fara drept una din armele de vanatoare arma marca Mossberg, calibrul 12 mm a victimei, cauzand decesul celui impuscat."
Potrivit ordonantei, Petre Soare a sesizat pe data de 4 ianuarie 2012, in jurul orelor 16.45, la 112, faptul ca pe fondul de vanatoare aflat in padurea Turbatu, la o partida de vanatoare organizata, a avut loc un autoaccident, soldat cu decesul victimei. Dosarul a fost inregistrat la parchetul de pe langa Tribunalul Prahova sub nr. 3/P/ 2012.

Pe 24 ianuarie 2012 dosarul este preluat de Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justiei. In 3 august s-a dispus inceperea urmaririi penale "in rem" (adica impotriva faptelor, urmand ca autorul sa fie identificat) sub aspectul infractiunii de ucidere din culpa a numitului Popa Ion.

O jumatate de an mai tarziu, mai precis pe data de 6 martie 2013, Parchetul General dispune inceperea urmaririi penale a lui Soare Petre, care este acuzat de ucidere din culpa, nerespectarea regimului armelor si munitiilor si uzul de arma letala fara drept. Asadar, prima punere sub acuzare a colonelului are loc in urma cu trei ani, la un un an si cateva luni de la producerea faptelor, o perioada rezonabila pentru Romania.

In tot acest timp, Soare Petre solicita la randul sau expertize si contraexpertize, conform propriilor declaratii facute la Antena 3.  Intre timp insa intra in vigoare noul Cod de Procedura Penala, in februarie 2014. Astfel, in data de 13 martie 2014, Parchetul General isi declina competenta in favoarea Parchetului Militar de pe langa Tribunalul Militar Bucuresti, care are competenta solutionarii cazului avand in vedere calitatea de ofiter in cadrul Serviciului de Protectie si Paza a lui Petre Soare.
Dosarul este inregistrat sub numarul 405/P/ 2014 iar ancheta trebuie luata practic de la capat.

Printr-o ordonanta din 30 ianuarie 2015 s-a dispus efectuarea in continuare a urmaririi penale fata de colonelul Soare Petre sub aspectul savarsirii infractiunilor de ucidere din culpa, nerespectarea regimului armelor si munitiilor si uz de arma letala fara drept.

"Din  actele efectuate se constata ca exista probe din care rezulta ca suspectul col. Soare Petre a savarsit infractiunile pentru care s-a inceput urmarirea penala", de arata in ordonanta de punere in miscare a actiunii penale din 15 iulie 2016.

Prin urmare, dosarul a stat aproape doi ani la Parchetul general, dupa care cercetarile au fost luate de la capat la Parchetul Militar. Dupa alti doi ani, procurorii militari ajung la aceleasi concluzii si pun in miscare actiune a penala impotriva colonelului SPP.

Background

Antena 3 a prezentat miercuri seara, in emisiunea Sinteza Zilei, un interviu cu un presupus ofiter din cadrul Serviciului de Protectie si Paza (SPP), care il acuza pe seful SPP, Lucian Pahontu, ca a impuscat mortal un om in timpul unei partide de vanatoare.

Desi reporterul Antenei 3 a declarat in timpul emisiunii ca a consultat dosarul, postul de televiziune nu a spus nici o clipa ca Soare este chiar principalul suspect in dosar, fiind pus sub acuzare inca din data de 15 iulie.

HotNews a dezvaluit, joi, ca angajatul SPP, a carui identitate nu a fost dezvaluita de Antena 3, este colonelul Petre Soare.
HotNews a informat, citand surse judiciare, ca Petre Soare a fost pus sub acuzare pentru ucidere din culpa in urma cu trei saptamani in acest dosar.

Parchetul General a anuntat joi, intr-un comunicat de presa, ca Petre Soare este urmarit penal, din data de 15 iulie, pentru ucidere din culpa intr-un dosar in care Parchetul Militar cerceteaza un incident de vanatoare soldat cu moartea unui afacerist prahovean la inceputul anului 2012.

