Sectia Penala de la Curtea Suprema, "ingrijorata" fata de decizia Inspectiei Judiciare de a verifica judecatorul care l-a eliberat pe Piedone din arest preventiv

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:24 Actualitate | Esenţial

Inalta Curte de Casatie si Justitie
Foto: ICCJ
Sectia Penala a Inaltei Curti de Casatie si Justitie isi exprima "ingrijorarea" fata de decizia de joi a Inspectiei Judiciare de a-i verifica pe judecatorii care l-au eliberat din arest preventiv pe Cristian Popescu Piedone in dosarul "Colectiv", se arata intr-un comunicat de presa al institutiei. Sectia Penala a Inaltei Curti este condusa de judecatoarea Mirela Sorina Popescu.

Reamintim ca  o organizatie de magistrati, un ONG si ziaristi au criticat joi faptul ca Inspectia Judiciara s-a autosesizat in cazul judecatorului care a decis decis eliberarea din arestul preventiv a lui Cristian Popescu Piedone. Centrul de Resurse Juridice a cerut demisia de urgenta a Inspectorului sef al Inspectiei Judiciare, apreciind ca "sistemul judiciar romanesc se afla intr-un pericol iminent cata vreme inspectori ai inspectiei judiciare se sesizeaza din oficiu cu privire la hotarari judecatoresti definitive".

Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania (UNJR) a criticat decizia Inspectiei Judiciare
de a se sesiza din oficiu impotriva judecatorului de la Curtea de Apel Bucuresti care a decis eliberarea din arest preventiv a primarului demisionar a Sectorului 4 Cristian Popescu Piedone, calificand drept  "inacceptabila si periculoasa" modalitatea in care intelege sa-si exercite prerogativele. Potrivit UNJR, prin asfel de actiuni Inspectia Judiciara se transforma "intr-un instrument de presiune impotriva judecatorilor, actiune ce are ca efect incalcarea independentei justitiei".

Inspectia Judiciara a anuntat joi ca s-a sesizat din oficiu si face verificari in cazul judecatorului Constantin Luchian Constantinescu,
de la Curtea de Apel Bucuresti, care a decis eliberarea din arestul preventiv a lui Cristian Popescu Piedone si a celor doua functionare din primarie, anunta Agerpres. Curtea de Apel Bucuresti a decis miercuri ca fostul primar al sectorului 4 Cristian Popescu-Piedone sa fie eliberat din arest, decizia fiind definitiva. Cristian Popescu Piedone a fost arestat preventiv in legatura cu autorizarea functionarii clubului Colectiv.

Ziaristul Dan Tapalaga a scris ca "a te autosesiza pe solutiile pronuntate de magistrati in timpul unei anchete reprezinta un semnal de prost augur in sistem, care nu ma indoiesc ca-si va apara independenta".

Comunicatul integral al Sectiei Penale de la Inalta Curte:

Secţia Penală a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie îşi exprimă îngrijorarea în raport de decizia Inspecţiei Judiciare de a-i verifica pe judecătorii şi procurorii care, la data de 11 noiembrie 2015, au soluţionat măsurile preventive în dosarul „Colectiv”, înregistrat pe rolul Curţii de Apel Bucureşti.

Poziţia Inspecţiei Judiciare de a se autosesiza ca urmare a opiniilor critice exprimate în mass-media reprezintă o atingere de nepermis a înfăptuirii actului de justiţie cu respectarea principiilor independenţei, imparţialităţii şi garantării drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului, în lipsa oricăror informaţii care să contureze o suspiciune rezonabilă privind posibile abateri disciplinare.

Aducerea la cunoştinţa publicului de către Inspecţia Judiciară, într-o fază incipientă, a demersurilor pe care le-a întreprins creează o presiune asupra judecătorilor şi procurorilor care ar risca să facă obiectul unei verificări disciplinare în cazul pronunţării de soluţii ce nu concordă cu aşteptările opiniei publice.

Pe această cale, Secţia Penală a instanţei supreme înţelege să ia atitudine în faţă oricăror acţiuni care afectează realizarea actului de justiţie în condiţii de independenţă, imparţialitate şi respectare a legii, fără să urmărească însă, ca aceste garanţii date de lege în scopul unei justiţii corecte şi dincolo de orice intervenţie din exterior, să permită ca atitudini şi conduite ce ar putea constitui abateri disciplinare să rămână nesancţionate.










