Hellvig, SRI: Decizia CCR "un impact cert asupra securitatii nationale" / Consideram ca vor fi afectate dosarele aflate in diferite faze ale justitiei,

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 martie 2016, 13:15 Actualitate | Esenţial

Eduard Hellvig
Foto: Agerpres
Decizia CCR are "un impact cert asupra securitatii nationale", afirma SRI dupa rezolutia Curtii privind interceptarile, serviciul spunand ca in procesul penal "nu vor mai putea face obiectul instrumentarii cu mijloacele tehnice complexe dezvoltate de SRI infractiuni precum cele de spionaj-tradare, terorism, criminalitate organizata transfrontaliera".

"Curtea Constitutionala decide in numele legii. Asa incepe orice decizie a Curtii Constitutionale din Romania. Din acest motiv, Serviciul Roman de Informatii nu a comentat, nu comenteaza si nu va comenta decizia CCR. Pentru Serviciul Roman de Informatii, principalul instrument in misiunea noastra in serviciul cetatenilor este Legea. Din acest motiv, noi vom pune in aplicare aceasta decizie si orice alta hotarare prezenta sau viitoare a Justitiei", afirma seful Serviciului Eduard Hellvig intr-un comunicat de presa.

Ce mai transmite conducatorul SRI:

"SRI va ramane si in mandatul meu o institutie ferma in respectarea tuturor deciziilor instantelor si a statului de drept. Pragmatic, evaluarea noastra este ca aceasta decizie are un impact cert asupra securitatii nationale, avand in vedere corelarea dintre prevenirea amenintarilor la securitatea nationala si contracararea fenomenelor infractionale asociate. 

Astfel, in procesul penal, nu vor mai putea face obiectul instrumentarii cu mijloacele tehnice complexe dezvoltate de SRI infractiuni precum cele de spionaj-tradare, terorism, criminalitate organizata transfrontaliera, contraproliferare, criminalitate informatica si, nu in ultimul rand, fapte de mare coruptie, ce reprezinta amenintari grave la adresa securitatii nationale. 

In acest sens, consideram ca vor fi afectate dosarele aflate in diferite faze ale justitiei, in mod special cele privind infractiuni la adresa securitatii nationale si in care s-a cooperat cu SRI, iar institutia noastra a depus eforturi umane si materiale considerabile.  

Am convingerea ca toate celelalte institutii au maturitatea si responsabilitatea de a compensa acest recul. 

Asigur pe aceasta cale toti partenerii institutionali ca vor beneficia in continuare de sprijinul neconditionat al Serviciului nostru.  

Consider ca este datoria mea, in calitate de director, sa ma asigur ca, in perioada ce urmeaza, Serviciul Roman de Informatii isi va adapta directiile de actiune in raport cu provocarile mediului de securitate, urmarind indeplinirea tuturor obiectivelor de securitate cu respectarea stricta a dispozitiilor legale existente."

Consiliul Suprem de Aparare a Tarii se va reuni in sedinta de urgenta vineri seara pentru a discuta efectele deciziei Curtii Constitutionale privind interceptarile.

Curtea Constitutionala a publicat motivarea deciziei prin care a declarat neconstitutional un articol din Codul de procedura penala care permitea SRI sa faca interceptari in dosarele instrumentate de DNA si alte parchete.

Decizia se aplica proceselor aflate pe rol, ceea ce inseamna ca probele obtinute prin interceptari facute de SRI sau alte servicii se informatii nu vor mai fi luate in calcul de judecatori. 

Decizia nu se aplica insa dosarelor in care au fost pronuntate solutii definitive, condamnatii in aceste spete neputand cere revizuirea sentintelor, cu o exceptie: daca au ridicat exceptii similare de neconstitutionalitate pana la publicarea acestei decizii in Monitorul Oficial.


