Adrian Curaj, directorul UEFISCDI: Energia de a distruge pe care o tot vedem ar trebui concentrata pe sustinerea cercetarii. Avem cel mai mic buget al cercetarii din Europa

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2015, 20:10 Actualitate | Esenţial

Adrian Curaj
Foto: Agerpres
Suntem in al doilea an de intarziere a lansarii Planului National de Cercetare 2014-2020, care contine competitiile de proiecte de cercetare. Cercetatorii din universitati sau institute nu au, de tot atata timp, o competitie care sa le finanteze cele mai valoroase idei si proiecte. Asta in conditiile in care Romania are cel mai mic buget alocat Cercetarii din Europa, 0,24% din PIB. "Cred ca energia de a distruge pe care o tot vedem ar trebui concentrata pe sustinerea acestui domeniu vital", a declarat pentru HotNews.ro Adrian Curaj, directorul general al UEFISCDI. Aceasta este institutia care organizeaza competitiile pe proiecte si pe care Comisia pentru invatamant din Senat o vrea desfiintata sau diluata.
  • HotNews.ro a scris pe larg in aceasta dimineata ca senatorii din Comisia pentru invatamant aveau in plan sa discute astazi, 20 octombrie 2015, infiintarea unei a patra agentii - Agentia pentru Cercetare, Transfer Tehnologic si Inovare (ACTTIN) - care sa distribuie banii cercetarii.
  • Potrivit propunerilor Comisiei pentru invatamant din Senat, Autoritatea de stat pentru cercetare-dezvoltare [condusa de Tudor Prisecaru, secretar de stat - n.red.] poate sa ii atribuie direct acestei agentii conducerea de programe de cercetare.
  • Principala tinta a modificarilor propuse de Comisia de invatamant din Senat este UEFISCDI, institutia care imparte un sfert din banii cercetarii la proiectele care ies castigatoare din competitiile pe care le organizeaza
Adrian Curaj, directorul general al Unitatii Executive pentru Finantarea Invatamantului Superior, a Cercetarii, Dezvoltarii si Inovarii (UEFISCDI), a declarat pentru HotNews.ro ca, "pentru mine, important este sa dam un mesaj de predictibilitate si de stabilitate a institutiilor, mai ales acolo unde putem sa spunem fara retinere prea multa ca exista performanta. Asta se reflecta in cazul nostru asupra celor care sunt finantati de institutia noastra. Sunt mii de oameni care au granturi in derulare, suntem implicati in zeci de proiecte europene si permanent exista aceasta sabie deasupra capului care anuleaza orice incredere a oamenilor care lucreaza".

"Mai este un mesaj important referitor la ce se intampla cu sistemul de cercetare din Romania. Suntem la un an de intarziere de la PN III (Planul National de Cercetare-Dezvoltare si Inovare 2014-2020), deci nu l-am avansat si toate incercarile noastre de a le permite oamenilor sa cream un context potrivit cercetarii - sunt multi care au revenit in tara - nu au niciun fel de predictibilitate", a avertizat Curaj. Concret, cercetatorii nu stiu cand se pot inscrie in competitie pentru fonduri si ce decizii sa ia pentru proiectele pe care vor sa le dezvolte.

Directorul UEFISCDI a amintit ca bugetul pe care Romania il aloca Cercetarii este ultimul din Europa. "Avem 0,24% din PIB anul acesta. Suntem ultimii in Europa si ca fonduri publice, dar si ca procent din fondurile structurale ale Romaniei destinate inovarii. Noi negociem banii europeni pentru noi", a anuntat Curaj, care a precizat ca aceasta este problema majora cu care se confrunta sistemul de cercetare din tara.

"Este un moment important, daca tot discutam si avem cercetarea sus pe agenda, sa ne gandim cum anume luptam toti pentru un buget cu sens si cum anume la primele rediscutari ale fondurilor structurale sa adaugam resurse. Cred ca energia de a distruge pe care o tot vedem ar trebui concentrata pe sustinerea acestui domeniu vital", a declarat pentru HotNews.ro directorul UEFISCDI.

Oficialul a precizat ca UEFISCDI "a aparut in 2009, atunci cand Comisia Europeana ne-a spus ca trebuie sa ne gandim la eficienta si eficacitate. Nu este important cati impart banii, dar ar trebui sa tinem cat mai international si mai compact acest mecanism".

Adrian Curaj a amintit ca ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu, "a spus acum 2 saptamani ca este pentru un buget de 4% pentru educatie si o crestere cu 50% a bugetului pentru cercetare. Cercetarea in 2016 are nevoie de o crestere cu 0,12% din PIB, pe langa cei 0,24% din prezent, pentru a intra in traiectoria tintelor pe care si le-a asumat".

