Marius Bostan: Politia gandirii a incercat sa diabolizeze ceea ce am spus eu in mod onest si cinstit

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 4 iulie 2016, 16:44 Actualitate | Esenţial

Marius Bostan, ministrul Comunicatiilor
Foto: AGERPRES
Ministrul Comunicatiilor, Marius Bostan, a respins acuzatiile despre declaratia sa, potrivit careia el solicita parintilor bani pentru invatamant, spunand ca a fost scoasa din context, el afirmand ca "politia gandirii a incercat sa diabolizeze ceea ce el a spus in mod onest si cinstit", relateaza Mediafax.

"Politia gandirii a incercat sa diabolizeze ceea ce am spus eu in mod onest si cinstit. (...) Nu am spus asa. Am spus ca daca s-ar face o legatura, nu am spus sa plateasca parintii, (ci) am dat un exemplu absolutamente didactic, am dat un exemplu de gandire. In acest moment, pentru fiecare copil se plateste o suma, bugetul de stat plateste o suma. Sa presupunem ca aceasta suma ar fi cunoscuta si am spus de un voucher - fiecare parinte ar fi mult mai preocupat de cum se desfasoara procesul de educatie. Am spus un mare daca", a declarat Marius Bostan.

El a acuzat ca nu s-a mediatizat si inceputul discursului sau si ca textul publicat este extras din context si modificat.

"Avand in vedere acest atac al... Victor Ponta, in realitate el a inceput atacul pe net, un om pe care il stiti mai bine decat mine, cu lucrarile lui stiintifice si rezultatele obtinute pe parcursul guvernarii, numai in 2012 a schimbat 4 ministri ai Educatiei... Sunt oameni mici si cu idei marunte, idei care vin dintr-o gandire de la ilustrii inaintasi Gheorghe Gheorghiu Dej, Ion Iliescu si alti ilustri corifei ai gandirii centraliste", a adaugat Bostan.

El a mai spus ca asteapta o cerere oficiala din partea Comisiei de invatamant dn Senat care ii ceruse demisia prin intermediul unei scrisori deschise. De asemenea, Bostan a afirmat ca a a vorbit si cu premierul Ciolos, care nu i-a cerut demisia.

"Unii profesori pur si simplu isi bat joc de meseria lor si spun ca au salarii mici. Domnule, mergi acasa, da-ti demisia! Dar nu sa iti bati joc de viitorul copilului. Justificarea ca am salariu mic e o imbecilitate. Am salariu mic, imi dau demisia, ma apuc de alta munca daca nu imi place meseria asta. Vorbele mele poate sunt brutale. Daca fiecare parinte ar plati 100 de lei pe luna, nu mult, ceva simbolic, dar sa simta ca nu e gratis", a declarat ministrul, saptamana trecuta, la o dezbatere publica.

Premierul Dacian Ciolos i-a solicitat ulterior ministrului Comunicatiilor sa-si ceara scuze si sa vina cu clarificari in urma afirmatiilor potrivit carora "profesorii isi bat joc de meseria lor" si parintii ar trebui "sa plateasca 100 de lei pe luna" pentru educatia copiilor ca sa simta ca nu e gratis.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3355 vizualizari
  • +4 (12 voturi)    
    lipseste ceva (Luni, 4 iulie 2016, 16:53)

    vodatepes [utilizator]

    Da sunt de acord sa dam 100 lei si poate si mai mult dar pe baza de chitanta bani sa intre in bugetul scoli iar parinti la sfirstul anului pe baza chitantelor sa li se faca deducere din impozitul pe care statul roman il ia din buzunarul romanilor. In acest caz parinti ar putea cere socotela la cum sunt cheltuiti bani scoli, ar fi ininteresati ca sa nu se arunce cu bani aiurea cum se face acum. Sunt multe de spus dar la noi orice initiativa buna este omorata din fasa.
    • +7 (7 voturi)    
      :)) (Luni, 4 iulie 2016, 17:30)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      si in cazul asta am putea schimba si profesorii care agreseaza elevii mai repede? in loc sa asteptam 2-9 luni ,timp in care ni se explica ca e o procedura de durata ,sa avem rabdare si sa trimitem copii la scoala la acelasi cadru didactic care il agreseaza ?
      nu poti sa transformi invatamantul care e acum obligatoriu si gratuit intr-un sistem cu plata,pur si simplu nu poti. In primul rand ,abandonul scolar ar atinge cote de speriat(fiind cu plata, in nici un caz nu-l mai poti tine obligatoriu )
      Ar trebui reformat din temelii ..ceea ce la noi e aproape imposibil..odata ce nici manuale nu puteti asigura si desi e gratuit pe hartie...va zic eu ca e mai mult cu plata..parintii stiu ce vorbesc..
    • -5 (13 voturi)    
      nu merge (Luni, 4 iulie 2016, 17:30)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Solutia bostaneasca este necunostitutionala.
      • 0 (8 voturi)    
        Da, e mai buna solutia bosevica : noi muncim... (Luni, 4 iulie 2016, 18:42)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        nu gandim...!
        • -2 (4 voturi)    
          ai citit Constitutia? (Luni, 4 iulie 2016, 20:45)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