Citeste mai multe despre   









6514 vizualizari
  • 0 (16 voturi)    
    "Consideram"......??????? (Joi, 10 martie 2016, 13:21)

    polonyca [utilizator]

    Asta suna ca dracu' !!! Seamana cu ...."o sa urmaresc cu atentie"........... nu aveti senzatia asta ?????? Nu consideram nimic !! Dosarele vor fi efectiv , afectate d-le !!!!
    • +7 (7 voturi)    
      nu are cum sa spuna ca urmareste cu atentie (Joi, 10 martie 2016, 14:57)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      ar fi prea pe fata, s-ar da de gol si pentru alde ponta
  • +12 (20 voturi)    
    Domnule Director, (Joi, 10 martie 2016, 13:26)

    Arh. [utilizator]

    Pe siguranta nationala SRI poate face in continuare interceptari.
    • +4 (22 voturi)    
      Siguranta nationala (Joi, 10 martie 2016, 13:47)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

      este si coruptia.
      Ascultarile se faceau cu mandat judecatoresc. Deci nu se facea de capul lor. Un judecator stabilea asta.
      daca CCR era corecta putea stabili un termen de la care nu se mai putea folosi infrastructura SRI.
      Nu dadeau o bula cu efect retroactiv.
      Adica munca a zici de procurori va fi cel mai probabil aruncata la cos. Procurori platiti din banii nostri.
      Echipamente de ascultare din banii noastri. Judecatori platiti de noi.
      Totul pentru a face justitie in tara asta si a opri jaful sistematic.
      • +5 (13 voturi)    
        erata (Joi, 10 martie 2016, 14:45)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Judecatorii pot da mandate de interceptare si de acum inainte. Numai ca nu mai are SRI-ul voie sa le efectueze.
        • 0 (6 voturi)    
          Tu esti Mazeto? (Joi, 10 martie 2016, 16:43)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Pai de ce au spus ca se aplica decizia lor si actualelor procese pe rol? Nu se vede din avion ca e cu dedicatie?
          NU era mai normal la cap sa spuna ca din data x nu se mai poate utiliza infrastructura SRI ca sa aiba timp sa se doteze cine trebuie?
          Pe cine in fond deranja actuala situatie? Pe omul de rand cumva? Sictir.
          Singurii deranjati erau cei 600 de membri ai cocinei numita momentan parlament. Care nu fac decat sa se apere unul pe celalalt.
          Cum se vede acum decizia in cazul Paun sau Medelin? Ca tocmai Paun incepuse sa toarna dureros.
      • 0 (14 voturi)    
        marinelu (Joi, 10 martie 2016, 14:51)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        rasufla usurat.
        cel putin acum, pare ca mamzel udrea si bica au scapat de ceva presiuni.
        cei drept, le-a luat mult sa gaseasca chichita care scoate sri din carti, fara a fi nominalizata institutia.
        logica ar impune ca organul legislativ (ce interesant suna "organu") sa se adune de urgenta si sa voteze un amendament la legea respectiva, cu aplicatie retroactiva, astfel incat sa nu fie afectate cercetarile in curs, indiferent ca-i vorba de udrea sau de vreun atentat terorist.
        da' de unde logica si urgenta la parlamentarii nostri, in conditiile in care multi din ei (ieri erau vreo 114 in cazul rizea) se simt cu musca pe caciula.
      • +4 (6 voturi)    
        Intrebari si raspunsuri... (Joi, 10 martie 2016, 15:26)

        Arh. [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        De acord ca si coruptia este de siguranta nationala. Dar incidenta Deciziei CCR nu e doar pe coruptie. Si atunci cum facem? Intocmim o lista cu ce e de siguranta nationala si ce nu? Va fi SRI si de acum inainte implicat in absolut toate dosarele, indiferent daca sunt de siguranta nationala, coruptie, drept comun etc.?
        Sunt niste intrebari, nu stiu acum cum e mai bine...
        E limpede ca trebuie gasita o solutie urgent, dar nu cred ca demonizarea CCR pentru aceasta Decizie e cea mai buna solutie.
  • 0 (30 voturi)    
    eu consider... (Joi, 10 martie 2016, 13:30)

    liviu_ [utilizator]

    ca cei mai afectati de aceasta decizie (ma refer evident la prostii de oameni care chiar respecta legea) ar trebui sa-i scoatem p-aia de la ccr pe sus!
    • +7 (15 voturi)    
      Serios?? (Joi, 10 martie 2016, 14:27)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu esti dintre cei care clamau sus si tare ca Parlamentul nu respecta statul de drept, ca toti coruptii astia ai Romaniei nu dau doi lei pe justitie samd?? Ce propui tu e o prostie anarhista si dovada de dublu standard. Va place sau nu, democratia si statul de drept chiar asta inseamna: echilibru intre puterile statului si respectul legii, deci mai ales al legii supreme. Sigur, postacii de serviciu ai serviciilor vb despre democratie si justitie si Constitutie doar si in modul in care le convine. Eh, sunt tarele sistemului vechi de care nu v-ati debarasat total baieti.
  • +5 (13 voturi)    
    Mda.... (Joi, 10 martie 2016, 13:41)

    vladf [utilizator]

    Pai daca toate actiunile si activitatile SRI nu mai reprezinta nimic in fata legii atunci de ce mai exista SRI?