"Putem sa fim extrem de competitivi international, inclusiv prin modul in care alocam resursele. Astfel le dam incredere si celor din strainatate si putem sa le spunem: veniti, pentru ca banii se distribuie corect, prin experti straini si romani. Mesajul acestor bani este extrem de puternic. Imi pare rau ca acest mesaj se poate pierde. Este construit greu, pentru ca n-a fost inaintea experientei noastre", a explicat pentru HotNews.ro directorul general al UEFISCDI.

Reactia directorului general al UEFISCDI vine la "a doua runda" de incercari de destructurare a institutiei din partea Comisiei pentru invatamant din Senat, condusa de Ecaterina Andronescu. UEFISCDI a fost infiintata in urma cu 5 ani, prin comasarea a 3 institutii care imparteau pe atunci banii din cercetare, una dintre cele 3 institutii fiind la Politehnica Bucuresti. Institutia gestioneaza aproximativ 100 milioane de Euro, iar in cele mai recente competitii aproximativ 90% dintre evaluatorii proiectelor de cercetare au fost din strainatate.

Incercarea Comisiei pentru invatamant din Senat de a dilua rolul acestei institutii calca in picioare atat avertismentele Comisiei Europene, cat si decizia ministrului Educatiei si a guvernului de a mentine aceasta institutie.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









6787 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    nu e personal (Marţi, 20 octombrie 2015, 20:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu are nimeni nimic cu cercetarea dar vine 2016 si trebuie bani la partid.
  • -1 (7 voturi)    
    Rezultatele cercetarii (Marţi, 20 octombrie 2015, 20:57)

    Laur [anonim]

    As putea sa stiu si eu in ce constau rezultatele cercetarii romanesti? Aia finantata de stat, adica?


    Si preferabil sa nu vad "articole scrise". Exista macar un patent din cercetarea asta, care sa fi fost cumparat si pus in practica de cineva?
    • +4 (6 voturi)    
      Da' un ciocan, in loc de patent, nu vrei?!... (Marţi, 20 octombrie 2015, 23:14)

      Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui Laur

      Stau si mă întreb dacă pe Madame Curie o fi întrebat-o (atunci când era un ilustru necunoscut) cineva "da cucoană, o aplicație practica, un ceva acolo vedem si noi, sa nu murim prosti!?"...
      Sau pe Nuesslein-Vollhard... i-o fi bătut cineva obrazul ca se joaca aiurea cu muștele de oțet și cu peștii zebră si scoate doar hârtii prin niște reviste?!...

      Meștere... ți-as mai spune... și celor de-o făină cu tine... și ți(v)-aș explica si cum stă treaba cu segmentarea si gena "castravete" si genele Hox (asta e Vollhard, sa nu te mai obosești cu goagal)... dar mi-e ca-ți vine sa pui mâna pe pistol!
      • 0 (0 voturi)    
        Mergi . . . . (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:28)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

        . . . cam prea departe cu aceste comparatii. Bineinteles ca in lume au fost genii in care s-au investit bani si rabdare, dar au venit si rezultatele.Omul te intreaba pe buna dreptate: Exista vreun patent romanesc innafara de Gerovital care sa fi rupt gura lumii? Daca stii da-i raspunsul nu umbla la comparatii imposibile (Marie-Curie v Iustin Capra).
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:54)

        scharke [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

        aia se jucau cu sopirle, fierbeau smoala si la final publicau niste rezultate...
        la noi din banii de cercetare se alimenteaza niste dinozauri, isi mai cumpara niste computere si gata banii...
        mai mereu vedem in presa diverse inventii realizate prin resurse proprii, niciodata nu am vazut un titlu de tipul "facultatea X a realizat R in laboratorul propriu"... cand isi improspateaza programa un profesor universitar? niciodata in 20 de ani!
        daca vrei sa revezi comunismul veritabil din Romania lui Ceausescu te duci in majoritatea universitatilor de stat sau in spitalele de stat
    • 0 (2 voturi)    
      Intreaba pe Abramburica (Marţi, 20 octombrie 2015, 23:47)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Laur

      Banii pt cercetarea aplicativa (Inovare) sunt distribuiti de Autoritatea pt Cercetare, controlata de Tudor Prisecaru, protejatul Abramburicii, evident de la Politehnica, dar nu dintre profesorii seriosi ai acesteia, ci unul dintre cei care au secundat-o in aservirea acestei institutii. Acei bani nu sunt gestionati prin UEFISCDI, iar rezultatele sunt cele pe care le anticipati prin aceasta intrebare. Aceasta ca sa stim exact cine sunt cei care capuseaza bugetul cercetarii.
    • 0 (0 voturi)    
      Vrei ca multe! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:19)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Laur