          sau tu inciti la nerespectarea Constitutiei?
      • -3 (5 voturi)    
        neah (Luni, 4 iulie 2016, 22:50)

        gear six [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        solutia bostaneasca nu are a face cu politia gandirii ci cu putul gandirii
      • +2 (2 voturi)    
        Asha este tov. Mazetovici! (Marţi, 5 iulie 2016, 10:29)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Curat neconstitutional sa simta omul in mod direct ca plateste! El trebuie sa fie taxat cat mai mult si pe neobservate, pentru ca sa se poata fura cat mai zdravan, iar el sa traiasca cu iluzia ca este "protejat social". Iliescu i gandirea centralista sunt idolii matale, nu?
  • +1 (9 voturi)    
    Un pic de eleganta nu strica (Luni, 4 iulie 2016, 17:00)

    Arh. [utilizator]

    Nu pot nega intentiile Dvs., pentru ca nu le cunosc indeaproape, insa greseala dumneavoastra, domnule Bostan, a fost aceea ca nu ati facut ce primul ministru Ciolos a cerut, si anume sa va prezentati scuze. Daca faceati asta, subietul era incheiat si nimeni nu ar mai fi avut motive sa va atace.
    • -1 (5 voturi)    
      Well ... sa-si ceara scuze ? da ce-i marlan ? (Luni, 4 iulie 2016, 21:05)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

      Well ... sa-s ceara scuze ? da ce-i marlan ? oare este un necioplit din popor ?

      Vai ! este Excelenta Sa dl. Ministru Bostan - persoana clarissima elevissima nemaipomenitissima ... d-lui nu isi cere scuze, ci ne scuipa in cap !

      Doar nu a ajuns ministru ca sa-si ceara scuze cand debiteaza o prostie ... sa fim seriosi ...

      Ciocoiul netrebnic nu isi cere scuze, caci este frate cu Soarele de pe cer si sora cu Luna de argint, el ii calca pe toti in picioarele sale nespalate de luni bune, mai précis de cand a ajuns ministru.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • -2 (12 voturi)    
    La ce te-ai asteptat? (Luni, 4 iulie 2016, 17:06)

    athos64 [utilizator]

    Ar fi fost culmea ca reactia acestor inepti sa fie alta. Nu din pricina asta este ingrijorare, ci din ce se aude in partea celor care sunt de fapt dubli prizonieri ai unui sistem de educatie pagubos si inadecvat: parintii, in calitate de contributori si elevii, in calitate de obligati direct. Nici unii, nici altii nu inteleg ca aceasta "gratuitate" inseamna de fapt un cost pe care societatea il plateste azi de dragul conservarii unei categorii profesionale ce incearca doar salvarea propriului status-quo, respingand ideea alternativei reale, singura capabila sa genereze progres. Ca urmare, Invatamantul privat performant este condamnat la inexistenta si este promovata o metoda ieftina si eficienta de fabricanti de diplome.
    • -3 (5 voturi)    
      inept esti tu, dle. soldat postac (Luni, 4 iulie 2016, 20:55)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      Stii cam ce nivel de trai este in Roamnia in care nici caldura de iarna nu poate fi platita uneori? Ei bine, asimileaza saraciei asteia si analfabetismul si ai sa vezi ce iese, desteptule.
      Tu, ca si Bostanosul asta, sunteti complet rupti de realitate. Va raportati numai la situatia personala, ca orice egoisti ordinari, uitand ca educatia si sanatatea sunt facute pentru mase incepand cu sfarsitul mileniului trecut, nu pentru elite.
      • +1 (1 vot)    
        spune "vocea maselor' (Marţi, 5 iulie 2016, 14:23)

        dagenia [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        .... vrem totul gratuit, vrem sa fim asistati, vrem in communism!
        fiecaruia dupa nevoi - muncitorilor mai mult, desigur, ca-s saraci ... si de la fiecare dupa putere - adica de la aia mai destepti mai mult !
        marsh inapoi pe site-ul Russia today!
  • -3 (9 voturi)    
    Nu vad ce a spus rau acest ilustru necunoscut (Luni, 4 iulie 2016, 17:14)