Petre Soare a declarat joi seara in cadrul emisiunii Sinteza Zilei de la Antena 3 ca generalul Pahontu, seful SPP, i-a cerut sa nu spuna ca el a fost la vanatoare si ca i-a cerut sa mearga la el de fiecare data cand este chemat la procuratura ca sa-i spuna ce a declarat. Soare sustine ca a fost de patru ori in biroul lui Pahontu in scopul amintit si continua sa afirme ca nu a avut arma la acea vanatoare.

"Nu l-am vazut pe Lucian Pahontu ca a tras, a fost in zona din care s-a tras glontul", a afirmat Petre Soare in cadrul emisiunii.

Incidentul a avut loc in ianuarie 2012, in padurea Turbatu din Draganesti, judetul Prahova. La vanatoare au participat oameni de afaceri, vanatori dar si doi oameni din SPP, Lucian Pahontu si un subordonat al sau, colonelul Petre Soare.


Citeste mai multe despre   









9964 vizualizari
  • -8 (18 voturi)    
    aștept ordonanțele dvs. (Vineri, 5 august 2016, 17:02)

    Mazeta [utilizator]

    Ați uitat să prezentați integral docomentul.
    • +8 (10 voturi)    
      domnule, (Vineri, 5 august 2016, 18:23)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      au transmis atat cat li s-a cerut.

      poate stie cineva, daca dosarul a fost instruit de procuratura militara, se va judeca in curtea de justitie penala, sau intr-un tribunal militar?

      ce fel de militari sunt astia, daca nu tin de ministerul armatei?
      si altceva, la latrina s-a comparat spp cu serviciul secret american. numai ca in serviciul secret nu sunt grade. este un serviciu nemilitarizat, civil, primul serviciu secret in sua, creat in cadrul departamentului trezoreriei, inca dinainte de asasinarea lui lincoln, cu scopul prinderii falsificatorilor de dolari si combaterii fraudelor legate de finante.

      eu intreb din nou, cand se demilitarizeaza ministerul de interne si serviciile secretoase?
      oare, directia este spre o societate condusa de grade?
      caci, se pare ca generalii din procuratura militara au lucrat ierarhic.
  • +8 (16 voturi)    
    autoimpuscare (Vineri, 5 august 2016, 17:05)

    LevST [utilizator]

    •Cum spune politia, intr-un comunicat de presa din 2012, ca a fost sesizat incidentul

    Un comunicat al politiei prahovene din 2012, citat de ziarul Adevarul, arata ca in data de 4 ianuarie 2012, in jurul orei 16,45, a fost inregistrata o sesizare la numarul unic de urgenta cu privire la un barbat in varsta de 52 de ani care s-a autoaccidentat mortal prin impuscare in timpul unei partide de vanatoare..."____------____ devine din ce in ce mai clar ca este vorba de o conspiratie(poate doar a tacerii si inducerii anchetei pe piste false), pentru ca "cineva"(care nu era ranitul grav prin impuscare IN CAP!) a sunat si a spus ca a fost o 'autoimpuscare", or-cred eu- un general nu se lasa antrenat in asa ceva, ar fi zis" L-ai nimerit din greseala, etc., vom spune toti ca a fost un accident, etc.", insa pentru ca au mintit in primele ore(si apoi) inseamna ca generalul este autorul crimei,ceilalti fiindu-i datori cumva, s-au lasat antrenati in aceasta minciuna...La aceasta data Ancheta trebuie directionata si pe "conspiratie in ascunderea unei crime fatale"(si inculparea tuturor "martorilor"), si cercetari serioase pentru a se vedea daca nu cumva conspiratia a fost de la bun inceput, pentru asasinarea respectivului afacerisit, care-poate- nu mai voia sa cotizeze cu taxa de protectie ,la mafia sepeistilor locali... Iar daca colonelul ste cu adevarat autorul, la fel, se impune sanctionarea celorlalti, dar mai ales a generalului, pentru ca au facut totul pentru a evita deznodamantul anchetei...Este foarte posibil ca acest colonel sa fi preluat vina -si totul este doar un teatru-circ- pentru a face si mai credibila minciuna- pentru a-l salva pe general, cine stie ce-i datoreaza si cati bani a primit si va mai primi penru a se sacrifice, pentru ca ramne neelucidata intrebarea "de ce un general implicat intr-o asa fapta , pleaca de la locul evenimentului si-culmea!- isi ia cu el si arma?" Raspunsul este ca ori este vinovat or cretin
    • +5 (15 voturi)    
      nici una nici alta (Vineri, 5 august 2016, 17:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui LevST