    Descoperi ceva ca si serviciu si doar asisti ca un simplu observator?

    Ok, am inteles faza cu telefoanele, sunt total de acord ca DNA sau procurorul sa ceara direct companiilor de telefonie inregistrarile si nu prin SRI, dar de la faza asta pana a considera ca toata activitatea SRI nu mai are valoare in fata legii ..... deja suna a tradare.

    Ce te faci daca un suspect merge pana in Elvetia ca sa-si depuna lingourile la banca? Pai eu zic sa ii lasam, ca din moment ce depasesc granita DNA nu mai are putere asupra lor.
    • +5 (9 voturi)    
      pentru ca SRI este un instrument (Joi, 10 martie 2016, 14:47)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      ...iar utilizatorul este cel care spune de ce are nevoie in dosar...este simplu.
      Mie mi se pare normal ce se intampla, chiar cu riscul ca unele anchete sa fie incetinite. In fond, daca doriti metoda rapida, putem trece si la tortura.
  • +3 (15 voturi)    
    generozitate SRI sau lacomie (Joi, 10 martie 2016, 13:44)

    xanti [utilizator]

    Pai atunci de ce nu ajutati DNA sa le dati tehnica ,oamenii si niste meleoane de euroi ca tot au nevoie de cel putin 10 meleoane.
    Astept ca Ciolos sa faca un transfer de bani de la SRI la DNA si sa nu ia bani de la sanatate si educatie.
  • +2 (22 voturi)    
    SRI pierde macaroana! (Joi, 10 martie 2016, 13:46)

    shuly [utilizator]

    Democratia a mai catigat un pas.SRI a pierdut puterea pe care o avea in ceea ce priveste santajul politic.
    Interceptarile trebuie facute de catre procurori si politistii DIICOT si aprobate de judecatori.Informatiile culese de la presupusii infractori trebuie folosite strict in instanta si in spetele presupuse a fi ilegalitati si nu tinute la dulap si scoase din context si folosite apoi la santaj.Da,lupta anticoruptie va incetini un pic dar nu se va termina aici ci din contra nu se vor mai abate suspiciuni de dosare politice asupra proceselor.Practic infractorii nu vor mai avea scapare.
    • -3 (7 voturi)    
      vai de steaua ta (Joi, 10 martie 2016, 16:44)

      Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      vai de steaua ta, prapaditule!
    • 0 (2 voturi)    
      prioritate anticoruptie (Joi, 10 martie 2016, 21:44)

      despig [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      Dupa ce trece agitatia, in citeva saptamini SRI si DNA se vor pozitiona corect. Adica : coruptia mare este amenintare la siguranta nationala, nimeni nu contesta asta si cred ca aceasta abordare a fost aprobata in CSAT. SRI are obiect principal de activitate identificarea si anihilarea amenintarilor la siguranta nationala. DNA are ca obiect principal de activitate marea coruptie ( de coruptia "mica" se ocupa parchetele ordinare). DIn aceasta ecuatie, in scurt timp se va realiza ca SRI&DNA pot continua sa colaboreze ca si pina acum , cita vreme este vorba de coruptie mare.
      Restul sunt vorbe in vint, incercari ale interlopilor sa scape, sa treaca perioada asta de vinatoare intensa. Noi, daca suntem interesati sa mai apucam in viata asta o tara cit de cit mai buna ar trebui sa ne intereseze prioritar sa fie prinsi cit mai multi din cei care in 25 de ani au furat cifre cit nu putem scrie sau pronunta. oricum pedepsele sunt mult prea mici pt cit rau au facut tarii si oamenilor.
      Asa ca pt 5-10 ani hai sa o lasam mai moale cu drepturile omului, tara inca nu ajuns in stadiul de curatenie in care sa vorbim de fineturi. Acum este perioada de santier, coruptie la lopata, finisam peste 10 ani :)
  • +5 (21 voturi)    
    Ne-am tampit cu totii? (Joi, 10 martie 2016, 13:52)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce treaba are SRI-ul cu "dosarele in diferite faze ale justitiei"? Pe zi ce trece imi dau seama ca perla cu "implicarea SRI in campul tactic" care insemna inclusiv salile de judecata inseamna de fapt ca pana acum Justitia a fost infaptuita de SRI ...
  • -2 (20 voturi)    
    Structuri mafiote (Joi, 10 martie 2016, 14:00)