3832 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    băieţii deştepţi din...justitie! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:34)

    corado [anonim]

    de ce sa va ingrijorati băieţi daca aplicati legea si nu o negociati prin wc precum judecatorul lu' Felix ?
    • +2 (2 voturi)    
      Informatia orecta era (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:22)

      Informatia orecta era [anonim] i-a raspuns lui corado

      Informatia orecta era : "o organizatie de magistrati corupti, un ONG care ii apara pe infractori, dar si niste ziaristi aflati in solda mafiei psd au criticat joi faptul ca Inspectia Judiciara s-a autosesizat in cazul judecatorului corupt care a decis decis eliberarea din arestul preventiv a coruptului Piedone".
  • +2 (8 voturi)    
    pe DNA si CSM cine ii verifica? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:36)

    Dedalus [anonim]

    Ma framanta o intrebare: pentru erorile lor judiciare, cine ii verifica pe cei de la DNA si mai ales pe cei din CSM?

    Democratia cere ca toate puterile sa se impiedice una pe alta pentru a evita abuzurile.

    Din punct de vedere legal si procedural aceasta conditie a democratiei nu este indeplinita.
  • +4 (4 voturi)    
    Si ni se mai cere (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:46)

    UpNext [utilizator]

    sa avem incredere in justitie, in institutiile acesteia, in profesionismul si competenta personalului de toate tipurile (magistrati, judecatori, grefieri etc.) care umple aceste institutii.
    In mod evident si acest domeniu trebuie profund reformat, pentru a recastiga credibilitate publica
  • +3 (7 voturi)    
    DNA e pe fir? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:05)

    mihai [anonim]

    E timpul sa terminam povestea asta pt. totdeauna. O lalaim asa la infinit cu judecatorii astia corupti care raman in sistem si care de fiecare data cand sunt deranjati, invoca "ingrijorarea". Luati-le averea la bani marunti, faceti o statistica simpla de cate sentinte ireale desprinse din SF au dat si aruncati-i odata pt. totdeauna in parnaie. Sa terminam cu situatii din astea de a dreptul penibile cu judecatori avand sotul / sotia la parnaie pt. coruptie si ei isi continua munca nestingheriti. Ai sotul / sotia condamnat /a, mars afara din sistem. "Ingrijorati", asta e chiar buna.
  • +4 (4 voturi)    
    .... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:11)

    stanica [anonim]

    sa se sezizeze cineva ca uite ce specimene sunt in ograda http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20587107-trei-judecatori-curtii-apel-oradea-urmariti-penal-pentru-anulat-condamnare-definitiva.htm
  • +5 (5 voturi)    
    Viorica Costiniu...cu sotul infractor ! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:16)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    .....
  • +5 (5 voturi)    
    Pt obiectivitate cred (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:28)

    Canache [anonim]

    ca ar trebui sa se compare eliberarea lui Piedone cu arestul Elenei Udrea.
  • -1 (3 voturi)    
    independenta justitiei (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:33)

    Radu [anonim]

    Pentru toti comentatorii de mai sus:
    1. Ati spus sa ii dam afara din justitie daca sotul e condamnat pentru coruptie. Am cateva intrebari: de ce doar sotul, iar nu si fratele/sora/copii/parintii? De ce doar pentru coruptie, iar nu si pentru crima organizata sau infractiuni grave (omor, viol etc.)? Lansez si o intrebare (retorica): ati auzit vreodata de raspunderea penala individuala? Si de caracterul personal al sanctiunii?
    2. Nu inteleg referirile la judecatorii de la Oradea. E un dosar care abia incepe si in care nimeni nu stie exact ce e. Dar apare un comentator care mentioneaza ''specimene''. Totul plecand de la DNA care crede ca 3 judecatori si-ar risca viata/cariera pentru a modifica o pedeapsa initiala de 8 luni cu suspendare. Voi va auziti?
    3. Oare isi da seama cineva aici ca de fapt dorim doar sange ca pe vremea inchizitiei spaniole, iar DNA = mijlocul care ne satisface aparent aceasta sete? Doar ca nu stim daca si ei actioneaza intotdeauna corect. Or, scopul nu scuza mijloace. Pana una-alta, au reusit sa deturneze opinia publica cu si despre semnificatia arestarii preventive...
    • +1 (1 vot)    
      Judecatorii corupti profita de "ethically corect" (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:11)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Sa fii "Ethically correct" in privinta judecatorilor atinsi de coruptie e o nebunie curata si o sinucidere. Vezi madam Costiniu, Birsan, etc.
  • +1 (1 vot)    
    Si totusi... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:36)

    rooster [utilizator]

