Petitie pentru curatarea si re-credibilizarea invatamantului universitar doctoral, dupa mutilarea Legii Educatiei in Parlament: Presedintele Iohannis sa analizeze atent si sa respinga o lege care nu sanctioneaza si nu descurajeaza frauda academica

de C. Ionel     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2016, 13:05 Actualitate | Esenţial

Radiografia invatamantului superior
Foto: Photoxpress.com
Cristian Dogaru, lector la University Campus Suffolk din Anglia si initiatorul sesizarii de plagiat prinvind suspiciunile de plagiat in mai multe teze de doctorat, printre care si cea a lui Victor Ponta, a lansat o petitie prin care se cere oprirea "mutilarii" Educatiei de catre reprezentantii poporului prin modificarile recente aduse Legii Educatiei Nationale 1/2011, in special in ceea ce priveste studiile de doctorat. Petitia face apel la presedintele Klaus Iohannis sa respinga legea trimisa de Parlament spre promulgare care "nu sanctioneaza si nu descurajeaza frauda academica" si cere Guvernului sa initieze si sa implementeze un mecanism transparent si eficient pentru analizarea suspiciunilor de plagiat si sanctionarea rapida a plagiatorilor.


Initiatorul noteaza ca cele doua camere parlamentare "au reinceput un asalt sustinut impotriva educatiei, si in special asupra studiilor universitare de doctorat din Romania, cu scopul vadit de a proteja o intreaga clasa politica care a profitat, si va profita in continuare, de slabiciunile unui sistem slab si usor coruptibil", aratand ca modificarile legii de baza a educatiei s-au facut fara consultare publica si cu institutiile implicate.

"Imaginea Romaniei sufera atat pe plan intern cat, mai ales, pe plan international, din cauza institutionalizarii fraudei academice la nivel de studii doctorale. Plagiatul tezelor de doctorat a devenit o practica comuna, acceptata si nesanctionata in societatea romaneasca, de la cazuri celebre precum cele ale lui Victor Viorel Ponta, Gabriel Oprea si doctoranzilor sai, pana la cazuri mai putin publice dar la fel de serioase", se arata in petitie.

Cei interesati pot citi si semna petitia postata pe platforma civitas


Semnatarii petitiei fac un apel urgent "pentru curatirea si re-credibilizarea invatamantului universitar doctoral din Romania". Acestia solicita presedintele Klaus Iohannis "sa analizeze atent si lucid proiectul primit pentru promulgare si sa respinga o lege care, astfel formulata, nu sanctioneaza si nu descurajeaza frauda academica" si Guvernului "'sa initieze si sa implementeze un mecanism transparent si eficient prin care toate suspiciunile de plagiat care au fost sau vor fi sesizate sa fie analizate si sanctionate prompt si eficient, fara tergiversari si amanari".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2553 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    Mai poate fi salvat ceva? (Marţi, 17 mai 2016, 13:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cioclu pe nume Andronescu si slugile ei au dostrus tot ce era de distrus. SUNT CRIMINALI si are trebui sa infunde toti ocna pe viata.
    • +4 (4 voturi)    
      Incredibil (Marţi, 17 mai 2016, 13:43)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sa ne gandim ca frauda continua nestingherit la Spiru Haret si nu numai. Candidatii de obicei preiau proiecte din alti ani , le cosmetizeaza si se prezinta in fata unei comisii mituite, astfel noii doctori beneficiaza de pensii mai mari.
      In sanatate continua fraudarea si acolo , pensionarea pe caz de boala este sport national .Oameni sanatosi recurg la medicamente prescrise de anumiti doctori pentru a deveni bolnavi.
      Societate normala?
  • -4 (4 voturi)    
    cel ce a furat o casa? (Marţi, 17 mai 2016, 13:50)

    king david hotel [utilizator]

    va descuraja frauda?
    Nici macra prin propriul exemplu....
    • +1 (3 voturi)    
      Minciuna (Marţi, 17 mai 2016, 14:26)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Minciuna are picioare scurte. Adevarul o va ajunge din urma.
      Este Johannis anchetat pentru frauda?
  • +3 (5 voturi)    
    De ce? (Marţi, 17 mai 2016, 14:17)

    mike_the_hunter [utilizator]

    De ce Cristian Dogaru din Anglia lanseaza o petitie privind legea educatiei din Romania? Nu cumva e un amestec in treburile interne ale Romaniei , ca ambasadorul USA Hans Klemm saptamana trecuta? Neamestecul in treburile interne -o mostenire de la Ceausescu, pe care USL si o buna partea a romanilor de bine au vanturat-o zilele acestea aratandu-ne ca el Nicolae e inca viu in mintile a milioane de romani neaosi, cu gratar si Dacie.
    Nu avem noi profesorii universitari? Domnii Plesu ,Liiceanu de exemplu.Sau dl Anton Hader mare sindicalist care isi da pe la TV parerea despre orice? Sau ne-am obisnuit cu banalitatea raului izvorata din Parlament si clasa politica. Lehaminte, minciuna, copy-paste, Samsung J5 , mici, Dacii , oameni obositi ,nervosi, injuraturi ,violenta -asta e Romania azi pe care Ponta,Dragnea ,Tariceanu si altii ca ei o vor asa ca sa profite de pe urma ei ,profit masurat in milioane si milioane de Euro.Ne vor prosti si mai prosti de cat suntem ca sa profite ei. De aici mizele OG la legii Educatiei despre care ministrul Curaj nici n-a avut curajul s-o apere . Bine ca vine dl Dogaru din Anglia s-o faca. Bravo!
    Inchei ca semnez petitia.
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie (Marţi, 17 mai 2016, 15:25)

    Anca Badea [utilizator]

    In dorinta de a reglementa situatia grava din invatamant si pentru a incepe o schimbare parintii au identificat 10 puncte prin care se poate incepe o schimbare in invatamant:
    http://www.petitieonline.com/10_propuneri_pentru_scoala
  • 0 (0 voturi)    
    Va chinuiti ... (Marţi, 17 mai 2016, 16:30)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . degeaba! Ar fi cazul sa pricepeti ca inversunarea aceasta a parlamentului in ai apara pe plagiatori, inseamna fapt ca numarul lucrarilor de doctorat furate este mult mai mare decat cele dovedite. Si probabil ca parlamentul nostru este bogat in doctori si doctorate care poate nici tabla inmiltirii nu o stiu pe dinafara. Si atunci ce sa faca oamenii? Modifica legi! Nu putem sa il dam afara pe Zgonea? Modificam statutul si il dam afara, mama lui lui de carcotas! E in pericol Sova si Ponta?Pai oamenii nostril de baza? Asa ceva nu se poate Domle! Modificam codul penal asfel ca toti avocatii sa fie intangibili si scapa si ei! Nu ne mai merg afacerile prin baruri si restaurante? Modificam legea fumatului abia votata. E pericol sa ne prinda cu plagiatele? Modificam legea educatiei si am scapat si tot asa. Sunt state care se conduc dupa legi date de sute de ani iar la noi nici o lege nu rezista o legislatura. Parlamentul este la putere si face ce vrea muschii lui! Asa ca pricepeti odata, ca in contra vantului nu poti face pipi!