      Pai tocmai asta e problema lor, ca nu au bani sa finalizeze ce au inceput in anii imediat urmatori revolutiei. Iar de inceput au cristalizat doar ideile. Pricepi? Cercetarea romaneasca e sublima dar lipseste cu desavarsire(Caragiale). Avem in schimb cercetatori care trebuie platiti. Nu-I asa? Si cum cerintele cresc trebuie musai marit si bugetul pentru plati! Se apasa pe pedala acum in pragul unei noi rectificari bugetare. Poate tine!
  • +5 (5 voturi)    
    Ajunge! (Marţi, 20 octombrie 2015, 22:10)

    ipolitic [utilizator]

    Eu sunt din ce in ce mai convins ca ceea ce se intampla cu cercetarea romaneasca nu e nici prostie, nici neglijenta ci o politica deliberata de a o distruge definitiv.
    Majoritatea politicienilor au titluri stiintifice obtinute prin plagiat, prin Pile-Cunostinte-Relatii, prin ne-munca.
    Pana cand vor exista cercetatori romani care prin munca lor si prin geniul lor ii contrasteaza, nu se vor linisti.
    Va trebui sa-i linistim noi. Intr-un fel sau altul.
  • 0 (2 voturi)    
    Inca un dinozaur... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 4:50)

    Hohey [utilizator]

    Don Curaj...maxim...sa ne aducem aminte de programul "Parteneriate 2013"?
    • 0 (0 voturi)    
      Inca un hot (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:15)

      teodora [anonim] i-a raspuns lui Hohey

      un alt nesimtit si un hot
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant individ, acest Curaj (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:06)

    cartofil [utilizator]

    Cred ca de vreo 15 ani imparte banii cercetarii, nu l-au clintit schimbarea guvernelor, schimbarea ministrilor. Si, desi e un fel de profesor la Politehnica, nu vrea sa mai lase din mana bruma de bani care i-a mai ramas. Acum, probabil, nu mai corespunde cerintelor papusarilor.Binenteles ca si lasarea banilor in mana Politehnicii din Bucuresti ar fi o alta mare porcarie. Acum capuseaza cam 70% din bugetul cercetarii, daca le intra pe mana decizia vor capusa 90%. Din cei 0,24% din PIB ai cercetarii 0,20% raman in Bucuresti. Daca insa te uiti insa la rezultate adevarate (articole in reviste de prestigiu straine, brevete) o sa vezi insa ca cei 0,04% din restul tarii dau de 3-4 ori mai multe rezultate decat cei 0,20% din Bucuresti. Concluzia o puteti trage singuri.
  • +1 (1 vot)    
    Cercetare (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:27)

    Klaus Johannis [anonim]

    Verificati rezultatele celei mai recente competitii organizate de catre UEFISCIDI, respectiv TE-2014. Si, surpriza, politic vorbind Abramburica&Co, au luat tot.
    90% experti straini (cersiti de la aplicanti). Bravo! Numai ca cei 10% experti romani au dat si castigatorii. Foarte frumos, continuati!
    Bine ca exista totusi dar cand Dumnezeu dispar influentele politicului in aceasta treaba?
  • 0 (0 voturi)    
    Deci... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 11:12)

    HansBrinker [utilizator]

    ...cati cercetatori s-au intors mai exact? Un procent, un numar, ceva se poate? Exista vreo estimare despre numarul cercetatorilor care s-a intoarce?
  • 0 (0 voturi)    
    Jaful din cercetare demn de atentia DNA (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:59)

    Justin Puscasu [anonim]

    In ciuda bugetului pentru cercetare procentual redus (circa 0.5% din PIB), in ultimii 10 ani (de la CEEX incoace) s-au cheltuit cu cercetarea peste 5 miliarde de Euro!!
    Pentru comparatie, acceleratorul LHC de la CERN a costat cam 3 miliarde, iar constructia telescopului Hubble doar vreo 2.5 miliarde (de dolari).
    Cu ce s-a ales Romania din toti acesti bani minunat gestionati si distribuiti de Dl. Curaj?
    Cu nimic. O mana de "baieti destepti" si-au atribuit proiecte de sute de mii de euro unii altora si in final au scris niste articole penibile in reviste de doi bani.
    Si repet, vorbim de miliarde de Euro. Prin comparatie, baietii destepti din energie par niste copilasi jucand Monopoly.