      generalii din Romania se cred intangibili, de asta a plecat. Stia ca are pile, e general, nimeni nu ii poate face ceva. aplecat ca l-a durut la bascheti de cel decedat
    • +1 (13 voturi)    
      Aoleu (Vineri, 5 august 2016, 17:18)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui LevST

      Cât te-ai chinuit
      • 0 (10 voturi)    
        el s-a chinuit (Vineri, 5 august 2016, 18:25)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        mata te aolesti.
  • +14 (20 voturi)    
    Ce a împuțit Gâdea cine curăță? (Vineri, 5 august 2016, 17:31)

    asavreau [utilizator]

    La Latrina 3 Gâdea susținea că generalu Pahonțu ar fi vinovat.Pe ce se bazează Gâdea?Nu poate fi pus la respect acest gâde al mediei românești?
    • -2 (10 voturi)    
      MINTITI domnule august 2016! (Sâmbătă, 6 august 2016, 0:06)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      El a prezentat; n-a sustinut!
  • +9 (11 voturi)    
    ce ne mai trebuie justitie cand avem (Vineri, 5 august 2016, 18:40)

    yellowdog [utilizator]

    latrinele?
    • +3 (7 voturi)    
      UNDE SUNT JURATII? (Sâmbătă, 6 august 2016, 0:46)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      Dictatorii ii inlatura; nu le convin, ca nu sunt controlabili (Sunt alesi prin tragere la sorti, asa cum ar trebui sa fie si 50% dintre parlamentari, pentru ca majoritatea alegatorilor nu-s de acord cu clanurile partidelor.)
      In cazul de fata, Soare Petre n-ar mai fi fost nici odata declarat suspect, pentru ca procurori ar fi stiut, ca nu vor reusi sa treaca de jurati, cu asa o inscenare!
  • +10 (10 voturi)    
    calibru (Vineri, 5 august 2016, 19:17)

    damon [utilizator]

    probabil e calibrul 12, nu 12 mm.

    la armele lise, cu alice, calibrul este egal cu:

    "numărul de bile cu diametrul egal cu țeava puștii care se pot turna dintr-o livră (453.59702 g) de plumb" sursa: wikipedia
  • +9 (9 voturi)    
    Nu exista calibrul 12mm (Vineri, 5 august 2016, 19:18)

    Vade Retro [utilizator]

    Eroare tehnica a procurorilor.
    Arma respectiva este pusca de vânatoare "calibru 12" ("12 gauge" in engleza), nu calibru "12 mm". Diametrul tevii este de 18.53mm.
  • +5 (5 voturi)    
    12 mm (Vineri, 5 august 2016, 20:05)

    528 [utilizator]

    Procurorul militar a masurat cu rigla arma si asa a aflat ca este de calibrul 12 mm ... cam inexistent calibrul asta.
  • +5 (5 voturi)    
    la ce distanta? (Vineri, 5 august 2016, 21:59)

    esrevinU [utilizator]

    Eu nu am inteles la ce distanta a fost arma crimei/accidentului? (1m? / 5m? / 20m? / 50m? / 100m?). Mi se pare important.
    • 0 (0 voturi)    
      dar glontele ? (Duminică, 7 august 2016, 18:19)

      altRoman [utilizator] i-a raspuns lui esrevinU

      Unde sunt analizele balistice ???
  • +5 (5 voturi)    
    Parchetele MILITARE inca COMUNISTE ! (Vineri, 5 august 2016, 23:14)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Parchetele Militare si PROCURORII militar sau dovedit cele mai slaba Parchete in Romania cu un grad de coruptie politic-functional avansat !!!