    ...unde e nota de senzational a articolului? Chiar credea cineva ca in Romania se vor schimba lucrurile doar datorita faptului ca 55 (acum) de "satanisti" si-au pierdut vietile?
    Pleaca ai nostri, vin ai nostri, noi ramanem tot ca prostii.
  • -1 (1 vot)    
    da (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:43)

    george [anonim]

    Atat timp cat am sa vad judecatori corupti si procurori, EU auziti ba EU sunt cel car imi exprim INGRIJORAREAa.Nesimtitilor ! Nu va e rusine ? Probabil ca vreo parvenita prin justitie a avut tupeul ordinar sa faca aceasta declaratie. Normal sa va verifice legalitatea hotararilor. N ati aflat ? Au murit 54 si altii mai multi nenorociti pe viata. Cineva trebuie sa plateasca.Piedone, Zorro, Justitia Romana., oricine...Va impiedicati inproceduri si inniste printzipuri pe care ma scuzati nu le aveti.
  • +2 (2 voturi)    
    Violatorii (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:47)

    HP [utilizator]

    Totusi, in cazul violatorilor din Vaslui, judecatorul ce-i eliberase a fost rapid luat la intrebari de catre Inspectie.

    Dar de, opinia publica era contra alora, deci "merge".
  • +1 (1 vot)    
    Pun pariu.. (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:09)

    Catalin [anonim]

    Pun pariu ca toti astia de urla ca apucatii ca judecatorii sunt asa si pe dincolo si ca le e frica de Inspectia judiciara , sunt aia de strigau prin 2013-2014 , sa aparam justitia de infractori . Sa nu atacam justitia ca atacam statul de drept si alte lozinci din astea cretine . JUSTITIA nu e o persoana , E UN CONCEPT . Unii magistrati sunt mai bine pregatiti , alti mai slab pregatiti . Unii sunt cinstiti , unii sunt corupti . Unii sunt civili altii sunt acoperiti . Insa faptul ca INTREAGA SECTIE PENALA protesteaza ar trebui sa dea de gandit CSM . Ce o sa le faca, o sa-i cerceteze pe toti judecatorii de la Inalta Curte ?
    Si stau si ma mai intreb un lucru , ce inseama autosesizarea asta facuta in urma aparitiilor in mass media ? Unde mai exact in presa , nu se spune . In ce ziar , pe ce site . la ce post de televiziune ? Adica daca eu scriiu un articol intr-o gazeta abscura de provincie ca nu e ok cu eliberarea lui Piedone , Inspectia se autosesizeaza ? Exista 2 posibilitati - ori din SERVILISM ori LA ORDIN I J s-a autosesizat .
  • +2 (2 voturi)    
    ATENTIE (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:23)

    CititorulComentator [utilizator]

    Dati Piedonele in consemn la frontiera, atat va zic. Sa nu ziceti ca nu ati fost informati. Comentariul asta ramane aici ca dovada.
  • +1 (1 vot)    
    Cel controlat decide daca este controlat ??? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:38)

    CSM & Inspectia Judiciara in legitima actiune ! [anonim]

    Cine respecta si aplica LEGEA nu i frica de INSPECTIA Judiciara si nici nu are o PROBLEMA cu ia !

    Din contra :

    Magistratii CORUPTI au tot timpul PROBLEME cu INSPECTIA Judiciara !

    In plus - de cand decid Magistratii daca CSM trimite sau nu Inspectia Judiciara .

    Cel controlat decide daca este controlat ???

    Asta da abuz !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Acum sincer (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:57)

    UpNext [utilizator]

    daca Justitia Romaniei contemporane a avut ca "certificat de nastere" procesul sotilor Ceausescu, proces si sentinte considerate si in prezent legitime si valide, voi la ce va asteptati acum si in viitor de la aceasta "Justitie"???
  • 0 (0 voturi)    
    plangere inpotriva proc.judecator (Marţi, 24 noiembrie 2015, 12:33)

    cititorul [anonim]

    nu credeam niciodata faptul ca si in INSPECTIA JUDICIAEA EXISTA CORUPTIE,va relateaza pemsionar de 80 ani din SATU MARE,in cauza plangeri inregistrata la insp.jud.nr.5121/2015,inspectorul judiciar de caz a retinut numai date false,,ignorand actele doveditoare puse la dispozitie domniei-sale,asfel reuseste sa claseze un act juridic legal sesizat.