    Adri70 [utilizator]

    Ar trebui sa se spuna cu subiect si predicat ca o parte dintre membrii CCR executa comenzi ale unor structuri mafiote. Mai avem legea care condamna actele de inalta tradare?
  • +1 (13 voturi)    
    ha ha (Joi, 10 martie 2016, 14:15)

    Snitzelvienez [utilizator]

    fortele oculte strikes again.Hellvig mimeaza partea justitiei asta pt ca I-ati deranjat si pe americani..
  • +3 (17 voturi)    
    vai de capul lor! (Joi, 10 martie 2016, 14:16)

    Hor [utilizator]

    pai ce o sa faca acum, din ce isi mai scot banii si influenta? Doar din SRI-stii infiltrati prin firmele de stat? Nu tu un santaj cu inregistrari?
    Bravo CCR un pas spre normalitate! Nu exista abuz in numele dreptatii!
  • +8 (18 voturi)    
    misiunea in serviciul cetatenilor (Joi, 10 martie 2016, 14:21)

    dragsor [utilizator]

    sunt extrem de curios pe unde se gaseau baietii astia de la SRI cand s-a ales praful de siderurgie si industria grea
    unde au fost ei cand industria a fost data pe nimic la niste baietii cu grade ce-si faceau veacul prin servicile secrete rusesti?
    accept raspunsul si in scris :)
  • -8 (14 voturi)    
    Curtea Mafiota a Romaniei (Joi, 10 martie 2016, 14:38)

    Trojan.H [utilizator]

    Mona-Maria PIVNICERU numita de PSD (Mafia).
    Valer Dorneanu numit la propunerea PSD (Mafia).
    Mircea Stefan Minea numit de PDL-PNL (Mafia).
    PUSKÁS VALENTIN-ZOLTÁN numit de UDMR (Mafia).
    Tudorel Toader numit de PNL (Mafia).
    Simona Maya Teodoroiu numita de PSD (Mafia).
    Petre Lazaroiu numit de Basescu.
    DANIEL-MARIUS MORAR numit de Basescu.
    AUGUSTIN ZEGREAN numit de Basescu.
    • +3 (9 voturi)    
      acum e mafiota CCR? (Joi, 10 martie 2016, 15:28)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      La invalidarea referendumului n-a fost?
    • -3 (5 voturi)    
      din cauza celor numiti de basescu (Joi, 10 martie 2016, 15:53)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      nu auzeai de vreun corupt ca Udrea, Videanu samd. Aia erau cinstiti si puternici, erau "echipa mea".
  • +2 (12 voturi)    
    SRI-ului (Joi, 10 martie 2016, 14:53)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    de ce nu-i sar in cap americanii si Bruxelles-ul ca contrazic justitia, ca se pun de-a curmezisul? Ca pe Ponta nu mai stiau cum sa-l terfeleasca in 2012 ca e lovitura de stat, sarisera toti de cur in sus!
  • -4 (10 voturi)    
    Ciruptii politici si nu numai n-au nevoie de SRI?! (Joi, 10 martie 2016, 15:02)

    Plagarus [utilizator]

    Trista aceasta tzara a hotilor,ce mai si legiuesc !
  • +2 (4 voturi)    
    se (Joi, 10 martie 2016, 15:30)

    miculescu-rucar [utilizator]

    cam limpezesc apele!
    acum vedem care al cui este!
    adica postacu x e omu lu ala,postacu y e al lu alalalt!
    si eu ca prostul credeam ca ce se comenteaza "izvoraste" din constiinta userilor!
  • +5 (9 voturi)    
    Traducere pentru Nea Hellvig (Joi, 10 martie 2016, 15:41)

    tontu [utilizator]

    CCR vrea sa spuna defapt ca SRI si-a cam bagat nasul unde nu-i fierbe oala...cat despre impact las-o moarta...