    UnOarecare [utilizator]

    :))
  • +5 (15 voturi)    
    In principiu are dreptate (Luni, 4 iulie 2016, 17:44)

    BEDE [utilizator]

    Chiar ca zice bine cu "politia gandirii". Eu as zice chiar de "inchizitia politicului-corect". Nu te arde pe rug, dar te poate da in judecata pentru discriminare de exemplu...
  • -2 (4 voturi)    
    inceputul sfirsitului... (Luni, 4 iulie 2016, 18:34)

    Curcan [utilizator]

    cred ca o solutie ar fi sa se termine cu aceste pregariri particulare. totul sa se faca in scoala si pe baza de voluntariat sau dupa ore cum vreti voi. daca nu se vrea eu cred ca ar trebui interzis ca profesorii sa-si poata pregati proprii elevi. si aici am gasi f multa sustine chiar si in codul penal cred, unele note sint cu siguranta umflate iar unii copii sigur discriminati. pe de alta parte profesorii care stau de bancuri la ore sau vin cu 'dictare' la ore ar trebui scosi din invatamint iar cei cu 'copiute' ar trebui retrogradati la clase slabe pina prin examene riguroase demonstreaza ca pot evolua. in cadrul inspectoratului/decizii, parintii trebuie sa participe activ si sa aiba un cuvint de spus. apoi avem nevoie de simt pragmatic ca tinerii sa inveta sa aiba puncte de vedere, sa le sustina si sa nu renunte la ele. asa trebuie sa faca si ministrul.
  • +3 (9 voturi)    
    . (Luni, 4 iulie 2016, 18:59)

    clam [utilizator]

    domnul asta pare rupt total de realitate. in conditiile in care abandonul scolar atinge la noi cote alarmante, el chiar crede ca vor sari parintii cu milioanele? am avea o tara de analfabeti. nici macar n-a gandit ce-a spus.
    • -2 (4 voturi)    
      Well ... e Ministru, doar vorbeste, nu gandeste! (Luni, 4 iulie 2016, 21:08)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Well ... este doar Ministru, doar vorbeste, nu gandeste!

      Gandirea este pentru tocilarii plini de idei, munca pentru masini ... el este MINISTRU si a apucat de pulpana Norocul si Bogatia, scoate mii de Euro din vorbe si din spagi, nu se coboara la nivelul nostrum de moftangii sa-si ceara scuze pentru tampeniile debitate (care sunt tampenii de ministru, deci au valoare juriica imediata).

      Scoate ba banu' ca ma dau la tine !

      "Patria si Dreptul Meu!" sau

      "Tehnocratia tampeste Romania!"


      Bien a Vous.
    • +1 (1 vot)    
      a gandit ... (Marţi, 5 iulie 2016, 14:25)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui clam

      ... ca gratuitatea trebuie sa fie DOAR pentru cei care au nevoie de ea! si cei care merg cu mertzanu' la mall sa puna mana sa plateasca !
  • -1 (5 voturi)    
    pai despre ce diabolizare vorbesti nea' securistu? (Luni, 4 iulie 2016, 20:50)

    jackalphonse [utilizator]

    Profesorii au salarii de mizerii si tu iifaci imbecili ca si practica meseria. Parintii au salarii de mizerie, caracteristice pentru Romania si tu i faci "comunisti" pentru ca nu i dau la scoli private. Chiar ai fost un badaran incult si ignorant, nimeni nu putea sa diabolizeze zicerile tale mai mult decat ai facut o chiar tu prin ce ai spus,
  • +2 (4 voturi)    
    tipic (Marţi, 5 iulie 2016, 9:59)

    Ilidia [utilizator]

    Tipic in Romania, tara comentatorilor de pe margine si a carcotasilor care se pricep la toate. La prostia si reaua vointa a "ziaristilor" se adauga "desteptaciunea" comentatorilor.
    • -1 (3 voturi)    
      Bostan a spus ceva "memorabil". nu? (Marţi, 5 iulie 2016, 11:26)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Care a demonstrat o mare intelepciune si capacitate de analiza a situatiei....
      Iar tu, @Ilidia esti o mare desteapta care i face prosti pe toti fara sa motiveze de ce este de acord cu Bostan curcan, asta.
  • -1 (1 vot)    
    Gandirea bostaniana (Marţi, 5 iulie 2016, 15:34)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Gandirea bostaniana ar avea nevoie nu de o politie ci de un CAP al gandirii pentru a face prasirea si celelalte operatii necesare pentru a apare stiuletele intelectual pe care sa-l depanuseze ministrul.