    DOSARUL REVOLUTIEI un exemplu bun pentru complexul securisto-comunst din Parchetele MILITARE !!!
  • -1 (5 voturi)    
    O inscenare si o mascarada de cercetare (Sâmbătă, 6 august 2016, 8:46)

    xrogo [utilizator]

    judiciara,sa mai aud postaci sustinand ca justitia este independenta si fara partinire !
    Daca Soare este vinovatul de serviciu,de ce vestitul general n-a fost cercetat parasirea locului faptei si pentru tainuire initiala a accidentului?
    Pana cand se mai suporta minciuna,manipularea si incompetenta,atat a celor care fac justitie cat si a celor din SPP,si cand "ghiocelul" Johann o sa ridice capul sa ia masurile ce se impun?
    • 0 (0 voturi)    
      Dar Basescu (Duminică, 7 august 2016, 18:18)

      altRoman [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Omul care il apara de pericole sa fie implicat in astfel de probleme si Basescu sa nu faca nimic.. Sau poate il avea in buzunar..
  • +1 (9 voturi)    
    pana la urma (Sâmbătă, 6 august 2016, 10:17)

    xanti [utilizator]

    Antena 3 doar a prezentat o marturie adevarata sau mincinoasa nu e datoria televiziunii , sa dovedeasca procurorii aserviti asta..
    Asa ca antena 3 si-a facut doar datoria .
  • +1 (5 voturi)    
    4 ani ... (Sâmbătă, 6 august 2016, 12:57)

    taticutu [utilizator]

    Dupa 4 ani, sunt "suficiente probe "... Inca cl putin 4 ani de judecata si am indeplinit cu succes un act judiciar ! Stati putin , ca daca treaba nu devenea publica la o televiziune, habar nu avea nimeni de incercarea de musamalizare...
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Duminică, 7 august 2016, 18:16)

      altRoman [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Singura solutie a fost probabil sa se faca public acest caz.. Daca nu se facea public nici nu se stia de el si oameni nevinovati faceau puscarie. Cum sa se poata ascunde asa ceva timp de 4 ani.. ce influenta pot avea unii oameni in aceasta tara.. Unde e "DEMOCRATIA" ???
  • 0 (2 voturi)    
    Cine citeste cu atentie articolul si este onest (Sâmbătă, 6 august 2016, 19:09)

    Susufler0 [utilizator]

    cu el insusi nu poate sa nu constate ca timpul lung scurs de la momentul "accidentului de vanatoare" si pana la momentul punerii in miscare a actiunii penale impotriva suspectului Soare Petre se datoreaza intrarii in vigoare a noului Cod de Procedura Penala, care a determinat trecerea dosarului de la PICCJ la Parchetul Militar care a reluat de la 0 cercetarile, precum si faptului ca Soare Petre a solicitat expertize si contraexpertize, toate acestea insemnand timp scurs in plus in cadrul cercetarilor.

    Este evident pt orice om de buna credinta ca, daca dosarul nu trecea de la Parchetul ICCJ la Parchetul Militar, la acest moment Inculpatul Soare era deja in faza judecatii in instanta.

    Asa ca mai usor cu musamalizarea. Soare stia inca din 6 martie 2013 ca Parchetul General il suspecteaza pe el de ucidere din culpa, asa ca unde este, ma rog frumos musamalizarea ?

    PS. Chiar asa de usor poate sa manipuleze Latrina 3 ?
  • 0 (0 voturi)    
    Tara in (Duminică, 7 august 2016, 18:14)

    altRoman [utilizator]

    care un general poate ucide un om si scapa nevinovat...
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari banale (Duminică, 7 august 2016, 18:22)

    altRoman [utilizator]

    Nu se poate afla de la ce distanta, din ce directie si din ce pusca a iesit acel glonte ??? Asa inapoiati sunt anchetatorii nostri ??? Armele aluia au fost supuse unor teste ??? De ce a durat atat de mult ancheta asta ??? Cine trage parghii pentru impiedicarea ei si cine a tras pentru intarzierea ei ???